kou gevat? Zeeuwse Almanak „PE1L1NGSVL0T" VOOR HET VEERSE GAT AANHANGER EN AUTO BIJ RILLAND IN BOTSING Opkomende pijn EERSTE ETAPPE BOUW VAN RAADHUIS IN VLISSINGEN HET MILJOENSTE BORD VAN „ANNA" UIT ZIERIKZEE... Agentia VRIJDAG 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 2S SEPrüitorii^tf. i»ou Auto's beschadigd bij een botsing in Bergen op Zoom Dinsdagmiddag .gebeurde in de Van Dederpstraat te Bergen op Zoom een aanrijding, waarbij een auto, be stuurd door C. B. uit Bergen op Zoom en een wagen bestuurd door A. E. uit Tholen betrokken waren. De aanrijding ontstond, doordat E, vanaf een parkeerstrook bij het zie kenhuis de rijbaan opreed, zonder op het verkeer te letten. Bij het draai en naar rechts kwam de auto van E. tegen de achterzijde van de auto van B. die in de richting van de Vier Winden reed. Beide wagens liepen schade op. (Advertentie) Centraleverwarming SAWEMA nv Nederstraat 19 Middelburg - Tel, 01180-2962 College Ged. Staten bezoekt Sas van Gent In verband met de nog steeds niet afgehandelde „rusthuia'-kwestie in Sas van Gent, zal het college van Gedeputeerde Staten een bezoek brengen aan deze gemeente. Dit be zoek is vastgesteld op 11 oktober a.s. te 12.15 uur ten gemeentehuize van Sas van Gent. Begroting econ. zaken: Recreatie in Zeeland Onder het hoofdstuk middenstand en toerisme deelt de minister van eco nomische zaken in de memorie van toelichting op zijn begroting mee, dat in 1960 reeds rijksbijdragen zijn ver- loend, onder andere voor een recre atiecentrum in het gebied van de Braakman en voor een aantal ande re toeristische projecten in Zeeland. Op grond van de ervaringen, die tot nu toe op dit gebied zijn opgedaan en gezien de ingediende en nog te verwachten subsidieverzoeken kan 't benodigde bedrag voor wat betreft de verplichtingen in 1961 aan te gaan thans worden geraamd op 2,5 mil joen. Naar schatting zal daarvan in dat jaar 1 miljoen worden uitge geven. Echtpaar Kögeler-de Vries vijftig jaar getrouwd Met een drukbezochte receptie heeft het echtpaar J. W. Kögeler-de 'Vries te Middelburg dinsdag het 50- jarige huwelijksfeest herdacht. De heer Kögeler is wethouder van fi nanciën cn onderwijszaken te Mid delburg, zodat naast vele vrienden en kennissen ook leden van het col lege van burgemeester en wethou ders en van de raad het echtpaar hun gelukwensen kwamen aanbie den. Ook verschillende personen uit de onderwijswereld gaven vap hun belangstelling blijk. De eigenlijke huwelijksdag viel op 22 september, maar toen werd dit 50-jarig huwe lijksfeest in huiselijke kring vierd. Auto met smokkelboter in België aangehouden De Belgische douane shield onder de gemeente Baleghem een met smok kelboter geladen personenauto aan. Auto en boter (ruim 1000 kg.) wer den in beslag genomen. De lading vertegenwoordigde inclusief de au to, een waarde van plm. f 2500. VAN 1 |H TOT MOSEELACTIV1TEITEN Er heerst de laatste weken in de mosselliandel een verheugen de activiteit. De meeste kwe kers nemen nu wel aan de leve ringen deel of hebben dit al ge daan. De kans is groot, dat eind september de aanvoer de twee honderdduizend tonnen gepas seerd is. Voor de kwekers is het verheu gend dat er tot nu toe slechts weinig vreemde mosselen zijn geïmporteerd. Dit aantal bedroeg op 10 september 5500 tonnen, tegen 38.000 tonnen op dezelfde datum in 1959. Tot aan die dag namen 124 kwekers aan de leve ring deel, tegen 100 vorig jaar. De totaalaanvoer bleef ongeveer gelijk B.UREN Veertien dagen woonde dat jonge echtpaar in Goes in een flat, toen er een feest gevierd zou worden. „Ik zal de bovenburen waarschuwen"peins de de jonge echtgenoot en hij voegde de daad bij het woord. De bovenbuur man was helemaal niet onder de in druk. „Je feest maar", sprak hij luchtig. „Ja, maar het kan xoel laat worden", opperde de jongeman voor zichtigheidshalve. „En wat dan nogI", riep de buurman opgewekt. .Rn het kan ook wel een beetje luid ruchtig worden", vervolgde de. jeug dige benedenbuurman, die moed, be gon te scheppen. „Zal me eau zorg zijn", riep buurman sportief. „Nou, welbedankt voor uw medewerking", zei de jongeman beleefd en opgelucht wilde hij de trap afdalen, toen buur man hem nog even terughield. Hij opende wijd de voordeur en gunde zijn nieuwe benedenbuurman een blik in de gang. Er stonden naar ruwe schatting een dertig klapstoeljtes tegen de muren opgesteld. .Morgenavond geef ik een feest", 'verklaarde buurman eenvoudig 5 met vorig jaar tot nu toe althans maar het verschil tussen de aan voer uit de Waddenzee en Zeeland is opvallend. Vorig jaar kwam van de aangevoerde 160.000 tonnen drie kwart uit Zeeland, terwijl dit nu nog geen twintigste deel is, bij een even- grote totaalaanvoer. De export naar België ia ongeveer gelijk aan die in 1959, maar de uit voer naar Frankrijk liep iets terug. Bij deze aanvoer waren ook de eerste mosselen, die werden ge vist op de Grevelingen op het per ceel van de fa. Joh. de Waal-Krij ger uit Bruinisse. Zij werden naar Yerseke gebracht door de Bru 6. STERK Een sterk, maar waar verhaal komt uit Bruinisse. Schipper Jac. de Waal Jz. uit deze plaats raakte vijftien jaar geleden op een scheepswerf in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn trouwring kwijt. Dezo week kwam uit Tholen de melding, dat de ring in het vaar tuig Th. I (vroeger de Bru 5), dat in dertijd eigendom was van de heer De Waal, onder het carter van de motor werd gevonden. De inscriptie wees de eigenaar aan SCHERVEN Ook uit Dreischor kwam bericht van een vondst, maar van wat an dere aard. Bij de restauratiewerk zaamheden aan de Nederlands hervormde kerk kwamen, toen de vloer in de sacristie werd ontgra ven een groot aantal scherven voor de dag. Zij zijn daar vermoe delijk begraven tijdens de Beel denstorm van 1566. MUZIKALE BEZOEKEN De harmonie „Volharding" legde za terdag haar traditionele bezoek af aan het buurtschap Spui onder lei ding van directeur Joh. Meyers. De sportliefhebbers, die naar de voetbal wedstrijd Spui-Hoek waren gegaan, profiteerden ook van het bezoek, want „Volharding" ihaakte een rond wandeling over het terrein. De mu ziekvereniging „Rillandia" uit Ril land bezocht zaterdagavond Bath. In verband met bijzondere omstandighe den maakte het korps geen rondwan deling, maar beperkte zich tot een serenade aan de beschermheer van de vereniging, de heer Damman met zijn echtgenote. Er bestond vrij veel belangstelling voor dit optreden. Advertentie (Foto P.Z.C.). (Advertentie) kou of griep, blust U snel uit met de veelzijdig samengestelde HTAiMIWil Koker 50 tabl. 90 ct. - 25 labl. 60 ct. Naar wij vernemen lieeft het departement van bouwnijverheid en volkshuisvesting toestemming verleend voor het begiu van de bouw van het nieuwe stadhuis in Vlissingen. Zoals bekend, is het nieuwe raadhuis geprojecteerd op de Nieuwe Markt aan de Paul Krugerstraat. De gemeente Vlissingen reserveerde reeds gelden voor de bouw, die in twee etappen zal worden uitgevoerd, namelijk het werkgedeelte en liet representatieve gedeelte. Thans zal dus op korte termijn begonnen kunnen worden met de bouw van het werkgedeelte. Tot dus ver was voor de uitvoering van liet' stadliuisplan alleen nog de vraag in overweging of bij uitvoering van het bouwplan van overspanning op de arbeids markt in het bouwbedrijf sprake zou zijn. Raad vergaderde Axel zal wijzerplaten van torenuurwerk verlichten In .Axel /.al men binnenkort ook 's avonds de tijd op liet torenuur werk kunnen zien. De raad besloot dinsdagavond een verlicthing op de wijzerplaten aan te brengen. Hier voor werd een krediet gevoteerd van f 2250. Tegen dit voorstel stem den de heren D. J. Oggel (g.p.v.), L. Hamelink (g.p\v.) en M. I.. IJse- baert (k.v.p.). Het gebouw van de Nederlandse her vormde zondagsschoolvereniging aan de Julianastraat zal worden ver huurd van 1 oktober 1960 tot 30 september 1961, voor f 1000.— per jaar. Behalve de openbare kleuter school zullen ook diverse plaatselijke verenigingen van dit gebouw ge bruik maken. De rekening-courant overeenkomst tussen de gemeente en het gemeentelijk woningbedrijf zal per 1 januari 1961 worden opgehe ven. De r.-k.-lagere school en de christelijke uloschool krijgen gelden voor de aankoop van de leermidde-" len, nodig door de stijging van het leerlingental. De raad verleende de heer P. L. D. J. van Oeveren op zijn verzoek met ingang van 28 mei 1960 eervol ontslag als ambtenaar van de burgerlijke stand te Axel. Het besluit om grond te verhuren aan de Steenkolenhandelsvereni ging N.V. te Utrecht trok het raaascollege in. Ged. Staten ga ven geen toestemming om op het betrokken perceel een ben zinestation te vestigen. De raad keurde een onteigenings plan goed met betrekking tot het perceel Oude Wijk 12, van de heer F. Haak te Axel, die zich niet kon verenigen met de verkoopwaarde van f 500.van dit bouwvallige en on bewoonbaar verklaarde pand. Voor de sanering van de Oude Wijk wer den aangekocht de percelen Oude Wijk 23 en 25 en 87. In de commis sie voor de woonruimtewet werden benoemd de heren J. Pijpelink. M. J. van den Berg, C. J. van den Bos, P. Scheele en J. H. Bouwman. Vlissings meisje beste leerlinge van Ontario ff Christina de Jonge uit Caistor- ville in Canada is uitgeroepen s tot een van de beste leerlingen van de provincie Ontario. De dochter van slager J. de Jonge, die tot 1957 in de Walstraat te f| Vlissingen woonde, is deze eer te beurt gevallen omdat zij op §1 acht rapporten 86 procent van de hoogste waardering haalde. |f m Een eer voor deze leerlinge van de Honour Secondary School, s die haar een beloning van 400 §j dollar opleverde. Dit bedrag M werd nog verhoogd tot 1000 dollar met twee extra-premies: =j een provinciale studiebeurs van n s 500 dollar en een beloning van 100 dollar van de Western Uni- If i'ersity in het Canadese London, n omdat zij de hoogste cijfers be- f§ haalde voor natuurkunde en scheikunde. j= Door deze buitenkansjes krijgt Christina nu de gelegenheid om Ij haar studie voort te zetten aan A dezelfde universiteit, die haar H prestaties zo waardeerde. Zij lieeft zich daar Inmiddels al la- ten inschrijven voor de studie voor kinderarts. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 7 en 13. Een aanhanger en een vrachtauto zijn dinsdagmorgen omstreeks half zes zwaar beschadigd, toen zich op de rijksweg tussen Rilland-Bath en Krabbendijke een botsing voordeed, waarbij twee vrachtauto's en de ai hanger betrokken waren. Het ongeluk gebeurde, terwijl een auto met aanhanger, bestuurd door de heer M. A. uit Dentergem (Bel gië) vanaf een parkeerplaats de weg opreed. Op het ogenblik, dat de niet verlichte aanhanger dwars over de weg stond,' naderde uit de richting Rilland een met deuren geladen vrachtauto, bestuurd door de heer B. van D. uit Irnsum (Friesland). Deze wagen botste met grote kracht op de aanhanger, die opzij werd ge drukt en zware schade opliep. De auto schoot naar de linkerzijde van „ANNA VAN MON- DRAGON". Een naam voor een gespierd ge schreven roman, die het met een ondertitel als „een romantisch heldenepos" niet kwaad zou doen. Wat „Anna van Mondragon" in do afgelopen 11 jaar deed is trouwens een beetje heroïsch! Mevrouw A. Willemse-Van Dijk presteerde het name lijk om tussen alle da gelijkse beslommerin gen van haar eigen •zin door, in do al'ge- 'open elf jaar in het Zierlkzeese restaurant „Mondragon" een mil joen borden af te was sen, of althans één miljoen stuks aarde werk. Dc lieer II. ,1. C. Kibbens, de directeur van „Mondragon", heeft dat in een vrij ogenblik becijferd: de ze week leverde of le vert mevrouw Willem- se het miljoenste stuk gereinigd en gedroogd vaatwerk af. Gerekend naar de normen, die do Amerikaanse gramino- foonplatenimhistrio hiervoor aanlegt zal het dus een gouden hord voor de goed lachse Anna betekenen. Borden zijn geen gram inofoonplaten, maar do directie van het restau rant vond de prestatie toch zo aardig, dat het een prachtig Delfts blauw bord werd, een aandenken aan een fe nomenale afwaspres- tatie, waarmee tevens een hartewens van dc „jubilaresse" werd ver vuld. Deze week rei nigt; zij het miljoenste stuk. Een mijlpaal die ze al eerder had kun nen bereiken als men in do tolling ook de be stekken, de potten, pannen en schalen had opgenomen. Mevrouw Willenise bleef bij al dit rumoer om het miljoenste bord hijzonder kalm. „An ders ga ik de boel bre ken", meende ze. „En als ik er in de afgelo pen elf jaar 50 gebro ken heb, is het .veel". (Foto P.Z.C.). 19 cent per rol Tc Bruinisse is in dc werktuigkundige afdeling van de Deltadienst uit ijzeren pijpen een vlot gebouicd, dat zal worden gebruikt bij het verrichten van peilingen in het Veerse Gat. Met behulp van dit vlot zal de rijkswaterstaat de bodem van het sluitgat in de dam tussen Walcheren en Noord-Beveland nauwkeurig „in kaart kunnen bren gen". Het vlot bestaat uit ijzeren pijpen met een doorsnede van 60 centimeter gelaste drijversvan ongeveer 7 meter lengte. Bij de peilingen in het sluitgat bij Veere zal het vlot dienst doen als object van plaatsbepaling. Aan boord bevindt zich dan een ambtenaar van rijkswaterstaat, die met behulp van een sextant de plaats van de peilboot en de peiling vaststelt. Het vlot is ruim S meter breed. de weg en boorde zich in een ijze ren omheining voor één der wonin gen lahgs de weg en kreeg eveneens grote schade. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. (Foto P.Z.C.). Kelner uit Oostburg met geld van de baas op stap Dinsdagmorgen meldde zich vrijwil- willig bij de rijkspolitie te Oost burg de seizoenkelner W. S. met de verklaring rond f 1100.te hebben ontvreemd, ten nadele van zijn werkgever, de eigenaar van een café-restaurant te Oostburg. Uit het onderzoek kwam vast te staan, dat S. maandag met zijn echtgenote een uitstapje naar Brugge had gemaakt, voorzien van de ontvangsten van een week, die in het restaurant, waar S. werkzaam was, eenmaal per week plegen te worden afgedra gen. S. had het uitstapje op ei gen gelegenheid, met achterlating van zijn vrouw, naar Antwerpen voortgezet en was daar vlot'door „zijn" geld heengeraakt. Hij werd in vei'zekerde bewaring ge steld en zal voorgeleid worden aan de officier van justltio te Middelburg. Examens Bij de examens volledig bevoegd on derwijzeres) slaagden aan de rijks kweekschool te Middelburg: mcj. L. J. A. van Vugt te Vlissingen; de heer L. A. S. Soeters te Goes; de heer D. de Vries te Middelburg; de heer F. C. Willekes te Kortgene; de heer C. Zuidweg te Heinkenszand. Afgewe zen geen. Twee kandidaten mogen in januari herexamen afleggen VANDAAG Middelburg City: Vrouwen in d nacht, 20 uur. 18 jaar: Electro: A!. Baba en do 40 rovers. 20.30 uur, 14 jaar; Miniatuur Walcheren, Molen water. geopend van 9—18 uur: Kunst museum: expositie schildersclub Co- loriet, 14—17 en 20—22 uur* Schutters hof: Classis Walcheren hervormde kerk, 10 uur. Vlissingen Luxor: 0815, 20 uur, 18 jaar; Alhambra: Middle of the night, 20 uur, 18 jaar; Toonzaal Frans Maas: tekeningen van mevrouw Van Driel: Concertgebouw: herfstshow van de acht van Vlissingen. 10.30 uur. Goes Grand: En eeuwig zingen de bos sen, 19 en 21 uur. 14 jaar: Kunsthan del Sturm: expositie Heümans, 1012 en 1418 uur. (Advertentie.) 9A CCDT

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2