PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Voor verbetering infra-structuur in probleemgebieden 190 miljoen Hammarskjöld geeft niet toe aan Kroesjtsjews eis tot aftreden NIEUWE tarieven op Westerscheldeveren RIJKSWERKEN IN HET ZUIDEN (WAARONDER HET SL0EPIAN): 22.5 MILJOEN Betogingen in Parijs 203e jaargang - no. 233 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. HoofdredacteurW. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 4 oktober 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Mlnlm. p. advertentie 4.—. ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels» 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3608 of 3546); Middelburg, Markt 81, tel. 3841; Goes, Grote Markt 3, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Ziertkzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2C<H. Zevende industrialisatie nota: (Van onze Haagse redactie) De minister van economische zaken, drs. J. W. de Pons, deelt in de zevende industrialisatienota, die liij bij de Tweede Kamer heeft ingediend, mede, dat de regering heeft besloten voor de uitvoering van een meerjarenplan ter verbetering van de infra structuur In de probleemgebieden, een bedrag van in totaal 190 miljoen gulden ter beschikking te stellen. Dit infrastructuur programma, dat ten doel beeft dè objectieve vestigingsfactoren in de probleemgebieden te verbeteren, omvat in principe alleen extra voorzieningen. Deze gaan dus uit boven de voorzieningen die reeds in normale uitvoeringsprogramma's zijn opgenomen. Van de 190 miljoen gulden is 60 miljoen bestemd voor rijkswer ken (lopend via de begroting van bet ministerie van verkeer en waterstaat) en 130 miljoen voor rijksbijdragen in de kosten van de werken der lagere publiekrechtelijke bcliamen (lopend via de begroting van het ministerie van economische zaken. stand zal kunnen worden gebracht en zich een oordeel gevormd over de Meerjarenplan opgesteld Het is de bedoeling, in een vier jarige periode, ingaande 1960, aan deze gelden een bestem ming te geven. Voor bet jaar 1960 is reeds 11 miljoen gulden uit bet hoofdstuk veertien (on voorzien) van de rijksbegroting naar de begroting van het de partement van verkeer en wa terstaat overgebracht. Voor de jaren 1961, 1962 en 1963 zal op deze begroting jaarlijks circa 15 miljoen extra worden aange vraagd voor vervroeging c.q. verdere versnelling van water staatswerken, die van essentiële betekenis zijn voor het indu- strie-spreidingsbeleid. Hierbij kan worden opgemerkt, dat reeds in de normale rijkswaterstaats programma's een groter accent wordt gelegd op de wegen naar en in de probleemgebieden, dan het ge val zou zijn geweest, indien slechts rekening zou zijn gehouden met de verkeersintensiteit, de verkeersvei ligheid e.d. Het bedrag van 130 miljoen gul den, dat ten laste komt van de be groting van economische zaken, zal niet in vier jaar kunnen wor den gegeven. Wel Is het dé bedoe ling om het te verdelen over vier jaarprogramma's van te entame ren werken, waarbij in 1960 voor 25 miljoen aan verplichtingen kan worden aangegaan en in 1961 tot en met 1963 elk voor 35 miljoen. De realisering van het totale pro gramma en dus ook de uitbetaling der bedragen zal daarbij wellicht tot 1965 duren. De commissie voor de industriële ont wikkeling der probleemgebieden heeft zich inmiddels georiënteerd omtrent hetgeen in de komende jaren naar verwachting, volgens de norma le programma's aan rijkswerken tot Naar sterker concentratie (van onze Haagse redactie) Minister dc Pous is in de zevende industrialisatienota van oordeel, dat in de komende jaren het industriali satiebeleid in de ontwikkelings ker nen sterker zal moeten worden ge concentreerd. De minister zegt, dat alleen door dc uitgroei van een klei ner aantal geselecteerde plaatsen, waar het huidige beleid tot duidelij ke resultaten heeft geleid, kan wor den bevorderd, dat in de probleem gebieden enkele grote centra ont staan, die economisch krachtig ge noeg zijn om ook in de verdere toe komst als ontwikkelingspolen voor deze gebieden te fungeren. Het totale aantal van 44 ontwikkelingskernen noemt de minister vrij omvangrijk. In dit verband zij in de herinnering gebracht, dat onder het oude beleid j 42 plaatsen als industrialisatieker- nen waren aangewezen. Van de in j deze plaatsen in de periode van 1950 j tot en met .1957 gerealiseerde 15.700 arbeidsplaatsen kwamen ruim 3000 tot stand in slechts 7 dezer kernen. Er is klaarblijkelijk, aldus de nota, 'n natuurlijke selectie opgetreden als ge volg van een voorkeur van de indus trie voor bepaalde kernen. Ook thans zijn er duidelijke aanwijzingen, dat een dergelijke ontwikkeling zich zal voordoen ten aanzien van de huidige ontwikkelingskernen. Bovendien zal liet geleidelijk afvoeren van de aan vullende aangewezen ontwikkelings kernen vanzelf het aantal ontwikke lingskernen verminderen. vraag in hoeverre vervroeging en/of versnelling van die uitvoering ter verdere bevordering van het sprei - dingsbeleid wenselijk en mogelijk zou zijn. Besteding Overeenkomstig het door deze com missie uitgebrachte advies heeft de minister van economische zaken be sloten, dat het bedrag van circa 60 miljoen, waarin reeds begrepen 11 miljoen voor 1960, in principe als volgt zal worden aangewend: Ten behoeve van de noordelijke pro bleemgebieden 28.3 miljoen. Ten behoeve van hèt zuiden, in het bijzonder van Zeeland 22,5 miljoen, waarvan voor rijksweg 17 (Moerdijk-Eoosendaal) 1.4,5 miljoen en voor de eerste fase van het Slocplan 8 miljoen. Hiermede is aan bijna 51 miljoen van de 60 Honderden belangstellenden staan dagelijks voor de Sint-Franciscus- kliniek in Nice om nieuws af te wachten omtrent de toestand van Brigitte Bardot, die overspannen in het ziekenhuis is opgenomen. miljoen een bestemming gegeven. Aan de overblijvende 9 miljoen zal de minister van verkeer en waterstaat in overleg met de mi nister van economische zaken een bestemming geven. Hi?t bedrag van 130 miljoen, dat op de begroting van economische zaken zal worden uitgetrokken ten behoeve van de bijdragen in de kosten van infrastructuurwerken van de lagere overheden maakt het mogelijk een programma van werken te realiseren, waarvan het totale investeringsbe drag aanmerkelijk hoger is. Ook door de betreffende provincies en ge meenten zal n.l. in redelijke mate in de financiering van deze werken worden bijgedragen, terwijl boven dien rekening moet worden gehouden met bijdragen van andere belangheb bende organen en/of instanties. Reeds in de laatste maanden van het (Zie slot pag. 3 kol. 2) Minister De Pous tevreden over premieregeling (Van onze Haagse redactie) Het tot nog toe bereikte resultaat met de nieuwe premie- en prijsredac- tieregeling op indsutriegebouwen en -terreinen, die de regering ter com pensatie van bepaalde minder gun stige vestigingsfacloren in de pro bleemgebieden heeft ingevoerd, heeft de aanvankelijke verwachtingen ver re overtroffen. Dit deelt de minister van economische zaken, drs. J. \V. de Pous mede in de zevende industriali satienota, die hij bij de Tweede Ka nier heeft ingediend. Sinds 20 april 1959 tot 1 augustus 1960 werden 295 verzoeken om toe passing van de regeling ingediend. Hiervan konden tot laatstgenoemde datum 188 aanvragen worden afge handeld. Er werden 167 premietoe zeggingen afgegeven, waarvan in 7 gevallen de ondernemer zijn plan later terugtrok. Bij volledige realisatie van de 160 projecten, waarin een premie werd toegezegd, zullen naar raming 10.400 nieuwe arbeidsplaatsen ontstaan. Het premiebedrag, dat hiermede gemoeid is, bedraagt ruim 21 miljoen. Zouden hiernaast alle nog te behandelen pre- mieverzoeken tot een toezegging lei den. dan zou het aantal geraamde ar beidsplaatsen tot 16.500 stijgen en het totaal uit te keren premiebedrag tot iets meer dan 33 miljoen gulden. Ook na 1 augustus 1960 is de stroom van premieverzoeken onverminderd doorgegaan. „Uitdienen zolang de anderen dat wensen" Roffelende Rus deed nieuwe aanval Haumiarskjöld, de secretaris generaal van de Verenigde Na ties, heeft maandag in de V.N. assemblee gezegd, dat liij zal aanblijven tot zijn ambtster- 1 mijn is verstreken, tenzij de le den van de V.N. anders bepalen. Zijn ambtstermijn loopt tot het voorjaar van 1963. In antwoord op nieuwe kritiek •-;an Kroesjtsjew op zijn beleid zei Hammarskjöld letterlijk: „Ilc zal mijn ambtstermijn uit dienen als dienaar van de orga nisatie in bet belang van al die andere naties, zo lang zij dat wensen". Het woord „zij" sprak liij met nadruk uit. In antwoord op Kroesjtsjews uitda ging of hij de moed had af te tre den, zei Hammarskjöld dat het ge makkelijker is af te treden dan aan te blijven. Terwijl tientallen afgevaardigden ap- plaudiseerden bij het vernemen, van het besluit, sloeg Kroesjtsjew met beide vuisten op de tafel. Vele niet- communistische afgevaardigden"- ap- plaudiseeraen staande. Terwijl zij weer gingen zitten, schreeuwde Kroesjtsjew iets, terwijl hij zijn vuist in de richting van Hammarskjöld zwaaide. Het is heel gemakkelijk, aldus de secretaris-generaal, te buigen voor de wil van een grote mogendheid. Het is wat anders om die wil te weerstaan. Zoals aan alle leden van de assemblee welbekend is, heb ik dat bij vele gelegenheden en in vele richtingen gedaan. „Als het de wens is van die landen, die in de organisatie hun beste be scherming in de huidige wereld zien, zal ik het nu weer doen". Kroesjtsjew had Hammarskjöld eer der in de middag ervan beschuldigd „altijd vooringenomen te zijn geweest jegens de socialistische landen". Zoals bekend heeft de Sowjetprenüer voorgesteld dat het ambt van secre taris-generaal wordt vervangen door een uitvoerende commissie van drie, een vertegenwoordiger van de com- munïstishce landen, een van de wes telijke en een van de neutraiistische staten. Kroesjtèjew zei „om misverstanden te vermijden, nogmaals te willen be vestigen dat wij Hammarskjöld niet vertrouwen en niet kunnen vertrou wen". „Wanneer hij zelf niet de moed kan opbrengen om op laten we zeggen elegante wijze af te treden zullen wij uit de hieruit voortvloeiende situatie de noodzakelijke conclusies trekken", aldus Kroesjtsjew. ..De gebeurtenissen in Kongo, waarin hij werkelijk een jammerlijke rol speelde, waren de druppel die de em mer van ons geduld deed overlopen". Gesprek met minister over politiesalarissen Nadat de minister van binnenlandse zaken jongstleden vrijdag aan de be sprekingen in de centrale commissie voor georganiseerd overleg in amb tenarenzaken met betrekking tot de salariëring der politie had deelgeno men, heeft minister Toxopeus gister middag met de vertegenwoordigers van de politievakorganisaties van ge dachten gewisseld. Deze vertegenwoordigers, die er op aandrongen de voorgestelde toelage te vervangen door een salarisverho ging, werden in de gelegenheid ge steld hun standpunt uitvoerig toe te lichten. Op korte termijn zal de cen trale commissie de kwestie opnieuw bespreken. ZEELANDS STATEN hebben maandag kennis genomen van een nieuw v oorstel van minister Korthals om nieuwe tarieven v(n te voeren op de Westerscheldeveren. Na langdurige debatten hebben zij zich tenslotte daarmee akkoord verklaard. De wijzigingen komen op het volgende, neer. Verlaging van het voetgangerstarief per vaart van veertig cent op dertig cent, een verlaging van éen dubbeltje dus. Verlaging van de tienvaartenboekjes voor voetgangers van drie gulden op twee gulden, eveneens dus een verlaging van een dub beltje per vaart. Verlaging van het tarief voor fietsers en bromfietsers van zestig cent op veertig cent per vaart, een verlaging van twintig cent. Verlaging van de tienvaartenboekjes voor fietsers en bromfiet sers van vier gulden vijftig tot twee gulden vijftig, eveneens twintig cent lager dus. In de toekomst zullen onder de categorie fietsen en bromfietsen ook kinderwagens vallen. Voorts de volgende tarieven UITSLUITEND VOOK ZEEUWS-VLAMINGEN. Instelling van een jaarabonnement/identiteitsbewijs met foto. Op vertoon daarvan gratis overtocht voor voetgangers. Kosten van dit abonnement TWEE GULDEN VIJFTIG per jaar. Instelling van een soortgelijk abonnement voor fietsers en brom fietsers. Kosten VIJF GULDEN per jaar. Vermindering van de tienvaartenboekjes voor motoren en scoo ters van zes gulden vijftig tot vier gulden vijftig (voor niet Z.-VIamingen blijven, deze boekjes 6.50). Vermindering van de twintigvaartenboekjes voor driewielers, personenauto's en landbouwtrekkers, van twintig gulden op zes tien gulden (voor niet-Z.-VI mïngen blijft de prijs f "*0. Vermindering van de twintig-vaartenboekjes voor paard en wa gen, landbouwtrekker met aanhang en bestelauto's, van dertig gulden op zesentwintig gulden (voor niet-Z.-Vlamignen blijft de prijs 30. Vermindering van de twintigvaartenboekjes voor vrachtauto's en personenauto's met caravan, van vijfenveertig gulden tot één enveertig gulden (voor nlet-Z.-Vlamingen blijft de prijs 45. Vermindering tenslotte van de twintigvaartenboekjes voor bus sen, vrachtwagens met aanhangwagen en opleggers, van vijfen vijftig gulden tot éénenvijftig gulden (voor niet-Z.-Vlamingen blijft de prijs 55.Deze verminderde tarievenboekjes zijn voor de Z.-VJamingen verkrijgbaar tegen vertoon het bovenge noemde identiteitsbewijs. Behalve dan voor Z.-Vlaniingcn blijven ue tarieven voor het gemotori seerde verkeer vrijwel ongewijzigd. Alleen worden bussen en auto's met caravans één klasse duurder dan zij tot dusver waren. De eerste waren tot dusver gelijkgesteld met zware vrachtauto's, maar worden nu gelijkgeschakeld met opleggers. Deze verhoging wordt evenwel ge compenseerd door de verlaging van de voetgangerstarieven, die de buspassagiers moeten betalen. De personenauto's met caravan wer den tot dusver aangeslagen als bestelauto, maar zullen in de toekomst als vrachtwagen worden beschouwd. De bekende maandkaarten voor scholieren en werknemers 3.en 4.50) blijven gehandhaafd. Vermoedelijk zullen met de invoering nog wel enige maanden gemoeid zijn. Het is het streven van Ged. Staten zo vernamen wij zo mo gelijk de nieuwe tarieven per 1 januari 1961 In te voeren. Voor een verslag over de debatten in de Staten verwijzen wij naar pagina 7. De Britse ambassadeur, sir Paul Ma son heeft met zijn echtgenote een afscheidsbezoek aan het koninklijk paar gebracht. Z. K. H. prins Bernhard deed zijn gasten na afloop van het bezoek zelf uitgeleide. Duitse schipper „wilde Nederlanders ergeren" „Ik wilde de Nederlanders alleen maar eens ergeren", heeft gisteren de 51-jarige schipper Wilhelm Störb uit Duisburg-Ruhrort voor de Duis- burgse rechtbank verklaard. Hij moest zich verantwoorden, omdat bij op 16 april van dit jaar op zijn schip Greta" ter hoogte van Lobith een haltenkruisvlas had gehesen. De gerechtelijke psychiater verklaar de, dat Störb aan schizofrenie lijdt. Zijn behandeling in een inrichting doet hopen, dat hij over een maand of drie zover hersteld zal zijn, dat hij dergelijke wandaden niet meer be gaat. De zaak is uitgesteld in af wachting van het resultaat van de kuur. Schipper redt vrouwen uit zinkende auto De schipper E. Dodde van het binnen schip „Avontuur" van de K.N.S.M. heeft zaterdagmiddag op het kanaal nabij de Ouddiemerlaan 2 wouwen weten te redden uit een auto die daar te water was gereden. Na het roer aan zijn vrouw te heb ben overgelaten roeide de schipper met zijn vlet naar de zinkende auto. sloeg de achterruit stuk en bracht de dames E. Mayenburg en L. van Nou- wen in veiligheid. Verscheidene honderden jongeman nen hebben maandagavond getracht president De Gaulles ambtswoning iu Parijs te bestormen onder bet roe- Sen van „Algerije is Frans", „Schiet e verraders dood" en „Generaal Salan aan de macht". De politie dreef de betogers met beliulp van de wa penstok uiteen. Eerder hadden honderden oud-strij ders een betoging naar de Are de Triomphe gehouden om te proteste ren tegen het „Handvest van de 121" dat vólgens de laatste berichten de handtekeningen draagt van 180 in tellectuelen. Volgens het handvest hebben dienst plichtigen het recht te weigeren de wapens op te nemen tegen het Al gerijnse volk. Tijdens deze oud-strij dersbetoging riep een aantal van de 10.000 tot 15.000 toeschouwers: „Schiet Jean-Paul Sartre dood". De schrijver Sartre is één van de man nen van het handvest. Toneelspelers hebben ook maandag feweigerd voor radio en televisie op e treden uit protest tegen maatre gelen die genomen zijn te encgol gelen die genomen zijn tegen colle ga's die het handvest hebben onder tekend. Een woordvoerder van de ra dio en televisie zei maandag dat tachtig auteurs aan de staking deel nemen. VERWACHT. AANHOUDEND ZACHT Aanhouden zacht weer met veran derlijke bewolking en plaatselijk re gen. Overwegend zwakke wind. ZON EN MAAN 5 oktober Zon op Maan op 96.47 1S.42 onder 18.09 onder 07.08

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1