PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eisenhower bepleitte in Afrika-programma hulpverlening en niet-inmenging Salan mag niet naar Algerije terugkeren Zierikzee-Kats in half uur met dagelijks 9 vaarten vice-versa «BILT KROESJTSJEW LUISTERDE MET AANDACHTIG EN WILDE GEEN COMMENTAAR GEVEN „KONING B0UDEWIJN TROUWT IN TWEEDE WEEK NOVEMBER 203e jaargang - no. 224 Dagblad, uitgave vaD de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. /an de Velde eD F. B. den Boer, Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur W, Leertouwer. Adjunct-hoofdred.; G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week. J 7-00 p kw.; fr. p. p; 7.25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 23 sept. 1960 ADVEKTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Mimm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties <maa. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven oureou van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 53-60 tel. 23554 lijnen (b.b.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213): Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red tel. 2425. adra. tel. 2094. Algemene Vergadering der Verenigde Naties President Eisenhower heeft donderdag in de algemene vergadering van de Verenigde Naties gepleit voor een absolute controle van de V.N. op alle ruimtevaartprojecten en samenwerking bij het gebruik van de wereldruimte voor vreed zame doeleinden. Voorts sprak hij zich uit voor hervatting van de ontwapeningsbesprekmgen, opdat de wereld niet door een vergissing in een derde wereld oorlog wordt gestort. Eisenhower ontvouwde een programma van vijf punten voor Afrika. Deze punten zijn Geen inmenging in de binnenlandse aangele genheden van de Afrikaanse staten. Garanties voor de veiligheid van de Afrikaan se landen zonder een gevaarlijke bewapenings wedloop in Afrika. Spoedige hulpverlening aan Kongo (de Ver enigde Staten zullen een aanzienlijke bijdrage" Twee die niet meededen met applaus Toen Eisenhower naar het spreek gestoelte liep, barstte er gejuich los. Maar de Russische premier Kroesj tsjew en diens Cubaanse collega, Castro, deden niet mee. Kroesjtsjew keek Eisenhower niet aan toen die zijn rede Iiield en boog zich vaalt naar Gromyko, zijn minister van buitenlandse zaken, om met hem te praten. Castro schonk bijna geen aandacht aan Eisenhower. Hij praat te voortdurend niet zijn minister van buitenlandse zaken, Raoul Roa,. Het Joëgo-SIavische staatshoofd Tito daarentegen was een en al aan dacht, evenals de afgevaardigden Aan de Afrikaanse landed, die voor over leunden om maar geen woord te missen toen de Amerikaanse pre sident over Afrika sprak, Kroesj tsjew hield toen op met praten om de reacties van de Afrikanen te be studeren. Kroesjtsjew zat roerloos toen Eisenhower, die rustig en duide lijk sprak, het had over het neer halen van de Amerikaanse RB- 47. Eisenhower noemde het optre den van de Russen „een gruwe lijke schending van het beginsel van de open zee". Na de rede van Eisenhower klonk weer een daverend applaus. Kroesj tsjew en Castro klapten ook nu weer niet. Toen Kroesjtsjew het gebouw van de 'Verenigde Naties verliet, werd hij omstuwd door verslaggevers die wilden weten hoe hij over de redevoeringen van Eisenhower en leveren aan het voorgestelde 100 miljoen dollar noodfonds van de Verenigde Naties voor Kon go). Internationale bijstand bij de uitvoering van programma's voor ontwikkeling op lange tèr- mijn. Hulp van de Verenigde Naties voor het onder wijs in Afrika. Afrika moet worden bevrijd van misère, analfabetisme en ziekten, aldus Eisenhower. Spoedige uitvoering van het programma van vijf punten kan zijns inzienns voorkomen dat Afrika in de koude oorlog wordt be trokken. Eisenhower steunde Ilammarskjöld onvoorwaardelijk in zijn geschillen met de Sowjet-Unie over het optre den van de Verenigde Naties in Kongo. Zonder de Sowjet-Unie met name te noemen verklaarde hij dat „er enkele naties zijn die uit eigenbelang de strijd in Kongo willen verlengen". De aanvallen op Ham- nmrskjöld „zijn niet minder dan een rechtstreekse aan val op de Verenigde Naties zelf". Macmillan naar Ver. Naties Premier Macmillan van Enge land komt zondag in New York aan ter bijwoning van de as sembleezitting, zo wordt offici eel te Londen meegedeeld. Ver wacht wordt, dat zijn bezoek zeven tot tien dagen zal duren. In diplomatieke kring gelooft men, dat Macmillan van plan is namens het westen te antwoor den op de punten die Kroesj tsjew in zijn rede van heden zal aansnijden. Tito dacht. Maar alle vragen wer den beantwoord met „Ik ga lun chen". Toen de verslaggevers ble ven aanhouden, zei Kroesjtsjew hele maal niets meer. Hij keek recht voor zich uit en wilde niet luiste ren. Kroesjtsjew en Tito Kroesjtsjew was tien minuten voor het begin van de vergadering bij het gebouw van de Verenigde Naties gearriveerd. Hij droeg een licht pak en keek ook toen reeds strak voor zich uit. In de gangen kwam hij maarschalk Tito tegen. Zij gaven elkaar een hand, praatten enkele ogenblikken in het Russisch en gin gen toen zitten. Maarschalk Tito was naar het schéén niet erg op zijn gemak en keek herhaaldelijk op zijn horloge. Kroesjtsjew beklaagde zich tegen over Tito over de behandeling die hem in New-York ten deel is 'geval len. „Zij schreeuwen, zij schreeuwen maar aan één stuk door" zei Kroesj tsjew, doelend" op de betogingen van vluchtelingen uit Oosteuropese lan den, die overal te zien zijn waar de Russische premier verschijnt. Tito reageerde hierop niet. Hij begon over Castro te praten en noemde hem „een held". Tito hield in zijn toespraak voor de algemene vergadering een krachtig pleidooi voor „vreedzame coëxisten tie". „Joego-Slavië", zo zei hij on- Bij vliegramp 29 doden Amerikaans toestel met militairen in zee gestort Een DC-6 van de Amerikaanse mari ne op weg naar de Philippijnen, is gisteren op 270 km ten zuiden van Okinawa in zee gestort. Allé negen entwintig mensen aan boord vonden de dood. Volgens een zegsman van de Ameri kaanse marine waren van de auto riteiten in Naha berichten ontvangen dat „geen overlevenden" waren on der de 23 passagiers en zes leden van de bemanning van de DC-G. Volgens hem vatte een van de moto ren van het toestel vlam en stortte het neer in de Philippijnse zee ten zuiden van Okinawa. Alle personen aan boord waren Amerikaanse mari nemannen. Zij waren op weg naar de Amerikaanse luchtmachtbasis Clai'k Field ten noordoosten van Subic Ba se op de Philippijnen. Het toestel was opgestegen van het marinevliegkamp Atsoegi bij Tokio. der meer, zal elk initiatief dat: ver mindering van de internationale spanning cn versterking van de vre de beoogt, steunen, „onverschillig van welke zijde het komt". (Zie slot pag. 3 kol. 1) Dona Fabiola met, haar zusters. V.l. n.r.: de gravin van Salinas, Dona Fabiola de Mora y Aragon, de gra vin van Saltes en de markiezin van Aguilar. Nog geen overeenstemming in metaalindustrie De besprekingen die gisteren tussen werkgeversorganisaties en werkne mersorganisaties in de metaalindus trie over de arbeidsvoorwaarden wer den gevoerd, hebben niet tot over eenstemming geleid. Zij zullen vol gende week woensdag worden voort gezet. VOLGENS WELINGELICHTE KRINGEN: Vandaag bezoekt het paar Brussel In welingelichte kring in Brussel is gisteren vernomen dat het huwe lijk van koning Boudewijn en de Spaanse edelvrouwe Fabiola de Mora y Aragon in de tweede week van november in Brussel zal wor den gesloten. Een woordvoerder van het paleis in Uaeken kon de mededeling beves tigen noch ontkennen. „De datum van de plechtigheid is nog niet officieel vastgesteld", zei lüj, „maar het huwelijk zal dit jaar plaats vinden, en zeker niet in de cember". Het huwelijk van koning Boudewijn zal het eerste koninklijke huwe lijk in België zijn in 34 jaar. In november 1926 huwde Boudewijns vader Leopold de derde en de Zweedse prinses Astrid Sopliie Louise Thy ra. Men verwacht dat Dona Fabiola kort na de intocht in Brussel naar Madrid zal terugkeren om haar bruidstoilet te bestellen en voorbereidingen voor haar vesti ging in België zal treffen. De familie De Mora heeft de Franse mode-ontwerper van Spaanse huize Balenciaga aangezocht om de trouwjapon van de koningin te ontwerpen. De inzegening van het huwelijk zal plaats hebben in de Brusselse collegiale kerk van Sinte Goed'ele en Sint Michiel. Geruchten dat koning Boudewijn kort voor of na zijn huwelijk een bezoek aan het geboorteland van Kroesjtsjew hield op het balkon van het gebouw van de Russische delega tie bij de V.N. in New-York een ge- improviseerde persconferentie. zijn bruid zal brengen, zijn niet bevestigd. Boudewijn bezocht Spanje in 19159 in strikt incogni to. Aan het kerkelijk huwelijk in de St. Goedele zal het burgerlijk hu welijk ten paleize voorafgaan. Het is een eis van de Belgische wet. Boudewijn en Fabiola zullen het pa leis in Brussel om drie uur zater dagmiddag verlaten in een open auto. De route leidt door de voor naamste straten van de Eelgischo hoofdstad. Nadat Dona Fabiola een krans zal. hebben gelegd aan de voet van het monument van wijlen koning Albert, de grootvader van Boude wijn, zal het paar worden ont vangen door burgemeester Coo- remans en zijn wethouders in het veertiende eeuwse stadhuis van Brussel. Een tweede krans zal worden gelegd bij het graf van de onbekende soldaat. Na de rijtoer zullen koning Boude wijn en Dona Fabiola op het bal kon van het koninklijk paleis verschijnen. OP MATJE GEROEPEN NA KRITIEK De 61-jarige generaal Raoul Sa lan, voormalig opperbevelheb ber van de Franse troepen in Algerije, die zich onlangs open lijk tegen de Algerijnse politiek van president De Gaulle heeft uitgesproken, mag niet meer naar Algerije, waar hij woont, terugkeren. Dit werd bekend na een onderhoud van de generaal met de minister voor de strijd krachten, Pierre Messmer. Salan, die de politiek van zelf- ELKE TWEE UUR EEN BOOT Nog wordt er druk gewerkt aan de aanleg van de nieuwe veerhaven te Kats, doch reeds in het begin van volgend jaar zal de boot van de dienst Zierikzee-Kats hier kunnen ATiS 1 meren. (Foto P.Z.C..) Laatste verbindingen: 21.00 uur uit Zierikzee en 21.45 uur uit Kats OKTOBER a.s. de weg over de Zandkreekdam tussen Zuid- en Noord-Beveland wordt geopend, betekent dat nog niet, dat het verkeer van midden- Zeeland naar Schouwen-Duive- land en omgekeerd hiervan on middellijk zal profiteren. De nieuwe veerhaven bij Kats is dan nog niet gereed hetgeen trouwens niet verwacht werd en het verkeer tussen deze de len van Zeeland zal na die eer ste oktober nog ongeveer vijf maanden zijn aangewezen op de vijftig minuten durende over tocht Katseveer-Zierikzee. Hoewel de vele regendagen het tempo, waarin de nieuwe veer haven bij Kats wordt aange legd, niet hebben bevorderd, zal deze toch begin van het volgend jaar, wellicht reeds op het eind vanfebruari, in gebruik geno men kunnen worden. Met het gereedkomen van de veer haven van Kats wordt niet alleen de vaartijd aanzienlijk bekort. Het stelt de Provinciale Stoomboot- diensten in Zeeland tevens in staat het aantal van zeven vaarten in beide richtingen, dat thans dage lijks wordt gemaakt, met twee tot negen uit te breiden. Elke twee uur zal de ..Koningin Emma" uit Zierikzee vertrekken, zoals ook vanuit Kats elke twee uur een vaart kan worden gemaakt. In de „met ingang vari nader aan kondiging" in werking tredende dienstregeling is de duur van de overtocht op vijfendertig minuten gesteld. Daarbij is gerekend met on gunstige factoren zoals getijstromin gen. In de praktijk zal het zeer vaak voorkomen, dat de overtocht precies een half uur duurt. Hetgeen dus bij na betekent, dat bij een groot ver voersaanbod de „Koningin Emma" zelfs eep tussenvaart zou kunnen maken. Waar het laden en lossen van boten met zijlading echter veel tijd vergt, behoort dit niet tot de mogelijkhe den. Men verwacht trouwens, dat met het aantal van negen vaarten de reserveboot „De Zandkreek" minder vaak zal behoeven bij te springen. (Zie slot pag. kol. 5) beschikking had veroordeeld en zich uitsprak tegen een „Alge rijns Algerije", was naar Parijs ontboden om zijn verklaring toe te lichten. Salan verklaarde later dat hij de maatregel van de regering „on verdiend" achtte gezien zijn dienst en werk in het verleden. Zijn verklaring van 14 september was niet nieuw daar hij altijd al uiting had gegeven aan zijn toe wijding aan de gedachte dat Al gerije Frans is en zal blijven. Hij zou zijn standpunt niet wijzigen en voorzitter blijven van de „Ver eniging van strijders van de Franse unie", een oudstrijders- organisatie die 28.000 leden zegt te tellen. Minister Messmer had hem mee gedeeld dat zijn verklaringen naar de mening der regering het Fran se optreden in Algerije benadelen. Salan was een der belangrijkste fi guren in de opstand der Europese kolonisten in Algiers, in mei 195S. welke De Gaulle weer aan de macht bracht. Salan had Algerije „definitief Frans grondgebied" genoemd en ieder het recht ontzegd anders te beschikken. Hij is voorzitter van de „Vereniging van strijders van de Franse unie" in Algerije. In deze kwaliteit had hij een communiqué met zijn gewraakte verklaringen getekend. Het verbod tot terugkeer steunt op de speciale bevoegdheden die de regering zijn verleend na de opstand van januari j.l. in Alge rije. De generaal is niet buiten dienst. Dit is een der privileges van zijn rang. Hij maakt deel uit van een speciale reserve. Op grond daarvan blijft hij onder worpen aan de regels van de mili taire discipline en moet hij zich onthouden van iedere activiteit van politieke of polemieke aard. VERWACHT. RUSTIG WEER Vrij veel bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Over het algemeen iets hogere tem peraturen. ZON EN MAAN 24 september Zon op 06.28 onder 18.3."5 Maan op 10.21 onder 20.29

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1