NOAD zorgde voor een Spartaans debacle: 0-2 Nederlandse turnsters wonnen in Kapelle gracieus van Belgische Sporttoto HULST-SPELERS ONTKENNEN ONTVANGST VERGOEDINGEN MAANDAG 26 SEPTEMBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S Sterren stralen overal, maar vooral in veilinghal Nel Fritz (uitstekende paardsprong, balk en vrije oefeningen) derde „STERREN stralen overalzei zaterdagavond burgemees ter H. G. van Suijlekom van Kapelle, „maar ditmaal tocli wel in het bijzonder in deze veilinghalKapelle mag dan met zijn om en nabij 4000 inwoners een klein plaatsje zijn, toch had het de organisatie verworven van de interland-turnwedstrijd tussen de damesploegen van Nederland en België. En inderdaad waren de woorden van Kapelle's eerste burger zeer toepasselijk: liet wa ren turn-sterren, die zaterdagavond in de veilinghal een gracieu ze strijd streden. Vooral de Nederlandse dames: zij waren op al le onderdelen een klasse beter dan dan de Belgische meisjes. Tenslotte ïvonnen Bep Ipenburg, Ria van Velsen, Nel Fritz, Ria. Meyburg, Nel Rijneke-Wambach en Lineke Majolee met 187.55 tegen 178.35 punten. Niemand kan echter ontkennen, dat dit geringe verschil een gevolg was van de zeer genadige beoordeling der Belgische prestaties door de vier da mes-juryleden. In het persoonlijk klassement bezetten de zes Neder landse dames de eerste tot en met de zesde plaats. Alleen die zesde plaats werd door een Nederlands meisje en een Belgische gedeeld. Dat alles toont wel duidelijk de superioriteit van de Nederlandse ploeg aan. Men weet het: Kapelle had deze in terland te danken aan het vijftigjarig bestaan van de plaatselijke turnver eniging „Olympia". En met dit spec taculaire jubileum-gebeuren heeft Olympia" de plaats Kapelle wel in de aandacht gebracht: camera's van de Nederlandse Televisie Stichting en van de filmjournalen snorden zater dagavond in de veilinghal, fotografen deden blitzend hun werk en A.V.R.O.- verslaggever Dick van Rhijn had er een dag van zijn vakantie voor over. Niet alleen de turnsters hielden de aandacht van de camera-men sen overigens gevangen, ook de vele Zeeuwse vrouwen, gestoken in de Bevelandse klederdracht, on der de ruim 1200 toeschouwers zagen de T.V.-Ienzen op zicli ge richt Zondagavond reeds zagen de televlr siekijkers uitstekende opnamen van deze wedstrijd in Kapelle. Inderdaad: ruim 1200 toeschouwers. Een aantal waarover de heren van het Koninklijk Nederlands Gymna stiek Verbond verrast waren. Ter vergelijking: bij dezelfde landenont- moeting vorig "jaar in Ostende wa ren nog geen honderd toeschouwers aanwezig Al die toeschouwers niet alleen uit heel Zeeland, maai- ook uil; andere provincies en zelfs uit België kre gen sublieme turnsport lö zien. De puntenwaardering van de Nederland se meisjes lag vrijwel steeds ver bo ven de negen en al deden hun Belgi sche collega's het wat minder, toch' was ook hun vooruitgang sinds vo rig jaar zeer duidelijk. De tengere, maar acrobatische Rita van de Velde, toonde zich zaterdag avond in de veiling,had van Kapelle veruit de beste turnster van de Bel gische ploegdie het tegen de Ne derlandse opnam. Vooral op de brug ongelijk zie foto) en bij haar vrije oefeningen kwam zij tot sublieme prestaties. Toch bracht zij het. slechts lot een gedeelde zesde plaats in de individuele rangschikking: op de evemoichtsbalk verspeelde zij een volle punt, doordat zij eenmaal van het houtwerk viel. (Foto P.Z.C.). tierden Zeeuwen onder de toeschou wers vooral aandacht voor Nel Fritz. Eu deze charmante Vlissiugse bleek ophieuw één van Nederlands sterk ste turnsters door in dit geselecteer de gezelschap van 12 deelneemsters de derde plaats op te eisen. Zonder twijfel toonde zij zich op het num mer vrije oefeningen één van de ta lentvolste. Ook op dit nummer werd zij echter nog juist voorbij gestreefd door een iets beter beheerste Bep IpenburgDrommel, die als eerste in de individuele rangschikking ein digde. Opvallend was de uitstekende paardsprong van Nel Fritz, die vroe ger nogal eens een lage waardering- voor dit even korte, als moeilijke on derdeel kreeg. Over het algemeen was de oefenstof van de Nederlandse meisjes vloeien der van opbouw dan bij de Belgische. Ook was het onmiskenbaar, dat Ne derland meer moeilijke elementen had ingelast en op sommige punten tilden de Belgische meisjes bij enkele moeilijke C-elementen met name aan de brug ongelijk juist boven hun kracht. Dat de Nederlandse oefenstof logischer was, kwam voor al ook op het nummer vrije oefenin gen tot uiting. De zeer tenger gebouwde Rita van de Velde nas onbetwist België's beste turnster. Ongetwijfeld was zij verder gekomen dan een ge deelde zesde plaats als zij een uit nemende oefening op tie even- wiclitsbalk geen donkere glans had gegeven door er af te vallen. Daardoor kreeg zij een volle punt aftrek en kwam zij slechts tot 8.25. Aan de Nederlandse kant overkwam op dit nummer Lineke Majolee hetzelfde Uitslagen 3. Bep Ipenburg, totaal 3S pnt. paardspringen 9.60, balk 9.35, vrije oefeningen 9.50, brug 9.55); 2. Ria van Velsen 37.70 pnt. (9.70, 9.40, 9.20, 9.40); 3. Nel Fritz 37.45 pnt. (9.40, 9.35, 9.45, 9.25); 4. Ria Meyburg 36.40 pnt. (9.20, 9.15, 9.20, 9.35); 5. Nel RijnekeWambacli 36.40 pnt. (9.30, 9.25, 9.35, 8.50); 6/7. Lineke Majolee 36.20 pnt. (9.40, 8.20. 9.25, 9.35); Rita van der Velde (België) 36.20 (9.25, 8.25, 9.40, 9.30); 8. The- rese van Pamel (België) 35.40 (9.05, 9—, 8.70, 8.65); 9. Francina van Poelvoorde (België) 35.25 (9.20, 8.15, 9.10, 8.80): 10. Georgette Verplaelcen (België) 34.95 (8.45, 8.70, 8.95, 8.85); 11. Liliane Claes (België) 34.65 (9.10, 8.25. 9.20. 8.10): 12. Godelievc Brijs (België) 34.50 f9.55, 8.95, 9.—, 7.—). I De uitslagen van de wedstrij- g den, die voor het afgelopen weekeinde waren opgenomen in de sporttoto, luiden: DVVS/ANAC 5—2 (1) 1 1 GVAV—DOS 1—1 13) Sparta—NOAD 0—2 (2) 1= ADO—MW 2—1 1 m AlkmaarRapid JC 1—1 (3) Sp. EnschedeVVV 0—1 (2) Fortuna '54 Feijenoord s Willem II—PSV ElinkwijkAjax LeeuwardenKFC 1 AGOVV-BW Eindhoven—VSV ExcelsiorSVV Roda Sp.Haarlem s VcloxZwartcmeer Aantal deelnemers 572.57 1 Totale inleg 728.912.—. -/ Eerste prijs 109.337,— Tweede en derde prijs 54.668, 6 meldingen met 14 punten. H 30 meldingen met 13 punten Ook vi de veilinghal van- Kapelle bleek Bep Ipenburg-Drommel meer Nederlands beste lamster. Ju de landenwedslrijd tegen België legde zij beslag op de eerste plaats in het individuele klassement. Hier besluit zij zeer spectaculair haar oefening aan de brug met ongelijke leggers. Met ii.Só punt won zij dit nummer. Ook werd zij eerste bij de vrije- oefe ningen. (Foto P.Z.C.). Jaap van dar Sand® in Nederlandse turnpioeg De Nederlandse heren-turnploeg, die zaterdag i oktober te Brussel in een landenwedstrijd uitkomt tegen Bel gië, is als volgt samengesteld: Willy Jaegers, Jaap van der Sande, Joost Blites, Gerard Salle, Klaas Boot, Rob den Broeder en als reserve Nico Val kenburg. 1- 4 (2) 3—2 (1). 3—3 (3) 0—2 (2) 2—1 (1) 1 2 (2) 4—2 -1 (1) -1 (3) illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll'lül De invloed van de balletlessen, die de. Vlissingse turnster Nel Fritz al ge ruime tijd volgt, komt duidelijk tot uiting in deze foto. Met, gracieuze passen laat zij enkele onderdelen uit haar vrije oefeningen tot een onon derbroken geheel samenvloeien. Me de dank zij haar prestatie op dit on derdeel bereikte Nel Fritz in de lan- demoedstrijd tussen de damesploegen van Nederland en België zaterdag avond in Kapelle de derde plaats in de individuele rangschikking. Foto P.Z.C.). „KRUISVERHOOR" IN KLOOSTERZANDE Geen bewijsmateriaal voor beschuldigingen Een commissie van onderzoek uit de amateursector der KNVB bestaande uit de heren Willem- seu, v. d. Hoek en Baeten en als Zeeuwse vertegenwoordiger de heer Melse, heeft zich zaterdag middag en -avond m hotel van Leuven te Kloosterzande acht en een half uur bezig gehouden met de „kwestie-Hulst". Deze kwestie die eigenlijk al jaren gaande is kwam eerst goed aan het rollen toen enkele maan den geleden de spelers S. de Smit en F. Verkruijssen, res pectievelijk van Corn Boys en Hontenisse overschrijving vroe gen naar Hulst. Beide verenigin gen verzochten daarna de K.N. V.B. te onderzoeken of door de voetbalvereniging Hulst de amateurbepalingen geen geweld worden aangedaan. De besturen dezer verenigingen meenden namelijk gegronde rede nen te hebben om aan te nemen dat Hulst hun beste spelers „weg- troggelde" door hen bepaalde ver goedingen, in welke vorm dan ook, aan te bieden. Na een vooronder zoek, waarbij onder meer de boe ken van Hulst aan een nauwkeurig onderzoek werden onderworpen, werden zaterdagmiddag de dage lijkse besturen van de betrokken verenigingen en een aantal spelers te Kloosterzande bijeengeroepen om te worden ondervraagd. Aanwezig waren de besturen van Hulst, Corn Boys, Hontenisse, Clinge, Steen en Graauw en de spelers Rob Moens (ex. Hulst en nu Vlissingen) W. v. d. Poel (ex. Graauw en nu Hulst), F. Verkrijssen ex. Hontenisse en nu overschrijving gevraagd naar Hulst), H. Willaert (ex. Clinge en nu overschrijving gevraagd naar Hulst), A. Lampo (ex. Hulst en Steen en nu weer overschrijving gevraagd naar Hulst) en W. v. Kerkhove en H. de Gucht (beiden van Hulst). Besturen en spelers werden op liet hart gedrukt dat verzwijgingen of on waarheden bij het onderzoek, aanlei ding kunnen zijn tot schorsingen. Daarna volgde een verhoor van club besturen en spelers afzonderlijk, het geen geduurd heelt van drie urn 's middags tot half twaalf 's avonds. De bestuurders werden inde gelegen heid gesteld hun bezwaren naar voren te brengen. Naar enkele bestuursleden ons mededeelden hebben zij verklaard dat er in de Zeeuws-Vlaamse ama teursector grote onrust gekweekt wordt door liet feit dat de v.v. Hulst, haar spelers zodanige vergoedingen blijkt te geven dat hen het spelen voor Hulst financieel aantrekkelijker wordt gemaakt clan bij de eigen vere niging. Enkele spelers zouden zicli In die geest tegenover hun oud bestuur hebben uitgelaten. Uiteraard wa ren de bestuurders niet in staat om deze beschuldigingen kracht bij te zetten door bewijsmateriaal. Naar enkele bestuursleden van Hulst ons mededeelden, hebben zij ontkend Nederlandse honkballers Europees kampioen I)e Nederlandse Honkbalplocg ls zondag in Barcelona Europees kam pioen geworden. Onze landgenoten versloegen in hun laatste wedstrijd Spanje niet 110. Door deze presta tie is het Europees kampioenschap door do Nederlanders voor de vierde maal in successie geprolongeerd. Ne derland behaalde de titel ongeslagen alle drie de te spelen wedstrijden werden gewonnen. Italië eindigde op de tweede plaats met vier punten, Spanje werd derde met twee punten en Duitsland, dat geen enkele punt verzamelde, sloot de rij. dat er vergoedingen In geld of natu- ra aan de spelers zijn uitbetaald.. Onbehoorlijk Een langdurig ..kruisverhoor" onder gingen de spelers v. d. Kerkhove, Willaert, v. d. Poel en Verkruijsse. Eén van hen vertelde ons na afloop dat liet verhoor hem bijzonder had gehinderd. De manier van ondervra gen noemde hij onbehoorlijk en onbe schoft. Hem was onder meer gevraagd of hij een contract voor Hulst had getekend, hoelang dat contract duurde, ol' hij vergoedingen ontving, hoe groot die waren, hoe hij zich had gevoeld bij bepaalde „etentjes" en dergelijke. Zij ontkenden stuk voor stuk contracten te hebben getekend of vergoedingen te hebben ontvangen. De commissie-secretaris v. d. Hoek weigerde de pers mededelingen te doen over het onderzoek. „Van ons komt U niets te weten, daar kunt U van verzekerd zijn", aldus de secr- retaris. Eén der ondervraagde be stuursleden wist nog te vertellen dat de commissie over één of twee maan den uitspraak verwacht. Alle bespre kingen werden op de geluidsband op genomen. Elinkwijk hield Ajax op 3 -3 In de eredivïesïe hebben de zo genaamde zwakke zusjes tie sterke broers danig dwars ge zeten. Tot grote consternatie van alles dat op kasteel Span gen op een vette Rotterdamse zege zat te spinnen, ging Spar ta met 2-0 ten onder tegen een dapper en effectief strijdend NOAD. Trouwens, bet was voor Tilburg bepaald een glorieuze dag, want Willem H deed nie mand minder dan PSV in bet zand happen. Ook Elinkwijk zorgde voor een verrassing door bet machtige Ajax een draw (3-3) af te dwingen, inclusief een boos Utrechts publiek, dat scheidsrechter Van Leeuwen wel voor de leeuwen wilde wer pen A.D.O. verrees wat uit de misère ten koste van M.V.V. en V.V.V. keerde lachend terug naar de Kraal, want het had Enschede, op Twentse grond nog wel, een lesje gegeven. Alleen Feijenoord ging linen, recta en kwam via Fortuna op do troon, waar zij nu met een punt voorsprong neerkijkt op vier achtervolgers. Elinkwijk beugelt nog aan de punt van de staart. A.D.O. - M.V.V. 2-1 A.D.O. onderging dë vuurproef tegen M.V.V., want de onrust bij de Hage naars had een uitweg gezocht in het passeren van enkele bekende spelers, waaronder Den Engelse en Haak, die bovendien voor een maand geschorst werd. Theo Timmermans was in „ere hersteld" en met de tien andere Zui- derparkers pakte hij de zuiderlingen als terriëi-s aan. Meteen was het raak. Keeper Van Neer liet de bal vallen en Rijnvis strafte die fout af (10). Een kwartier later scoorde Ten Hoopen, maar Strolenberg zorg de cr voor, dat M.V.V. wat inliep (21). Na de rust was A.D.O. dooi- gaans sterker, maar treffers bleven Willem II - P.S.V. 3-2 Willem II nam de leiding uit een strafschop. Toen P.S.V. echter na een half uur door Van Wissen gelijk maakte en Svensson zelfs 12 liet noteren, leek de nederlaag voor Wil- lim II gestalte te krijgen. Linksbuiten Aarts dacht cr na de rust anders over en na zijn gelijkma ker was er voor beide ploegen een half uur over om de balans uit zijn evenwicht te halen. Vlak voor tijd veerde Tilburg op: Koopal liet het net trillen achter Bekkering en een wanhopig P.S.V. had aan veertig se conden niet genoeg om de bittere pil te vergulden, G.M.F.-D.0.S. 1-1 De kanaries mogen blij zijn, dat ze met de halve winst uit Groningen naar de Dom konden terugkeren. Het werd 11 en daarna was het woord vrijwel voortdurend aan de noorde lijken. La Crois was wel actief en schietgraag, maar de goede lichting vonden zijn schoten en kopballen niet. Kraay moest enkele malen dc niet zo zekere De Munck op de doel lijn te hulp komen. Roffel voorkwam even voor tijd dat D.O.S. door Van Wiggen nog onverdiend zou winnen. ALKMAARRAPID 1—1. De mannen uit het zuiden speelden mooier, maar de thuisclub zette daar een hoger tempo en meer enthousias me tegenover. Zo. hielden de rivalen elkaar aan de teugel. Buis deponeerde al gauw een schui ver langs Jacobs in het net. Na de tlice probeerde Alkmaar vergeefs de voorsprong te verho gen. Rapid werd sterker en het was wel verdiend, dat Houtkoper een kwartier voor het einde moest zwichten voor een ..bombarde ment" Aan Kusters, bij die 1l bleef het en daarmee mocht vooral Alkmaar gelukkig zijn. Fortuna - Feijenoord 1-4 Tien minuten voor rust mondde een toenemend Rotterdams overwicht uit in een schot van Bennaars, dat Belslci verraste, omdat het van richting ver anderde. Na de thee werd Feijenoord al gauw winnaar. Schouten 'maakte 20 en zorgde ook voor de derde treffer. Kohn deed 31 noteren (stel lig verdiend), maar Feijenoord liet het daar niet bij. Het viel aan en v. d. Hart was zo ongelukkig om in eigen touwen te schieten. Einde 41 voor de sterkste ploeg. Sparta - N.O.A.D. 0-2 Toen na vier minuten de ex-Celeritu- dospeler Kraan de Tilburgers met een hoog schot op 1—0 bracht, leek er voor de Rotterdammers nog geen vuiltje aan de lucht. Maar NuAD trok zich meer en meer in een hechte verdediging terug en wat Sparta ook deed, dat nul bleef op het. scorebord. Ook na de rust hield NOAD stand. In de 24e minuut werd het uit een van de felle uitvallen zelfs 20 door v. d. Velde. Daarmee was de zaak be keken en de Spartaanse debacle, on danks het voortdurend overwicht, een feit (0—2). D.W.S.-M.C. 5-2 Niemand verwachtte eeu zege van de zwarte schapen, nadat Lazeroms een sterker N.A.C. in de 32e minuut aan 10 had geholpen. Maar het getij' keerde en het was de slimme Amara, die de partijen op gelijke voet bracht. Even later had hij een groot aandeel in de 21 stand, waarmee men ging rusten. Amara scoorde in de tweede helft wederom, waarna de Breda- naars zich even deden gelden, mede doordat Niessen zijn eigen doelman verschalkte (32). D.W.S. liet zich daardoor niet van de wijs brengen en Hollander gebruikte tweemaal zijn hoofd, om de Bredase veste te door boren. Elinkwijk - Ajax 3-3 De veel hoger getipte Amsterdam mers gleden door de Zuilense bar rière. Tweemaal moest Volder mis sen door toedoen van Petersen en Cees Groot. Met die 20 dacht Ajax binnen te zijn. maar Elinkwijk dacht er anders over. Kruin schoot raak en herhaalde dat direct na rust. Alzo 22. Een emotionele partij voetbal volgde. In de 30e minuut „gaf" scheidsrechter Van Leeuwen een strafschop aan Ajax. omdat Sparen- dam de Ajacied Cees Groot niet cor rect attaqueerde. Het Utrechtse pu bliek brieste van woede. Ben Muller schoot van de beruchte stip langs Volder. In de laatste seconden kwam Elinkwijk nog gelijk met Ajax. toen Kruin de hattrick verrichtte (33). Het publiek wilde na afloop afreke nen met de referee, maar het beloof de pak slaag kreeg hij niet. Alleen werd er met grint gegooid STAND Feijenoord 5 4 0 18 25—11 V.V.V. 5 3 117 9— 5 G.V.A.V. 5 2 3 0 7 9— 6 Sparta 5 3 117 139 S.C. Enschede 5 3 117 7— 5 Ajax 5 2 2 16 13—13 Rapid J-C. 5 2 1 2 5 315 D.W.S JA. 5 2 12 5 139 M.V.V.' 5 2 12 5 8— 7 Alkmaar 5 1 3 15 66 P.S.V. 5 2 12 5 9— 9 Fortuna '54 5 2 12 5 7—10 A.D.O. 4 2 0 2 4 7—10 NOAD 5 1 2 2 4 S— 9 Willem H 5 1 13 3 8—18 D.O.S. 4 0 2 2 2 8—11 N.A.C. 5 1 0 4 2 9—15 Elinkwijk 5 0 14 1 4—16

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5