V: LUCKY STRIKE Vele miljoenen zijn nodig voor waterstaatswerken in Zeeland GEMEENTE KLOETINGE HEEFT TEKORT OP BEGROTING 1961 De echte Lucky Strike BOERENLEENBANK ST.-LAURENS THANS 00K IN MIDDELBURG Waar zijn onze schepen? P R OV I N O I A L E 7, B E D W S E C O O F- A N T WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1960 ZEVENTIEN MILJOEN VOOR GENT-TERNEUZEN Veer se Gat zal in 1961 afgesloten zijn Op waterstaatsgebied wordt ernaar gestreefd, in een zo rationeel moge lijk tempo voort te gaan met de werken ten dienste van de beveiliging tegen de zee, de verbetering van de waterhuishouding en verbetering van watenvegcustelsels, aldus de minister van verkeer en waterstaat in zijn memorie van toelichting op de begroting 1961. Voor de deltawerken betekent dit, dat „zij zullen worden voortgezet in het tempo, dat vereist is om overeenkomstig het tijdschema de werken gereed te hebben". De werkzaamheden tot afsluiting van het Veerse Gat zullen in de loop van 1961 kunnen worden voltooid, in het voorjaar van 1961 zal kunnen wor den begonnen met de afdammingswerken in de Grevelingen, zo wordt medegedeeld. Ook uit deze begroting blijkt weer, dat de waterstaats werken in Zeeland vele miljoenen vergen. Bij de voortzetting van de werken van liet Drie-eilandenplan wordt er naar gestreefd de dam in het Veerse Gat in 1961 te sluiten; voor de aan leg van het tweede gedeelte van de afsluitdam met bijkomende werken en de afronding van de werken in de Zandkreek wordt een som van f 11 miljoen geraamd. Een bedrag van f 3.650.000 is voorts bestemd voor werken tot aanpassing van het omliggende gebied aan de door de afsluiting van Veerse Gat en Zand kreek gewijzigde waterstaatkundige toestand. Deze werken, waartoe o.m. behoort de aanleg van een vissershaven te Colijnsplaat, zullen gereed moeten zijn voordat dê afsluiting een feit ïs geworden. Tenslotte wordt gere kend op een uitgaaf van f 500.000 voor het in cultuur brengen van droogvallende gronden', voor zover zij rijkseigendom zijn. Toneel „Prins van Oranje" te Goes vergroot Dezer dagen zal het verbouwde to neel in de schouwburgzaal van „De Prins van Oranje" te Goes in gebruik worden genomen. In de afgelopen „stille zomermaan den" zijn timmerlieden en metselaars d0en(je geweest het toneel in bouwen. Het vroegere 8\'a meter bre de front van het toneel is thans ver groot tot niet minder dan 11 meter, waardoor de „slechte plaatsen", links en rechts vooraan ih de zaal, zijn ver vallen. De muur, die van de zaal uit gezien rechts het toneel van de kleed kamers scheidde, is gesloopt, waar door liet toneel aanzienlijk kon wor den uitgebreid. Ook de oude kleedka mers zijn uitgebroken. Tegen het thans 20 meter brede en 8Vs meter diepe toneel exclusief de materiaal ruimte is een nieuwe kleedgelegen heid gebouwd. „De Prins van Oranje" heeft thans een totale kleedcapaciteit voor 60 personen. Op het vergote toneel kunnen alle de cors gemakkelijk worden geplaatst. Er blijft dan nog genoeg ruimte over voor de spelers om zich achter de de cors gemakkelijk te bewegen. De exploitant van „De Prins van Oran je", de heer D. Breen, is van mening dat de ontwikkeling in de toneelwe reld wordt versneld door de televisie. Meer en meer stappen amateurgezel schappen over op grotere decors. Het nieuwe toneel van de schouwburg is daaraan geheel aangepast. Ook de decors, de gordijnen en de verlichting zijn aan de nieuwbouw aangepast. Voorts heeft men het dak „opgetrok ken", waardoor de hoogte van vloer tot dak precies acht meter bedraagt, ruim genoeg om de hoogste en groot ste decors te plaatsen. Veerpont Zijpe kreeg schoonmaakbeurt Het zien van de veerpont Zijpe op het droge was voor de inwoners van Bruinisse en omstreken geen alle daagse gewaarwording. Het schip lag maandag op de droge slikken achter de werf van de firma Duiven- dijk om er na een druk zomersei zoen een grondige schoonmaakbeurt te ondergaan. Bij hoog water was het schoon-schip maken voltooid en de pont kon de schorren weer ver laten. i§ Terwijl prins Charles het per- roti van het Londense King's Cross station verlaat, wisselt H hij een blik van verstandhou- ding met de machinist. Voor de prins sit de zomervakantie H op kasteel Balmoral erop. Hem n vmcht de schoolbank De met België bereikte overeen stemming over de verbetering van de toegangswegen van zee naar de haven van Gent zal ten gevolge hebben, dat in de eerst komende jaren aanzienlijke be dragen nodig zullen zijn voor de verruiming van het kanaal van Gent naar Temeuzen. Voor 1961 wordt een som van f 17 miljoen geraamd ter finan ciering van het in 1961 uit te voeren gedeelte der werken tot verbetering van het kanaal. Als bijdrage van België in de kosten van uitvoering van deze werken is 80 van vorengenoemd be drag onder de inkomsten ge raamd. Van de totale geraamde som is f 6 miljoen bestemd voor grondaan kopen en vergoedingen aan derden, f 4 miljoen voor het maken van bouwputten voor sluizen en weg- omleggingen, f 4 miljoen voor een begin van uitvoering van de nieuwe zeevaartsluis en binnenvaartsluis en f 3 miljoen om te beginnen met de verlegging van de westelijke kanaal dijk en de rijksweg van Temeuzen tot Sluiskil, alsmede met de bouw van een nieuwe kanaalbrug ten noor den van Sluiskil. KLEINE POSTEN. De begroting telt voorts diverse kleine Zeeuwse posten: Voor de opruiming van wrakken in de Westerschelde f 100.000. Voor voorzieningen aan de onder zeese oever voor de Boulevard de Ruyter te Vlissingen f 400.000. Voor k leinere landaanwinningswer- ken in Zuid-Holland en Zeeland f 200.000. Er zal worden voortgegaan met de grondaankoop voor en de aanleg van nieuwe wegvakken en rijwiel paden langs weg 18 op Schouwen- Duiveland en St.-Philipsland (f 500.000) en met de aankoop van gronden voor de aan te leggen weg Nieuw- en St.-JooslandVlissingen (weg 58) en voor omlegging van weg 58c om Sluis (f 400.000). Nieuwe veerhaven te Perkpolder Reeds 1 miljoen op rijksbegroting Op de begroting van verkeer en wa terstaat voor 1961 ïs een som van 1 miljoen aangevraagd om te be ginnen met het maken van een nieu we veerhaven te Perkpolder, waar van de totale kosten op 3 miljoen worden geraamd. Ook zal de aanleg van een veerpleln en aansluitende wegen bij de te ma ken nieuwe veerhaven ter hand wor den genomen (ƒ500.000). De bestaande haven is de enige van de vier veerhavens van de hoofdveren over de Westerschelde, die nog niet aan de eisen voldoet, zo wordt in de memorie van toelichting verklaard. Aanvankelijk gingen de gedachten uit naar verruiming van de be staande haven, doch de gedragingen van de zandplaten in de Wester schelde vóór die haven maken de aanleg van een nieuwe veerhaven op enige afstand oostelijk van de be staande gewenst. Tenslotte is een bedrag van 300.006 bestemd voor werken tot uitbreiding der haventerreinen en kaden in de handelshaven te Breskens. BIJNA VIJFDUIZEND GULDEN Mogelijk verhoging van plaatselijke belastingen De gemeente Kloetinge heeft de fi nanciën voor het dienstjaar 1961 niet „rond" kunnen lcrijgen. Dat blijkt uit de door B. en W. aan de raadsleden aangeboden begroting voor 1961, die een tekort vertoont van f' 4600, Daar de financiële verhouding tussen rijk en gemeente nog niet geheel be kend is, zien B. en W. deze begro ting als een „werkbegroting", waar in slechts de normale noodzakelijke uitgaven zijn geraamd. Mocht de nieuwe financiële verhouding rijk- gemeente Kloetinge niet meer arm slag geven, dan zal noodzakelijker wijze moeten worden overgegaan tot verhoging van de plaatselijke belas tingen, in het voorkomend geval tot uitbreiding van het plaatselijk be lastinggebied, aldus B. en W. De be groting 1961 is nog gebasseerd op de vroegere uitkering uit het ge meentefonds. Tengevolge van het begrotingste kort was het niet mogelijk kapitaals uitgaven op de begroting te bren gen. De financiering hiervan zou wellicht geen problemen scheppen, maar de dekkingsmiddelen voor de daaruit voortvloeiende kapitaalslas- ten zijn niet beschikbaar, schrijven B. en W. van Kloetinge in hun toe lichting. Indien te zijner tiid de begrotings positie zulks zal toelaten, ligt het m de bedoeling enkele voor Kloetinge belangrijke objecten tot uitvoering te doen brengen, zoals bestrating en rio lering met zuiveringsinstallatie, bouwrijp maken gronden uitbrei dingsplan, woningwetbouw, krotop ruiming, manschappenwagen voor de brandweer, uitbreiding en moderni sering van gemeentehuis, doortrek ken Prins Bernhardstraat. totstand koming terrein voor korfbalvereni ging. speelweide voor jeugd, verbe tering en uitbreiding straatverlich ting, wachtlokaal buspassagiers en trottoiraanleg langs de Kapelseweg. Van de omstandigheden zal afhan gen in welke volgorde deze werken zullen worden uitgevoerd. In 1960 kwam men aan de uitvoe ring van de volgende kapitaalswer- ken toe, waarvan reeds enige ge reedgekomen, namelijk gedeeltelijke, uitbreiding en verbetering straatver lichting, bouw zes woningwetwonin gen, verbouw oude o.l. school tot ge meentelijk verenigingsgebouw annex gymnastieklokaal. beplanting be bouwde kom en de Langeweg en re constructie tweede deel Lewestraat. Kruispuntverbetering Van de rijkswaterstaat is bericht ontvangen, dat zo mogelijk in het voorjaar van 1961 een aanvang zal worden gemaakt met de ver betering van het kruispunt Buys Ballotstraat - Rijksweg - Lewe straat. Men verwacht dit werk gerealiseerd te hebben voor de aanvang van het zomerseizoen. Tot de meest urgente werken reke nen B. en W. de uitvoering van het bestratings- en rioleringsplan met zuiveringsinstallatie. De plannen hiervoor zijn ontworpen en ter sub sidiëring bij de D.A.C.W. ingediend. De installatie is ontworpen voor de zuivering van het afvalwater, bere kend naar 3000 inwonerequi valenten.1 Met betrekking tot uitbreiding van de straatverlichting zijn B. en W. voornemens te bevorderen, dat op korte termijn twee lantaarnmastèn worden geplaatst in de Hemstraat en eveneens t'wee in de Schalklaan. Elke Lucky Strike Uit dit wereld beroemde pakje vertolkt de internationale smaak voor de ware Amerikaanse sigaret. Er is immers maar één Lucky Strike ter wereld:-de échte! Nu ook in Nederland onbeperkt verkrijgbaar voor 1.25 per 20 stuks. IN PAND VLASMARKT 6 Voortaan ook zitting voor Stromenwijkbewoners Van de rond 1800 spaarders, die de coöperatieve boerenleenbank „Sint- Laurens" telt is een groot deel in Middelburg woonachtig. Ten behoeve van deze spaarders heeft de bank thans in het pand Vlasmarkt 6 een bijbank ingericht, die wijdag a.s. door burgemeester nir. Joh. de Widt van Middelburg officieel zal worden geopend. Vanaf de oprichting van de boeren leenbank in 1914 af wero op markt dagen in Middelburg reeds zitting gehouden. Bij de inundatie van Wal cheren in 1944 werd de bank zelfs voor tijdelijk naar dc Zeeuwse hoofd stad verplaatst, hetgeen tot 1946 duurde. Na de drooglegging van Walcheren werd het kantoor weer in CLOTIROIJK 10 V. Antwcrpe N«w York. 3 t* Takoridl. SOMMELSDIJK 21 to Now Y COLYTTO SO V. Ca NEDERLAND I TJIBANTJET p VIVIPARA WESTLAND Sint-Laurens gevestigd, maar de zit ting in Middelburg bleef gehand haafd in een zaal in de Giststraat. Maar donderdag a.s. zullen hier voor 't laatst de klanten geholpen kunnen worden, want na lange tijd zoeken wist de boerenleenbank het pand Vlasmarkt 6 aan te kopen. Voordat men er de bijbank kon huis vesten moest dit pand echter ingrij pend verbouwd worden. Het dak werd vernieuwd, terwijl in de woning verschillende tussenmuren werden uitgebroken en een nieuwe indeling van de ruimte moest worden ge maakt. Thans zijn de werkzaamheden, waar mee enkele tienduizenden guldens ge moeid waren, klaar gekomen en be schikt de boerenleenbank „Sint Lau rens" over een representatief en mo dern ingericht bijkantoor. Op de be nedenverdieping aan de straatzijde zijn het kantoor, de loketten en een wachtruimte ingericht, die in frisse kleuren zijn gehouden. De ruimte achter deze bijbank is voorlopig ver huurd, maar mocht het in de toe komst nodig zijn, dan heeft de bank uitbreidingsmogelijkheden. Vanaf maandag 26 september a.s. zal de kassier de heer W. Davidse hier da gelijks zitting houden voor het pu bliek. En, om het heugelijke feit van deze nieuwe uitbreiding te vieren, stelt de bank aan iedere spaarder een premie beschikbaar. In Stromenwijk Deze actio geldt tevens voor liet kantoor te Sint-Laurens en voor de nieuwe te vestigen zitting in de Stromenwijk. Met ingang van woensdag 28 september begint dc bank lüer wekelijks een zitting te houden in de bestuurskamer van de coöp. veilingvereniging „Wal cheren", Hoe groot en stormachtig de groei van de boerenleenbank „Sint Lau rens" in de laatste jai-en is geweest blijkt uit de jaarlijkse omzetten, die in 1954 bij het 40-jarig bestaan van de bank f 24.979.672,84 bedroeg en in 1959 f34.641.850,46. Het spaartegoed bedroeg in 1954 nog slechts twee mil joen, maar dit jaar werd dc vier mil joen ruim overschreden. En uit een recente opgaaf voor statistische ge gevens bleek, dat het overgrote deel van deze spaargelden van de niet agrarische bevolking kwam. „Schelde" organiseert een vlootschouw door kanaal Vier tachtigjarige leden worden gehuldigd op receptie Als slot van het seizoen organiseert de Vlissingse vereniging voor water toerisme „Schelde" zaterdag 1 ok tober een vlootschouw op het Ka naal door Walcheren. Om twee uur vertrekt de gepavoiseerde vloot van af de Houtkade. Na deze tocht wor den, omstreeks vijf uur, in het club gebouw vier leden van de vereniging tijdens een ï-eceptie gehuldigd in verband met het feit, dat zij tachtig jaar zijn geworden. Het zijn de he ren F. H. Jilleba sr. (de nestor van „Schelde"), O. J. Fisscher, L. van der Steen en H. Streefkerk, 's Avonds is er in het clubgebouw een bal. waar de muziek zal worden verzorgd door een draaiorgel. IJlllllinillllllllllllllllll 1 Zwembad Temeuzen 1 i wellicht voorgoed gesloten H Het gemeentelijk zwembadje m aan de westelijke kanaalarm H te Temeuzen is weer gesloten. H Het bezoek in het afgelopen M zwemseizoen is uiteraard minder geweest dan in de war- me zomer van verleden jaar, maar toch heeft men in de af- gelopen vier maanden nog m ruim 10.000 bezoekers geteld. De grote vraag in Terneuzen is nu, zal het badje dat in n verband met. de kanaalverbre- ding moet verdwijnen vol- gend jaar nog gebruikt kun- nen worden. De plannen voor m het nieuwe bad achter de Wa- tertoren liggen nog steeds te wachten op de rijksgoed- ee keuring. Maar al zouden die vandaag worden goedgekeurd, dan nog zal het minstens twee jaar duren, alvorens het zwem- bad in gebruik kan worden ge- nomen. minium Collecte De buscollecte voor het Nederlandse Rode Kruis heeft in de remeente Driewegen f 18,87 opgebracht. Fietser zwenkte rijbaan op en werd aangereden De Prins Hendrikweg in Vlissingen was dinsdagmiddag het toneel van een aanrijding tussen een fietser M. uit Vlissingen en een auto, bestuurd door B., eveneens uit Vlissingen. De eerste werd aangereden, toen hij van het fietspad naast deze weg plotse ling de rijbaan opzwenkte. Hij kwam te vallen en werd gewond aan het hoofd. Nadat dokter D. C. Bom eerste hulp had verleend, werd M. per am bulance naar het Sint-Joseplizieken- huis overgebracht. Naar de schuldvraag stelt de politie een onderzoek in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 4