\faak hoofdpijn?] ■helpen U eraf l ZWITSALETTEN Dona Fabiola werd door fotografen onder vuur genomen in Ciergnon De avonturen van Stikkeltje en Bruunke ONGEDWONGEN ONTMOETING MET DORPSBEWONERS HAMMARSKJÖLD DREIGT MET AFTREDEN NA SOWJET-KRITIEK ACHTENZEVENTIG DODEN BIJ VLIEGRAMP OP GOEAM HET GROENE KRUIS BESTAAT 3 NOVEMBER ZESTIG JAAR PROVINCIALE ZEEUWSE COUP ANT MAANDAG 19 SEPTEMBER 1960 (Advertentie) „Wat charmant is ze, wat gewoon!" (Van een speciale verslaggever) Wat haastig heen en weer lopende officials, wat gedempt klinkende laatste orders en wat zenuwachtige gebaren met armen en handen, en daar was dan bij het jachtslot van de Sachsen-Coburgs in het Ardennenplaatsje Ciergnon het ko ninklijke paar. Uit de oprijlaan met de tinten van de herfst in de kruinen der bomen zweefde een zwarte Cadillac aan, die met knarsende banden op het grint stilstond. Eruit stapte koning Boudewijn in een jagersgroen colbertjasje, onmiddel lijk gevolgd door Dona Fabiola de Mora y Aragon in een oranje-rode japon met geplisseerde rok en een azuurblauw vestje aan. De kinderen hieven het „Vive le roi" aan, en ook achter de hoge hekken, waar de volwassenen zich bevonden, werd luid gejuicht. De Spaanse freule hoorde kreten, die ze, voor zich zelf althans, nog nooit had gehoord, en die in België sinds de tragische dood van koningin Astrid zijn verstomd. „Vive la reine" riep een oude vrouw met overslaande stem, en een ander die dit kennelijk te overhaast vond, schreeuwde „Vive la reine future" (Leve de toekomstige koningin). Een derde meende zelfs „Vive la dynastie" te moeten roepen, een vierde „Vive l'Espagne", doch deze woorden werden door niemand overgenomen. Dona Fabiola, rijzig en slank, en met een kapsel dut een rossige gloed leek uit te stralen, begat zich, gevolgd door haar brulde-1 gom, naar de kinderen, die alles- behalve verlegen waren. Hier was het een handje, dat ze drukte, daar streek ze een meisje over de wang, ginds wreef ze speels over de ra gebol van een jongenskopje. Eu Nieuwe organisatie binnen N.O.V. voorgesteld Het hoofdbestuur van de Nederlandse Onderwijzersvereniging (N.O.V.) zal de algemene vergadering die op 28, 29 en 30 december in Scheveningen wordt gehouden, verzoeken goedkeu ring te hechten aan een afspraak tus sen het verbondsbestuiur van het N.V. V. en het hoofdbestuur van de N.O.V. om te komen tot een organisatie van N.O.V.-leden, die aangesloten zal zijn bij 't N.V.V. Volgens de concept-sta tuten zal deze vereniging de naam dragen Algemene Nederlandse Leer krachtenorganisatie (A.N.L.O.) Van deze nieuwe organisatie kunnen uit sluitend N.O.V.-leden lid worden. Het hoofdbestuur zal geheel of voor een belangrijk gedeelte bestaan uit hoofd bestuursleden van de N.O.V. Zoals bekend is verwierp de algemene vergadering van de N.O.V. eind vorig jaar met grote meerderheid van stem men het hoofdbestuursvoorstel om als NOV toe te treden tot het NW Na dat het N.V.V. onderwijzers in de ge legenheid had gesteld lid te worden van de bij hem aangesloten Algemene Bond van Ambtenaren, heeft de N. O.V. zich op basis van de op de algeme ne vergadering verleende machtiging het zoeken van een oplossing om in een open gesprek met het N.V.V. uit de impasse te geraken beraden over een nieuwe organisatievorm die de eenheid van organisatie zou kun nen bewaren. Dit leidde tot bespreking tussen N.O.V., N.V.V. en de A.B.V.A. Voorzitter A.V.R.O. tegen een verhoging luisterbijdrage Het bestuur van de A.V.R.O. meent, dat de financiële spanning, die door verhoogde uitgaven bij de radio op treden, niet dienen te worden opgelost door een verhoging van de luisterbij- diagen, maar door de kosten van de Wereldomroep uit 's rijks schatkist te betalen, in plaats van zoals nu uit de luisterbijdragen. Dit deelde de direc teur van de AVRO. de heer D. Repko vrijdag op een persconferentie te Hil versum mee. Voor wat de radio betreft zag de heer Repko in de toekomst alleen nog maar op biologische gronden een stijging van de luisterbijdragen. Anders is dit, zo zei hij, bij de televisie, waar de fi nanciën niet zo zeer moeilijkheden opleveren, omdat het aantal kijkers nog steeds stijgt en ook de verhoogde kijkgelden wat meer armslag geven. Ondanks deze ruimere financiële mo gelijkheden heeft men het ruimtepro bleem van de televisie nog niet kun nen oplossen, in verband met de over spannen arbeidsmarkt van de bouw vakken in Het Gooi. De heer Repko deelde mee, dat in 1961 begonnen zal worden met de bouw van de eerste te levisiestudio. In '62 hoopt men voorts een begin te kunnen maken met uit zendingen op het tweede televisieka naal. Wat de bouw en verbouw van de radiostudio's betreft, zei de heer Rep ko, dat de tweede fase van de bouw van de VARA-complexen in het voor jaar gereed komt. De derde fase is eveneens afhankelijk van de moge lijkheden die de bouwmarkt bieden. De AVRO zal, zod eelde hij nog mee, voorts haar hoorspelstudio vernieu wen, alsook de regelkamer en de technische apparatuur in deze ruimte. toen ze zich bukte om een klein, blond meisje een kus te geven, kende het enthousiasme van de mensen achter het hek geen gren zen meer, want het gejuich en de kreten bleven in de lucht. Alleen hierdoor besloot de toe komstige koningin iets te doen waarvoor het protocol geen voorzieningen getroffen had. Gevolgd door koning Boudewijn die steeds voor de beminnelijk ste glimlach had gezorgd, liep ze met de bosjes bloemen onder de arm naar het hek, en begon links en rechts handen uit te delen. Ook de vorst deed er spoedig aan mee, en mannen en vrouwen die dit nooit hadden kunnen dromen, kwamen plot seling vis a vis met het geluk kige en stralende bruidspaar te staan, Gefeliciteerd „Ik heb haar gefeliciteerd", zei een vrouw trots toen het gedrang wat minder geworden was en koning Op het Londense vliegveld werd de Amerikaanse actrice Judy Garland gelukkig herenigd met haar kinde ren. De vijfjarige Joe en de zeven jarige Lorna waren uit San Fran cisco naar Engeland overgevlogen. Judy Garland en haar echtgenoot, Sidney Luft, zijn onlangs in het huis van Sir Carol Reed getrokken in Chelsea. Zij zijn van plan zich voor goed in Engeland te vestigen. Boudewijn met zijn verloofde naar zijn wagen was teruggekeerd. „Wat charmant is ze. Wat ge woon". Een andere vrouw, die door haar schort de indruk wekte zo uit de keuken weggelopen te zijn, ver klaarde uit de grond van haar hart „Ze is een schat". „Heb je haar ogen gezien bracht een derde naar voren. „Groot en lichtbruin, je zon niet zeggen dat ze een Spaanse is". Aan deze ongedwongen en hart verwarmende ontmoeting, eigen lijk zo maar langs de weg, was een bijeenkomst met enkele hon derden journalisten en persfoto grafen voorafgegaan, die mis schien wel uniek in de wereld is. Onder de balustrade van het bor des ging toen de hoofddeur open en ietwat schuchter daalde koning Boudewijn de trappen af, Dona Fa. biola aan de arm. Er werd over en weer gebogen en geknikt, maar toen, mogen we wel zeggen, brak de hel los. Als een zwarte, com pacte batterij namen de fotogra fen het paar onder vuur. Het was één monstergrote blitzlamp, die men bij wijle zag, één wit en ver blindend licht, dat de razend ge worden groep leek uit te spuwen. Weg schreden de koninklijke mik punten weer door dezelfde deur, die ze uit waren gekomen. Geen woord werd gewisseld, kon niet worden gewiseld ook, daar de klik kende sluiters van de camera's en de zoemende transportbanden van de filmtoesteleln op fortissimo le ken te slaan. Nogmaals De fotografen hadden hun kastje nog maar net opnieuw geladen of de vorst en zijn verloofde schreden door een zij-uitgang voor de twee de maal naar buiten. Het ging nu langs een dikke haag journalisten heen, van wie een enkele het „Vive le roi" aanhief, doch wie voor het overige op het hart gebonden was niets te zeggen. Een van hen, een vrouw, kon het echter niet laten. Nogal ze nuwachtig stapte ze op Dona Fabiola af en vroeg haar de verlovingsring te mogen zien, die koning Boudewijn naar vrij dagavond in het paleis Laeken aan de vinger geschoven had. Met een vriendelijke glimlach toonde de Spaanse freule haar rechterhand, waaraan een plati na ring met een grote ovaalvor mige smaragd fonkelde. De batterij fotografen, kwam toen weer in actie, alsof er nog geen en kel plaatje gemaakt was. Het ge flits der lampen bleef aanhouden, vooral toen koning Leopold, teza men met prinses Liliane en de prinsesjes Marie Christine en Es meralda het voorplein betrad en zich naast het bruidspaar opstelde. ,3ye bye", zei de weer glimlachen de koning nog, toen hij na afloop met zijn familieleden in de hal met de vele hertegeweien verdween. Ds. Zandt commandeur in Orde Oranje-Nassau Ds. P. Zandt is ter gelegenheid van zijn 35-jarig lidmaatschap van de Tweede Kamer tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau benoemd. De voorzitter der Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, heeft zich zaterdag op persoonlijk verzoek van de minister van binnenlandse zaken naar de wo ning van de 80-jarige ds. Zandt te Delft begeven en hem de versierselen, aan deze onderscheiding verbonden, over handigd. Wallstreet verwacht nieuwe recessie voor de winter Een aantal leiders van de Ameri kaanse economie in Wallstreet, ge looft dat Amerika voor de winter wellicht omstreeks dé tijd van de pre sidentsverkiezingen, een nieuwe eco nomische recessie zal doormaken. De ze recessie zal onder invloed staan van de natuurlijke ontwikkeling in de economie en van de situatie die men kent ais „een verkiezingsjaar". 0 De Sowjet-componist Dmitri SJosta- kowltsj is als kandidaat-lid tot de Sow- jetrusslflche communistische partij toege laten, aldus meldt Tass. Ds. Zandt werd zaterdag onder meer gelukgewenst door de voorzitter van de Tweede Kamerdr. L. G. Kor tenhorst. 's Werelds grootste kikker in amfiharium van Artis De Amsterdamse dierentuin H Artis is er trots op 's werelds n 1 grootste kikker voor het eerst in Nederland te kunnen tonen. jj§ De Ratia Goliath, zoals het s dier officieel heet en die zeer zelden in gevangenschap wordt aangetroffen, is af- komstig uit Afrika, waar hij s H de waterrijke gebieden van s Kameroen bewoont. Deze kik- ker kan formidabele afmetin- n gen bereiken. Zeer grote exemplaren zijn M soms veertig centimeter lang, H hetgeen met uitgestrekte po- ten neerkomt op een lengte van bijna een meter. Het ge- wicht van zulke knapen be- draagt een kilo of drie. De in p Artis verblijvende dieren, waar van er thans een in het amfi- barium is ondergebracht, héb- ben een dergelijke grootte nog niet bereikt. Zij zijn ruim twintig centimeter lang, het- n H geen toch reeds een respecta- M bele lengte is voor een kikker. H Het ligt voor de hand, dat die- ren van deze afmetingen zich n H niet uitsluitend voeden met kleine insekten, wormen en M dergelijke, zoals de Hollandse H kikvors doet. De Afrikaanse reuzen geven de voorkeur aan H vogels, muizen, ratten en vis- H sen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiüiiiiiiiniii ALGEMENE VERGADERING OVER KONGO Negentigste Russische veto in Veiligheidsraad De eerste buitengewone vergadering van de algemene vergadering der Verenigde Naties, die gewijd had moeten zijn aan een behandeling van de' situatie in Kongo, werd beheerst door een droge en buitengewoon vin nige tussenkomst van secretaris-gene raal Hammarskjöld. In een repliek van precies 45 seconden aan de Russi sche gedelegeerde Zorin, die heni vijf tig minuten lang met kritiek en sar casme had overstelpt, gaf de secre taris-generaal te verstaan, dat hij zijn fnnctie zou neerleggen als cle al gemene vergadering niet alles in het werk zou stellen om een einde te ma ken aan de Russische beschuldigin gen. TRANSPORTTOESTEL NEERGESTORT Chartervlucht voor Amerikaanse leger Een DC-6B die in charter vloog voor de Amerikaanse luchtmacht is zondag kort na de start van de vliegbasis Goeam In het oerwoud neergestort. Van de 95 Inzittenden overleefden slechts 17 het ongeval. De DC-6B was vbji het eiland Goeam onderweg naar Midway in de Verenig de Staten en had 71 militairen en 16 bur ge i's, alsmede een bemanning van 10 koppen, aan boord. Op enkele kilo meters van de vliegbasis op Goeam stortte het viermotorige verkeersvlieg tuig neer in een woest terrein. Heli kopters van de basis brachten onmid dellijk na het .neerstorten artsen en andere helpers en redders aan die ech ter slechts 17 mensen levend aantrof fen. Hammarskjöld. die om zijn kalmte bekend is, stelde in feite de assemblee voor de keus tussen zijn goede wil en de beschuldigingen van Russische zijde. De behandeling van de Kongolese kwestie nam nauwelijks meer dan een uur in beslag en was gekenmerkt door het optreden van de Russische en van d^ Amerikaanse afgevaardig den, die slechts herhaalden wat zij reeds in de Veiligheidsraad hadden gezegd. De Sowjet-Unie had zaterdag voor de 90ste keer In de Veiligheidsraad ge bruik gemaakt van haar vetorecht. Ditmaal was haar veto gericht tegen een ontwerpresolutie afkomstig van Ceylon en Tunesië, waarin werd aan gedrongen op voortzetting van de po ging der V.N. om de vrede in Kongo te herstellen. Nadat hij het veto had uitgespro ken, vroeg de Rus Zorin Ham marskjöld op de agenda van de algemene vergadering der V.N., die de volgende week begint, een punt op te nemen, dat betrekking heeft op de „bedreiging van de politieke onafhankelijkheid en integriteit van Kongo". De Amerikaan Wadsworth diende onmiddellijk een tegenvoorstel in. Hij vroeg Hammarskjöld de alge mene vergadering binnen 24 uur in spoedzitting bijeen te roepen. Rusland en Polen stemden tegen dit voorstel. Frankrijk onthield zich van stemming. Alle andere le den van de raad, Ceylon en Tune sië inbegrepen, stemden voor. Oostduitse componist had genoeg van chemie-mnziek Een Oostduitse componist die naar West-Berlijn is uitgeweken, heeft verklaard, dat hij geen composi ties wilde maken over metselaars en chemie. De 24-jarige Konrad Wolf zei in een Interview, dat hij ronduit had geweigerd de zogenaamde „bouw vakliederen" te componeren. Wolf, die dirigent was van de Oostduitse radio-omroep, zei, dat hij geen muziek van Shorty Rogers of Woody Heiman mocht spelen. „Men zei dat zij te zwoel waren" zei hij. Ook rock 'n roll was streng verboden en jazz „niet ge wenst". Amerikaanse muziek is het meest gehaat in Oost-Duitsland omdat zij „primitief" is. SPECIALE RAADSZITTING IN LANGE RUIGE WEIDE Uniek initiatief tot volksgezondheidswerk Op 3 november aanstaande zal In Lange Ruige Weide een bijzondere raadszitting worden belegd, waarop de algemene Nederlandse vereniging „Het Groene Kruis" de gemeente een oorkonde zal aanbieden. Op die dag is het namelijk zestig jaar- geleden, dat het Groene-Kruiswerk in Lange Ruige Weide begon. Het officiële jubileum wordt in Arn hem gevierd en wel op 4 oktober aan staande. Op het programma staat on der meer een toespraak van de minis ter van sociale zaken en volksgezond heid en de opvoering van een „crea tief spel", waarin de verschillende fa cetten van het Groene-Kruiswerk ten tonele zullen worden gevoerd door bestuurs- en personeelsleden van het Groene Kruis. Ruim 1.300.000 gezinnen zijn momen teel bij het Groene Kruis aangesloten, hetgeen betekent, dat ongeveer 5 mil joen Nederlanders zich in geval van ziekte en nood op de hulp van deze vereniging kunnen beroepen. Deze le- 56. „Ja, we laten ons onhoorbaar naar beneden zakken, kachels bran den er nu tóch niet!" knikt Stikkel tje. „En als we eenmaal binnen zijn, dan zullen we wel zien of we hem kunnen vastbinden of zo iets!" Stikkeltje laat zich voorzichtig in de schoorsteen glijden; Bruunke volgt hem dapper na. „Nu héél zachtjes!" waarschuwt Stikkeltje nog... Maar midden in de pikdonkere schoorsteen glijdt Bruunke uit en valt naar beneden, bovenop Stikkel tje! „Help!" roept hij lieel hard! den hebben in tien jaar tijds ten be hoeve van 760 wijkgebouwen het grootste deel van het daartoe beno digde bedrag van 18 miljoen gulden op tafel gebracht. Het Groene Kruis begon zich aan het begin van deze eeuw in verschillende plaatsen te ontwikkelen. Later werden provinciale afdelingen opgericht. De algemene vereniging is slechts een overkoepelend orgaan, de afdelingen zijn nog steeds autonoom. Voor de 989 plaatselijke verenigingen die het Groene Kruis nu omvat, werken 5000 mensen in ongeveer 60 verschillende functies. Conglomeraat Het Groene Kruis heeft zich het volks gezondheidswerk in de meest ruime zin van het woord tot taak gesteld. Dit werk wordt in de meeste landen rechtstreeks door de overheid gedaan. Dat hier het particulier initiatief, ge steend door de overheid (subsidies en toezicht) de belangrijkste rol speelt, is een uniek verschijnsel in de wereld. Het Groene Kruis is als het ware een conglomeraat van alle mogelijke vor men van ziektebestrijding: t.b.c., polio kanker, astma, reuma, suikerziekte en dergelijke. Daarnaast staan de zie kenverpleging thuis, de zorg voor moeder en kind, de revalidatie en ge- brekkigenzorg, de geestelijke volks gezondheid, de verbetering van hy giënische omstandigheden en de be jaardenzorg in de vorm van bejaar- denverplegmg en gezinsverzorging. De wijk- en kraamverpleegsters en de gezinsverzorgsters worden op speciale cursussen opgeleid. Het hoger perso neel ontvangt zijn opleiding op het seminarie aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Voorts worden er regelmatig bijscholingscursusen gegeven aan me dewerkers die vaak wijwei geïso leerd in verre uithoeken van het land- hun taak uitoefenen. Een van de belangrijkste aspecten van het Groene-Kruiswerk is de medisch- hygienische volksvoorlichting, door middel van publikaties, moedercursus sen en contacten met andere organisa ties. Vier achttienjarige werktuigkundigen van de Engelse marine zijn tot twee Jaar gevangenisstraf en oneervol ontslag uit de militaire dienBt veroordeeld wegens het opzettelijk beschadigen van de appa ratuur van do torpedobootjager Dainty".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 8