Polder Walcheren garant voor gedupeerden bouwverbod Domburg ZWITSALETTEN Zeeuwse Almanak II Graf DAM PO BRAM VAN DUKE OPNIEUW ZEELANDS BESTE PLOEGER MIDDELBURGSE BESTUURDERS BOND 65 JAAR OUD LAGERE VEERTARIEVEN VOOR VRACHTAUTO'S GROOT BELANG „M0ZART"-JUBILARIS TE YERSEKE ONDERSCHEIDEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 3 OKTOBER 1960 ALGEMENE VERGADERING IN MIDDELBURG Proces met provincie en wegschap over betaling van dijkgeschot In de zaterdagmorgen in liet Polderhuis te Middelburg onder voorzitter schap van jhr. mr. G. C. D. Rutgers van Rozenburg gehouden algemene vergadering van de Polder Walcheren, ïs vrij uitvoerig van gedachten gewisseld over een voorstel tot aankoop van een perceel grond in Dom burg. De aanleiding hiertoe was het feit, dat dit geval niet op zichzelf stond, maar voortvloeide uit een na de ramp in 1953 op verzoek van de Polder Walcheren door het gemeentebestuur van Domburg ingesteld bouwverbod voor een bepaalde strook langs de zeewering. Er werd over eengekomen, dat aan enige, met name genoemde eigenaren van percelen in die strook, een billijke vergoeding zou worden verleend. Uit diverse uit de vergadering ge stelde vragen kwam o.m. naar voren, dat men vreesde voor het scheppen van een precedent en dat men de voor dit geval voorgestelde vergoe ding ad f 6,per vierk. m aan de hoge kant vond. In feite ging het om aankoop van een perceel grond van de heer J. Vreeke Czn. Uit de toelichting van de voorzitter kwam vast te staan, dat het vermoedelijk om in totaal drie gevallen gaat en dat de polder zich op het standpunt had gesteld de gedupeerden een inte grale vergoeding te moeten verle nen. Hierbij wees de heer Rutgers er o.m. nog op, dat de polder er naar streeft de zeeweringen zoveel moge lijk in eigendom te verkrijgen. Óp een suggestie van de heer S. A. Ver- sluijs zegde de voorzitter wel toe te zullen onderzoeken in hoeverre mis schien de te lijden schade nog ver haald kan worden op een regeling, destijds ingesteld in verband met hel Streekplan Walcheren. Tenslotte ging de vergadering ak koord met het voorstel tot aankoop van het perceel van de heer Vreeke, waarna in besloten zitting nog nader over deze kwestie werd gesproken. Bij het begin van de vergadering herdacht de heer Rutgers het lid van het dagelijks bestuur, mr. P. Loeff, die dit jaar overleed. „In hem missen wij een actief be stuurslid, met een grote belang stelling voor de polderzaken", zo sprak de voorzitter, waarna de vergadering enkele ogenblikken stilte in acht nam. Proces Bij de behandeling van de rekening over het dienstjaar 1959, waarmee de vergadering evenals de financiële commissie akkoord ging, kwam het door het Waterschap Wegschap Walcheren en de Provincie Zeeland nog te betalen dijkgeschot aan de orde. De gewone rekening van het 1 verkouden boekjaar eindigt met een voordelig slot van f 53.527,88, maar dit bedrag zou nog hoger zijn geweest, indien genoemde instanties niet hadden ge weigerd de hen opgelegde aanslagen dijkgeschot te voldoen, voorzover de'ze betrekking hebben op wegen. Deze aanslagen bedroegen voor de provincie f 6429,26 en voor het weg schap f36.238,05. Op een vraag van mr. W. F. E. Ba ron van der Feltz antwoordde de voorzitter, dat men principieel wei gert te betalen en dat over deze kwestie een proces aanhangig is ge maakt, dat op 22 oktober zal dienen voor de Middelburgse rechtbank. Op een vraag of de polder een kans maakte om dit proces to winnen, antwoordde de heer Rutgers, dat het Wegschap voor het volgend jaar reeds met deze uitgave op zijn be groting rekening heeft gehouden. Na enkele vragen over bepaalde posr ten op de rekening over 1959, o.a. van de heren mr. J. H. C. Heijse en J. Bosselaar Szn te hebben toege licht, verklaarde men zich met de rekening akkoord. De cijfers hieruit publiceerden wij reeds eerder (red. P.Z.C.). Hamerstukken Als „hamerstukken" werden in deze vergadering voorts aangenomen een voorstel tot verpachting van een perceel grond in Domburg; tot her ziening van de wedde van de griffier en van de bezoldiging van de machi nist en tot overdracht van beheer en onderhoud van de Poelendaelebrug in Middelburg aan de provincie Zee land, met betaling van de afkoop som voor de onderhoudsverplichtin gen ad f 2200, Uit de rondvraag kwam nog naar voren, dat de najaarsstorm van veer tien dagen geleden voor de polder een schadepost van rond f12.000, betekende. Ir. H. Visser verklaarde desgevraagd nog, dat de situatie bij Oranjezon voor de polder niet ver ontrustend is, maar dat er in overleg met rijkswaterstaat wel voorzieningen getroffen moeten wor den. Hierna ging men over in be sloten vergadering, waarna men zich verenigde aan een koffiemaaltijd. VELD VAN 32 DEELNEMERS Wedstrijden in de Wilhelminapolder BRAM VAN DIJKE uit 's-Heer Arendskerke Is nog altijd de jonge boer, die do mooiste voren van Zee land trekt Dat bleek zaterdagmiddag in de Wil helminapolder bij Goes, waar in een druilerige regen twee-en-dertig jonge kerels op trekkers en met paarden streden om het Zeeuwse ploegkam- pioenschap. Van Dijke, die Nederland twee maal op wereldkampioenschaps- ploegen mocht vertegenwoordi gen, werd eerste in zijn categorie, die der „rondgaande ploegers". D© L.J.G.-er behaalde van alle eer ste prijswinnaars het hoogste aan tal punten (257%) en kwam daar mee in het bezit van de „ploegtro- fee", aan welke wisselprijs als blij vend aandenken een miniatüur van een ploeg verbonden was. Er werd deze middag in de Wil helminapolder ondanks de dras- VAN TOT <-2 ijpe VAARWEL EN WELKOM. EEN vader en moeder gaan Zeeland verlaten. Op het eerste gezicht een eigenlijk alledaagse mededeling. Het ouderpaar waar het hier om gaat, geniet echter nog al wat belangstel ling. Vooral bij de vakantie houdende jeugd, die in Axel onderdak zocht bij de jeugdherberg „Bleyenhaghe". Het echtpaar J. Richter zegt nu per 1 november aanstaande alle Zeeuwse vakantievrïenden vaarwel, met de mededeling dat zij hartelijk welkom waar de hervormde bejaarden van wijk 3 en 4 weer voor de eerste maal bijeenkwamen. Het bezoek werd deze eerste bijeenkomst bevredigend zijn in de jeugdherberg te Bakkum. Daar zijn de heer en mevrouw Rich ter per gelijke datum tot leider be noemd. SOCIËTEITEN. OVERAL in de provincie komt het gezelligheidsleven van de winterda gen langzamerhand weer op gang. Oo kde bejaardensociëteiten openen van tijd tot tijd weer hun poorten. In Vlissingen bijvoorbeeld gebeurde dat afgelopen vrijdag in ,,'t Anker", OP REIS Op het station in Goes nam die jon ge moeder met haar naar schatting anderhalf jaar oude zoontje lang en hartelijk afscheid van oma, die aan gedaan op het perron stond. „Ga nou maar vast weg", riep de dochter ten slotte door liet 'raampje, maar daar piekerde oma niet over. „Welnee, ik sta nog wel even", verklaarde ze en begon weer aan haar afgebroken toe spraak tot de kleinzoon, die alleen maar met „ta-tata-ta-tata" antwoord de. Het klonk oma als muziek in de oren. Toen de trein eindelijk wegreed, liet de jonge moeder zich met een plof in de 'kussens vallen, plaatste zoonlief op zijn zeer kleine knietjes voor het venster en blies hartgrondig uit. „Zo, dat is dat", mompelde ze, maar van ontspanning kwam niet veel, want. zoonlief stond al weer overeind op de vloer, waggelde wat heen en weer en dreunde vervolgens met zijn voor hoofd tegen de rand van het raam- tafeltje. Hij gaf geen kik. Maar mama, wel geschrokken, offreerde hem onmid dellijk een lange vinger, die hij zwaar knoeiend begon te verslinden. Dat duurde tot Bergen op Zoom. Toen greep hij naar ons stapeltje kranten, hetgeen zijn moeder hem verbood. „Dat mag wél", riepen wij inschik kelijk, maar mama zeer verstan dig sprak: Dat bewaar ik liever i oor straks meneer. Ik moet nog he lemaal met hem naar Amster dam noemd en de bejaarden konden van hun kant tevreden zijn over de uit breiding van het materiaal. Op 7 ok tober bestaat deze Vlissingse socië teit een jaar en dat zal dan feeste lijk worden gevierd. Ook in Axel komen de hervormde bejaarden weer bij elkaar. Dat gebeurt iii het „Torenlokaal" waar zij met ingang van aan staande woensdag tweemaal in de week terecht kunnen. De leiding is in handen van vicaris S. den Blaauwen. CULINAIRE KENNIS. FIJNPROEVERS kunnen in het ver volg in Axel goed aan hun trekken komen. En zij doen dat, gebaseerd op een degelijke culinaire kennis, opge daan in de landbouwhuishoudschool van de Z.L.M. aan het Szydlowski- plein. Onder leiding van mevrouw Koole-Zweedijk begint daar op 4 ok tober (morgen dus) weer een cursus „fijne keuken". De belangstelling hiervoor is doorgaans groot, zo weet onze correspondent nog te melden. OP VISREUK AF.... „EEN KAT in dc zak", moet de heer A. Reijns in St.-Jansteen hebben ge dacht. En misschien dacht hij van de weeromstuit wel helemaal niets, toen hij in een aalfuik, die op zijn erf hing te drogen, de volgende morgen drie katten vond. De beesten waren op de visreuk afgekomen en konden even als de vissen, wel in de fuik, maar er niet uit. Met heel veel moeite en na verschillende krabben te hebben op gelopen kon de heer Reijns deze beestjes uit hun wat ongewone ver blijfplaats bevrijden. sige velden goed geploegd. Zo be reikte de kampioen bij de wentel ploegers, L. Minderhoud uit Nieuwvliet (C.J.B.T.B.) een pun tentotaal van 241, waarmee hij dus Van Dijke dicht benaderde. Eerste in de categorie paarden- ploegers werd de L.J.G.-er I. Wis se uit St. Laurens, die eveneens met zijn score boven de tweehon derd punten uitkwam (212%). Ondanks de slechte weersomstandig heden was de belangstelling voor dit Zeeuwse ploegkampioenschap bijzon der groot. De strijd was dan ook bij zonder interessant. Spanning was er vooral in de categorie der rondgaan de ploegers, waar A. Sturtewagen uit Axel (N.K.B.), C. de Jager uit Wolfaartsdijk (L.J.G.) en W. Cap- pon uit Cadzand (C.J.B.T.B.) een verwoede strijd om de tweede plaats leverden. De jury moest aan alle on zekerheid een eind maken. Hoe wei nig deze „prominenten" elkaar toe gaven. blijkt wel uit de toegekende punten: 237, 235% en 234 Voor deze provinciale ploegwedstrijd was een keur van prijzen beschik baar, die door de vice-voorzitter en de secretaris van de regelingscom missie, de heren M. van der Maas uit Wissenkerke en W. van der Lin de uit Goes op de hoeve „Rotterdam" waar de wedstrijd werd gehou den werden uitgereikt. S.G.P.-overheidspersoneel vergaderde in Goes Het S.G.P.-overheidspersoneel in Zee land, heeft zaterdagmiddag in „De Opril" te Goes een vergadering ge houden, waarin burgemeester G. A. Adelaar uit Melfskerke sprak over het subsidiebeleid met name ten opzichte van de woningbouw. In zijn openingswoord wees de voor zitter, de heer D. Kodde uit Zoute- lande, op de treurige toestand in en kele Zeeuwse gemeenten ten aanzien van de gezagsverhouding. Hieraan zal spoedig een einde dienen te komen, zo betoogde de voorzitter. De heer Adelaar behandelde in zijn rede di verse aspecten can het subsidiebe leid voor wat betreft de woning bouw. In de discussie-uitte de ver gadering zijn verontrusting over het streven van de regering om meer goedkope woningen te bouwen. Dat gaat vaak ten koste van de soliditeit van de huizen, zo werd gesteld. Ook de grondprijzen vormden nog een punt van bespreking. Bram van Dijke, de jonge boer uit 's-Heer-Arendskerke, die zaterdag middag tijdens de ploegkampioen- schappen, de mooiste voren trok. Van Dijke heeft Nederland reeds tweemaal op dc wereldkampioen schappen ploegen vertegenwoordigd. (Foto P.Z.C.). Oud-raadslid L. A. de Vijver te Sluis overleden Te Sint Anna ter Muiden is vrijdag overleden de heer L. A. de Vijver, oud-wethouder en gemeenteraadslid van Sluis. De heer De Vijver bereikte de leeftijd van 78 jaar. Na de oorlog, tijdens de ambtspe riode van burgemeester A. F. J. Aer- noudts van Sluis, was de heer De Vijver enige jaren wethouder voor de K.V.P. Tot 1958 had hij zitting in de gemeenteraad van Sluis. De heer De Vijver bekleedde voorts in het kerkelijk leven enkele functies. Vandaag zal de overledene op de r.-k. begraafplaats te Sluis ter aarde worden besteld. Oud Souburgse predikanten legden conflict bij Gezamelijk Avondmaal op 16 oktober Tussen de Nederlands hervormde predikanten ds. L. C. Spijkerboer en ds. J. D. de Stoppelaar, destijds te Oost- en West-Souburg, zijn moeilijk beden geweest. De kerkeraad, die bij deze moeilijkheden betrokken was, deelt in het maandblad „De Brug" aan de gemeenteleden mee, dat deze thans zijn opgelost. De laatste maanden is er tussen bel de predikanten een correspondentie gevoerd met als doel te komen tot een verzoening. Ook in de kerkeraad zijn hierover besprekingen gevoerd. Nu beide predikanten hebben beslo ten een streep onder het conflict te zetten, heeft de kerkeraad hen uitge nodigd in Souburg op zondag 16 ok tober het avondmaal te bedienen. Beurtelings zullen beide predikanten in de diensten van 9 en 11 uur 's morgens de leiding hebben. RECEPTIE EN FEESTAVOND Oudste M.B.B.-lid W. de Ruiter gehuldigd Zaterdag heeft de Middelburgse Be- stuurdersbond, de oudste van Neder land, het 65-jarig bestaan herdacht. Dit unieke jubileum in de Nederland se vakbeweging werd 's middags ge vierd met een drukbezochte receptie in het volksgebouw de „Gouden Poor- te", waarna er 's avonds in het „Schuttershof" een feestavond volg de. Tijdens beide gelegenheden werd hulde gebracht aan de pioniers, die 65 jaar geleden de moed wisten op te brengen zich tegen de wens van de werkgevers te organiseren. Pioniers, die de eerste stoot gegeven hebben tot een strijd voor hetere sociale toe standen. Dit viel uit de rede van N.V.V.-secrc- taris Paul de Vries te beluisteren, die 's avonds in het „Schuttershof" een toespraak hield tot de leden van de jubilerende organisatie. Na deze jubileumrede bracht een ca baretgezelschap met Dick Gabel een aardig programma op de planken, waarna tot slot een gezellig samen zijn volgde. Oudste lid 's Middags had het bestuur van de Middelburgse Bestuurdersbond temidden van een schat van bloe men in de „Gouden Poorte" gere cipieerd, waar voorzitter J. Goos- sen het oudste in leven zijnde lid Aan de Bestuurdersbond, de heer E.V.O. EN WEGTRANSPORT: Verzoek aan Ged. Staten De besturen van de Algemene Ver laders- en Eigenvervoers-organisatie en de Nationale organisatie voor het Bcroepsgoedcrenvervoer Wegtrans port in Zeeland hebben zich met een brief tot Ged. Staten van Zeeland gewend waarin zij het college met klem verzoeken in het belang van het algemeen het daarheen te leiden dat de veertarieven voor vrachtauto's worden verlaagd. In hun schrijven merken de bestu ren op. dat zij zowel „van terzijde" als uit de pers vernomen hebben dat een gedeeltelijke verlaging of vrij dom van veergelden wordt overwo- V;: HP W f i Hoe kon het Yersekse muziekkorps „Mozart" zijn jubilaris J. S. Duinkerke anders hul digen dtin niet muziek... Zo is het zaterdag in het oesterdorp ook ge beurd. Het voltallige korps trok door Yer- seko en trommelde de heer Duinkerke in zijn woning op om hem mee te voeren naar „De Oes- terbcurs", waar hem een hartelijke'huldiging en een koninklijke on derscheiding wachtten. Burgemeester A. C. Willemsen speldde de jubiltC-is de zilveren eremedaille in de Orde van Oranje-Nassau op. Hij memoreerde de veie verdiensten van de heer Duinkerke, die be halve muzikant ook penningmeester is. on derdirigent en beheer der van de boekerij. Daarnaast vindt de heer Duinkerke nog tijd om zich met de opleiding van leerlingen te belasten. Veertig jaar was de 57- jarige heer Duinkerke lid van het korps, waar van 35 jaar bestuurs lid. „Eén waardevol mens in de dorpsge meenschap" zoals bur gemeester Willemsen zei. Een penningmees ter bovendien, wiens zuinige beheer „Mo zart" tot een financieel gezond korps heeft ge maakt. Een sympathiek en gezien man derhalve, een van de steunpilaren van het korps. Dat onderstreepten zo wel de heer J. Glerum de voorzitter van „Mozart" de lieer B. J. Korstanje de se cretaris en de heer P. Huijsse de diri- gant toen zij zich met felicitaties tot de jubilaris ï'ichtten. Men Had bij al die feestelijkheid rond de figuur van do heer Duinkerke ook zijn echtgenote niet verge ten: voor haar droegen de dames van de ove rige korpsleden een reusachtige mand bloemen aan. (Foto P.Z.C.) Dit zou echter alleen gelden voor per sonen afkomstig uit Zeeuwseh- Vlaanderen en naar verluidde zelfs onder bepaalde voorwaarden gesteld door de Minister van Verkeer en Waterstaat. Destijds hebben de besturen van bei de organisaties gesteld dat juist het vrachtvervoer niet of zo weinig mo gelijk belast dient te zijn, opdat het zijn belangrijke economische rol goed kan vervullen. Allerwege worden pogingen aange wend tot bevordering van industrie vestigingen in Zeeland. Juist in deze provincie zijn de verbindingen hierbij een bijzondere zorg. Wanneer op aan- en afvoer in welke vorm ook een hef fing wordt gelegd, belast dit allen die bij het economische leven zijn betrokken: fabrikant, grossier, tus senhandel en vervoerder, zo vervolgt het schrijven. Zeeland is gebaat met een zo voor delig mogelijk transport en wanneer thans in een of andere vorm vrijdom of verlaging van veertarieven wordt overwogen, menen de besturen dat het goederenvervoer hiervoor in de eerste plaats in aanmerking dient te komen. Delta-dijkrit over de nieuwe dijk De M.A.C. „Scheldegouwen" heeft onder niet al te-beste weersomstan digheden een openings „Delta-dijkrit" georganiseerd. De opkomst en de deelneming aan deze rit waren bevre digend. Er waren 76 deelnemers. „Scheldegouwen" was deze keer uit gegaan van een oriënteringsrit met vermelding van de voornaamste con troleposten. Desondanks leverde deze rit voor enkele deelnemers nog meer dan 300 strafpunten op. Alle deelnemers ontvingen een pla quette welke de M.A.C. „Scheldegou wen" hiervoor speciaal had laten vervaardigen. De uitslag van de 5 best geklasseer de rijders in elke klasse luidde: Autoklasse: 1. F. Duijnhouwcr, Kloe- linge, 7 str.p. 2. P. M. van Hese, Middelburg 7 strfp. 3. J. Waverijn, Middelburg 9 strfp. 4. D. de Grauw, Koudekerke 10 strfp. 5. M. G. Pik kaart, Ellewoutsdijk 11 strfp. Motorklasse: 1. P. Huibregtse, St.- Laurens 9 strfp. 2. P. J. Vermaire, Ovezande 24 strfp. P. Louws. Se- rooskerke 24 strfp. 4. F. Crucq, Souburg 29 strfp. 5. A. Joosse, Mid delburg 64 strfp. Bromfietsklasse: 1. A. Joosse, Mid delburg 46 strfp. 2. J. Arnoldus, Middelburg, 58 strfp. 3. J. F. Burger, Wemeldinge 85 strfp. 4. D. G. Murre, Souburg 86 strfp. 5. C. Mallekoote 112 strafp. Collecte De collecte voor de reclassering te Zoutelande heeft een bedrag van 38.37 opgebracht. W. de Kuiter, toesprak en hem een geschenk aanbood. Op deze receptie werd het bestuur van de jubilerende Bestuurdersbond eveneens toegesproken door N.V.V.- secretaris Paul de Vries. Deze haal de in zijn toespraak de strijd van de arbeidersbeweging in Zeeland aan. Hierna sprak de districtsbestuurder van het N.V.V., de heer C. Hoek uit Goes, die het goed noemde bij zo'n jubileum even stil te staan bij het verleden om zich te bezinnen op de toekomst. „Want na deze 65 jaar is er ook in de toekomst nog wenkend perspectief". Burgemeester mr. Joh. de Widt, die namens de gemeente ge lukwensen overbracht aan het M.B. B.-bestuur, zag in dit jubileum te vens een gelukwens tot de hele vak beweging in ons land. G eschiedschrijving De heer M. A. L. Hubregtse, die sprak namens do afdeling Middel burg van de P. v. d. A., zei in zijn felicitatiewoord, dat liet tijd wordt, dat er een geschiedschrijving van liet socialisme in Zeeland komt, een so cialisme dat een groot deel van de bevolking in Zeeland achter zich heeft. Verder werden gelukwensen overgebracht door vertegenwoordi gers van vele organisaties. PAUL DE VRIES gelukwensen Advertentie f BEURS VOOR MODE EN HUISHOUDING I De vakbeurs voor het gezin I I 250 Interessante stands met shows en demonstraties historische keuken-interieurs j MODESHOW I vele bijzondere attracties Elke dag uitreiking v« vele geschenken ft Geopend van 10-17 en 19-23 ui AHOY' GEBOUW ROTTERDAM t/m 12 OCT. VANDAAG. Middelburg City: En eeuwig zingen de bossen 20 uur 14 jaar. Electro: Conny, een meisje van zestien, 19 en 21.15 uur, a.I. Vlissingen Luxor: Het beest in de nacht. 20 uur. 14 jaar: Alhambra: Freddy, die Gitarre und das Meer, 20 uur, a.I.; Toonzaal Fr. Maas: te keningen van mevrouw Van (griel. Goes Grand: Rio Bravo, 20 uur, 14 jaar; Kunsthandel Sturm: expositie Heijmans, 10—12 tn 14—18 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2