Scherpe kritiek in Tweede Kamer op leiding van Unilever Vliegramp bij Moskou vergt dertig doden LOONSVERHOGING PER BEDRIJF MOET WORDEN TOEGESTAAN TWEEDE KAMER AKKOORD MET WETSONTWERP NIEUW-GUINEA „MANNEKE P." SLACHTOFFER VAN MODE-ONTVOERING WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 INTERPELLATIE PLANT A-AF F AIRE Beraad over maatregelen in kader warenwet (Van onze parlementanre redacteur) De interpellatie van de socialis tische arts dr. J. H. Lamberts, die dinsdag in de Tweede Kamer werd gehouden over de Flantar affaïre, heeft wel een wonder lijk verloop gehad. De interpel- lant bleek door het antwoord van de minister van sociale za ken en volksgezondheid mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, meer te vreden te zijn gesteld dan de- meeste andere Kamerleden die aan het debat deelnamen. Na het uitvoerig antwoord van de minister zei dr. Lamberts, dat alles nu veel duidelijker was geworden. Hij beperkte zich bij zijn repliek in hoofdzaak tot kritiek op de Unilever toonde zich dankbaar voor het feit, dat de minister de socialistische sug gesties om te voorkomen dat in de toekomst nog eens levensmiddelen schade zullen toebrengen aan de volksgezondheid, had overgenomen en in strijd met de gewoonte diende dr. Lamberts geen enkele motie in. Bepaald scherper waren de heren mr. W. Aantjes (a.r.) en J. de Ruiter (c. h.t. De eerste zei door het antwoord van de minister niet te zijn overtuigd De overheid had te veel risico's ge nomen. Fel was het betoog van de overigens goedmoedige heer De Rui ter. Hij gaf de minister in overwe ging een sterke ingreep te doen als een firma in overreding is. De heer De Ruiter vroeg waarom geen beslag was gelegd op de verdachte magari- ne. In dit verband wees hij op de maatregelen die genomen waren in de „snert-affaire" te Nybeets. On middellijk is toen de produktie en ex port van worst stopgezet. „Als men het daar doet, waarom heeft men dat dan hier niet gedaan", zo vroeg de christelijk-historische afgevaardigde. U naniem Unaniem was de Kamer waar het ging om de beoordeling van liet beleid van Unilever. Algemeen was men van gevoelen, dat Unile ver bij het onderzoek niet voldoen de medewerking had verleend. Dr. Lamberts was van oordeel, dat uit het antwoord van de minister dui delijk was gebleken, dat Unilever bij het onderzoek stukje voor stukje over de streep moest wor den getrokken. Koning Boudewijn en Dona, Fabióla hebben maandag in de kerk van La ken een mis bijgewoond ter nage dachtenis aan koningin Astrid, die 25 jaar geleden bij een auto-ongeluk om het leven kwam. Foto: koning Boudewijn en Dona Fabiola op weg aar de kerk. De socialistische afgevaardigde ge loofde niet, dat er misdadigers wer ken bij Unilever, maar wel, dat de leugens door gebrek aan organisatie en coördinatie in het leven zijn ge roepen. De verkoop-managers heb ben slechts één doel: hogere"produk tie, hogere consumptie en daardoor grotere winst. In eerste instantie was dr. Lamberts bepaald minder vriendelijk tegenover de minister. Waarom, zo vroeg de socialistische afgevaardigde, is op 29 augustus, toen al honderdduizend mensen ziek en enkele overleden wa ren het „vriendelijk partnership" met Unilever niet afgebroken? Waarom heeft de keuringsdienst voor waren niet ingegrepen en heeft de minister hier pressie op uitgeoefend of kon de de minister dit niet doen? Waarom geen overleg gepleegd met de minis ter van justitie teneinde de produktie schemata in beslag te nemen? Minister Van Rooy ontkende, dat er sprake is geweest van een „vriendschappelijk partnership". De verhouding is altijd zakelijk geweest. Met de keuringsdienst voor waren heeft de minister geen directe bemoeienis. De keurings diensten zijn inter-gemeentelijke lichamen. De minister had tegen over de leiding van Unilever ver klaard niet betrokken te willen worden bij een commissie, die door het concern zou worden in gesteld. Maatregelen De minister zegde dr. Lamberts toe zich ten spoedigste te zullen beraden over de maatregelen die in het kader van de warenwet getroffen moeten worden. Aan de adviescommissie voor de warenwet is al advies ge vraagd. De door dr. Lamberts geda ne suggestie met betrekking tot het margarinebesluit, d.w.z. een wijzi ging in de zin van het Duitse stelsel (limitatieve opsomming .van de toe voegingen en verder niets) zou zeker ernstig overwogen worden evenals de voorgestelde wijziging van de waren wet in Amerikaanse zin, namelijk verplichte vermelding van alle toe voegingen aan levensmiddelen. De heer De Kuiter bracht nog de door Unilever verstrekte schadever goedingsformulieren ter sprake. Is er nog beroep mogelijk op de gewone rechter, zo vroeg de afgevaardigde. Minister Beerman benadrukte dat de uitspraak van de commissie over de schade het karakter heeft van een bindend advies. Oostenrijks toestel neergestort Slechts zeven overlevenden Dertig mensen zï,ju maandag avond om liet leven gekomen door het verongelukken van een Oostenrijks lijntoestel, tien kilo meter ten noorden van Moskou. Het toestel, een Vïckers Vis count, liad 31 passagiers en een bemanning van zes aan boord. Het was op een lijnvlucht van Wenen. Vijf van de zes beman ningsleden zijn onder de doden. De stewardess kwam er vrijwel ongedeerd af. Het vliegtuig verongelukte op 12 ki lometer afstand van Moskou, nabij het dorp Kroekovo. De motoren raak ten in brand, toen het viermotorige toestel een paar bomen raakte. Het vliegtuig stortte in een bos neer. De zeven overlevenden zijn majoor Ed ward Wooten, assistent luchtvaart- attaché van de Amerikaanse ambas sade in Moskou, majoor Willis Knipe assistent militair attache van de Amerikaanse ambassade, luit.-kol. Paul Bertrand, plaatsvervangend luchtvaart-attaché van de Franse ambassade in Moskou, de Oostenrijk se stewardess Maria Wernle, twee Russen en een Oostenrijker. Alle overlevenden hebben een plaats ach terin gehad. Tot de doden behoren twaalf Oostenrijkers, zes Russen, de assistent luchtvaart-attaché van de Britse ambassade in Moskou John Cooke, een Australische dame, twee Indiërs, een Amerikaans echtpaar en een vrouwelijke employé van de Pan American Airways. Vijf van de zes bemanningsleden kwamen om, onder wie de boordwerktuigkundige Walter Wurzer, een vader van zeven kinde- Aanvankelijk hadden tien mensen het ongeluk overleefd, maar drie van hen overleden in het ziekenhuis. Zoon wint hoofdprijs en iaat ouders overkomen Het afgelopen lieeft voor de familie Kos in Castricum een grote verras sing gebracht, tengevolge waarvan vele plannen worden gemaakt en be sproken. Het ziet er naar uit, dat de heer des huizes binneu afzienbare tijd zijn schildershemd en kwast zal kunnen opbergen om met zijn wouw een reis te gaan maken naar Austra lië. De oorzaak van dit alles is het vol gende telegram, dat zaterdagavond werd ontvangen: „hoofdprijs loterij, kom augustus spoed, bespreek eerste boot, hele reis wordt betaald, augus tus. the Itos 3 mitta street box hill mei bourne". De familie zat eerst vreemd te kijken en kon de inhoud niet direct goed begrijpen. Bij nader informatie bleek echter, dat men voor het woord augustus Australië moest lezen en toen werd hun duidelijk, dat hun zoon Theo zijn ouders verzocht om met de eerste gelegenheid naar Australië te komen, daar hij een hoofdprijs in een loterij had gewon nen en daarom de gehele overtocht zal betalen. Men kan begrijpen, dat vader en moeder Kos "de eerste tijd sprakeloos waren over deze tijding. Het is namelijk zo, dat er thans vier van hun kinderen naar Australië zijn geëmigreerd. Hun oudste dochter Ina (26) emigreerde acht jaar gele den, met haar man Ko de Rooy. De oudste zoon Gerard ging nog hetzelf de jaar en heeft inmiddels in Mel bourne een florerende schilderszaak. Vier jaar later vertrok de 23-jarige Piet, die het inmiddels tot chef-ma chinebankwerker heeft gebracht. De 16e februari van dit jaar volgde dan Theo, die daar zijn geluk in het met selaarsvak zou gaan beproeven. Geen gespaar meer De kinderen, die allemaal op betrek kelijk korte afstand van elkaar wo nen, hadden een plan gemaakt om de ouders eens over te laten komen en hiervoor werd al druk gespaard. Waarschijnlijk zou het dan nog wel enige jaren hebben geduurd, eer men voor deze overtocht voldoende geld bijeen zou hebben. En het is dan ook te begrijpen, dat de 22-jarige Theo bij het winnen van een hoofdprijs in de loterij (hoe groot de prijs is en van welke loterij wist men nog niet) als eerste gedachte had, dat hij nu zijn ouders zou kunnen laten over komen. Natuurlijk gaat dat maar zo niet op stel en sprong en zullen nog heel wat formaliteiten vervuld dienen te wor den eer vader en moeder Kos op de boot stappen, maar zij hopen, dat zij nog dit jaar de reis zullen kunnen aanvaarden. Beiden verheugen zich nu al hun kinderen terug te zien en ook hun zeven kleinkinderen, die ze alleen maar van foto's kennen. Er valt nog heel wat te regelen, want van de overige kinderen is de tweede dochter gehuwd en zijn er nog acht jongens thuis. Het ziet er evenwel naar uit, dat ook hiervoor spoedig een oplossing zal zijn gevonden, zo dat de ouders ï'ustig de reis naar hun geëmigreerde kinderen kunnen on dernemen. Stichting van de Arbeid: Geen verbod (Van onze Haagse redactie). De Stichting- van de Arbeid is een stemmig van oordeel, dat loonsver hoging per onderneming moet wor den toegestaan. Dit blijkt uit de brief, die de stich ting maandag aan de regering heeft doen toekomen en waarin zij haar standpunt meedeelt inzake tussen tijdse herziening van collectieve ar beidsovereenkomsten. De samenvattende conclusie van de brief van de Stichting aan de rege ring luidt aldus Tussentijdse herzieningen van de arbeidscontracten dienen met de nodige voorzichtigheid te geschie den; Alle sociale verbeteringen moeten tot stand komen volgens de thans geldende aanwijzingen van 'het loonbeleid Secondaire verbeteringen hebben de voorrang op loonsverhogingen; Loonsverhogingen per onderne ming moeten mogelijk zijn. Het vei-schil van mening in de Stich ting van de Arbeid betreft de vraag of ook loonsverhogingen per bedrijfs tak toegestaan moeten worden. Aan de ene kant van de scheidslijn staan het Centraal-Sociaal Werkge versverbond. het Christelijk Natio naal Vakverbond, en het N.'V.V. Deze groep (de minderheid) is van oor deel, dat wel loonsverhoging per be drijfstak mogelijk moet zijn. Hiertegenover staat de groep aan de andere kant van de scheidslijn, die gevormd wordt door de Katho lieke Arbeiders Beweging, het Kath. Verbond van Werkgevers vakverenigingen, het Verbond Preken in Eindhoven over vragen uit gemeente Dp kerkeraad van (le Gereformeerde Kerk van Eindhoven beeft besloten do gemeenteleden een aandeel te ge ven in de catechismuspreek in de middagdiensten. Teneinde tegemoet te komen aan de veel gehoorde klacht, dat de preken dikwijls aan het leven voorbijgaan en te weinig praktisch ingesteld zijn, ontvangen de gemeenteleden gele genheid tevoren bij de dienstdoende predikanten vragen in te dienen, als ook eventuele opmerkingen, die bij de te behandelen catechismus aan de or de kunnen komen. De predikant zal daarop in de preek dan nader ingaan. van Protestants-Christelijke werkgevers in Nederland, de drie centrale landbouworganisaties en de drie middenstandsbonden. Deze organisaties, die de meerder heid vormen in de Stichting van de Arbeid, achten onder de hui dige economische omstandigheden tussentijdse verbeteringen in de collectieve arbeidsovereenkomsten thans onwenselijk. Waar de regering zich maandag avond in liet gesprek met de vak- raad metaal heeft geplaatst op het standpunt van de meerderheid in de Stichting van de Arbeid, neemt men in bevoegde kringen aan, dat ook de- regering zich niet verzet tegen liet geven van hoger loon per onderne ming in de metaalindustrie. (Advertentie) STEMMENVERHOUDING 108 - 5 Amendementen-De Kadt verworpen De Tweede Kamer lieeft dinsdag.bet wetsontwerp betreffende partiële her ziening van de bewindsregeliug van Nieuw-Guinea, dat voorziet in de in stelling van een Nieuw-Guinea-raad en een democratisering van de locale instellingen en dat bedoelt, de op zelfbestuur van dit gebiedsdeel ge richte staatkundige ontwikkeling te bevorderen, met 108 tegen 5 stem men aangenomen. De C.P.N. en de P.S.P. stemden tegen, benevens de heren Franssen en Schurer van de P.v\d.A. Vooraf is gestemd oyer een vijftal amendementen van de socialistische heer de Kadt en over twee moties van deze afgevaardigde, eveneens be trekking hebbende op de ontwikke ling en de zelfbeschikking van Nieuw Guinea. De Kamer verwierp achtereenvolgens het amendement, dat beoogde het lidmaatschap van de Nieuw-Guinearaad voor te behouden aan hen, voor wie Nieuw-Guinea blij vende woonplaats is het amende ment dat de eed, die de leden van de raad dienen af te leggen zodanig for muleert, dat zij zich er niet meer door binden aan het Nederlandse en thans in Nieuw-Guinea vigerende staatsbestel, het amendement dat aan de raad bedoelt zelf te laten uit maken of hij blijvend behoefte heeft aan het instituut van gedelegeerden en het amendement dat beperking van de budgetfunctie van de i'aad be doelt te voorkomen. Voor stemden de .d.A., de C.P.N. en de P.S.P. Het minste bezwaar had de Ka mer tegen het amendement om de bepaling te schrappen, die liet lid maatschap van de Nieuw-Guinea raad verenigbaar verklaart met het lidmaatschap met het buiten gewoon lidmaatschap van de raad van diensthoofden. Niettemin ver wierp de Kamer ook dit amende ment in dezelfde stemmenverhou ding. Ze verwierp achtereenvolgens de mo ties, die de Kamer uitnodigt het be leid te richten op de zelfbeschikking van Nieuw-Guinea niet later dan 1970 en de motie, die de wenselijk heid uitspreekt een regeringscommis saris te belasten met de zor°: voor al les wat het tempo der zelfbeschik king kan versnellen. Inzonderheid voor zover de Nieuw-Guinearaad daartoe kan bijdragen. Alleen de P. v.d.A. was voor deze motie. De C.P. N. onthield zich van stemming door zich'uit de vergaderzaal te verwijde ren. STUDENTENGRAP IN UTRECHT Tuinslang enig restant in filmtheater „Rembrandt" Naar men aanneemt hebben studen ten maandagavond uit de hal van het Utrechtse filmtheater „Rem brandt" een gipsen Manneke P. ontvreemd. Het ventje had in deze hal een voor lopige plaats gekregen, was aan gesloten op de waterleiding en uiende om de komst aan te kon digen van Bert Haanstra's „De zaak M. P.". De directie van het theater die gewaarschuwd was dat men pogingen zou onderne men dit Brusselse „kleinood" te ontvreemden liad speciale voor zorgsmaatregelen genomen en een stoere portier hield de wacht bij het manneke. Omstreeks half elf 's avonds moest de portier de ramen sluiten en droeg de bewaking van het man neke over aan de ouvreuse. Zij werd het slachtoffer van een goed voorbereide „overval", want toen zich een nerveuse jongeman meld de, die onmiddellijk maar dan ook onmiddellijk de directeur wenste te spreken, verliet zij haar post. Toen zij met de directeur weer in de hal kwam was het manneke ver dwenen en reftt© slechts een tuin slang. Een anoniem telefoontje dat gisternacht op dit incident volgde stelde de bioscoopdirecteur gerust: het manneke was veilig opgeborgen en kon slechts terug gehaald worden door Bert Haan stra. Aan deze voorwaarde werd nog ver bonden de eis. dat de ontvoerders, optie op het beeldje kregen, zodra de film in Utrecht had gedraaid. Waar het beeldje te vinden is werd er niet bijgezegd. De Utrechtse recherche kreeg slechts mededeling van de ontvreemding doch geen aangifte zodat men zich daar weinig zorgen over het Manneke P. maakt. Leopoldstad heeft twee burgemeesters Leopoldstad heeft thans twee burgemeesters, een die door H president Kasavoeboe is be- noemd ën een die door Kami- tatoe, president van de provin- f§ H dale regering en aanhanger H van premier Loemoemba, in 1= het gemeentehuis is geinstal- H jl leerd. Zaterdag deelde radio Leopold- s{ad mee dat Vital Moanda tot burgemeester was benoemd en ji dat hij maandag zou worden geïnstalleerd. Maandag ver- 'scheen niet Moanda. maar Da- |1 H niël Kanza, vergezeld van Ka- mitatoe, bij hei gemeentehuis. s Beide mannen inspecteerden H een erewacht en betrokken het M gemeentehuis zonder dat inci- denten plaats hadden. ii|iiiiiiiiiiiiiiiiÉ||PMiiiiiiiiiiiH Vijfjarige jongen door iandbouwwagen overreden 1 ii de buurtschap Driene bij Hengelo is maandagmiddag de vijfjarige Erie Becker om het leven gekomen, toen hij van een laudbouwwagen viel en ouder een der wielen terecht kwam. Eric zat met een leeftijdgenootje op de achterste van twee met gras be laden wagens, die aan een tractor waren gekoppeld. Op een gegeven moment gleed de jongen van de dis selboom en werd overreden. Gestolen schilderij na tien maanden op station gevonden De venus.van Lucas Cranach de oude, die begin december uit het Staedelmuseum in Frankfort werd gestolen, is terecht. Volgens de politie van Frankfort werd h£t verdwenen schilderij zondag op een anonieme telefonische aanwijzing gevonden in een bagagevak op het Centraal Station van Milnchen. Er lag een papier bij met de volgende woorden: „terug uit Guatemala. Wij schilderden hetzelf de. Veel dank aan het Duitse volk". Het schilderij heeft een waarde van 250.000 mark.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5