flmtoua GOAL! ik zie meer in 'n aristona RADIO-UITZENDINGEN N.C.R.V. IN 1961 NOG ACTUELER CONNY MAAKT PROPAGANDA VOOR DE ROCK 'N ROLL ZATERDAG 1 OKTOBER 1960 PR.OV1NCIALE ZEEUWSE COURANT 9 Steravond blijft De komende winter zal men bij de N.C.R.V. geluidsradio de actu aliteiten toespitsen tot het uiterste. Men houdt er nog meer dan in vo rige jaren rekening mee, dat er ook televisie is. Als er belangrijke debatten in het parlement zijn zal men op veel grotere schaal dan tot nog toe deze debatten uitzenden. Tot nog toe werd als eis gesteld dat parlementaire debatten inte graal moesten worden uitgezonden. Nu dit niet meer het geval is kun nen we ook meer aandacht aan 't garlement besteden. 'P het gebied van het gesproken woord zal men de statische vorm zo veel mogelijk verlaten en de uitzendingen béwegelijker aanpak ken in de vorm van discussies, fo rums en interviews. In het alge meen is het trouwens het streven van de N. C. R. V. om zo weinig mogelijk vaste rubrieken op te ne men, opdat er meer variatie moge lijk is. Daartoe heeft men o.a. een veertiendaagse uitzending (op vrij dagavond) gepland onder de titel „Prisma." Het wordt eén speels programma, dat elke keer anders van inhoud is waardoor het verras singselement wordt vergroot. Voor de donderdag blijft de ster avond gehandhaafd en een oude N.C.R.V. traditie getrouw worden deze programma's in het komende seizoen rechtstreeks uitgezonden. In dit programma is een spel voor en van jongeren opgenomen en een kolderrubriekje „lieden in last" dat door telkens twee wisselende au teurs zal worden geschreven. Er zullen weer een aantal Neder landse hoorspelen worden uitge zonden o.a. „Alleen maar v van Karei Andraa, dat over de anonymus alcoholist» handelt. Ook de televisie van de N. C. R. V. gaat nog meer aan actualiteiten doen. „Attentie" komt voortaan twee maal per vier weken (op woensdag en op vrijdag) op de beeldbuis en op de maandag, don derdag en zaterdag zal in het pro gramma steeds eer* actualiteiten rubriekje van tien minuten wor den opgenomen onder de titel „Me mo." Komt de A.V.R.O. deze winter met een nationaal journalisten-forum op het scherm, de N.C.R.V. heeft het in het internationale gezocht. Elke N.CJrLV. maandagavond zul len in Nederland geaccrediteerde buitenlandse journalisten over be paalde onderwerpen discussiëren (in het Nederlands). Wat televisie stukken betreft zal men o.a. naar Thunder on Sycamorestreet van Reginald Rose (de schrijver van „De twaalf gezworenen") en „Dan gerous Interlude" van F. Wynd- liam Mallock kunnen kijken. Verder zal Goethe's „Iphigeneia in Taurie" in een nieuwe vertaling van Gerrit Kouwenaar op het scherm komen met Ank van der Moer in de titelrol. Ook de roman tische komedie „Dorp in opstand" van Lopez de Vega staat op het programma. Meer zendtijd voor kerkgenootschappen Het televisïebesluit 1956 is op een aantal punten gewijzigd, zodat uit zendingen van Kerkgenootschappen voortaan evenals dit in de prak tijk reeds bij de radio het geval is ook bij de televisie een rui mer karakter kunnen dragen. Zij behoeven niet beperkt te blijven tot „kerkdiensten" deze term is vervangen door „kerkelijke uitzen dingen". Hiermede heeft de rege ring de juistheid erkend van het van kerkelijke zijde geuite verlan gen, dat kerkgenootschappen de vrijheid wordt gelaten zelf net ka rakter van haar uitzendingen te bepalen. Bovendien is thans de mogelijk- .pen nadere regelen om- Musicals De N.CJt.V. is eveneens van plan enkele musicals of musical-achtige uitzendingen te verzorgen. Zo zal men naar de Nederlandse musical „Alle wegen gaan naar Amster dam" kunnen kijken van Mies Bouhuys met muziek van Walter Kous. Het ontspannïngsprogramma op zaterdagavond is drastisch gewij zigd. Jelle de Vries en Jaap Mo lenaar zullen elke keer met een kleinkunstprogramma voor de dag komen dat aanleunt tegen (ook RAD/O- EN T.V.-RUBRIEK In Pi, Scheffers Pas geperst" zag en hoorde men o.a. Mar tinadie in Gronings dialect moderne jazzliederen zong. Zij werd begeleid door het trio Stalknegt. al) de muzikale komedie. Voor dezelfde avond is „Marinade" ge pland, een programma met zang, muziek en gesproken woord zonder een vaste formule. Op de woensdagavonden zullen culturele programma's worden uit gezonden en Godfried Bomans zal enkele keren „vrienden ontvangen" in de trant van het kaartavond je met Hans Kaart. VANDAAG jicu en.... schrijven Radio trent de rechtspositie van de voor zitter van de Nederlandse Televi sie Stichting vast te stellen. Hier door is een gebleken lacune in het televisiebesluit opgevuld. Tenslotte is de bevoegdheid tot vernietiging van bestuursbesluiten van de Ne derlandse Televisie Stichting, die in strijd zijn met de wet, het tele visiebesluit 1956, de statuten van de N.T.S., of met het algemeen be lang, die tot nu toe berustte bij de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, thans voorbe houden aan ae Kroon. De minis ter van o. k. en w. heeft het recht gekregen bestuursbesluiten te schorsen. Piet Romer bracht woensdag avond voor de N.C.R.V.-TV het stuk „Eerlijk als goud", een televisievoordracht van Antonia Ridge in de vertaling van Mies Bouhuys. T elevisie Vanavond dan via do A.V.R.O. de eerste aflevering van Jan Mo raal» en Geert Elfferichs „Tegen windmolens", een serie avonturen van een verre nazaat van Don Quichotte. Ton Lensink is de Ne derlandse ridder van de droevige figunr. Zijn knecht Sander Pan der wordt door John Soer uitge beeld. Na een non-stop licht amuse mentsprogrammaatje zou om half tien Kees Brusse „In de hoofdrol" verschijnen die de plaats van (de zieke) Corry Brokken moest innemen. Omdat de tijd van voorbereiding echter te kort was voor het programma, met Kees Brusse, maakt de A.V.- RO- er een soort instuif van. De Westdultse televisie geeft vanavond om vijf voor half ne- fen een herhaling van Johann trauss' operette „Die Fleder- maus". Dit programma wordt door de Vlaamse televisie overge nomen. Om tien over negen slingeren zich de eerste „Tierelantijnen" van dit seizoen om de K.R.O.-mi- crofoon, ook dit jaar weer sa mengesteld en geregisseerd door Tonny Schifferstein. Over de an dere zender kan mén om tien voor half elf naar een program maatje luisteren dat is opge bouwd rond de musical „My Fair Lady", waarvan de Nederlandse versie vanavond in Rotterdam in première gaat. Dat we dicht, heel dicht tot de winter naderen blijkt maar al te duidelijk, als Ary van Nierop om vijf over acht voor de VARA- microfoon stapt, om de nieuwe sinterklaasspeelgoedactie van de ze omroepvereniging in te lnidcn. „Vol verwachting klopt ons hart" aldus Van Nierop. MORGEN Geen nationaal songfestival (Van onze radio- en TV-redacteur.) De NTS zal dit jaar geen nationaal songfestival of selectiewedstrijd voor het internationale festival organiseren, dat volgend jaar in Frankrijk wordt gehouden. Dit is het gevolg van de afwijzende houding van een groot aantal reeds benaderde topartiesten, tegen over het nationale festival. Bij de NTS wil men niet meedelen welke artiesten het hier betreft, omdat men hen niet in het beklaagdenbankje wil zetten. Hun af wijzende houding berust nl. niet op kwade wil, maar op de angst tijdens zo'n festival een slechte beurt te maken. In voorgaande jaren had men al bezwaren geuit tegen de procedure van het festi val waarbij de artiesten te weinig invloed hadden op de te zingen liedjes. Bovendien werd elk liedje door twee solisten gezongen, zodat na de keuze van het liedje opnieuw gekozen moest worden tussen de twee betrokken solisten. De organisatoren van het nationale songfestival konden deze bezwaren wel delen en hadden daarom voorgesteld dat elke artiest voortaan zelf drie speciaal voor hem geschreven liedjes in zou sturen, waarna men in overleg met hen zou vaststellen, welke van de drie op de nationale finale zou worden gezongen. Bovendien zou het dan niet door een ander op het festival worden gepresenteerd. Ondanks deze voorstellen die tegemoet kwamen aan de vroeger geuite bezwaren hebben toch de meeste topartiesten iaten weten. S^vart ~"er"em wïnS niet aan het nationale festival mee te doen. Het is daarom onmoge- geverslag gegeven van de voet- lijk geworden het te organiseren. balwedstrijd België-NedCTlanO. T elevisie Van vijf tot zes kan men een dienst zien vanuit de Pauluskerk te Rotterdam, een programma, dat de titel draagt „De rivier Gods is vol water". Om acht uur begint dan een nieuwe aflevering in de serie Disneyland en het brengt de kijker bij de Indianen van Navajo en de Blauwe Mannen van Majaco. De N.C.R.V.-uitzending wordt dan om kwart voor negen vervolgd met een gedramatiseerde documen taire „Vals wiegelied", geschreven door S. Leuw. In dit spel wordt de vraag behan deld wie de richting van het leven der kinderen bepaalt, de ouders of de kinderen zelf. Om half tien worden dan twintig minuten ge wijd aan het acht dagen durende joodse loofhuttenfeest. Het N.C.C.- V.-programma wordt dan besloten met de dagsluiting. De rier andere radio-omroepen gaan dan nog verder met het programma „Sport in beeld". Van half drie tot acht uur gaat de Vlaamse televisie non-stop door met achtereenvolgens een reisver haal, de week in beeld, voor boer en tuinder. Suslce en Wiske. de ra dio-en T.V.-salon in Brussel, klein, klein kleuterke, de Mickey Mouse- club en een uitzending van Ar- mand en Michaëla Dennis. Om acht uur begint dan het nieuws, waarna om half negen een uitzending van de muziekkampioen volgt, tot kwart voor tien, wanneer het tijd is voor twintig minuten sport van het weekend. Het be sluit wordt gevormd door het Jo hannes Ockegem Gezelschap in de uitzending Taptoe. Radio Om acht uur hoopt Jules de Corte zijn draai te vinden in het pro gramma „Winterteer". Om vijf minuten voor half tien is er een hoorspel naar een éénalcter door Loek Huisman „Champagne voor twee". Ook de A.V.R.O. geeft een hoor spel om vi jf minuten over half ne gen, een dievenspel zonder dieven, onder de titel „Wat waarlijk ge beurde inServië. Om kwart over negen volgt dan „Het begon met bananen", eén programma van Alex de Haas, ter gelegenheid van het feit, dat het od 2 oktober 1960 35 jaar geleden is dat Joséphine Baker haar debuut maakte in het Theatre des Champs Elyséês te Parijs. Over deze zender (Hilversum II) wordt 's middags van half drie Heelsumer gat gaf geheim prijs Gistermorgen omstreeks kwart voor twaalf zijn manschappen van de hulp verleningsdienst van het ministerie van binennlandse zaken onder lei ding van commandant A. Drent er in geslaagd liet „geheimzinnige voor werp", dat deze week in een weiland in Heelsum terecht kwam, aan de oppervlakte te brengen. Het bleek dat 't 'n vliegtuig-oefenbom was. Deze bom heeft een lengte van zestig centimeter en een middellijn van circa tien centimeter. Het pro jectiel, dat ongeveer twaalf kilo weegt, is een zogenaamde 25-ponds bom, een massief stuk metaal zonder lading. Er loopt alleen een buis door voor rookontwikkeling. Dit verklaart het rookspoor, dat werd waargenomen toen het voorwerp neerkwam. Woensdagmiddag om kwart voor elf is men met het graafwerk begonnen dat tot 's middags vier urn* duurde. Gistermorgen om elf uur werd het werk hervat en drie kwartier later werd het projectiel bloot gelegd op een diepte van drie en een halve me ter. R.-k. u.t.s. Bergen op Zoom krijgt rijkssubsidie De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen stelt in zijn me morie van toelichting op de begro ting voor 1961 voor om de r.-k. uit gebreid technische school te Bergen op Zoom voor subsidiëring volgens de nijverheidsonderwijswet in aan merking te brengen. Amerikaanse bases f Advertentie) in Brazilië? De persdienst van de kandidaat voor het Braziliaanse vice-presidentschap Milton Campos heeft donderdag meegedeeld dat er in het noorden van Brazilië een reeks Amerikaan se militaire bases wordt aangelegd. Een lid van de oppositie in het Bra ziliaanse parlement. Ferro Costa, heeft gezegd tot zijn verrassing te hebben geconstateerd dat door een afgelegen gebied in de staat Para aan de grens van Suriname Ameri kaanse officieren, vermomd als bur ger trekken om geschikte plaatsen voor militaire bases te zoeken. Volgens Campos gaat het hier om lanceerbanen voor raketten. De Amerikanen noemen ze waarne mingsposten voor het volgen van de baan van elders gelanceerde raket ten. Er zouden al zes van deze ba ses zijn. h hardwerkend mens komt 't beste toe... Groot gelijkt Na een dag hard werken is het goed uitrusten bij zo'n sublieme ARISTONA. Haarscherp van beeld, kristal helder van geluid. Automatische afstemming, dus U hebt er geen omkijken naar. Iederéén ziet nicer in 'n ARISTONA IN ÉÉN WOORD: FANTASTISCH! FILMS IN ZEELAND „En eeuwig zingen de bossen" in Middelburg De verzoening van een zestien- Jarige jongedame met haar barslijkende grootvader in JEen meisje van zestien' heeft een symbolische betekenis. Groot vader en kleindochter vertegen woordigen niet alleen twee ver schillende generaties, maar bo vendien twee zeer uiteenlopende muzikale voorkeuren. Grootpa Vidal is een beroemd dirigent, die de kunstbeoefening érnstig opneemt, kleindochter is echter het tegendeel van zwaar op de hand en een liefhebster van jazz dat wil zeggen van jazz in be trekkelijk oude stijL \Vas haar voorkeur uitgegaan naar de „moderne jazz", dan was het begrip tussen haar en grootva der wellicht eerder tot stand gekomen. Zo is het echter niet. De muziek die Conny zo bevalt ligt dichter bij de rock 'n roll dan bij de klanken, die aan de „west coast" worden voort gebracht. Conny zingt en danst er dan ook bij. Allemaal erg vrolijk dus en pretentieloos. Er groeit, ge stimuleerd door de muziek, een gro te vriendschap tussen de oude man en het jonge meisje en- het scheelt weinig of we zien de dirigent zelf de moderne dansen beoefenen. Dit alles is te aanschouwen in Elec tro (Middelburg). De tieners kunnen ook in AL- HAMBRA (Missingen) aan hun trekken komen, want daar ver schijnt Fred Bertelmann op het witte doek. Fred een oude part ner van Conny, doet het nu al leen met zijn gitaar en de titel van de film heet heel toepasselijk „Freddy, die Gitarre und das Meer". De zee bepaalt in hoge mate de in houd van de film. Bij de zee horen volgens traditie weemoedige heim- weeliedjes, die toevallig ook heel bij de Duitse smaak passen en die in Fred Bertelmann een uitstekende vertolker hebben. Het verhaal heeft eigenlijk weinig omhanden, het is de historie van de zingende zwerver, zonder veel verbeeldingskracht tot film verwerkt. „Het beest in de nacht" Luxor (Vlis- singen) biedt ons heel wat minder zachtmoedig amusement. De rolprent is bedoeld om het publiek te laten griezelen en daarvoor heeft men met de beruchte beeldromans als voorbeeld, een fraai monster gecon strueerd, dat zich in de film onledig houdt met het belagen van jonge vrouwen. De manier waarop het monster door het nachtelijk duister sluipt is hier en daar werkelijk lugu ber, maar deze momenten zijn waar schijnlijk toch te zeldzaam om er een nachtmerrie van over te houden. In Grand (Goes) draait dit week eind een western, die dank zij Dean Martin niet alleen verbitter de revolvergevechten bevat, maar ook grappige momenten. Het gaat overigens heftig toe in „Rio Bravo". Grand (Goes) draait zondag een brok ontspanning, waaraan nogal wat geweld ten grondslag ligt: „Eiland der verschrikking" met Alan Ladd in de rol van de knaap, die de ver schrikking manmoedig doorstaat en dat allemaal om het publiek te ple zieren. Over de inhoud van deze matinee-film hadden we het reeds eerder. Voor „En eeuwig zingen de bossen". City-theater (Middelburg) blijkt veel belangstelling te bestaan. Dit weekeinde is de film, die vervaar digd werd naar een triologie van Trygve Gulbranssen, nog te zien in Middelburg. Onderwerp is het con flict tassen twee families, die In een Noors dorpje de twee grote machten vormen. Liefdesperikelen zijn olie op het vuur van de strijd en de hele geschiedenis speelt zich af tegen de indrukwekkende achtergrond van hoge bergmassieven en sombere naaldwouden, waarin beren en ander gedierte de mens belagen. Een onder houdende film, die de langdradigheid van de triologie mist. Luister zondagmorgen van 9.40-9.50 uur over RADIO LUXEMBURG <'208m>of49I26m) naar Een programma dat raak is! M«dsYr«rk»w: de bekend# int«mat»öful Tonny v. d. Linden cn de populair» bandleader Thom Keiling. Waardevolle tipt: Tijdens deze uitzending en de twaalf volgend#.zal Tonny v. d. Linden voor beschouwingen flevro om d* corapctrti#*rrJsrrijd«n van do week daarop. Grot# jtugthwdttrijd: Ta! van pdjzto en aïtrzctov, 17 trikenfaog Uo fcdvre jongen onder 17 jaar meedoen. Oït programma wordt U een ge boden door Quick? SPORTSCHOEN FAB RIEK N.V. HENGELO (OLD.) België's grootste schip nog te groot voor Schelde Een in opdracht van „Esso-Bel- gium" ïn Hamburg gebouwde super tanker van 47.500 ton zal Rotterdam in plaats van Antwerpen voorlopig als thuishaven krijgen. De Schelde kan een dergelijk enorm schip met zijn diepgang van ongeveer 11.5 in nog niet verwerken en daarom heelt de maatschappij besloten dat de „Esso-Liege", die op 10 oktober zijn eerste reis naar het Midden-Oosten zal maken, ïn Rotterdam zal worden gelost. Naar wij vernemen was het Ant werpse gemeentebestuur een jaar geleden ingelicht over het voorne men van de maatschappij de „Esso- Liege" eind 1960 in dienst te stel len op de lijn Libanon-Antwerpen. In Antwerpen hoopt men volgend voorjaar zo ver met de baggerwerk- zaamheden gereed te zijn, dat ook deze supertanker de Antwerpse hal- ven zal kunnen bereiken. Het grootste schip, dat tot dusverre de Schelde heeft bevaren is de „Esso- Brussels", en supertanker van 41.000 i ton en en diepgang van 36 voet. Dit f Is tevens het grootste schip van de Belgische koopvaardij, welke ere plaats het op 10 oktober arm de 1 „Esso-Liege" zal moeten afstaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 19