PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Hammarskjöld slaat aanval van Kroesjtsjew vaardig af Beraad over lonen in metaalindustrie Hoge commissaris in Kongo afgeranseld Zeeuwse gemeente-begrotingen bijna nooit voor 1 sept. gereed MBILT RUSSISCHE PREMIER LEIDT RITMISCH PR0TESTGER0EEEL VERWACHT. 203e jaargang - no. 227 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 27 sept. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie A.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1-25. „Brieven cureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60 tel. 2353 4lijnen (b.b.g. 3608 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goe», Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Ovatie voor secretaris-generaal Zeer tot ongenoegen van Kroesjtsjew heeft secretaris-generaal Dag Hammarskjöld zich maandag met beslistheid verzet tegen de Russische pogingen hem uit te rangeren. Bij Westerse en Afrikaanse delegaties, vond Hammarskjöld bijval. Een hoge Aziatische diplomaat, noemde de redevoering van Hammar skjöld, gehouden tijdens de zitting van de assemblee der Ver enigde Naties „een verantwoordelijke verklaring" en sommige Afrikanen gaven als hun mening, dat opheffing van Haramar- skjölds functie de Verenigde Naties geen goed zou doen. Ham marskjöld verscheen onverwachts ter zitting, om zich tegen Kroesjtsjews aanval van jl. vrijdag te verweren. Hij zeide dat liij liever zou zien dat zijn functie zou „breken, terwijl ze voor onpartijdigheid in wereldzaken bleef ijveren", dan dat ze „zou drijven op de basis van een compromis. Toen de secretaris-gene raal was uitgesproken, klonk een daverend applaus. Het werd compleet een ovatie en Kroesjtsjew leek hoos. Hij begon heftig met zijn vuist op zijn lessenaar te trommelen en zijn minister A an buitenlandse zaken Gromiko en andere communistische ge delegeerden volgden zijn voorbeeld. Diefenbaker stelt Russische plannen aan de kaak Ontwapening Het trommelen van het communis tisch blok was zo luid en rythmisch, dat het boven het lawaai van de ova tie hoorbaar was. Gedelegeerden ke ken verbaasd om en Kroesjtsjew be- fon breed te grijnzen, terwijl hij leef trommelen. Op zeker ogenblik keerde ook de Indiase premier Nehroe zich om en hij maakte de. indruk dat hij zijn ogen en oren niet kon gelo ven. Na Hammerskjöld. sprak de Tsjechi sche president Antonïn Nonotny, die niet anders deed dan Kroesjtsjew naar de mond praten. Vervolgens kwam de Argentijnse minister van buitenlandse zaken Taboada aan bod. Hij verdedigde Hammarskjöld en laakte inmenging in zaken van La tijns-Amerika. Noenmaal Terwijl de Argentijn sprak, A*er- trokken Kroesjtsjew en zijn en tourage, om een noenmaal bij te wonen, dat ter ere van Kroesj tsjew werd gegeven door de Ame rikaanse zakenman Curys W. Eaton. Spoedig waren alle com munistische leiders verdwenen, met uitzondering van de Zuidsla- viër Tito. Na Taboada. sprak de Canadese pre mier John Diefenbaker en ook hij nam het voor Hammarskjöld op, maar de Russen waren toen al ver trokken. Diefenbaker noemde het voorstel van Kroesjtsjew de functie van secretaris-generaal op te heffen „absurd". De Canadees betichtte Kroesjtsjew van opvoering van een „gigantisch propagandadrama", stelde het Rus sisch standpunt ten aanzien van ko lonialisme, ontwapening en hulp aan Afrika aan de kaak en noemde het voorstel van Kroesjtsjew om de func- De president van Guinea, Sekou Toure, brengt op het ogenblik een bezoek aan Indonesië. Hij heeft ge durende dit bezoek o.m. besprekin gen gevoerd met zijn ambtsgenoot, president Soekarno. De beide staats lieden bij het presidentiële paleis te Bogor. tie van secretaris-generaal te vervan gen door een presidium van drie man ronduit belachelijk. „Categorisch wijs ik de onrechtvaardige en heftige aanvallen af die zijn gedaan op de functie en de persoon van de zeer toegewijde en onpartijdige secreta ris-generaal", aldus Diefenbaker, die voorts Kroesjtsjew uitdaagde de na ties die door hem worden beheerst, het recht van vrije verkiezingen te geven. Een lans brekend voor hervatting van het ontwapeningsoverleg, stelde Diefenbaker dat men niet kan hopen de bewapeningswed loop tegen te houden indien men de onderhandelingen niet hervat. De Canadees meende dat dé mis lukte onderhandelingen der tien naties In Genève, een geschikt fo rum voor een nieuw gesprek vormden en hij riep het Canadese voorstel in herinnering voor die groep een neutrale voorzitter te benoemen. Ook zeide Diefenbaker dat Canada bereid was enig deel van 't Canadese poolgebied A'oor internationale inspectie, en contro le open te stellen, in ruil voor een overeenkomstige Russische con cessie. Als de Jeider van de Sowjet-Unie we zenlijk in entwapening en vrede ge looft, waarom heeft hij dit aanbod dan genegeerd? wilde Diefenbaker weten. Hij beloofde dat Canada zijn bijdragen aan hulpprogranmia's zou opvoeren en met betrekking tot Afri ka vroeg hij de gedelegeerden 'n ob jectieve vergelijking te trekken tus sen Eisenhowers edelmoedige aan bod van materiële hulp en het ledige Sow jet-voorstel voor alleen maar een verklaring. Diefenbaker betoogde dat het Afrikaans continent niet het brandpunt mag worden van een strijd tussen oost en west. Herhaling Kroesjtsjew, die onder meer een on derhoud had met premier Nehroe van India, verklaarde in New York op nieuw, dat de Sowjet-Unie niet ak koord zal gaan met de vorming van een politionele macht der Verenigde Naties; Rusland zal niet aan de ont wapeningsconferenties deelnemen, wanneer geen neutrale landen aan de gesprekken deelnemen. Kroesj tsjew herhaalde zijn eis, dat de se cretaris-generaal wordt vervangen door een driemanschap en dat de ze tel der Verenigde Naties naar elders wordt verplaatst. Herhaaldelijk wordt Algiers opge schrikt door bomexplosies. De foto geeft een beeld van de Rue Charles Peguy, waar een auto met bommen in de lucht vloog. Tien mensen moes ten in een ziekenhuis worden opge- lu het gebouw vau het ministerie van sociale zaken en volksgezond heid in Den Haag is gisteravond een bijeenkomst gehouden tussen de mi nisters De Pous, Van Rooy en staats secretaris Roolvink enerzijds en de vakraad metaal anderzijds. Na af loop dezer bespreking is namens de ministers en de staatssecretaris het volgende medegedeeld: „Er is vanavond een gedachlenwisse- ling gehouden naar aanleiding van de in het jongste verleden plaatsge had hebbende bespreking in de me taal terzake van de loonsituatie in deze bedrijfstak". Aan deze bijeenkomst namen behal ve de drie genoemde bewindslieden en de vakraad metaal ook deel de voorzitter van het college van rijks bemiddelaars, mr. J. A. Berger en de directeur-secretaris van dit college, mr. R. J. Erdbrinlt. Naar wij vernemen heeft de rege ring gisteravond aan de vakraad me degedeeld dat zij, in antwoord op de brief die de Stichting van de Arbeid baar zaterdag heeft doen toekomen naar aanleiding van het beraad dat vrijdagmiddag in de stichting is ge voerd, zich conformeert aan het oor deel van dat deel van de Stichting van de Arbeid dat thans tegen open breking van collectieve arbeidsover eenkomsten is. Duivensmokke) in nylonkousen s (Van onze correspondent) i= De beperkende bepalingen bij de invoer van zang- en volière- vogels in West-Duitsland, zijn oorzaak dat er heel wat kana- =1 ries en andere soorten zang- pietjes clandestien hun weg H vinden naar de Heimat. Aan het smokkelen van duiven had j= tot dusver echter nog niemand g- gedacht., totdat controlerende Duitse douanebeambten aan de si Keulse Barrière, toen zij een personenauto doorzochten toen deze bij genoemde grensover- gang het land binnenreed, on- H der de zitplaats van de be- duurder een opmerkelijke Vondst deden. Hieronder bleek rr? namelijk een half dozijn 1 baar- '2. -devotie postduiven te zijns ge- H borgendie, teneinde de adem- haling van de diertjes niet te H belemmeren en hen toch zo ge- H ruisloes mogelijk te vervoeren in nylon kousen waren gestopt. =5 De douanebeambten hebben i niet alleen de duiven maar ook de auto van de duivensmokke- s= laar in beslag genomen. AUTO'S MET EEN BALLAST VAN ZUIVER GOUD Maandag heeft de Genuese politie met kracht het onderzoek geo pend naar de eigenaars van twee auto's die vorige week aan boord van het schip „Australië" werden ontdekt, en die tezamen voor 320.00,0 dollar aan baar goud bevatten. Bij de weging van de auto's bleek het ware gewicht te verschillen met dat van de autopapieren. De douanebeambten hebben .toen de auto's een kleine Volkswagen en een grote Italiaanse Sedan uit elkaar laten halen. In een ruimte onder een valse bodem vond men in de Duitse wagen 170 kg staven goud, en in de Italiaanse auto, waarin men een vals dak had aangebracht, 150 staven. De eigenaars, de uit Turkije afkomstige Saadel Anafi. en de Itali aan Mario Marcolongo, zouden plaatsen hebben besproken voor het op 2 oktober naar Colombo vertrekkende vliegtuig. Deze stad was ook de eerste aanloophaven voor het schip „Australië". Door Loemoemba's aanhang Aftocht Ghanese V.N.-troepen aangekondigd Aanhangers van Loemoemba hebben gisterochtend bij de hoofdingang van het gouverne mentsgebouw te Leopoldstad een der leden van Moböetoe's raad van hoge commissarissen afgeranseld. In allerijl door ko lonel Moboetoe gezonden gen- Twee vliegers met toestel in zee gestort Gistermorgen omstreeks half elf is een Harvard B 80 van de marineba sis Valkenburg ter hoogte van Ter- heijden tussen Kijkduin en Hoek van Holland in zee gestort. Het was aan het oefenen in „ïnstrumentvliegen". De niarine\-oorlichtingsdienst heeft de twee inzittenden gistermiddag als vermist aangeduid. Het zijn luite nant ter zee tweede klasse ar. C. R. van Haga uit Den Helder, 25 jaar en gehuwd, en .sergeantvlieger H. H. Veltmaat uit Den Haag, 22 jaar, ge huwd en vader van een dochtertje. Volgens ooggetuigen heeft het vlieg tuigje hoog in de lucht moeilijkhe den gekregen. Het gleed langzaam met draaiende motor naar beneden. Vlak boven het water brak de rech tervleugel af en vlogen stukken van het vliegtuigje af, waarna het met een klap rechtstandig op ongeveer twee mijl van de kust in zee ver dween. Van het strand af zijn geen overblijfselen te zien. De reddingboot Jan Leis vond slechts wrakstukken van het vliegtuigje en een vliegerhelm. 1-Iet betonningsvaartuïg „Krammer" heeft een boei gelegd boven de plaats van het wrak. Schepen en vliegtuigen zochten ver- fs naar overlevenden. darmes (rijkswachten) dreven de betogers bijeen en ze voer den ze af naar het legerkamp Leopold II. Ongeveer honderd Loemoembisten stonden bij het Gouvernementsge bouw en weerhielden de ambtenaren ervan aan 't werk te gaan. Een van de door Moboetoe aangestelde hoge commissarissen trachtte door het kordon van betogers heen de hoofdingang van het gebouw te bereiken. Hij werd gegrepen en af geranseld. De gendarmen, die spoe dig ter plaatse waren, sloegen met gummiknuppels en geweerkolven de betogers uiteen, verkochten menig» betoger een hardhandige aframme ling en laadde de Loemoembisten ver volgens in vrachtauto's die hen naar het legerkamp afvoerden. Kolonel Moboetoe was ook ter plaat se verschenen. Hij nam de lichtge wonde hoge commissaris in zijn auto mee naar het hotel, te Leopoldstad waar de hoge vertegenwoordiger van de Verenigde Naties en zijn staf hun hoofdkwartier hebben. Moboetoe heeft drie uur met Da- jal beraadslaagd. Gemeend wordt dat hij de beweringen ter sprake heeft gebracht, volgens welke Ghana's politieke leiders de Gha nese V.N.-militairen in Kongo ge bruiken voor het steunen Aan Loemoemba. Ook Avordt gezegd dat een Ghanese wacht Loemoem ba zondag jl. heeft begeleid bij een politieke tocht door Leopold stad. De Indische generaal Indarjit Rikhye militair raadgever van secretaris-ge neraal Hammarskjöld, heeft maan dag op een persconferentie te Leo poldstad medegedeeld dat de Ghane se V.N.-troepen „in de nabije toe komst" uit Leopoldstad zullen wor den teruggetrokken. Ook de Tunesi sche troepen in de provincie Kasai zullen binnenkort worden terugge trokken. In Katanga heeft de minister A'an binnenlandse zaken A'an Katanga, Moenongo tot een verslaggever van A.F.P. gezegd: „Wij Avillen geen statenbond meer. AA'ij zijn voor vol ledige onafhankelijkheid Aan on* land. Datum blijft onbereikbaar DE MEESTE VAN de 101 gemeen ten in Zeeland leven niet „in de ATeze der wet"Althans niet waar het de gemeentebegroting betreft! In de gemeentewet om zeer nauwkeurig te zijn: in artikel 238, eerste lid staat namelijk geschreven: de begro ting moet „met de nodige inlichtin gen en bescheiden" vóór 1 september door B. en W. aan de raad worden aangeboden. Vanzelfsprekend reeds in het jaar, dat Aoorafgaat aan dat waarvoor de gemeentebegroting moet dienen Eu dat nu is een „wet telijk voorschrift", dat massaal wordt overtreden. De meeste gemeen ten bieden pas in oktober en novem ber hun begroting aan, een Avat klei ner aantal doet- dat reeds in septem ber en in zeer uitzonderlijke gevallen vorig jaar slaagde alleen Ovezan- de er in krijgen de raadsleden al in augustus de begroting, inlichtin gen en bescheiden te zien. Karikatuur „Hoe kan het anders?", roepen de Zeeuwse gemeente-secretarissen bij na stuk voor stuk uit, als men die feiten aan hen voorlegt. En zij wij zen er allen op, dat een heel complex van factoren het onmogelijk maakt de begroting werkelijk reeds in augustus kant en klaar op tafel te leggen. „Natuurlijk kunnen we vóór 1 september wel een begroting le\*e- ren", zei bijvoorbeeld secretaris J. W. Peters van Vlissingen, „maar dan moeten we afgaan op cijfers, die op het moment, dat de begroting in be handeling komt. ai lang niet juist meer zijn". En illustrerend met een voorbeeld A'oegde hij er aan toe: „Zo kunnen we bijvoorbeeld in juli of augustus nog niet weten hoe de sa larisontwikkeling bij het nijverheids onderwijs zal zijn". Kortom, bijna alle secretarissen zijn het er over eens: als men in derdaad Aóór 1 september de be groting kant en klaar heeft, Is die begroting enkele maanden later weinig meer dan een karikatuur... De eerste september is dus een bij kans onbereikbare streefdatum en bij het opsommen van oorzaken van het steeds maai- weer te laat aanbieden, brengt vrijwel iedere gemeente-se cretaris deze factor naar voren: het uitblijven van een definitieve finan ciële verhouding tussen rijk en ge meente. „Dan zou de begroting de realiteit veel dichter kunnen benade ren", zei een gemeente-secretaris ons en een ander: „Als het rijk nu eens eerder 2djn bedoelingen uiteenzette..." 'Nog een geluld: „Waf moet Ik ramen voor 1961 als liet bedrag voor de nieuwe uitkering nog niet bekend is?". Nog altijd is de financiële ver houding rijk-gemeente op de helling en eindelijk wil men wel eens een (gunstige) stapelloop zien. Voor twee jaar We zeiden het al: het is een complex van factoren, die de samenstelling van de gemeentebegroting vertraagt „Niet wij alleen zijn te laat", zei bij voorbeeld een Bevelandse gemeente secretaris, „maar ook de provincie. Zo is het wachten bijvoorbeeld op de goedkeuring van de rekening". Ook het wachten op A'aststellen van be paalde salarissen, bepaalde belastin gen enzovoort staat een tijdige in diening van de begrotingen in de weg. 1verband met dit alles stelde een Walcherse gemeente-secretaris deze veelbetekenende vraag: „Dacht U dat er één gemeente in Zeeland is, die van de uitzonderingsbepalingen voor uitgaven buiten de begroting om, geen gebruik maakt?". Dit alles was voor de heer A. J. Dees, gemeente-secretaris van Terneuzen, aanleiding een sugges tie te doen: „AI die problemen zouden veel minder spreken als men een tweejaarlijkse begroting zou instellen"Dit zou de ge meentelijke administratie op veel (Zie slot pag. S kol. 1) Explosie in Japanse mijn dertien arbeiders vermist In de steenkoolmijn Kaho Ie Foekoe- oka in Kioesjoe, Japan, heeft zich maandagochtend een mijngase.xplo- sie voorgedaan. Vierendertig mljmver- kers slaagden erin te ontsnappen, maar dertien collega's raakten inge sloten door een instorting Avelke het gevolg Avas A'an de ontploffing. Onmiddellijk werden pogingen in het werk gesteld lien te bereiken, doch als gevolg van de grote gasdichtheid was dat na vele uren nog niet ge lukt. Er wordt gevreesd dat alle ingc- slotenen zijn omgekomen. Het was het tweede Japanse mijnongeluk bin nen een week. J.I. dinsdag kwamen 67 mijnwerkers om, toen zij in een andere mijn te Foekoeoka door wa ter van de buitenwereld werden afge sneden. HELDER Enkele overdrijvende wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog weer. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. ZON EN MAAN 28-september Zon op 06.35 onder 18.26 Maan op 14.44 onder 23.46

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1