Nieuwe veertarieven vandaag in Staten WALCHEREN MIDDELBURGS MARKTMEESTER N. C. VAN OOST IN T ZILVER Zeevaartscholieren huldigden scheidende secretaresse VLISSINGS KOSTERSECHTPAAR W. VOS NAM AFSCHEID VL00TSH0W BESLOOT WATERSPORTSEIZOEN MAANDAG OKTOBER 196f PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 De provinciale staten van Zee land zullen vanmorgen spreken over een voorstel van minister Korthals tot wijziging van de veertarieven op de Westerschel- de. Dit voorstel is zaterdagmor gen bij Gedeputeerde Staten binnengekomen, die daarop hebben besloten onmiddellijk de mening van de provinciale staten te horen. Vandaag is na melijk de slotvergadering van een buitengewone zitting, waar in slechts enkele agendapunten aan de orde komen. De tarieven- kwestie kan dus makkelijk aan de agenda worden toegevoegd. Formeel behoort de vaststelling van de tarieven op de Westerscheldeveren tot de competentie van Ged. Staten, maar omdat de tekorten op deze ve ren worden bijgepast door het rijk moeten de tarieven door de minister van Verkeer en Waterstaat worden goedgekeurd. De huidige tarieven zijn zoals men zich zal herinneren pas na langdurige onderhandelingen door de toenmalige minister geaccep teerd. De Tweede Kamer evenwel heeft destijds het standpunt van de minister onjuist geacht, hetgeen tot uitdrukking kwam in een tweetal mo ties, de motie-Westerhout en de motie- Van den Heuvel. Daarin werd als de Advertentie voor kracht en gezondheid pindakaas eten van Nieuwe directeur voor lagere tuinbouwschool in Kapelle Met ingang van 1 januari .1961 is tot directeur van de lagere tuinbouw school te Kapelle benoemd, de heer J op 't Hof uit Krabbendijke, momen teel werkzaam als hoofd vaa de chris telijk nationale school te Krabben dijke. De huidige directeur van de la gere tuinbouwschool, de heer M. Nieuwenhuize te Kapelle, zal binnen kort met pensioen gaan. Aanvaring in kanaal door Zuid-Beveland In het Kanaal dooi Zuid-Beveland gebeurde zaterdagochtend een aan varing tussen de motorschepen „Ri sico" en „Norma". De aanvaring ont stond op het moment, dat de sche pen elkaar zouden passeren. De „Ri sico" werd door het voorbijvarende motorschip „Citerna" uit de koers gezogen, waardoor het vaartuig in de zij van de „Norma" liep. Hierbij ontstond alleen wat materiële schade. Duits motortankschip verspeelde roer Het afgelopen weekeinde is het ruim 900 ton metende Duitse motortank schip „Esso Erlangen" in de haven van Wemeldinge in de steenglooiing van de westelijke havenoever vastge lopen. Het schip voer naar de Oost- sluis te Wemeldinge om geschut te worden, toen het bij het achteruitva ren mede door de oostelijke wind ver- lagerde en met het achterschip in de steenglooiing vastliep. Hierbij brak het roer van het vaartuig, dat zelfs in de stenen glooiing vast bleef zit ten. Door de sleepboten „Adja" en „Mascotte" is hef schip later wegge sleept. Afscheid op „Vrederust" Tijdens een bijeenkomst met be stuur, medici en hoofdambtenaren in het ontspanningsgebouw van de stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom heeft de heer J. G. P. Stam na een ruim 40-jarige dienstbetrek king afscheid genomen als eerste machinist van de stichting. De schei dende functionaris werd in waarde rende bewoordinger toegesproken door de voorzitter van het bestuur, burgemeester A. H. S. Stemerding uit Souburg Deze prees de heer Stam om zijn ijver en trouw Voorts werd het woord gevoerd door de op volger van de heer Stam, de heer J. Heuzeveldt, huismeester J Geuze en tenslotte de scheidende machinist. Verschillende sprekers lieten hun wensen vergezeld gaan van een ge schenk. Tjeerd Adema f Te Alkmaar is vrijdag overleden de journalist en schrijver van romans en kinderboeken Tjeerd Adema. Hij was 74 jaar oud Vijftig jaar geleden ving hij zijn journalistieke loopbaan aan bij de Middelburgse Courant Nadien was hij gedurende 42 jaar verbonden aan de Alkmaarse Courant, waarvan de laatste 30 jaar als hoofdredacteur. Na zijn pensionering schreef hij nog regelmatig voor diverse kranten. Zo verschenen in de Provinciale Zeeuw se Courant van zijn hand herinnerin gen aan Middelburg en Zeeland van vijftig jaar geleden. Dé teraardebestelling is beoaald op dinsdagmiddag a.s. te twee uur in Alkmaar. Herbenoeming kamer van toezicht notarissen Met ingang van 27 september is tot id van de kamer van toezicht over ie notarissen en kandidaat-notaris sen te Middelburg herbenoemd mr. J. Moolenburgh, kantonrechter te Mid delburg. mening van de Kamer naar voren febracht, dat voetgangers, fietsers en romfietsers vrije overtocht dienden te houden. De toenmalige minister heeft echter deze moties naast zich neer gelegd. NIEUW VOORSTEL. Bij de behandeling (zowel in de Twee de als in de Eerste Kamer) van de begroting 1960 deelde de huidige mi nister mee, dat hij een nieuw tarie- venvoorstel aan Ged. Staten zou doen. Dit is inmiddels gebeurd. Gedeputeer de Staten hebben daarover zoals in de gehele „vrije veren-zaak" ook provinciale staten gehoord, laatstelijk in een besloten zitting. Thans is een nieuw voorstel ontvan gen, waarover Gedeputeerden op nieuw de mening van provinciale sta ten willen horen. De verwachting is, dat dit punt vóór de afwerking van de „gewone" agenda zal worden be handeld in de openbare vergadering. Reeds eerder is bekend geworden, dat de gedachten van de minister gaan o.m. in de richting van vrijdom van veergelden voor Zeeuws-Vlamingen. Het statenlid ir. C. A. L. Horstmann heeft over deze kwestie enige vra gen gesteld. Tholen geeft speeltrommel van carillon in bruikleen Tijdens de vrijdagmiddag ge- houden vergadering van "de Thoolse raad werd uitvoerig gesproken over de bestemming i van de speeltrommel van het Thoolse carillon. Met de res- tauratie van het gemeentehuis i werd het speelwerk van het carillon vervangen door een elektro-magnetische appara- tuur Het lag in de bedoeling -I de speeltrommel als museum- stuk op te stellen in de ruim- te onder het klokkenplat in de grote toren De trommel is echter zo breed, dat hij niet op zijn plaats kan worden ge- bracht Thans liggen trommel en toebehoren in de voormalige kolensilo van de gasfabriek. Omdat deze plaats niet vol- 1 doet, hebben B en W zich tot de stichting historische klok- §j ken en het beiaardmuseum te Amersfoort gewend. Deze i stichting heeft we) belangstel- ling voor de speeltrommel, maar kan daarvoor geen. of 1 althans zeer weinig geld uit- geven In de gegeven omstandigheden l achtte men het beter de trom- mei in bruikleen te geven, waarmee de raad zich kon ver- enigen. MIDDELBURG Afscheid van de heer Louws bij 's rijks belastingdienst Donderdagochtend hebben ambtena ren en gepensioneerde ambtenaren van 's Rijks belastingdienst te Mid delburg afscheid genomen van de commies-secretaris A. K. Louws. Tijdens deze bijeenkomst voerde al lereerst mr. C. J. v. d. Putte als waarnemend hoofd der inspectie het woord. Sprekend over de ruim 33- jarige ambtelijke loopbaan van de heer Louws belichtte mr. v. d. Putte in het bijzonder diens liefde voor het vak, de kennis van de vele voor schriften en de grote ijver, waai-mee hij hem tot voorbeeld voor de jonge re generatie stelde. Het feit dat de heer Louws daarnaast grote belang stelling toonde voor de sociale as pecten van het vak, zoals bonds- en verenigingsleven, stempelde hem tot een collega, waarmee een zeer pret tige samenwerking mogelijk was. Als herinnering werd de scheidende commies-secretaris een geschenk en mevr. Louws bloemen aangeboden. Daarna voerden achtereenvolgens ontvanger G. A. Romijn, de hoofd controleur J. S. Hoek, de heer H. H. Uijl als waarnemend chef de bureau en de hoofdassistent dienstgeleider J. H. Drioel het woord. Allen brachten namens de verschillende ambtenaren' dank voor de goede samenwerking. De heer C. J. Wisse sprak vervolgens namens de afdeling Middelburg van de Nederlandsche Chr. Bond van Overheidspersoneel en bood een boek werk aan. De heer J. Mersie, die na mens de Commissie Bedrijfsvoorstel- lingen van de gezamenlijke perso neelsverenigingen het woord voerde, bood de heer Löuws een boekenbon aan. De hoofdcontroleur A. D. Grims las tot slot een door hem zelf gemaakt afscheidsgedicht in het Zeeuws voor. Bouw vleugel rusthuis te Middelburg aanbesteed Zaterdagochtend heeft de Middel burgse architect J. N. van Pagee in opdracht van de Diaconie der N.h. gemeente Middelburg de bouw van een nieuwe vleugel bij het rusthuis „De Griffioen" aan de Seissingel aan besteed. Voor dit project waren tien gegadigden, waarvan de fa. A. Blan- kenburgh te Nieuwdorp met 159.276 de laagste was. Voor de overige inschrijvers werden de vol- ZOUTELANDE Bijeenkomst N.C.V.B. Vrijdagavond kwam de Nederlandse Christen Vrouwen Bond te Zoutelan- de bijeen, onder leiding van de pre sidente van de afdeling mevrouw P. de KokVerhage Ds. Ytsma uit Middelburg sprak over het onderwerp „Het gebed". Er werd verder mee gedeeld, dat de volgende vergadering op 21 oktober zal worden gehouden. Spreekster zal dan zijn mevrouw De JongBikker. Hervormd Kerkkoor te Borssele opgericht In een dezer dagen te Borssele ge houden vergadering is een hervormd kerkkoor opgericht. Dirigente is me juffrouw R v. Weele. Wekelijks zal gerepeteerd worden. Gapinge nam afscheid van onderwijzer H. G. Boer Na 31 jaar aan de christelijke natio nale school te Gapinge verbonden ge weest te zijn, heeft de heer H. G. Boer vrijdagavond afscheid genomen van het onderwijs tijdens een bijeen komst in het verenigingsgebouw. De scheidende onderwijzer werd hier toegesproken door de inspecteur van het lager onderwijs in Zeeland, de heer A. A. Leenhouts. Deze betuigde zijn waardering voor hetgeen de heer Boer in de achterliggende periode voor het onderwijs heeft gedaan. Er waren vele vertegenwoordigers van plaatselijke instanties, die zich eveneens prijzend uitlieten over het werk van de heer Boer. Zo voerden onder meer het woord de heer J. Wattel, namens de schoolvereniging, die de scheidende onderwijzer een Staande leeslamp aanbood, de heer J. Louisse, namens de oud-leerlingen, die hem een album met handtekenin gen en een schrijfbureau schonken, wethouder S. de Visser, als vertegen woordiger van de gemeente. Namens de gereformeerde kerk sprak ds. J. de Gerformeerdc Kerk sprak ds. J. het hoofd der school, het woord voer de. Mevrouw Boer deelde in de afscheids- hulde door bloemen, die haar wer den overhandigd. Óp deze bijeen komst werd ook afscheid genomen van mejuffrouw Kasse, als hand- werkonderwijzeres. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING yy Veertig jaar in dienst van de gemeente Veertig jaar was de heer N. C. van Oost te Middelburg zaterdag in ge meentedienst, waarvoor hem in de tekenzaal van de dienst gemeente werken hulde werd gebracht. Hierbij was ook burgemeester mr. Joh. de Widt aanwezig, die de heer Van Oost ter gelegenheid van dit jubileum de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, opspeldde. Tevoren had de burgemeester in zijn toespraak de loopbaan van de jubi- AFSCHEID NA 36 JAAR fa. Poelman, Ritthem 163.152; 5. fa. J. v. d. Linde, Kloetinge ƒ163.700; 6 fa D. Franse, Middelburg ƒ163.950; 7. fa. Jac. de Jonge, Biezelinge 164.600; 8. fa. D. v. d. Poel, Oude- lande 165.000; 9. fa. C. H. in 't Veld, M'burg ƒ166.536; 10. fa. P. Engelse, Heinkenszand 167.900. Burgerlijke stand RITTHEM. Bevallen: C. W. KnïbbeBarentsen, d.: A. ICoppejanDommisse, z.; J. de Wolf— Oosten, z.: Getrouwd: D. J. Pladdet, 23 jaar en M. A. Cevaal, 24 jaar. Overleden. M. van Maarelen, 82 jaar, e. van P. Tange. KERKNIEUWS Vicaris J. Bezemer te Kapelle bevestigd De heer J. Bezemer uil Waalwijk is zondagmorgen te Kapelle in het vica riaat. bevestigd. Zoals bekend zal vi caris Bezemer gedurende een half jaar bij deze gemeente als hulpkracht verblijven Nadat ds. E P J. Jebbink de vicaris in het ambt had bevestigd en een korte toespraak had gehouden naar aanleiding van hel schriftgedeel te Marcus 6 vers 7a „En hij riep de twaalven tot Zich en begon hen uit te zenden, twee aan tweewerd de herder en leraar staande toegezon gen Gezang 263 vers 5 „O God. ver hoor en schenk ons onze bede!" De schriftlezing van vicaris Bezemer bestond uit Zacharia 8 14 en 15 en 2023, waarvan hij als tekst voor zijn prediking had gekozen „Zo zegt de Here der heerscharen: In die dagen zullen tien mannen uit volken van al lerlei taal vastgrijpen, ja vastgrijpen de slip van een Judeesen man en zeg gen wij willen met U gaan, want wij hebben gehoord Jat God met U is' Tenslotte ging vicaris Bezemer voor in gebed en werd Psalm 87 de verzen 3 en 4 tot slot gezongen. Fraai geschenk voor mevrouw Van Bel Vele oud-leerlingen waren zaterdag avond getuige van de hartverwar mende wijze waarop mevrouw C. van BelHolthuyzen, die ruim 36 jaar als secretaresse verbonden was aan de De Ruyterschool te Vlissingen en nu met pensioen gaat, in de schouw burgzaal van „Britannia" werd ge huldigd. Deze huldiging vormde het hoogtepunt van een gezellige avond, waaraan conferencier Wim de Graaf, de Baby Ton Band onder lei ding van Baby den Toonder en Groetje Gauffeld medewerkten. Het vertrek van mevrouw C. van Bei laat een leemte achter, aldus de heer G. Bosveld, leraar aan de De Ruyter school, want zij was meer dan alleen maar de secretaresse van de school. Ten tijde van de t.b.c.-epidemie op de Vlissingse zeevaartschool bezocht zij ook de zieke jongelui om hen een hart onder de riem te steken. Ook was zij degene die jongelui met hui selijke of andere moeilijkheden zo veel ze kon hielp. Mevrouw Van Bel kende „haar" leer lingen en draagt ze nu nog, na het vertrek, een warm hart toe. Met moeite kan zij van de zeevaartschool scheiden, omdat iedereen haar even lief was, aldus de heer Bosveld. Hier na wérden enkele groeten van oud leerlingen, die iuist op zee waren, voorgelezen en uit handen van Greetje Kauffeld ontving zij een prachtig boeket. Daarna onthulde mevrouw Van Bel een „aandenken" aan de tijd bij de De Ruyterschool, door met een sim pel rukje een doek van een prachtig televisietoestel te trekken. Hierbij ging tevens een album met Handte keningen vergezeld van alle oud-leer lingen, die aan de verwezenlijking van dit geschenk hadden bijgedra gen, De „moeder" van zovele zee vaartscholieren dankte hartelijk voor dit: geschenk en voor de Hulde, die men haar gebracht had. „Sympathiek" vond de ó7-jarige ex-stuurman, de heer J. Wielink. die zijn opleiding op de Vlissing se zeevaartschool in 1918 kreeg, de huldiging va- mevrouw Van Bei. Hij was een van de oudste oud-leerlingen tijdens de bijeen komst in „Britannia". yy' laris gememoreerd. Op 1 oktober 1920 kwam de heer Van Oost in tij delijke dienst bij de gemeente, maar al spoedig volgde een vaste aanstel ling. Dc jubilaris was toen onder meer belast met het vervangen van de directeur van gemeentewerken als havenmeester. Op 1 september 1940 volgde de aanstelling van de heer Van Oost tot ambtenaar tweede klas en tenslotte verd hij benoemd tot adjunct-commies. Op 1 september 1958 volgde zijn ontslag uit de ge meentedienst. toen de heer Van Oost de pensioengerechtigde leeftijd had bereikt. De gemeente kon de heer Van Oost echter niet missen en sinds dien is hij aangesteld als marktmees ter, waardoor de jubilaris de 40 ja ren in gemeentedienst kon vol ma ken. De burgemeester stelde de be reidwilligheid van de heer Van Oost om na zijn pensionering de gemeente te blijven dienen zeer op prijs. Bo vendien was dit dienen steeds tot grote tevredenheid geschied, aldus bleek uit de woorden van Middel burgs eerste burger, die ook de ver diensten /an de heer Van. Oost op Tijdens de jubileumwedstrijden van de boksclub D.O.S. in het Concertge bouw te Vlissingen leed de Vlissingse A-bokser Rieteco een nederlaag op punten in de wedstrijd tegen Van der Wal uit Rotterdam. Op de foto: Rieteco (op de achtergrondin ge vecht met zijn superieure tegenstan der. (Foto P.Z.C.). ander gebied aanstipte: al sinds ja ren verbonden aan de Middelburgse brandweer, waar hij de rang van onderbrandmeester bereikte en kor poraal bij het Rode Kruis. Eigenschappen Do directeur van gemeentewerken, de heer A. J. YV. Mathijssen, prees vooral in de heer Van Oost, dat men nooit tevergeefs een beroep op hen» deed. Altijd stond hij klaar voor iedereen. Voor de tactiek die dc heer Van Oost als marktmeester aan de dag legt had de heer Mathijssen gro te bewondering. De heer Mathijssen bood de jubilaris tot slot van zijn toespraak een enve loppe met de gebruikelijke gratifica tie aan, en namens de dienst ge meentewerken een boekenbon. Van de brandweer kreeg de heer Van Oost een prachtige mand met fruit. Verder werd nog het woord gevoerd door de heer J. C. F. van Kamer, di recteur van de gemeentelijke dienst van maatschappelijke zorg, die de heer Van Oost een man.-noemde, die altijd recht door zee gaat. NA MEER DAN 25 JAAR DIENST Hartelijk gehuldigd in ,,'t Anker" De Viissingse hervormde gemeente heeft zaterdagmiddag de heer en mevrouw YY'. Vos-Slabber hartelijk gehuldigd bij hun afscheid als koster en kosteres van de Johanneskerk. Meer dan 25 jaar zijn de heer en me vrouw Vos als kostersechtpaar aan de Vlissingse hervormde gemeente verbonden geweest, eerst in de Nieu we Kerk aan de Wilhelminastraat, later in de Johanneskerk. Het werk breidde zich na de totstandkoming van het wijkcentrum ,,'t Anker" bij dit kerkgebouw zo uit, dat de heer Vos zijn kosterschap, dat hij com bineerde met zijn werk bij de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde", heeft moeten neerleggen. Tijdens de huldigingsbijeenkomst die zaterdag in ,,'t Anker" werd gehou den, werd ook het nieuwe kosters echtpaar, de heer en mevrouw A. Breas-Geuze uit Middelburg, met sympathie verwelkomd. Vlissingse hervormde gemeente ,j£ ,„„de„ eeweesf. eeest in de Xlen. ^^^tcheid wÜ ven in een der wijken van de Johan neskerk wonen en men sprak de hoop uit dat zij zich ook in de toe komst in het kerkewerk niet onbe tuigd zullen laten een groot aan tal geschenken. Het cadeau dat ds. A. Th. Rotfusz aanbood namens de wijkgemeenten 3 ca 4 was wel bijzonder groot: een dressoir en enkele stoelen. Het was een bewijs van de waardering die in ruime kring voor het kostersecht paar Vos bestond. Tot de sprekers, die allen gewaag den van de liefde en toewijding van koster Vos en zijn vrouw voor de vele werkzaamheden die uit hun taak voortvloeiden, behoorden ook de heer H. van Rooijen. vice-presi dent van de kerkvoogdij. d>e een foto van het exterieur van de Johan neskerk aanbood, ds. F S. Klooster man, die als woordvoerder var het ministerie van predikanten daaraan een foto van het kerk-interieur toe voegde, de heer P. van der Hof, die de gevoelens van de diaconie ver tolkte, ds. Y. van der Schoot, die sprak namens de centrale kerkeraad en ds. J. Kwast, die de wijkgemeen- te Zuid vertegenwoordigde. De bijeenkomst van ministerie van predikanten, centrale kerkeraad en afgevaardigden van de wijkkerkera- den 3 en 4 werd gevolgd door een goed bezochte voor ieder toeganke lijke receptie, waar toespraken wer den gehouden namen* organisaties, die als gebruiker van het wijkcentrum .."t Anker" de hulp vaardige gastvrijheid van de heer- en mevrouw Vos niet ongeprezen lie ten. „Schelde" huldigde 3 80-jarige pioniers Wind en regen trotse rend voerden zaterdag middag bijna vijftig jachtjes in het Kanaal door Walcheren éen vlootshow uit. Het wa ren de jachtjes van de Vlissingse vereniging voor Watertoerisme, die op deze. wijze het water sportseizoen „uitluidde" Na afloop van deze show kwamen de leden bijeen in liet clublokaal aan de Jachthaven te Vlissingen, waar drie tachtigjarige leden van - de vereniging, de lieren F. H. Jilleba Sr.. L. van der Steen en H. D. Streefkerk ter gelegen heid van dit feit werden gehuldigd. De muziek vereniging „Sint Caeci- lia" bracht hen een se renade en de voorzitter van „Schelde", de heer J. .H, Posthumus, sprak zijn waardering uit over hetgeen zij voor de ver eniging hadden gedaan. Hij bood de bejaarde le den als herinnering oen foto van het oude Vlis singen aan. De foto toont de jachtjes tijdens de show door het kanaal. (Foto P.Z.C.) ZEEUWSCH-VLAANDEREN TERNEUZEN Jeugdige scholier reed met fiets op auto De 15-jarige scholier J. R. v. S. uit Terneuzen kwam vrijdagmorgen op het kruispunt Donze Visserstraat- Tweede Verbindingsstraat in botsing met een personenauto De jongen sloeg daarbij met zijn fiets over de kop en liep zodanige verwondingen op, dat overbrenging naar het Ju- lianaziekenhuis noodzakelijk bleek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 15