mmom Regering werkt aan tienjarenplan voor Nederlands Nieuw-Guinea BINNEN VIER JAAR GEHELE BINNENLAND ONDER BESTUUR GROEIEND PERSONEELSTEKORT BIJ DE GEMEENTEPOLITIE MOORDZAAK „TIJGER-ANNIE" VOOR HAAGS GERECHTSHOF DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 (Van onze Haagse redactie) Een snelle en waar mogelijk versnelde ontwikkeling over de gehele linie is de kern van het Nieuw-Guinea-beleid, zoals dit tot uiting komt in de memorie van toelichting op de begroting 1961 van de minister van binnenlandse zaken. Dit beleid stuurt er op aan de bevolking zo spoedig mogelijk in staat te stellen haar politieke status zelf te bepalen. In verband hiermede is de opstelling ter hand genomen van een tienjarig ontwikkelings- en werkprogramma, onder te verdelen in twee of drie perioden. Dit plan zal betrekking hebben op een „weloverwogen, onderling samenhangende, systematische ont wikkeling op staatkundig bestuurlijk, op economisch alsmede op sociaal en cultureel terrein, waarbij in liet bijzonder aandacht zal worden besteed aan een doelbewuste en zoveel mogelijk actieve inschakeling van de Papoeas in alle geledingen van het ontwikkelingsproces. tot inschakeling van. de inwoners in het bestuur van het land, met kracht worden doorgevoerd. De openlegging- van het nog niet on der bestuur gebrachte gebied zal in versneld tempo worden aangevat. Het streven is erop gericht om bin nen vier jaren, gerekend vanaf 1 ja nuari 3961, het gehele binnenland onder daadwerkelijke bestuurscon- trole te brengen. Naast de bestuurs- uitbreiding wordt in de reeds langer onder bestuur staande of recentelijk onder bestuur gebrachte gebieden voortgegaan met de intensivering van bestuurszorg en welvaartsbevor dering. Ter dekking van het tekort op de begroting van Nieuw-Guinea is de bijdrage van het rijk voor 1961 vastgesteld op f 94,5 mil joen. Genoemde versnelling van de ontwikkeling zal een jaar lijkse stijging in de jaren 1962 tot en met 1964 met zich mee brengen van tien miljoen. Ver wacht wordt, dat de bijdrage van het rijk in 1964 124,5 mil joen gulden zal bedragen. Na 1964 wordt geen verhoging van de bijdrage meer verwacht. In tegendeel: de mogelijkheid be staat van een geleidelijke verla ging, mede door de baten, welke de extra investeringen tot 1964 zullen opleveren. W elvaartsbevord ering De staatkundige ontwikkeling van de bevolking zal, waar mogelijk, wor den bevorderd. Wanneer het ter zake ingediende ontwei-p tijdig tot wet wordt verheven, mag in 1961 de in stelling van de Nieuw-Guinearaad worden verwacht, welke de Papoea de gelegenheid zal bieden ook op centraal niveau over eigen zaken te beraadslagen om mede daardoor ver antwoordelijkheid te dragen voor het ten aanzien van zijn land te voe ren beleid en de wijze van uitvoe ring daarvan, aldus de minister. Daarnaast zal de democratisering van het bestuur op lokaal niveau door de instelling vail dorps-, stads en streekgemeenschappen als middel De oprichting van hei Papoe-vrïjwil- ligcrskorps is bezig haar beslag te krijgen. Officieren en onderofficie ren van andere delen van de krijgs macht zullen de opleiding ter hand nemen, de commandant is een hoofd officier van liet korps mariniers. De opleiding is zodanig ingericht, dat een zo groot mogelijk aantal jonge ren daarbij is betrokken, die door hot korte dienstverband niet behoeven te vervreemden van eigen dorpssamen leving. Behalve aan «Ie militaire vor ming wordt ook bijzondere aandacht besteed aan civiele opleidingen, opdat vrijwilligers bij terugkeer iu de bur germaatschappij daarin een beter be staan kunnen vinden. OPLEIDINGSSCHOLEN HALF GEVULD Het personeelstekort bij de gemeen tepolitie begint bedenkelijke vormen aau te nemen, zo blijkt duidelijk uit de noodkreten, die de minister van binnenlandse zaken, mr. Toxopeus, in de memorie van toelichting op zijn begroting voor 3961 slaakt. Het aantal vacatures blijft zich in stij gende lijn bewegen. Doordat do op leidingsscholen van de gemeentepo litie slechts voor de helft bezet zijn, moet bovendien met een* verdere stijging van de personeelstekorten in de naaste toekomst worden reke- ning gehouden. De minister ver wacht, dat het aantal vacatures, dat op 1 januari 1959 rond 500 bedroeg en een jaar later rond 650, op 1 Rectoraatsoverdracht V.U. te Amsterdam De woensdagmiddag afgetreden rec- tor-magnil'icus van de vrije Univer siteit te Amsterdam, prof. mr. P. J. Verdam, acht de vraag of de open bare en bijzondere universiteiten el kaar naderen, zoals volgens hem in liet nieuwe wetsontwerp op het we tenschappelijk onderwijs herhaalde lijk wordt gesuggereerd, wel belang wekkend, doch met relevant. Prof. Verdam zei dit, toen hij in zijn rede over de lotgevallen der univer siteit tijdens dc senaatszitting ter overdracht van het rectoraat aan zijn opvolger prof. mr. I. A.. Diepenhorst, sprak over de positie van een bijzon dere universiteit tussen de andere universiteiten. Typerend noemde prof. Verdam de rem, die het genoem de wetsontwerp zet op nieuwe stu dierichtingen en dat, terwijl piet-rijks instellingen in het verleden belangrij ke initiatieven hebben ontplooid, hun zwakke krachten ten spijt. Ver lopen volgens prof. Verdam openbaar en bij zonder onderwijs uiteen in de rege lingen van de theologische faculteit. In de aula van de Nederlandsche Eco nomische Hogeschool heeft de decaan van de nevenfacultcit der stichting klinisch hoger onderwijs, prof. dr. H. J. Flieringa. in een openbare vergade ring verslag uitgebracht van de lotge vallen van de stichting in het afgelo pen studiejaar. Sprekende over hel probleem van de tandheelkundige ver zorging in ons land. gewaagde prof Flieringa van de commissie, die in het leven werd geroepen om dit vraagstuk en dat der opleiding te be studeren. Deze commissie verzocht om in het westen des lands en wél in Rotterdam een vierde opleidings centrum in te richten. Verder zei prof. Flieringa, dat Rotterdam bij 'n sprei ding van het hoger onderwijs volledig van de kaart was geveegd, met de opmerking, dat het voor een tandheel kundige opleiding niet in aanmerking komt, omdat het geen volledige medi sche faculteit en geen wis- eri natuur kundige faculteit heeft. BOOS. Een begrafenisondernemer in het Engelse plaatsje Scarborough helde aan bij de woning van Edward Morrison, om de voorbereidingen voor diens begrrafenis met de familie in orde te maken, zoals hem- telefo nisch was verzocht. Een verbaasde en boze Edward Mor rison deed hem open. EERSTE. Een van de eerste auto mobilisten die in Engeland dc zojuist ingevoerde bonnen voor overtreding van liet parkeerverbod kreeg, was politierechter Geoffrey Raphael. DRAMA TE KATENDRECHT Verdachte en officier beiden in beroep De procureur-generaal bij het ge rechtshof in Den Haag, mr. J. Zaai jet*, heeft gistermorgen tegen de 30-jarige Rotterdamse zeeman S. K. een gevangenisstraf geëist van twaalf jaar. De zeeman was ten las te gelegd doodslag subsidiair mis handeling de dood tengevolge heb ben op de 28-jarige A. W. van der S. te Rotterdam, die op Kalen- dreelit bekend stond als „Tïjger-An- Wegens do zedenkwetsende aspecten van de zaak werd de behandeling voor het hof op last van de procu reur-generaal met gesloten deuren behandeld. Voor de rechtbank in Rot terdam heeft verdachte bekend, doch hij zei niet de bedoeling te hebben gehad: de vrouw te doden. In een hotelkamer kregen zij on eenheid, die er aldus de lezing van de verdachte op uitdraaide dat hij een zich om haar hals be vindende nylonkous zou hebben aangehaald." Dit zou hij geduren de een seconde of 25 gedaan heb ben om haar angst in tc boeze men. Toen hij de kous losliet, be woog zij niet meer of bleek zij overleden te zijn. De politie kreeg achterdocht tegen de zeeman, omdat hij in het gelaat was gekrabd. Aanvankelijk ontken- Tengevolge van g rondverschuiinngen en overstromingen zijn in Noord- Italië meen- dan veertig mensen om het leven gekomen. Foto: Het Cavourplein in Como, Staat onder wateromdat het Co- momeer buiten zijn oevers'is getre den. de hij echter iets van de dood van de vrouw te weten. Op 27 april bekende hij tegenover de politie wat er pre cies gebeurd was. Na eeu eis van twaalf jaar gevange nisstraf en terbeschikkingstelling van de regering, heeft do rechtbank de zeeman veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes jaar en terbe schikkingstelling, van welk vonnis zo wel de officier Aan justitie als de ver dachte in beroep zijn gekomen. Het hof iu Den Haag- zal 5 oktober von nis wijzen. januari 1963. tot rond 3000, dat is ongeveer 7 '4 procent van de ma ximum sterkte, zal zijn opgelopen. In het laatste cijfer is de verhoging van de maximum sterkte wegens noodzakelijke uitbreiding begrepen. In het bijzonder zijn de grote korp sen onderbezet. Amsterdam staat, in dit opzicht bovenaan met een tekort van ongeveer 18 procent. De heroriëntering op de taak en de dienstuitoefening van de politie, die zowel de efficiency van de korpsen als de aantrekkingskracht van het politieambt zal moeten verhogen en aldus zal kunnen leiden tot een her waardering van dit ambt, zal nog belangrijke vooruitgang moeten boeken voordat de huidige impasse, waarin de wei-ving zich ook in kwa litatief opzicht bevindt, kan worden overwonnen, zo meent de minister. Daarbij zullen ook de gemeenten een belangrijke rol moeten vervullen. De minister onderzoekt of het mo gelijk is de politie-adspiranten op jongere leeftijd in opleiding te ne men, waardoor ook de leeftijdsgroe pen van 18 en 19 jaar in de werving- zouden kunnen worden betrokken. In overleg; met het departement van justitie wordt op het ogen blik bestudeerd op welke wijze het programma voor de eerste opleiding van het lager politie personeel kan worden aangepast aan moderne inzichten en meer afgestemd op de eisen van de praktijk. In de 'loop van het volgende jaar zal 'naar verwacht mag wor den een aanvang kunnen wor den gemaakt met een meer sy stematische opleiding van de amb tenaren, die belast zijn met re cherchewerkzaamheden. Waar koning Boudewijn zijn hart verloor aan Dona Fabiola Ilet in Zurich verschijnende blad „Bliek" wist gisteren te melden dat koning Boudewijn van België zijn hart verloor aan Dona Fabio la tijdens een vakantie in de Zwitserse Alpen. „De ingetogen koning Boudewijn ontmoette zijn gelijkgestemde bruid in Zwitserland", schreef hot blad. Volgens „Bliek" was koning Boudewijn vast van plan deze gegevens geheim te houden. Maar, vervolgt het artikel, „het is nu doorgelekt dat de koning z(jn bruid vond in het exclusieve Zwitserse vakantie-oord Crans-Sur-Sierre". Het blad schreef niet hoe het aan de indiscrete mededeling gekomen was. Noch wanneer zij elkaar ontmoetten. Wel dat Dona Fabiola onder Boudewijns gasten was geweest tijdens een skitocht in Cour- chevel in Frankrijk in maart van dit jaar. Crans-sur-Sierre is een geliefkoosd vakantieverblijf van de Belgische koninklijke familie. Het beroemt, zich op het bezit van de mooiste golflinks van Zwitser land met achttien holes. En golf is een passie van koning Boudewijn zowel als van zijn vader ex-koning Leopold. Vijf jaar geleden zag de heer H Raymon Hiitwaite nit like- ston f Engeland), zich om ge- H zondheidsredenen genoodzaakt ontslag te nemen als mijnwer- M leer. De 36-jarige arbeider werd wegwerkermaar kon H zijn oudé beroep niet loslaten. Hij heeft nu een kolenmijn na- H gebouwd in zijn tuin; de mijn- gangen zijn groot genoeg voor e§ m een volwassene. Een trans- =j - portband, kolenwagens, signa- len en veiMgheidsmtriisting §j ontbreken niet. Wanneer de s gehele mijn gereed is, heeft de heer Huthwaite een kleine hon- p derd gulden uitgegeven. Zoals uit de foto blijkt, treedt H de vijfjarige Lewis in de voet- sporen van zijn vader. lllllllllllllllllllllllllllllllllM Moboetoe vraagt vertrek Ghanese- Guinese troepen De door de Kongolese „sterke man" kolonel Moboetoe opgerichte raad van commissarissen ging gisteren daadwerkelijk over tot het overne men van het bestuur. Geëscorteerd door soldaten namen de leden van de raad de ministeries stuk voor stuk over. Inmiddels is de bewaking door Gha- nese soldaten van de ambtswoning van de afgezette premier, Patrice Loemoemba, gedeeltelijk overgeno men door Soedanese soldaten. Mo boetoe had gistermorgen gezegd dat een Ghanese officier de arrestatie van Loemoemba had verhinderd en dat hij bij de V.N. hierover had ge protesteerd. Mopoetoe heeft woensdagavond meegedeeld, dat hij de V.N. heeft verzocht de Ghanese en Guincse de tachementen van de V.N.-strijdmaeht uit Kongo terug te trekken. Dit verzoek was gedaan na de ont dekking van een dossier met docu menten, waarin sprake was van „communisten, Guineeërs en presi dent Kwame Nkroemah van Ghana". Dit dossier zou zijn gevonden in de aktetas van Loemoemba, toen deze kortgeleden werd aangehouden en enige tijd werd vastgehouden. Vol gens doorgaans betrouwbare Afri kaanse kringen in Leopoldstad heeft kolonel Moboetoe dinsdag aan ver scheidene Afrikaanse ambassadeurs bewijzen overgelegd van een com plot om. Loemoemba aan de macht te brengen. Moboetoe deelde woensdagavond, ook mee, dat hij de uitwijzing heeft ge last van Serge Michel de perschef van Loemoemba, en van mevrouw Blouin, die een. invloedrijk adviseur van Loemoemba zou zijn. Hammarskjöld protesteert hij T sjombe De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjöld, heeft bij de leider van Katanga, Tsjombe, krachtig geprotesteerd te gen de acties die Katangese gendar mes in Loeeua en omliggende stre ken tegen Baloeba's hebben onder nomen. De Katangese gendarmes „hebben het vuur geopend op de burgerbevolking, een ware mensen jacht ingezet en talrijke Baloeba's gedood". Dit optreden is onvergeeflijk en vormt „een ontoelaatbare schending i van de rechten van de mens en de I beginselen waarop de Verenigde Na- ties zijn gegrondvest". De strijdkrachten van de Verenigde Naties zullen in de toekomst optre- den tegen dergelijke acties, die even- tueel in de Verenigde Naties ter sprake zullen worden gebracht, aldus Hammarskjöld. Een woordvoerder van het minïste- i rie van binnenlandse zaken van Ka- tanga ontkende dat in Loeela gru welen zijn begaan. I Handelsdelegatie eind september naar Hongarije Op 26 september vertrekt een dele-1 gatie van 21 vertegenwoordigers van j de Nederlandse handel en industrie j naar Hongarije voor een oriëntatie reis van 10 dagen, aldus wordt van de Hongaarse legatie in Den Haag vernomen. De delegatie zal staan onder leiding van de heer A. J. Zikel (economisch drs.), algemeen secretaris van het verbond van de Nederlandse groot handel. Deze reis geldt ook als een tegenbe zoek voor de reis die een Hongaarse delegatie in juni naar ons land heeft gemaakt. Het Wereldgebeuren Versnelde ontwikkeling kern van beleid Vijfjarig schipperszoontje in België verdronken In het kanaal Gent-Brugge onder de gemeente Zomergen in België is gis termiddag- de vijfjarige Adri van Dam, een zoontje van de schipper van de Nederlandse lichter „Sympathie", door verdrinking om het leven geko men. Menselijkheid Frederick Boland staat bekend a's een Ier mot zekere „nationale eigenschappen" hij wordt vlij tig, gemoedelijk en zeer standvastig genoemd. Die vlijt en die standvas tigheid zullen hem van pas komen nu hij - - met tegenzin van de com munistische afgevaardigden die de voorkeur gaven aan de Tsjech Jin Nosek -- tot voorzitter van de dins dag begonnen Vijftiende Algemene Vergadering der Verenigde Naties Is gekozen. Men verwacht dat het op deze vergadering, waar behalve de Russische premier Nikita S. Kroesj- tsjew nog vijftien andere regerings leiders present zijn, alsmede niet. minder dan veertig ministers van buitenlandse zaken, bij herhaling warm zal toegaan. Van de voorzitter wordt onder die omstandigheden een standvastige en koele leiding geeist. Van de mede-afgevaardigden wenst hij ongetwijfeld dat zij eveneens wat gemoedelijkheid zullen tonen. Wat droogjes heeft hij gisteren opge merkt te menen, dat de pas begon nen zitting van de algemene vergade ring „één van de opmerkelijkste zal worden die de Verenigde Naties waar schijnlijk ooit zullen meemaken". Dat hij zich die „opmerkelijkheid" niet alleen in positieve zin voorstelt, bleek wel toen hij het blijkbaar niet overbodig achtte om in zijn openings woord een beroep op cle gedelegeer den te doen. deze zitting de geschie denis te doen ingaan als „de assem blee van de menselijkheid". Een minder rustig heer heeft in tussen zijn popelen om tot de aanval over te gaan, al laten blijken door zijn kostuum: hij is in battledress ten V.N.-tonele ver schenen en in zijn battledress werd hij. voordat de vergadering officieel begon, omhelsd door Kroesjtsjew. Cuba's premier, Fidel Castro, die zich deze rebels-soldateske rol heeft aangemeten, heeft intussen op een voor de veiligheidsdiensten bijzon- dei-' hachelijke manier geantwoord op de moeilijkheden, die hij_ door zijn onpopulariteit bij de Noord amerikanen ondervond bij de huis vesting. De heer Spatz. eigenaar van hotel Shelburne dat hem door be middeling van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken was toegewezen, verdacht hij ervan, te hoge rekeningen te schrijven en op die manier de financiële positie van zijn land in gevaar te brengen. Van daar dat hij van de maaltijd opstond, met veel grandezza zijn baard af wies en. luidkeels verklaarde dat hij desnoods in het Central Park zou slapen als hij geen fatsoenlijk on derdak zou vinden. Op hoge benen begaf hij zich naar het bureau van de secretaris-generaal om zijn beklag te doen. En vervolgens toog hij naaf de negerwijk Harlem, waar hij zijn intrek nam in hotel Theresa. Kroesjtsjew, die evenals hij niet bui ten het schiereiland Manhattan mag komen, - - zocht hem daar op en wist zijn naam ondanks de koel heid waarmee Amerika hem ont vangt na alles wat rond de „top" is gebeurd op die manier in grote krantékoppen te krijgen. Zowel dat bliksembezoek als de de demonstratief-hartelijke begroeting ter zitting, symbo liseert het Russisch voornemen, de Latijns- Amerikaanse landen voor zich in te palmen. In de augustusver- gadering van de Organisatie van Amerikaanse staten te San José. waar in verband met de kwestie- Cuba werd besloten tot veroorde ling van elke Chinees-Sowjetrussï- sche poging de politieke economische of sociale omstandigheden in Ameri kaanse landen uit te buiten, was in feite Rusland reeds (vermomd) ver tegenwoordigd door de diploma ten van het regime-Castro, Ongetwij feld zal Castro, gesteund door Kroesjtsjew. pogen om wat door de Verenigde Staten als Amerikaanse familie-twisterij wordt gezien, toch voor het forum der volkerenorgani satie tc brengen. De Verenigde Sta ten, die zich mogen verheugen over het verlies van de Sowjet-Unie in het Kongo-debat waarmee het vorige zittingsjaar werd afgesloten, zullen overigens bij de behandeling van die kwestie prat kunnen gaan op hun „liberale" houding ten opzichte van het vijandige Castro-regime in een land, waar zij tot voor kort (wed dend op het verkeerde paard) zelf indirect de lakens uitdeelden. Waar zulke „menselijke" aspecten naar voren komen, zullen zij de zon der democratische vrijheden regeren de en (in Europa) „koloniserende" Sowjet-Unie in de verdediging kun nen dringen l-'IDEL CASTRO ...in battledress...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 13