PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Wacht rond Kroesjtsjew nog waakzamer na bericht: „plan voor aanslag" Overstromingen tussen Brussel en Antwerpen BILT Plotselinge septemberstorm veroorzaakte grote schade in Zeeland SOLDAAT BETREKT DE WACHT BIJ ZIJN KONINKLIJK GESCHENK KONINGIN BEZOCHT HAAGS KINDERZIEKENHUIS 203e jaargang no. 223 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. /an de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, f 7-00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 22 sept. '60 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Mlnim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties tmaz. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven oureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C„ Middelburg. Bureaus: VUsslngen Walstr. 58-60 tel 2355 4 lijnen (b.b T 3508 of 3546); Middelburg. Markt 61. tel. 3841; Goes, Grot® Markt 2. tel. 6140 tb.g.g. adv 5213): Oostburg. G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierlkzee. red. tei 2425. adm t l. 2094. New-Yorkse politieman: „Wellicht een rode propagandastreek" 1 Behalve Noord-ltalië is het Oosten- rijkse Tirol ook getroffen door over- i stromingen. Foto: De autoweg hij C'lauscn is veranderd in een woeste rivier. Eisenhower zal wellicht spreken met Aziatische eri Afrikaanse leiders Een bericht van de Russische handelsmissie te Bern, dat „een groep vroegere agenten van de Gestapo, zich uitgevend als jour nalisten, op weg naar Amerika was om Kroesjtsjew door een in een camera in een auto verborgen vuurwapen te vermoor den",'heeft gisteren in New York tot verscherpte veiligheids maatregelen rond de Russische V.N.-delegatie aanleiding gege ven. De foto-apparatuur van de pers, t.v.-camera's en micro foons werden zorgvuldig gecontroleerd. Met behulp van verre kijkers werd gelet op de ramen van huizen in de omtrek. Een hoge New Yorkse politie-functionaris zei later dat het bericht over de voorgenomen aanslag „mogelijk een rode propaganda streek is om verwarring te zaaien en de politie in diskrediet te brengen". Na een uur te hebben geluisterd naar de verklaringen van Afrikaanse lei ders, van wie sommigen met nadruk zeiden dat zij van geen koude oorlog in Afrika wilden weten, heeft de Russische premier Kroesjtsjew gisteren de algemene vergadering van de Verenigde Naties met een strak gezicht verlaten. Amerika's president Eisenhower maakte woensdagmorgen on verwachts bekend, dat hij zijn verblijf in New York zal verlengen. Naar alle waarschijnlijkheid zal hij donderdagnacht in die stad blijven en pas vrijdag naar Washington terug keren. Zoals bekend, zal hij vandaag een rede houden in de algemene ver gadering. Dien verwacht dat hij van zijn verblijf in New York gebruik zal maken om enkele regeringslei ders, die de algemene vergadering bijwonen, te spreken. Maar Kroesjt sjew zal daar niet bij zijn. Waarne mers in Washington zijn van me ning, dat de president door zijn ver blijf in New York te verlengen de deur heeft opengelaten voor een ge sprek met Tito en de leiders van de -Afrikaanse en Aziatische landen. Kroesjtsjew, die te New York vrien den in Afrika en Azië tracht te ma ken, werd woensdagmiddag in de al gemene vergadering van de V.N. steeds ongeduldiger töén hij Afri kaanse staatslieden aan de lopende bancl De Gaulle hoorde prijzen, de staatsman die zeker niet naar New York zal komen. Vertrok hij piet een strak gezicht, bij zijn aankomst was hij nog in een stralend humeur. Eij de hoofdingang- had hij al pratend en lachend vele handen gedrukt. Toen hij" uit het gebouw van de Rus sische delegatie kwam om naar het gebouw van de algemene vergadering te gaan, zei Kroesjtsjew desgevraagd tegen journalisten dat hij geen klachten heeft over de veiligheids maatregelen, die de Newyorkse po litie en het Amerikaanse ministerie van binnenlandse zaken voor zijn verblijf in New York hebben geno men. Irritant De Newyorkse politiecommissaris Stephen Kennedy heeft verklaard dat de Russische lijfwacht van Kroesjtsjew zijn mannen „irri- teert". Kroesjtsjew reageerde hier als volgt op: „De mannen van cje Rus sische veiligheidsdienst bescher men zichzelf tegen de bescherming die de Amerikanen mij bieden". Politie en betogers zijn ook dinsdag avond weer slaags geraakt voor het gebouw van de Russische vertegen woordiging te New York. De beto gers die lid waren van groepen Hon gaarse, Poolse en Oekraïense groe pen vluchtelingen, stelden zich hevig teweer tegen de politie te paard. Dé politie is er tenslotte in geslaagd de demonstranten te verspreiden. Kroesjtsjew heeft tot dusver nog geen enkele zitting van de assemblee gemist sedert zijn aankomst. Toen hem gisteren werd gevraagd of hij van plan was zo door te gaan, was zijn antwoord aan de pers: „Toen ik een werkman was, deed ik mijn werk ook goed". (Van onze correspondent) Kees van Vugt, de Tilburgse militair, die van de keizerin van Perzië, Farah Diba, een kostbaar tapijt heeft ontvan gen, in ruil voor een potlood tekening heeft zeer vele bezoe ken ontvangen van mensen, die hij zelfs helemaal niet kent, om het geschenk van Farah Diba te mogen zien. De belangstellenden zullen mo gen komen kijken. Vrijdag, zaterdag en zondag wordt in hotel „De Lindeboom" te Til burg een expositie» gehouden van exclusieve oosterse tapij ten. De heer Herman de Zeeuw uit Tilburg, kenner van Oos terse tapijten, die deze exposi tie organiseert, meent dat het geschenk, dat Kees van Vugt heeft mogen ontvangen 80 a 90 jaar oud is. Hij heeft een bod van f 5000,gedaan op liet tapijt, doch Kees wilde hier niets van weten. Wel wil de hij het tapijt laten expose ren. De heer De Zeeuw heeft nu dit vorstelijk geschenk voor f 10.000,verzekerd. Alles goed en wel, zei Kees, maar vrijdag en zaterdag blijft mijn vader bij het tapijt en ik zal zelf zaterdagmiddag ei\ zon dag een oogje op het tapijt houden. Elke avond gaat on danks de verzekering het ta pijt mee naar mijn ouders. De heer De Zeeuw stemde hierin toe en er wordt een grote be langstelling verwacht voor deze kosteloze expositie. Het tapijt dat Farah Diba schonk, aldus de heer De Zeeuw is met de hand geknoopt en is ver vaardigd door de Bakhtiari- stam. Uit deze streek is ex- keizerin Soraya afkomstig. VWVVVVV*\VVWV\V\AA/VNA/VVVWsAA/vNA/VAAA/VWVVVVW* BIJ 75-JARIG JUBILEUM Patiëntje vroeg: „Waarom draag jij geen kroon?" Koningin Juliana heeft gistermiddag in verband met het 75-jarig bestaan een bezoek gebracht aan het Juliana kinderziekenhuis te Den Haag, waar van zij beschermvrouwe is. Bij de ingang van het ziekenhuis werd de hoge bezoekster opgewacht door de burgemeester van Den Haag, mr. Th. A. M. Th. Kolfschoten, de voorzitter van de vereniging „Het Juliana Kinderziekenhuis", ir.. W. W. E. von Hemert en de geneesheer directeur van het ziekenhuis, dr. W. van Geben. Een der patiëntjes, de vierjarige Els je de Jong, bood de koningin in de hal een boeket bloemen aan. De voorzitter gaf vervolgens in een korte toespraak een toelichting op de werkzaamheden van het zieken huis in de afgelopen 75 jaar. Hierna maakte het gezelschap een rondgang doo-.\het kinderziekenhuis. Veie patiëntjes hadden zich vrolijk met pranje en rood-wit-blauwe strik ken getooid voor. het hoge gezel schap. Het hoogtepunt van het bezoek viel ongetwijfeld in de sanatorium afdeling, het Irene-paviljoen, waar Aanzienlijke schade aangericht De onophoudelijke regenval van de afgelopen 24 uur heeft in België woensdag aanzienlijke schade aangericht. In het ge bied tussen Antwerpen en Brus sel konden enkele zijriviertjes van de Schelde bij vloed het overv loedige water niet meer verwerken. Op enkele plaatsen werden de dijken overspoeld en tussen Puurs en Hingene werd zelfs de dijk van de Vliet op tientjes, de vierjarige Mathijs Ko- nmgslow, stapte vrijmoedig op de vorstin toe en gaf haar een hand: Ben jij nou de koningin en waar om draag jij geen kroon", was zijn begroetingswoord voor de vorstin. Ongedwongen sprak de koninklij ke bezoekster met het ventje en enkele andere patiëntjes. Na de rondgang volgde het gezel veertig patiëntjes verpleegd worden, schap in de cursuskamer de speciaal De kinderen die op mochten, had den buiten op het grasveld een blokhut gebouwd. Zelf waren ze getooid met Indianenveren. Met een waar krijgsgehuil begroetten ze de hoge bezoekster, die tussen hen ln ging zitten. Een der pa voor het Juliana kinderziekenhuis vervaardigde film „Ziek zijn en to?h spelen". Na een verblijf van ruim twee en een half uur vertrok de koningin nage wuifd door vele patiëntjes, doktoren en verplegend personeel. Verdere werkclassificatie voor rijkswerklieden Binnenkort nieuwe pensioenwet in het georganiseerd overleg (Van onze parlementaire redacteur.) In 1961 zal, evenals dat in 1959 en 1960 is geschied, voortgegaan wor den met de geleidelijke invoering van de systemen van werkclassifi catie en prestatiebeloning voor de rijkswerklieden, waarmee in 1958 een begin is gemaakt, zo kondigt de minister van binnenlandse zaken, mr. Toxopeus, in de memorie van toelichting op zijn begroting voor 1961 aan. Hij verwacht, dat in de loop van 1961 deze systemen van toepassing zullen zijn op ongeveer 50.000 man, dat wil zeggen circa 90 procent van liet totale rijkswerk- liedenpersoneel. De methode van werkclassificatie. zoals zij bij wijze van voorlopige voorziening was geregeld, heeft een meer definitieve vorm en een juiste re formele basis in het bezoldigings besluit zelf verkregen. Daarbij is tevens een aantal bezwaren, gedeel telijk van financiële en gedeeltelijk van psychologische aard, die gelei delijk bij de invoering gerezen zijn, weggenomen. In samenhang hiermede is ook de prestatiebeloning nader geregeld.. Er is voorts een voorstel tot het treffen van een definitieve ziekte kostenregeling bij de centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken ingediend. De be sprekingen hierover duren voort. De werkzaamheden aan de voorberei ding van een nieuwe pensioenwet, die enige tijd hebben gestagneerd, zijn hervat en venvacht mag worden dat zij binnenkort tol een einde zullen kunnen worden gebracht. Dc minister rekent er dan ook op dat omstreeks het einde van dit jaar een ontwerp voor een nieuwe pensioen wet aan de centrale commissie voor georganiseerd overleg ter bespre king kan worden aangeboden. 0 Oporge Richard Nicholas, de stichter van het farmaceutische concern Aspro- ia op 76-jarige leeftijd in Melbourne over leden. Hij was in 1915 in een kleine fa briek te Melbourne begonnen met de vervaardiging van pijns'illende midde len. Dit bedrijf is inmiddels uitgebroeid tot een concern met vestigingen in hon derd andere landcri. Nicholas was een bekende filantroop. NIET MEER DAN WINDKRACHT ZEVEN De storm die de afgelopen twee dagen over Zeeland raasde heeft in de gehele provincie die pe sporen achtergelaten. Na de stormachtige nacht van dinsdag op woensdag kon men de vol gende indrukwekkende balans opmaken Het gat in de Vlïssingse bou levardglooiing nam onrustba rende afmetingen aan. De perenoogst op Zuid-Beve land ging voor 30 tot 50 procent verloren. Meer dan honderd strand huisjes werden vernield. De nieuwe sïuis bij Kats raak te defect. Ettelijke meters duin werden weggeslagen. Vele bomen werden ontwor teld. Zierikzee bedreigd door opko mend water. Een jacht en andere schepen raakten in moeilijkheden. Perenoogst op Z.-Beveland voor groot deel mislukt Het is opmerkelijk dat dit alles ge schied is bij een windkracht zeven. De oorzaak van de grote schade moet dan ook wel gezocht worden in het onverwachte van de storm in deze tijd van het jaar. Zo acht Rijkswaterstaat de maand september bij uitstek geschikt voor herstelwerkzaamheden aan de zeewe ring. Voor de boulevard De Ruyter had men dan ook een gedeelte van de asfaltglooiing verwijderd om er een nieuwe laag te kunnen aanbren gen. Op dit onverwachte moment sloeg de storm toe niet het onfor- twee plaatsen doorbroken. De gevolgen beperkten zich tot ma teriële schade. Talloze kelders en landerijen, waarop hier en daar nog de oogst stond, liepen onder water. Met vereende krachten konden hier kostbare landbouwmachines op tijd in veiligheid worden gebracht. De ga ten in de dijk werden met zandzak ken gedicht. Ook de Rupel trad bij hoog water buiten zijn oevers cn het lager gelegen gedeelte van het dorp Rumst werd volkomen overspoeld. Van verschillende woningen liepen kamers onder water. De grote weg tussen Brussel en Ant werpen werd op een aantal plaatsen eveneens overstroomd. Het verkeer moest over een enkele rijbaan wor den geleid. Een Nederlandse vracht auto met oplegger kwam in de berm terecht, nadat de chauffeur door het water was misleid. Halve meter water Vooral in Antwerpen moesten dc kel ders van vele woningen het ontgel den. Door de hoge waterstand wer den de kaden overstroomd en de rio lering kon het overvloedige water niet verwerken. De brandweer kwam velen te hulp om de kelders droog te pompen. In enkele dorpen langs de Rupel steeg het water tot een halve meter hoog in de straten. Hier werden meubelen en ander huisraad in aller ijl naar de bovenverdiepingen ge bracht. Ook de Belgische kust had het zwaar te verantwoorden. Er woedde een storm die een snelheid van 100 km per uur bereikte en in de badplaatsen werden de wan delwegen langs het strand over spoeld. De vissers zagen van de vangst af en hielden hun schepen in de haven. Bij vloed bereikte het zeewater in Oostende een hoogte van 5.80 meter, een meter hoger dan normaal. In Elanken- berge en andere bandplaatsen werd veel schade aangericht aan strandtenten en terrassen. Lonen in de industrie De laatste dagen is door diverse be richten de indruk gewekt, dat de Ne derlandse suikerindustrie gedurende de reeds aangevangen campagne een voorschot aan de werknemers zal betalen, dat uitgaat boven de offici eel door het college van rijksbemid delaars goedgekeurde verhoging van de loonsom met 3,5 'f. Van de zijde der industrie wordt ons meegedeeld dat door betaling van de overeengekomen lonen, uitsluitend gedurende de campagne, geen loons verhoging van meer dan 3,5 wordt bereikt. Een honderdtal vluchtelingen uit Joe- go-Slavië enHongaröe is in Zweden aan gekomen als eerste groep van 550 men sen, die door het Zweedse arbeidsbureau z(jn uitgenodigd om in de Zweedse in dustrie te komen werken. tuinlijke gevolg, dat binnen 24 uur een gat van 35 meter van boulevard- muur tot waterlijn en van 25 meter breed langs de boulevardmuur ont stond. De storm stak dermate snel op. dat de waarschuwingen van het KN.M. I. niet meer tijdig gegeven konden worden. Zoals wij gisteren reeds schreven, heeft men direct een aan- .emaakt met de herstelwerk zaamheden. Gistermorgen heeft men nog getracht de scheuren met f loeiend asfalt te dichten. Tot over e knieën liep men in het water, het succes was echter gering. Daarna rukten ettelijke vracht wagens aan met puin om in een zo snel mogelijk tempo het steeds groter wordende gat, dat in het (Zie slot pag. 2 kol. 5) Nadat het fel opgezweepte water van de West. er schelde het gat in de Vlis- singse boulevardglooiing onrustba rende afmetingen deed aannemen denderden woensdagmiddag uren lang tientallen vrachtwagens, bela den met puin, door de Scheldestad om hun lading op de bedreigde plaats te storten. Tegen het einde van de middag was het gat grotendeels met puin opgeruid. fFoto P.Z.C.l VERWACHT. IETS MINDER KOUD Zwaar bewolkt met plaatselijk re gen, en slechts enkele verspreid voorkomende opklaringen. Meren deels matige wind uit richtingen tussen zuid en west. Middagtempe ra turen van 14 tot 17 graden. ZON EN MAAN 23 september Zon ep 06.27 onder 18.37 Maan op- 09.08 onder 19.58

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1