Plannen voor bouw in Zeebrugge of staalfabriek Zelzate Gezin kan in branding van de tijd schuilplaats voor onheilen zijn KLANKBORD „GROOTE BEER" MET 800 MILITAIREN NAAR „DE OOST" MAN ONDERVOED: HET GELD GING OP AAN DIEREN M: ZATERDAG 1 OKTOBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EEN GEDURFD PROJECT Samenwerking van grote concerns in Kolen- en Staalgemeenschap (Van onze Brugse correspondent) De grootste staalfabriek van Europa zal naar alle waarschijnlijkheid wor den gebouwd in Zeebrugge of Zelzate bij Gent. Een studiegroep is thans druk in de weer met het voeren van besprekingen en het ontwerpen van plannen, die in de eerstvolgende jaren uitgevoerd zullen worden. Natuur lijk zijn hier grote investeringen mee gemoeid, wat tot gevolg heeft, dat enkele belangrijke staalconcerns uit landen behorende tot de Europese Kolen- en Staal Gemeenschap zullen samenwerken om het gedurfd project tot stand te brengen. Het betreft een consortium bestaande uit de Belgi sche staalonderneming Cockerill-Ougrée, het Luxemburgse ijzer- en staal concern Arbed, het Franse Schneider-concern en de Frans-Belgische staal- groep Providence. Het nieuwe bedrijf zal een produk- tievermogen hebben van 2 miljoen ton ruw staal per jaar, wat zeer be langrijk is, wanneer men weet, dat de totale produktie van België 7 miljoen ton en van het groothertog dom Luxemburg 3 miljoen ton per jaar bedraagt. Om na te gaan wat de mogelijkheden zouden zijn van een dergelijk bedrijf, zijn afgevaar digden van voornoemde studiegroep reeds te Zeebrugge geweest en wer den er ook onderhandelingen ge voerd, die zich thans echter nog in een beginstadium bevinden. Indien de fabriek te Zeebrugge gevestigd zou worden, zou dit moeten gebeu ren aan het Boudewijnkanaal, dat de haven met Brugge verbindt. Tussen de gemeente Dutzele en de haven van Zeebrugge ligt Inderdaad een zeer ruim terrein voor de vestiging van zware industrie. Aanpassingswerken De oprichting van deze staalfabriek op deze plaats is echter in de eerste plaats afhankelijk van de aanpas singswerken, die in de haven moe ten worden uitgevoerd en waarvoor de Belgische regering een plan heeft ontworpen, dat verwezenlijkt moet worden binnen een termijn van zes jaar. De haven zal dan toegankelijk zijn voor schepen van zeer grote tonnage. Verder wordt dan nog een sluis gebouwd, die schepen tot 60.000 ton zal kunnen doorla ten, terwijl het Boudewijnkanaal eveneens zal worden aangepast. De werken aan de haven van Zee brugge zijn verleden jaar begon- Kansen voor Gent Er werd echter nog geen beslissing getroffen inzake de plaats waar de grootste staalfabriek van Europa zal worden opgericht. Zelzate en Zeebrugge schijnen ongeveer dezelf de kansen te hebben. Het dient ech ter opgemerkt, dat Arbed sinds 1926 langs het kanaal Gent-Terneuzen op het grondgbied Zelzate een stuk in dustrieterrein bezit van ruim 200 ha. Ook hier staat men echter voor Verbruiker Slot van pag. 1 melk zal verhogen om daardoor de overprodulctie van boter wat af te remmen. Dat nu schijnt ons een moeilijke zaak. Ongetwijfeld worstelt men in de zuivel-wereld met ernstige problemen, die om een op lossing vragen, maar het gaat toch juist iets te ver als men de verbrui ker wil laten betalen voor een pro- dukt, dat hij niet verlangt en dat hij ook niet nodig heeft. Dat is een te gemakkelijke oplos sing. Zij wordt ook eigenlijk alleen maar gekozen omdat men in het we reldje van de zuivelproducenten geen kans ziet op korte termijn de boter- produktie (en de melkproduktie) af te remmen. Werkelijk doeltreffende beperldngs- maatregelen zouden ongetwijfeld in dat wereldje veel protest en veel ver zet uitlokken. En toch is dat dc enig juiste op lossing tezamen met pogingen om nieuwe (vrijwillige) afzet gebieden voor het produkt te vinden. Men mag de consument, die toch al zoveel van zijn „koningschap" ver loor niet onder een zodanig dwang- regime brengen als de commissie- Vondeling wil. Dat er dan toch iets anders gedaan zal moeten worden om de zuivel- markt te saneren, dat de regering daarvoor wel weer in de zak zal moeten tasten en dat de belasting- betaler-melkverbruilcer dan toch ten dele voor de saneringskosten op draait, is een geheel andere affaire. Een affaire, waarbij de consument een vriendelijk toekijkende buiten staander kan zijn TANDHONGER. Uit een auto die in de Chinese wijk van Singapore was geparkeerd zijn 5000 valse gebitten gestolen. De handelaar had even zijn wagen verlaten om enkele zaken te regelen. Toen hij terugkeerde waren de gebitten verdwenen. WAT ZE ZEGGEN. De Westduitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer: ..Ik ben er zeker van, dat wij de meerderheid zullen bereiken. Zou ons dat niet gelukken, dan kan ik alleen maar zeggen: „Arm Duitsland". Een woordvoerder van de Britse meubelfabrikanten aan het eind 1 een reis door de Sow jet-Unie: Russische bedden zijn de hardste en minst meegevende van de hele we reld. Kortom: zij hebben geen indruk op ons gemaakt en wij hebben geen indruk op hen achtergelaten". dezelfde opgave als te Zeebrugge. De staalfabriek kan er slechts wor den gebouwd, indien de aanpassings werken aan de haven van Gent en aan het kanaal voltooid zijn. De nieuwe sluis is eveneens berekend om toegang te kunnen verlenen aan schepen tor 50.000 ton. De studie groep van het consortium heeft uit gerekend, dat voor oprichting van eze staalfabriek een investering noodzakelijk is van ruim 32 miljard Belgische frank of 280 miljoen gul den. Een verhoging van de produk tie van 2 miljoen ton per jaar door aanpassing van de bestaande staalfa brieken zou echter slechts zes mil jard of 5 miljoen gulden kosten. Naar de zee Bij het treffen van dergelijke zeer belangrijke beslissingen moet men echter ver in de toekomst zien. Men stelt thans inderdaad vast, dat de zware industrie zich verplaatst naai de onmiddellijke nabijheid van de zee, vooral omdat het dan mogelijk wordt ertsen in zeer grote hoeveel heden tot vlak bij de fabriek te bren gen, wat de vervoerskosten in zeer belangrijke mate drukt. Te Brugge wordt nog opgemerkt, dat genoemd consortium niet het enige is, dat belangstelling toont voor de industrieterreinen langs het Boudewijnkanaal bij Zeebrugge. Ook een zeer belangrijk Amerikaans con cern bestudeert: de mogelijkheid om een grote staalfabriek te bouwen op deze plaats en er werden reeds zeer drukke besprekingen in verband hiermee gevoerd met het stadsbe stuur. Het is echter nog niet bé kend hoever de zaak thans gevorderd VIA CURACAO NAAR NIEUW-GUINEA Vele uitvallers bij 6e infanteriebataljon (Van een verslaggever.) Om kwart voor negen is het rege ringsschip „Groote Beer" vrijdag morgen uit Hoek van Holland ver trokken met ruim 800 Nederlandse militairen aan boord met bestem ming Nienw-Guïnea. Ongeveer zes weken zal de reis, die via de Azoren, Curasao, het Panamakanaal en Ha waii gaat, duren en begin november zal het „46e infanterie-bataljon" zoals het detachement officieel heet in Nieuvv-Guinea arriveren. Het vertrek werd onder meer bijge woond door de minister van defensie, ir. S. H. Visser, staatssecretaris Cal- nieyer en de chef van de generale staf, luitenant-generaal Le Fèvre de Montigny. De commandant van het 6e infante rie-bataljon is dè luitenant-kolonel D. C. G. F. Onvlee die aan boord van dè „Groote Beer" vertelde dat drie kwart van zijn bataljon uit vrijwil ligers bestaat. De overigen zijn dienstplichtigen die niet allen met plezier naar „de Oost" vertrekken. Niettemin mag toch van een hechte ploeg met een prettige stemming worden gesproken, aldus overste Onvlee. Gedurende de vier maanden speciale troepenopleiding hebben 252 militai ren het 6e bataljon verlaten. Dit ge- gebeurde op sociale en medische gronden. Soldaten, die kostwinner voor het ouderlijk gezin zij.., gingen bijvoorbeeld niet mee en ook de jon gens die een ernstige zieke in hun naaste familie hadden, werden on herroepelijk van uitzending uitge sloten. Geen opzet De dienstplichtigen zullen ongeveer zes maanden in Nieuw-Guinea ver blijven. De uit de jongste lichtingen Rede van Soekarno in Alg. Vergadering der V.N. (Slot van pag. 1) streeks en onmiddellijk door het im perialisme is veroorzaakt, en niet door het beëindigen van het imperia lisme. Het imperialisme tracht zijn houvast in Kongo te behouden en de nieuwe staat te verminken en kreu pel te maken". Dat is de reden waar om Kongo in vuur en vlam staat". Soeka rno keerde zich tegen el Ice inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden van Kongo, alsmede zeer bepaald tegen elke openlijke of heimlijke steun aan de af scheidingsbeweging. Laat ons, in dividueel of collectief, helpen als ons daarom door de wettige rege ring van liet land wordt ge vraagd. Al dergelijke hulp moet echter duidelijk gebaseerd zijn op de onbetwistbare soevereiniteit van Kongo. Ontbinding Met betrekking tot de Verenigde Na ties zei Soekarno in zijn 12.000 woor den lange rede nog. dat als de huidi ge bijeenkomst van de Algemene Ver gadering louter als. een routine-ver gadering wordt beschouwd, deze ge hele internationale organisatie wel eens met entbinding zou kunnen wor den bedreigd. Aan het einde van zijn speech nam Soekarno het op tegen de Britse filosoof lord Bertrand Russell, die eens heeft gezegd, dat de wereld in twee groepen is verdeeld. De ene groep volgt de leer van Thomas Jef- ferso'n in de verklaring van de Ame rikaanse onafhankelijkheid; de ande re groep volgt de leer van het com munistisch manifest. „Neem mij niet kwalijk lord Russell, maar ik geloof dat II iets lieeft ver geten. Ik geloof dat U meer dan een miljard mensen over het hoofd heeft gezien, de volkeren van Azië en Afri ka, en mogelijk ook van Latijns- Amerilca, die nocli liet communis tisch manifest, noch de onafhanke lijkheidsverklaring volgen", aldus Soekarno. 99* „erecruteerde militairen zijn thans ruim vier maanden in dienst. Er is een geheel uitgewerkt aflossings schema, waaraan strikt de hand zal worden gehouden, zodat het niet zal voorkomen dat de dienstplichtigen in Nieuw-Guinea langer dan hun kameraden in Nederland onder de wapenen zullen zijn. Desgevraagd deelde overste Onvlee mee, dat het kader dat meer dan bij een ander infanteriebataljon uit beroepspersoneel bestaat niet met opzet uit voormalige KNIL-militai- ren is .geformeerd. Niettemin be hoorden veel van de ingedeelde offi cieren en onderofficieren vroeger tot het Koninklijk Nederlandsch Indi sche Leger. Ook overste Onvlee is een óud-KNIL-militair. De opleiding in Nederland is in hoofdzaak op de praktijk gericht ge weest. Veel aandacht is besteed aan het vak tropenhygiëne, terwijl ook het zwemmen een groot deel van het programma innam. Het resultaat is, dat een zeer grote groep van de thans uitgezonden militairen de zwemkunst machtig is. T ropeninstituut Voorts zijn er allerlei causerieën ge houden door officieren die juist uit Nieuw-Guinea waren teruggekeerd en met de omstandigheden dus goed op de hoogte waren. Het kader ont ving bovendien nog een speciale op leiding van het Instituut voor de Tropen in Amsterdam. De zes weken aan boord van de „Groote Beer" zullen onder meer met theoretische lessen worden gevuld, terwijl er allerlei accommodatie is voor ontspanning. In totaal zijn on geveer 950 personen aan boord van de „Groote Beer", 700 soldaten, voorts kader en bemanningsleden. De gezagvoerder van het regeringsschip is kapitein J. W. Faber, die thans voor het eerst militairen overbrengt. Vergezeld van staatssecretaris Cal- meyer bezocht minister Visser om acht uur het schip. Vlak voor het vertrek om kwart voor negen sprak hij vanaf de wal de vertrekkenden toe. Het Wereldgebeuren Roffelaar M ■y Vrijdag is het Rode Kruis Ziekenhuis in Den Haag verhuisd. De da- gen daarvoor waren al véle zaken naar het nieuwe gebouw overge- J bracht, doch de patiënten en de laatste noodzakelijke apparatuur zijn vrijdag overgebracht. x De laatste „patiënt", dié het oude gebouw verliet, was de aankleed- pop die door twee vriendelijke verpleegsters behoedzaam naar de wachtende ambulance werd gedragen. ECHTELIJK DRAMA IN DEN HELDER Hij zoekt toevlucht bij zijn zuster in Groningen (Van onze correspondent) Een triest echtelijk drama in Den Helder heeft aan het licht ge bracht dat ten huize van het echt paar K. N. een negental katten, twee honden, duiven, een aap en een aquarium het grootste deel 'van het huishoudgeld opeisten, zo dat er voor de twee bejaarde ech telieden nauwelijks iets te eten overbleef. De vrouw des huizes besteedde al het geld aan de dieren en bracht haar man tenslotte zo tot wanhoop, dat hij de tussenkomst van vrienden gaarne accepteerde en dezer da gen op de trein stapte naar Ha- rentermolen in Groningen, waar hij zijn intrek heeft genomen bij een zuster. Hij heeft zijn vrouw in een brief meegedeeld dat hij bereid is te- ruk te keren, indien ze alle dieren op een hond na. van de hand doet en het huis laat ontsmetten. Het bleek, dat de man bij zijn aan komst in Groningen geheel onder voed was. De vrouw staat in dc buurt bekend alseen groot dierenvrienden. Zij maakte praatjes met elk paard dat ze op straat tegenlswam, kon geen kat passeren zonder het dier te aaien en pakte tot verbazing van de voorbijgangers iedere hond op om hem een zoen te geven. Een aap die ze kocht, heeft ten- - slotte de maat doen overlopen. Thuis liet ze voor het dier een kooi houwen maar ondanks alle goede zorgen die de heer N. met gemengde gevoelens aanschouwde, bleek de aap zo vals te zijn, dat hij de vrouw herhaalde malen beet. Omdat mevrouw N. wel be merkte, dat haar man steeds meer tegenzin begon te krijgen in de huiselijke artis, sloot ze hem op als zij de straat opging. Op ver zoek van zijn zuster in Groningen is de man. tenslotte vertrokken. Het echtpaar heeft geen kinderen. it zijn wilde vuislgeroffel en zijn 'interrupties heeft dc Rus sische premier Nikita S. Kroesjtsjew donderdag een onplezie rig precedent gesteld. Nog nooit m dc vijftienjarige geschiedenis van de Verenigde Naties was het gebeurd, dat een redevoering van een voor- I aanstaand staatsman op zo n onbe houwen wijze werd onderbroken. De I Britse eerste minister Harold Macmll- lan, die zijn rede enkele malen moest onderbreken voor Kroesjtsjews in ter mezzootjes. heelt zich overigens i door dit kabaal niet van de wijs laten brengen. Macmillans ..lied" werd er te overtuigender door. The New-York Times had gisteren alle reden om op le merken dat Kroesjtsjew door de hier door hem toegepaste tactiek zijn doel voorbij was geschoten. Was het ijzig-logische betoog van de onverstoorbare Britse staats man teveel voor zijn 'incasserings vermogen Of ging hij van de verkeerde veronderstelling uit, dat hij door met de handen op de tafel vóór hem te trommelen of door plotseling op te staan en een Russische kreet te slaken, afbreuk kon doen aan de weerklank van Macmillans woorden acmillans voordracht moet voor Kroesjtsjew inderdaad moeilijk te verteren zijn ge weest. Stuk voor stuk immers wer den de argumenten die dc Rus in zijn rede voor de Algemene Vergadering naar voren had gebracht, doeltreffend aangevallen. Kroesjtsjew, die had gemeend met zijn rede de Russische invloed op vele neutrale landen te hebben vergroot, zag zich geleidelijk liet gras voor de voeten weggemaaid Kroesjtsjew voorstel om Hammais- kjöld te vervangen door een drie manschap achtte Macmillan voor de meerderheid van de leden onaan vaardbaar. „Ik sluit mij graag aan bij hen die hun vertrouwen hebben uitgesproken in de secretaris-gene raal, die ik ook als een onkreukbaar mens beschouw". Hij stelde voor, door deskundigen een onderzoek te laten instellen naar de mogelijkheden tot ontwapening. Die deskundigen zouden aanbevelingen moeten doen voor een politieke conferentie, zodat die veel gemakkelijker en succesvoller zou kunnen werken, dan tot dusver het geval was. Kroesjtsjews opmerkingen over de ..kolonialistische landen van liet wes ten" noemde Macmillan volkomen uit de tijd. „Wat de volkeren van Azië en Afrika nodig hebben, is voedsel, economische ontwikkeling en onder- volk Minder koud weekeinde H (Van onze weerkundige medewerker) s De oostenwind voerde de laat- M ste dagen koude lucht via H Duitsland aan, veroorzaakt p door een hogedrukgebied met M het centrum bij Noorwegen. H In het noorden en oosten van n ons land kwamen al enkele nachten met nachtvorst voor. H Een depressie bij zuidoost En- geland stuurde via België een regenfront naar ons land, dat ons vrijdagavond bereikte. gl H Achter dit front wordt be- s langrijk zachtere lucht aange- f§ voerd. Deze eerste oktol>erda- f§ H gen zullen een stijging van temperatuur te zien geven, zodra het front is gepasseerd. f§ H De wind neemt af en draait |f van zuidoost naar zuid. De re- genkansen worden weer min- der, zodat oktober wat gunsti- ger start, vooral ten aanzien van de temperatuur, dan H waarmee september geëindigd iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiimiiiiil STEMMEN' UIT DE KERKEN wijs. Daarop kan een volk een natie bouwen. Een ideologische oorlog met leuzen echter kan een vernietigende uitwerking hebben". Kroesjtsjews woorden over „revanchisme in West- Duitsland bestreed Macmillan met de opmerking, dat de pot de ketel ver wij- dat hij zwart ziet: Oost-Duits- lund mag zoveel bewapenen als het wil terwijl West-Duitsland schei-p v,-ordt veroordeeld als het hetzelfde doet. „Al mag Oost-Duitsland dan volgens sommigen een hemel op aai de zijn, dit neemt het harde feit niet weg 'dat de laatste twaalf jaar twee en eer. half miljoen mensen vrijwillig die hemel zijn ontvlucht naar net wes ten en die stroom houdt nog steeds aan." Deze laatste woorden werden gevolgd door een mengelmoes van democratisch applaus eh ..volksdcmo- cratisch" tromgeroffel. Tito, de ..neutrale" communist, vertrok geen spier van zijn ge zicht. Hij deed niet mee met de andere communistische leiders van de Oosteuropese landen, die letterlijk alles deden wat .vadertje" deed en zich raker dan ooit als marionetten te kijk stelden. Toen hij nog partijsecretaris was onder Stalin, heelt Kroesjtsjew nooit op tafels getrommeld of interrupties gepleegd tegen de maat regelen, die hij later toen Stalin in het mausoleum lag. zo fel heeft aan gevallen Men mag aannemen, dat Kroesjtsjew zelf het niet zou dulden, als in de vergaderingen van de Opperste Sow- jet iemand opstond om tijdens een rede van hemzelf op tafels te trom melen of luidkeels van ontstemming blijk te geven. Zijn optreden in dc Verenigde Naties bewijst overigens, hoe siecht hij „op- positie" verdragen kan. Bij al dit kermisgedoe is een licht - punt, uat dit getrommel tot een ver- i gaderzaal beperkt blijft en dal j Kroesjtsjew door het huidige hewa- I peningsovcrwicht niet in staat is. op kwaadaardiger geroffel over te gaan. Thema van gezinsweek ditmaal: ,,'s Zondags en in de week" De gezinsweek is een vast verscliijnsel geworden. Steeds meer gemeenten doen er aan mee en ook in gemeenten waar men geen bepaalde activiteit heeft, is er toch aandacht voor. Het nummer van de „Open Deur", dat met het oog op deze week wordt uitgegeven, heelt een steeds groter wordende oplaag. Het weekblad „De Hervormde Kerk" geeft een speciaal nummer uit dat in ettelijke duizenden exemplaren meer wordt verspreid dan dit blad week in week uit wordt gedrukt. Ook bladen van andere kerken doen mee, terwijl voorts nog allerlei drukwerken, die in verband staan met het gezin, worden bezorgd. Die gezinsweek draagt een interkerkelijk karakter. Het is niet zonder reden dat op het gezin in die ene week zoveel nadruk valt. De bedoeling is natuurlijk niet dat men er één week aan zal den ken om dan het gezin in het middelpunt van de gedachten te plaatsen, maar om in die ene week met grote duidelijkheid tc zeggen waaraan altijd moet worden gedacht, dat namelijk in de branding van deze tijd waarin we verkeren, het gezin een schuilplaats kan zijn, waar we be waard worden voor veel onheilen. Het oude, min of meer patriarchale gezin is tegenwoordig niet meer van zelfsprekend. Het gezin valt veel eer der uit elkaar dan dat vroeger het geval was en wanneer er sprake is van een crisis in onze samenleving, kan het niet anders of dit betekent ook een crisis in het gezin. Een sa menleving is nu eenmaal samenge steld uit gezinnen. Dat zijn haar eer ste cellen en wanneer het in de samen leving niet goed gaat, moet dit merk baar zijn in de gezinnen. Een van onze bekende landgenoten heeft het zelfs omgekeerd en gezegd dat er een crisis in de samenleving is, omdat er een crisis in het gezin is. Hoe dit ook zij, samenleving en gezin hangen ten nauwste samen. Het thema voor de gezinsweek van dit laar is: ,,'s Zondags en in de wöék":Dht is lictrnoTrrrale wanneer een gezin zowel op de zondagen als op de werkdagen zoveel mogelijk kan samen eten, werken, slapen en de vrije tijd doorbrengen. Wanneer dit in" menig gezin niet meer mo gelijk is, brengt het allerlei geva ren van vervreemding mee. Dit zal het uiteenvallen van het gezin in de hand werken. Als de man vóór dag en dauw al ver trekt en pas terug komt wanneer zijn kinderen al weer ter ruste zijn, omdat hij „pendelen" moet en hij zodoende in de week geen maaltijd met zijn gezin gebruikt, brengt dat nadelen met zich, die niet worden vergoed door meer loon, dat hij thuis brengt. Of, wanneer de man in een bedrijf werkt waar men continu- arbeid kent, zodat hij maar eens in de drie weken een nor male zondag heeft, zal dat mee van invloed zijn op de verhoudingen in het gezin. Dubbele last On zijn vrouw komt dan een dubbele last te drukken en wanneer zij niet in staat is die met blijdschap te dragen, zal'het funeste gevolgen hebben voor het gehele gezin. Wat weer oorzaak kan zijn dat de man niet meer met plezier zijn werk doet. Hij zal het be klemmende gevoel hebben dat er thuis iets niet goed gaat. We hebben gehoord dat een van de heel grote bedrijven in ons land. waar men in continu arbeid werkt, niet al- CZie slot pag. 4 kol. 5 NIKITA KROES-JTS-TEW interruptics

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 17