PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Alle Afrikaanse landen steunen Hammarskjölds beleid in Kongo Hansweert wordt los- en laadhaven steeds meer Situatie in Laos is opnieuw gespannen RUSSEN EISEN AFTOCHT VAN BUITENLANDSE MILITAIREN VERKEER VERGT ZES DODEN 203e jaargang - no. 221 Dagblad, uitgave van de rirma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. /an de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7.00 p. kw.; tr. p. p. 7.2S per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 20 sept. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cCnl per mm, Minlm. p. adverteutle 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven oureou van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60 tel. 2355 4 lijnen (b.b.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g adv 5213»; Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. rel. 20: Ter neuzen. Brouwerijstraat 2; Zierlkzee. red. tel 2425. adm tel. 2094 In Algemene Vergadering der V.N. In de algemene vergadering der Verenigde Naties is maandag het debat over Kongo voortgezet. De vergadering moet zich uit spreken over een Afrikaans-Aziatische ontwerpresolutie, waar in Hammarskjöld, die zoals bekend aan heftige Russische kri tiek heeft blootgestaan, gesteund wordt en het werk van de Verenigde Naties in Kongo wordt goedgekeurd. Sommige waar nemers menen dat de tekst van de ontwerpresolutie nog niet krachtig genoeg is om Hammarskjöld de steun te geven, die hij nodig heeft om zijn positie tegenover de Sowjet-Unie te kunnen versterken. Van Russische zijde heeft men al laten doorscheme ren, dat de tekst van deze resolutie de Russische afgevaardigde de mogelijkheid biedt om zich bij stemming te onthouden. De Brit Dean, die maandag als eerste het woord voerde, zei dat Engeland vastbesloten is het gezag van Hammarskjöld te blijven erkennen. Hammar skjöld moet de nodige macht hebben cm de V.N. zodanig te organiseren, dat zij de huidige chaos in Kongo in orde kunnen omzetten, aldus Dean. fllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Rusland blijft Kongo helpen Tijdens de pauze in de debat- ten van de algemene verga- H dering heeft de Russische de- legatie bij de Verenigde Na- ff ties meegedeeld, dat d,e Sow- jet-Unie Kongo „op alle manie- ff ren steun en bijstand" zal blij- ven verlenen, wat de Verenigde ff H Naties goh in Kongo onder- neemt. H In een officiële verklaring van de Russische delegatie werd ff gezegd dat de Sowjet-Unie, ingevolge zijn fundamenteel ff beleid van steun aan de onaf- H hanhelijkheidsstrijd van alle fff volkeren overeenkomstig de ff ff bepalingen van het handvest ff ff der Verenigde Naties". llllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Bestuur P.v.d.A.t „Kabinet-De Quay ernstig gevaar voor democratie" Het partijbestuur acht het voortdu rende ongelukkige optreden van het kabinet-De Quay een ernstig gevaar voor het regeringsgezag en uiteinde lijk voor de democratie, en is van mening dat de regeringspartijen de plicht hebben aan het Nederlandse volle een kabinet te presenteren, dat zijn taak naar behoren vervult", zo besluit een pers-communiqué van het partijbestuur van de P.v.d.A. over zijn vergadering van donderdag 15 september j.l. Het partijbestuur aldus het commu niqué. beraadslaagde over de politie ke situatie in ons land, die is ont staan na de affaire met de Karei Doorman, de uitlatingen van de mi nister-president inzake Nieuw-Gui- nea en de verwerping van het wets ontwerp betreffende de voetbaltoto door de Eerste Kamer. Vooral onder de aardappelexportenrs heeft Hansweert als los- en laad plaats een bekende klank. In het vorige seizoen roerden op de kade, ■waarvan deze foto een beeld geeft, meer aardappelen verscheept dan in welke andere Nederlandse haven ook. (Foto P.Z.C.) Dean meende dat de ontwerpresolu tie van de zestien Afrikaanse en Aziatische landen minder doeltref fend is dan de resolutie die door het veto van Rusland is getroffen. Hierna dienden de Russen een ont werpresolutie in, waarin Hammar skjöld en het V.N.-bevel in Kongo wórdt verweten dat zij „de wettige regering van Kongo omver hebben geworpen". In de Russische resolutie wordt voorts geëist, dat „België en zijn militaire bondgenoten onmiddel lijk hun troepen en andere militair lèrsoneel uit heel Kongo terugtrek ken, wat ook het voorwendsel mag zijn, waarop men zich beroept om in Kongo te kunnen blijven". Iri de ont werpresolutie van de Russen wordt voorts gezegd dat „secretaris-gene raal Hammarskjöld en het V.N.-bevel in Kongo, door bepaalde zeer belang rijke bepalingen in de resoluties die de Veiligheidsraad over Kongo heeft aang'enomen, niet uit te voeren, de economie in Kongo ontwricht, de po litieke toestand aldaar verscherpt en de wettige Kongolese regering om vergeworpen hebben". Onwettig De Kussen, hoewel zij wel aan wezig waren op de vergadering van maandag hebben zoals be kend verklaard dat deze vergade ring „onwettig" is. De Pers Mehdi verklaarde dat de onpartijdigheid van Hammarskjöld aan geen twijfel onderhevig is. Sir Claude Corea maakte hierna be kend dat ook Ethiopië zich achter de Afrikaans-Aziatische resolutie heeft geschaard, zodat alle Afri kaanse landen, die lid zijn van de Verenigde Naties, deze resolutie steunen. Dë Spanjaard Felix de Lequerica drong er bij de vergadering op aan niet toe te staan dat de Sowjet-Unie van Kongo een tweede Hongarije maakt. De Fransman Armand Be- rard zei dat Frankrijk zich zal ont houden bij de stemming over de Afri kaans-Aziatische resolutie, vanwege de daarin opgenomen alinea over een „commissie1 van goede diensten". De Mexicaanse afgevaardigde Ctie- vas Cabcino verklaarde, dat zijn land zal stemmen vóór de Afrikaahs- Aziatische resolutie. Onthouding De Zuidafrikaanse minister van bui tenlandse zaken, Eric Louw, zei het te betwijfelen of de Verenigde Naties wel hot recht hebben om zich op de een of andere manier uit te spreken over de afloop van het constitutioneel conflict in Kongo. Hij verklaarde zich te zullen onthouden bij de stem ming over de Afrikaans-Aziatische resolutie en tegen de Russische reso lutie te zuilen stemmen. Water in Italië blijft rijzen Het water blijft rijzen in Italië en voor vandaag zijn nog meer zware regenbuien voorspeld. Er zijn tot op heden 26 personen om het leven gekomen tengevolge van de overstromingen en landverschui vingen. Velen worden nog vermist. Vele automobilisten op de hoofdver keersweg langs de kust die van Rome naar het noorden leidt, werden door de overstromingen verrast en moes ten in hun auto's overnachtten. De li chamen van twee mannen werden gevonden, die in hun vrachtwagen waren verdronken. Hefschroefvliegtuigen vliegen over de ondergelopen kustgebieden op zoek naar overlevenden. Vliegtuigen werden ingezet om boeren en dorpe lingen te redden uit afgelegen plaat sen in Toskane Umbrie, en Lombar- dije. Het treinvei'keer kon over enkele routes weer worden hervat, maar op vele punten worden de hoofdverbin dingen nog door landverschuivingen geblokkeerd. Weggespoelde bruggen en over stromingen maken het verkeer op vele plaatsen onmogelijk. In de Alpen is de St. Bernhardpas door sneeuw onbegaanbaar geworden. De telefoonverbinding tussen Ho me en Venetië is verbroken. Het San Marcoplein te Venetië wordt door overstromingen bedreigd. Twee jongelieden werden gedood te Trevïglio toen zij bij 't passeren van een overweg in de stromende regen een in volle vaart naderende trein niet tijdig zagen. In Triest liep een arbeider tegen een onder spanning staande elektrische leiding die door de stroom was ge broken. Hij werd geëlektrocuteerd. Strijd om Vientione verwacht Bevrijdingsleger gevormd Radio-Vientiane heeft maandag een communiqué van de Laotiaanse re gering uitgezonden volgens hetwelk zich duizenden gewapende mannen onder het bevel van de Laotiaanse kapitein Siho, voormalig hoofd van de geheime dienst van generaal Phoe- mi, zich aan dc overzijde van de ri vier de Mekong, niet ver van Vien tiane op Thailands gebied bevinden, om een aanval op Vientiane te dóen. Volgens het communiqué maken zo wel Laotianen als Tliailanders 'deel uit van Siho's krijgsmacht. De regering dringt er in het commu niqué bij de bevolking op aan haar kalmte te bewaren. Alle voorberei dingen voor de verdediging van Vien tiane en het verdrijven van eventuele invallers zijn getroffen. Volgens Radio-Vientiane hebben ,de Laotiaanse militaire luisterposten een bericht van het Thailandse opper bevel opgevangen volgens hetwelk al het burgerverkeer op de wegen in het gebied van de rivier de Mekong tus sen Vientiane en Savannakhet is ver boden. Dit is een nieuw bewijs van inmenging van Thailand in binnen landse aangelegenheden van Laos, al dus de zender. Van andere zijde is te Vientiane vernomen, dat geen melding is ge maakt van een opmars van gene raal Phoemi naar Vientiane. Mili tairen hebben op strategische pun ten in de hoofdstad de wacht be- trokken. D© regering van prins Soevanna Phoema heeft de koning verzocht zich met het oog op de ernst van de toestand van Loeang Prabang naar Vientiane te be geven. De zender van Savannakhet, die in handen is van generaal Phoemi, heeft maandag aangekondigd dat de aan val en de verovering van Vientiane door „het bevrijdingsleger" van gene raal Phoemi op handen ïs. „De be vrijdingsstrijdkrachten zullen Vien tiane binnentrekken en de hoofdstad ontrukken aan Soevanna en de an dere knechten van de Vietminh". Iedereen wordt aangeraden zich niet in de buurt van strategische plaatsen in de stad op te houden, aldus de radiozender van Savannakhet. Baby van koningin Farah eind oktober verwacht De Perzische minister van gezond heid, dr. Jahansjah Saleh heeft maandag bekend gemaakt, dat de baby van koningin Farah, de echt genote van de Sjah van Perzië, tus sen 20 en 25 oktober wordt ver wacht. Dr. Saleh, die bij de bevalling zal assisteren, zei ook dat de koningin .zich. in goede gezondheid bevindt, en eén „uitstekende patiënte is". Opnieuw Kamervragen over Planta-affaïre De Tweede Kamerleden De Ruiter (c.h.u.) en Van Meel (k.v.p.), heb ben de minister van sociale zaken en volksgezondheid schriftelijk vra gen gesteld met betrekking tot de Planta-affaire. De heer De Ruiter vraagt de mi nister of deze bereid is alle soorten margarine van de Unilever 'in het belang van de volksgezondheid in be slag te doen nemen of althans te zorgen, dat deze niet voor mense lijke consumptie wordt bestemd. Bei dé Kamerleden vragen de minister om na afsluiting van het onderzoek, het Nederlandse volk over de resul taten in te lichten. De heer De Ruiter zou een onpartij dige commissie van personen, die buiten het Unilever-conchrn staan verslag willen laten uitbrengen. Gisteravond omstreeks kwart voor zeven is op de rijksweg tassen Wol- vega en Heerenveen, onder Oldeliolt- wolde een verkeersongeval gebeurd, waarbij twee mensen zijn gedood. De 47-jarïge motorrijder A. Delfsma uit Gorredijk met als duo-passagier de heer K. Keuning uit Hemrik, reed in de richting Heerenveen. Toen hij een aan de rechterzijde van de rijweg geparkeerde auto wilde passeren, heeft hij een uit tegenovergestelde richting komende bestelauto, be stuurd door de heer J. J. van het O. uit Den Haag, waarschijnlijk niet of niet tijdig genoeg opgemerkt. Het motorrijwiel botste tegen de be stelwagen met als gevolg, dat de duo-passagier zo zwaar werd ge wond, dat hij ter plaatse overleed. De heer Delfsma werd eveneens zwaar gewond. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis te Heerenveen. Tijdens het passeren van een wiel rijder op het .fietspad van de Goud- se'weg te Zwammerdam kwamen de afgelopen nacht twee bromfietsers met elkaar in botsing. De 44-jarige bromfietser G. Vermeulen uit de Trompstraat te Bodegraven, kwam daarbij met zijn bromfiets op de weg terecht, waar hij werd gegre pen door een bus van de Citosa. De heer Vermeulen, vader van vier kin deren. werd op slag gedood. Op de Groene Kruisweg te Rot terdam ïs zondagavond de 23- jarige operateur H. G. de Bruin uit de Vlielandstraat met zijn NIET LANGER MEER ALLEEN „DOORGANGSHUIS" Rapport over ontwikkeling van Bevelandse „kanaalzone" bijna gereed HANSWEERT maakt promo- tie! Na de reeds vele jaren ge vestigde faam van „doorgangs huis'' voor duizenden binnen vaartschepen, begiut Hans weert thans ook naam te Itrij- gen als los- en laadplaats. Meer en meer wordt de laatste jaren de havenfunctie van Hansweert geaccentueerd. Vooral onder de aardappelexporteurs heeft dit Zuidbevelandse dorp zijn nieu we faam reeds gevestigd. In het seizoen 1958—195!) b.v. werden in Hansweert meer aardappelen verscheept dan in welke andere Nederlandse haven ook. Is de huidige aeommodatie langs 't kanaal door Zuid-Beveland bere kend op zo'n grote export? Wij hebben deze vraag gesteld aan burgemeester A. Schipper van Kruinïngen, die verklaarde, dat het Kruiningse gemeentebestuur de los- en laadplaatsen graag uitge breid zou zien. In de gemeenteraad is ook bij herhaling een lans ge broken voor aanleg van een in- steekhaven. Naar .aanleiding van verschillende uitspraken van de gemeenteraad van Kruiningen tot welke gemeente Hansweert behoort hebben Gede puteerde Staten van Zeeland inder tijd een Regionale Ontwikkelingscom missie in het leven geroepen, waarvan de gemeenten Kruiningen, Wemeldin- ge, Kapelle en Yerseke deel uitmaken. Deze commissie staat onder voorzit terschap van het lid van Ged. Staten, mr. dr. A. J. J. M. Mes. Als verlengstuk van deze commis sie treedt op de Technische Werk groep Zuid-Beveland, die de ont wikkeling in de Bevelandse „ka naalzone" lieeft bestudeerd. Op korte termijn is een rapport van deze commissie te verwachten, waarin de mogelijkheden van deze streek zullen worden belicht. Aan dacht wordt in dit rapport ge schonken aan de havenfunctie van Hansweert. Drukke vaart Het kanaal door Zuid-Beveland is een der drukst bevaren waterwegen van Europa. Voor Hansweert is het kanaal een levensader, die een ononderbro ken stroom „levenssappen" aanvoert. In de jaren na de oorlog is deze stroom steeds sneller gaan vloeien. In 1950 passeerden 63.000 binnenvaart schepen met een totale tonnage van 25.000.000 Hansweert en in 1959 wa ren deze cijfers resp. 88.000 en 44.000.000. Vooral na de oorlog heeft ook de ha- (Zie slot pag2 kol. 3) motorfiets tegen een niet zand gevuld olievat gereden. Hij viel op straat en was op slag dood. De duo-passagier, de 29-jarige constructiewerkcr L. Ketting, moest zwaar gewond in het Zui derziekenhuis worden opgenomen. De 55-jarige Amsterdammer M. Bijl, monteur hij het gemeentelijk elektriciteitsbedrijf, is maandagoch tend dodelijk verongelukt toen hij met zijn fiets in aanrijding kwam met een gemeentebus op de kruising N.Z. VoorburgwalHekelveld. Vol gens de politie reed de man op on voorzichtige wijze. De zondagmiddag op het circuit van. Zandvoort met zijn auto over de kop geslagen slager, L. J.' A. Fonteijn uit Amsterdam, is gister morgen om zes uur in het St. Elisa- bethgasthuis in Haarlem aan zijn verwondingen overleden. Onderging Powers een „hersenspoeling"? Dr. William J. Bryan, directeur van het Amerikaanse instituut voor hyp nose, zegt er van overtuigd te zijn, dat de Amerikaanse piloot Francis Gary Powers een „hersenspoeling" van de Russen heeft gekregen, waar door hij „in een staat van deemoedi ge onderworpenheid" zou zijn ge bracht. Dr. Bryan heeft vroeger de leiding gehad bij het oefenen van Ameri kaanse piloten in het weerstaan van alle mogelijke vormen van pressie, die tijdens gevangenschap op hen. zou kunnen worden uitgeoefend. „De houding van Powers tijdens het pro ces in Moskou wijst er op, dat zich in hem een verbazingwekkende ver andering voltrokken had". Oliver Powers, de vader van Francis Gai-y Powers, heeft zondag weer een po ging gedaan om voor deze week een onderhoud te krijgen met premier Kroesjtsjew van de Sowjet-Unie. Suikerindustrie verwerpt „te lage" loonsverhoging Na de beslissing van het college vau rijksbemiddelaars, die maandagmid dag een loonsverhoging van 3,5 voor de beetwortelsuikerindustrie goedkeurden, hebben werkgevers- en werknemers-organisaties in deze in dustrie gisteravond aan de regering- een telegram gezonden, waarin zij deze beslissing niet acceptabel noe men en mededelen zich genoodzaakt te zien thans een voorschotregeling te treffen op basis van de door par tijen destijds ingediende voorstellen. Deze voorstellen hielden een loons verhoging in, die bijna tweemaal zo hoog was. LAGERE TEMPERATUREN. Aanvankelijk nog veel bewolking en enige regen. Geleidelijk vanuit het westen echter opklaringen, nf- gewisseld door enkele buien. Matige >t vrij krachtige noordwestelijke wind en middagtemperaturen van omstreeks 16 graden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1