PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT REGERING AANVAARDT TOTO MET PRUS TOT 50.000 GULDEN Kongolese leiders organiseren ronde-tafelconferentie BILT K.A.B. wil loonbeleid niet torpederen Zeeuwse politiekorpsen kampen met personeelstekort VERGUNNING VAN BEPERKTE DUUR VOLGENS BEPALINGEN VAN DE (OUDE) LOTERIJWET 203e jaargang - no. 228 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, f 7.00 p. kw,; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 28 sept. '60 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minnn. p. advertentie 4.-r. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60 tel.2355 «lijnen (b.b.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv, 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 2U; Terneuzen. Brouwerijstraat 2: Zienkzee. red, tel. 2425. adm. tel. 3094. Uitkering in goederen (Van onze Haagse redactie) De regering heeft zich bereid verklaard, een toto te aanvaarden van beperkte duur met prijzen in goederen tot een maximaal bedrag van vijftigduizend gulden. Deze mededeling is bet resul taat van een bespreking, welke dinsdagavond heeft plaatsgevon den tussen enerzijds de minister van justitie en. de staatssecre taris van O.K. en W., mr. Scholten en anderzijds vertegenwoor digers v^ii de Nederlandse Sportfederatie en van het comité sportprijsvragen. Het onderwerp van bespreking is geweest de vraag, hoe na de verwerping van de gewijzigde loterïjwet in de Eerste Kamer op basis van artikel 3 van de bestaande loterij wet een oplossing zou kunnen worden gevonden met inachtneming van de in dit artikel liggende beperkingen. Namens de regering is gesteld, dat in beginsel een vergunning zou kunnen worden verleend op een aanvrage, waaruit blijkt: ten eerste, dat de lote rij van beperkte duur zou zijn; ten tweede dat de prijzen uitsluitend in goederen en dus niet in geld of geldswaardige pa pieren zullen worden uitgekeerd; ten derde, dat de belangen, die de loterij beoogt, niet te zeer uiteen zullen lopen. In verhouding drie op een ln verband met het bijzondere karakter van sportprijsvragen werd van regeringszijde de eis gesteld, dat de aanvrager zich bereid moet verklaren een regis tratie aan te houden van de deelnemers terwijl de maxi mumprijs in goederen niet meer raag bedragen dan 50.000 bij een maximale inzet van twee gulden. Levensduur Bestaat er verband tussen gods dienst en levensduur Deze vraag gelijkt wel iets op de grapjes, die men pleegt uit te halen in welsprekendheidsclubjes, waar de leden hun praatvaardigheid scher pen door bijvoorbeeld een betoog te houden over het verband tussen steenkool en fopspenen. Toch is die vraag over het verband tussen le vensduur en godsdienst helemaal geen grapje. Zij werd gesteld in de kringen van het Nederlandse levens verzekeringsbedrijf en zij werd be langrijk genoeg geacht voor een on derzoek van het wetenschappelijk bureau, dat de levensverzekerings maatschappijen tezamen in stand houden. 1-Iet ging daarbij in het bijzonder om een onderzoek haar de sterfte onder het rooms-katholieke volksdeel in ons land in verhouding tot de sterfte onder de gehele Nederlandse bevol king. De cijferaars en pluizers van dat wetenschappelijk bureau heb ben in de jongste „Verzeke ringsbode" drie pagina's volgeschre ven over de resultaten van dat on derzoek. Gemakkelijk was dat on derzoek niet, want er waren geen bruikbare cijfers beschikbaar over de sterfte onder de rooms-katholie- ken. Ze hebben zich toen maar bepaald tot een onderzoek naar de sterfte in de provincies Noord-Brabant en Limburg, omdat daar zo ongeveer de helft van de Nederlandse roomska- tholieken woont en ook omdat in Brabant maar 10 en in Limburg maar 5 niet-katholieken vertoe- Hoe ze nu ciie sterftecijfers heb ben verzameld en wat ze daar mee precies gedaan hebben, kan hier goeddeels achterwege blijven, Ze hebben berekend hoe hoog de sterfte in bepaalde provincies over het jaar 1958 had moeten zijn, in dien voor die provincies het sterfte cijfer (sterfte-quotiënt) van heel Ne derland had gegolden. Daarbij be perkten ze zich tot personen tussen de 20 en 79 jaar. Met die cijfers hebben ze toen de werkelijke sterftecijfers vergeleken en het verschil uitgedrukt in procen ten van de berekende sterfte. De re sultaten van het onderzoek wezen uit. dat zich inderdaad in Brabant en Limburg 'n wat hogere sterfte voor doet. Voor mannen boven de. vijftig jaar «was het. nadelig verschil niet minder dan 13r/r. In Limburg was het nadelig verschil voor mannen en vrouwep, tezamen boven de. vijftig jaar zelfs ongeveer 17 De onderzoekers stellen daarte genover de cijfers van Zeeland waar de bevolking voor 75 niet katholiek is en waar de sterfte van mannen en vrouwen boven de vijftig jaar 7 onder het landelijk (Zie slot pag. 3 kol. 1) Maar naar afloop van de bespreking door de voorzitter van de Sportfedera tie, jhr. mr. Feith werd medege deeld bleek, uit de gedachtenwisse- ling, dat het „in het kader van de ze eisen denkbaar zou zijn, dat een aanvrage wordt ingediend namens de Nederlandse Sportfederatie en ver volgens een tweede aanvrage namens het comité sportprijsvragen, op grond waarvan dan achtereenvol gens aan beide instellingen een ver gunning van beperkte duur zou kun nen worden gegeven. De tijdsduur van deze vergunningen zou zich kun nen verhouden van drie op een". Zowel de vertegenwoordigers van de Nederlandse Sportfederatie als van het comité sportprijsvragen achtten ofschoon er nog beraad' in eigen kring zal moeten worden gevoerd een lijdelijke oplossing in deze zin in principe aanvaardbaar. Hierbij werd in overweging genomen de noodza kelijke zelfwerkzaamheid van de sportbonden. T wij fel Niettemin kon jhr. Feith geen verdere mededelingen doen: „We zullen eerst met onze mensen moeten gaan praten, of men dit aanvaardbaar vindt. Ik kan ech ter wel verklaren, dat het inij bijzonder onwaarschijnlijk voor komt, dat het zal lukken om op 9 oktober een toto te laten draai en", aldus de voorzitter van de Sportfederatie. K.N.S.M.-schip bij Jamaica aan de grond Het m.s. „Helena" van de K.N.S.M. Is gisteren bij „Morant Cays" ten zuidoosten van Kingston (Jamaica) vastgelopen. Het schip maakt geen water. De weersomstandigheden zijn rustig en er bestaat geen gevaar voor de ongeveer veertigkoppige beman ning. Het schip heeft Jamaica aangedaan en was op weg naar Curagao en Pa ramaribo. Proces Eichmann begint vóór februari 1961 Het proces Eichmann zal aan het einde van dit jaar of uiterlijk in ja nuari 1961 beginnen, aldus melden de avondbladen in Tel Aviv, die er aan toevoegen, dat het voorlopige on derzoek sneller geschiedt dan ver wacht werd. Naar verluidt zijn speciale veilig heidsmaatregelen getroffen voor de komst van de Duitse verdediger van Eichmann, Servatius, die maandag in Israël verwacht wordt, de verblijf plaats van Servatius in Israël zal worden geheim gehouden. VOORZITTER IN RADIOREDE „In belang van alle werknemers" De voorzitter van de Katholieke Ar beidersbeweging, de heer J. A. Mid delhuis, heeft gisteravond in een ra dio-uitzending' van de K.R.O. de zienswijze van.de K.A.B. over de hui dige loonpolitiek gegeven. Na herin nerd te hebben aan het jarenlang streven van de K.A.B. naar een nieu we loonpolitiek, waarmee vorig jaar een begin is gemaakt,, legde de K.A. B.-voorzitter er de nadruk op, dat ondanks de huurverhoging en de melkprijsverlioging en dc daarvoor gegeven compensaties de lonen zeer behoorlijk zijn gestegen, zonder dat de kosten van levensonderhoud om hoog zijn gegaan. Reeds thans, aldus de heer Middel huis, komen collectieve arbeidsover eenkomsten voor de tweede maal aan de beurt voor loonsverhoging. Het komende jaar zal dat aantal naar zijn mening geleidelijk stei'k gaan groei en. De ontwikkeling dreigt naar het Secretaris-generaal Day. Hammars kjöld heeft in de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties, op waardige wijze de aanval van pre mier Kroeststjew gepareerd. Hier ziet men hem tijdens zijn toespraak. oordeel van de heer Middelhuis thans ernstig verstoord te worden door het drijven naar tussentijdse herziening van lonen en collectieve arbeidsover eenkomsten, die nog lopende zijn. Vooreerst omdat daaruit in korte tijd een loonbeweging groeit, die veel lijkt op een loonronde en die ongetwijfeld het prijspeil in beweging brengt en daarmede de naar zijn mening heil loze cirkelgang van lonen en prijzen van vroeger terugbrengt. Daarnaast omdat de nieuwe loonpolitiek, die ein delijk een werkelijke verbetering van de lonen bracht, tot mislukking wordt gedoemd. De K.A.B., zo zei de heer Middelhuis, heeft daarom in het be-, lang van alle Nederlandse werkne mers gemeend aan dit spel niet te moeten meedoen. Zij heeft deze me ning' in de Stichting van de Arbeid vertolkt en aangedrongen op andere verbeteringen voor de werknemers, waarvan thans geen heilloze gevolgen te duchten zijn. MacMillan en Ike steunen Hammarskjöld Nadat zij ongeveer twee en een half uur lang te New York hadden gecon fereerd hebben president Eisenhower en de Britse eerste minister Harold Macmillan een verklaring opgesteld, waarin zij hun volledige steun geven aan de secretaris-generaal der Ver enigde Naties, Hamarskjöld, en de leden van de organisatie oproepen tot „ernstig, nuchter en opbouwend werk". Bij de voortzetting van het debat over de internationale politiek in de algemene vergadering heeft dinsdag de Roemeense communistische partij leider, Glieorghiu-Dej, Kroesjtsjews voorstel om Hammarskjöld door een driemanschap te vervangen onder schreven. De Roemeense partijsecre taris pleitte voorts voor toelating van Communistisch China tot de V.N. Hij noemde de ontwapenings kwestie het belangrijkste vraagstuk en hij achtte het Russische voorstel voor algemene en volledige ontwape ning de beste manier om oorlogen uit te bannen. Hij deed ook een aan val op West Duitsland. Na de Roemeense leider sprak presi dent Nasser van de V.A.R. hij werd hartelijk toegejuicht toen hij naar het spreekgestoelte liep. Hij' sprak zich eveneens uit voor toelating van Communistisch China tot de VJST. De jongste gebeurtenissen in Kongo toonc'en, volgens hem aan „hoe het imperialisme had getracht zijn voor deel te trekken uit de les van de Suez-kwestie door voor zichzelf een antwoord te vinden op zijn. onzeker heden". Toen de ..Heven Seas" de haven van Montreal verliet met bestem ming Bremen stond Pjotr nog niet op de passagierslijst. Hij kon digde zich aan toen het schip midden op de Atlantische Oceaan voer. Met de hulp van (fr. Werner Ludwig, de scheepsarts (midden) ver liep alles echter prachtig en nu is het. maar de vraag wie er trotser op Pjotr is: zijn moeder, mevrouw) Zozistawa Materna of kapitein Heinrich Ottmann, die Pjotr op zijn schip de eerste kreetjes hoorde sla,ken. Mevrouw Materna was op weg naar België om familie te be zoeken. Zij is Poolse van origine, doch emigreerde naar Canada. Binnen twee of drie dagen Joseph Deo, die in opdracht van Kasavoeboe een Kongolese re gering heeft gevormd, heeft dinsdag in Leopoldstad bekendge maakt dat er een ronde-tafelconferentie over de Kongolese cri sis gehouden zal worden. Kasavoeboe, Kalondji de leider van de „mïjnstaat" in Kasai Moboetoe en ik zijn liet hierover eens geworden, zei hij. Het ligt in de bedoeling dat alle Kongolese lei ders aan de conferentie deelnemen. Ileo noemde de regerïng-Loe- moemba onwettig en zei dat liet land tot anarchie zal vervallen als Loemoemba en de zijnen zo zonder meer weer aan de macht zouden komen. Volgens premier Ileo waren alle voorbereidingen reeds getroffen om belangstellende partijen voor de conferentie uit te nodigen en hun veiligheid gedurende het verblijf in Leo poldstad te verzekeren. Hij wees erop, dat ook de president zich voorstander van de idee had verklaard en dat het staatshoofd persoonlijk de „supervisie" van de organisatie die in handen was van het college van hoge commissarissen wil. Hij ontkende ech ter, dat er reeds een verzoening tot stand was gekomen tussen Kasavoeboe en Loemoemba. De commissie van Afrikaanse sta ten, die gistermorgen met dat doel een bezoek aan de president heeft gebracht is onverrïchterzake teruggekeerd. Volgens Deo i9 liet geen kwestie van „de vriendschap tussen Kasavoeboe en Loemoemba herstellen". „Het pro bleem gaar veel dieper en is veel be langrijker", zei hij. „Dat kan niet met een simpele handdruk worden afgedaan". Hij legde er vervolgens de nadruk op dat hij zijn regering als de enig wettige beschouwde. „Wettelijk bestaat de regering Loe moemba niet meer, en er kan dus ook geen sprake van zijn haar te herstel len, dit zou tot wetteloosheid en zou een anarchie leiden, en hierme gevaarlijk precedent geschapen zijn". Over het feit, dat zijn bestuurscolle ge niet had gereageerd toen kolonel Moboetoe zijn raad van hoge com missarissen had ingesteld, zei Ileo, dat men dit had nagelaten om de ver warring in de huidige politieke toe stand niet nog te verergeren. Hij zei echter, dat men het college slechts als van tijdelijke aard zijnde, diende te beschouwen, en dat het geen lang leven beschoren zou zijn. VOORGESCHREVEN STERKTE ONVOLDOENDE Te geringe surveillance als nadelig gevolg De Zeeuwse korpsen gemeente politie en het korps rijkspolitie in Zeeland kampen reeds gerui me tijd met een tekort aan per soneel. Hoewel de vier korpsen gemeentepolitie van Vlissingen, Middelburg, Terneuzen en Goes alle de door het ministerie van binnenlandse zaken voorge schreven korpssterkte hebben bereikt, werkt men er toch nog met een duidelijk tekort. Een tekort waar voornamelijk de surveillances en de preventieve taak van de politie onder te lijden hebben. Wat de rijkspolitie van het distriet Zeeland betreft is het tekort aan manschappen reeds geruime tijd 20 procent. Hoewel de situatie in Zee land zeker nog- niet aanleiding zal geven tot alarmerende berichten zo als die ons bereiken uit de grote ste den in enkele provincies boven de ri vieren, is een uitbreiding van de Zeeuwse korpsen toch noodzakelijk en op sommige piraten zelfs urgent. De redenen voor het tekort aan per soneel zijn van uiteenlopende aard. Als belangrijkste zou men kunnen noemen de te laag voorgeschreven korpssterkte en het geringe animo voor het politieapparaat, veroorzaakt door salariëring sommigen noe men ook de sociale voorzieningen de gebondenheid die het beroep met zich meebrengt en een niet overal even grote sympathie voor het be roep. Over het algemeen meldden zich voor de politie in de afgelopen jaren steeds minder sollicitanten aan. Van deze sollicitanten blijkt in de regel het gros niet geschikt voor het politieapparaat. Wel is opmerke lijk. dat de Zeeuwse korpsen ge meentepolitie, alsmede liet korps rijkspolitie voor het overgrote deel uit Zeeuwen bestaan. Vlissingen „We hebben te weinig mensen op straat in een gemeente van deze grootte", meent de heer Q. van Vugt, hoofdinspecteur van politie te Vlis singen en plaatsvervangend commis saris. Toch is het Vlissingse korps, wat de voorgeschreven sterlïte be treft 43 man voltallig. De snr- (Zie slot pag. 7 kol. 1 Hij uitte voorts de waarschuwing dat zijn regering' niet te beïnvloeden zou zijn door middel van propaganda of afpersing. Zij kan zich niet veroor loven de meerderheid van. de bevol king waarop zij steunt, teleur te stel len", aldus Ileo. Rondreis Intussen zijn 26. officieren, die persoonlijk door kolonel Moboetoe zijn uitgekozen per vliegtuig aan een rondreis door de republiek Kongo begonnen. Zij hebben de opdracht alle politieke leiders te bezoeken en de uitnodigingen tot bijwoning van de ronde-tafel con ferentie over te brengen. Moboe toe zei dinsdag', dat hij hoopte, dat de conferentie binnen twee of drie dagen zon kunnen beginnen. Als vergaderplaats is uitgekozen hot Palais des Nations te Leopold stad. Kolonel Moboetoe zei van plan te zijn ook president Moisje Tsjombe van Katanga uit te nodigen, en diens persoonlijke veiligheid tijdens zijn verblijf in de stad te zullen verzeke ren. Hij beklemtoonde er veel waarde aan te hechten indien Tsjombe aan wezig zou zijn. „Anders ga ik zelf naar Katanga en breng hem hier heen", aldus Moboetoe. Tn de Katangese hoofdstad Elisabeth- stad maakte president Tsjombe onge veer tegelijkertijd bekend, dat „hij wel wilde samenwerken met andere delen van Kongo, zolang dat geen tussenbeidekomst in de „integrale rechten van de bevolking van Katan ga" zou betekenen. Toen men kolonel Moboetoe vroeg of de afgezette Pa trice Loemoemba had ingestemd met de idee van een ronde-tafelconferen tie, zei de kolonel: „Ja, zolang hij premier blijft, wil hij overal wel mee instemmen". Hij ontweek vervolgens de vraag, of Loemoemba eerste minister zou blij ven. „Dat is aan de conferentie om over te beslissen" zei hij. Ultimatum Voorts zei de kolonel, dat hij aan het opperbevel van de V.N.-troepen in «Ie republiek het ultimatum had gesteld, dat zij tot 31 december Aan dit jaar de tijd hebben om de Ghanese en Guinese soldaten die bij de politie macht zijn ingelijfd, uit het kamp Leopold II terug te trekken. Deze soldaten zullen Avorden vervangen door Tunesische troepen, welke thans dienst doen aan het „front" in de provincie Zuitl-Kasai. VERWACHT... MEER BEWOLKING dan overdrijvende wolkenvel den en hier en daar een bui. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets la gere. Matige, af en toe vrij krachtige Arind tussen noordoost en oost-. Nu i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1