Kasavoeboe ontkent verzoening met ex-premier Loemoemba New York begroette Kroesjtsjew met een honend „boe!"-geroep KLANKBORD S.H.V.-DIRECTEUR PLEIT VOOR COÖRDINATIE ENERGIEBELEID DINSDAG 20 SEPTEMBER. 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Voor tweede maal in 24 uur Ileo biedt zijn tegenstander ministersportefeuille aan Het Wereldgebeuren j Botsende breinen OUDE SCHULD. Een onbekend echtpaar in Engeland heeft 1 shilling', overgemaakt aan de St. Botolph's kerk in de Engelse stad Boston voor twee toegangsbewijzen tot de toren. Op het girostrookje was geschreven dat het paar bij een bezoek aan de kerk 43 jaar geleden geen kaartjes verkoper was tegengekomen. Wong. In dc Chinezenwijk van San Francisco zijn zondag tweeduizend mensen die de naam Wong dragen bijeengekomen voor hun zevende na tionale conventie- Overigens heet de voorzitter Jack Sing. van voorlichting', de voornaamste hotels waar journalisten logeer den, binnen met een communiqué waarin een gezamenlijke zitting van het parlement om vier uur werd aangekondigd. Geert toestemming Maar om vier uur was het parlement nog verlaten, op enkele journalisten en politiemannen na. Een van dc gendarmes zei bij de deur: „Er zal geen parlementszitting zijn zonder de goedkeuring van ko lonel Moboetoe". „Het is volkomen vals", zei Kasa voeboe door de telefoon toen hij op de hoogte werd gesteld van de in houd van het communiqué. Hij her haalde dit driemaal. Een woordvoerder van de Verenigde Naties heel't gisteren op een perscon ferentie gezegd, dat er op het ogen blik geen gevechten worden geleverd door eenheden van het Kongolese le ger. Nog enkele eenheden van het le ger in de afgelegen provincie Kasai zijn benaderd door waarnemers van de V.N. en hebben erin toegestemd het vuren te staken, tot V.N .-troepen zullen zijn aangekomen. Overleg In een to Leopolds tad uitgegeven communiqué wordt meegedeeld <lat delegaties van de regering van Ileo en Tsjombe in Brazzaville (voorma lig Frans Kongo) overleg hebben ge pleegd over middelen om de normale betrekkingen tussen Katanga en de rest van Kongo te herstellen. Door het luiden van een bel heeft Z.K.H. prins Bernhard maandag ochtend in Utrecht hel nieuwe kan toorgebouw van de Steenkolen Han delsver eeniging geopend. Proces begonnen tegen bewakers Sachsenhausen ïn Düsseldorf is maandag liet proces begonnen tegen drie vroegere bewa kers van liet concentratiekamp Sach senhausen, de SS-ers August Hoehn, Otto Boehm en Horst Hempel. Zij worden verantwoordelijk gesteld voor moord op ten minste driedui zend gevangenen. Alle drie verklaarden in de jaren 1932-1933 tot de SS te zijn toegetre den. Zij gaven zich veel moeite de in druk te wekken dat zij in feite brave burgers zijp, die slechts door de om standigheden gedwongen bewakers van eeii concentratiekamp zijn gé worden. Hoehn zei zelfs een complex te hebben omdat hij in dronkenschap een auto-engeluk had veroorzaakt. Het proces zal ongeveer twaalf da gen duren. Er zullen 65 getuigen worden gehoord. Bij de Zweedse verkiezingen van zondag j.l. waren twee „grote verliezers": in de eerste plaats jeen elektronisch brein; in dc tweede l plaats de conservatieve partij van 'Hjalmarsson. r De socialistische premier Tage Er- lander, die misschien in de verkie zingskoorts die aan de uag der tem ming vooral ging wel eens heeft ge twijfeld aan de voortzetting van 27 jaren overwegend socialistisch be wind. kon op net eind van de race constateren, „dat het Zweedse volk duidelijk heel't laten zien. dat het i niet akkoord gaat met een verminde- i ring van de sociale en culturele wel- vaartspolitiek". Zijn partij had pre cies de helft van het totale aantal zetels behaald door er vijf bij te win nen. Voornamelijk tussen Erlander on Hjalmarsson ging de strijd van zondag. De liberalen en de cen trumpartij (vroeger boerenpartij) hadden weliswaar kritiek op de ver doorgevoerde welvaartsstaat, maar goten die in een gematigde vorm. Mede doordat de conservatieven als buitenbeentjes wilden optreden, was het niet getukt, een coalitie te vor men van partijen, die bij de verkie zingen een gezamenlijk programma naar voren konden schuiven legcn- I over het socialistische. De extreem i kritische houding van de conserva tieven maakte overigens de kracht- meting des te interessanter. H1 jalmarsson had betoogd, dat het snoeimes moest worden gezet in het woud der staatsuitgaven. Een der bomen wilden de conserva tieven zelfs zo spoedig zij er kans toe kregen omhakken: het „kinder geld", dat 450 kronen per jaar be draagt, wilden zij voor het eerste kind afschaffen. Besnoeiing zouden zij ondernemen op het terrein van de woningbouwsubsidies, van de school maaltijden (die in Zvveden gratis zijn) en van de leermiddelen. Zou men hun plannen op deze terreinen uitvoeren, dan zou op een ander ge bied meer ruimte komen, en wel op dat van de belastingen. Hjalmarsson meende, dat zijn pleidooi voor belas tingverlaging wel weerklank zou' vinden, vooral omdat in Zweden ge middeld veertig proeent van het bru to inkomen aan de fiscus wordt be taald. Hij heeft verkeerd gerekend. Zijn partij, die in 19oS toen tie kwestie van het aanvullende ouder domspensioen hét vei'kïezingstwisl- punt was nog van 42 op 45 zetels kwam, heeft nu niet een veer maar een vijfde deel van haar vederdos moeten laten: zij kwam op 36 zetels. De liberalen zijn nu met 39 zetels (winst 1) de grootste oppositie partij. De centrumpartij zette haar groei voort cloor drie zetels te winnen en op 35 te komen. De communisten die aan de socialis ten in het parlement steun plegen t6 verlenen, wonnen een zetel en kwa men op zes. Een elektronisch brein dat door de Zweedse radio was ingeschakeld om met spoed tot betrouwbare voorspel lingen omtrent de zetelverdeling fe komen, werd de grootste verliezer op de verkiezingsdag, toen het de com munisten een winst van veertien ze tels toedachtDe conventionele manier van tellen leverde de hierbo ven vermelde, minder onrustbarende uitslag op. Klaarblijkelijk zijn niet alleen door het mooie weer. maar ook door de felheid van de strijd meer kiezers dan gewoonlijk opgeko men. Of het internationale aspect dat deze verkiezingen onverwachts hadden gekregen, ook een rol heeft gespeeld, is niet duidelijk, al zou men zich kunnen voorstellen dat een aantal Zweden dat anders lauw bleef zich nu door chauvinistische motie ven geleid naar de stembus heeft be geven. Het heeft immers in Zweden veel stof doen opwaaien, dat presi dent Eisenhower onlangs kritiek oe fende op een „tamelijk bevriend Eu ropees land met een geweldige staat van dienst op het gebied van de toe passing van het socialisme en het volgen van de socialistische filoso fie". „In dat land", zo zei de Amerikaanse president, „is het zelfmoordcijfer bijna ongelofelijk gestegen, de dron kenschap is toegenomen en gebrek aan ambitie doet zich op bijna elk gebied voor". Eisenhower gebruikte dit voorbeeld om z'n betoog te onder strepen, dat de Amerikaanse Repu blikeinse partij er het beste aan deed de theorie van Lincoln in ere te hou den: de regering moet alleen dat voor het volk doen, wat het volk niet zelf kan klaren. Voor de Zweden ligt de conclusie blijkbaar anders. Ongetwijfeld zal de onverwachte uii- slag van de Zweedse „barometer" ijverig worden bestudeerd in alle Westeuropesc landen die eveneens in meer of mindere mate het principe van de welvaartsstaat toepassen. Boek over het leven van dr. Albert Plesman Vrijdag 7 oktober a.s., de stichtingsdag van de K.L.M. in 1919, zal de schrijver Anthony van Kampen in een bijeen komst die in het hoofdkantoor van de luchtvaartmaatschappij in Den Haag zal worden ge houden, aan mevrouw S. Ples- man-van Eijk het eerste exem plaar overhandigen van het boek dat hij heeft geschreven over het leven van haar man, dr. Albert Plesman. De schrij ver heeft het boek opgedragen aan mevrouw Plesman-van Eijk. De Kongolese premier, Patrice Loemoemba, heeft gistere», voor de tweede maal in nog geen 2-1 uur beweerd dat lüj zich met president Joseph Kasavoeboe heeft verzoend, hetgeen opnieuw prompt door Kasavoeboe is tegengesproken. Jean Bolikango, minister van voorlichting in het kabinet van tegenpremïer Joseph Ileo, heeft echter verklaard dat zijn rege ring bereid is Loemoemba een functie aan te bieden om „een bloedbad in Kongo te voorkomen". Bolikango deelde ook mede dat zijn regering op het ogenblik bezig is een overeenkomst uit te werken met vertegenwoordi gers van de afgescheiden provincie Katanga. De legerkolonel, Joseph Moboetoe, scheen echter het heft nog vast ïn handen te hebben ondanks de verwarring brengende manoeuvres van Loemoemba en Kasavoeboe. „Om bloedbad te voorkomen" Loemoemba verklaarde giste ren tegenover diplomaten dat hij naar New York zou vliegen na een publieke ontmoeting met Kasavoeboe op een gezamen lijke zitting van de kamer en senaat op gistermiddag. Er ver scheen echter niemand in liet parlement, behalve journalis ten, terwijl Kasavoeboe door de telefoon ontkende dat er van een verzoening sprake zou zijn. Bolikango zei niet welke post Loe moemba in de regering Ileo was aan geboden. „Wij onderhandelen met de ex-premier en met de waardevolle elementen onder zijn aanhangers", zo verklaarde hij. „Wij moeten, wat het ook moge kosten, een bloedbad in Kongo verhinderen". Aanbod. In antwoord op een vraag, zei hij: „Er wordt een compromis in over- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllülllllllllllllllt Kllflllllllllllllllllllllllllllllllllllll Moord-enscenering te Voorburg voor Hoge Raad De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, mr. M. S. van Oosten heeft maandag de cassatie-beroepen van <le vier bedrijvers van de geënsce neerde moord in Voorburg op 21 de cember 195S verworpen. Drie van dc vier mannen hadden schoten uit een alarmpistool gelost op de vierde, in een drukke winkel straat in Voorburg. Het slachtoffer zakte in elkaar en stortte een plastic zakje duivebloed leeg. De drie „moor denaars" sleepten het „slachtoffer" in een bestelauto en reden weg. De politie werd door ooggetuigen direct gewaarschuwd voor moord en dood slag. De rechtbank had de mannen vrijge sproken van het hun tenlastegelegde: het mcdeplegen of het doen plegen van aangifte doen van een strafbaar feit, wetende dat het niet is gepleegd. Maar het gerechtshof veroordeelde de mannen tot een voorwaardelijke hechtenis van één maand en honderd gulden boete ieder, e Hoge Raad zal dinsdag 18 okto ber arrest wijzen. 9 Dc Italiaanse tenor Mario del Monaco heeft in de omgeving van Linz, Oosten rijk, een auto-ongeluk gehad. Zijn wagen slipte on reed tegen een rotswand. Del Monaco is met liente hoofdwonden en een hersenschudding naar Salzburg vervoerd, waar binnenkort opnamen beginnen voor „Slotakkoord" een film waarin hij de hoofdrol speelt. weging genomen waarbij aan de heer Loemoemba een functie in de rege ring Ileo wordt aangeboden". Hij gaf te kennen dat vrees voor een bloedbad de regering van premier Ileo had verhinderd het arrestatie bevel tegen Loemoemba ten uitvoer te brengen. Op de vraag of dit bevel nogo steeds geldig was, gaf hij ten antwoord: „Wij moeten alle strijd vermijden. Daar is genoeg van ge weest". „VRIJ VERKEER VAN VITAAL BELANG" Bij opening kantoor door prins Bernhard te Utrecht Bij de opening door prins Bernhard van het nieuwe kantoorgebouw van de Steenkolen Handels Vereenigïng N.V. te Utrecht heeft de president- directeur van de S.H.V., de heer J. M. Fentener van Vlissingen gepleit voor een gecoördineerd energiebeleid. Hij constateerde, dat door hen. die de supra-nationale organisaties zoals de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal in het leven hebben geroe pen en daaraan geduurende de eer ste jaren leiding hebben gegeven, belangrijke pioniersarbeid is verricht. Ook op dit gebied blijven echter wensen en verlangens bestaan, aldus de heer Fentener van Vlissingen, ze ker nu nog allerminst' vaststaat wel ke de meest doeltreffende wijze is, waarop Europa zijn plaats zal kun nen vinden in een zich gestadig evoluerende wereld. De president van de S.H.V. legde de nadruk op het belang van een uitbrei ding vaii de gemeenschap van de zes landen. Voor het bedrijfsleven in een typisch handelsland als Neder land is het, volgens hem, van vitaal belang, dat het vrije verkeer van goederen en diensten met landen in en buiten Europa zoveel mogelijk wordt uitgebreid. De weg die het Europa van de zes bewandelt ziet de heer Fentener van Vlissingen als een secundaire weg. Primair noemde hij de weg die leidt naar een vrij ver keer van handel en diensten in en buiten Europa. De opening van liet kantoorge bouw geschiedde door het luiden van een scheepsklok, die evenals de S.H.V., 64 jaar oud is en tevens 64 kilogram weegt. De scheeps klok heeft op verschillende boten Aan de Nederlandse Rijnvaart Vereenigïng, een dochteronderne ming Aan de S.H.V., dienst ge daan, en zal binnenkort een Bij het gebouw van de buiten- landse 'persvereniging in Neio York is een anti-Kroesjtsjew 's demonstratie gehouden. Tij- H dens zijn verblijf in Nero York zal de Russische staatsman op uitnodiging van de verent- ging de buitenlandse journa- listen te woord staan. plaatsje krijgen op de ïn aanbouw zijnde tweede duwboot Aan de N. R. V Het signaal A an de scheepsklok werd telefonisch doorgegeven naar Kin derdijk, Avaar op hetzelfde moment de kiel werd gelegd voor de tweede duwboot. Nadat prins Bernhard het kantoor officieel had geopend, deelde de pre sident-commissaris van de S.H.V. de hefer.H. A. A. van Nievelt, mede, dat h^t college van commissarissen in zijn'laatste vergadering heeft beslo ten, een „algemeen cultureel fonds der S.H.V." te stichten, dat speciaal tot doel heeft het bevorderen van culturele activiteiten in Utrecht. Bij de oprichting is in dit fonds reeds een bedrag van 100.000 gulden ge stort. N.A.V.O.-vlootoefening „Grijze tijger" Evenals in het Noordatlantisclie ge bied on in het Avesten van de Oost zee begint vandaag in liet zuiden van de.Noordzee een NAVO-vlootoefe- mng, die do naam „Grijze tijger" heeft gekregen en waaraan naast Duitse, Britse en Deense ook Neder landse oorlogsschepen deelnemen. Deze oefening van enkele dagen be treft konvooidienst en bescherming van koopvaardijschepen door vlieg tuigen, motortorpedoboten en onder zeeboten. zomede het opruimen yan mijnen en het leiden van koopvaar dijschepen door openingen in mijn- versperringen. In het bijzonder zal gelet worden op samenwerking tus sen zeestrijdkrachten en de marine- A'liegdienst. De oefeningen worden geleid door de Nederlandse vïce-admiraal G. B. van Erkel, hevelhebber van de zeestrijd krachten Midden-Europa, en de Brit se admiraal Power, de bevelhebber in het Kanaalgebied. In stromende regen TAGE ERLANDER „..duel gewonnen.... piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin „Alle hens aan dek" bij New-Yorkse politie H De hoofdcommissaris van poli- M tie te New York, Stephen Ken- nedy, heeft geweigerd 1300 joodse politieagenten vrij te geven voor de viering van het H joodse nieuwjaar.eb Kennedy verklaarde zondag- ff li avond voor de televisie, dat het M jg hem speet dat door dit bevel godsdienstige gebruiken niet gevierd 'konden worden, maar êb If „dit is het departement van po- BE H litie en bevelen moeten worden ff opgevolgd" s Een aantal joodse agenten heeft gedreigd ontslag te ne- be men als zij geen vrij krijgen. A -M Hierover zei Kennedy, dat de algemene vergadering van de M Verenigde Naties een „nood- |f toestandwas en dat onder 'be dergelijke omstandigheden ff H ontslagnemingen beschouwd ff H zouden worden als een kwestie E van „op de loop gaan bij de M eerste aanval Illllllll* lijk constructieve deelneming aan de werkzaamheden van de assemblee, zouden wij een dergelijk besluit toe juichen". Kroesjtsjew vertrok onmiddellijk na aankomst naar het hoofdkwartier van de Sowjetdel-gatie bij de Ver enigde Naties. Het regende hard en de Sowjetpremier moest door enkele centimeters water lopen om zijn auto te bereiken. Gevechten Toen de loopplank werd neergelaten kwam het op enkele plaatsen tot ge vechten tussen betoge~s en agenten. De politie verrichtte geen arresta ties. Radio Moskou berichtte, dat Kroesj tsjew met „een hartelijk applaus" werd begroet toen hij Avnifde. „De ovatie zavoi aan toen de SoAvjetpre- mier voet aan land zette". Betogers slaags met politie „Kroesjtsjew moordenaar van de Russische volken, maak dat je weg komt". De Russische leider liep naai de andere leant van het schip wuifde naar verslaggevers aan boord van een sleepboot. Boe! Kroesjtsje>v is gisteren in Noav York gearriveerd. Ongeveer 200 anti-communistische betogers i waren verzameld bij East- River, maar werden door dc politie op behoorlijke afstand aran de aan legsteiger van de „Baltïka" gehou den. Hun gelederen groeiden met de minuut. Toen de „Baltika" de steiger nader de stond Kroesjtsjew op het dek te kijken naar een sleepboot, die 7 me ter lange spandoeken voerde, waarop in het Russisch stpnd: „Kroesjtsjew doodgraver van de wereld" en Toen de „Baltika" aanlegde, weer klonk er een luid geroep van „boe", terwijl er heftig gefloten werd. Vijfhonderd politiemannen stonden aan de kant. Er was een rood Per zisch tapijt ter verwelkoming uitge spreid. De leiders der. Poolse, en Tsjechoslo- waakse communistische partijen, Gomoelka en Novotny, bevonden zich onder hen, die op de pier aanwezig >waren om Kroesjtsjew te begroeten. Kroesjtsjew werd verder begroet door de Amerikaanse miljonair Gy rus Eaton, die voor zijn pogingen om een toenadering tussen de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unïe tot stand te brengen de Lenin-vredes- prijs heeft ontvangen. Verklaring Kroesjtsjew las een verklaring voor, waarin hij zei dat dc Sowjetregering alles in het werk zal stellen om de vrede te verzekeren. „Alle landen, maar vooral de Verenigde Staten en hun bondgenoten, dienen te streven naar ontwapening onder doeltreffen de internationale controle". „Daarom wendt de Sowjetregering zich lot de Verenigde Naties, om hel kardinale vraagstuk van onze tijd te bespreken het probleem van algehele en algemene ontwape ning onder nauwgezette internatio nale controle' Kroesjtsjew zei „er niet zeker van te zijn het besluit van Eisenhower toch in de algemene a-ergadering te spreken juist te t bben begrepen. „Misschien Iieeft de Amerikaanse re gering haar standpunt ten aanzien van de bijeenkomst van dc assem blee herzien en is zij tot de conclu sie gekomen dat serieuze onderhan delingen over een ontwapenings- overeenkomst kunnen worden ge voerd. Wanneer dit niet neerkomt op een nïelszeggonde rede maar op werke-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5