San Marino bedreigt Engeland met een leger van twaalf man BAKKER BRENNAN BESPRAK KAMER IN LONDENSE SAVOY NIEUWE UITGANGSPUNTEN VOOR KOSTPRIJSBEREKENING BELGIË BLIJFT ZITTEN MET ECHT KONGOLESESTOFFEN STREVEN NAAR CONCENTRATIE VAN ZUIVELC00PERATIES Het NEVEDA breiboek is uit! DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE: COURANT VEEL FANTASIE, MAAR GEEN GELD En zit nu in de gevagnenis Een berooide bakker in Londen die het'exclusieve Savoy hotel wist te doen geloven dat hij een .grote man" uit Hollywood was, is dezer dagen met een glimlach van vol doening op het gelaat de gevange nis ingegaan. „Ik heb 't 'm ge lapt en het was de moeite waard", zei hij. Voor het hof bracht de 23-jarige hakker, John Brenman, zijn ver- haal. Hij was van mening ge weest, dat hij voor' hogere dingen geroepen was dan broodbakken. En in zijn hart had hij altijd ver langd naar het gepolijste bestaan van de filmhelden, waarover hij in bed las. En zo op een goede dag wierp hij het bakkersvoorschoot af en trad hij de wereld van zijn dakkamerdro- men binnen. Hij zei Coventry wat een naargeestige stad vaarwel en trok naar Londen, waar hij begon met zich een zon nebril aan te schaffen. Zijn laat ste spaarcenten stak hij in een maatkostuum van Amerikaanse snit. Vervolgens begaf hij zich, na eerst nog een Zweeds ac cent in zijn Engels te hebben ge legd. naar het Savoy hotel en liet er zich inschrijven als ..Da vid Steiner, regisseur van Metro- Goldwyn-Mayer in Hollywood". Brenman had zijn rol goed geleerd. Ergens had hij gelezen dat film- bonzen nooit contant betalen. Dat naste helemaal in zijn opzet. Al les op rekening. I)e obers in de Savoy hielden van de man. Telkens wanneer hij af tekende voor een copieuze maal tijd in de luxe suite, schreef hij in kleine lettertjes aan de voet „plus 15 procent voor ober". Brenman, of eigenlijk Steiner, stuurde brieven naar beroemdhe den. En rode rozen naar Anna Neagie. De Savoy rangschikte hem onmiddellijk onder de „zeer belangrijke personen". Maar de kruik gaat zolang te water tot hij breekt. Hij kreeg de reke ning een vervelende formali teit. Het was opgelopen tot ruim zevenhonderd gulden voor vier da gen groot leven. En Brenman vertelde de man van de receptie, dat hij de rekening zou komen voldoen na zijn be spreking met Bruce Forsyth en Jimmy Logan Engeland's twee topkomieken over zijn volgen de film„The little boy who cried". Nu helemaal in zijn rol ingeleefd klopte Brenman, als Steiner, bij de twee echte sterren aan en het was in hun kleedkamer dat de politie hem vond. Savoy had lont gero ken. Het hof verwees Brenman voor achttien maanden naar de gevan genis. Het enige waarover hij zich verwijten maakte was dat hij de twaalfjarige Chris Turner, zoon van éen van de employés van de Savoy, een rol in één van zijn flim had beloofd. Dc moeder van het joch vatte de gevoelens van allen samen in de woorden „Hij heeft ons allemaal bij de neus gehad. Ik was al aan het pakken om met Chris naar Napels te gaan. Mijn baan als werkster had ik al van me afge schoven, Nu hebben we voor Chris nog een jong hondje moeten ko pen om 'm over de eerste teleur stelling in zijn leven heen te hel pen" John Brenman had zijn laatste epos. „The little boy who cried" ge maakt. Maar het was hoe: réén film. KRIJGSMACHT STAAT PARAAT Miniatuurstaat: „een muis die brult" Iu het midden van Italië ligt, boven op een heuveltop, als een verdwaald overblijfsel uit de Middeleeuwen, de kleinste en oudste democratie van de wereld. In de aardige republiek San Marino, gaat het er niet bepaald kalm toe en als Londen niet duchtig op zijn tellen past, zal Engeland zich te weer moeten stellen tegen het leger van San Marino (twaalf inan sterk), zo schrijft Nino lo Bello, in een artikel onder de titel „San Marino een muis die brult", in de „Christian Science Monitor". Engeland wil San Marino 72.000 dollars schadevergoeding betalen voor bombardementen, die de Royal Air Force in dit staatje aanrichtte gedurende de Tweede Wereldoorlog. De bevolking van deze dwergstaat eist een bedrag, dat tegen het miljoen loopt. De betrekkingen tussen Engeland en San Marino hebben nu zo'n teer punt bereikt, dat het ministerie van buitenlandse zaken steeds ver der gaande diplomatieke stappen overweegt. Laat Londen maar op passen, want San Marino zou wel eens spoedig zijn nota's in duide lijk Engels kunnen overleggen, in plaats van in Latijn. De aardige republiek San Marino heeft dat miljoen dollars hard no dig. De economie, waarachter een traditie van zestien eeuwen onaf hankelijkheid ligt, bevindt zich op een gevaarlijk punt. Gedurende de twaalf jaren, dat de communisten de macht over de achtendertig vierkante mijl bergtop in handen hadden, ging het steeds slechter, terwijl hun jaarlijks budget, nu bijna 900.000 dollars, steeds groter werd. Indien er geen toerisme was en er geen postzegels waren, zou. San Marino er waarlijk slecht aan toe zijn. De voornaamste bron van in komsten, postzegels, is niet groot genoeg om de begroting in even wicht te houden. San Marino heeft meer dan achthonderd verschillen de zegels uitgegeven, waaronder honderd en vijftig luchtpostzegels (ofschoon het geen vliegveld heeft). De uitgaven gedenken ver der de spoorweg van San Marino (welke al jaren niet meer loopt), de discuswerper (hoewel het land je niemand naar de Olympische 'Spelen heeft afgevaardigd) en Abraham Lincoln en Franklin D. Roosevelt (geen van beiden be zocht ooit het land). San Marino gaf zijn eerste post zegel uit in 1877, en gedurende meer dan 14 jaar bleven deze ze gels van-vijf en tien centesimi on veranderd. Maar in 1892 ontdekte de regering dat zij een dikke winst kon maken door de zegels ver keerd te drukken, tot grote vreug de van de postzegelverzamelaars. Postzegels verkeerd gedrukt Dus begon San Marino zijn ze gels verkeerd te drukken de rechterkant boven, de onderkant boven enz. In de tijd dat de com munisten aan de macht waren, drukte San Marino 64 verschillen de zegels die foutief geperforeerd waren, 10 waarvan het midden verschoven was, en zelfs een wel ke een afwijkende kleur bezat. Zij deden zichzelf de das om. Onlangs heeft de nieuwe christen democratische regering een in specteur aangesteld, die er op toe moet zien, dat dergelijke praktij ken niet meer voorkomen. Maar nog altijd kan men in de hobbel straten van deze dwergstaat -de postzegels van 1892 kopen voor 136 dollars (gegomd) en voor 72 dollars (ongegomd). Men kan hier oók een titel be machtigen, indien men er behoef te aan heeft. Want de aardige re publiek San Marino heeft bemerkt, dat sommige mensen bijna elke prijs willen betalen voor een ko ninklijke titel, met inbegrip van een wapen. Voor 37.000 dollars (alleen contante betaling), kan men alle wereldlijke rechten kopen die behoren bij de titel „Hertog van Paschiera", terwijl men voor de titel „Graaf van Montelupe", slechts 24.000 dollars moet neer tellen. Voor een paar dollars meer zal San Marino zelfs een plech tigheid op touw zetten, waarbij men dan de twee kanonnen, die het leger bezit, zal afvuren. T oeristenlegei Wat. behalve de postzegels en pseudo-litels, de economie van San Marino bovendien nog kan redden, zijn de duizenden toeristen, die welkom geld meebrengen. Men treedt in San Marino de bezoeker met buitengewone gastvrijheid te gemoet. Hij wordt zodoende aan gemoedigd zijn kleingeld te beste den aan souvenirs, ditjes en datjes, briefkaarten en dergelijke dingen. Voor een klein bedrag (één kwart je), kan hij zelfs zijn pas aan de grens officieel laten stempelen, zodat hij thuis kan laten zien dat hij in nóg een land is geweest. De bezoeker van San Marino moet echter voorzichtig zijn. Ondanks het feit dat hij meer dan welkom is, moet hij nimmer de naam San Marino onnodig gebruiken. Dit is hier een wettelijke misdaad en in dien men gepakt wordt, zit er een gevangenisstraf van veertien da gen aan vast. Natuurlijk is het mogelijk uit de gevangenis te blij ven als men geld wil betalen. Want het schijnt dat de schatkist hier een zwak voor heeft. NA OVERLEG MET LANDBOUWSCHAP Arbeid gewaardeerd tegen loonpeil van 1 april 1960 Tussen de minister van landbouw en het landbouwschap is overeenstem ming bereikt 'over een herziening van de uitgangspunten voor de kost prijsberekeningen ten behoeve van het garantiebeleid voor de landbouw. De op deze nieuwe basis berekenende kostprijzen zullen voortaan het ob jectieve uitgangspunt voor de vast te stellen garantieprijzen zijn. Bij de vaststelling van de garantie prijzen voor het oogstjaar 19591960 verdedigde de minister van landbouw een" minder strenge binding Lussen het niveau der garantieprijzen en de door het Landbouw-Económisch In stituut. berekende kostprijzen. Tegen deze gedachte van de minister is zo wel van de zijde van het landbouw schap als in de Tweede Kamer erns tig bezwaar gemaakt, omdat door de bepleitte ontkoppeling het ge- rantiebeleid zijn objectieve basis zou verliezen. Op aandrang van de Tweede Kamer zegde de minister toe met het landbouwschap overleg te zullen plegen over de toekomstige Premier Kroestsjeio heeft tijdens zijn verblijf in New York gedu rende een half uur gesproken liiet Fidel Castro. De Sowjetpremier heeft Castro opgezocht in diens hotel-in Harlem, zonder dat de po litie van deze trip op de hoogte basis van het garantiebeleid van de landbouw. AKKERBOUW. In de afgelopen maanden heeft een werkgroep, bestaande uit vertegen woordigers van het ministerie, het landbouwschap en het Landbouw- Economisch Instituut een herziening van de uitgangspunten voor de kost prijsberekeningen ten behoeve van het garantiebeleid voorbereid. Tus sen de minister van landbouw cn het bestuur van het landbouwschap is in middels overeenstemming bereikt over de voorstellen van deze werk groep. De minister heett het landbouwschap toegezegd dat de op de nieuwe basis berekende kostprijzen het objec tieve uitgangspunt voor de vast te stellen garantieprijzen zullen zijn. Het stellen van minimumnormen voor de akkerbouwbedrijven op zee klei moest vanwege de beperkte tijd voor de opstelling van de berekenin gen voor de voorcalculatie 1960-61 achterwege blijven. Het ligt evenwel in de bedoeling om in de toekomst ook voor de akkerbouwbedrijven op zeeklei minimum-normen te stellen ten aanzien van de efficiency van de bedrijfsvoering. De waardering van grond en gebou wen zal voortaan geschieden op ba sis van de officiële pachtnormen naar de gemiddelde kwaliteitsklasse van dc desbetreffende grondsoort en de gemiddelde doelmatigheid van de bedrijfsgebouwen. De beloning voor de bedrijfsleiding zal worden berekend als een percen tage van het totaal der bëwerkings- kosten en der rentekosten, voor de akkerbouwbedrijven op zeeklei komt men tot een percentage van 12.5%. Als algemeen uitgangspunt voor de kostprijsberekening 1960-61 geldt tenslotte, dat zij de'in 1960-'61 te verwachten produktiviteit weerge ven. Om deze reden wordt de arbeid (Advertentie) die lekkere shag de handige doos Denen protesteren tegen slraaljagerlamai ff Ook dinsdagavond hebben de inwoners van de Kopenhaagse wijk Magleby weer bij een der landingsbanen op het vliegveld Kastrup geprotesteerd tegen het lawaai van 120 decibel dat de straalpassagiersvliegtuigen n veroorzaken. De mensen in Magleby willen hun huizen van de hand doen maar er zijn uiteraard geen |i belangstellenden voor. Zij g vinden nu dat de staat er maar s aan meet geloven tegen de p prijzen die vóór het straalja- gerti'jdperk golden. iiiiiiiiiiiiii:iiiiiiii!ii!iiiiniiiiiiiiiiiiiiiniinnii!iii[iiiiiiii!!iii! Koeien bij melken geëlectrocutcerd Bij Wijkbrug (gemeente dc Wijk) zijn gisteren vier koeien van de vee houder It. Rooze door elektriciteit ge dood. Het ongeluk gebeurde tijdens het machinaal melken. Door een defect in een schakelaar kwam de machine onder spanning te staan, waardoor de koeien werden geëlektrocuteerd. De dieren waren op slag dood. De veehouder is verze kerd. Vrijstelling voor politie wordt overwogen (Van onze Haagse redactie) De minister van justitie deelt in zijn memorie van toelichting op de rijks begroting ten aanzien van het perso neelstekort bij het korps rijkspolitie het volgende mee: a. Het overleg met de overige betrok ken ministers over positieverbetering vindt voortgang; b. Over de mogelijkheid tot vrijstel ling van eerste militaire oefening voor potentiële politie-ambtenaren is hij met de minister van binnenlandse zaken in overleg getreden met de mi nister van defensie. c. In de loop van het jaar zullen voor de surveillancedienst bij de landgroe- pen 225 bromfietsen worden aange schaft. In 1961 volgt dan nog de aan schaf van 100 motoren met zijspan en nog eens 250 brommers. De minister stelt voorts dat het toe nemende personeelsverloop bij de rijkspolitie en de ongunstige resulta ten van de werving aangelegenheden zijn die hem met zorg vervullen. CRISIS-GEVOLG yy Misschien oefent de Kongolese crisis nog wel invloed uit op de Belgische mode. Niet dat de Belgische dames thans de Kongo lese modellen zouden gaan eopiëren, maar wellicht krijgen ze de gelegenheid hun keuze te doen uit een ruime voorraad „Kongolese" stof, die in België op gestapeld ligt en waar van men niet weet of er nog ooit een afzet op de Kongolese markt voor zal worden gevon den. Enkele Belgische tex tielbedrijven hadden zich sedert verscheide ne jaren gespecialiseerd in het vervaardigen van bontbedrukte weef sels die zo zeer in de smaak vallen van de Kongolese dames. 9e export van deze stof, dikwijls met schreeuwende kleuren en extravagante figu ren bedrukt, was voor sommige bedrijven een belangrijke factor ge worden in de moeilijke omstandigheden, waar in de textielindustrie zich in de afgelopen ja ren moest trachten te handhaven. Het is mogelijk dat de Belgische dames niet erg gesteld zijn op die ongewone tekeningen, die gedrukt zijn in kleuren die hier als „onmodisch" worden beschouwd, zoals vlam mend rood, chocolade bruin, hel blauw, of een mengeling ervan. Maar het is gebleken, dat talrijke Belgische vrouwen die in Kongo verbleven hebben, graag hun keuze gin gen doen tussen de goedkope stoffen die de Kongolese schonen be koorden, en zich een „paan" aanschaften. Het kwam zelfs her haaldelijk voor dat ze als een presentje voor familieleden of vrien dinnen een „echte Kon- folese" „paan" mee- rachten, die zeer op Srijs werd gesteld, laar toen had de Bel gische „paan" eerst een reis van zowat 18.000 kilometer ge maakt om als „echt Kongolees" de Belgi sche dames te kunnen bekoren. Er waren er ook waar bij geen vergissing over de oorsprong mo gelijk was, want ze waren voorzien van een reusachtige etiket „Java print made in Holland". gewaardeerd tegen het loonpeil 1 april 1960. TER VERSTERKING POSITIE Mechanisering en automatisering, zo zei hij, dwingen ons in de richting van het grootbedrijf. De heer Van Waes zei, met zijn opmerkingen over grotere machts vorming en over grote bedrijven niet te bedoelen dat de plaatselij ke coöperatieve verenigingen zou den moeten verdwijnen. Integen deel, deze verenigingen zijn de onmisbare schakel om de boeren de gelegenheid te geven zich de vereiste machtspositie op te bou wen. Maar er zijn grotere be- drïjfsecnheden nodig, zowel op het gebied van de produktie als van de handel. De plaatselijke vereniging behoeft geen eigen fabriek meer te exploite ren, als deze beneden de maat van de tijd zou blijven. Wat wij moeten heb ben, zo zei hij, is coöperatie van coöperaties. Dat betekent centrale leiding van de verwelking en van de Voorzitter F.N.Z. sprak bij 60-jarig bestaan van bond De Koninklijke Nederlandse Zuivel- bond F.N.Z., de centrale organisatie van de Nederlandse coöperatieve zui velfabrieken. herdacht tijdens de al gemene vergadering, die gisteren in de Houtrusthallen in Den Haag is geliouden zijn zestigjarig bestaan. Bij de F.N.Z. zijn nu acht provinciale bonden van coöperatieve zuivelfabrie ken aangesloten. In 1959 bedroeg de totale melkaanvoer der aangesloten fabrieken 3.834.000.000 kg melk bij 'n landelijke aanvoer van 5.570.000000 kg. v In de rede, waarmee hij de algemene vergadering opende, pleitte de voor zitter van de F.N.Z., de heer G. H. E. M. van Waes, voor grotere bedrijfs- eenheden op het gebied van produk tie en handel, die de coöperatieve zui- ran I velindustrie zouden kunnen maken tot een nationaal concern. meer dan 100 patro nen w. o. 40 in volle kleuren Vraag uw winkelier of stuur een postwissel/postgiro (no.* 301655) aan de Leidsche Wolspinnerij N.V., Zoeter- woudseweg 3, Leiden. Door zeer grote hoeveelheden melk in een te begrenzen gebied in één hand te brengen en in dat gebied aan alle coöpererende boeren dezelfde prijs uit te betalen, zou het mogelijk worden de technische uitrusting zo te rationaliseren eh te verbeteren als door de ontwikkeling van techniek en maatschappelijke toestanden wordt vereist. Gestreefd zal moeten worden naar integratie van de huidige instellingen zoals bonden, verkoopverenigingen, centrale fabrieken enz. Eerst wan neer dat geschiedt, zullen wij in staat zijn "het juiste antwoord te ge ven op de eisen die deze tijd aan ons als zuivelcoöperatoren stelt, zo meen de de heer Van Waes. Siamese tweeling in Sydney geboren Dinsdag is iu een ziekenhuis in de buurt van de Australische stad Syd ney een Siamese tweeling geboren. De tweeling, meisjes, is aan de borst verenigd, zoals dat het geval was met de Siamese tweeling die in 1954 in Nigeria geboren werd. Volgens de artsen groeien de meisjes voorspoe dig en ontwikkelt zich de kans dat zij gescheiden kunnen worden. Koningin Elizabeth leent kroon aan Duitse prinses Volgens het Londense blad de H „Daily Mail" zal koningin Eli- zabeth H van Engeland een p kroon uit de collectie van e| Windsor Castle in leen afstaan §i aan de 22-jarige prinses Alexandra van Ysenburg, die te Frankfort in het huwelijk H p treedt met de 37-jarige prins Wolf Heinrich van Hannover, p een broer van koningin Frede- p rika van Griekenland. De kroon welke inmiddels reeds onderweg is, behoorde H oorspronkelijk toe aan de dy- p nastie van Hannover en is, p toen koningin Victoria regeer- H de. naar Duitsland gezonden. p Het is niet bekend hoe de kroon nadien toch weer zijn weg naar de koninklijke iuwe- lenverzameling gevonden neeft. Overigens is de kroon in kwes- H tie voor het Engelse vorsten- huis niet van betekenis. Daar- bij komt dat koningin Eliza- p p beth n het hoofd is van het p huis van Hannover. De Britse ministerraad heeft toegestemd M m het uitlenen van de kroon. ij iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiili

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5