DE KERKEN PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer Maar liefde won maatschappij KERKDIENSTEN IN RUSLAND WORDEN DRUK BEZOCHT LEERGANG IN DE PASTORALE PSYCHOLOGIE TE UTRECHT MAANDAG 3 OKTOBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 35 en de PROF. DE GRAAF TERUG UIT SOWJET-UNIE Niet-communistische jeugd staat buiten gemeenschap Prof, dr. J. de Graaf, hoogleraar in de theologie aan de rijksuni versiteit te Utrecht, is dezer da gen teruggekeerd van een veer tiendaagse reis naar de Sowjet- Ünie. Hij is de gast geweest van het Moskouse patriarchaat en heeft zich gedurende zijn verblijf in Rusland in het bijzonder op de hoogte laten stellen van de stand aldaar. In Rusland zijn momenteel acht seminaria en twee theologische academies vijf jaar geleden is prof. De Graaf ook in Rusland geweest. Hij heeft op deze reis geconstateerd, dat de opleiding van de theologen sinds die tijd aanzienlijk is verdiept en ver breed. Het is hem opgevallen, dat de universitaire bibliotheken veel meer westerse theologische lite ratuur bevatten dan enkele jaren geleden. VERSTEVIGD CONTACT. Prof. De Graaf vertelde, dat de Russische jeugd onder de acht tien jaar geen enkele vorm van publiek godsdienstonder wijs krijgt. De kerk staat in Rusland volkomen los van de staat. Van de leden van de communistische partij wordt bovendien geëist, dat zij athe ist zijn. De leerlingen van de scholen zijn grotendeels lid van de communistische jeugd beweging. Dit lidmaatschap is Deze week kerkelijke conferenties te Nyborg Europese kerkelijke leiders, on der wie een aantal uit communis tische landen, zullen deze week te Nyborg In Denemarken bijeenkomen voor de tweede con ferentie voor Europese kerken, waaraan alle Europese kerken, met uitzondering van de Rooms- Katholieke Kerk deelnemen. Er worden ongeveer 180 kerke lijke autoriteiten verwacht. Hét hoofdthema van de conferentie is: „De dienst van de Europese ker ken in een veranderde wereld". Tijdens de conferentie die maan dag begint en vrijdag eindigt, houden drie deelnemers een le zing, namelijk dr. A. Th. van Leeuwen, directeur van het insti tuut „Kerk en Wereld", de „Oost- Europeaan" professor dr. J. Jeseh- ke en de onder-directeur van het oecumenisch instituut van de Wereldraad van Kerken van Cha teau de Bossez, dr. N. A. Nissio- tis. Dr. Van Leeuwen zal spreken over „de kerk en haar dienst in een wereld die door verwereldlij king wordt bedreigd", professor Jeschke over „De dienst van de kerken, voor elkaar en met elk aar". Deze drie inleidingen zullen die nen als basis voor drie van de vier werkgroepen op de conferen tie. De vierde werkgroep zal spreken over voortzetting van de samenwerking tussen de kerken in Europa. De kerken in Oost-Europa zullen sterk zijn vertegenwoordigd. Er komen afvaardigingen uit Rus land, Estland, Letland, Polen, Tsjecho-Slowalcije, Hongarije en Oost-Duitsland. Verder komen er deelnemers uit Westeuropese lan den en vertegenwoordigers van de oecumenische patriarch van Con- stantinopel, de Wereldraad van Kerken en de Lutherse wereld bond. niet verplicht, maar de jeugd die geen deel uitmaakt van de communistische beweging staat overal buiten: zjj kan geen sport beoefenen en heeft ook geen toegang tot andere vormen van ontspanning en dergelijke. Van een directe belemmering van de godsdienst door de over heid is in Rusland echter, vol gens prof. De Graaf, geen sprake. In de kerken die nog open zijn, worden iedere dag twee diensten gehouden. De kerkgebouwen zijn steeds af geladen vol. De Russische or thodoxe kerk is veel vrijer dan men in het Westen vertelt en gelooft, aldus prof. De Graaf. De contacten van de Russische kerk met de wereldraad van kerken zijn in de afgelopen jaren verstevigd en de Utrecht se hoogleraar vernacht dat de orthodoxe kerk binnen afzien bare tijd lid zal worden van deze raad. VOORUITGANG. Prof. De Graaf, die onder meer bezoeken heeft gebracht aan Le ningrad, Moskou en Sochi aan de Zwarte Zee, vertelde, dat hij ver baasd heeft gestaan van de voor uitgang van Rusland op het ge bied van cultuur, huisvesting en materiële welvaart. Hij is ervan overtuigd, dat het Russische volk in vrede wil leven. Van gesloten heid én angst was bij de Russen, volgens hem, niets te merken, evenmin als van de „koude oor log'. Hij verklaarde, dat de Rus- In Argentinië Kinderbijbel in het Spaans In Buenos Aires heeft zich een co mité-kinderbijbel gevormd, dat zich ten doel stelt om te komen tot de uitgave van een kinderbijbel in het Spaans, in het bijzonder voor de bevolking van Argentinië, die praktisch voor het grootste ge deelte van de bijbel is vervreemd. Als basis wordt genomen, het Groot Vertelboek voor de Bijbelse Geschiedenis van Anne de Vries. Begonnen wordt met het Oude Testament. Bij het zendingscentrum van de Gereformeerde Kerken in Neder land te Baarn, dat optreedt als vertegenwoordiger van het Argen tijnse Comité zijn al verscheidene zeer grote giften binnengekomen tot een totaalbedrag van 8.450. Er is een bedrag nodig van onge veer 23.000. sische jeugd in de geest van vre de en vriendschap wordt opge voed, ondanks het feit, dat de communistische ideologieën bij deze opvoeding de hoofdrol spe len. Uit gesprekken die hij met vele Russen heeft gevoerd, maak te hij op, dat men een eventuele oorlogsdreiging minder verwacht van Amerika dan wel van West- Duitsland, waarschijnlijk ténge- volge van de kennismaking met de Duitsers in de Tweede Wereld oorlog bij de slag om Leningrad De misverstanden die er in het Westen, volgens professor De Graaf, heersen ten aanzien var godsdienstvrijheid en persoonlijke vrijheid in Rusland, worden, naa* zijn oordeel, veroorzaakt doordat men de Sowjet-republiek op één lijn stelt met Oost-Duitsland en bijvoorbeeld Tsjechoslowakije, waar de situatie geheel anders ligt. AAN DE RIJKSUNIVERSITEIT Nieuwe oecumenische perspectieven De door de theologische faculteit aande rijksuniversiteit te Utrecht ingestelde leergang in de pasto rale psychologie voor predikanten is dezer dagen geopend. Professor dr. G. Quispel, de voor zitter der faculteit zei bij deze ge legenheid, blij te zijn met de er kenning, dat de mens een ziel heeft, „In vroeger tijden heeft de kerk 'dat altijd wel geweten: Daarom had zij toen ook geen aparte leergang nodig", aldus professor Quispel. Hij hoopte, dat de deelnemers aan denieuwe cur sus de „belijdenissen" van Augus- tinus en de „geestelijke" verla ting" van Voetius bij hun lectuur wilden opnemen. Hij kon niet ge loven, dat de grote leiders van het verleden het volkomen mis hebben gehad. Toch is de nieuwe cursus, volgens hem, nodig geworden, omdat de ontwikkeling van psychologie en kerkgeschiedenis de pastor voor ongekende moeilijkheden plaatst. Het vaste uitgangspunt van alle pastorale psychologie blijft ech ter de onveranderde leer der kerk, dat Jezus als echt en volledig mens ook een ziel heeft gehad en zo de broeder van alle zielige men sen is. geworden, aldus spreker. Professor dr. H. Jonker waar schuwde voor het misverstand, dat deze leergang een stap zou zijn in de richting van een ab- sorbtie van het pastoraat in zijn unieke theologische gestalte te doen bijstaan door de hulp van psychologie en psychotherapie. Als motieven tot de instelling van deze leergang noemde hij de alge mene tendens in de academische opleiding, wetenschap en maat schappelijk leven dichter bij elk aar te brengen, de theologische heroriëntering öp de concreet-le- vende mens te midden van een zich snel veranderende samenleving, 'n kritische openheid voor de resul taten van het moderne onderzoek naar het menszijn en het aposto- laire elan niet alleen kerkgangers maar ook anderen met het evan gelie te dienen. Ten aanzien van de werkwijze merkte professor Jonker op, dat niet alleen de theoretische voorlichting, maar ook de vor-r ming van de habitus van de pastor in het oog gehouden zal worden. Het g-rote aantal mel dingen uit onderscheidene ker ken moest tot. .een maximum ^gereduceerd worden om een -team- en werkverband té vor men. Hij sprak tènslotte het vermoeden uit, dat vanuit de bezinning over het pastoraat nieuwe oecumenische perspec tieven kunnen ontspringen. Ibis shag - wat 'n shag! de halfzware shag om nooit te vergeten. DOBBELMANN C .HAÏKEN 4. Q QC VO'.ENOAM gC V-.HvrL'.' ,j j2C«)>iDtlOTKA+g gQC. HOlrtM 4; NEDERLAND uz Van 1/f november tot half januari geeft de P. T.T. de kinderzegelserie 1960 uit. De zegels zijn NEDERLAND bntworpen door mej. Jeanne Bieruma Oosting en tonen kinderen in de klederdracht van een vijftal plaatsenin het IJselmeergebied. Dé uitvoering is in vier kleurendruk; de fran- keerwaarden zijn (met tussen haakjes de toe slag6 (l,); 8 (4); 12 (9); en 30 9 cent. 1598. „Wat denk jij ervan Charley?" vroeg Arend. „Schei uit alsjeblieft, ik krijg er.de bibberatie van!" klonk benepen de stem van de ander. „Het is hier aar dedonker! Wat zeg ik? Maandonker!" „Inderdaad, zelfs een kat zou hier niets kunnen zien", grinnikte de piloot. „Schemerlicht be staat hier niet, óf het is licht, óf het is volkomen donker. Alweer de schuld van de atmosfeer die er niet is. Er zijn geen water stofdeeltjes om het licht te verspreiden. Een zaklan taren werpt hier ook bijna geen lichtkégel, zo als op Aarde. Kijk maai', je ziet alleen een ronde lichtvlek op de wand. Neen, als we de zaak goed willen bekijken, zal er een sterke schijnwerper aan te pas moeten komen." Toen richtte Storm zich tot de chauffeur van de tweede truck. „Zeg Buck, zie jij kans je wa gen hier binnen te rijden Dan kunnen wij dit hol eens wat beter onderzoeken!" „Okay boss!" antwoordde Buck en zette zijn voer tuig in beweging. Na enig manoeuvreren waggelde de truck naar binnen. Bij het licht van de grote schijnwerper kon men duidelijk de grote oneffenheden van de grot onder scheiden. Kowalski, de geoloog, bestudeerde met grote nauwgezetheid de aard van het ge steente en gaf tenslotte zijn fiat aan Buck, die daarop het smeltkanon (een Valeron- snufje!) in werking stelde. z O 52. „Niet teruggekomen!" riep Chris topher uit. „Maar zo had mijn brief toch. Ze wist, dat ik thuiskwam. Ilc zond hem naar Pilbright, met ver zoek, hem onmiddellijk door te stu ren. Hij stond tijdens mijn afwezig heid met haar in verbinding". „Daar weet ik niets van, meneer, maar vanochtend is er een brief voor U gekomen ln het. handschrift van mevrouw. Die brief ligt nu op U te wachten". Christopher antwoordde niet. Waar schijnlijk zou er wel een eenvoudige verklaring voor deze onverwachte gang van zaken zijn. Misschien was ze opgehouden of niet helemaal in orde. Voor het eerst sinds zijn ver trek van Claverings twijfelde hij aan de juistheid van het besluit, dat ze elkaar niet zouden schrijven of spreken gedurende zijn verblijf in het ziekenhuis. Nu eerst besefte hij, dat er iets gebeurd kon zijn en dat Braunton geluk kon hebben met zijn waarschuwing, zich vooral niet te Margaret Malcolm overspannen. Ongeduldig boog hij zich voorover en tikte Cullen op de schouder. „Zet er in vredesnaam haast achter" beval hij en zonk toen terug in de kussens, doelloos naar buiten sta rend, zonder in werkelijkheid iets van het voorbijvliegende landschap te zien. Hij had zijn plannen toch zo zorg vuldig opgemaakt. Wellicht zou hij, als Karen een ander soort vrouw was geweest, die voorschriften niet hebben gegeven, maar hij had erop gerekend, dat ze zou doen wat haar gezegd was. Nu was hij er niet meer zo zeker van. Gesteld eens, dat ze toch naar eigen goeddunken had ge handeld! Ondanks de ontvangen waarschu wing snelde hij de trappen op naai de voordeur, die juist openging toen hij er aankwam. Mevrouw Paynton stond in de hal, gel-eed om hem te begroeten. „Dank U zeer mevrouw Paynton", zei hij, met moeite zijn ongeduld be dwingend. „Ja ik ben blij, weer hier te zijn, maar Er kwam iemand uit 't achterhuis en een ogenblik dacht hij, dat het Karen zou zijn, maar zag weldra dat het Stella was. „Beste Kit", sprak ze zacht. „Ik ben bang, dat dit niet veel op een thuis komst voor je lijkt, maar ik wilde, dat er toch iemand zou zijn om je welkom te heten". „Dank je Stella", antwoordde hij werktuigelijk. „Ik wil Karen's brief zien". „Daar is hij", zei Stella, de brief van de tafel nemend en Kit terwijl hij las aandachtig gadeslaande. Ze zag hem bleek worden en stak hem do hand toe. „Wat is er. Kit?" vroeg ze scherp. „Slecht nieuws?" „Lees zelf maar", zei hij somber. Stella nam de brief aan, de ogen nog op zijn gelaat gericht. Toen las ze het velletje papier met Karen's vrij kinderlijke handschrift: „Het spijt me erg, Christopher, maar ik kan er niet mee voort gaan. De zaken zijn anders gelo pen dan we allebei dachten en net zou tot niets leiden. Een hu welijk, dat niet steunt op liefde van weerskanten, is een onding en het onze steunt niet op die liefde. Ik hoop, dat je, wanneer dit alles achter de rug is, het ware geluk zult vindenwat ik ook zal proberen. Kuren". „Nu", zei Stella zachtjes, „dat schijnt duidelijk genoeg, nietwaar?" „Voor mij niet", klpnk het grimmige antwoord. „Ik begrijp het niet". Stella legde de brief neer en nam haar tasje op. „Kit", zei ze vriendelijk, „ik vrees, dat we het moeten aanvaarden. On- gevëër een week geleden ontving ik dit van Fred en ik geloof, dat die twee briefjes elkaar afdoende verkla ren". ELFDE HOOFDSTUK. Christopher las Fred's brief tot twee maal toe, voor hij hem aan Stella te ruggaf. „Welnu?" vroeg hij onzeker. Stella nam de brief aan en legde hem op bijna symbolische manier naast die van Karen. Zodoende werd haar vraag: „Nu begrijp je het toch wel?" bijna overbodig. „Je bedoeltdat Fred en Karen", zei hij weifelend. „Maar dat is on zinnig!" „Vind je?" vroeg ze. „En wil je soms beweren, dat je nooit hebt gezien, hoe goed ze met elkaar opschoten? Karen is van nature nogal verlegen, maar wil je beweren, dat ze dat te gen Fred ook was?" „Neen, dat was ze niet", gaf hij toe, „maar met Fred is ook gemakkelijk om te gaan". Stella verkropte met moeite haar ongeduld. Hoe kon Kit toch zo hard nekkig blind zijn voor de door haar geschetste stand van zaken? „Kit lieveling", hernam ze, „ik weet,. dat dat allemaal ellendig is, maar geeft niets je hoofd in het zand te steken. Karen is met je getrouwd ter wille van het geld, dat ze zo op ge makkelijke manier dacht te krijgen. O, meen niet, dat ik dit in haar af keur. Ze heeft blijkbaar een moeilijk leven gehad en dit was haar grote kans! En zeer waarschijnlijk had ze er geen idee van wat het betekent om lief te hebbentot ze Fred ontmoette. Waarom doe je niet. wat zij voorstelt: je verlies nemen en op nieuw beginnen?" „Met jou?" vroeg hij zo toonloos, dat ze hem onderzoekend aanzag. Maar zelfs toen had ze geen zekerheid. In tussen was Stella nooit voor een kleintje vervaard geweest en in elk geval was 2* nu te ver gegaan, om nog terug te krabbelen. „Waarom niet?" vroeg ze zorgeloos. En ging. toen hij niet antwoordde, voort: „Kit, ik heb een lelijke streek uitgehaald en mijn enige veront schuldiging is, dat ik toen in wan- hoopstemming verkeerde. Ik wil best weten, dat ik geen heldin ben, maar ik geloof niet, dat het aan jou staat, kritiek te oefenen. Vind je zelf wel? Wat jij gedaan hebt gebeurde in koe len bloede en dat maakt het oneindig erger". „Misschien", gaf hij toe en Stella vroeg zich, haar adem inhoudend, af of ze genoeg had gezegd om hem te overtuigen. Het scheen van wel. want hij wreef zich met een hand over de ogen en zei somber: -„Ik weet het niet. De hele geschiedenis heeft me erg aangepakt. Begrijp je wat ik be doel als ik zeg. dat ik absoluut „leeg" ben? Ik kan niet behoorlijk denken en nauwelijks voelen". Stella beet zich op de lippen. Dit was erger dan ze verondersteld had. O, ja, ze kon, als je het zo noemen wilde, de voldoening smaken, dat Kit nu het ergste omtrent Karen geloofde. Maar ze had stellig verwacht, dat zijn na tuurlijke reactie een gevoel van op luchting zou zijn, omdat hij nu kon terugkeren tot de vrouw, die hij vóór zijn ongeluk had liefgehadhaar zelf- En daarvan had hij hoegenaamd geen blijk gegeven. Hij was volko men uit het veld geslagen. Van 't begin af aan had ze geweten, dat ze niet veel tijd ter beschikking zou hebben; dat ze de waarheid al leen voor 't ogenblik aannemelijk kon verdraaien om hem te overtui gen. Maar ze was tevens vastbeslo ten. dat Kit zich in dat korte tijds bestek onherroepelijk zou hebben verbonden om, na zijn scheiding van Karen, met haar Stella teertou wen. En nu greep hij de hem zo dui delijk geboden kans zowaar niet eens met béide handen aan! Inmiddels was Christopher op een stoel neergevallen, waar hij neer slachtig zonder feitelijk iets te zien, voor zich uit zat te staren. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 11