Universiteiten en hogescholen begonnen nieuw studiejaar VOOR DE KOMST VAN BARENTZ AL MENSEN OP SPITSBERGEN OHZemiNSMG-VP DINSDAG 20 SEPTEMBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Prof. Nuboerhoogleraarambt wordt onvoldoende gehonoreerd Aan tien Nederlandse universiteiten en hogescholen zijn gisteren de rectoraten overgedragen. De toespraken die tor gelegenheid daarvan door de scheidende rectoren magnifici zijn gehouden, hadden vaak onder meer tot onderwerp de uitbreiding van de diverse universiteiten en hogescholen, dio over het algemeen naar de mening van de senatoren veel te langzaam gaat, en het vestigen van een derde technische hogeschool. Utrecht Het blijkt de laatste tijd steeds moeilijker te worden, bepaalde leerstoelen te doen bezetten door de meest geschikte personen. De positie van hoogleraar heeft blijkbaar wei nig aantrekkingskracht meer. De oorzaak hiervan moet voornamelijk gezocht worden in drie factoren: on voldoende honorering, devaluatie van de titel en onvoldoende gelegenheid tot wetenschapsbeoefening. Dit verklaarde maandagmiddag prof. dr. J. F. Nuboer op een bijeen komst waarop hij zijn waardigheid als rector magnificus van de Utrechtse rijksuniversiteit overdroeg aan prof. dr. H. Th. Fischer. Met betrekking tot het klinisch ge neeskundig onderwijs merkte prof. Nuboer op, dat in het algemeen de verhoudingen tussenr universiteits klinieken en ziekenfondsen uitne mend zijn. Delft Prof. dr. R. Kronig, reetor magni- te Delft, waarschuwde in zijn rede te Delft waarschuwde in zijn rede opnieuw met klem tegen de toelating van h.t.s'ers tot de hogeschool zon der het thans gebruikelijke toela tingsonderzoek. Ernstige bezorgdheid is in de se naat gerezen, zei spreker, over de artikelen in de Mammoet!v .-vt met betrekking tot een zes-jarige hbs- opleiding. Aangezien van do kant van het bedrijfsleven bij voortduring aandrang wordt uitgeoefend om te bereiken, dat de afgestudeerden op jonge leeftijd hun' industriële loop baan beginnen, moet de bovenbe doelde wijziging niet slechts verba zing, doch ook wrevel wekken, aldus spreker. In het vervolg van zijn rede zei prof. Kronig onder meer'nog, dat de senaat meent, dat de stichting van nieuwe technische hogescholen op korte termijn achterwege dient te blijven, vooral ook in verband met het ernstige tekort aan gekwalifi ceerde docenten. Het aantal studenten was in het af gelopen studiejaar weer ongeveer 5 procent hoger dan dat in het jaar 1958-'59. Beangstigend noemde prof. Kronig de snelle groei van de afdeling der technische natuurkun de. Prof. Kronig zei te vrezen, dat - vaak allerlei romantische of mode- overwegingen aangewakkerd door ï'pers een populair-wetenscliappelijke literatuur, een al te grote rol spelen bij de keuze van studierichting. Eindhoven De rector-magnificus van de Eind- hovense t.h., prof. dr. H. B. Dorgelo, morkte op, dat er een overbelasting dreigt in het studentenleven, ge paard gaande met oververmoeid heid. Een verschijnsel, dat niet al leen de ouderen bedreigt, maar ook de jongeren. Ernstige bezinning zal in deze nodig zijn om van de t.h. een gezond organisme te maken. Ea ten wij, zo vervolgde de rector mag nificus, samen radicaal onder ogen durven zien wat er mis is en laten wij dan samen zoeken, naar wat juist is. Met ingang van het cursusjaar 19601961 zullen aan de bestaande diploma's van werktuigkundig, elek trotechnisch en scheikundig inge nieur, waartoe de t.h.e. thans oplei dingen biedt, ook die van wiskun dig en natuurkundig ingenieur wor- ,den toegevoegd. Voorstellen tot het instellen van een opleiding tot bedrijfskundig inge nieur zijn inmiddels geworden tot een voorwerp van studie, ener rege ringscommissie, die de inpassing van de maatschappijwetenschappen in de technische studie nader zal bestu deren. Wageningen Prof. ir. W. F. Eijsvogel, rector magnificus van de landbouwhoge school in Wageningen verklaarde dat voorzieningen getroffen moeten worden om het toenemende aantal eerstejaars-studenten te kunnen op vangen. De nieuwbouw zou volgens hem voor een groot gedeelte in deze behoefte voorzien. Teneinde te voorkomen dat een werkloosheid zou ontstaan, zal zo spoedig mogelijk in beschouwing worden genomen, of het arbeidsveld voor landbouwkundige ingenieurs kan worden uitgebreid. De rector magnificus zei onder meer te den ken aan de plaatsen van landbouw kundige ingenieurs in de voedings industrie. De senaat zal volgens prof. Eijsvo gel de vraag onder ogen moeten zien of het aantal studenten zal moeten worden beperkt. Amsterdam In zijn verslag over de lotgevallen van de gemeente-universiteit van Amsterdam' heeft de rector magnifi cus, prof. dr. J. de Kok, maandag middag tijdens de openbare verga dering van de senaat bij de aanvang van het academiejaar, allereerst ge sproken over het feit, dat de univer siteit vermoedelijk bij de aanvang van 1961 rechtspersoonlijkheid zal krijgen. ProfDe Kok zei van mening te zijn, dat de plannen voor een derde tech nische hogeschool in het gebied van de IJ-mond het beste gerealiseerd kunnen worden in nauwe samenwer king met de Amsterdamse universi teit. Daarnaast is Amsterdam ge reed een opleiding in de tandheel kunde te beginnen. De rector magni ficus merkte verder onder andere nog op, dat de behoefte aan woon ruimte voor studenten zeer groot is. Groningen De rector-magnificus van de rijks universiteit te Groningen, prof. dr. P. J. Bouman heeft gistermiddag na het uitspreken van een rede getiteld „In de laagvlakten der cultuur" en na het vermelden van de lotgevallen van de universiteit, het rectoraat overgedragen aan prof. dr. Ph. H. Künen. Prof. Bouman vroeg zich af, of men in leidinggevende kringen wel vol doende doordrongen is van de bete kenis van het wetenschappelijk on derzoek in een klein dichtbevolkt land, dat temidden van wetenschap pelijk voortreffelijk toegeruste buur landen, in de hoofdzaak op expan sie van produktie van kwaliteits- produkten is aangewezen. Dubieus is de vraag, welke rol aan Nederland se universiteiten en hogescholen in de internationale wetenschappelijke wedloop is toebedeeld. Leiden In Leiden heeft prof. mr. J. E. Jon kers gistermiddag het rectoraat aan prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma overgedragen. Deze overdracht had in zoverre een uniek karakter, dat de aftredende rector magnificus tevens zijn loopbaan als actief hoogleraar afsloot. Ten aanzien van het nihilistenpro bleem deelde prof. Jonkers mede, dat de senaat een advies heeft uit gebracht om een decentralisatie van het gezelligheidsleven onder de man nelijke studenten ook de jure te er kennen, hetgeen in facto reeds ge ruime tijd het geval is. Voorts hield prof. Jonkers een pleidooi voor een Europees „Princetown", waarvoor Leiden hem de uitgesproken plaats leek. Rotterdam In zijn rectoraatsoverdracht heeft de rector magnificus van de Nederland se economische hogeschool te Rot terdam, prof. dr. J. H. van Stulj- venberg, aandacht besteed aan de wijziging van de statuten van ge noemde instelling van hoger onder wijs. Men wil in Rotterdam komen tot de opleiding van een volwaardig, maar nieuw soort economisch georiënteer de juristen; dit in tegenstelling tot de suggesties, zoals die in het sprei dingsrapport werden gedaan. Teneinde te voorzien in de toenemen de behoefte aan zuiver, niet direct op het praktisch nut gericht, onder zoekingswerk is besloten aan de ho geschool een afdeling zuiver onder zoekingswerk te verbinden. Na er op gewezen te hebben, dat het meest effectieve middel om het titulatuur- vraagstuk uit de wereld te helpen is, dat de afgestudeerden een proef schrift schrijven, 'droeg prof. Van Stuijvenberg het rectoraat over aan prof. H. W. Lambers. Tilburg De rector magnificus van de r.-k. economische hogeschool in Tilburg, prof. dr. W. R. Heere, heeft in zijn rede bij dc rectoraatsoverdracht de vraag óf liet studierendement wel bevredigde en of het juist de besten waren, die in een redelijke tijd hun examens aflegden. De senaat bleek van oordeel, dat de werklust hét afgelopen jaar te prij zen was, doch het stellig niet steeds de uitgesproken besten zijn, die in vijf of zes jaar hun studies afmaken. In Tilburg zijn minder werkstuden ten dan elders en daardoor is er een grote groep, die binnen redelijke termijn zich alzijdig kan voorberei den. Nijmegen „Het is een voorspoedig jaar voor de universiteit geweest", zei gister middag in zijn jaarrede de rector magnificus van de r.-k. universiteit in Nijmegen, prof. mr. L. G. A. Schlichting, toen hij het ambt ovi droeg aan prof. dr. mag. J. P. BI. van de Ploeg O.P. Het aantal promoties bedroeg 22, èvenals vorig jaar en aan het einde van het academisch jaar stonden 2890 studenten ingeschreven. Hllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllll Brutale juwelenroof in Parijs Brutale dieven hebben gisteren te Parijs in drie berovingen kost- W bare juwelen buitgemaakt, welke een waarde hadden van ruim j§ H 200.000 dollar. Maandag betraden twee goedgeklede Algerijnse ff moslems het kantoor van een 'diamanthandelaar dat op de vierde verdieping van een Parijs gebouw is gelegen. Zij zeiden zaken met s hem te willen doen, haalden vervolgens automatische pistolen ff ff voor de dag toen hij zich naar zijn wandkluis had omgedraaid, en p H verdwenen met een aantal juwelen ter waarde van een 800.000 ff nieuwe francs. p H Sinds gistermorgen was de Parijse politie al bezig niet het onder- m zoek naar een verdwenen ring, ter waarde van 25.000 dollar, het eigendom van mevrouw Fuller, de echtgenote van een oliekoning n j§ uit Texas. H Een directeur van een grote onderneming uit New Yoi;k, die met zijn vrouw in een hotel aan de Avenue Montaigne te Parijs ver- §f H bleef, bemerkte gistermiddag, dat dieven tijdens de afwezigheid H H van zijn vrouw, juwelen ter waarde van 80.000 nieuwe francs had- |f den gestolen uit een onafgesloten koffer.. il!ll!lllll!lllllllllllllllllllll!llllllillilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll[!lllllllllllllll!llllllll!!llllllllllllll!lllllllllllllllllll!lll!lllllllllllllllllllllllllll!llllil TOESPRAKEN BIJ RECTORAATSOVERDRACHTEN EEN NEDERLANDER MEE OP EXPEDITIE Nog onderzoek naar eventuele ramp Een elf man sterke internationale historisch-eulturele expeditie onder leiding van de Zweedse professor Hans Christïansson van dc universi teit van Uppsala is terug van een verblijf van ruim 2 maanden op Spitsbergen. De expeditie telt vijf Zweden, drie Finnen, een Deen, een Duitser en een Nederlander, Peter Manneke uit Utrecht. Het doel van de expeditie was een onderzoek naar de overblijfselen van een oud zeehondenjagerskamp dat anderhalve eeuw geleden door Rus- Jordaanse klacht tegen V.A.R. bij Ver. Naties Koning Hoessein van Jordanië heeft zondag verldaard dat zijn regering zich verplicht zal gevoelen een klacht tegen de Verenigde Arabische Repu bliek voor de Verenigde Naties te brengen, indien de regering te Caïiro de twee verdachten van de moord aanslag op premier Majali niet uit levert. Hoewel de Syrische radio bij herha ling heeft meegedeeld dat men niets weet over de moordaanslag heeft de regering te Cairo nimmer een offi ciële verklaring afgelegd. Dit feit, alsmede de constante propaganda die radio-Cairo tegen de Jordaanse regeerders voert, hebben de overtui ging doen postvatten dat het geschil tussen Amman en Cairo aan de Ver enigde Naties moet worden voorge legd. India en Pakistan verdelen Induswater In Karatsji zijn maandag door ver tegenwoordigers van India, Pakistan, zes westelijke landen en de wereld bank overeenkomsten getekend waarbij regelingen worden getroffen voor de uitvoering van een der groot ste projecten op het gebied van irri gatie en door water opgewekte ener gie. Het betreft de verdeling van het wa ter van zes rivieren van het Indus- bekken en maakt een einde aan een verbitterd politiek geschil tussen In dia en Pakistan dat twaalf jaar heeft geduurd. De kosten van dit project bedragen ongeveer een miljard dollar waarvan de Verenigde Staten meer dan de helft zal bijdragen. Het moet de watervoorziening voor een vijftig miljoen mensen verzekeren. sen werd ingericht, en verder be studering van de vraag of de met ijs bedekte eilanden reeds voordat zij in 1596 door Willem Barentz wer den ontdekt, bewoond waren. Professor Christiansson deelde na te rugkeer in Harstad in Noord-Noor- wegen mee, dat de expeditie twintig skeletten had ontdekt van bewoners van het kamp dat te Russekeila aan de kust van de IJsfjord, een van de baaien van het hoofdeiland van Spitsbergen, gevestigd was. Gecon stateerd kon worden dat alle twin tig mensen vrijwel tegelijkertijd ge storven waren en men wil nu door een onderzoek van de beenderen te weten zien te komen wat voor een ramp die plotselinge vernietiging van het kamp teweeggebracht kan hebben. Overigens hebben de onderzoekers geen sporen van prehistorische be woning van de eüanden gevonden, maar vele vondsten zouden erop wijzen dat er reeds lang voor de komst van Barentz mensen op Spits bergen woonden. Zeepfabrikanten wassen hun handen in onschuld De Nederlandse Vereniging van Zeepfabrikanten heeft in een com muniqué verklaard, dat de reclame acties, waarin bij de aankoop van zeepprodukten cadeaus worden ver strekt, cu waartegen de tcxtieldetail- listen bezwaren hebben geuit, geen Inbreuk maken op de wet op het cadeaustelsel. De actie van de textieldetailhandel wekt verwondering, aldus het com muniqué, omdat in een rapport van een commissie van het hoofdbedrijf schap detailhandel is geconcludeerd dat de omzetderving voor de textiel handel als gevolg van de genoemde reclame-acties, waarbij textielgoede- ren worden verstrekt, te verwaarlo zen is. Ook de suggestie dat de prijzen van zeep en wasmiddelen door afschaf fing van het cadeaustelsel kunnen worden verlaagd, wijst de vereniging af. Gesteld wordt dat de prijzen van de wasmiddelen in Nederland lager liggen dan in de overige Westeuro- pese landen, ongeacht of daar al of niet van het cadeaustelsel gebruik wordt gemaakt. pilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllj^ M Koning Boudewijn van België heeft zaterdag zijn verloofde, §1 Dona Fabiola aan de wereld- H pers voorgesteld. De kennïsma- Icing vond plaats op het jacht- M slot. te Ciergnon in de Arden- nen. Koudere lucht met buien (Van onze weerkundige medewerker.) Behalve zondag, bleef het ook gisteren in het zuidwesten van ons land nog vrij zonnig, bij een temperatuur die tot dicht hij de 20 graden C. steeg. Dit op een moment, dat ef in Lim burg en Oost-Brabant af en toe regen viel bij 15 a 16 gra den. Aan dit fraaie najaars weer komt een einde want een regengebied van een depressie boven zuidoost Engeland be reikte reeds gisteravond ons land. Het trekt langzaam naar het oosten en wordt gevolgd door een koudere luchtstroom, die ons vandaag met naar noordwest ruimende wind zal bereiken. In deze stroming ko men naast verspreide buien ook opklaringen voor. De tem peratuur zal daarbij ongeveer vier a vijf graden lager blij ven dan maandag het geval was. Het hogedrukgebied bo ven de oceaan trekt naar En geland met opklaringen, maar boven de oceaan ontwikkelt zich een nieuwe depressie, die ook snel naar het oosten trekt. Hierdoor zal het weer de ko mende dagen een steile wissel vallig karakter hebben. (Advertentie) Alleen geldig woenadag 21 seph a.s. Kleutertrui Zuiver wol, In diverse tinten. Manohetten en boord dubbel gebreid. 3 jaar nÜ 7.95 kl.st. p.m. [Filialen In het gehele land. waaronder IGOES: LANGE KERKSTRAAT 45. i MIDDELBURG: LANGE DELFT 42. VLISSINGEN: tVALSTRAAT G8. Margriet is nog zo heerlijk jong, 20 echt een blad van déze tijd..1 De Internationale liga van Rode Kruis verenigingen is een hulpactie begonnen voor de circa 12 miljoen slachtoffers van de overstromingen in India. In de staat Orissa bedraagt het aantal slachtoffers 4 miljoen, in de Poendjaab 3 mii.lioen, in Oettar Pradesj 1 miljoen en in de staten Mysore en Andhra 4 miljoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7