•de bilt PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kroesjtsjew bereid om ontwapeningsgesprek met het westen te hervatten Lancering maanraket in Amerika mislukt Herindeling Walcheren vrijwel gereed voor indiening hij Kamer VERWACHT... WANNEER HAMMARSKJOLD AANBLIJFT SOW JET-UNIE NIET UIT VERENIGDE NATIES OVERWELDIGEND WELKOM VOOR D0NA FABIOLA IN BRUSSEL De wagen van koning Boude- wijn en zijn verloofde werd bij na volgestort met confetti en bloemen geven door een wederzijdse lief de waarvan U het heerlijk ge heim hebt bewaard", aldus sprak burgemeester Cooremans het verloofde paar tijdens de re ceptie in het stadhuis toe. Zo groot was het enthousiasme van de Brusselaars, dat al enkele minu ten na het vertrek uit het koninklijk paleis de open hofauto, waarin de ge lukkig lachende koning en zijn stra lende verloofde hand in hand waren gezeten, door een dichte menigte die door de politie niet meer in bedwang kon worden gehouden, werd ingeslo ten. Dit gebeurde ln de Hoogstraat bij het begin van Brussels dichtstbe volkte stadsdeel. De auto was hier gestopt om aan twee kinderen de gelegenheid te geven bloemen aan te bieden aan de in een deux-pïèce en bontstola met een met bont af gezette toque geklede toekomstige koningin van België. In enkele seconden was bet verloofde paar omringd door hon derden inwoners van de „Marol- Ienwijk", waar ook veel arbeiders van Spaanse afkomst wonen. De auto werd onder bloemen bedol ven. De ontvangst kreeg hier een Ameri kaans karakter, toen in de nauwe straat uit de ramen een dichte wolk van confetti op de koninklijke auto begon neer te dalen, die de bontcape van Pabiola en het donkere kostuum van Boudewijn met een witte laag bedekte. Het klokgelui van de Kap- pellenkerk werd overstemd door de toejuichingen. Zorgzaam verwijderde de vorst de confetti van de schou ders van zijn verloofde, voordat zij uistapten om aan de voet van het standbeeld van wijlen koning Albert bloemen neer te leggen. Hier ston den zij een moment stil, een ernstige trek op het gelaat. Dan verdubbelde het gejuich van de duizenden kelen toen Fabiola zich omdraaide om de Brusselaars lachend toe te wuiven. Politie baande een weg naar de ge sloten auto, die de open auto waarvan de motor door oververhit ting weigerde verving. Stapvoets ging het naar het stadhuis. Naast de zetel van Fabiola tijdens de ontvangst op het stadhuis, prijkte een groot boeket gladiolen in de Spaanse nationale kleuren. Bewon derend keek Fabiola ook naar het geschenk, dat haar als toekomstige vorstin werd aangeboden: een prach tige stola van Brussels kantwerk, ge heel met de naald vervaardigd in de „rozensteek", de oudste Brusselse kantsteek. IETS LAGERE TEMPERATUREN Wolkenvelden, maar droog weer. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Iets lagere tempera turen. ZON EN MAAN 27 september Zon op 06.34 onder 18.28 Maan op 13.47 onder 22.44 203e jaargang - no. 226 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. /an de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 50 cent per week. 7.00 p kw.; tr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 26 sept. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Mlnira. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60 tel. 2356 4 lijnen <b.b 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61. tel. 3841; Goes. Grote Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. adv 6213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20: Terneuzen. B rouwerljstraat 2; Zlerttoee. red tel 2426. adm tel. 2094. Water bij Russische wijn VLAGGENGEJUICH EN CONFETTI Zesde teleurstelling Onderzoek naar oorzaak defect Een Amerikaanse poging om een satelliet in een baan om de maan te brengen is gisteren mislukt. De satelliet werd gis termiddag om dertien over vier (onze tijd) van Cape Canaveral gelanceerd door middel van een drietrapsraket, waarna 68 mi nuten later in Washington werd bekendgemaakt dat de proef was mislukt. Het had in de bedoeling gelegen de .175.5 kg wegende satelliet Pionier VI 240.000 mijl ver van de aarde in een baan om de maan te brengen. De satelliet werd beschreven als een mi niatuur „ruimte-laboratorium". Enige tijd na de lancering meldden deskundigen van de radiotelescoop te Jodrell Bank, Engeland, dat alle drie trappen op „bevredigende wijze" hadden gefunctioneerd. Maar even later zeiden zij dat een half uur na de lancering nog geen signalen van da nieuwe satelliet waren ontvangen hoewel de eerste signalen binnen tien minuten na het lanceren waren verwacht. In de bekendmaking ln Washing ton door de NASA (bureau voor luchtvaart en ruimtevaart) werd gezegd dat een van de laatste trappen van de raket blijkbaar niet had. gefunctioneerd en dat een onderzoek was ingesteld naar de oorzaak van het defect. Het was de zevende lancering van een maanraket en in deze serie de zesde mislukking. Met enig optimis me werd de lancering door een des kundige van de raketbasis „een ge deeltelijk öucces" benoemd. De raket ls, naar later werd meege deeld, niet in een baan rondom de aarde gekomen maar teruggevallen in de dampkring en ergens boven de Indische Oceaan opgebrand als een vallende ster; enkele minuten na de lancering. Aangenomen wordt dat er geen an dere satelliet tijdens de huidige gun stige maanstand die dinsdag eindigt, beschikbaar is. Waarnemers te Cape Canaveral nemen aan dat binnen en kele maanden een nieuwe poging zal worden gedaan om een satelliet in een baan om de maan te brengen. Oude man overleden na val van trap Zondagmorgen werd de 74-jarige K. Raatjes in het portaal van zijn woning aan de Sumatrastraat te Amsterdam dood aangetroffen. De man is waarschijnlijk in de nacht van zaterdag op zondag van één hoog van de trap gevallen. De buren vertel den later, dat zij omstreeks half drie wel een bons hadden gehoord, maar; zij hadden daaraan geen aandacht ge schonken. Slachtoffer door gasvergiftiging De zestienjarige dochter Bea van de familie Jansen uit Hintham (gemeen te Rosmalen) is zaterdag tijdens liet, nemen van een douche door gasver giftiging om het leven gekomen. Het slachtoffer is naar een ziekengastliuis in 's-Hertogenbosch overgebracht. Het ongeluk is vermoedelijk ontstaan door een lek in de geiser. Het stralende paar groet de sa mengestroomde Belgen, die zich verdrongen op de Grote Markt voor het stadhuis van Brussel. Vermiste vrouw na week slapend in bos gevonden De sedert 17 september vermiste 34- jarige mevrouw H. <J. M. Willekens- Rutjes uit Tilburg is na bijna een week in de bossen tussen Loon op Zand en Tilburg slapende aange troffen. Onmiddellijk nadat de vrouw, die aan periodieke geheugenstoornis lijdt, als vermist werd opgegeven, werd een uitgebreide speurtocht met speurhonden ondernomen. Succes bleef echter uit. Zaterdagmorgen werd de speurtocht voortgezet en toen troffen de poli tiemannen de wouw, die kennelijk een week lang in de bossen had rond gezworven, slapende aan. Zij werd naar het ziekenhuis in Tilburg over gebracht. Kanten stola geschenk van Belgische hoofdstad Onder de stralende hemel heeft een feestelijk versierd Brussel zaterdagmiddag Dona Fabiola de Mora y Aragon, Belgiës toe komstige koningin, een onver getelijk welkom bereid. Uitbun dig toegejuicht door duizenden en duizenden Belgen maakten koning Boudewijn en zijn ver loofde op deze prachtige sep temberdag een zegetocht door de bevlagde en met bloemen ge tooide straten van de Belgische hoofdstad. Het enthousiasme was overal overweldigend. „Niets kon ons meer ter harte gaan dan de aankondiging van een aanstaand huwelijk, ïnge- VROUWENPOLDER BIJ VEERE Gemeenteraden ontvingen gedrukt wetsontwerp GEDEPUTEERDE STATEN van Zeeland hebben op verzoek van minister Toxopeus aan de gemeenteraden op Walcheren het thans gedrukte wetsont werp doen toekomen inzake de wijziging van de gemeentegren zen op het eiland. Het ontwerp is gereed om bij de Tweede Ka mer te worden ingediend, maar het is de laatste jaren de ge woonte om de gemeenteraden gelegenheid te geven „op de valreep" nog even tuele „bijzondere opmerkingen" te maken. De „gewone" bezwa ren zijn de minister uiteraard bekend, o.m. dank zij zijn be zoek aan de gemeentebesturen. Het nieuwe ontwerp heeft geen grote wijzigingen meer onder gaan: de voornaamste, is wel, dat de minister het latere voorstel van Gedeputeerde Staten heeft overgenomen om Vrouwenpolder niet bij de nieuwe kustgemeente Domburg (het vroegere Domburg met OostkapeUe) te voegen, maar bij Veore. Als datum van ingang voor de her indeling noemt het wetsontwerp „1 januari 1962". In het ontwerp is, in 'afwijking van het door Ged. Staten opgestelde voorontwerp, het aantal leden van de-raden van de nieuw te vormen gemeenten niet genoemd. De vaststelling daarvan is aan Gedepu teerde Staten opgedragen. De nieuwe gemeenten zijn zoals bekend Domburg, (globaal gelijk aan het vroegere Domburg en Oost kapelle), Mariekerlce (Aagtekerke, Grijpskerke, Sint-Laurens, Melis- kerke en SerooskerkeValkenisse (Biggekerke, Koudekerke en Zoute- lande), Veere (Veere en Vrouwen polder) en Vlissingen (Vlissingen, Oost- en West-Souburg en Ritthcm), terwijl bovendien de grenzen der ge meenten Amemuiden, Middelburg (vergroot met gedeelten van o.a. Souburg en Sint-Laurens), Nieuw en Sint-Joosland en Westkapelle worden herzien en opnieuw worden vastgesteld. Een opvaUend aspect van het nieu we ontwerp betreft ook de verkiezin gen van de raden. Uiterlijk 80 dagen voor 1 januari 1962 zullen raadsver kiezingen worden gehouden in Dom burg, Mariekerlce, Valkenisse, Vee re, Vlissingen en Middelburg, d.w.z. nog in 1961. Het paar 1962 is even wel het jaar voor de periodieke raadsverkiezingen in het gehele land, zodat in rite binnen één jaar in de ze nieuw* gemeenten opnieuw ver kiezingen nodig zouden zijn. De mi nister acht dit blijkbaar niet nodig en daarom is nu in het wetsontwerp bepaald, dat de periodieke raadsver kiezingen van 1962 niet zullen gel den voor de nieuwe Walcherse ge meenten. De hier in 1961 te kiezen raadsleden zullen dus zitting houden tot 1966. Het wetsontwerp, dat in totaal 43 artikelen telt, bevat voorts diverse regelingen inzake toepassing van administratieve wetten, rechtsposi tie ambtenaren enz. De gemeen schappelijke regelingen van de Wal cherse gemeenten worden gehand haafd, maai- de betrokken gemeenten moeten binnen zes maanden de no dige voorzieningen treffen. Blijven zij in gebreke, dan zullen Gedepu teerden een regeling moeten treffen. Het is de bedoeling van Gedeputeer de Stalen, dat de gemeenteraden thans binnen drie weken op dit ont werp zullen reageren. Vermoedelijk zal het daarna worden ingediend bij de Tweede Kamer. Zoals gemeld heeft minister Toxopeus van dit voornemen onlangs blijk gegeven in zijn memorie van toelicthing bij d begroting van binnenlandse zaken. Een uur en een kwartier lang heeft de Russische premier Kroesjtsjew zondag een persconferentie gehouden bij zijn bui tenverblijf te Glen Cove in de staat New York. Het belangrijk ste element van de persconferentie was dat Kroesjtsjew zijn eer ste verklaringen over de ontwapeningsconferentie van Genève aanvulde. De Sowjet-Unie is bereid om weer naar Genève te ko men, zei Kroesjtsjew, indien de groep wordt gevormd door an dere landen dan de vijf westelijke (Canada, Engeland, Frank rijk, Amerika, Italië) die de besprekingen onder V.N.-toezïcht lieten mislukken, en indien zich onder de nieuwe deelnemers af gevaardigden van neutrale landen bevinden. Kroesjtsjew zei verder dat hij niet zal blijven aandringen op het ontslag van Hammarskjöld, als naast hem dan een communistische en een neutrale secretaris-generaal worden benoemd. En zou het wes ten niet op dit reorganisatievoorstel ingaan, dan zou de Sowjet- Unie zich toch niet uit de Verenigde Naties terugtrekken. Hongaren hielden betoging tijdens persconferentie Over Hammarskjöld zei hij: „Het is onmogelijk dat een man zo geniaal is dat hij voldoen lean aan de belangen van alle volkeren, door een beslissing waardoor de honger van de wolven gestild wordt en de schapen tocli ln leven blijven. Het Is onmogelijk dat één man een beslissing neemt die strookt met de belangen van Afrika nen zowel als kolonialisten, bijvoor beeld"'. Desgevraagd zei hij dat er geen crisis in Kongo zou zijn ontstaan als er drie secretarissen-generaal zouden zijn ge weest. „Hammarskjöld heeft zijn uiterste best gedaan om de Belgische kolonialisten te helpen hun heerschap pij over Kongo te herstellen". Terwijl Kroesjtsjew zo stond te pra ten kwam een groep betogende Hon garen naderbij, De politie hield de groep tegen ms'r Kroesjtsjew kon de kreten horen: „Laat je kolonies los. Wij komen uit Hongarije. Vrijheid voor Hongarije. Kroesjtsjew is een moordenaar". „Dus dit is Amerikaanse cultuur", was Kroesjtsjews commentaar. Onder de indruk De leiders der communistische lan den blijven de politie van New York handen vol werk geven. ïn een auto die begeleid werd door politie in auto's en op motoren met jankende sirenes heeft Janos Ka- dar, leidér van de Hongaarse communistische partij en verte genwoordiger van Hongarije ïn de algemene vergadering van de Ver enigde Naties zondag een rit door New York gemaakt die twee uur duurde. Na afloop zei hij zeer on der de indruk van de stad te zijn. Onder andere heeft hij een kwar tiertje door Wall Street gewan deld, de verzamelplaats van de „kapitalisten". Bezoekjes Castro bezocht inmiddels Kroesjtsjew weer, die zaterdagochtend een ge sprek had met Krisjna Menon, de In diase minister van defensie. Naar New York zijn ook premier Nehroe van India en premier Mac- millan van Engeland. Ook koning Hoessein van Jordanië en president Soekamo zullen naar New York gaan. Macmillan zal donderdag a.s. in een toespraak tot de Algemene Vergadering antwoorden op de re de, die zijn Sowjet-Russische ambtgenoot Kroesjtsjew tot de as semblee heeft gehouden. Opvolger De Sowjet-regering heeft zaterdag be kendgemaakt, dat Valerian Zorin, de onderminister van buitenlandse zaken, is aangewezen als permanent Sowjet- vertegenwoordigër bij de V.N. en in de Veiligheidsraad. Hij volgt de 57- jarige Arkady Sobolew op, die eind juli na een plotselinge ziekte naar de Sowjet-Unie is teruggekeerd. Ondanks de bezwaren van de Sowjet- Unie, Roemenië en Zuid-Slavië heeft de agendacommissie vrijdag aanbevo len ook dit jaar in de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties, weer een debat te houden over de Hongaarse opstand van 1956.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1