Mozaïek aan de 1000ste woning „Werkmansbelang" Terneuzen Cultureel Centrum in Krabbendijke geopend §s draion PROCO PRODUKTIE KLEINE OESTERS SINDS '53 VERVIJFVOUDIGD PROVINCIALE ZEEUWSE COOLANT VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1960 BURGEMEESTER MR. H. RIJPSTRA ONTHULDE: Advertentie Fraai ingericht kantoor met sleutelomdraai opengesteld Burgemeester mr. H. Rijpstra van Terneuzen, heeft donderdagmiddag, ter gelegenheid van de ingebruikname van de duizendste woning van de woningbouwvereniging „Werkmansbelang-", een mözaïektableau onthuld, dat als een herinnering aan deze gebeurtenis is aangebracht op do zij gevel van het blok étagewoningen op de hoek Axelsestraat—Kastanje laan te Terneuzen. De onthulling van dit tableau, dat het wapen van Zee land weergeeft met daaronder eeen herinneringssteen, werd een feit door een druk op een knop, waardoor een gordijn opzij werd geschoven. Namens de nationale woningraad sprak de heer C. J. de Kreek, die onder meer zei, dat de 1000 Neder landse corporaties op dit gebied meer dan een vierde deel van het nationale woningbezit beheren. Spreker was van mening, dat „Den Haag" nog regelmatig blijk geeft niet ten volle de betekenis van wo ningwetwoningen te beseffen. De heer A. C. van de Velde uit Vlissin- ;en bracht gelukwensen over namens Nog geen uur later werd mr. Rijp stra de sleutelvan het nieuwe en bijzonder fraai ingerichte kantoor van de vereniging, aan de Van Steenbergenlaan overhandigd, waar van hij eveneens de officiële ope ning verrichtte. Beide plechtigheden werden besloten met een bijeenkomst van talrijke genodigden in het ho tel „Des Pays-Bas", waar verschei dene sprekers woorden van waar dering richtten aan het adres van het bestuur der woningbouwvereni ging. De voorzitter der vereniging ,de heer J. Meeusen, verzocht de aan wezigen een ogenblik stilte in acht te nemen, ter nagedachtenis aan de juist dezer dagen over leden heer D. de Bruyrfe, die ge heel belangeloos vele werkzaam heden voor de vereniging heeft verricht. Spreker gaf daarna een resumé van de veelbewogen geschiedenis der vereniging, die na een aarzelend be gin is uitgegroeid tot een „bedrijf" aat nu 1026 woningen bezit. Schuchter „Sommige nieuwe ideeën zijn door ons met enige schuchterheid be groet", aldus de heer Meeusen, „om dat met deze ideeën het huurvraag- stuk een rol ging spelen. Een aantal mensen, in staat slechts een lagere huur te betalen, moest noodgedwon gen zijn beurt voorbij laten gaan, en zodoende in een slechte woning blijven zitten. Dit euvél doet zich voornamelijk voor onder de zogenaamde „krotbe woners". Hij eindigde met het uit spreken van de hoop dat ook daar voor een oplossing kan worden ge vonden. Ook mr. Rijpstra greep te rug in de geschiedenis der vereni ging, die jai'en nodig had om het benodigde vertrouwen te winnen, maar die duidelijk getoond heeft, dat vertrouwen waardig te zijn. „U hebt in de afgelopen jaren een stuk overheidsverantwoorde lijkheid gedragen op een wijze, .welke voor velen in den lande tot voorbeeld mag strekken. In de meeste Nederlandse gemeenten", zo vervolgde mr. Rijpstra, „heeft men door de nood gedwongen pri mair de aandacht gericht op de vermeerdering van het woning- bezit. Verbetering Langzamerhand zal ook de woning verbetering bijzondere aandacht moeten krijgen. In sommige geval len zal zelfs van verbetering nog nauwelijks sprake kunnen zijn". Het verheugde hem bijzonder dat het in Terneuzen mogelijk is geweest om de woningnood doeltreffend te be strijden. Het hoofd technische dienst der di rectie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid in Zeeland, de heer D. Stam, noemde de taak der bouw verenigingen juist zo belangrijk, omdat zij een betere huisvesting be ogen. Hij noemde het een indruk wekkend resultaat dat „Werkmans belang" heeft weten te bereiken, maar hij vond het wel jammer dat het monumentale bij de bouw nog ontbreekt. De stedebouwkyndige, ir. F. J. Gouwetor, die bij de uitbreiding van Terneuzen een grote rol heeft ge speeld, bood het woningbouwbestuur een foto-album aan met foto's van het nieuwste complex woningen. (Advertentie) Bovenstcbcst ondergoed mmm de afdeling Zeeland van de Natio nale Woningraad. Hij bood het be stuur een kist sigaren aan voor de eerstvolgende bestuursvergadering. Tot slot haalde de enige nog in le ven zijnde oprichter van de vereni ging. de heer J. van Riet, enkele aar'dige herinneringen op uit de be ginperiode van de vereniging. Voor al het moderne en bijzonder fraai ingerichte nieuwe kantoorgebouw had op deze bejaarde pionier grote indruk '.gemaakt. De herdenking van deze mijlpaal in de geschiede nis van de woningbouwvereniging „Werkmansbelang" werd besloten met een receptie. DUIZENDSTE WONING staat er met kapitale letters onder liet mö zaïektableau, dat is aangebracht aan de muur van een flat, die de woning- bouwvereni ging „W erkmansb elang" te Terneuzen, donderdagmiddag aan haar bezit toevoegde. Burgemeester mr. E. Rijpstra schoof met een druk op de knop 'het gordijn voor het Zeeuwse wapen weg. (Foto P.Z.C.) DOOR MEVROUW CNOSSEN Gebouw was in oorlog distributiekantoor Krabbendijke heeft sinds don derdagmiddag de beschikking over een nieuw en fraai in gericht gebouw voor het maatschappelijke en culture le werk in de gemeente. De ouden van dagen en de plaat selijke verenigingen zullen er lmn bijeenkomsten kunnen houden. Het gebouw, dat aan de Noordweg 13 staat, is don derdagmiddag officieel ge opend door de echtgenote van de burgemeester, mevrouw L. Cnossen. In een geheel vernieuwd gebouw kon burgemeester Cnossen van Krab bendijke de vrij talrijke genodig den welkom heten. Hij herinnerde eraan, dat het pand Noordweg 13 in 1942 is gesticht als distributie kantoor. Na de oorlog stond het enkele jaren leeg totdat het in 1949 werd ingericht als meisjes pensionaat van de toentertijd in Krabbendijke gevestigde kweek school voor onderwijzers van de Gereformeerde Gemeenten. Later is het gebouw In handen gekomen van de gemeente. Gedurende en- Vandaag uitspraak in aanvaringszaak „Prinses Beatrix" De Marineraad onder voorzitterschap van mr, L. van Lookeren Campagne zal vandaag, vrijdag, om tien uur in de kleine vergaderzaal van het Direc toraat Generaal voor de Scheepvaart te Den Haag uitspraak doen inzake de oorzaken welke ertoe hebben ge leid dat op 9 december 1959 een aan varing ontstond tussen Hr. Ms. duik- werkschip A 922 en het motorschip „Prinses Beatrix" van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland, in de haven van Vlissingen. Nieuwe voorzitter voor bridge-club „Z.-Beveland" In de laatstgehouden vergadering van de bridgeclub „Zuid-Beveland" is tot voorzitter gekozen de heer mr. J. F. G. Schlingemann, die de plaats in neemt van de aftredende voorzitter de heer A. J. Hendrikx. Collecte De te Sint-Annaland gehouden Unie- eollecte ten bate van de School met de Bijbel heeft het bedrag van 1 172,20 opgebracht. kele jaren heeft het pand voorts huisvesting geboden aan woning zoekenden. ,Dit alles behoort nu tot 't verleden. Wij hebben het pand geheel kun nen verbouwen tot maatschappe lijk en cultureel centrum", aldus de burgemeester. Het gebouw vol doet aan de eisen, zo meende de heer Cnossen, die voorts zijn vreugde uitsprak over de fraaie inrichting. De bejaarden kunnen iedere veertien dagen een middag in het gebouw doorbrengen, jonggehuwden zullen er hun brui loft kunnen vieren en de vereni gingen kunnen er vergaderingen beleggen. Dank zei burgemeester Cnossen verschuldigd te zijn aan allen, die op enigerlei wijze aan de verwezenlijking van de plan nen hadden bijgedragen. Vervolgens sprak mevrouw Cnossen de openingsrede uit, waarin zij verklaarde, dat de bejaarden thans over een „eigen huis" be schikken. Zij stelde dit op hoge prijs en zij dankte het gemeente bestuur voor het in dezen geno men initiatief. Na haar voerden nog het woord de heer P. Cok namens de midden standsvereniging, ds. J. van Leeu wen als predikant van de her vormde gemeente te Krabbendij ke, mevrouw J. Eland-Zijlstra uit Vlissingen namens de Vrouwelij ke Vrijwillige Hulpverlening in Zeeland en het raadslid J. Zan- dijk, die mede namens de Z.L.M. sprak. Alle sprekers toonden zich verheugd over de totstandkoming van dit bijzonder fraaie gebouw. In Krabbendijke werd donderdag middag het nieuwe culturele cen trum officieel geopend. (Foto P.Z.C.) Morgen haarwassen met crème shampoo met ei Kijk ia de spiegel: uw hair lijkt jonger, a jonger en nn cea ongekende schoonheid. Dat is het geheim van de nieuwe Pro co Crème shampoo in tuba Een totaal nieuwe shimpoo voor gezond en Schepen botsten in havenmond Wemeldinge Woensdag kwamen twee 1700 ton metende sleepschepen „Margus" en „Fraternité" in de havenmondiug te Wemeldinge met elkaar in bot sing. De „Margus", geladen met zand, op weg van Rotterdam naar Gent, werd gesleept door de motorsleep boot „Johnny" en voer van de Oos- terschelde de haven binnen. Op dit moment verliet de „Frater nité", geladen met kunstmest, op weg van Antwerpen naar Rotterdam, de haven. In de monding kwamen de beide schepen met elkander in aanvaring. Zij kregen beide averij, maar konden na een onderzoek hun reis vervolgen. De „Fraternité" werd gesleept door de sleepboot „Con nie". IJllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Nieuw orgel voor geref. j kerk te Wolphaartsdijk M Tijdens de eerste steenlegging van het nieuwe bejaardencen- trum te Wolphaartsdijk deelde de heer W. J. A. H. van Ber- H kei, adviseur van het Neder- lands Rampenfonds, mede, dat i| het Rampenfonds heeft beslo- ten een nieuw orgel te sclien- ken aan de gereformeerde ëe kerk in Wolphaartsdijk. Het oude instrument heeft name- lijk door de watersnoodramp van 1 februari 1953 geleden. H De bouw van het orgel zal in verband met de lange levertijd 2 tot 2'/2 jaar duren, aldus spreker. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Z.-VIaamse douane greep smokkelauto's Woensdagnacht omstreeks 02.45 unr hebben Nederlandse douane-ambte naren van de post IJzendïjke (iu sa menwerking met ambtenaren van de centrale velddienstpost te Oostburg) onder de gemeente IJzendijke een bestelauto met niet minder dan 2201 kg roomboter in beslag genomen. De smokkelauto werd door de auto's van de douane zodanig in het nauw gedreven, dat de twee inzittenden van de smokkelauto zich genood zaakt zagen de wagen in de steek te laten. Zij zagen kans dwars door een bietenveld te ontkomen ondanks de door de douane afgevuurde licht- kogels. In de smokkelauto bevond zich behalve de boter een emmer vol „kraaiepoten". Er was in de wagen bovendien een buis gemonteerd waardoor de kraaiepoten via een gat in de bodem konden worden uitge worpen. Als gevolg van de in beslagneming werd even later een inwoner van IJzendijke gearresteerd. Op diens erf werd nog een ledige bestelauto in beslag genomen, die blijkens de inrichting eveneens voor fraude werd gebruikt. De twee auto's met de partij boter vertegenwoordigen een waarde van ruim 10.000 gulden. Op een derde auto, die de douane-man nen 's nachts in hun werk probeerde te hinderen wist men eveneens be slag te leggen. Woensdagavond is verder door douane-ambtenaren van de centrale velddienstpost Axel een auto in be slag genomen, waarin zich een ge heime bergplaats bevond en die ken nelijk regelmatig werd gebruikt voor het smokkelen van boter. Gewichten oesters worden verhoogd Op een gecombineerde vergadering van de vier oesterkwekersverenïgin- gen te Yerseke, werd overeenstem ming bereikt over vaststelling van de gewichten voor consumptie-oes ters. Vervoex en Oesterbelangen wa ren voor 5 kg verhoging. Vebo en Zeeuwse Oester wilden de hestaande toestand laten voortduren. Een tus senvoorstel van een der leden van Vervoex vond geen medewerking. Uiteindelijk kwamen de verenigingen tot een compromis en wel verhoging van de gewichten met 3 kg. De klein ste soort komt nu op 76-80 kg. De leden van de oesteradviescommis sie hebben dit besluit op de gehouden adviescommissievergadering aan de voorzitter medegedeeld, die hieraan zijn goedkeuring gaf. De verhoging is niet direct een gevolg van teveel aan oesters. Gezien de slechte groei en de grote sterfte is men algemeen van oordeel, dat het met het teveel wel zal loslopen. De verhoging is het gevolg van de hoge kortingen die nu reeds aan de importeurs worden gegeven. Door verhoging denkt men een betrekke lijke schaarste te scheppen, waar- Gestegen export naar Frankrijk De produktie van oesters is van 1953 tot 1956 toegenomen met ruim 52 op basis van het totaal gewicht. De produktie bleef tot en met 1958 vrij wel gelijk aan die van 1956, doch steeg in het afgelopen jaar weer met ca. 12 Deze vermeerdering heeft uitsluitend betrekking op de kleine soorten; met name de soorten 00 en 000, waarvan de produktie sinds 1953 is vervijfvoudigd, resp. met 55 is toegenomen. Deze mededelingen doet minister Marijnen in de memorie van toelichting op de begroting van land bouw en visserij voor 1961. Voorzover de oesterproduktie hier aan kan voldoen, zo vervolgt de me morie, wordt de aanvoer geregeld al naar gelang de afzetmogelijkheden. De export is in hoofdzaak gericht op België, terwijl in het afgelopen sei zoen Frankrijk door liberalisatie de invoer van oesters op ruime schaal toeliet. Sinds enige jaren is op de door de neiging om korting te geve wordt tegengehouden. wellicht wat a MEER VRAAG NAAR 2 EN 3 NULLEN Belgische markt een verschuiving van de vraag in de richting van klei ne oesters te constateren. De Franse markt is zelfs met name geïnteresseerd in de zeer kleine soorten, zodat ook in de toe komst verwacht kan worden, dat de soorten twee en drie nullen een belangrijke plaats in onze export zullen innemen. Hoewel het perspectief van de afzet, vooral door de opening van de Fran se markt dus gunstig is, moet wel worden bedacht aldus de memorie dat de toekomstvoor de oester cultuur in hoofdzaak wordt bepaald, door de mogelijkheden, die na de uit voering van het Deltaplan voor de uitoefening van het bedrijf zullen blijven bestaan. Minister bij begroting: E.E.G. kan garnalen- concurrentie verscherpen Binnen de E.E.G. zal door het slech ten van handelsbarrières de grote Westduitse garnalenproduktie de toekomstige Nederlandse handel in garnalen kunnen beïnvloeden, zo stelt de minister van landbouw en visserij in de memorie van toelich ting op zijn begroting voor 1961. Vooral ook in een vrije gemeen schappelijke markt lijkt een ver schuiving zoals deze minder gunstig, daar de kortere afstand van Zeeland naar het afzetgebied in verband met do lagere transportkosten de con currentiekracht van het bedrijf zou kunnen versterken. Ook aan deze sector zal vooral in verband met de onzekerheid met be trekking tot de aanvoer en de toe komstmogelijkheden ruime aandacht worden besteed, zo wordt verder ge- ifische ligging is de fuktie van het zuide- Door de garnalen-pr< lijk produktiegebied in en voor de Zeeuwse en Zuidhollandse wateren vooral gericht op de export van gar nalen, die in hoofdzaak in België en Frankrijk worden afgezet. De gar nalen uit het noorden werden in het algemeen veel in drogerijen en pel lerijen verwerkt. Gedurende de laat ste jaren is echter in verband met enerzijds de verminderde vangsten vooral in het zuiden en anderzijds de grote vraag naar exportgarnalen een verschuiving te eonstateren en heeft het noordelijk produktiegebied een groter aandeel in de export gekre gen. Examens Voor het examen-Frans l.o. dezer dagen mej. S. Mulder te Mid delburg. Voor akte-Duits l.o. slaag den de heren N. J. Boon en A. A. M. Wisse te Vlissingen en de heer C. H. de Bruin te Middelburg. Voor akte- Engels l.o. slaagden de heren C. Flipsc en A. Gecrse te Goes, J. de Jong te Middelburg en C. M. de Meester te Ellewoutsdijk. Voor akte Wiskunde l.o. slaagden de heven J. I-Iintzen te Vlissingen en J. de Jager te Aagtekerke. Voor akte Handenarbeid slaagden Zr. Clara te Goes, mej. C. A. van Kamer te Axel en de heren S. Dorresteijn, J. van Katwijk, F. Muskee en J. Overduin te Middelburg en J. P. Vercouteren te Kapelle. Voor he staatsexamen-Nut tige Handwerken slaagden de dames L. Goeman te 's-Heer-Abtskerke, N. Homburg te Vlissmgen en N. Kok te Souburg. Al deze kandidaten waren leerlingen van cursussen, gegeven aan de Chr. Kweekschool te Middel burg. Voor liet praktijkdiploma machine- schrijven slaagde de neer P. M. Mos selman uit Sint-Annaland. Knaapje viel in drinkput te Yerseke Het 3-jarig zoontje van de familie v. S. uit de Margrietstraat te Yerseke is spelenderwijs in een drinkput voor vee bij de landbouwer De Koeij- er gelopen. Enkele vriendjes die hier bij aanwezig waren beseften niet dat er gevaar dreigde. Toevallig zag iemand, die daar passeerde, wat er gaande was. Deze had het jongetje spoedig op het droge. Aangezien het knaapje reeds het bewustzijn had verloren, werd doktershulp ingeroe pen. Na langdurig kunstmatige adem haling toegepast te hebben, keerde het bewustzijn terug. Tanker ramde tanker op Viissingse rede De Engelse tanker „British Faith" is woensdagmorgen vroeg op de Wes- terschelde voor Vlissingen in aan varing gekomen met het Noorse tankschip „Dale", dat in verband met de drukte voor anker was ge gaan. Het 21.001 b.r.t. metende Britse schip, dat deel uitmaakt van de B.P.-vloot, kon bij het manoeu vreren op de drukbezette rede van Vlissingen de 10.002 ton metende Noor uit Bergen (eigendom van H. Kuhnle) niet meer ontwijken. De „Dale" kreeg midscheeps ter hoogte van het sloependek een gat, dat ge deeltelijk onder water zit. Het schip was echter niet in gevaar. Duidelij ker zichtbaar nog, maar ook onge vaarlijk voor de positie van het schip, was de schade van de „British Faith" een zware deuk en een gat in de voorsteven. Na een deskundi gen-onderzoek zijn beide schepen omstreeks half twee doorgevaren naar Antwerpen. Nagekomen advertenties Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze zoon GERARDUS PIETER (Gerric) J. H. van de Ven J. M. van de Ven van Overbeeke Vlissingen, 22 sept. I960 Pres. Roosevcltlaan 234, tijd. ziekenhuis „Bethesda". Met dank aan God en grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje, NEELTJE ELIZABETH (NENY), W. A. ten Hove. M. ten Hove van Klinken. Nieuwdorp, 22 sept. 1960. Dorpsplein 13. Heden overleed tot on ze diepe droefheid onze 'nnig geliefde moeder, behuwd- en grootmoe ier, mevrouw YNNA HENNEKKIJ vvëdmve van de heer Pietor du Bols, op de leeftijd van 59 jaar. Uit aller naam. J. du Boig Breskens, 22 sept. '60. Boulevard 88. S. Kroonenberg, oogarts. Heden door ziekte GEEN SPREEKUUR.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 8