Dode en gewonde op „onbewaakte" in Poel Wilde zee sloeg gat in talud Vlissingse boulevard Politie op Schouwen verzegelt automaten Zeeuwse Almanak Agenda HAAGSE BRANDWEER DOOK NAAR VERZONKEN BOMMENEDE Chefarine 4 Glooiing over tien meter afgekalfd 2 PROVINCIALS ZEE UW 8 hi COURANT WOENSDAG 21 SEPTEMBER 196U Centrale verwarming SAW IE IVIA NV Seders raj I "iddelb 9 'el. 0^1180-I'j62 Veel belangstelling voor Zxpositie van oude munten §f De tentoonstelling van ouclo fi munten en klederdrachten in =7j het Museum aan de Turfkade 77 te Goes, die gedurende tien 3 dagen in Goes is gehouden en 3 die vandaag woensdag p voor het laatst is te bezichti- gen, heeft zich in een goede f§ belangstelling mogen verheu- p gen. Tot nu toe zijn reeds p H meer dan 700 bezoekers geno- teerd. Inmiddels hebben de verzame- f§ p laars van oude munten in Goes p M besloten zich in een clubje aaneen te sluiten. Ongeveer 3 p tien verzamelaars hebben zich voor de nieuwe vereniging ge- p meld. p fllllllllllllülllIlllllllllillllllllllllllliilllllllllillIlllllllllllll Bijtijdse redding van 3-jarige kleuter Maandagmiddag viel de 3-jarige M. L. Bogaert spelendenvijs in de vijver op het marktplein te Aardenburg. De 74-jarige heer H. Jolivet, die aan de maaltijd zat en liet ongeluk zag ge beuren, waarschuwde ijlings zijn zoon R. Jolivet, die nog juist bijtijds dé kleine drenkelinge op het droge wist te brengen. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 4, 5 en 7 SAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/ van &2fOin ZÉLF FILMSTER DE BRüINISSENAREN hebben zich zelf eens bezig gezien. Niet in eert grote spiegel, waarin het beeld van hele groepen dorpelingen kon worden gevat, maar op de film! Honderden meters cfellulöiu heeft de lieer L. Ca- jielle in de loop van énkele jaren door zijn camera laten snorren. Hij deed dat bij feesten en andere gebeurtenis sen, die het vastleggen op het gevoe lige materiaal waard waren en daar naast heeft hij verschillende malen de lens gericht op markante dorpsty- fien. De bewoners van het dorp waren angzamerhand een beetje nieuwsgie rig geworden wat de heer Capelle zoal had gefilmd. De muziekvereniging „Nu met Hope" NACHTSCHUIÏ Het zag er gisteren wel vaar 'uit, dat het zó van de ene dag op de andere volslagen herfst was ge worden. Maandag nog warm en zon nig, met late vakantiegangers op ter rasjes langs de Vlissingse boule vards; dinsdag storm en regen, regen uit een grauw, laaghangend wolken dek. Met plassen op de straten, waar auto's spetterend doofheen reden en- met in hun regenjassen wég gedoken voetgangers en fietsers. En vandaag is het de 21ste septem ber, volgens aloude overlevering de dag waarop het najaar officieel zou beginnen, zij hei zonder enigerlei plechtigheid. Zo maar, vanwege die datum. „We gaan de nachtschuit weer in", placht in onze jeugdjaren op die dag een bejaarde buurvrouw télkenjare weer piet enig pathos te verklaren en wij vonden dat altijd een beetje een opwindende uitspraak. ,.De nachtschuit in"; er sprak iets uit van varen door geheimzinnig duistermaar ook iets van een knus se, Dickensiaanse beslotenheid', bui ten het ruwe, mens en dier teisteren de natuurgeweld en binnen de veilige beslotenheid van de hechtdoörtim- nxerde woning, warm én licht, hoog en droog, met de poes spinnend op het haardkleedje en Antoinette van Dijk met het kindemnrtjè voor de radio. Allemaal mee de nachtschuit in. Tegenwoordig vaart Pi po de Clown mee, voor de teevee, ep Pau- lus de Boskabouter voor de radio, maar varen doen ze, want die nacht schuit is gebleven heeft dezer dagen aan deze belang stelling voldaan door een voorstelling te organiseren. Tegelijkertijd was de entree een goede gelegenheid orh de kasmiddelen wat te versterken. De heer Luteyn. die zich in zijh vrije tijd als een kundig fotograaf ontpopt, had zich ook bereid verklaard zijn dia's te vertonen: snapshots van feestelijkhe den en kleurige beelden van mooie plekjes in de omgeving, alles gevat blririen het raampje van een dia. IN „JEüGDKLEED" VORIGE WEEK ontdekte de dienst doende vuurtorenwachter te Haamste de, de heer J. v. d. Weele, vier ooie vaars, die met rustige slag uit de richting Ouddorp haderden. Een van dit groepje zette zich boven op de vlaggemast om even uit te rusten, terwijl de ahderen intussen eelt grote bocht beschreven. Na enkele minuten verdwenen de zeldzame Vogels over de vóigénde „plas", iri de richting Walcheren. Volgens de heer Van der Weele waren de ooievaars ih „jeugd- kléed". HONDENSUCCESSEN HET AANTAL honden, dat zich zondag in gezelschap van begelei ders naar de Bredase veilinghallen heeft begeven om een gooi te doen naar het Kampioenschap, dat daar op het spel stond, is groter dan wij giste ren al meldden op deze plaats. Ook drie Japanse spaniels en een dashond van de heer A. W. Dert uit Souburg waren er van de partij. Met een be oordeling van 4 x ZG ging de „trotse" eigenaar weer naar huis. Hetzelfde gold voor de Lakense herder van de lieer L. J. J. Geldof uit Oostkapelle. EIGEN RECORDS DE BIETENCAMPAGNE brengt zo haar eigen records Inee. Enkele dagen geleden werd op een perceel grond van de Gebr. Dieleman in de Zaamslagpolder een „wonderbiet." van 12 kg gerooid. Maar't respectabele ge wicht is alweer overtroffen door een exemplaar dat in de etalage ligt van de heer N. van Antwerpen in Zaam- slag. Deze voederbiet, afkomstig van de heer De Moor uit de Grote Huis manpolder, gaf op de schaal een ge wicht aan van 13 kilo en 100 gram. NA ZESTIEN JAAR NA PRECIES zestien jaar, op 20 september, is er in de raadszaal van net gerestaureerde Belfort ïn Sluis voor het eerst weer een hu welijk gesloten. Mej. A. van Stave ren en de heer Ai Batselaerc, vorm den het bruidspaar, dat do statige zaal wat deze cérémoniën betreft In zijn vroegere functie herstelde. In een stromende regen en midden I van een gat, dat in het talud van tussen het geweld van wind en got- de Boulevard de Ruyter te Vlissin- ven zijn dinsdagavond in oliekleding gen was geslagen. Hier ziet men gestoken mannén druk bezig ge- hen bezig met zandzakken en-.riet- iceest met het provisorisch herstel matten. (Foto P.Z.C.) (Advertentie) T«j6n pijnen en griep. GnchiM voor da gevoeligste maeg, tram die wordt teechermd door hel bestanddeel Chefaroi 20 labl. 1180. Voordelige gezinsverpakking 100 lebl. 13.50 VANDAAG. Middelburg Electro: 714 antwoordt niét, 20,30 uur, l'l jaar; Miniatuur Walche ren, Molenwater, geopend van 913 uurWöhlerToneelavond G.J.V., 20 uur Zaal v. d. BergeVergade ring aquariumvereniging Middlebui'g, 20 uur. Vllssingen Luxor: Uit de 6loppen van Liverpool, 20 uur, 14 jaar; Alliambra: En eeuwig zingen de bossen, 19 en 21 uur, 14 jaar. Goes Grand: Santiago. 20 uur, 14 jaar. Museuiu: expositie oude munten en klederdrachten, 10—12 en 13—17.30 uur; Pr. van Oranje: Modeshow 7 Goese speciaalzaken, leso uur. Vier Haagse brandweerlieden 3 I hebben aan de noordkust van 3 i Schouwen gedoken fiaSr de resten van het verzonken dorp n J Bommenede. n Zeven meter beneden de water- spiegel vonden zij de resten s van de 'oren van Bommenede: een achttien meter hoge klomp n 3 stenen. Het duiken van de 77 Haagse brandweermensen vormde een onderdeel van een uitstapje dat zij onlangs naar m Zeeland maakten. Omdat zij 77 H in Den Haag mensen van 3 §1 rijkswaterstaat een brand- 77 weeropleiding hadden gege- ven, mochten zij als tegenpres- tatie van rijkswaterstaat een f§ kijkje onder de waterspiegel van de Grevelingen nemen, 3 Het Schouwse dorp Bommene- de heeft ten noordoosten van Zonnemaïre gelegen. Verschil- lende keren verzonk het dorp m het laatst en voorgoed om- streeks 1860. 3 De resten van het dorp liggen zo diep een 25 metër dus 77 dat de ruïnes ook ha vol- 77 tooiing van het Deltaplan aan het oog onttrokken, zullen blijven. 3 iHiiiiminiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiM Auto slipte en kwam in sloot terecht In de wijk de Biezen te Eede moest de personenauto van de heer H. K. uit Zuidzande plotseling remmen voor de uit een zijweg komende auto van de heer Th. van K. uit Aardenburg. De wagen slipte en kwam in de sloot terecht. Er was slechts wat materiële schade. Vanwege de onoverzichtelijk heid ter plaatse was de uit de zijweg komende auto te laat opgemerkt. Bijna 5 miljoen uit Provinciefonds voor Zeeland Voor 1961 is in het provinciefonds een totaalbedrag van f74.206.400 ge raamd. Uitgaande van de oppervlak- tecijfers per 31 december 1957 en het inwonertal per 3l december 1959 is Zeeland hiervan een bedrag van f 4.811.133 toegedacht. VIERTAL IN BESLAG GENOMEN Na fraude van ambtenaar die f 3500 vergokte Op last van de officier van jus- tie te Middelburg beeft de rijkspolitie op Sclionwen-Duï- veland dinsdag vier trek- automaten ïn beslag geno men, die stonden opgesteld in cafe's te Bruinisse, Renes- se en ïn twee café's te Zierïk- zee. Deze inbeslagneming houdt verband met de door de Zierikzeese ambtenaar G. de W. gepleegde fraude tot een bedrag van f 3500, welk bedrag De W. in dergelijke automaten met een dubbeltje tegelijk achterliet. Intussen is uit het onderzoek tégen De W. gebleken, dat hij nagenoeg het gehele bedrag verspeelde in de automaat, die stond opgesteld in het café van de heer G. te Zierik- zee. Dit 300 kilo wegende instru ment is overgebracht naar het po litiebureau te Zierikzee. Het was liet eerste apparaat, waarop de politie beslag legde. De drie an dere apparaten werden evenèens in beslag genomen, hoewel deze na verzegeling in de café's achterble ven. Uit het onderzoek tegen de fraude rende ambtenaar was de officier van justitie gebleken, dat het spe len met de automaten tot misstan den leidde, met consequenties als hét geval met de Zierikzeése amb tenaar. Het opstellen van dergelijke automa ten in café's is mils louter als als amusementspel zonder kans op prij'zen gebezigd geoorloofd, in dien hiervoor door het gemeente bestuur een verguhfting is afgége- ven. Politie en justitie onderzoeken ech ter thans of er met de toestellen geldprijzen of goederen wórden AUTO DOOR TREIN GEGREPEN Spoorwegongeval onder 's-Heer-Hendrikskinderen OP de onbewaakte spoorweg overgang in de Poelweg te 's- Heer-Hendrïksldnderen, is dins dagavond tegen half acht een personenauto gegrepen door de sneltrein van tien voor balf acht uit Goes. De gevolgen wa ren ontstellend: een vrouw werd gedood en een man zwaar gewond. De auto, die ongeveer vijftig meter werd meegesleurd, kwam zwaar beschadigd in de naast de spoorbaan gelegen sloot terecht. Het slachtoffer is de 25- jarige mevrouw G. uit Gis singen, moeder van twee kin deren. De bestuurder van de auto, de ongeveer 35-jarige C. F., eveneens afkomstig uit Vlissïngen, werd zwaar ge wond. Hij is naar het zieken huis St.-Joanna" te Goes overgebracht. Het ongeval gebeurde tijdens een zware regenbui De auto reed over de Poelweg, die parallel loopt met de spoorlijn. Op het moment, dat de sneltrein naderde, draaide de auto plotseling en reed de spoorwegover gang op. De bestuurder van de trein trachtte door signalen te gevén de aandacht van de chauffeur van de personenauto te trekken, maar het geluid drong blijkbaar in de tot storm aangewakkerde wind niet tot de inzittenden van de auto door, Grófe snelheid Met grote snelheid greep de trein d personenauto, die ongeveer vijftig meter werd meegesleurd, vervolgens met geweld tegen enkele langs de spoorlijn gelegen balken werd gesla gen en daarna in een diepe sloot ón der aan de spoordijk terecht kwam. Mevrouw G. werd op slag gedóód. De heer F. liep ernstige vei wondingen op. Uit de ongeveer honderdvijftig meter verder tot stilstand gekomen trein kwamen de bestuurder en ds. G. J. T. van Dijk, Nederlands hervormd predikant te 's-Heer-Hendrikskinde- ren ijlings toegeschoten. Zij wistèn de zwaar gewonde bestuurder van de auto te bevrijden. Per ambulance werd hij kort daarop naar het zie kenhuis „St.-Joannart te Goes ver voerd. Zijh toestand was gisteravond redelijk wel. Bij do hotsing was de trein zodanig beschadigd, dat het treinstel later naar Goes moest terugkeren. Met een uur vertraging konden de passa giers Juin reis met do volgende treiu voortzetten. Volkomen vernield kwam dinsdag avond hl een sloot langs de Poelweg onder 's-Heer Hendrikskinderen de ze auto terécht. Eén van de inzit tenden, een vroüïouit Vlissingen, was even tevoren na een aanrijding met de sneltrein nit Goes, op slag gedood. De bestuurder werd zwaar gewond naar het ziekenhuis overge bracht. Foto P.Z.C.) pa Vi gewonnen. In een dergelijk geval zou er sprake zijn van hazardspel. Aanleiding tot de inbeslagneming is dus de fraude van de ambtenaar geweest. Motief het vermeende ha zardspel. Sinds zeven jaar stonden de appara ten eigendom van een automa- tenbedrijf te Tholen in de be trokken café's opgesteld. Het is niet uitgesloten dat de justitie ook in andere delen van Zeeland, als dit nodig blijkt, zal ingrijpen. |lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllll'llllllilllll|l Tent van circus Boltini tijdens storm ingestort j Na afloop van de avondvoor- ïi stelling to Goes is de grote viermasttent van het circus Boltini dinsdagavond door de 3 storm ernstig beschadigd. Tij- dens het afbreken van de tent kreeg de stormachtige wind j= plotseling vat op de wappe- s rende zeilen. Met groot ge- raas stortte de tent in. Per- sponlijke ongelukken deden zich niet voor. Teneinde het beschadigde zeil te kunnen M bergen moesten diverse tent- palèn wórden doorgezaagd. 3 "'anavoml zal circus Boltini in Roosendaal optreden in een reservetent. iiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiniiniiiniiil Belgisch binnenscheepvaart- verkeer via Temeuzen Schelde tussen Antwerpen en Gent slibt ernstig dicht Het Belgische scheepvaartverkeer van Antwerpen naar Gent maakt een steeds intensiever gebruik van de route over Temeuzen en verder door het kanaal naar Gent, in plaats van de veel kortere waterweg van Ant werpen over do Schelde naar Gent of andersom te gebruiken. Reden voor deze verschuiving Is de steeds verdergaande dichtslibbing van de zogenaamde Zee-Schelde tus sen de twee genoemde Belgische ste den, die met name in het zomersei zoen de scheepvaart voör grote moei lijkheden stelt, aldus lezen wij in Belgische bladen. Vorige week hebben de schippérs ernstig gëklaagd over de slechte be vaarbaarheid van de Zee-Schélde tusseü Antwerpen en Gent. Slechts enkele uren per tij konden de schip pers pogingen wagen om op deze belangrijke verkeersader vorderin gen te maken. Hét varen over deze rivier betekent voor de schippers dan ook vele uren van verplichte rust, hetzij bij laag water of nadat hun schip is vastge lopen. Vooral in het donker is het varen tussen de vele slibeilandjes een onderneming waaraan slechts zij zich wagen, die de route door en door kennen. Het baggerwerk, dat zeef sporadisch wordt uitgevoerd, ge schiedt niet tot ieders tevredenheid en de aanslibbing gaat door. Men neemt zelfs aan dat wanneer geen maatregelèn worden genomen het scheepvaartverkeer op de Sehelde- route AntwerpenGent wel ews ge heel-stil kan komen te liggen. Men zou dan voornamelijk aangewezen zijn op de route via Terneuzen. Expositie Middelburgse schildersclub „Coloriet" Op vrijdag 23 september a.s. zal bur gemeester mr. Joh, de Widt van Mid delburg in het Kunstmuseum de jaarlijkse tentoonstelling van leden van de Middelburgse schildersclub „Coloriet" officieel openen. De aan vang van deze opening is op acht uur 's avonds gesteld. (Advertentie) BETER EN SNELLER Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I De 4 geneesmiddelen in één tablet ver enigd, werken niet alleen beter bij de bestrijding van pijnen cn griep. Door de juiste keuze der middelen elk op zichzelf al beroemd - is bovendien be reikt, dat de geneeskrachtige werking sneller tot stand komt Chefarine „4" helpt ook vaak dan, wanneer andere middelen falen en doet werkelijk wonderen! PROVISORISCHE DICHTING MET ZANDZAKKEN EEN RIJ MANNEN, in zwarte oliejassen en regenpijpen, zette zich dinsdagavond op de basalt- glooiing van de Boulevard de Rnyter in Vlissingen sclirap te gen een bulderende noordwes tenwind en striemende regen vlagen. Zij vormden daar vlak bij de laagwaterlijn een ketting en lieten zo enkele honderden zandzakken verdwijnen in een gat, dat het wild opzwiepende zeewater daar 's middags in het nsfaltmassief had geslagen. Aan het eind van de middag, tegen het tijdstip dat het eb werd, bemerk ten werklieden van de firma Van Oord plotseling een ongeveer drie meter breed gat, dat over een lengte van rond tien meter het onderste ge deelte van de boulevardglooiing" had afgekalfd. Op de plaats, waar de mannen vroeg in de morgen begon nen waren met het herstel van het talud, was toen de asfaltbedekking en de onderliggende dijklicliaam voor een groot deel in de golven verdwe nen. Onmiddellijk nadat men de schade had opgenomen begon de avond ploeg met een provisorisch herstel. Van het gewone herstelwerk, waarmee men 's morgens vroeg was begonnèn, kon geen sprake zijn. Daarom voerden vrachtauto's enkele ladingen zandzakken aan, die achter elkaar tegen de randen van het gat werden gelegd. Rietmatten werden er overheen gevlijd en tenslotte kwam een bulldozer in actie om deze laag met basaltblokken te bedekken. Normaal begin Rond half vijf dinsdagmorgen was öe ochtendploeg opgekomen om met het normale herstel van het talud te beginnen. De weerberichten waren gunstig en de werklieden van Van Oord startten met het storten van basaltblokken. Toen zij daarmee enige tijd bezig waren verslechterde het weer met het uur. Wind en regen sloegen op het water en tegen acht uur moesten de dijkwerkers hun werkzaamheden staken. Tegen half zes 's avonds zou een nieuwe ploeg het werk aan de glooi ing voortzetten. In plaats van het storten van basalt blokken moesten zij zo snel mogelijk zandzakken aandragen om de zee wering voor verdere afbrokkeling te behoeden. Tot Iaat In de avond zijn zij daar bezig geweest om het onder ste deel van de glooiing zij liet provisorisch zo stevig mogelijk voor de opkomende vloed te bescher men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2