PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Soekarno noemt geschil over Nieuw-Guinea een bedreiging van de vrede Toto-voorwaarden van minister aanvaard ZEELAND had goed toeristenseizoen BEROEP OP EISENHOWER EN KROESJTSJEW 0I« AFGEBROKEN GESPREK TE HERVATTEN 203e jaargang - no. 231 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 1 okt. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regelsi 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, teL 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzeu, B rouwerijstraat 2; Zierikzee. ed rei 2425. ad rn. te!.: Rede in Algemene Vergadering der V.N. President Soekarno van Indonesië heelt vrijdag voor de algemene vergadering van de Verenigde Naties een rede gehouden, waarin hij ook de aanspraken van Indonesië op Nederlands Nieuw- Guinea ter sprake heeft gebracht. Soekarno ver klaarde: „Ik zeg U in alle ernst, dat de situatie in West-Irian een gevaarlijke situatie is, een ex plosieve situatie. Zij is de oorzaak van spanning en een bedreiging van de vrede". Soekarno ver volgde, dat Indonesië had getracht het probleem zowel langs bilaterale weg als door middel van de Verenigde Naties op te lossen. „Hoop ver vliegt; geduld raakt uitgeput en zelfs aan ver draagzaamheid komt een eind. Dit alles is nu uitgeput, en Nederland heeft ons geen andere keus gelaten dan een krachtiger houding aan te nemen. Als zij de loop der geschiedenis niet op de juiste waarde weten.te schatten, ligt de schuld daarvoor niet bij ons". In de loop van zijn rede diende president Soekarno namens Indo nesië, Ghana, India, de Verenigde Arabische Re publiek en Joego-Slavië een ontwerp-resolutie in, waarin op president Eisenhower en premier Kroesjtsjew een beroep wordt gedaan hun con tact te vernieuwen, opdat de bereidheid die zij hebben te kennen gegeven tot het zoeken naar een oplossing voor de bestaande problemen door middel van onderhandelingen, op progressieve wijze kan worden verwezenlijkt. Soekarno was zijn rede begonnen met de suggestie om het hoofdkwartier der Verenigde Naties uit de sfeer van de „koude oorlog" te verplaatsen, wel licht naar Aczië, Afrika of Genève. „Laat ons nagaan of de zetel van onze organisatie niet moet worden verplaatst uit de sfeer van koude oorlog. Laat ons nagaan of Azië of Afrika of Genève ons een permanente huisvesting kunnen bieden, ver van de koude oorlog, los van elk blok en waar de gedelegeerden misschien gemakkelij ker een breder begrip zullen kunnen krijgen voor de wereld en haar problemen. Ook drong de Indonesische president aan op een onmiddel lijke herziening van het handvest der Verenigde Naties. Voorts noemde hij het van essentieel be lang, dat de zetelverdeling in de Veiligheidsraad en andere organen der Verenigde Naties wordt herzien. Voorstel om zetel van V.N. naar neutraal land te verplaatsen „Ik denk wat dit betreft niet in tcrnicn van stemmen van blokken, doeli ik denk aan de dwingende noodzaak, dat het handvest van de Verenigde Na ties, de organen van de Verenigde Naties en haar secretariaat de werke lijke positie in onze huidige wereld weerspiegelen", zo zei Soekarno. Vele van de V.N.-organen vertegenwoordigen niet „de opkomst van de socialis tische landen, noch het omhoog schieten van de Aziatische en Afrikaanse onafhankelijkheid. Om onze organiseatie te moderniseren cn efficiënt te maken, zal het misschien nodig zijn zelfs het secretariaat, onder leiding van zijn secretaris-generaal, te herzien". „Door dit te zeggen wil ik, zeer be paald niet, op geen enkele wijze de tegenwoordige seiretaris-generaal kritiseren of verloochenen, die ei- naar streeft goed werk le verrichten onder verouderde condities, wat soms wel onmogelijk moet lijken". Soekar- Verbruiker t arenlang heeft men in vele be- I drijven de verkoop van de pro- dukten bevorderd met het vrien delijke zinnetje, dat „de klant ko ning was". Het was dan wel geen absoluut koningschap in de stijl van Lodewijk de Veertiende, maai" de klant werd toch met grote hoffelijk heid behandeld en naar zijn wensen werd geluisterd. Van dat klantenkoningschap is niet veel overgebleven. De hoffelijkheid is er nog wel, maar naar de wensen van de verbruikers wordt anno 1960 weinig meer ge luisterd. Een typisch voorbeeld daar van is de actie, die in kringen van de zuivelproducenten thans gevoerd wordt om aan de melkverbruikers te dwirigen melk met een hoger vet gehalte te kopen. De situatie op zuivelgebied is in Nederland niet bepaald gunstig. De melkplas wordt steeds gro ter en de studiecommissie Vondeling die vorige week een rapport aan de minister van landbouw zond spreekt zelfs van „verregaande on evenwichtigheid". De commissie vindt hot noodzakelijk de melkpro- duktie af te remmen, ook al doet ze geen doortastende voorstellen voor het beperken van de overproduktie. Op de botermarkt is de situatie nog moeilijker. De prijs is slecht en er is een overschot, dat dringend wegge werkt moet worden. Nu wil de commissie Vondeling die botermarkt ontlasten door het ver plichte vetgehalte van de consunip- tiemelk te brengen van 2ló op 3%. Dat zou een vermindering van de boterproduktie met circa 10.000 ton betekenen. De melkverbruiker krijgt daarvoor de rekening gepresenteerd in de vorm van een hogere melk prijs. Hoe die verbruiker daarover denkt is wel zo ongeveer bekend. Ge ruime tijd geleden is gepoogd melk met een hoger vetgehalte tegen een iets hogere prijs te verkopen. Die verkoop werd een fiasco. Dc consument had geen behoefte aan meer vet. Hij kon dat niet proever; en niet ruiken en voor zijp gezond heid was dat hogere vetgehalte be paald niet nodig. De meeste Nederlanders gebiuiken niet te weinig, maar juist iets te veel vet. Toch wil de commissie Vondeling, dat de minister van landbouw straks het vetgehalte van de consumptie- (Zie slot pag. 3 kol. 1 110 verklaarde vastbesloten te zijn de Verenigde Naties sterk en universeel te maken, in staat om haar eigenlij ke taak te vervullen. ..Dat is de re- Vrijdugochtenr zijn Eef Kamerbeek en de Britse atlete Mary Biynal van Schiphol naar Londen vertrokken, vanwaar zij door zullen reizen naar Nigeriazij zullen daar deelnemen aan internationale atletielcivedstrij- den. Op de foto: het sportieve paar voor de machine. den waarom wij de vertegenwoordi ging van China in ons midden voort durend steunen". Droef Met betrekking tot Algerije zei Soekarno: „Dit is een droeve ge schiedenis, waarin beide partijen leegbloeden en ten gronde worden hl bi, sing. Dit is een tragedie. Soe karno meende, dat in Algerije on der toezicht der Verenigde Naties een plebisciet zal moeten worden gehouden ter vaststelling van de wensen van bet volk over de mate van nauwe harmonieuze samen werking met Frankrijk. Dit ple bisciet moet zich niet bezig hou den met de kwestie der onafhan kelijkheid. Deze is reeds in bloed en tranen beslist; er zal beslist een onafhankelijk Algerije komen, aldus Soekarno. Wat de situatie in Kongo betreft ver klaarde hij, dat de betreurenswaardi ge toestand in dat gebied recht- Zie slot pag. 3 kol. 2) Loemoemba tegen rondetafelconferentie Premier I.oemoemba heeft, gisteren in zijn /.waar-bewaakte huis een wat hij noemde „buitengewone zitting j van het parlement" geconvoceerd, voor ondertekening van een verzoek aan de assemblee der V.N. om een j „commissie van onderzoek en arbi trage" naar Kongo te sturen waarin de Verenigde Staten, Rusland en zes Afrikaanse naties zitting zouden heb ben^ Deze verklaring, die volgens het zeg gen van Loemoemba werd onderte kend door 74 van de 137 leden van de kamer van afgevaardigden en door ruim 40 van de 84 senatoren, ver wierp het idee' van een ronde-tafel conferentie dat was geopperd door Kasavoeboe en kolonel Moboetoe en dat door Loemoemba zelf was ge steund. De verklaring was gericht aan alle leden van de V.N.. de Kon golese provinciale regeringen en volksvertegenwoordigingen en het „Kongolese volk". In de oproep aan de V.N. werd gezegd dat de op te richten commissie van onderzoek en arbitrage, in het belang van de vrede in Kongo en van haar eigen succes, in Leopoldstad diende te arriveren voor het te laat was. „Vuilnistrein" ontspoorde bij Haarlem Bij Haarlem zijn om tien voor twaalf gistermorgen drie wagens ran een „vuilnistrein" ontspoord, omdat door een defect oen buffer in een wissel terecht was gekomen. De trein werd door de lege - - wagens geblokkeerd. De reizigers tussen Santpoort-Noord en Haarlem en tussen Overveen en Haarlem wei - I uit boter afkomstig uit gemenebest- den met bussen vervoerd. De treinen «„dore landen onderhielden pendeldiensten tussen!01 am,r,tIanaen> Santpoorten Alkmaar v.v. en tussen Naar wij voorts nog vernemen be- staan er bij het Unileverconcern geen plannen om ook in Nederltnd ttng Den Haag en Rotterdam reden over te gaan tot de produktie of de -.ia Gouda. verkoop van boter. Vrijdagochtend in alle vroegte s H is het zesde batojon infanterie met de „Gruote Beernaar Ne- n M derlands Nieuw-Guinea ver- trokken. Toen de trein op de kade arriveerde was het bin- j= nen luttele seconden een druk- te van belang door alle mili- tairen die zich met hun baga- ge naar de boot repten. s iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii Unilever zal in Engeland boter verkopen De grootste margarinefabriek in En geland, Van den Bergh and Jurgens Ltd, een dochteronderneming van het Unlleverconcern zal van 10 oktober te beginnen in Birmingham bo ter op de Britse markt gaan verko pen, welke zaj worden vervaardigd KORTE PREDIKATIE ISRAEL. Romeinen 11. De eerste zondag van oktober is de gebedszondag voor Israël. Niet alsof de Kerk er met die éne. zondag per jaar mee kan volstaan want waar Israël buiten beschou wing en gebed blijft, daar kent de Kerk zichzelf niet. Voor de zoveelste maal is het pro bleem Israël aan de orde gesteld, nu Max Kaufmann met zijn gezin Hit zijn woonplaats is weggesani omdat hij het had opgenomen voor een jood. Want dit is het probleem: dat de- joden anders zijn dan alle anderen, omdat de God der joden een volsla gen óndere God is dan de goden die wij zelf hebben bedacht. Hij is de God der vrijmachtige genade. Hij riep Abraham. Niet omdat Abra ham een bijzonder iemand was, maar omdat Hij 'vrijmachtig is. „Ga uit en Ik zal U tot een groot volk ma ken, zegenen die U zegenen, vervloe ken wie U vervloekt". In Zijn vrijmacht heeft Hij dit volk li!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllll|||||||||||||||||||||||||||||||||||||h P.Z.C.-zaterdagnummer I DE EERSTE VEERTIEN- DAAGSE reportage in dit sei- zoen beschrijft de activiteiten aan het Zeeuws-Vlaamse p smok keif rout en wel op pagina zeven. p Verder vindt men in dit twin- L'ff pagina's tellende P.Z.C.- zaterdagnunimer de rubriek .Stemmen uit de kerken (pag. fl 3); smokkc-Ifront (pag. 7); ra- P dio- en t.v. plus films in Zee- land (pag. 9)letterkundige kroniek en kunst (o.m. „Ba- tig saldo van de filmfesti- s vals") (pag. 13); Barend p P Zvverfmans en feuilleton (pag. p 17) en de Kinderkrant op pa- ff gina 19. 'ïiillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllülllllllllllllllllllllllllllllllllÜ! Zij het „noodgedwongen" Wellicht1 start op 16 oktober (Van onze Haagse redactie) De Nederlandse Sportfederatie en liet Comité Sportprijsvragen hebben vrijdagavond in een ge meenschappelijke vergadering na diep beraad besloten tot het aanvragen van een vergunning voor bet organiseren van sport prijsvragen op de voorwaarden zoals die van regeringswege dinsdag jl. zijn bekendgemaakt. Een communiqué dat over deze be slissing is uitgegeven, zegt, dat dit besluit geenszins impliceert, dat niet zeer ernstige bedenkingen zouden be staan tegen de nieuwe beperkingen aan welke thans de sportprijsvragen zullen worden onderworpen. laten de wijze waarop bedoelde be perkingen met een beroep op de lo- terijwet en het op grond daarvan door de minister van justitie gevoer de beleid werden gemotiveerd. Ondanks de bezwaren heeft men genieend. gegeven de nu eenmaal bestaande situatie, de gestelde voorwaarden noodgedwongen te aanvaarden met name ter vermij ding van de gevaren, welke een totoloos tijdperk uit een oogpunt van algemeen belang, ongetwij feld niet zich zou brengen. Op een na de vergadering gehouden bespreking met de pers weid nog verklaard, dat het vanwege de korte tijdsduur niet mogelijk is de toto al op 9 oktober onder de nieuwe voor waarden te effectueren. Of men op 16 oktober kan starten hangt uiter aard af van de beslissing, die minis ter Beerman op de aanvrage zal ne men. Voortaan zullen de prijswinnaars een brief krijgen, waarin hen wordt mee gedeeld voor welk bedrag men prij- t zen mag kopen. Binnen drie maanden Hierbij wensen de Nederlandse j moet de winnaar tegen inlevering Sportfederatie en het Comité Sport- van gewaarmerkte facturen laten we- prijsvragen buiten beschouwing te ten hoe hij zijn prijs heeft besteed. VOORLOPIGE CONCLUSIE: Topjaar 1959 overtroffen? Uit een voorlopig onderzoek, in gesteld door de Prov. Vereni ging voor Vreemdelingenver keer, is komen vast te staan, dat bel afgelopen seizoen, ondanks de ongunstige weers omstandigheden, in Zeeland drukker is geweest dan vorig jaar, toen bet vrijwel perma nent prachtig zomerweer was. De algemene indruk was voorts, dat het seizoen „langer" wordt; bet voorsei zoen begint vroeger en bet 1 De ongunstige weersomstandigheden .1 liohhon rïnc vrilurf»! o-nnm in„lnr»rï naseizoen loopt september door. tot ver in I Een gunstige omstandigheid is, dat de logïesmogelijkheden zich in onze provincie nog steeds uitbreiden: er kwa men nieuwe hotels in Kam perland en Haamstede. Schoondijke kreeg een motel, in Vlissingen kon „Britan nia" heropend worden en Kamperland kreeg er tien tallen zomerwoningen bij, terwijl ook het aantal kam peerterreinen weer toenam. hebben dus vrijwel geen invloed gehad op het vreemdelingenbe- zoek. Een der gevolgen was wel, dat dc bezoekers van de Belgi sche zowel als de Zeeuwse kust plaatsen zich meer oriënteerden op plaatsen als Sluis. Oostburg, Middelburg en Zierikzee. Daar naast was er in sommige hotels, zoals bij voorbeeld in „De blauwe keet" te Oosterland, een „ver schuiving" merkbaar van de dran ken naar de maaltijden. Er was veel „keukenwerk" en er ging minder om in de bier- en limona- desector. Buitenlanders Hoewel er (nog) geen cijfers bekend zijn over de aantallen vreemdelin gen die Zeeland bezochten, kan wel geconstateerd worden, dat er steeds meer Duitsers komen. Het aantal Engelsen bleef vrijwel ge lijk. terwijl het aantal Belgen, wellicht tengevolge van de Kon- gokwestie, terugliep. Met name in Zoutelande constateer de men. dat het seizoen steeds vroeger begint. Dit jaar was dat nog 15 maart, maar volgend jaar zal dat al per 1 maart het geval moeten zijn, zo meende men. In het vroege voorseizoen onder scheidde men drie categoriën be zoekers en wel a) degenen, die dan al enkele dagen rust zoeken b) degenen, die profiteren van een vijfdaagse werkweek en die er 'n lang weekeinde op uittrekken en c) degenen, die „op verkenning" (Zie slot pag. 4 kol. 2 uit het diensthuis geleid, deze tot slaven gedegradeerde nomaden zon der religieus besef en culturele waar digheid. met voorbijgaan aan de machtige natiën der aarde, de in drukwekkende wereldgodsdiensten en de monumentale beschavingen. De roeping van Abraham is de ge beurtenis in de geschiedenis der mensheid, waarbij ut het andere in het niet verzinkt. En het geleid-wór den van dit volk, het door 'God-bij-de- hand-genomen-zijn en door Hem. niet-niet-rust-geüsten-worden dut is het adembenemende feitwaarbij alle feiten in óns jaartallenboekje verbleken. Want alle natiën komen op en ver dwijnen, ook de natie die sinds een paar eeuwen het volk der Nederlan den heet. Maar dit volk is er van Abraham af en zal er zijn tot de laatste dag, omdat God, déze God het te voorschijn heeft geroepen. „Ik zal U tot een groot volk maken..." en dat zal zo zijn, want Hij heeft het gezegd en er is bij Hem geen ver andering of zweem van ommekeer. Er is eigenlijk maar één volk, want er is ook maar één God. En geen en kele andere natie zou tweeduizend jaren kunnen bestaan zonder eigen land, eigen taal, eigen geschiedenis maar dit volk wèl, omdat déze God, er is. Romeinen II loopt uit op de lofzang der goddelijke vrijmacht, waardoor het heil zich wendt tot allen: in Christus veerden wij gerekend als in Israël ingelijfd, doet Hij ook óns de naam van Sions kinderen dragen. Hun tijdelijke verwerping heeft de- verzoening der wereld meegebracht, wat zal hun aanneming anders zijn dan leven uit de doden Abraham ging op weg. verwachtende het Rijk waarvan God de ontwerper en bouwmeester is. een nieuwe we reld waarin gerechtigheid woont. Die kracht der verwachting houdt de Kerk in beweging en beweegt ook Israël. Want daar komt het niet van los, andanhs zichzelf. Daarom bloeit de woestijn als een roos en klinken in Israël de liederen van morgen, ondanks het dreigend geweld aan al zijn grenzen. Als heel Israël wordt toegebracht is de belofte vervuld: één groot volk. Dan staan we op de grens van een waarlijk nieuwe tijd. het begin der voleinding, het aanbreken 'van de toekomst. Het gebed voor Israël is het gebed om de éne heilige en algemene chris telijke Kerk. om het heil voor deze wereld, het léven uit. de doden. Vlissingen, Y. v. d. SCHOOT VERWACHT... DEZELFDE MID DAGTEMPER A - TUREN. Veel bewolking en tijdelijk regen vooral In het zuiden en midden van het land. Krachtige tot matige oos telijke wind geleidelijk afnemend. Ongeveer dezelfde middagtempera- tnren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1