ESSO PETROLEUM Zeeuwse renners in strijd om wegtitel PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer Maar liefde won NOODKREET VAN TERNEUZENSE RESERVE-VOETBALLERS WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WEER STRIJD TEGEN MAASTRICHT „Middelkamp" start als 30e van de 49 ploegen ZES ZEEUWSE KENNERS zullen vanmiddag in Wijk bij Duurstede een gooi doen naar liet kampioenschap van Nederland voor clubteams op de weg. Jo de Roo, Piet Rent meester, Jaap Huïssoon, Jac. v. d. Elundert, Emiel Ver- straete en de Belgische Zeeuw Gijssels zullen echter op zwa re tegenstand in deze tijdrit voor ploegen moeten rekenen. Met name „Maastricht", dat vorig jaar de titel veroverde, komt ook nu weer met een snel peleton aan de start: Van der Borgli, Van den Bre- kel, Harings, Hugens, Knoops en Laliaye. De Zeeuwen zullen er echter op ge brand zijn revanche te nemen. Vo rig jaar immers werden zij ..slechts" tweede, nadat zij in 1957 en 1958 het kampioenschap hadden behaald. In 1959 echter ver dwenen Bram van Sluijs en Jan Westdorp al na vijf kilometer uit de strijd, zodat de Zeeuwse ploeg met vier man de resterende 140 ki lometer moest afleggen. In dat licht bezien was het nog een uitsteken de prestatie, dat de Zeeuwen slechts een minuut verloren op het zegevierende Maastricht. Om de anderhalve minuut zal van daag een ploeg in Wijk bij Duur stede van start gaan. De Zeeuwen „Theo Middelkamp" dus zul len als dertigste van de 49 zestallen weggeschoten worden. Jo de Roo en zijn teamgenoten hebben overi gens niet slecht geloot. Zij gaan van start na Tempo en Sparta, twee ploegen, die niet tot de sterk ste behoren en die dus ongetwij feld ingeloDen zullen worden door de Zeeuwen. Aan deze ploegen kan Middelkamp zich steeds optrekken. Maar meer nog is het gunstig, dat het sterke Bataaf (met Dokter, Nijdam, Snij der. Wesseling en Fransen) slechts vier en een halve minuut eerder vertrekt. De Zeeuwse renners zui len verbeten vechten om op deze ploeg, ook één der favorieten, in te lopen. De geschiedenis heeft overigens al vaak bewezen, dat zes individueel uitstekende renners nog geen ploe-1 gen behoeven te vormen, die tot de favorieten gerekend kunnen wor den. Olympia (Peter Post, Captein, Daan de Groot, Balvert) bijvoor- beeld speelt ondanks de klinkende namen slechts zelden een rol van betekenis. De renners moeten dus een team vormen, dat de vaste wil heeft om te winnen. (Advertentie) Maak er geen „toto" van! j Een horloge kopen moet j geen kansspel worden... eis zekerheid... die vindt U alleen bij de vakman... uw eigen horlogerl PRISMA het goede Anker-horloge Ook de Zeeuwse renners hebben in het afgelopen jaar veel minder in groepsverband gereden, zijn veel minder bij elkaar geweest dan vroeger wel eens het. geval v Niettemin zullen zij met een faamdc vasthoudendheid toch wel op het voorplan strijden. Van de verdere kanshebbers noemen we Willibrord Wil Vooruit (Wim en Piet van Est, Jos Aanraad en Roks), De Pedaalridders uit Made Roks), De Pedaalridders uit Made (met Stolker, v. d. Borst, Van Don gen en Broekmans), Alcmaria Vic- trix (met Niesten, Pronk en Rol) en niet te vergeten „Helpt Elkan der" (met Maliepaard, Suikerbuijlt en v. d. Horst.) Biljartkampioenschappen De Kon. Nederlandse Biljart Bond heeft bekend gemaakt, dat de provin ciale kampioenschappen voor de 3e en 4e klas libre te Axel zullen wor den gehouden. Als organiserende ver eniging voor de 4e klas wedstrijden is aangewezen de biljartclub „P.O.P.", welke haar clublokaal heeft in café ,J3e la Paix"; de 3e klas wedstrijden zullen plaats vinden Lu „Het Wapen van Zeeland", met als organiserende vereniging de biljartclub ,,A-B.C.". De voorwedst-rijden zullen worden ge speeld in de periode van 1 tot en met 15 oktober; de finales worden ge speeld in de eerste week van novem ber a.s. (Advertentie) Zuiver Uw bloed met Krasehei - eo rerdrijl 20 da ooriaik van üv Rheumatische Pfin! Kruschen maakt U al gauw een heel ander mens, vrij van stramheid en pijn en weer tot alles in. staat. Dat doen Kruschen's vijf minerale zouten, die de bloedzuiverende organen aan zetten tot jeugdig-krachtige werking en zo de pijnverwekkende onzuiver heden uitdrijven langs natuurlijke weg. Juniorenvoetbal De uitslagen van het juniorenvoetbal in Zeeland luiden: Groep A I (11): Middelburg A I Zeeland Sport A I 81; Amemuiden A I RCS A I 7—2; Oostburg A I Vlissingen A I 010. Groep A II (12): Middelburg A IH Vlissingen A II 02; Vlissingen A HESerooskerke A I 01; Zee- landia A IMiddelburg A IE 13. Groep A m (13)Hontenisse A I Corn. Boys A I 22; Steen A I Temeuzen A I 15; Ria W A I Tern. Boys A I 13; Hulst A I Temeuzen A H 31. Groep A V (15): Hansw. Boys A I Borssele A I 31. Wemeldinge A I Nieuwdorp A I 110, Volharding 32 A I—Yerseke A I 1—12. Groep BI (16) Meeuwen B IZee- land Sport B I 03, Serooskerke B IMiddelburg B I 015, Vlissingen B I —Domburg B I 10—0, RCS B I Zeelandia B I 31, Walcheren B 1Oostkapelle B I 180. Groep B n (17) Middelburg- B IH Vlissingen B IV 12, Vlissingen B n—Middelburg B IV 5—0, Wal cheren B HZeelandia B H 80, Zeeland Sport B IIVlissingen B IH 1—13. Groep B HI (18). Middelburg B VI Middelburg B VII 34. Middel burg B VHI—Middelburg B V 1—6, Vlissingen B VIVlissingen B VII 27, Vlissingen B VWalcheren B HI 21—1, RCS B ni—Vlissingen B VHI 0—7. Groep B VH (22). Cortgene B I Bevelanders B I 0—0, Colijnspl. Boys B IWissekerke B I afg. Groep B VHI (23) Brouwershaven BI—WIK B I 64, Mevo B I—Re- nesse B I 21. Groep B IX (24). Bruse Boys B I Sinoto B I 2—2, Zierikzee E HI Dreisclior B I 19, Zierikzee B II Mevo B n 71. Groep B X (25). Ria W B I—Tern. Eoys B I 20, Zaamslag B ICom. Boys B II 70, Corn. Boys B I Temeuzen B I 11, Sluiskil B I Philippine B I 30. Groep B XI (26). Terneuzen B H Com Boys B IH 71, Terneuzen B IHSpui B I 13, Corn Boys B IV Hoek B I uitg. Groep B XH (27). Axel B IHonte nisse B I 70, Clinge B IHulst B I 1—13, AZW B I—Koewacht B I 02, Graauw B ISteen B I 32. Groep B XHI (28) Axel B H—Hon tenisse B n 32, Hulst B mHulst B H 1—7, Steen B II—Hulst B IV 14—0. Groep B XIV (29) Hoofdplaat B I— Aardenburg B II afg., Aardenburg B IOostburg B I 10—2, Schoondij- ke B IBreskens B I 09, Groede B IRetranchement B I 61, IJzen- dijke B IOostburg B II 2—0. Advertentie 5 Zwarte 2,46 BESPAREN WIJN - ADVOKAAT HOOG EN LAAG WATER 22 september Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge -I- nap uur meter 2.40 2.30 4- nap uur meter 14.49 2.22 3.05 3.58 4.28 4.35 2.44 2.59 1.66 1.99 15.18 16.03 16.25 16.52 2.36 2.45 8.58 9.26 10.02 9.45 10.01 1.84 2.01 2.14 1.35 1.57 nap uur meter 21.32 2.17 21.58 22.35 22.07 22.30 2.34 2.47 1.67 1.91 (Advertentie) de haardolie met het hoogste rendement méér warmte minder roet .zuinig LEZERS SCHRIJVEN K.N.V.B. wees verzoek echter terecht af Hier een noodkreet uit Terneu zen Het wordt Terneuzen H na melijk oumogelijk gemaakt ho ger te gaan spelen. Als voetbal ler en mede namens de andere spelers wijs ik U daarop. Zoals bekend werd Terneuzen II kam pioen van de reserve le klas zondagcompetitie afdeling Zee land. Als gevolg daarvan had Terneuzen II het recht in de re serve 3e klas van de K.N.V.B. te gaan voetballen. Het bestuur van Terneuzen achtte dit echter financieel niet verantwoord, ge zien de grote reizen, die voor de reserve 3e klas gemaakt moe ten worden. Het bestuur verzocht de KJN.V.B. dan ook met het tweede elftal uit te mo gen komen in de reserve 2e klas in plaats van Goes IH. Weliswaar is dit een klasse hoger, maar het Terneu- zense bestuur wees er op, dat Terneu zen II destijds ook rechtstreeks uit deze reserve tweede klas naar de af deling is gedegradeerd. Bovendien spelen in die reserve 2e klas thans ook reserve-elftallen van derde klassers, zoals Axel n, Corn Boys II, Zeeland Sport II en Hontenisse II. Als tweede klasser heeft Terneuzen met zijn team toch eigenlijk ook recht op een plaats in deze reserve tweede Idas. De K.N.V.B. zegt onverbiddelijk „neen". Voor ons voetballers is dat een grote teleurstelling. Omdat er geen „hoger op" mogelijk is en er dus geen doel meer is, is de vechtlust er bij ons uit. Tegen belastingontduiker 25 mille boete geëist De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam heeft maan dag in hoger beroep tegen de 63-ja- rïge bloembollenkweker C. A. J. v. d. 31. nit Breezand, die over vier belas tingjaren (1954-1957) zijn inkomen voor totaal circa 34 mille te laag had opgegeven, een boete van 25.000 gul den plus een gevangenisstraf van drie maanden voorwaardelijk niet een proeftijd van twee jaar geëist. De rechtbank te Alkmaar had v. d. M., die volledig bekende, in eerste in stantie tot de thans gevraagde boete veroordeeld. De man had een belang rijk deel van het geld gebruikt om zwarte lonen te betalen. Het is nu immers een uitzichtloos voetballen in de afdeling. Heel de vereniging' is in feite hierdoor gedupeerd, want de spelers van het reserveteam kunnen zich in het afde lingsvoetbal niet voldoende scholen voor het eerste elftal, dat immers in de tweede klas uitkomt. De Zeeuwse sport kan daar niet mee gebaat zijn en wij vinden het laten we het. woord maar gebruiken discrimi natie. 1588. De hoogtemeter daalde snel. Het was 'n groot voor deel dat men nu geen reke ning met een dampkring be hoefde te houden, om de een- voudinge reden dat de Maan geen dampkring bezit en daarbij een veel geringere aantrekkingskracht dan de Aarde heeft. Nadat de snel heid tot enkele honderden ki lometers per uur terugge bracht was, liet piloot Storm de raket laag over 't maan- •pervlak scheren. Over het ringgebergte van de Coper nicus zweefde de Terra bijna schuchter en vrees achtig de enorme krater binnen, slechts verge zeld van zijn scherpe, inktzwarte schaduw. Ontroerd en zwijgend staarden de Terranen naar het onder hen wegglijdende, huivering wekkende landschap. Daar buiten lag waar schijnlijk het domein van de dood. Onwille keurig voelde men zich beslopen door een vage angst. Angst om eigen vermetelheid! Want welk recht had de Mens om de gewijde state van deze buurwereld te komen verstoren?" Nu zullen we spoedig weten of het oppervlak bros en poreus is, zoals sommige geleerden beweren. Hou je goed vast, mensen! Wij gaan landen!" waarschuwde Storm. Het grote schip hing even vrijwel bewegingloos, maar begon toen lang zaam te zakken, naar de plek waar zijn scha duw hem als een gapende diepte bleek te ver wachten. Zou het mogelijk zijn via uw sportru- briek nog eens te pleiten voor de be langen van Terneuzen. Door de hals starrigheid van de K.N.V.B. zijn we nu in een slop geraakt. Terneuzen L. A. Philipse Noot van de redactie: Hoe hard het voor de reserves van Terneuzen ook mag klinken: het ver zoek van het Terneuzense bestuur om het tweede elftal in de reserve klasse te laten speten is terecht door de K.X. VB. afgewezen en van discriminatie is geen sprake. Om dezelfde reden (reisgeld) wilde RCS H een jaar eerder ook niet van de reserve 2e naar de reserve 3e klas, maar ging liever weer in de afdeling spelen Zeelandia H zat al in hetzelf de schuitje. Zolang echter Zeeuwse clubs, die door promotie of degradatie in deze reserve 3e klas terechtkomen, weigeren daarin te spelen, blijft die klas een voornamelijk Brabantse aan gelegenheid. Thans komen alleen Vlis singen IV en Goes ni als Zeeuwse clubs daarin uit. Als destijds RCS II en thans Terneuzen H wel in deze reserve 3e klas waren gaan spelen, was een vermenging van Zeeuwse en Brabantse clubs ontstaan en waren de reiskosten ongetwijfeld minder. Nu moet de K.N.V.B. steeds meer Bra bantse clubs steeds verder van Zeeland! nemen om deze reserve 3e klas aan te vullen De opmerking over een reserve elf tal van een 2t: klasser, dat nu lager speelt dan dat van enkele met na me genoemde derde klassers, speelt vanzelfsprekend geen enkele rol. Het doet niets ter zake waarin het eerste elftal speelt. Bepalend is de prestatie die het bewuste re serve elftal levert. Verder kan men zich afvragen of de reiskosten bij toetreding tot de reser ve 3e klas nu werkelijk zoveel meer kosten zou vergen dan nu het geval is in de reserve le klas van de afde ling. Door 'samenreizen zou dat voor een groot deel zijn opgevangen. En ook nog dit: Doordat Terneuzen II niet voor pro motie in aanmerking wenste te komen bleef men dus in de reserve le klas de afdeling. De Torneaizenaren kunnen daarin zonder twijfel een bar ricade vormen voor elftallen, die wel graag kampioen worden en promo veren. Ongeveer tien jaar geleden heeft dc heer Imanse, destijds districtsbestuur- der van de K.N.V.B., een waarschu wend woord gericht tot de Zeeuwse clubs en hen geadviseerd het bordje reserve 2e klas boven hun klas (toen nog een Zeeuwse klas) te laten ver vangen door dat van reserve 3e klas, omdat anders zonder enige twijfel na verloop van jaren de onaangename gevolgen niet zouden uitblijven. Men mocht van de K.N.V.B. niet verwach ten dat men deze ongezonde toestand zou handhaven. Hoegenaamd geen enkel Zeeuws clubbestuur voelde hier voor echter en zo'werd voortgegaan. Een geleidelijke vermenging met Bra bant was het gevolg cn men heeft nu vorig jaar besloten om ook voor de Zeeuwse clubs een plaats in de reserve 3e klas in te ruimen. Het gaat echter bepaald niet aan om de K.N. V.B. van onwil te betichten nu men Zeeland zolang in een bevoorrechte positie heeft laten verkeren. Terneuzen II toelaten lot de reserve 2e klas, zoals de schrijver wil, is niet alleen in strijd met de aan het begin van het vorig seizoen gepubliceerde promotieregeling, maar zou bovendien Temeuzen in een bevoorrechte positie plaatsen ten opzichte van anderen. z O Oppervlakkig gezien was er intussen vap. een wringende schoen geen spra ke. Sinds zijn uitval van onlangs had Christopher jegens zijn vrouw de meest uitgezochte beleefdheid in acht genomen. O, zeker, juist die beleefd heid hield haar op een afstand, maar eigenlijk verschilde zijn handelwijze weinig van de manier waarop een van publieke demonstraties afkerig man zijn vrouw in brede kring zou bejegenen. In elk geval stelde die houding me neer Pilbright vrijwel gerust en de als vrouw bij intuïtie dieper ziende juffrouw Pilbright wachtte zich wel, "hen uit de droom te helpen. Zij en juffrouw Sarah waren dikwijls sa men en schenen dan veel stof tot praten te hebben. Zóveel zelfs, dat Fred er jegens Karen een opmerking over maakte. Vroeger waren zé zo ijskoud beleefd tegen elkaar, dat ze allebei verlan gend schenen, eens flink ruzie te krijgen en alleen door de conventie Margaret Malcolm daarvan werden weerhouden", zei hij. „Maar nunu zijn ze plotseling boezemvriendinnen geworden". „Misschien zijn ze tot de ontdekking gekomen, dat ze meer gemeen heb ben dan ze dachten", opperde Karen verstrooid. Natuurlijk deed het haar genoegen, dat dc twee oude dames zo goed met elkaar overweg konden, maar 't kwam niet bij haar op. dat. zijzelf daarmee iets had uit te staan. Wat toch wel degelijk het geval was. Zowel juffrouw Pilbright als juf frouw Sarah hadden namelijk spoe dig ontdekt, dat ze allebei op Karen gesteld waren. En nog voor eerste kerstdag ten einde liep had het tweetal zich een bijna volledige voor stelling gevormd van de beide Thiri- by-huwelijken en de oorzaken ervan. „Als mijn broer had beseft wat er achter- dit alles stak", zei juffrouw Pilbright verdrietig, „zou hij zeker ronduit hebben geweigerd, zich er mee in te laten". „Hm, misschien wel", meende juf frouw Sarah, „maar per slot van re kening was het toch zo kwaad niet, want nu heeft ieder van hen de ander iets te vergeven". „Dat ben ik niet met U eens", wierp juffrouw Pilbright tegen. „Wanneer zoals U zegt, Christopher Thirlby een aardig, meisje getrouwd heeft met het enige doel een ander meisje dat hem in de steek liet te ergeren, heeft Karen zeker wat te vergeven. Maar ik zie niet in, dat zij iets gedaan heeft, waarover hij terecht boos zou kunnen zijn". „Welk ander motief zou ze bij nin. gelijkheid hebben gehad dan de vei lige toekomst, die zijn geld haar kon bieden?" hield juffrouw Sarah vol. „O, ik geef toe, dat ze meer dan haar plicht heeft gedaan, maar niettemin blijft het een feit". „Hm", zei juffrouw Pilbright op haar beurt. „Dat is nu juist iets, dat ik me dikwijls heb afgevraagd, 't Lijkt me niet te stroken met haar karakter en tochtoch kan ze onmogelijk op hem verliefd zijn geraakt, metwaar? Ik bedoel, dat daar geen tijd voor was". „O, wat dat betreft", meende juf frouw Sarah, „je kunt in minder dan geen tijd verliefd worden! En ten slotte kan medelijden heel veel op liefde lijken; soms tenminste". Juffrouw Pilbright aarzelde even. „Ik mag hopen, dat er geen liefde in 't spel is", sprak ze toen. „want zo ja dan zal Karen, vrees ik. heel onge lukkig worden, wat er ook met Christopher gebeurt.!". „Ik zal mijn best doen, om te zorgen dat U die vrees absoluut niet behoeft te koesteren", beloofde juffrouw Sa rah. „O, ik zelf ook... als de gelegenheid zich voordoet", zuchtte juffrouw Pil bright, „maar U weet hoe 't met zul ke jonge mensen gaat, ze nemen niet graag raad van anderen aan; aller minst van een ongetrouwde vrouw op leeftijd". „Wat die leeftijd aangaat, ik wil best weten, dat ik zesenzeventig ben", zei juffrouw Sarah strijdlustig. „Als ik zo oud wordt, zal ik er waar schijnlijk evenmin om liegen", verze kerde de goedige juffrouw Pilbright, terwijl ze haar breiwerk voor de dag haalde. Voor het kinderfeest had Karen de roodbruine japon, waarop madame Zelia bijzonder trots was geweest, aangetrokken. Voorts droeg ze Chris topher's kerstgeschenk, twee arm banden, die precies om de nauwslui tende mouwen aan elke pols pasten. Ofschoon ze door kleur of bewerking enigszins zonderling aandelen, was Karen er zeer mee ingenomen. Ze had Christopher er dan ook hartelijk voor bedankt, maar begreep overi gens opperbest, dat het cadeau alleen er wille van de nu eenmaal bestaan de conventie en niet om haar plezier te doen was gegeven. Haar dank woord had dan ook absoluut niet geestdriftig geklonken. Cristopher zijnerzijds had commentaar achter wege gelaten en slechts even sarcas tisch de lippen gekruld, toen hij, op zijn beurt zijn vrouw heel ernstig voor haar geschenk had bedankt. Intussen was de keuze Karen niet gemakkelijk gevallen, zodat ze ten slotte maar weer tot wat het meest voor de hand lag was teruggekeerd: boeken en grammofoonplaten. „Precies wat ik nodig had", had hij opgemerkt en Karen huiverde even, want ze begreep, dat hij zich geen Illusies maakte. Er was immers zo weinig waar hij van kon genieten. Aan dit alles moest ze denken terwijl ze in de balzaal haar gasten stond af te wachten. Fred was bezig enige los geraakte feestslingers opnieuw te be vestigen en juffrouw Sarah keurde heimelijk de reeds klaar liggende sandwiches. Er was afgesproken, dat Christopher een poosje bij het uitrei ken van de geschenken tegenwoordig, zou zijn. Karen verbaasde zich er over, dat hij, in de gegeven omstan digheden, zóveel belangstelling voor de kinderpartij had betoond en kwam tot het besef, dat hij vroeger niette genstaande zijn rusteloos en naar op winding hunkerend karakter, zijn -(lichten zeer ernstig had opgevat. )ok daarom had ze dan ook alles ge daan, om het feest te doen slagen, al hield ze zich overtuigd, dat hij haar motieven nooit ofte nimmer zou gis sen. Stella's binnenkomst verstoorde Ka ren's niet bijster vrolijke overpeinzin gen en ogenblikkelijk zagen de twee vrouwen elkaar min of meer ver schrikt aan. Stella droeg namelijk eveneens een rode japon, weliswaar van iets lichter tint dan Karen's feestgewaad, maar die niettemin hun onderlinge gelijkenis des te sterker deed uitkomen. „Allerliefste tweelingen!" merkte Stella sarcastisch op. „Heus, Karen, we moeten iets hieraan doen! Zal ik me verkleden of jij?" Voor hiertoe echter .gelegenheid be stond, kwamen de kinderen binnen en daarna had geen der volwassenen meer tijd om aan eigen zaken te den ken. 't Werd een luidruchtig, vrolijk feest en de kinderen schenen buitengewoon met alles ingenomen. „Waarom ook niet?" had juffrouw Sarah een beetje grimmig opgemerkt. Volgens haar hadden ze veel te veel gegeten en ge snoept, veel le veel lawaai gemaakt en waren ze maar al te zeer aan het strenge ouderlijk oog ontsnapt. „De meeste kinderen vragen niet meer", had ze er aan toegevoegd. Zelfs het verschijnen van de op zijn rustbed liggende Chritophcr had hen niet tot bedaren gebracht, want zo hadden eenvoudig verondersteld, dat hij zich slechts uit de grap als inva lide voordeed en hen daarom liggende in plaats van staande toesprak. En Christopher van zijn kant had met een moed, die Karen diep ontroerde:, het kindertal zo vrolijk en hartelijk verwelkomd alsof hij ten volle in hun pret kon delen. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 22