PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PRESIDENT EISENHOWER WIL NIET PRATEN MET KR0ESJTSJEW Sinds zaterdag: Noord-Beveland eiland-af VERWACHT. uuiiif iMiini r r*l iw.hr I lil iuan I RUSSISCHE WOORDEN EN DADEN GEVEN GEEN GARANTIE VOOR SUCCES JOYRIDER MAAKTE DODELIJK ONGELUK BIJ LINSCH0TEN LOEMOEMBA MET EEN GUINEES GELEIDE NAAR RECEPTIE PLAATSELIJKE REGEX. Vrij veel bewolking met plaatselijk enige regen en minder hoge middag- temperaturen. Matige tot vrij krach tige wind tussen zuidoost en zuid west. ZON' EX MAAN 4 oktober Zon op 06.45 onder 18.11 Maan op IS. 15 onder 05£4 Ing. mededelingen Adjunct: W de Pagter. |%|i W I 1 W II «HM Ml H Mi W VV W M W W l\l 1 Hoofdredacteur: W. Leertouwer. - Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. 25 cen per res P Tj f* WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 'm '£d.. "r per kw. Losse nummers 15 cent. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841;'Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Voorstel van vijf neutrale landen, maar... Kinderen door buren uit brandend huis gered Ouders waren afwezig In het Hoornsc- stadsziekenhuis is in de nacht van zaterdag op zondag de 20-jarige VV. Godvlict uit Venhuizen overleden, het tweede slachtoffer van ecu brand, die donderdagmorgen de bovenverdieping van het hulpgebouw van de VVcstfriese werkplaats voor mindervaliden aan de Peperstraat in Hoorn verwoestte. Ken onderzoek van -L po..tic hééft uitgewezen, dat de brand is veroor zaakt door het feit, dat men in strijd met -de voorschriften heeft gerookt bij een bak met celluloselak. De lakstof werd gebruikt om de poten van ta feltjes van een beschermende laag te voorzien. SINDS ZATERDAG is Noord-Beveland eiland af: de commissaris der koningin opende de weg over de dam door de Zandkreek en sindsdien liebben duizen den al gebruik gemaakt van deze nieu we verbinding. Het werd zaterdag ondanks de regen een feest, waar voor enorme belangstelling bestond. Uitvoerige verslagen van deze voor Zee land historische gebeurtenis zijn opge nomen op pagina 11 van dit nummer. Foto: een luchtopname van de nieuwe verbinding tussen Zuid- en Noord-Beve land. (oppame KLi.M. - Aer ocarto)] President Eisenhower heeft zondagavond ge weigerd in te gaan op een voorstel van vijf neu trale landen om de Sowjetrussische premier Kroesjtsjew te ontmoeten. Hij zei, dat de Rus sische woorden en daden geen garantie inhiel den, dat zo'n ontmoeting ook succes zou hebben. De Amerikaanse president verklaarde, dat mi nister Herter altijd beschikbaar zal zijn voor overleg, zo vertegenwoordigers van de Sowjet- Unie concrete maatregelen zouden willen be spreken om de spanningen in de wereld te ver minderen. Maar niets in de houding van de Russische regering geeft mij reden om te gelo.ven, dat een gesprek met Kroesjtsjew op dit ogenblik wezenlijke resultaten zal opleveren. En ik wil in deze omstandigheden niet alleen maar volstaan niet een gebaar, waardoor de volkeren een verkeerde indruk zouden kunnen krijgen, aldus Eisenhower. Besprekingen tussen Eisenhower en de premiers van Engeland en Austra lië, Macmillan en Menzies, waren te Washington voorafgegaan aan de bekendmaking van het Amerikaanse standpunt ten aanzien van het voor stel om tot hervatting van het Ame rikaans-Russische overleg te komen. Zoals bekend, had vrijdag de Indiase premier Nehroe, mede namens de staatshoofden van Ghana, de Ver enigde Arabische Republiek, Joego slavië en Indonesië, bij de Verenigde Naties een resolutie ingediend waarin Eisenhower en Kroesjtsjew werd verzocht, hun contact te herstellen, als eerste dringende stap ter uitvoe ring van hun verklaarde bereidheid, door onderhandelingen een oplossing te vinden voor de meest urgentste wereldproblemen. In een officiële verklaring na afloop van hun overleg spraken Eisenhower, Macmillan en Menzies gisteren de Straks inter-Duitse handel zonder pact? Zaterdag is te Berlijn van Westduit- se zijde verklaard dat de handel tus sen Oost- cn West-Duitsland mogelijk ook na 31. december a.s. zonder een handelsovereenkomst kan worden voortgezet, mits van Oostduitse zijde niets wordt gedaan, dat. tot een verer gering Aan de politieke toestand zou leiden. Hieraan Averd toegevoegd dat dit de Oostduitsers, die mogelijk geen ne derlaag AA'illcn erkennen door het te kenen A an een nieuw handelsakkoord, prestige A'erlies zou kunnen besparen. West-Duitsland heeft het han delsverdrag met Oost-Duitsland vrijdag j.l. met een opzeggings termijn van drie maanden, „voor lopig'1 per 1 januari a.s. opge zegd. Het heeft verklaard slechts een nieuwe overeenkomst te zullen sluiten, indien de Oostduitse rege ring de vrije toegang tot West- Berlijn waarborgt. De Westduitse minister van buiten landse zaken, Von Brentano, heeft za terdag in een persgesprek verklaard, dat hij Oost-Duitsland niet genoeg kan waarschuwen tegen verergering van de bestaande politieke spanning. De Westberlijnse burgemeester, Brandt, heeft zaterdag op een bij eenkomst der Westduitse democrati sche partij a'erklaard dat hij ten vol le achter de maatregel staat, die West-Duitsland en de westerse bond genoten hebben genomen, om onwet tige isolering van West-Berlijn te voorkomen. Lijkje van Hansje Marbus in Oude Maas gevonden Het stoffelijk overschot van Hansje Marbus uit Sittard werd zaterdagna middag in een grindgat van de Oude Maas te Stevensweerd gevonden. 1-let, 2'ï-jarige ventje werd op donderdag 22 september vermist en alle naspo ringen, waarbij zelfs enkele honder den militairen van de garnizoenen van Roermond en Maastricht werden ingeschakeld. bleven vergeefs, zodat wel met stelligheid kop worden aan genomen, dat het kind in de Geleen- beek te Sittard verdronken was. Thans is geblekei s'.eliing juist was dat deze veronder- Tweede sterfgeval door hooi) uit, dat de Algemene Vergade ring nu wezenlijke vorderingen ten aanzien van de problemen waarvoor zij zich ziet geplaatst, met name de ontwapeningskwestie, zal kunnen maken. Het overleg duurde ongeveer een uur en twintig minuten. Mac millan en Menzies wilden, toen zij het Witte Huis verlieten, geen mede delingen doen. Ook Kroesjtsjew heeft gisteren be zoek gehad, en wel van president Nkroemah van Ghana, president Nas ser van de Verenigde Arabische Re publiek en een afvaardiging van de Algerijnse „regering in balling schap". Zondagochtend heeft Kroesjtsjew aan het hek van het landgoed van de Russische delegatie .bij de Ver enigde Naties te Glen Cove, waar hij het weekeinde doorbracht, de pers te woord gestaan. Hij zei over de ontwerp-resolutie der neutrale landen nog geen oordeel te hebben. Zaterdagavond was hij naar bed gegaan met het voor nemen de kwestie te overdenken, maar hij vvas direct in slaap ge vallen. Zaterdagavond had hij nog de suggestie verworpen, dat hij kon toestemmen in een ontmoe ting met president Eisenhower door zijn eis van een Amerikaan se verontschuldiging voor het in cident met de TJ-2 te ruilen tegen de vrijlating van twee Ameri kaanse RB-47 piloten die in Mos kou gevangen worden gehouden. „Er kan geen sprake zijn Aran j ruil", zei hij, „beide vliegtuigen, i de U-2 en de RB-47, maakten". zo zei de Rus, „vluchten naar ons j land. Beide waren fout". ZaterdagaArond half elf brak In café „De Prins" te Oistenvijk brand uit doordat de vlam in de pan sloeg. Alles stond -meteen in lichter laaie. De brand greep zo snel om zich heen dat de bOA'enverdieping geheel uit brandde, cA'enals de bo\-enA-erdieping van het daarnaast gelegen pand, waar de fam. Van E. woonachtig is. Buurtbewoners wisten dat de ouders van de familie Van E. afwezig waren en na het intrappen van een raam Avist een buurjongen de drie slapende kinderen, van wie het oudste meisje dertien jaar is, uit de brandende avo- nïng te redden. Toen de brandweer arriveerde was de belangstelling natuurlijk zeer groot. Ook kwamen toen de ouders, wier kinderen zojuist gered waren, thuis. DE DOOD OP DE WEG Korting Boudewijn en Fabiola trouwen op 15 december Het Belgische hof heeft bekendgemaakt dat het hu welijk van koning Boudewijn met Dona Fabiola op 15 december te Brussel zal worden voltrokken. Dona Fabiola keert begin van deze week naar huis te rug. Verwacht wordt dat zij over ongeveer twee we ken naar Brussel zal terugkeren. Op 20 oktober zullen de koning en zijn bruid een of ficieel banket bijwonen in Brussel, ter gelegenheid van de 100ste verjaardag van de oprichting van het „gemeentekrediet van België". Algemeen werd in Brussel geloofd dat het burgerlijk huwelijk zal worden bezegeld in het paleis te Brus sel en dat de kerkelijke plechtigheid zal worden ge houden in de collegiale kerk van St. Michiel en St. Goedele in Brussel, zoals het geval was toen Boude- wijns jongere broer prins Albert vorig jaar huwde met de Italiaanse prinses Paola. De woordvoerder van het paleis kon echter niet be vestigen dat de schikkingen de zelfde zouden zijn als bij het huwelijk van Albert. Auto botste bij Soest tegen twee bomen Een jeugdige joyrider, de 20-jarige F. J. R. uit Utrecht, heeft zaterdag avond op de rijksweg van Den Haag naar Utrecht een ernstig auto-ongeluk veroorzaakt. Avaarbij een dode is te betreuren. De jongeman zelf is licht gewond. De jongeman had zaterdagavond te gen zes uur éen grote auto weggeno- avrh- van het Valkenbosplein .in Den Haag, terwijl de eigenaar een haring stond te eten. In vliegende vaart reed de jongen in de richting Utrecht. Ter hoogte van Linschoten begon de wa gen, waarmee hij een snelheid van ongeveer 120 kilometer per uur reed, te slingeren, waarna het voertuig de rijbaan voor het verkeer uit de rich ting Utrecht op schoot. Daar botste de auto tegen een kleine wagen, waarin een jongere man en zijn zuster zaten. De vrouw, de 53-jarige mejuffrouw E. Thoenes, lerares te Bilthoven is bij het ongeluk gedood. Haar broer, de Leidse student P. Thoenes. is evenals de berijder van de weggenomen wa gen opgenomen in een ziekenhuis te Woerden. Op de provinciale wegvanSoester- berg naar Soest is in de nacht van vrijdag op zaterdag een personen auto geslipt en met grote snelheid tegen twee bomen gereden. De 26'- jarige bestuurder, de Amerikaan R. H. McGeeney, werd op slag gedood. De 25-jarige P. Richardson die naast hem had gezeten werd uit de auto geslingerd en bleef gewond op de weg liggen. De twee slachtoffers waren in dienst van de luchtmacht op de basis Soesterberg. De wagen heeft met grote snelheid over de provinciale weg gereden en is in een flauwe bocht aan het slippen geraakt. Het voertuig schoot tegen een boom op, draaide, naar de andere weg zijde en lcwam tegen een tweede*boom tot staan. Jongetje onder auto Een drie-jarig jonge'je, Dirk Donkers, is zaterdagmiddag in Utrecht onder een wiel van een bestelauto terecht gekomen en zo ernstig gewond, dat bij na enkele uren overleed. De 28-jarige bestuurder van de be stelauto, A. van G. uit Utrecht, reed aan de linkerkant van de straat om Mr. II. J. M. Loef I hcr.lt zaterdag afscheid genomen als burgemeester van 's-Hertogenboscli. Foto: tijdens de receptie ontving de scheidende burgervader een kus ran de echte zoete lieve Gerritje. Als ge schenk van de burgerij kreeg de burgemeester aangeboden een mo- nament van Mari Andriessen, voor stellende St.-Jan de Evangelist met de Arend, welk monument in een der nieuwe stadswijken geplaatst zal worden. De gezamenlijke Bossche in dustriëlen hebben aan mr. Loeff en zijn echtgenote een reis rond de we reld aangeboden. klanten te bedienen. Telkens wanneer hij een eindje optrok moesten Van G. en zijn meerijder spelende kinderen van de treeplank halen. Ook Dirk werd een keer van de auto getild er. op het trottoir gezet. Hij is daarna waarschijnlijk achter do wagen omge lopen en weer op do rechter treeplank geklommen. Toen de bestelauto start te. viel hij er af en kwam onder een van de wielen terecht. Het kind liep een schedelbasisfractuur op en werd naar liet academisch ziekenhuis ver voerd. Hij is zaterdagavond aan zijn verwondingen bezweken. MOBOETOE PROTESTEERDE Geen applaus voor aanvallen op V.N. Kongo's sterke man, kol Moboetoe heeft gisteravond verklaard dat hij opnieuw bij de Verenigde Naties heeft geprotesteerd tegen de bescherming die troepen der V'. N. aan de door Moboetoe „geneutraliseerde" premier Loemoemba bieden. Loemoemba woonde zaterdagavond in een restaurant in de binnenstad van Leopoldstad een receptie bij ter gele genheid van de tweede vcrj33rdag van de onafhankelijkheid van Guinee. Bij die gelegenheir nam ook Loe moemba de V. X". op de korrel. Het protest van Moboetoe is stellig ge baseerd op het feit dat bij de V.X.- strijdmacht ingedeelde militairen van i Guinee Loemoemba naar hel reslau- arnt hebben begeleid en het restau rant hebben begeleid en het restau- Misschien krijg ik weer van de V. X. te horen dat hei allemaal een vergis sing was", verklaarde Moboetoe schamper. Hij doelde op zijn recent protest tegen de begeleiding van Loe moemba door Ghanese militairen op een rijtoer door de stad verleden week zondag. Moboetoe voorspelde dat misschien moeilijkheden zouden ontstaan als de Ghanese en Guinese militairen Kongo niet. per 5 oktober hadden verlaten. Door Afrikaanse diplomaten die de Guinese receptie bijwoonden, :s niet geapplaudiseerd voor I.oemoem- ba.'s felle aanvallen op de V. X. voor het eerst ook concentreede Loe moemba zijn verwijten meer op de Verenigde Staten dan op België er. A-oor die aanvallen op Amerika werd geapplaudiseerd. Ghanese troepen zijn zaterdag begon nen zich uit kamp Leopold II terug te trekken om hun intrek te nemen in een ander kamp. de brand te Hoorn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1