K.R.O. HOUDT ZICH BEZIG MET VOLKSONTWIKKELING Nieuw Belgisch T.V.-seizoen LIEFDESCONFLICT VAN EEN C0NFECTIEF ABRIKANT Per boot, bus of trein, laat de P.Z.C. uw reisgenoot zijn. 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1960 DIDACTISCH WINTERPROGRAMMA Drie radiocursussen en Nederlandse les per T.V. De K.R.O. heeft zijn programma voor de komende winter gepubli ceerd en daarbij vallen twee din gen op- In de eerste plaats lieeft de programmaleiding, vooral van do geluidsradio/ de nadruk ge legd op het didaktische, het on derwijzende in de. programma's. In de tweede plaats heeft men nog meer dan vroeger aandacht besteed aan „het .eigene", zowel in de muzikale als in de gespro ken woorduitzendingen. j Grote aandacht wordt besteed aan het avondcollege, een project tot ontwikkeling van volwassenen buiten schoolverband, waarover in onze krant enkele maanden ge leden al geschreven werd. „Het is voor het welslagen van het nieuwe project van groot belang dat de omroep niet zo maar wat wetenswaardigheden uitzendt, doch dat hij in zijn ontwikke lingsplan nauwkeurig beant woordt aan de bestaande behoef te", zo stelt de K.R.O. Men heeft daartoe een „adviesraad voor ont wikkeling" en'onderwijs voor vol wassenen buiten schoolverband met behulp van radio en televi sie" ingesteld. Ernst en luim Overigens moet men niet denken, dat het alleen maar ernst is van de winter op de K.R.O.-geluids- radio. „Memojandum", „De Wad- dors", „Kaatje ben je boven" en „1-Iet theater andersom" keren terug en ook op zaterdagavond presenteert Tonny Schifferstein weer zijn „Tierelantijnen". Alleen zal in deze uitzendingen geen quiz meer voorkomen. De televisie is ook bij het avond- college ingeschakeld. De cursus Nederlands wordt namelijk een televisieprogramma dat eenmaal per veertien dagen of op woens dag of op vrijdag van tien uur tót half elf zal worden uitgezonden. Aan het eind zal men een speciaal voor dit doel ingesteld diploma Nederlands kunnen halen. Met dr. L. van Egeraat naar Zeeland Dr. L. van Egeraat zal in het komende seizoen in een serie televisieprogramma's van de VARA onder de titel „Kent gij het land?" do mogelijkheden voor het toerisme in Nederland ocspreken. Daarbij zal men vele foto's tonen van te behandelen streken, foto's welke in op dracht van de VARA speciaal worden gemaakt door jonge Nederlandse fotografen, die in samenwerking met dr. Van Egeraat het beeldmateriaal zul len verzorgen. Het eerste van deze programma's, uit te zen den op woensdagavond 5 okto ber, zal gewijd zijn aan de pro vincie Zeeland. De fotograaf Ton Heyn maakte de uitvoerige fotoreportage, die dr. Van Egeraat in zijn eerste program ma zal verwerken. Pier Tania heeft de regie van dit program ma. T.V.-spel en Wat de spelen betreft zal men o.a. naar een serie van zes stuk ken, geschreven door Jef Heyden- daal, kunnen kijken, die onder de verzameltitel „Poging tot ge sprek", zullen worden uitgezon den. In elk spel, dat een half uur duurt, ontmoeten twee mensen elkaar toevallig waarbij zij zich genoodzaakt voelen een gesprek met elkaar te beginnen. De zaterdagavondakkoorden zul len tot januari nog drie keer weerklinken, "de „Piste" wordt óp december nog een keer openge steld. Verder staan er drie eaba- retuitzendingen van Martïo Vcr- denius op het programma. Als de K.R.O. op maandag avond zendtijd heeft, wordt een leerzame quiz uitgezonden, waar aan katholieke studentenvereni gingen en vele professoren hun medewerking zullen verlenen eii die onder leiding van mr. Jan Derks zal staan. Drastische ingreep RADIO- EN T.V.-RUBRIEK Er lopen drie radiocursussen tegelijkdemocratie, Europa en opvoeding in het gezin en Nederlands. Op elke avond dat de K.R.O. geluidsradio in de lucht is, zal van half negen tot negen, de gunstigste uitzend tijd dus, naar twee van deze cursussen kunnen- worden ge luisterd, behalve op zaterdag. Dit betekent een zeer drasti- sche ingreep in de avondpro gramma's en wijst erop, hoe veel belang men bij de K.R.O. aan deze cursus hecht. De se rie „Opvoeding in het gezin" heeft men in verband met de aard van deze cursus naar la ter verschoven, van 22.40 tot 23.00 uur (op zondag). Evenals bij de A.V.R.O. valt ook bij de K.R.O. öp, dat veel meer Nederlandse luisterspelen op het repertoire staan dan in vroeger jaren het geval was- Verder heeft men, dit in tegenstelling tot de andere omroepen, bijzonder veel Franse spelen op het programma staan. <^\ore,w, yew en.... scArijven VANDAAG T eleuisie Vier blokjes T.V. zet de N.CR.V. ons vanavond voor. Pi Scheffer komt met zijn „Pas geperst" op het scherm, Piet Römer lioudt een televisievoordracht, die door An- tionia Ridge is geschreven en door Mies Bouhuys vertaald, Peter van Kampen vraagt in zijn rubriek „Attentie' aandacht voor zijn be schouwingen over actuele gebeur tenissen en het programma wordt afgesloten met een avondwijding onder leiding van ds. W. Fijn van Draat. Radio 's Ochtendb om tien over elf her haalt de N.C.R.V. via Hilversum II het hoorspel „Exodus" dat maandagavond werd uitgezonden, 's Avonds is via de VARA even eens een hoorspel te "beluisteren. Het heet „een mannetje en twee" en is geschreven door de Duitse auteur Erich Schoenlank. Het han- dek over een vrijgezel (gespeeld door Jan Borkus), die per ongeluk op 'n feestje terecht kómt waar hij iri gesprek raakt met twee lieftal lige jongedames. Tussen tien voor half negen en vijf. voor ti.èn kunt U luisteren hoe het allemaal af loopt. In de vooravond om tien over ze ven is er een joods programma in verband met het joodse nieuwjaar, 's Avonds om elf uur geeft Joop Koopman een gesproken portret van Ossip Zadkine („Gewonde stad" - Roil ordain) op een tekst van drs. Hans Redeker. De samenwerking tussen de Nederlandstalige uitzendingen van de Bel gische televisie en de N.T.S. is tot. dusverre belangrijk achtergebleven bij die tussen de Waalse afdeling en de Franse televisie. Dit cijfers, verstrekt door de directeur van de Nederlandse uitzendingen van de Belgische televisie, de heer Vandenbussche, blijkt dat de Waalse T.V. ongeveer 30 procent van zijn uitzendingen overneemt wan Parijs tegen Brussel-Nederlands zes procent van Bussum. Daarentegen maken de Eurovisie-uitzendingen van Brussel-Frans tien procent uit van het totale programma tegen 14 procent van Brussel- Nederlands. De Nederlandse televisie is in België thans' 36 uur per week in de lucht, bijna het dubbele van het aantal uren in Nederland. Tachtig procent van de programma's wordt door de BR.T. zelf verzorgd, hoewel de studiofaciliteiten aanzienlijk minder zijn dan waarover de N.T.S. be schikt. Hoewel de Nederlandse afdeling van de Belgische televisie aan spraak maakt op een kfjkersaantal van tweederde van het aantal ge registreerde T.V.-toestellen een schatting van tien procent „zwarte" kijkers wordt aan de lage kant genoemd wordt de begroting van ongeveer 360 miljoen Belgische frank broederlijk door de Franse en Nederlandse uitzendingen gedeeld. Voor Brussel-Nederlands komt dit ongeveer neer op een bedrag van 70.000 frank per uur, tegenover bij voorbeeld 480.000 frank per uur bij de B.B.C. Voor" de Belgische televisiekijkers is er in het nieuwe seizoen een be langrijke verandering. Het nieuws is van half acht naar acht uur verzet, in navolging van talrijke andere landen. Deze wijziging houdt verband met moeilijkheden bii het overnemen van Eurovisie-programma's. Voorlopig wordt de nieuwe tijd echter als een experiment beschouwd waarover in november aan de hand van reacties en een programma rapport, dat door een commissie wordt opgesteld, een definitieve be slissing zal worden genomen. N.T.S. zendt debat Nixon-Kennedy uit Het televisie-debat tussen de beide Amerikaanse presidents kandidaten, vice-president Nixon en senator Kennedy, zal ook in de Nederlandse huiska mer zijn te volgen. Het NTS- iournaal hoopt de interessantste fragmenten van deze discussie op het scherm te brengen in een extra iutzending van ongeveer een kwartier, vanavond, na af loop van het NCR V-program ma. Tijdens de uitzending zal de discussie met behulp van onder titels summier worden vertaald. Teneinde voor het maken van deze vertaling tijd te winnen, stelde de informatie-dienst van 3e Amerikaanse ambassade in Den Haag het NTS-joumaaL 2en speciale telex-verbinding met Washington beschikbaar voor -het overseinen van de let terlijke tekst. Tijdens het jongste A.V.R.O. tele visiespel „een kwartje per secon degleed de heer Jnlien Pauwels, die in het orkest van de Skymas- ters was ingedeeld als de man met de bekkens, van een in een glij baan veranderdè trap. Eerlijke vinder kreeg vorstelijke beloning (Van onze correspondent.) De vrachtautoehauffenr A. C. die op de autoweg ArnhemUtrecht een portefeuille vond met een bedrag van 6000 en andere waardepapieren en zich hierna haastte de rechtmatige eigenaar op te sporen zag zijn eer lijkheid royaal beloond. Dank zij een rekening die zich in de portefeuille bevond slaagde de chauffeur erin via een omweg de eigenaar op te sporen. Het bleek een textielgroothandelaar uit Oldenzaal te zijn, die zijn oren niet kon geloven toen de vinder zich telefonisch aandiende. Nadat de vinder hierna in contact was gekomen met de eigenaar, wilde deze hem 1000 in de handen stop pen als beloning, doch de eerlijke chauffeur weerde dit gebaar af zeg gende dat het niet meer was geweest dan zijn plicht om de eigenaar te achterhalen en dat hij niet meer ver langde dan terugbetaling van de ge maakte telefoonkosten. De eigenaar heeft hierop de vinder deze gemaakte onkosten beloond met een bedrag van 300 en de echtge note en de beide kinderen van de vin der in spiksplinternieuwe kleren ge stoken. Ook kreeg de vinder en zijn gezin een uitnodiging om een dag voor rekening van de textielhande laar een bezoek aan Oldenzaal te ko men brengen. Lichaam van verpleegster in Engeland gevonden In moeilijk begaanbaar terrein bij Hcbden Bridge in Yorkshire is zon dagavond laat het stoffelijk over schot gevonden van een Oostenrijkse verpleegster die al enige tijd werd vermist. Volgens de politie was de 22-jarige Katerina Spiegl, een leerling-ver pleegster in Halifax, al enige tijd dood. Bijzonderheden over de duur van de vermissing en hoe het lijk werd gevonden, werden niet meege deeld. Een dezer dagen zal op het lichaam sectie worden verricht. Zesde DC-8 voor K.L.M. op Schiphol aangekomen Maandagmorgen is de zesde DC-8 voor de K.L.M. op Schiphol aange komen. Het toestel, de PH-DCF „An thony Fokker" had voor de afle- veringsvlucht van New York naar Amsterdam 6 uur en 46 minuten no dig. Gezagvoerder was captain G. J. M. Meyer. De K.L.M. heeft thans de helft van de bestelde DC-8 vliegtuigen in haar bezit. Voor de herfst van het vol gend jaar zullen nog zes andere straalvliegtuigen van dit type wor den afgeleverd. Zoals bekend zal de K.L.M.-directie binnenkort een beslissing nemen over de aankoop van nog meer straal vliegtuigen. FILMS IN ZEELAND Bizarre creatie van Henri Decoin en Britse humor Goede films berusten vaak op zeer eenvoudige gegevens. Zo bijvoorbeeld „Middle of tlie night" van scenariosclirijver Paddy Chayefsld, die ook „The Bachelor Party" schreef. „Middle of the night" plaatst ons al direct in een heel gewoon Amerikaans millieu, namelijk dat van do kleine confectiefa- brikant en zijn personeel, dat in de Amerikaanse maatschap pij niet zo ver van hem afstaat als in de Europese het geval zou zijn. De belangstelling van mr. Kingsley voor zijn telefoniste typiste Betty is dan ook geheel aanvaardbaar. De belangstel ling verandert echter in gene genheid en daarmee ontstaat 'n situatie, die voor de onmiddelij- ke omgeving van de 56-jarige fabrikant onmogelijk is. Frederic March speelt meesterlijk de rol van de met zich zelf en zijn fami lie overhoop liggende mr. Kingsley. Twijfel en optimisme beheersen hem beurteling en iri die strijd wordt hij slechts gesteund door zijn compag non Lockman (Albeit Dekker), een zeer schilderachtige figuur wiens vro lijk uiterlijk een gebroken man ca moufleert. Bijzonder góed is ook het spel van Kim Novak als de typiste, die afkom- Spaanse regering maakt oppositie onmogelijk De Spaanse regering zal voortaan de verbreiding van ideeën die het aan zien van de staat of de autoriteiten iu gevaar brengen en het organise ren van vergaderingen met dit doel beschouwen als „militaire rebellie", aldus blijkt uit een decreet dat maandag in het officiële staatsblad is gepubliceerd. Volgens buitenlandse waarnemers blijkt hieruit dat de Spaanse rege ring vaster dan ooit besloten is elke oppositie de kop in te drukken. Tevens wil men de verdedigers van mensen die de afgelopen tijd wegens ondermijnende activiteiten -zijn ge arresteerd het argument uit handen slaan dat hun cliënten zich niet heb ben schuldig gemaakt aan „militaire rebellie" en deswege ook niet door militaire tribunalen kunnen worden berecht. stig uit een armoedig gezin, maar al grif via een huwelijk uit de ellende heeft willen ontsnappen met als ge volg een stranding, waarbij de vriendschap met Kingsley haar als enig baken overblijft. De vroegere echtgenoot Lee Phi lips) verschijnt slechts enkele ma len als een kwaad symbool op het doek. Een verschijning overigens, die bijna beslissend' is voor het lot van Kingsley en Betty en die het begin vormt van do dramatische climax in Chayefski's boeiende verhaal, dat zeer goed in zwart wit is verfilmd. Te zien in ALHAMBRA (Vhssïn- gen). Grand (Goes) zet de vertoning van „En eeuwig zingen de bossen' naar de bekende trilogie van Trygve Gul- branssen nog tot en met donderdag voort. De geschiedenis speelt zich af in het sombere Noorse bergland. „Vrouwen in de nacht" schept al in de eerste scène 'n zeer bizarre situa tie. We'zien een jonge man, die óp het terras van zijn flat, hoog boven Parijs, een etentje geeft voor vier vrouwen. Het bizarre schuilt in de samenstel ling van dit vrouwelijke gezelschap. Het bestaal uit zijn ex-vrouw (Da nielle Darieux), zijn huidige vrouw (Corinne Calvet), zijn toekomstige vrouw (Lyla Rocco) en zijn vriendin Myriam Petacci). Het zijn vier ver uiteenlopende typen, die stuk voor stuk andere kwaliteiten bezitten. De een heeft schoonheid, de ander geld. De derde is intelligent en de vierde onbevangen. De jongeman (Michel Auclair) is even handig als geweten loos en het doel van het feestje is het vermoorden van een der vrouwen. Welke? Dat is de vraag, die de toe schouwer bezighoudt en de uitkomst is een verrasïng, een Agatha Christie waardig, maar in dit geval te danken aan Henri Decoin. Te zien in City Theater (Middelburg). LUXOR (Viissingen) vertoont op nieuw de oorlogsfilm „08-15", han delend over het Duitse leazerne- en frontleven in de nabije verleden tijd. Het Pruisische militarisme wordt er afdoende in gehekeld, scherp en niet zonder humor. Electro (Middelburg) vertoont een kleurige avonturenfilm met Maria Montez en John Hall. „Ali Baba en de veertig rovers" zo luidt de sprookjes achtige titel van deze film, die veel woestijnzand doet opwaaien, wanneer de veertig rovers in actie komen. Niet om te roven, maar om een schone jongedame tegen booswichten te be schermen. Donderdagcyclus. In do donderdageyclus wordt deze week slechts één film gedraaid, te we ten „Hoe vermoorden wij oom Geor ge", een heerlijke komedie, waarin Ni- gel Patrick, Wendy Hi Lier, Charles Cobfurn en niet te vergeten Katie Johnson, het onvorgeteli,ike oude da metje uit „The Ladykillers" voor ette lijke minuten kostelijk amusement zorgen. Iu Alhambra (Viissingen). Heden overleed onze geliefde zuster, be huwdzuster en tante JACOMINA CORNELISSE in de ouderdom van 78 jaar. Ps. 116 4 berijmd. Uit aller naam, W. Cornelisse. Middelburg, 26 september 1960. Veerseweg 16, De begrafenis zal plaatsvinden vrijdag 30 september. Vertrek sterfhuis 12 Mevr. J. PEL-MELLINK en J. Z. S. PEL donderdag AFWEZIG. Deze winter begint weer een nieuwe cursus voor E.H.B.O. Aanmeldingen en inlichtin gen te verkrijgen bij: Berg weg 65, Goes. TJfJ\ NIBUWS-BURG 17 MIDDELBURG SCHOENEN, hypermodern van kleur em lijn, B precies zoals 9 teenagers fee 8 verlangen. OOVERS SCHOENEN WinlclgjIeiij-MidtltlLuio Herfst Inderdaad, sedert enkele dagen alweer! De zo merjurkjes en pakjes zijn al opgeborgen en de wintergarderobe komt te voorschijn. Over en weer wordt de oude. kledij aan een nauwkeurige inspectie onderworpen en getoest aan de nieuwe mode-eisen. Ongetwijfeld zal een aanzienlijk ge deelte uwer wintergarderobe nog redelijk goed de toest der modekritiek kunnen doorstaan; maai het lijdt evenmin twijfel, dat U één of meerden kledingstukken niet meer zult kunnen gebruiken en die zullen dan waarschijnlijk voor nieuwe plaats moeten maken. Als U tot die ontdekking zijt gekomen, zult zich graag oriënteren om trent de eisen, waaraan uw nieuwe aankopen moeten voldoen. Welnu, wat dat betreft mogen wij U misschien onze diensten aanbieden. Wij hebben weer gezorgd voor een - up to date - herfst/wintercollectie, waarin aan alle mode aspecten veel aandacht is besteed. In een rustige sfeer kunnen wij U - geheel onverplicht - de vele nieuwe artikelen tonen en zullen wij U gaarne van advies dienen. 'Er zijn o.a. MANTELS, PAKJES en ROKKEN van Cotsmoor Ltd. tricot JURKJES, DEUX- en TROIS-PIÉCES van „Shamrock" „Dem" „Belfa" „Tanner" „Hanro" „Alpinit" tricot JUMPERS. VESTEN en TWIN-SETS van „Lyle and Scott" „Vello d'Oro" „Tanner" „Heinzelmann" poplin en half wo1).-*", BLOUSES van „Kerlco" „Metzier" „Perla" haarvilt, melusine en Beaver HOEDEN van „Angéligue" toont U Iets aparts Nieuwe Burg 22-24, telefoon 2096, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 6