Waterschap Schouwen-Duiveland nam zeeweringen onder de loep LEZERS SCHRIJVEN ARKS beschuit iuZ*/ PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer Maar liefde won @ImLE|<v REKENING 1959 VAN POLDER WALCHEREN MET BATIG SLOT koopt.. eist dan een rnerjc.lf bovendien voorzien v 16 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1960 EERSTE EXCURSIE MET HOOFDINGELANDEN Dijkgraaf in afwachting Deltaplan alle nodige offers getroosten VOOR HET EERST in de jonge geschiedenis van het water schap „Schouwen-Duiveland" hebben dinsdag de leden van het dagelijks bestuur en het hoofd van de technische dienst met de hoofdingelanden van het waterschap een excursie gemaakt langs de zeeweringen van het eiland. De tocht bracht de nage noeg voltallige algemene vergadering van het waterschap bij de bedreigde of althans naar de mening van de technische dienst zwakke plaatsen in de zeewering. Vluchtig beschouwd dus een tocht, waarvan men met de meest sombere gedachten weerkeert Het tegendeel was echter waar. Want op de bedoelde plaatsen vond men steeds mensen en machines doende met het aanbrengen van versterkingen en verzwaringen Duidelijk bleek derhalve uit deze excursie, dat een groot waterschap zoals na de polderconcentratie ook op Schouwen-Duiveland ontstond, krachtig kan optreden en boven dien efficiënter kan „manoeuvre ren" met mensen en materiaal. Een sprekend voorbeeld daarvan zijn de transporten tussen Ouwerkerk en de omgeving van de veerhaven „De Val" bij Zierikzee. Laatstgenoemde plaats behoort tot die gedeelten, waar op de „verbeteringspolitiek" van het waterschap thans daadwerkelijk is gericht. Hier zijn aanzienlijke hoe veelheden zand en klei nodig. Die wor den thans betrokken uit de voormali ge Vierbannenpolder, waar nog. altijd een overbodig geworden hulpdijk her innerde aan de spectaculaire sluiting van het gat bij Ouwerkerk. Deze dijk kan verdwijnen. Ze wordt afgegraven en met de vrijgekomen grond kan men de dijken in de omgeving van „De Val" verstreken. Bij Bruinisse Men ziet bij het waterschap Schou wen-Duiveland ook vooruit. Dat konden de hoofdingelanden con stateren in de omgeving van Brui nisse, waar de noordelijke zeewe ring van de Bruinissepolder over een lengte van vier kilometer westelijk van deze plaats aan zienlijk wordt versterkt. Een schijnbaar overbodige verbetering, want het dijklichaam is daar bij zonder hecht en massief. Men verwacht hier echter, als de Gre- velingendam gereed is, een „opwaai" van het water. Daarom ligt thans in de nieuwe werkhaven van rijkswa terstaat te Bruinisse een zandzuiger, die vandaag, woensdag door-een lan ge persleiding achter de bestaande dijk een zanalichaam zal opspuiten. Aan de achterzijde van de dijk is een geringe hoeveelheid klei wèggegra- ven, zodat als het ware een „bed*' voor het zand is ontstaan. Zodra voldoen de zand in opgespoten in de Greve- lingen ligt een windzuiger kan men met de afgegraven klei het zandli- cliaam afdekken en is een nieuwe, nog massievere dijk gereedgekomen. Tijdens deze eerste excursie van het nieuwe waterschap werden ok de ge malen „Prommelsluis", „Den Osse" en (Advertentie) Wij Zeeuwen eten allen „Duiveland" bezocht, drie moderne ge malen, waarvan alleen reeds de in stallaties van „Prommelsluis" twee dieselmotoren ruim vijfhonderd ku bieke meter water uit Schouwen kun nen pompen. De oude sluis, die hier nog in dijk zit, is intussen als „zwak ke plaats" door rijkswaterstaat er kend en kan dus met rijkssubsidie worden verbeterd. Bij „Den Osse" aan de noordkant van het eiland, tussen Brouwershaven en Scharcndijke, doet (Advertentie) zich met de oude uitwateringsluis het zelfde voor. Het plan is, bij het op ruimen van deze verouderde installa tie ook de zich hier in het dijkbeloop bevindende inham te laten verdwijnen. De dijk zou dan korter worden en bo vendien zou men de bochten uit de achter de dijk liggende weg kunnen laten verdwijnen. Zwak punt Westelijk van het nieuwe, door elek triciteit gevoede gemaal „Den Osse" ligt de Langedijk, die nog steeds een zwak punt vormt in de zeeweringen van Schouwen. Ook dit hoeft de aan dacht van 't waterschap: zo zullen binnenkort in de betonnenmuur van de Langedijk verschillende coupures zijn hersteld. Thans is men hier ook bezig met het herstel van de Ossedam, een strek dam, die de stroom uit de kust houdt en welke dus ook een functie heeft bij de bescherming van de Langedijk. Het waterschap overweegt voorts, in deze omgeving een magazijn te bou wen. Verder heeft een dijkgedeelte ten noord-oosten van Zonnemaire de aandacht van het waterschap. Deze dijk staat op de nominatie als „zwak ke plaats" te worden aangewerkt en zal dus ook met rijkssubsidie kunnen worden verbeterd. Tenslotte acht het waterschap de duiker in het haventje van Viane een zwakke plaats: hier over is overleg gaande met Rijkswa terstaat. Het oude gemaal, dat hier staat, zal wellicht binnenkort worden gesloopt. HetZijpe Een vitaal punt in de zeewering van Duiveland is de dijk van de Stoofpolder bij Bruinisse, die langs het Zijpe ligt. Zodra de Gre velingendam gereed is wordt deze dijk voor een „krachtproef" ge plaatst: eb- en vloedstroom zullen zich dan door het Zijpe moeten „wringen", hetgeen uiteraard com plicaties kan geven. Aan de voet van deze dijk langs de Stoofpolder liggen verschillende oude zinkstukken: een duiker gaat thans de aard en de toestand van deze zink stukken na. Aan het slot van de excursie gaf dijk graaf A. M. Geluk uit Noordgouwe de hoofdingelanden de verzekering, dat het waterschap zich alle nodige offers zal getroosten om de zwakke plaatsen in de zeeweringen van Schou wen-Duiveland te versterken, omdat de algehele voltooiing van het Delta plan uiteraard nog tientallen jaren zal vergen. 23 september Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge HOOG EN LAAG WATER -f nap nap nap uur meter uur meter uur meter 15.28 2.27 9.33 1.87 3.17 3.42 4.34 5.05 5.17 2.33 2.47 2.60 1.65 1.98 15.57 16.38 1.7.05 17.34 2.41 2.48 1.50 1.80 9.58 10.36 10.19 10.35 2.04 2.17 3.3 nap uur meter 22.05 2.15 22.31 23.08 22.44 23.03 2.32 2.45 1.64 KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Beroepen te Oud-Vossemeer ds. P. H. Heenmans te Hagesteijn; te Bruinis se ds. L. Emmerzaal te Zwijndrecht. Beroepen te Sint-Catharines (Onta rio) Canada: A. O. Zijlstra te Wil- nis. Bei'oepen te Waddinxveen, vacature J. van der Haar: P. J. F. Namens te Kamerik; te Harkstede-Scharmer, toezegging: P. H. Borgers te Beer- daard; te Amersfoort, vacature dr. A. A. Koolshaas: J. J. van der Krift te Ermelo. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Renkum-Heelsum: W. C. van den Brink te 's-Gravenhage-O.; te Nes (w.d.): G. Clements, kandi daat te Rotterdam: te Exmorra-Al- lingawier en Tjerkweerd: P. J. Wes- terneng. kandidaat te Edam. Aangenomen het beroep naar Nieuw Loosdrecht ds. Chr. Wielemaker te Bruinisse. Beroepen te Ede vierde predikants plaats: H. Tien te Nijkerlc; te Eerne- woude: S. de Jong, kandidaat te Am sterdam; te 's-Gravenzande, vacature L. J. Boeijinga: J. v. d. Klaauw te Krabbendijke; te Muiden: J. Koen te Zijldijk Groningen; te Baarland en te Paesens en Moddergat: C. H. Koet sier. kandidaat te Amsterdam. Bedankt voor Berkel-Rodenrijs A. Corporaal te Edam. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Zeist: Chr. Verhage te Hilversum-C. Beroepen te Rotterdam-Zuid: S. v. d. Zwoll te Kampen. Bedankt voor Aalsmeer: W. van 't Spijker te Drogehandvoor Sneek T. Brienen te Mussel. Beroepen te Urk: H. Visser-Maar- tenzoon te Rotterdam-Zuid. GER. GEMEENTE. Beroepen te Kalamazoo (Michigan) U.S.A.: J. v. Haaren te Kampen. VRIJE EVANG. GEM. Beroepen te Rotterdam-Zuid: P. van' Vliet te Oldenbroek. Advertentie sinaasappel citroen vruchtenlimonade BINNENKORT ALGEMENE VERGADERING Dijkgeschot bracht rond 15.000 meer op Op zaterdag 1 oktober wordt in het Polderhuis te Middelburg een alge mene vergadering van liet Polderbe stuur van Walcheren gehouden. Op deze bijeenkomst zal onder meer. een voorstel tot herziening van de be groting '1959 en tot vaststelling van ae rekening over dit jaar in behande ling komen. Uit de stukken blijkt dat de gewone rekening over 1959 eindigt met een voordelig slot van f 53.527,88. Dit bedrag zou echter aanzienlijk hoger geweest zijn, in dien de provincie Zeeland en het Wa terschap Wegschap Walcheren niet geweigerd hadden de opgelegde aan slagen dijkgeschot te voldoen voor zover deze betrekking hebben op de wegen. Deze aanslagen bedroegen voor de provincie f 6429,26 en voor het Wa terschap Wegschap Walcheren f 36.238,05, aldus blijkt uit een be schouwing over de rekening, van de heer G. C. D. Rutgers van Rozen burg. voorzitter van het Polderbe stuur. Fruitcorso te Goes Men zegt weieens dat de mensen van de Pers, ogen en oren hebben, die al les opmerken, wat een gewoon mens niet ontdekt. Maar blijkens het ver slag in de P.Z.C. over het fruitcorso te Goes, dat ik hedenmorgen aller eerst opzocht, is hun toch iets aar digs ontgaan. Ofvonden zij dit de moeite van het vermelden niet waard Er reden twee „praalwagens", wel niet in de stoet, maar op eigen hout je over de Bergweg, voortgetrokken door een paar schooljongens, twee wegens in miniatuur, ontworpen en vervaardigd op kinderlijke manier, maar getuigend in al hun eenvoud van Initiatief en ondernemingsgeest. Daarom wfts het waarschijnlijk voor deze kinderen, voldoende geweest, als. er in de krant een waarderend woord aan was gewijd, al konden ze dan niet naar een prijs dingen. Misschien hebben zij met hun vertoning van hun werkstuk het idee geschapen... volgend jaar een nummer in te las sen: miniatuur-wagens. Vanaf deze plaats breng ik hen gaar ne mijn hulde! Het was alleraar digst! Een corso-bezoekster uit K Noot van de redactie. Het vertrou wen, dat de briefschrijfster in de op merkingsgave van de „pers" stelt, doet ons bepaald prettig aan. In dit geval echter, is onze verslaggever blijkbaar in opmerkingsgave tekort geschoten; hij heeft de beide minia tuur corsowagens niet gezien. Ook verslaggevers zijn maar mensen Concert ging niet door Met bitterheid las ik gisteren het be richt dat het concert, te geven door het Rotterdams Philharmonisch Or kest, in de Grote Kerk te Goes niet doorgaat. Het is de tweede keer dat zoiets ge beurt en ook nu zal het zijn oorzaak vinden in de samenstelling van het' programma. Als de te spelen stukken; buiten het geijkte klassieke program- ma vallen dan is er voor de uitvoe ring geen belangstelling. Beethoven, 1589. Een bijna hoorbare zucht van verlichting ont snapte aan ieders lippen, toen de Terra I met een lichte schok op zijn verende buffers neerkwam. Opeens was alle spanning wegge vallen en 'n tikje geforceerd lachend keken de inzitten den elkaar aan. Omdat zij wisten dat hun expeditie leider een hekel had aan al les wat naar sentimentali teit zweemde, onthielden zij zich van al te theatrale ge baren of dramatische uit spraken. Charley verbrak de spanning door uit te roepen: „En dit, geachte dames en heren, is dan het einde van onze excursie. Aan de uit gang kunt U voor de luttele som van twee kwartjes een rijk geïllustreerd boekje vol in teressante historische gegevens bekomen. Zij die hun dankbaarheid jegens de explicateur in een kleine geldelijke bijdrage willen uit Verder wordt meegedeeld, dat het dijkgeschot in 1959 rond f 15.000 meer opbracht dan de raming. In dit jaar werden voor het eerst de aan slagen opgelegd volgens het nieuwe kadaster. Eerst toen bleek, aldus schrijft cle voorzitter van het Polder bestuur, dat de polder kadastraal groter is, dan tot nu toe volgens oude opmetingen berekend was. Wat de uitgaven bij gewone werken betrof bleven de Noord watering, de Zuidwatering en de Westwatering onder de raming. De Oostwatering daarentegen overschreed de raming. Voor stormschade was voor 1959 een uitgaaf van f 60.000 geraamd, maar slechts bijna f 23.000 behoefde aan herstel door stormschade te worden besteed. In totaal werd tegen een raming van f 1.729.7-56.46 een bedrag van f 1.676.221,74 uitgegeven, wat voor namelijk een-gevolg is van de lagere uitgaven voor gewone werken ad rond f 2S.000, voor stormschade ad f 37.000, en voor onvoorzien ad f 15.000. Hiertegenover staan echter een hogere uitgave der salarissen ad f 11.000 en van dijkgeschot ad f 17.000. Verder komen in deze alge mene vergadering een voorstel aan de orde betreffende de aankoop van een perceel grond in de gemeente Domburg, van de heer J. Vreeke Czn. groot 0.15.36 ha tegen een prijs van f 6.per vierkante meter, een voor stel tot verpachting van een perceel grond te Domburg van 0.66.80 ha aan de heer C. Schoonenboom voor f 93.52 en tot herziening van de sala risverordening Walcheren inzake de bezoldigingsregeling van de machi nist. Tevens is er een voorstel met ingang van 1 januari 1960 de salaris schaal van de griffier opnieuw vast te stellen. Chopin, Mozart, dat zijn zo'n beetje de paradepaardjes waar muziekmin- nend Nederland in dit geval Zec- lan op afkomt. U moet mij góed verstaan: daarmee ontken ik geens zins dat deze componisten prachtige muziek hebben geschreven. Wel be doel ik dit, dat als er een symfonie van Beethoven gegeven wordt die nien niet kent, of iets van een mo dern Nederlands toondichter, dan blijft men liever thuis om naar de te levisiereportage van Prinsjesdag 'tc kijken. Ik weet het wel, het is een kwestie van opvoeding van het publiek, als men wil dat de mensen ook naar het onbekende en moderne komen luiste ren: maar het is erg dat telkens weer blijkt dat het publeilt niet wil worden opgevoed. Goes. A. P. CORNET. Als U pantoffels drukken, kunnen zulks in deze pet doen. Wij..." „Hou op, kletsmajoor, en trek je ruimtepak aan!" lachte piloot Storm. We gaan eens 'n kijkje buiten nemen!" Charley salueerde. „Okay baas! Even 'n straatje om lopen en de hond uitlaten, of even een frisse neus halen, zoals mijn grootmoeder zaliger altijd placht te zeggen!" Het was dadelijk 'n drukte van belang daar in die controlekoepel, terwijl men zich met veel gezucht en gesteun in de ruimtepakken hees. Niemand zag hoe dr. Kowalski opeens heimelijk wegsloop.. tegen huidirritatie tegen transpiratie-geur anti-septisch z M verlengt de levensduur .43 Eindelijk was dan toch alle drukte weer voorbij en bleef in de nu lege balzaal alleen Fred nog over, die voor het veilig uitdoven van de feest verlichting zorgde, terwijl Karen, of schoon zelf erg vermoeid, mevrouw Paynton en de keukenmeid voor hun medewerking was gaan bedanken. Ondertussen liep Stella de trap af om zich naar Christopher te begeven. Ze had zich doodverveeld en begreep eigenlijk niet, waarom Kit nog vast hield aan de h. i. verouderde opvat ting, dat hij tegenover zijn pachters tot zo'n kinderfeest vei'plicht was. Maar ja. Kit bleef nu en dan een raadsel, moest ze toegeven. Je kon nooit weten wat ten slotte bij hem de doorslag zou geven. Ze vond Christopher reeds in de sa lon. Hij dommelde en schouderopha lend knielde ze bij het haardvuur.' Met de behaaglijkheid van een ver wende poes koesterde ze zich in de warmte, die haar tenslotte bijna te machtig werd, ofschoon ze uit traag- Margaret Malcolm 1 lieid bleef waar ze was. Alles in de kamer ademde rust of, naar Stella's inzicht, verveling. Tot dat onverhoeds, voor ze zich in vei ligheid kon stellen, een gloeiende kool uit de vuurhaard schoot en precies in haar schoot terechtkwam. Als bij toverslag waren aanstellerij en koele berekening verdwenen. Toen ze haar japon zag vlamvatten, riep ze in paniek: „Kit, Kit, help me, doe toch iets!" En Christopher, door haar ge schreeuw uit zijn sluimering gewekt, Christopher, die maanden lang hulpe loos terneer had gelegen, wierp zijn beddekleed terug en waggelde naar de haard om haar tc hulp te komen. NEGENDE HOOFDSTUK. Stella's kreten hadden ook de ande ren doen toesnellen, maar bij hun komst had Christopher de vlammen al uitgeslagen. Nu was hij, met de handen voor zijn ogen. uitgeput in een grote leunstoel neergezonken, terwijl de nog zenuwachtig snik kende Stella, verstijfd van schrik, naar de overblijfselen van haar japon zat te staren. Noch Karen noch Fred hadden echter aandacht voor haar. Toen Karen de kamer binnensnelde, hield ze plotse ling de adem in, rende zonder aan iets anders dan aan Christopher's wonderlijke prestatie te denken op hem toe en knielde naast hem neer. „Christopher, lieveling!" stamelde ze. ,,Wat is er gebeurd?'* Hij sloeg een arm om haar trillende schouders en wéér kreeg ze het zali ge gevoel, dat hij haar nodig had. „Precies weet ik het niet", zei hij langzaam. „Ik hoorde een schreeuw; ik was aan het soezen, geloof ik. En van wat daarna gebeurde, herinner ik me alleen, dat ik op de vloer lag geknield, om de vlam uit Stella's ja pon te slaan". Karen draaide zachtjes zijn handen om. Deze waren minder ernstig ge wond dan ze had gevreesd, maar be hoefden toch verzorging; dus ver zocht ze Bannister, die eveneens was komen aanhollen, wat verbandmate riaal te halen. „Maar bel eerst dr. Stalham op", voegde ze eraan toe. En ging toen, zich weer tot Christopher wendend, voort: „Je kunt zeker wel blijven zit ten tot de dokter komt, nietwaar Of ga jé liever weer liggen?" „Om je de waarheid te zeggen, geloof ik niet. dat ik weer kan opstaan althans nog niet", verzekerde hij. „Ik voel me zo slap als een vaatdoek". „Ja, dat neem ik aan", zei Karen kalm, maar liet er dadelijk gerust stellend op volgen: „Dat doe je altijd wanneer je een tijdje te bed hebt ge legen. Daarom zal het nog wel een heel poosje duren voor je weer sterk en flink bent". „Karen, wat denk je? Zal ik beter worden?" fluisterde hij angstig en ze streek hem kalmerend over de arm. „Ja", antwoordde ze uit volle over tuiging, „Er is. speciaal voor jou, een wonder gebeurd, Christopher en je behoeft nergens bang voor te zijn". „O", zuchtte hij. achterover in zijn stoel leunend, „ik durf het- bijna niet geloven en tochtoch denk ik, dat je gelijk hebt". Op dit ogenblik kwam Bannister met het verband en een glaasje met een donkerrose vloeistof. „Ik denk dat dit haar ladyschap goed zal doen, meneer", zei hij, Fred het glas ter hand stellend, ,,'t Is enkel vlugzout met wat opwekkende mid delen eraan toegevoegd". Fred sloeg een arm om Stella heen en hield het glas bij haar lippen. Ze dronk werktuigelijk, alsof ze ternau wernood besefte wat ze deed en er kwam een angstige uitdrukking op zijn vriendelijke gezicht. Zolang hij Stella had gekend, was ze steeds ze ker van zichzelf geweest en volko men in staat op haar eigen persoon tje te passen. Nu evenwel leunde ze tegen hem aan, alsof zc blij was met zijn nabijheid en steun. Hij wachtte tot zc het drankje had ingenomen en zei toen op een toon, die alle mogelijke protesten harer zijds hij voorbaat ter zijde schoof: „Nu ga ik je naar bed brengen, want na de schok van daareven is dat de beste plaats voor je. Zeg, Bannister-, zou jij ook de kamenier kunnen vin den?" Waarna Fred, met het. gemak alsof zij een kind was, Stella optilde en uit (ie kamer droeg. Onwillekeurig slaakte Karen een zucht van verlichting. „Ik kan dat verband wel afmaken, Bannister", verzekerde ze, „dan kun jij zien of je Flora vindt. Zég haar, dat ze warme kruiken meebrengt en laat ook een kop thee naar boven sturen". „Jij denkt, geloof ik. aan alles, niet waar?" zei Christopher, neerziende op haar gebogen hoofd, terwijl ze geknield voor hem lag om het ver hand tc bevestigen. Zc keek even naar hem op en een hoge blos kleurde haar wangen. „Neen, niet altijd", bekende ze zuch tend. „Soms bega lk domme fouten. O, niet omdat rk probeer ze te ver mijden, maar omdat ik me steeds verplaats in de gezichtspunten van anderen". Bij deze woorden keek ze hem. achterover leunend, ernstig aan en ging toen met een moed die ze een goed half uur tevoren niet zou heb ben bezeten, voort: „Christopher, dat paardrijden met Fred was enkel en alleen omdat de dokter me wat li chaamsbeweging had aangeraden, niet omdat ik er zo erg naar ver langde. Eigenlijk was ik doodsbang". „Bang?" vroeg hij, blijkbaar vrolijk over die bekentenis. Toen echter voegde hij er met veranderde gelaats uitdrukking aan toe: „Maar je bent er toch mee voortgegaan". „Ja, want ik moest me die angst af wennen", hernam ze ernstig. „Ik dacht, datdat indien jij beter werd, het prettig zou zijn als we sa men uit rijden konden gaan". Christopher sloeg Karen stomver baasd gade. „1-Ioe kwam je zo zeker te zijn van mijn herstel?" vroeg hij. „Ik zelf had vrijwel geen hoop erop". „O", antwoordde ze peinzend. „Ik hoopte het zó vurigik probeerde je te doen geloven in beterschap". „En het ziet er naar'Uit, alsof je er in slaagde", hernam hij, haar vragend aanziende. „Zeg, Karen..." Hij boog zich voorover, maar meteen vingen haar oren enig geluid van buiten op. „De dokter!" riep. ze uit, haastig overeind springend. „Wil je hem al leen ontvangen, Christopher? Of zal ik blijven?" „Blijf", zei hij, haar toelachend en weer achterover leunend. „Weet je wel, mevrouw Thirlby, dat je een nogal wonderlijk persoontje bent?" Andermaal kleurde een blosje haar bleke wangen en even lag haar hand op zijn schouder. „En heb je me vergeven?" klonk het zacht. (Wordt vervolgd) z O f— LU

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 18