Chiel de Boer TANDARTS- Ot/ZEWOlNSMG-TtP Kreymborg CABARETIER - TANDARTS VANDAAG KLAKKEN uit de ETHER FRANKIE VAUGHAN STELT ONS DE ENGELSE NOZEM VOOR Een man. Een pijp! Pijp met Voortrekkers... |Niemeijer Voortrekkers! De zachtste! De geurigste! WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 17 Advertentie Alleen geldig woensdag 21 sepL a.s. Kleutertrui tkmë Zuiver wol, in diverse tinten. Manchetten en boord dubbel gebreid. 3 jaar nu 7.95 kLst.p.m. 6.V 25 zaken in Nederland Voor Zeeland Lange Delft GO—62, Middelburg. Walstraat 84, Vlissingen, Op aanvrage bezoeken wij U gaarne. Chiel de Boer tandarts-caba retier heeft thuis op 24 september de première van 'n nieuw cabaret. En heel in de verte droomt hij vaag van de televisie. Hij heeft het alle maal graag aan onze radio- t.v.-redacteur verteld. (Van onze radio- en t.v.-redacteur) Chiel de Boer. Een paar jaar geleden de cabaretier, van wie iedereen loist dat hij vroeger tandarts was geweest. Nu de tandarts van wie iedereen weet dat hij vroeger cabaretier is ge weest. Zo zou men in twee zinnen de levensloop hun nen samenvatten van dr. Chiel de Boer uit Aerden- hout. Zijn leven lang heeft hij op twee gedachten gehinkt. Het begon al in zijn studententijd. Op de zol der van Rokin 71 had hij samen met Hans Dekking, nu bekend oogspecialist en hoogleraar te Groningen, zijn eerste cabaret. „Hans Dekking maakte prachtige poppen, waarmee we een schim menspel opvoerdèn. Ik zong er liedjes bij. Dat vond ik heerlijk, want ik kon in het donker blij ven staan. Ilc was namelijk erg verlegen. Ik herinner me nog een prachtig Apachenfeest, dat we op een zaterdagavond hadden. Het zal omstreeks 1920 geweest zijn. De drank was op en een van ons ging de deur uit om nieuw te ha len. Hij kwam onverrichterzake terug, want de winkels waren dicht. Ga het dan bij een café halen, zeiden wij. Toen hij weel de deur uitwilde, stonden er twee mannen met revolvers voor de deur. Hij schrok zich dood, dacht dat het herrieschoppers van de Zeedijk waren en vluchtte weer naar boven. Die kerels schoten door de deur. Ik keek boven uit_ het raam en meende dat het een of andere studentengrap was. Ik begon tegen ze te schreeuwen, maar toen schoten ze ook op mij. En van weerskanten op het Rokin naderde een politiemacht. We be grepen er niets van. Later bleek dat de overburen hadden gedacht dat er inbrekers in het huis zaten, wat niet zo gek was want bene den ons was een kunsthandel ge vestigd. Jaren lang heb ik nog steeds vol trots op de kogelga ten in de deur gewezen, vertelt Chiel de Boer ons in zijn huis aan de Zandvoorterweg in Aer- denhout. - Begin iri 'Mtd* Nadat Chiel de Boer was afgestu deerd vestigde hij zich in Maars- sen in een woonschuit. Maar het cabaret, liet hem niet los. Van een stal maakte hij een klein ca baretzaaltje. Ontelbare voorstel lingen heeft hij daar gegeven gratis. Een van zijn medewer kers was Jan Mees, beter bekend als Moestafa, die al in die Rokin- tijd zijn roemruchte pharao-lied- jes componeerde, op welke melo die hij nu nog teksten maakt. De jonge tandarts was nog steeds verlegen en zijn optreden bestond uit „Anderik" (een samentrek king van „andere ik"). De Boer had een pop op zijn knieën, maar voor de rest zat hij achter een zware doek verscholen. Zijn han den kwamen achter die doek van daan en vormden meteen de han den van de pop. Andei-ik had ook een spaarpot, waarin de gasten een kleine bijdrage konden stor ten voor de onkstenbestrijding. Er kwamen bedragen in van een halve cent tot tien gulden, ver telt Chiel de Boer. „U moet niet vergeten, er was in die tijd haast geen cabaret en de mensen kwa men dus graag," zo zegt hij. Een van zijn mopjes in die tijd was: „U weet niet wat U boven het hoofd hangt", waarna van de zol- De hele zaal hing vol met gekke die de gasten mochten verorberen, gelaten, waarop broodjes lagen der manden naar beneden werden spreuken en zelfs de onderkant van de planken waarop het pu bliek moest zitten, waren ervan voorzien. Alleen werden ze pas leesbaar als die planken netjes tegen de muur werden opgeklapt. Voor vrienden Tot het uitbreken van de oorlog is Chiel de Boer in Maarssen blij ven wonen. Toen keerde hij terug naar Amsterdam waar hij een cabaret begon nog steeds u t liefhebberij op de zolder van Heerengracht 474, waar nu het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie is gevestigd. „Eerst al leen maar voor kennissen en vrienden, maar het ging zoveel geld kosten, dat we er later een vereniging van gemaakt hebben. Maar ik hield me het recht voor zelf kennissen gratis uit te no digen. Met het gevolg dat van de vijftig bezoekers er vaak 45 voor niks zaten. Niet lang daarna kwamen we tot de ontdekking dat het erg brandbaar was op die zolder en dat er maar één smal trappetje naar beneden ging.' We zijn daarom verhuisd naar de kel ders van het ICC in het Vondel park. „Cabaret der 111" heette het, omdat er precies 111 mensen in het zaaltje konden. Flip Ha mers heeft de zaak ingericht", zegt Chiel de Boer, die heel veel bewondering voor hem heeft. „Als je hem een vuilnisvat ter beschik king stelt, maakt hij er een in terieur van". Zwart cabaret Toen liet in de oorlog verplicht werd lid van de Kultuurkamer te worden, ben ik er mee opgehou den. Maar daarvóór heb ik nog eens als eonfei'encier opgetreden in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen in Den Haag. Rie Heimig had het liedje „Ik heb je lief, o Nederland" gezongen en het publiek brak de zaal zowat af. Rie Heimig wilde het refrein bis seren, maar een vertegenwoordi ger van de Kultuurkamer kwam naar voren om het haar te ver bieden. Enorm gejoel en gefluit in de zaal. Ik stond achter de coulissen en had alles niet zo goed kunnen zien, maar ik begreep wel wat er aan de hand was". Omdat ik bang was dat het publiek het podium op zou stormen liep ik gauw naar de microfoon om de zaak te temperen en zei: „Die Rie Heimig is wel muzikaal. Over kaal ge sproken". En toen brak me toch een applaus los. Het was het grootste succes van mijn leven. Ik begreep er niets van. Totdat collega's me achter het toneel ver telden dat de man van de Kul tuurkamer die de herhaling had verboden een hoofd had als een biljartbal. Later in de oorlog heb ik zwart cabaret gespeeld voor vrienden bij me thuis of bij anderen thuis. Tientallen voorstellingen heb ik gegeven en ik 'heb dingen ge maakt als ik nog nooit gemaakt heb. Zo vol haat. Na de oorlog heb ik met die teksten een paar maanden in het Minervapaviljoen gestaan. Dat was een heerlijke tijd. Hij projecteert nu zwart-wit dia's op een scherm en vertelt er mooie gekke dingen bij. Hij heeft twee series gemaakt. De ene is een „wetenschappelijke lezing over kinderopvoedkunde: „Op zoek naar de worm in de appel", de andere gaat over dieren: „Ik heb 't zwart op wit", waarin hij tien nieuwe liedjes heeft ver werkt. Het is de bedoeling met deze quasi-lezingen voor kunst kringen, vrienden en kennissen op te treden en heel in de verte denkt De Boer eraan ook voor de tele visie met zijn beeldverhalen te komen. Als alles loopt zoals hij wil, vindt de première op 24 sep tember bij hem thuis plaats. RADIO- EN T.V.-RUBRIEK aaaaaaaaaaaa/vwvvvvvvvv Jtforen, yen en.... sclvrijven Van links naar rechts: Kat ja Berndsen, Dini van A?nsteïSyl- yain Poons, Phyllis Lane, Peter Kellenbach, Peter Aryans. Moes- tapha en Chiel de Boer tijdens de pauze van een opvoering bij Chiel de Boer thuis. T elevisie De A.V.R.Ö.-televisie brengt van avond om tien voor half tien „mu zikanten van nabij" op 't scherm, dat enige weken geleden moest worden uitgesteld in verband met tragische omstandigheden die Agecth Scherphuis betroffen. De ze zal nu vanavond het door Ge rard Trebert en Willem O. Duys samengestelde programma pre senteren. Daarvoor gaan we voor de zoveelste keer op reis met Ar- mand en Michaela Denis naar Azië en zullen we kijken naar Ir ving Barnes, Lilian Hayman, Mo-" ses La Marr en Martha Flowers, die enkele spirituals en songs zul len zingen. Het is een telereeor- ding, regie Thom Kelling. De Vlamingen Jos Gevers en Jc- room Verten hebben een blijspel geschreven, dat vanavond in de Antwerpse Schouwburg wordt op gevoerd en rechtstreeks door de Vlaamse televisie wordt uitgezon den. Het heet „Slissen en Cesar" en de rol van Cesar wordt door 'n van de twee auteurs, namelijk Jos Gevers, zelf gespeeld. Het spel begint om half negen en duurt tot elf uur. In de pauze omstreeks tien uur presenteert J. Buydens zijn nieuwe T.V.-rebus-formule „Incognito". Radio 's Middags om acht over half een zendt de VARA opnamen uit van Los Indios en Robert Delagado met zijn orkest, 's Avonds om vijf over acht geeft de ex-minister van financiën Hofstra een beschou wing over de miljoenennota, inge diend door de huidige minister Zijlstim. Qm< -tien, voor negen Wordt het hoorspel „De man van Thermopylae" herhaald. Om elf uur komt Joop Koopman voor de microfoon met 'n gesproken por tret van de democratische kandi daat voor het Amerikaanse pre sidentschap John Fitzgerald Ken nedy. Het werd door Meyer Slui- ser geschreven. Over de andere zender kan men 's middags om half vier naar Volksliederen uit Schotland en Wales luisteren met Noelle Bar ker, sopraan en Marijke Smit Si- binga, klavecimbel. Corrie Brokken weer „zonder stem" „Ik moet erg oppassen en niet te veel klessebessen, antlers raak ik weer mijn stem kwijt", zei Corrie Brokken ons een paar weken gele den tijdens een gesprek, dat wij bij haar thuis hieldfen in Loos- d recht. Enkele maanden daarvoor immers, had haar stem het bij eén voorstel ling in Den Helder plotseling be geven, waarna zij enkele weken rust moest houden. Maar alle voor zorgen ten spijt is zij haar stem opnieuw kwijt. Zaterdag 1 oktober zou zijn in het middelpunt van de t.v.-camera's staan in het nieuwe A.V.R.O.-programma ,.in de hoofd rol" door Mies Bouman te presen teren. Deze uitzending is nu uitge steld tot 29 oktober. Op 1 oktober zal men nu Kees Brusse „In de hoofdrol" kunnen zien. DONDERDAG 22 SEPTEMBER. HILVERSUM I 402 m 74G kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVIIO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Wa ters!. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookkunst, lezing voor de vrouw. 11.15 Pianorecital. 31.45 Voordr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Dansmuz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropol e ork. 13.55 Beursber. 14.00 Pianoduo. 14.30 Logboek 1929. 15.15 Ka- mermuz. 35.45 Voor de vrouw. 16.00 Gr. 16.30 Voordr. 16.45 Lichte muz. 17.00 Voor dé jeugd. 17.30 Pjomenade ork. en radio koor. 18,00 Nws. 18.15 Orgel en zang. 18.45 Journ. 19.00 Grain. 19.45 Gesproken brief. 19.50 SportRraatje. 20.00 Nws. 20.05 Fil- harm, ork. en solist. 21.10 Paul en Ina i Vlaanderen incognito, hoorsp. 22.05 Lichte muz. 22.30 Nws., beursber. van New York en SOS-ber. 22.45 Gram. 23-00 Sportact. 23.10 Dagboek van ten groot vader, hoorsp. 23.45 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m 1007 Uc/s. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 11,00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed en overweging. 8.00 Nws. 8.15 Gr. 8,50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor cle zieken. 11.45 Gewij de muz, 12.00 Middagklok noodklok. •3 Gram. 12.25 Wij van het land, praatje. .12.35 Land- en tuinbouwmeded. 8 Gram. 12.50 Act. 12.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.35 Lich te muz. NCRV: 14.00 Rep. van de bonds dag van de Bond van Ned, Herv. Vrou wenverenigingen. 14.45 Gram. 13.00 Ork. meat-. 15.30 Vocaal-ens. 16.00 Verkenningen In de bijbel. 16:20 Kamermuz. W.50 Gi: 17.00 Voor de jeugd. 17 30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 13.00 Jazzmuz. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Koorzang. 18.50 So ciaal perspectief, rep. 19.00 Nws.- en weerber. 19,10 Zangreeital. 19.30 Radio- krant. 19.50 Polit. lezing. 20.00 Metropole- ork. 20.50 Aziatisch Mozaiëk, lezing. 21.05 Samenzang. 21.30 Lichte muz. 22.00 Pe riodieken parade. 22.10 Gram. 22.30 Nws. 2.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Orgelconc. 23.20 Gram. 23.30 Jazzmuz. - -,5—24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzïcht. NCRV: 20.20 Filmbespr. 20.40 Film. 21.00 Hier ben ik thuis, T.V.-spel. 22.10 Dag sluiting. VLAAMS-BELG. T.V .-PROGRAMMA. 39.00 Voor de jeugd. 39.30 Sportkron. 19.55 T.V.-album. 20.00 Nws. 20.30 Doe. film. 20.40 Wetensch.film. 21.00 T.V.-spel. (overa, van de NTS, onder voorbehoud). 22.10 Nieuws. FILMS IN ZEELAND „Indiscreet" - een „keurige" filmkomedie De Britse regisseur Herbert Wilcox, die vooral naam heeft gemaakt met een serie goede T.V.-produkties heeft het voorbeeld van zijn Amerikaanse en Duitse collega's gevolgd en zijn visie gelanceerd op het jeugdpro bleem. „Uit de 9loppen van Liver pool" heet de film en Franlde Vau- glian is de verpersoonlijking van de jeugdige opstandigheid. Wilcox heeft het niet willen laten bij een cinematografische schets van het leven, dat de „losgeslagen" jeugd leidt. Hij wilde ook de oorzaak van het kwaad aantonen en daardoor is „Uit de sloppen van Liverpool" niet alleen een verwijt gericht aan de jongeren, maar ook aan de volwasse nen. Waarom verdoen die jongens uit Liverpool^ achterbuurten hun tijd? Omdat zij geen werk kunnen krij gen", zegt Wilcox. Niemand neemt ze in dienst, want na korte tijd moeten ze in militaire dienst. Zo gaat het ook met Dave Wyman (Frankie Vaughan) als hij in dienst moet is het afgelopen met lanterfanten. De krijgstucht valt Dave echter bitter tegen, doch in zijn hart is hij een goede jongen en zelfs „een goed sol daat". Vooral op het laatste wordt de nadruk gelegd bij monde van de aal moezenier, (George Baker). En door deze aalmoezeniersfiguur komen we dan weer terecht in de. sfeer van ver zoening eu toegeeflijkheid, die het. mej,end.e.£l. van dit soort fi'.ms ken- 'm'erkten de overtuigingskracht niet ten goede kómt. Carole Lesley speelt als het vriendin netje van Dave een aardig rolletje en natuurlijk acteert Frankie niet alleen, maar zingt hij ook. Dit alles is te zien en te horen in Luxor (Vlis singen). Alliambra (Vlissingen) prologeert de voorstellingen van Paul May's speelfilm „Een eeuwig zingen de bossen", geïnspireerd op het leven in de afgelegen gebieden van Noorwegen, zoals dat beschreven is in de gelijknamige trilogie van de schrijver Trygve Gulbranssen. Het ziet er naar uit dat ook „La dol- ce vita" van Federico Fellini in Zee land een lang, zoet leven beschoren is. Het City-theater (Middelburg) vertoont deze film, die men gezien móet hebben, donderdag nog (woens dag is er geen voorstelling). Zoals bekend is „La dolce vita" een cyni sche schets over de vrijetijdsbeste ding der Romeinse aristocratie. Ook in Grand (Goes) wordt een film vertoont, die wij eerder Intro duceerden, nl. „Santiago", een avonturenefihn met Alan Ladd in de rol van een gewiekste wapen smokkelaar en Itossanna Podesta als een Cubaanse schone. Electro (Middelburg) heeft een vliegfilm op het programma staan. „De 714 antwoordt niet" handelt na melijk over een avontuurlijke vlieg tocht met aan de stuurknuppel Dana Andrews. Andrews speelt de rol van een oud-gevechtsvlieger, die de passa giers en de bemanning van een ver keersvliegtuig redt door op een kri tiek ogenblik de besturing van het vliegtuig over te nemen van de ziek geworden piloot. Onder de passagiers die in angstige spanning afwachten hoe alles zal aflopen is de vrouw van de redder in nood (Linda Darnell). DONDERDAGCYCLUS In de donderdagcyclus tenslotte wordt slechts één film vertoond, te weten de Amerikaanse komedie „In discreet Grand (Goes). „Indis creet" behoort tot het soort kluchten, dat zijn humor put uit een serie vro lijke "misverstanden. Het ene ogen blik ziet het leven er allertreurigst uit, maar het volgende moment zijn de rollen omgedraaid en schijnt de zon aan een wolkenloze hemel. De jongedame, die dit alles moedig door staat is de actrice Anna Kalman (In- grid Bergman) en de hij in het ver haal vol verwikkelingen is de knap pe Amerikaan Philip Adams (Cary Grant). Zij houden elkaar flink vooi de gek, compleet met gefingeerde af spraakjes (die het in Amerika blijk baar doen) en blijven onder dat alles keurige Amerikanen. Mede dank zij een groot aantal mo de-ontwerpers met klinkende namen, die de gewaden creëerden, waarin In- grid op het doek verschijnt. Op dat punt valt dus niets aan te merken. Uit inrichting ontvlucht en door auto overreden Gistermiddag is de 28-jarige patiënte J. P. uit de psychiatrische inrichting „Voorburg" te Vught, afkomstig uit Oss, toen zij poogde uit deze inrich ting te ontvluchten, op de Boxtelse- weg door een auto gegrepen. Zij werd tegen het wegdek geslin gerd en zo ernstig* gewond, dat zij 's avonds in het ziekenhuis te Til burg is overleden. Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 17