Kroesjtsjew bij Castro in negerhotel Anders dan ander^^iXABALLERO De dood op de weg NOG GEEN OVEREENSTEMMING IN METAALINDUSTRIE TIEN JAAR GEËIST VOOR MOORD OP „BLONDE JOPIE SMOKKELAARS SPRAKEN VOOR DE RECHTER ELKAAR TEGEN WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT t> CUBAAN DESNOODS IN TENTEN Politie was niet op de hoogte De impulsieve Cubaanse pre mier Fidel Castro is maandag avond hogelijk verontwaardigd zijn New Yorkse hotel uitge stormd en heeft, na een spoed- bespreking met secretaris-gene raal Hammarskjöld, met zijn delegatie een hotel in de neger- wijk Harlem betrokken. Het besluit van de gebaarde premier om aan te kloppen bij het „Waldorf Astoria van Har lem", eindigde een spannende avond die door de New Yorkers ademloos werd gevolgd. Uitroepend dat hij zonodig1 zijn ten ten in Central Park zou opslaan, be- faf Castro zich van het hotel Shel- urne acht straten verder naar de wolkenkrabber van de Verenigde Na ties. Castro beschuldigde de hotellel- ding van het aanbieden van „onaan vaardbare nota's". De eigenaar van Shelburne, Edward Spatz, noemde de drukte die Castro maakte een pro pagandastunt om de Verenigde Sta ten en de Verenigde Naties in discre- diet te brengen. De Sowjet-premier Kroesjtsjew heeft dinsdag gedurende een half uur be sprekingen gevoerd met zijn Cubaan se ambtgenoot. De Sowjet-premier zocht Castro in zijn hotel in Harlem op, nadat de Cu baanse minister van buitenlandse za ken Raul Roa kort te voren een on derhoud met hem had gehad. De politie was niet op de hoogte van Kroesjtsjews bezoek aan Harlem en Nunez Jimenez had de grootste moei te hem door de opdringende journa listen te loodsen. Het nieuws van Kroesjtsjews bezoek verspreidde zich als een lopend vuurtje door Harlem en binnen enkele minuten dromde een grote menigte negers rondom het hotel samen. Korte tijd later arri veerden honderden politiemannen die een cordon om het hotel legden en enkele wegversperringen oprichtten. Het was de eerste maal dat Kroesjt sjew het hoofdkwartier van de Sow- jetdelegatie bij de Verenigde Naties verliet. Diplomatieke waarnemers achten het niet uitgesloten dat Castro zijn uit nodiging aan Kroesjtsjew, Cuba te bezoeken, heeft vernieuwd. Reeds enige tijd wordt gesproken over een mogelijk bezoek van de Sowjetpre- mier aan Havana wanneer hij uit New York naar Moskou terugkeert. Kussen Twee Russische vrouwen, Mary Pitri en Antonina Kuc, wisten tot Kroesjt sjew door te dringen toen hij het hoofdkwartier van zijn delegatie ver liet. Kroesjtsjew sprak enige tijd met hen in het Russisch, glimlachte en zei iets dat de vrouwen zo gelukkig maakte dat zij hem op de wang kus ten. Mevrouw Pitrl vertelde later dat Kroesjtsjew haar had beloofd dat haar dochter uit de Sowjet-Unïe naar Amerika mag overkomen. Mevrouw Kuc, een Oekrainse, kreeg de toezeg ging dat haar man, zoon en dochter, die zij in 26 jaar niet heeft gezien, zich bij haar in de Verenigde Staten mogen voegen. Betere treinverbindingen met het westen in 1961 (Van onze Haagse redactie) Opnieuw zullen, aldus de minister van verkeer en waterstaat in zijn memorie van toelichting op de be groting 1961, een aantal nieuwe elek trische en diesel-elektrische trein stellen in dienst worden gesteld in verband met de verbetering van de spoorwegverbindingen van het wes ten met het noorden, oosten en zui den van het land. Op enkele sta tions zal een moderne beveiligings installatie volgens het N.X.-systeem worden ingericht, op bepaalde baan vakken komt een automatisch blok- stelsel met lichtsignalen. Over het goederenvervoer langs de weg deelt de minister mee, dat de werkzaamheden, verbonden aan het vergunningstelsel geregeld en onge regeld vervoer regelmatig voortgang vinden. Een ontwerp tot wijziging van de wet autovervoer personen is in voorbereiding. Voor de binnenscheepvaart zal de vergunningverlening in eerste ronde voor ongeregeld vervoer, beurtvaart en afhaal- en besteldiensten naar het zich laat aanzien in het begin van 1961 haar beslag hebben gekregen. Paus Johannes heeft de hoge commis saris voor de vluchtelingen van de V. N.f Lindt, ontvangen, die een album met door verschillende landen bij gelegenheid van het wereldvluchteüngenj aar uitgegeven postzegels aanbood. (Advertentie) gispen moot scheppen in UW kantoor een sfeer van stijl efficiency en soliditeit die indruk maakt op uw bezoekers uw personeel bindt en het WERK STIMULEERT inlichtingen wordend gaarne verstrekt üao/de plaatselijke GISPEN dealers GULEMBORG Maandagavond omstreeks zeven uur ïs op de Bredaseweg te Tilburg een personenauto met vier inzittenden door tot nu toe onbekende oorzaak tegen een boom gereden. Drie van de vier inzittenden werden naar het St. Elisabethziekenhuis te Tilburg vervoerd. De 28-jarige be stuurder van de auto G. Conradi uit Tilburg, die een beenbreuk opliep, zijn 26-jarige echtgenote, die als ge volg van zware inwendige verwon dingen in levensgevaar verkeert en hun tien maanden oude zoontje dat gistermorgen aan de verwondingen is overleden. De vierde inzittende, een 14-jarig meisje, bleef ongedeerd. In het ziekenhuis „Bethel" te Delft, waarheen hij gistermiddag was vervoerd, is bij aankomst over leden de 65-jarige tuinarbeider M. S. van het Oosteinde te Wateringen. De man was 's middags aangereden door een personenauto bestuurd door een uit Rijswijk afkomstige automobo- list. De 13-jarige Geertje Donker wo nende te Oosteinde onder Ruinerwold is dinsdagmiddag omstreeks acht uur te Haakswold aangereden door een vrachtauto en op slag gedood. De 49-jarige bromfietser Chr. S. (Advertentie) ijding had LOONBELEID WEER BESPROKEN Een jaar voor oplichting van diverse vrouwen De rechtbank In Den Haag heeft gistermorgen de 59-jarige Haagse timmerman A. J. de H. terzake van diefstal en twee oplichtingen veroor deeld tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest. De timmerman had een alleenwonen de weduwe in Den Haag van haar portemonnee beroofd. Tegenover een andere Haagse weduwe had hij zich voorgedaan als bode van een zieken fonds, waardoor hij 14 premie wist te innen. Verder had hij nog een dame 25 afgezet en twee vrouwen voor 60 opgelicht. De sinds 1927 reeds vijf keer voor oplichting veroordeelde timmerman beweerde tijdens de zitting zich niets van de ten laste gelegde feiten te kunnen herinneren. De officier van justitie had een ge vangenisstraf van achttien maanden met aftrek van voorarrest geëist. Alleen N.V.V. oneens met regering (Van onze Haagse redactie) Maandagavond heeft op het departe ment van sociale zaken ïn Den Haag de regering met name de minis ters De Fous, Van Rooy en Zijlstra en staatssecretaris Roolvink op nieuw overleg gepleegd met de cen trale organisaties van werkgevers, werknemers, landbouw en midden stand over het te voeren loonbeleid, met op de achtergrond de looneisen in de metaalindustrie. Van rege ringszijde werd nogmaals nadrukke lijk het standpunt duidelijk gemaakt dat men er niet aan denkt de C.A.O.'s „open te breken". Dit standpunt zou worden ondersteund door de meer derheid van de aan het gesprek deel nemende ïn totaal twaalf organisa ties. Geheel tegen liet regerings standpunt zouden de vertegenwoordi gers van het N.V.V. zich hebben ge steld, zo vernamen wij uit betrouw bare bron. Meegedeeld werd dat de Stichting van de Arbeid zich vrijdag in Den Haag nader over het loonbeleid zal beraden. De regering wacht het standpunt van de stichting af. Tot nu toe hebben de organisaties zich nog slechts in eigen kring beraden. Zo spoedig mogelijk zal een nieuw over leg met de regering plaats hebben. VOOR UTRECHTSE RECHTBANK Nachtelijk drama op woonschip in de Vecht Tien jaar gevangenisstraf met af trek eiste de officier van justitie, mr, G. H. C. van Dijken, gistermor gen voor de Utrechtse rechtbank te gen de 26-jarige Utrechtse chauffeur J. C. van D., die was beschuldigd van wurging van de 40-jarige vrouw A. M., bijgenaamd „Blonde Jopio", die een woonschuit op de Utrechtse Vecht bewoonde en die in de nacht van 30 op 3.1 januari jongstleden om het leven is gekomen. De chauffeur, die in bepaalde krin gen bekend stond onder de naam „Fernandel". had de avond tevoren diverse cafes bezocht en later een feest van zijn werkgevers bijge woond. In een bar aan de Voorstraat trof hij zijn slachtoffer, met wie hij afsprak, haar 's nachts te komen be zoeken. Omstreeks vier uur. toen hij op het schip van „Blonde Jopie" was, ontstond er een woordenwisseling. Daarbij zou de vrouw hem met een kolenschop hebben geslagen en Van D. in het gezicht hebben gekrabd. Verdachte zou toen, versuft door de klap. haar met kracht bij de keel hebben gegrepen. Nadat hij de vrouw op de grond had neerge legd, ging Van D. er vandoor. Twee dagen later werd hij gear resteerd op sterk voor hem be lastende verklaringen. Aanvankelijk ontkend® Van D. alle schuld, maar de bewijzen stapelde zich op en toen een deskundig on derzoek uitwees, dat de krabben door een mensenhand waren toege bracht (en niet, zoals eerst werd weerd, door het aapje van verdach te), ging hij door de knieën. De officier van justitie stelde vast, dat de verdachte heeft toe gegeven, de vrouw van het leven te hebben beroofd. Hij achtte de levensloop en de persoonlijkheid van de dader bepalend voor de kwalificatie en de strafmaat. De ruzie is ontstaan nadat er ge sproken is over een vroegere re latie, maar de achtergrond van deze zaak is niet helemaal duide lijk. Hij eiste tien jaar met af trek. De raadsman, mr. C. Spanjaard, meende, dat hoogstens van zware mishandeling sprake is en hij drong er bij de rechtbank op aan, dit ge val in een ander licht te zien dan de officier. Uitspraak over veertien dagen. Tijdens de besprekingen zou er de aandacht op zijn gevestigd, dat men er terdege rekening mee diende te houden dat in de me taal tot nu toe alleen nog maar door de werknemers eisen tot loonsverhoging zijn gesteld. Het voorstel door de werknemers is nog slechts in de vakraad gedaan en in de kring van de metaalin dustrie is nog geen overeenstem ming bereikt. De vakraad metaal komt overigens donderdag weer bijeen. Het voorstel dat uit de metaalindus trie komt is derhalve nog lang niet rijp voor overlegging aan de toetsen de instanties, te weten het college van rijksbemiddelaars en de Stich ting van de Arbeid. Zoals bekend is de regei'ing wel be reid in de bedrijven waar dit door produktiviteitsstijging mogelijk is, verbetering van de secundaire ar beidsvoorwaarden toe te staan, zoals verbetering van de winstdeling en gepremieerde spaarregeling. Hier voor is geen openbreking van de C. A.O.'s nodig". Over het maandagavond gevoerde overleg vernamen wij voorts nog dat de K.A.B. en de katholieke werkge vers zich volkomen achter het re geringsstandpunt hebben gesteld. Het N.V.V. was, zoals gezegd, tegen, tenvijl het standpunt van het cen traal Sociaal Werkgevers Verbond en het C.N.V". nog niet duidelijk is ge worden. uit Den Haag is om het leven geko men, nadat hij een aam"" met de 17-jarige fietser bromfietser liet onvoldoende ruimte aan de wielrijder en kwam daardoor te vallen. Hij is in de loop van de nacht aan zijn verwondingen bezwe ken in de Ursula-kliniek te Wasse- Nijmegen is gisteren overleden de 58-jarige heer A. H. Arts uit Leuth bij Nijmegen. De heer Arts, die clas sificeerder van beroep was, reed eer gisteren met zijn bromfiets door de polder „De Opy". Bij het oversteken van een der polderwegen kwam hij in hotsing met een personenauto, waarbij hij zwaar werd gewond. Oud-S.S.-er bekent moord op krijgsgevangenen Een tienduizend Sowjetrussische krijgsgevangenen zijn tussen 1 sep tember en 16 oktober 1941 in het concentratiekamp Sachsenliausen bij Berlijn door de S.S.-bewakers met een schot in de nek vermoord, aldus bleek uit verklaringen van Horst Hempel, een der drie voormalige kampbewakers die in Dusseldorf te rechtstaan. Hempel zei ervan overtuigd te zijn geweest dat daartoe sti-ekkende be velen van het opperbevel van het le ger afkomstig waren. Het doodschie ten van de gevangenen geschiedde in de badbarak van het kamp. De verplaatsbare crematoria rookten dag en nacht, zei Hempel. De actie werd stopgezet toen een aantal S.S.- leiders in het kamp vlektyfus had gekregen. lllillllllllÉllllll^ De opening vah.de Staten-Ge- g H neraal met de aankomst bij de Ridderzaal. V.l.n.rH.M. de M koninginH.K.H. prinses Bea- j= trix, Z.K.H. prins Bernliard en n H.K.H. prinses Irene. "1 warmte reukloze verbranding MEER WARMTE VOOR MINDER GELD INLICHTINGEN: TELEFOON (011801-2495 OFFICIER HAD HET GEMAKKELIJK Drie maanden voor bakker uit Nw.-Namen „Eindelijk hebben we dan eens een paar uitlokkers en initiatiefnemers van de botersmokkel te pakken kun nen krijgen", aldus gisteren de Bre dase economische politierechter, mr. A. J. B. Verheïjen, in een groot scheepse smokkelzaak, waarin negen verdachten, waaronder twee Belgen, die verstek lieten gaan, terecht moes ten staan. Tot die uitlokkers hoorden de café houder F. A. P. uit Zundert, de bak ker A. M. T. uit Nieuw-Namen en de Belgische chauffeur G. A. D. uit Meerdonk. De twee eerstgenoemden werden, ter zitting na de uitspraak onmiddellijk gevangen genomen; de B.elg bleef uiteraard door zijn afwe zigheid buiten schot. Zes maanden, waarvan twee maanden voorwaarde lijk voor P., zes maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk voor T. jen vier maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk voor L. t P. en T. ontkenden alles hardnekkig. Fin viel bij Gouda uit D-trein De kreet „man over boord" heeft maandagnacht de passagiers van de Noord-West Express, die 's avonds om kwart over zeven uit Hoek van Holland was vertrokken, in opschud ding gebracht. De hoofdconducteur van deze D-trein ontdekte ter hoog te van Harmeien dat een van de deu ren openstond. Het vermoeden „man over boord" werd in Oldenzoal beves tigd, toen de douane de eigenaar van twee koffers, een hoed en een regen jas niet kon vinden. De Nederlandse Spoorwegen gelast ten ogenblikkelijk een baanschouw langs de lijn Hoek van Holland- Utrecht. Om half een gisternacht vond men na lang zoeken tussen Gouda en Hekelsveld de man, die nog in leven bleek te zijn. Aangezien er midden in de polder moeilijk snel medische hulp te krijgen was, ver trok uit Utrecht een locomotor met brancard om het slachtoffer op te halen. De man bleek de 49-jarige Finse stuurman Martti Jarvinn uit Turku te zijn. Hij is met zware verwondin gen in een ziekenhuis te Gouda opge nomen. De toedracht van het onge luk is nog niet bekend. Jarvinn had in Rotterdam afgemon sterd en was op weg naar huis. Ze waren van niets op de hoogte ge weest, hoogstens waren ze eens een keer toevallig meegereden, maar dan nog hadden ze niets in de gaten ge had. „Maar in België tegenover de dou ane-ambtenaren daar hebben jullie toch alles bekend?", hield de politie rechter beiden voor. „Bekend?", zei T. schamper. „Ge kunt tegen een Belg vertellen v/at ge wilt". Drie volgelingen van P., de gebroe ders A. S. en J. S. en de Belgische chauffeur A. C. had de vergoedingen voor de smokkelritten niet hoog ge noeg gevonden en daarom hadden zij zichzelf maar eens bedeeld. Na een van de smokkelritten met een bestel auto, die door de bakker T. in België was gekocht, was de twintigjarige A. S. tegen zijn baas P. gaan vertel len, dat zij onderweg waren gesnapt door de douarie. Wagen eri twaalf honderd kilo boter waren verloren gegaan. Later was P. aan dit vei-haa 1 gaan twijfelen, maar nog voordat hij en zijn kornuiten het recht in eigen hand hadden kunnen nemen, was A. S. naar de douane gestapt en hij had daar geklaagd, dat zijn makkers hem er van verdachten de auto en de boter clandestien verkocht te heb ben in Antwerpen. De douane toog op onderzoek uit en toen bleek, dat S. inderdaad dit had gedaan. Voor bijna honderdduizend Belgische franken was de auto en de boter verkocht. En er bleek nog meer niet te kloppen in de smokkelbende van caféhouder P. De koopman C. M. uit St. Willebrord had van hem 2500 gulden gekregen om een nieuwe auto voor smokkeldoeleinden te kopen, doch deze M. had het geld in eigen zak gestoken. Door al dit bedriegen onderling was het geen wonder, dat in de Bredase rechtszaal de stemming onder de smokkelaars, die terecht moesten staan, niet opperbest genoemd kon worden. Over en weer beschuldigden zij elkaar van praktijken, die niet door de beugel konden, hierbij over het hoofd ziend, dat zij hierdoor elk aar steeds dieper in de put duwden. De officier van justitie, mr. J. Peije- nenburg, had het er des te gemakke lijker door. Het ontkennen van de topmannen werd door hun onderge schikten teniet gedaan, de verklarin gen van de chauffeurs en de bijlo pers zorgden er voor, dat iedereen aan zijn trekken kwam, in alle ge vallen gecombineerde gevangenis straffen. CONSTANTE KWALITEIT Hogere eerste betalingen bij kopen op afbetaling In de Nederlandse staatscourant van gisteren is gepubliceerd een wijzi ging van de afbefcalingsbeschikking 1956. Deze wijzigingsbeschikking, die op 21 september in werking treedt, houdt in, dat voor een aantal goederen, de z.g. kassastorting dat wil zeggen de verplichte eerste mïnimumbetaling bij het sluiten van een afbetalingsovereenkoinst. wordt verhoogd. De wijzigingsbe schikking regelt verder opnieuw de maximumduur, die bij het sluiten van afbetalingsovereenkomsten in acht moet worden genomen. Deze maatregel wordt noodzakelijk geacht in verband met de sterke stij ging van de verkopen op afbetaling van consumptieve goederen, die zich de laatste tijd heeft voorgedaan. Over het nemen van deze maatrege len is vooraf overleg gepleegd met vertegenwoordigers van het georga niseerde bedrijfsleven en de erkende vakcentrales. Toestemming voor bijzondere leerstoel te Utrecht Bij Koninklijk Besluit is het Utrechts universiteitsfonds bevoegd verklaard aan de rijksuniversiteit aldaar een bijzondere leerstoel te vestigen in d® patho-psychologie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 13