PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT de BILT Kasavoeboe wil geen Indonesische troepen in Kongo ZEELAND en de nota ruimtelijke ordening Gevaar van loongolf dreigt levensgroot LOEMOEMBA VROEG RUSSISCHE HULP - BEWIJZEN DOCUMENTEN Russische ruimtevaarder is een klein mannetje Een Russische ruimtedeskundige, Vladimir Timakof, heeft in een ouderhoud met het Russische persbureau „Tass" meegedeeld dat ook in de Sow,jet-Unie ruim tevaarders in opleiding zijn. De man die de Russen hebben uitge kozen voor de eerste bemande ruimtereis is een man van klein postuur, tenger gebouwd. „Dit is van groot belang omdat in de af gesloten ruimtecabine elke gram meetelt", aldus Timakof. De ruimtevaarder wordt niet alleen opgeleid maar ook voortdurend onderzocht, vooral voor wat de werking van zijn zenuwgestel be treft en zijn mentale instelling-. De kandidaat in kwestie is straal jagerpiloot, en heeft als zodanig veel ervaring. Dit is van groot be lang omdat de ruimtevaarder ook navigatie-instrumenten moet be dienen. VERWACHT. WEINIG VERANDERING Nu en dan overdrijvende wolkenvel den, maar op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot mange oos telijke wind. Weinig verandering iu temperatuur. ZON EN MAAN 30 september Zon op 06.38 onder. 18.21 Maan op 16.15 onder 00.54 203e jaargang - no. 229 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoöfdrecL: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 29 sept. '60 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m m. Minim, p. advertentie 4.—, lag. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie* (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van. 1.25: „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b'.'g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel, 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Brieven aam Soekarno en V.N. Staatssecretaris Roolvink Katanga Iu noordelijk Katanga blijft het onrustig. Twee Europeanen, die nabij Kabongo achter een escorte van militairen reden, werden door inlanders vanuit een hinderlaag neergeschoten. In het stroomge bied van de Loealaba-rivier zijn weer groepen gewapende leden der Baloeba gesignaleerd die dor pen in brand steken en links en rechts plunderen. Door bet bestuurscollege van „hoge commissarissen" dat door kolonel Moboetoe is opgericht, zijn woensdag Jeanne Guy on zal voor koninklijke baby zorgen Woensdag is een lange Franse bru nette naar Teheran gevlogen om de kinderjuffrouw en gouvernante te worden van een koninklijko baby. De 31-jarige Jeanne Guyon is door de Iraanse ambassade uitgekozen om voor het kind te zorgen, dat ko ningin Farah Dibah volgende maand verwacht. Terwijl zij aan de wachtende ver slaggevers en fotografen trachtte te ontsnappen, die haar op het vliegveld Orly omringden, zei ma demoiselle Guyon, „ik ben noch Brigitte Bardot noch Jeanne ö'Arc". Pas twee dagen geleden werd het be richt 'oekend gemaakt, dat de ge diplomeerde kindervei'zorgster uit Vesoul, in Oost-Frankrijk was uit gekozen om voor het kind van de sjah te zorgen. Jeanne vertelde, dat zij lerares was geweest aan een opleidingsschool voor verpleegsters. Zij had een contract voor een jaar getekend, dat verlengd kon worden „Ik ben niet zomaar een kinderver zorgster", verklaarde ze. „Ik heb eindexamen gedaan en daarna drie' jaar gestudeerd. Ik zal niet alleen maar achter een kinderwa gen lopen óf met de baby sollen. Ze verwachten meer dan dat van me: on ik ben blij mét de kans moet ik zeggen" aldus Jeanne Guyon. Mali en Senegal lid van Verenigde Naties De Veiligheidsraad heeft woensdag eenstemmig de verzoeken van Sene gal en de republiek Mali om het lid maatschap van de V.N. goedgekeurd. Het aantal V.N.-leden komt hiermee op 98. documenten vrijgegeven, die het be wijs zouden leveren dat de regerlng- Loemoemba aan Rusland en commu- Uit Kongolese bron wordt vernomen, dat president Kasavoeboe aan Dag Hammerskjöld en aan president Soekarno van Indone sië het verzoek heeft gericht dat Indonesië geen militairen naar Kongo zal sturen. Volgens de zegslieden wil Kasavoeboe de In donesiërs buiten Kongo houden, omdat hij: vreest dat ze Loe moemba zouden steunen, gelijk ook gedaan zou zijn door de Ghanese en Guinese militairen in de troepenmacht der Verenig de Naties. Er is echter al een Indonesisch bataljon infanterie, bestaande uit 1044 man, per schip op weg naar Kongo. Nadat kolonel Moboetoe eerdèr had verklaard dat de Ghanese en Gui nese V.N.-militairen tot 30 september de tijd hebben om zicli uit Kongo terug te trekken, heeft een afvaardiging van Loemoem- ba's aanhangers gisteren bij het hoofdkwartier van de strijd macht der Verenigde Naties- tegen deze verklaring geprotes teerd. In Leopoldstad vrees voor burgeroorlog Een detachement Kongolese militai ren heeft gisterochtend het gouver nementsgebouw in Leopoldstad om singeld. Alle ambtenaren en alle le den van de raad van hoge commis sarissen werd de toegang tot het gebouw ontzegd. Nadat de toestand zo vier uur geduurd had en kolonel Moboetoe de commandant van het bewakingsdetachement had uitge legd dat het hem er alleen om was te doen onbevoegden uit het gebouw te weren, werd het „beleg" verlicht. De sterke bewaking' was ingesteld in verband met de bomaanslag welke eergisteren is, gepleegd op bet ge bouw waar de redactie van het dag blad „Congo" werkt. De bomaanslag was de vierde in een- week. De St.-Pauluskerk en de St.- Petruskerk en het paleis van de aartsbisschop, mgr. Calais, waren de vorige doelen. Er is echter alleen ma teriële schade aangericht. nistisch China om directe hulp had I verzocht in de vorm van wapens en j vrijwilligers. Voorts gaf het college I een fotocopie vrij van een lange brief j die door Kwama Nkroemah, presi dent van Ghana, zou zijn geschreven aan zijn broeder" Loemoemba. In die brief werd in bijzonderheden ver- teld hoe Loemoemba de strijd om de macht tégen president Kasavoeboe kon winnen en hóe. Loemoemba met de V.N. moest omspringen. Voorspelling Deze documenten werden vrijgege ven op een tijdstip dat Cleophas Ka- 'mitatoe, premier van de regering van de provincie Leopoldstad, op een persconferentie voorspelde: dat bin nen een week een burgeroorlog zou uitbreken tussen aanhangers van Loemoemba en die van Kasavoeboe, Hij verzocht troepen van de Verenig de Naties om zo nodig de orde in Leopoldstad te kunnen bewaren. Een woordvoerder van het college van hoge commissarissen, Mario Car doso, onthulde de inhoud van de do cumenten betreffende het beroep dat Loemoemba op de mogendheden van het communistisch blok zou hebben gedaan, op een persconferentie. Ook sprak hij de aanklacht uit, dat docu menten toonden Hoe zekere Afrikaan se naties kennelijk-een steek naar Ghana Kongo wensten te kolonise ren. Cardoso zei de dat hij „de kolo nisering van zwarten door zwarten" aan de kaak wenste te stellen. De staatssecretaris van sociale zaken, de heer B. Roolvink, heeft gisteravond in een televi sie-uitzending' waarin hij sprak over de loonpolitiek, gewaar schuwd voor de gevolgen van zogenaamde tussentijdse loons verhogingen. Hij zei dat het ge vaar van een nieuwe loongolf le vensgroot aanwezig is. Wan neer deze golf onverhoopt komt, aldus de heer Roolvink dan zal men m Nederland een herhaling krijgen van de periode 1956. Bij een dergelijk situatie zal naar zijn mening ook het prijspeil niet stabiel kunnen blijven. Hij legde er de nadruk op, dat de centrale doel stelling van het regeringsbeleid is, dat de loonsverhogingen ook reële loonsverhogingen zijn, die niet ge paard gaan met prijsstijgingen. De heer Roolvink becijferde voorts, dat in het afgelopen jaar een welstands- verbetering van ongeveer negen pro cent tot stand is gebracht. De pen sioenen van de ouden van dagen, die gekoppeld zijn aan de stijgende lo nen, ondergingen voor de gehuwden een verbetering van dertien procent en voor de ongehuwden van zeven tien procent. Nadrukkelijk verklaarde de heer Roolvink, dat van een loonstop geen sprake is en dat bij aflopen de C.A.O.'s uiteraard loonsverho gingen ter sprake zullen komen. Nog vóór 1 januari a.s. expireren er 24 arbeidsovereenkomsten. De regering is echter bevreesd voor tussentijdse loonsverhogingen door middel van de zogenaamde open- breekclausule, aldus de heer Rool vink. Hij noemde de huidige situatie op de arbeidsmarkt gelijk aan die van 1956, toen er 115.000 openstaan de plaatsen waren. Medio 1960 waven dit er 108.000. De financiële positie van nu is, aldus de heer Roolvink, echter aanzienlijk, beter, dan in 1956. Minister Van Aartsen heeft de ze weeld bij de Tweede Ka mer een nota over dé ruim telijke ordening ingediend, waar in zaken aan de orde komen, die zo mag men het toch wel stel len tot het levensbelang van Zeeland behoren. In dit stuk im mers is de spreiding van de wel vaart in Nederland in het geding, van welke spreiding Zeeland in hoge mate kan profiteren. Niet alleen ten eigen hate, maar ook ten dienste van het westen des lands, waar dé bevolkingsdicht heid schrikbarende vormen aan neemt. Een voor deze provincie belang rijke nota dus! En daarom heb ben wij er met enige gretigheid kennis van genomen. Maar we moeten erkennen: bij lezing viel een gevoel van lichte teleurstel ling niet te onderdrukken, want vrijwel alles wat in dit stuk staat was reeds bekend. Aan de ande re kant evenwel eist de redelijk heid te vragen: was er wel zo veel nieuws te verwachten De beter de teleurstelling op zij zet ten om de nota te beoordelen op eigen merites. Wat is dit stuk Het is een samenvatting van re geringswege van een reeds be gonnen beleid niet minder, maar zeker niet meer Niettemin blijft dit éne punt bij lezing opvallend: de no ta huppelt achter de feiten aan. Men krijgt zelfs de indruk, dat bepaalde zaken er min of meer bijgesleept zijn om ze toch vooral "maar een" „ruimtelijke functie" te geven. Zo wórden de lcanaalwerken van Terneuzen vermeld als een voor beeld van ruimtelijk beleid iedereen weet echter, dat deze werken alléén worden uitgevoerd op verlangen en voor een over groot deel voor rekening van Bel gië. Het ruimtelijke beleid aan Ne derlandse zijde is hier min of meer toevallig en gaat in feite pas spelen, wanneer additionele werken worden uitgevoerd, die de industrialisatie ter plaatse gunstig beïnvloeden. Een vermel ding in deze nota tlians verheft deze kahaalwerken waarlijk nog Met het m.s. Keerkring de vroegere „Van Riemsdijk'' is woensdagochtend een con- tingent militairen van de Ko ninklijke Luchtmacht nadr Ne derlands Nieuw-Gwinea ver trokken. De militairen werd uitgelei de gedaan door de minister ■van defensie, ir. S. H. Visser, clie hier aan boord gefotogra feerd is tijdens de inspectie. Wij hebben thans een gezonde beta lingsbalans, terwijl ook de stand op de kapitaalsmarkt gunstig mag wor den genoemd. Over dc arbeidstijdverkorting zei de lieer Roolvink tenslotte, dat wanneer «loze niet wordt opgevangen door een toegenomen pvoduktïe, zij ongetwij feld loonkosten verhogend werkt. De aanwezige ruimte zal hieraan moeten oompensorcu. Man door gasvergiftiging om het leven gekomen De 56-jarige alleenwonende heer F. J. Smits is in zijn woning aan de Bloemgracht in Amsterdam door gas vergiftiging om het leven gekomen. Buren, die de man sinds vier dagen niet hadden gezien, waarschuwden de politie, die het stoffelijk overschot in de keuken aantrof. Vermoedelijk is het slachtoffer, dat doofstom was, onwel geworden en gevallen en is in zijn val de gasslang van de kraan losgeraakt. 0 De Amerikaanse luchtmacht heeft een procédé ontwikkeld waardoor op grote hoogte vliegende straalvliegtuigen niet langer een van. de grond af zichtbaar wit spoor 'achterlaten. De hele uitlaat gassen van de motor die in de koude lucht condenseren worden vermengd met eer- zeer fijn stof, waardoor (1e coö- densdruppéls zo klein.worden dat niet langer zichtbaar zijn. Onderzoek naar bewering Duits ex-generaal Het VVeétdultse ministerie van bui tenlandse zaken heeft woensdag een onderzoek aangekondigd naar de be weringen van een voormalig Duits generaal, Martin Unrein, dat de gas- ovens ïn het concentratiekamp Da chau na de oorlog door Duitse gevan genen werden gebouwd. Lord Russel van Liverpool heeft Un rein ervan beschuldigd deze opmer king tégen hem gemaakt te hebben toen hij in juli Dachau bezocht. Un rein is op liet ogenblik als opzichter in dienst bij het Amerikaanse leger te Dachau. Het ministerie van bui tenlandse zaken legde bij zijn aan kondiging van liet onderzoek de na druk op het feit, dat de'gasovens in derdaad gedurende de oorlog door de Nazi's werden gebouwd. „Buikzendertje" geconstrueerd voor bankbedienden Een Italiaanse ingenieur, dr. Walter Itonchï, heeft een radiozender tje ter grootte van een lucifersdoosje geconstrueerd, dat een zend- bereik van slechts enkele tientallen meters heeft en in een speciale gordel door kassiers en andere bankbedienden kan worden gedragen. Aan het zendertje zit een contactknop. Als die, door druk van de buikspieren, gedurende vijf seconden wordt ingedrukt, wordt een signaaltje uitgezonden dat, via een eldex's opgestelde ontvanger, al lerlei dingen kan doen. Men kan er alarmsirenes, automatisch dichtgaande deuren of eën andere radiozender mee bedienen, waardoor politie, bankpersoneel of wie dan ook ogenblikkelijk gealarmeerd worden. De spierriruk tegen het zendertje is voor de gemiddelde waarnemer onzichtbaar. Niet alleen kassiers, ook het personeel van bankauto's kan met het zendertje worden geholpen. De toepassingen zijn uit gebreid en ook militaire toepassingen zijn denkbaar, aldus dr. Ron- chi. niet tot een primair en principi eel voorbeeld van ruimtelijk be leid der Nederlandse regering Integendeel, het is een toevals treffer Overigens wordt het spreidings- beleid in de nota uitstekend om schreven en samengevat. Maai' ook dót is niet nieuw reeds in 1958 gaf professor Zijlstra toen nog minister van economi sche zaken dit beleid bijzonder kernachtig weer tijdens het Am sterdamse" congres van Nijver heid en Handel „Niemand wordt gehinderd, sommigen worden ge stimuleerd". De uitwerking van deze regel voor Zeeland ver vroegde uitvoering van het Sloe- pian, regionale industriespreiding en infrastructurele maatregelen is eveneens al in bewerking of til uitvoering. Door dit alles maakt deze nota de indruk, alsof de rijksdienst voor het Natipnale Plan deze dienst zal men het auteurschap wel moe ten toedichten het spreidings- beleld uit diverse maatregelen van onderscheiden departementen 1 economische zaken, verkeer en ■wa terataat, maatschappelijk werk) heeft geanalyseerd om daarna deze analyse in een (keu rig uitgevoerde) nota op te die nen. Dit kan dus de vrijwel enige functie van de nota vor men een basis te zijn bij de discussie over het totaal van het spreidingsbeleid en over de gronden, waarop dit rust. Maar ook in dit opzicht moet men er niét te veel van verwachten het accent bij het treffen van diver se maatregelen ligt niet in de to taliteit, maar bij de onderschei den departementen. In feite wordt het ruimtelijk beleicl in de Staten-Generaal getoetst bij de behandeling der begrotingen van de aan dit beleid deelnemende ministeries. Daar inderdaad ligt het accent en daar zal het blij ven. Immers, bij verkeer en wa terstaat worden wegenplannen, bruggen, tunnels en. havens be keken, bij economische zaken het (Zie slot pag. 2 kol. 5 Dit is het buitenaansicht van de la ge. flux reactor van het reactor-cen trum Nederland te Petten. Deze re actor is in de nacht van dinsdag op woensdag om 01.40 uur kritisch ge worden, hetgeen betekent, dat een zichzelf onderhoudende reactie van kernsplijtingen in de reactor op treedt. Het is voor het eerst, dat een kernreactor voor wetenschappelijke doeleinden in ons land in gébruik toordt genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1