Natuur in oostelijk Flevoland door inpoldering uit evenwicht Yt.GELUK SCHERPEMSSE BESTE VAN „DE ZEEBAARS" ARBEIDSTIJDVERKORTING VOOR RUIM MILJOEN WERKNEMERS Waar zijn onze schepen? FROVINOIALE ZEEUWSE COULANT DINSDAG 27 SEPTEMBER 1960 NESTKASTJES IN ONTOEGANKELIJK RIETLAND Na muggenplaag nu ook plagen van moerasandijvie en veldmuizen In de onafzienbare ruimte van het nog schier onbewoond en ten dele nog geheel ontoegankelijk Oostelijk Flevoland staan drie honderd lange palen in de grond geslagen met daaraan drie honderd nestkastjes van groot formaat. Daar heeft de directie van de Wierïngermeer voor gezorgd. Die zorgt hier voor alles en nog wat. Als U toevallig het nieuwe land binnenrijdt het geen U vrijelijk kunt doen, maar U moet wel op vele doodlo pende wegen rekenen zult U misschien zeggen hebben ze nu niets anders te doen Ze hebben inderdaad nog heel veel anders te doen, maar dat neemt niet weg, dat die palen met nestkastjes er niet staan voor de liefhebberij van de een of andere vogel maniak, die toevallig wat te zeggen heeft in het bestuur van de polder. In de nieuwe polder ïs de natuur weer eens van slag. Dat is een be kend verschijnsel. Waar de mensen in de natuur ingrijpen, wordt een evenwicht verbroken. Men zal zich nog wel herinneren hoe er jaren ge leden de muggenplagen waren. Dat was een gevolg van de voltooiing van de Afsluitdijk, die de jonge pa ling de toegang tot de Zuiderzee be lette. Het gevolg was, dat miljarden muggelarven, die anders de palingen tot voedsel zouden hebben gediend, volgroeiden en gingen vliegen. Het gevolg daarvan was een sterke toe neming van het aantal spinnen langs de kust en op de eilanden. En het gevolg daarvan was een toeneming van het aantal zwaluwen. Iets dergelijks heeft zich nu weer voorgedaan. In Oostelijk Flevoland bleek eensklaps de moerasandijvie welig te tieren. Deze plant heeft een pluiszaad, dat in de nazomer, op de wind gaat zweven, héle wolken yormt en soms kilometers verder op aarde terugkeert. In dit geval heeft 't zaad zich verspreid over een ge bied zo groot als twee of drie maal Nederland. Tot uit Hannover zijn rapporten binnengekomen over een toenemend voorkomen van dit. on kruid. Uilen vlogen er niet in Om het te bestrijden, heeft de direc tie van de Wierïngermeer in het on ontgonnen gebied riet gezaaid, dat welig is opgeschoten. Het bedekt nu nog een oppervlakte van 24.000 hec tares. Het verstikt vele andere ge wassen, maar het vormt een ideaal woongebied voor veldmuizen. Die komen in de nieuwe polder bij tien duizenden voor. Men moet ze uiter aard weer kwijt, want muizen zijn dol op graan. Daarom heeft de direc tie driehonderd nestkastjes doen op hangen. De bedoeling was, dat daar kerkuilen op af zouden komen, want die zijn dol op muizen. Maar geen uil is er letterlijk en figuurlijk in gevlogen. Niettemin zijn 65 van de 300 kastjes in gebruik genomen en wel door torenvalken. Ook dat zijn goede muizenverdelgers, zodat, het beoogde doel tóch bereikt is. Hazen zitten er ook veel en zelfs he le reeënfamilies zijn het Veluwemeer komen overzwemmen om zich in het nieuwe land te vestigen. Om het wild wat in toom te houden zijn .er nu jachtvergunningen afgegeven. V iskweekvijvers En nu wij toch over de flora en de fauna van de polder schrijven is het wellicht interessant te vertellen waarvoor de 300.000 hengelaars, die Bondszaterdagteam tegen Zeeuws elftal Zaterdagmiddag in Vlissingen Do opstelling van het bonds zater dagelftal dat zaterdagmiddag om 4 uur in Vlissingen tegen het Zeeuws K.N.V.B. elftal zal uitkomen is als volgt samengesteld. doel: Woudsma (D.E.S.); 'achter: v. d. Kraats (D.O.V.O.) en v. d. Glesen (Zw. Wit '28); midden: Verburg (C.S.C.A.), Visser (Heer- jansdam) en Scherpenhuizen (Zw. Wit '28); voor: Fopma (C.S.C.A.), van Duyn (Quick Boys), v. Dalf- zen (Genemuiden), Nieuwstraten (Zwart Wit '28) en van Duyven- bode (Quick B). Reserves zijn: den Hollander (Quick Boys), Bremen (Sportcl. Genemui den), Kroesbergen jr. (D.O.V.O.) en v. d. Plas (Quick Boys). Nederland telt, jarenlang twee kwartjes extra hebben betaald. Dat was dan voor het inrichten Van enorme kweekvijvers, die nu even teu noorden van Lelystad zullen worden ingericht. De Vereniging tot Ontwikkeling van de Binnenvisserij heeft in de polder een oppervlakte van niet minder dan 220 hectares ge pacht, waarop 'n viskwekerij zal worden ingericht. Het terrein wordt niet uitgegraven, maar bij gedeel ten door dijkjes omgeven. Door mid del van hevels kunnen straks de vij vers ruet IJselmeenvater worden ge vuld en door middel van miniatuur- sluizen zal men telkens zoveel wa ter kunnen laten weglopen als wen selijk is. Daar zal de, V.O.B. straks op grote schaal vis gaan kweken, die dan telkens in de binnenwateren van Nederland zal worden uitgezet om de visstand op peil te houden. Voor de hengelaars breekt straks een gouden eeuw aan! De vijvers ko men niet ver van een kruispunt van wegen te liggen, zodat zij wellicht ook een toeristische attractie van de eerste orde gaan vormen. Men zal echter nog een paar jaar geduld moeten hebben, want de plek is nu nog onbereikbaar. Het zal nog wel even duren, voor men zonder rub berlaarzen dit land in kan gaan. CLUBKAMPIOEN 1960 Geslaagde hen gel wedstrijd aan Scheldedijk Stavenisse Aan de Scheldedijk bij Stavenisse heeft de Thoolse hengelsportvereni ging „De Zeebaars" uit Scherpenisse zaterdag een zeehengelwedstrijd ge- honden, de vierde en laatste, die meetelde voor het clubkampioenschap I960. De hengelaars konden niet al leen genieten van het bijzondere fraaie weer: ook de vis wilde goed bijten en de 118 deelnemers brach ten met elkaar vijftien kilogTam op de kant. De hengelaar J. van Nieuwburg uit Tholen sloeg daarvan de mees te vis aan de haak: met 935 pun ten werd hij de winnaar van deze wedstrijd. Kampioen van „De Zeebaars" voor 1960 werd de heer W. Geluk uit Scherpenisse, die in de vier wedstrijden in totaal 2188 punten verzamelde en- de fraaie wisselbekêr overnam; van de kam pioen van liet vorig jaar, de heer J. van Oeverén uit Stavenisse. In de juniorenafdeling bezet voor '60 de Sint Annalandse jongeman F. den Engelsman de eerste plaats. In de drie voorgaande wedstrijden had den deze beide kampioenen reeds voldoende punten verzameld, want in de uitslag van zaterdag j.l. zal men vergeefs hun namen onder die van de eerste tien hengelaars zoeken. Daaronder treft men wel die van de Armin Hary liep zijn laatste wedstrijd Armin Hary, de snelste man ter wereld, die tijdens de Olympische Spelen de gouden medaille voor de 100 meter heeft gewonnen, heeft zondag in Hamburg zijn laatste race gelopen. Hij had de 100 meter die hij moest lópen gewonnen natuurlijk en zei, volkomen onverwacht, na afloop van de race toen hij naar de kleed kamer ging tegen zijn clubgenoten: „Dat was mijn laatste wedstrijd". Hij zei dat hij zijn carrière niet wil de beëindigen zoals Manny Garmer, een uitstekend atleet die al een jaar lang door tegenslagen wordt ge plaagd maar desondanks Hary op de 100 meter heeft geklopt, een half jaar geleden. Hary's clubgenoten weten,zeggen zij, de rede voor zijn afscheid van de sport: het filmcontract, dat een Duit se maatschappij hem heeft aangebo den, trekt harder aan Hary dan de wereld van de sintelbaan. Vergelijk U kiest dc CO-OP! Naar schatting zal dit jaar en in de komende twee jaren in ongeveer 129 bedrijfstakken en ondernemingen op de een of andere wijze arbeidstijdver korting worden ingevoerd. Hiervan zullen ruim een miljoen werknemers profiteren. Dit heeft de heer W. F. van Tilburg, secretaris van het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen, vrijdag medegedeeld op het congres van de al gemene Bedrijfsgroepen Centrale in Amsterdam. Dit jaar zal de eerste etappe van een uur korter werken per week worden gerealiseerd in onge veer 60 bedrijfstakken en onderne mingen. Hierbij zijn ruw geschat 370.000 arbeiders betrokken. Voor de komende twee jaren zijn er voor 79 bedrijfstakken en ondernemingen met circa 900.000 werknemers plannen uitgewerkt om te komen tot de 45- urige werkweek. Daarvan zullen on geveer 46 bedrijfstakken en onderne mingen met circa 580.000 werkne mers in 1961 tot een verkorting van drie uur ineens overgaan. De heer Van Tilburg meende aan de hand van de hem bekende gegevens te kunnen vaststellen dat invoering van de werktijdverkorting niet tot be langrijke daling van de nroduktie heeft geleid. „Hoewel niet altijd even temakkelijk aantoonbaar, hebben wij e indruk, dat er zo serieus mogelijk naar gestreefd wordt dusdanige maat regelen te treffen, dat daarvoor het verlies aan produktieuren zoveel mo gelijk wordt opgevangen. Ook van werknemerszijde is daartoe de wil aanwezig", zo zei de N.V.V.-seere- taris. lé-jarige M. Hoek uit Stavenisse, die op „éigen grond" een tweede plaats en daarmee de beker voor de junio ren veroverde. Mevrouw A. Pruisen uit Stavenisse won zaterdag de eerste prijs in de da- mesafdelihg. Honderdste lid Niet alleen het gunstige weer en de goede vangsten waren beslis send voor het slagen van deze wedstrijd. „De Zeebaars" kon za terdag het honderdste lid inschrij ven! Het was Sammie Muller uit Sint Maartensdijk, die uit handen van voorzitter P. Priem nit Sint Maartensdijk hiervoor een vaan tje in ontvangst mocht nemen. De heer Priem was het ook, die na afloop van de wedstrijd in hotel „Moerland" te Stavenisse de ver schillende fraaie prijzen uitreikte, zo als de wisselbeker aan de nieuwe kampioen Geluk uit Scherpenisse, de voor deze wedstrijd'beschikbaar ge stelde beker aan de heer Van Nieuw burg, een beker aan mevrouw Prui sen en de junioren-bekers aan F. den Engelsman (kampioen 1960) en M. Hoek. Intussen is met deze vierde en laat ste wedstrijd voor de clubkampioen schappen 1960 van „De Zeebaars" het seizoen voor de Thoolse hengel aars niet gesloten. De leden van „De Zeebaars" zullen in de komende maanden de clubnaam alle eer aan doen door ernstig te gaan vissen op zeebaars. De heer G. Geluk uit Sint Maartensdijk heeft namelijk een me daille beschikbaar gesteld voor die hengelaar, die in 1961 de grootste zeebaars uit het water slaat De uitslag van deze vierde wedstrijd was: 1 J. van Nieuwburg uit Tholen 935 punten; 2 M. Hoek, Stavenisse 520 punten; 3 A. de Jong, Raamsdonk- veer 500 p.: 4 Han Elenbaas, Sint Annala'nd 483 p.; 5. M. van Prooljen, Stavenisse 420 p.; 6. Joh. Stoutjesdijk, Stavenisse 395 p.; 7. A. Hoogesteger, Bergen op Zoom, 375 p.; 8. A. Rietdijk jr., Stavenisse 350 p.; 9. A. Nijten, Raamsdonkveer, 345 p.; 10. mevr. A. Pruisen, Stavenisse 340 p. Centrale training van het Nederlands elftal Voor de twee laatste centrale oefen- bijeenkoinsten die dinsdag en don derdag in het sportpark „De Vliert" worden gehouden, zijn een vijftien tal spelers uitgenodigd. Dit deze groep zal bondscoach Elek Schwartz na afloop van do training van don derdag het Nederlandse elftal sa menstellen, dat donderdag 2 oktober in Antwerpen tegen de Belgen speelt. De geselecteerde spelers zijn: Pieters Graafland (Feijenoord)Bek kering (PSV), Wiersma (PSV), Kuys (NAC), Boskamp (DWS/A), Muller (Ajax), Van dei' Hart (For- tuna '54), Klaassens (Feijenoord), Van Wissen (PSV), Swart (Ajax), Henk Groot (Ajax), Van der Linden (DOS), Moulijn (Feijenoord), Cor van' der Gijp (Feijenoord) en Van der Kuil (PSV). Hairos 2 kampioen van Nederland draven Hairos 2, gereden door W. H. Geer- sen, heeft zondag op de renbaan Duindigt in Wassenaar het Neder lands kampioenschap draven gewon nen. De winnaar noteerde over de 2500 meter een kilometertijd van 1.22.8. De uitslag luidt: 1, en kampioen van Nederland Hal- ros 2, rijder W. H. Geersen, tijd 3.26.9 km, lcm-tljd 1.22.8; 2. Theo Messidor, F. J. Eerenberg 3.29.4, 1.23; 3. Trudi Trothan, M. Vergay 3.29.6. 1.23.8; 4. Sammy Mars. J. P. de Vlieger 3.31.1.24.4; 5. Quick silver S.. B. U. de Jong 3.32.6, 1.25. Er waren 5 paarden in de race. Generaal Salan bevindt zich in Frankrijk en heeft nog geen toe stemming van de Franse regering gekregen om naar Algiers terug te keren. Foto: generaal Salan staat de pers te woord. Alleen de CO-OP geeft U DIVIDEND! Gecombineerde straf voor antisemitische belediging De Amsterdamse politierechter heeft maandag bij verstek de 70-jarige J. den O. uit Bussum wegens het zen den van een brief, die een anti semitische belediging bevatte aan de 48-jarige Bussumse radiohande laar P. H. Krant, veroordeeld tot een boete van vijftig galden subsidiair tien dagen hechtenis plus twee we ken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De officier van justitie had tegen de man, die nog nimmer in zijn le ven met de politie in aanraking was geweest en had toegegeven de brief te hebben geschreven, twee weken onvoorwaardelijk gevorderd. In de bewuste brief aan de heer Krant, die een der aandeelhouders is van radio „Veronica" en daarvoor in zijn étalage een reclamebiljet had hangen, stond onder meer: Wel geld verdienen maar niet werken, maar daar is K. dan ook jood voor". Ter zitting citeerde de radiohande laar uit een nadien ontvangen twee de brief, die wederom een anti semitische uitlating bevatte. Over de opmerkingen ten opzichte van de „Veronica" in de brief zeide de po litierechter „Over de „Veronica" mag. iedereen denken zoals hij wil". Meerjarenplan ruilverkaveling Over het meerjarenplan voor ruilver kaveling en andere cultuurtechnische werken heeft zo deelt minister Marijnen mee in de memorie van toelichting bij de landbouwbegroting 1961 een nadere meningsvorming plaatsgehad, die de regering te stade is gekomen bij het voorbereiden van haar beslissing in het kader van de algemene priorïteitenafweging ten behoeve van de begrotingsvoorstellen voor het dienstjaar 1961. Minister Marijnen kan meegaan met een stemmingsprogramma voor de eerstvolgende jaren van 40.000 ha per jaar. Het meerjarenplan stelt hiervoor een investeringsbedrag van 3400.per ha, de werkgroep-Hel- linga van 2800.Een kritische beoordeling van deze cijfers heeft de minister overtuigd, dat thans, mede gezien de nieuwe ontwikkelingen, een zekere verlaging alleszins verant woord is. Minister Marijnen wil voor de. ko mende jaren uitgaan van een inves teringsbedrag van 20002500 per ha. Wanneer verder wordt uitgegaan van een gemiddelde rijksbijdrage van 6070 en er naar wordt gestreefd in de toekomst ongeveer 10 van de totale ruilverkavelingsinvesteringen, gezien de belangen van derden, uit bijdragen van andere rijksin stanties, provincies, gemeenten en waterschappen te verkrijgen, dan zal bij een zorgvuldig beleid met een rijksbijdrage van 5060 nllljoen en met een bedrag van 2030 miljoen, te verhalen op belanghebbenden kun nen worden volstaan bij een stem mingsprogramma van ruilverkavelin gen uit kracht de per jaar. t der wet van 40.000 ha (Advertentie) Alleen de CO-OP geeft U DIVIDEND! Vergelijken U kiest de CO-OP! Textielhandel wil wasmiddelen verkopen Bij de opening van de vierde „Bevo- tex", een vrije zakenbeurs voor de textielhandel te Rotterdam, is gister middag meegedeeld, dat de Mifex, de Federatie van Middenstands Textiel- detaillisten gevormd uit de drie bon den, een nieuwe actie in voorberei ding heeft. Werd in 1958 door de textielhandel foedkope koffie in de verkoop ge recht, waarbij tegen alle verwach ting in in Nederland voor vijftien miljoen gulden werd omgezet, thans wil men zich keren tegen de textiel- cadeau-acties van de wasmiddelen- industrie. Als de wasmiddelenindus trie textielprodukten levert, dan leve ren wij wasmiddelen, zo werd er na mens de drie bonden gezegd. En deze wasmiddelen, die niet uit Nederland zullen worden betrokken, wil men evenals destijds de koffie tegen de allerlaagste prijs ter beschikking stellen. Grotere eenheid bepleit binnen Raad van Europa De raadgevende vergadering van de Ilaad van Europa hoeft maandag in een debat, waarin o.a. do Europese gemeenschappen van de zes werden gelaakt wegens „klein Europees chau vinisme", het ministercomité aanbe volen zijn initiatiefrecht te gebruiken om do organisatie van de Raad van Europa nienw leven in té blazen. In een vrijwel eenstemmig aangeno men resolutie (er waren slechts twee onthoudingen) verklaart de assem blee, dat het van bijzonder belang is, dat do zes landen der Europese ge meenschappen (E.E.G., Euratom en E.G.K.S.) en de zeven landen van de Europese Vrijhandelsassociatie (E.V. A.) bij elkaar worden gebracht door middel van een verdere ontwikkeling van de Raad van Europa. Eigen Nederlandse houding inzake walvisverdrag De Nederlandse regering is niet van plan zijn standpnnt inzake de Inter nationale regeling van de walvis vangst en zijn eventuele wodes-toetre- ding tot het walvis verdrag te laten beïnvloeden door de hooding die Noorwegen heeft aangenomen. Noorwegen heeft te kennen gegeven weer cn voornamelijk tot de conventie te willen toetreden. Wel heeft het gesteld dat het na deze toe treding slechts lid zal blijven als ook Nederland weer toetreedt. Gemeente Delft gaat legen pachter in hoger beroep Blijkens vonnis van 23 jnni van de arrondissementsrechtbank te 's-Gra- venhage heeft de gemeente Delft zich tegenover de heer A. Zonneveld te Delft, pachter van de Marlotshoeve aldaar, schuldig gemaakt aan een on rechtmatige daad door bij akte van 6 september 1958 de pachtovereen komst met de stichting „Wester V Delft" (waarvan de heer Zonneveld onderpachter was) te ontbinden en inmiddels een gedeelte van de tot de Marlotshoeve behorende binderijen in gebruik te nemen. De gemeente Delft had bij de ar rondissementsrechtbank een vorde ring tot ontruiming tegen de heer Zonneveld ingesteld, doch deze vorde ring werd haar door de rechtbank ontzegd. B. en W. hebben nu de gemeenteraad in overweging gegeven om van het vonnis in hoger beroep een rechtsge ding te voeren bij het gerechtshof te 's-Gravenhage. Russen klaar voor ontwerpen V.N.-gebouw Radio Moskou heeft zondagavond bericht dat Russische architecten hun tekenstiften reeds klaar hebben liggen om een UNO-paleis in de Sowjet-Unie te ontwerpen. In een voor Engeland bestemde uit zending werd gezegd dat „de leiden de Russische architect Andrei Koez- netsow", „diep getroffen was" toen hij vernam, dat premier Kroesjtsjew in de algemene vergadering had ge pleit voor overplaatsing van het hoofdkwartier van de Verenigde Na ties van de Verenigde Staten naar een ander land, „mogelijk de Sow jet-Unie". Volgens radio-Moskou had Koeznet- sow.gezegd: „Wij bouwmeesters zijn klaar om een zetel te ontwerpen Ivoor de gedelegeerden van alle lan den ter wereld „Grootvader van alle vallende sterren" gezien Zondagavond is boven de Zuid- afrikaanse stad Durban een fel schitterend hemellichaam waargenomen, dat werd be- schreven als de „grootvader m van alle vallende sterren". Volgens waarnemers was „de H gehele horizon" verlicht- toen n de komeet overkwam en ver- dween in de richting van de Indische Oceaan. iimiiiniiminnniiiimiininninniniiiinininiiiiiiiiiiniiminiiiiiininïïii Onzekerheid bij werving beroepsmilitairen (Van onze Haagse redactie) Over het effect dat de nieuwe mili taire personeelswervingsmaatregelcn zullen hebben, bestaat een niet ge ringe mate van onzekerheid, dio de minister van defensie er toe brengt met een zekere reserve do vraag te beantwoorden, in welke mate de krijgsmachtplannen voor de jaren 1961 tot en met 1963 tot uitvoering kunnen worden gebracht. Voorts is daar de omstandigheid dat de afgelopen jaren vele jonge dienst plichtigen en reserve-officieren func ties hebben vervuld die in feite door beroepspersonecl hadden moeten worden bezet, zo deelt de minister in zijn memorie van toelichting op de begroting voor 1961 mee. Het dienstplichtig en reserve-perso neel heeft weliswaar steeds met toe wijding en ambitie de moeilijke taken vervuld, maar naarmate de krijgs macht wordt uitgerust met gecom pliceerder materieel, wordt de vraag naar beroepspersoneel met de ver eiste kennis en ervaring dringender. Een actieve werving is dus noodza kelijk en op de begroting werd hier voor f 774,800 geraamd, f 129.000 meer dan voor 1960 werd toege staan. Het afgelopen jaar is de toeloop aan beroepspersoneel onvoldoende geble ken. Bij de land- en luchtmacht werd zelfs enige teruggang gecon stateerd. Vooral onder het jongere personeel trad nogal wat verloop op. Alleen de CO-OP geeft U DIVIDEND! tjisadane 2 CHARIS 24 v. Moblto n. Hc DAPHNI3 25 to Now Orion HAARLEM p. 23 BorniU JOHANNES FRANS 23 to I Elisabeth. JACOB VEROLMI 24 to Soven KABYLIA 24 v. Curasao n. KELLETIA 24 v. Liverpool n. LINDEitcnK 28 v. Bandarocftepur LIBERTY BELL 24 V. Mono n Philadelphia. MAASHAVEN 20 v. logo* II. MARON 25 to Baltimore. MEOON 25 to Pto. Cnbollo. NAESS TIOER 25 to El Pallt NEDER EIBE 25 V. Mobile n NIAS 24 v, Colombo n. OBERON 20 to Lagualra. NAESS COMMANDER p. 24 Malta papendrccmt p. 24 Phltlppavll. phi line p, 24 Kaap bon n. PUHMEnEND p, 24 CyolOR N. Viragnpatnam. SlBiao 23 tePort Swetlonham. PARKHAVEN 33 to Rib do PEPERKUST 24 to Bordeaux n. PHILIPPI4 20 to Liverpool. 28 to Lauglro vorw. PR. W. O. FRCOERIK 24 v. Detroit, 28 to Milwiuke*. SOESTDIJK 25 to Rotterdam. Rotterdam. 24 v. Rotterdan ABBEKERK 25 to Amsterdam. HERA 24 v. Amsterdam, 2» to Hamburg. 0l.ir.elll» STAD SCHIEDAM 24 TOOOKUST 35 to Am* VLIST 35 v. A-dam n.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 6