flmtoua Vele veiligheidsmaatregelen voor Kroesjtsjew in New York Kabinet de Quay staat op een wankele basis FOSSIEL VAN OUDSTE MENS IN AFRIKA GEVONDEN VERKEERSTELLING GEBEURDE MET HOKJES EN SLANGETJES MAANDAG 19 SEPTEMBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NA DE TOTO-AFFAIRE Ontevredenheid in A.-R. kring over Nieuw-Guinea-kwestie T weede-Kamerdebat op donderdag a.s. (Van onze Haagse redactie) Koortsachtig politiek overleg in Den Haag, in vrijwel alle sa menstellende delen van de hui dige regeringscombinatie heeft vrijdag nog weinig of geen ze kerheid opgeleverd ten aanzien van de overlevingskansen van het kabinet-De Quay. Bij geen van de regeringspartijen be staat de wens om aan de eind 1958 tot stand gekomen politie ke samenwerking tussen K.V.P., A.E., C.H. en V.V.D. een einde te doen komen. Het ïs zeker dat het opzienbarende toto-incident waarvoor de Eerste Ka mer zorgde, niet zal worden gehan teerd als een middel om mr. Beer man uit de regeringsploeg te doen verdwijnen. Men streeft in de rege ring en in de regeringspartijen ern stig naar een oplossing die zowel voor de minister als voor de rege ringspartijen aanvaardbaar zal zijn. En het gaat er naar uitzien, dat men daarin wel zal slagen. In feite wordt de toto thans Volgens insiders niet meer als een wezenlijk gevaar voor het kabinet beschouwd. Dat nochtans in ernstige mate ge vaar voor het kabinet aanwezig wordt geacht, is een zaak die moet worden teruggevoerd op het incident De Quay-Luns. Nieuw-Guinea Wel is men het er in de boezem van de regering over eens geworden dat er over de beginselen in de Nieuw- Guinea politiek geen wezenlijk ver schil van mening bestaat, maar de problematiek ligt niet meer in de eerste plaats in het kabinet. De uit latingen van de minister-president hebben in antirevolutionaire kring, en vooral bij de A.R.-fractie-voorzit- ter in de Tweede Kamer, een blijk baar onherstelbaré indruk gemaakt. In zeer goed geïnformeerde kringen meende men vrijdagavond met stel ligheid te weten, dat dr. Bruins Slot handhaving van prof. De Quay als minister-president volstrekt uitgeslo ten acht.' En het wordt voor zeer waarschijnlijk gehouden, dat de antirevolutionaire leider, nog voor het een week verder is, onomwonden van die opvatting blijk za! geven. Voor donderdag 22 september is op de Tweede Kamer-agenda de behan deling van de bewindsregeling Nieuw-Guinea geplaatst. Er wordt in Den Haag geen twijfel meer aan ge laten, dat bij die gelegenheid de kwestie van de verklaring van de minister-president inzake het beheer over Nieuw-Guinea in volle omvang in discussie zal komen. Een debat met onoverzienbare mogelijkheden. Dat de positie van de minister-presi dent zeer zwak is wordt overal zon der voorbehoud erkend. Maar in kringen rond het kabinet werd reke ning gehouden met de mogelijkheid? dat als de tijd de wonden zou helen, en de algemene beschouwingen zon der kleerscheuren gepasseerd zouden kunnen worden, een rustig weinig spectaculair terugtreden van de mi nister-president om gezondheidsrede nen niet lang daarna tot een voor het kabinet en de samenwerking tussen de huidige regeringspartijen betrek kelijk gevaarloze wijze mogelijk zou blijken. Mr. Cah Bij een aftreden in zo'n rustige sfeer waarbij dan wel alle ministers en staatssecretarissen hun portefeuilles ter beschikking moeten stellen, zou een even rustige vervanging van de minister-president door een ander lid van het kabinet en in dat ge val vrijwel zeker mr. Cals een on middellijke herbeëdiging van alle ministers en staatssecretarissen plus een nieuwe minister van O. K. en W. kunnen geschieden. Maar als don derdag deze zaak in volle omvang tot onderwerp van debat wordt ge maakt, moet zeker als de hou ding van de tantirevolutionalren niet alsnog op beslissende wijze wordt beïnvloed ernstig rekening wor den gehouden met een uitspraak over het optreden van de minister president, die prof. De Quay geen andere mogelijkheden zal laten dan voor zich onmiddellijk de consequen ties te trekken. Dat men dan nog een uitweg zou kunnen vinden uit de situatie door een eenvoudige benoe- Noren vrezen embargo op handel na U-2-incident Verscheidene Noorse firma's die za ken doen met Russische importbu reaus hebben de laatste tijd te ho ren gekregen dat er in de Sowjct- Ünie geen belangstelling meer be staat voor hun produkteh. Men ver moedt dat de Sowjet-Unie zijn han delsverkeer met Noorwegen sterk zal verminderen, wellicht geheel zal stopzetten. Het incident niet de U-2, waar ook een Noors vliegveld bij ter sprake kwam, wordt beschouwd als de oorzaek hiervan en men verwacht daarom dat ook de Russische handel met Turkije er de terugslag van zal O*"' "ncl-n. De Noorse visserij zou de grootste terugslag ondervinden van een Rus sisch embargo, vooral als ook andere communistische landen hun handel met Noorwegen zouden verminderen. ming van mr. Cals en diens vervan ging aan onderwijs wordt maar door heel weinigen voor waarschijnlijk gehouden. Met name niet door prof. Zijlstra. W aarschuwing Er is dan ook alle reden om aan te nemén dat de informaties juist zijn, die willen dat prof? Zijlstra er dr. Bruins Slot met de grootste nadruk op heeft gewezen, dat een voor De Quay vernietigend antirevolutionair votum bij het debat van volgende week, tot een algeheel uiteenvallen van het kabinet zal gaan leiden. Bij een poging tot een zogenaamde her groepering onder die omstandighe den zal men er niet meer onder uit komen dat de nieuwe formateur voor een reeks van zwak genoemde per sonen opvolgers zal moeten zoeken, dat hij een aantal organisatorische vraagstukken die evenzovele hete hangijzers zijn, dan tevens zaï moe ten oplossen en dat wat het moei- MINISTER CALS lijkst zal zijn hij ten aanzien van een aantal hachelijke politieke pun ten de toto, de mammoetwet, het Nieuw-Guinea-beleid, het loon- en prijsbeleid om de voornaamste te noemen dan opnieuw overeen stemming tussen de regeringspartij en zal moeten bewerkstelligen. OUDER DAN JAVA- Of PEKINGMENS In een afgelegen, door de zon verschroeide val lei in Oost-Afrika heeft men de schedel gevon den van een mens, die zeshonderdduizend jaar geleden moet hebben geleefd. Het zijn de oud ste mensenresten waar op men tot dusver ge stuit is. Deze vondst is gedaan door de Britse archeo loog dr. L. S. B. Leakey, die curator is van het Cloryndon Museum in Nairobi, de hoofdstad van Kenia. Hij hééft in het Olduvai-dal van Tanganjika bijna dertig jaar gewerkt en hij kon dat doen dank zij een subsidie- van de Natio nal Geographic Society te Washington, 's Werelds oudste mens, aan wie thans de naam .zinjantropus" gegeven is, was een jongeman van omstreeks achttien jaar. Hij kwam enige duizenden eeuwen eer der op de wereld dan de twee andere beroemde „primitieven" de Peking-mens en de Ja- va-mens. De in Oost-Afrika ge vonden schedel maakte deel uit van een unieke verzameling fossielen, waarop dr. Leakey en zijn echtgenote bij hun opgravingen in Tangan jika stuitten. Zij von den de schedel tezamen met een verzameling oude werktuigen en beenderen van thans lang uitgestorven die ren, waarvan de afme tingen nachtmerrieach tig geweest moeten zijn, Het eerste, dat dr. Lea key en zijn vrouw Mary zagen, waren twee tan den, die uit een stuk rots staken. Dr. Leakey zegt: „Wij ontdekten toen spoedig een volle dige schedel, waarvan alleen de onderkaak ontbrak en die geheel door zacht gesteente omsloten was. Het fos siel was gekraakt als gevolg van het door de weersinvloeden uitzet ten en weer inkrimpen van het gesteente. Wij hebben meer dan vier honderd fragmenten ge teld. Om toch vooral geen schilfertjes te ver liezen, hebben wij toen tonnen los gesteente van onder de vindplaats moeten weggegraven en zeven." Het samenstellen van de schedel, die langge rekt bleek te zijn met een laag voorhoofd, was zoiets als het oplossen van een ingewikkelde, driedemensionale leg- puzzle. Dr. Leakey meent, dat de schedels die van een jongeman van ongeveer achttien jaar is, omdat de verstandskiezen geen tekens van afslijting vertonen. De naad tus sen de opperste twee schedelhelften is echter dicht, dus hij moet ou der dan zestien jaar zijn geworden. Uit de tanden in de schedel - kleine snij- en hoektanden en grote kiezen maakte dr. Leakey op, dat deze Oostafrikaanse mens een planteneter was, die tevens af en toe het vlees van kleine dieren gebruikte. Daar zijn gebit, zoals ook dat van de moderne mens, niet geëigend was om de huid van pelsdieren te verscheuren, maakte deze mens stenen werk tuigen om zijn nieuwe lekkernijen in stukken te snijden. Ook vond dr. Leakey, dat, hoewel de breininhoud van deze Oost-Afrika mens klein was, de contour van de slaapbeenderen te ver gelijken was met die bij de moderne mens en niets van de aapmens had. Dr. Leakey zegt geen moeite te hebben gehad met het bepalen van de ouderdom van de sche del op ongeveer zeshon derdduizend jaar. Dat kwam doordat hij fos sielen in de buurt vond van dieren, waarvan men weet in welk tijd perk zij geleefd moeten hebben. Hij vond fossie le resten van een reu- zenswijn, dat de om vang van 'n rinoceros had, van een schaap, dat een schofthoogte van ongeveer twee me ter moet hebben gehad en van 'n gigantische vo gel, die zelfs nog groter moet zijn geweest dan de prehistorische vier meter lioge moa van Nieuw Zeeland. Dr. Leakey wordt alge meen beschouwd als de patriarch der Afrikaan se archeologie. Zijn ou ders zijn de eerste mis sionarissen onder de Kikoejoes geweest en hijzelf is in een lemen negerhut geboren. i Wereld-weerstation Een Amerikaanse ruimtedes- M kundige, Robert Haviland van Philadelphia, meent dat het mogelijk zal zijn een wereld- weerstation in te richten dat dagelijks weerkundige voor- spellingen voor de gehele we- reld kan geven met behulp van ruimte-satellieten. De Ameri- kaanse „Tiros", die reeds fo- to's van wolkenformaties op zijn baan rond de aarde heeft uitgezonden, zou hiervoor =j bruikbaar zijn. Twee van der- gelijke kunstmanen zouden in loodrecht op elkaar staande fi banen om de aarde gebracht H moeten worden om aldus, met if medewerking van de draaiing M H van de aarde zelf, elke plek n H van de aardbol te kunnen be- strijken en foto's te kunnen nemen die dan per televisie H fi naar een centraal weerstation op aarde gezonden ivorden. Dit centrale station sou vrijwel overal gevestigd kunnen wor- den, maar de Poolstreken zou- §f den er toch het meest geschikt H voor zijn. Dit station zou dan §1 voor de gehele wereld weers- verwachtingen kunnen opstel- len, die per gewone radio of f§ H door middel van radioverbin- dingen via satellieten als de H „Echo" naar alle plaatsen ter wereld kunnen worden door- s gegeven. ll[l[|i!lil!llllllllil!lllllllll!nillllllll|[lil!ll»l]llllllllllllll»!lllll[[llllllllira Monteur uit Hasselt door elektrische stroom gedood De 36-jarige monteur R. Bruins uit Hasselt is vrijdagmiddag te Streu- kel (gemeente Zwollerkerspel) in aanraking gekomen met elektrici teit, waardoor hij op slag dood. was. Hij was bezig met een nieuwe aan sluiting, was in een paal van het lichtnet geklommen en greep zich vast aan een isolatorarm, die onder spanning stond. Dodelijk getroffen viel hij uit de paal. Het slachtoffer laat een vrouw en drie kinderen ach ter. Eloy Vaquero, die minister van arbeid in de republikeinse regering van Spanje is geweest is op 72-jarige leeftijd in New York overleden. Inderdaad, beeld, geluid en vorm van 'n ARISTONA 2ïjn perfect Maar er is meer! ARISTONA biedt U óók het gemak van automatische afstemming en de zekerheid van perfecte service. Daarom ziet iederéén meer in een ARISTONA! IN ÉÉN WOORD. FANTASTISCHI MET MANNEN DIE STREEPJES ZETTEN Automatische telling geeft niet geheel juist beeld Het is zeker alle gebruikers van d< Nederlandse wegen opgevallen, dat er deze zomer zoveel „slangen" over de wegen lagen en nog liggen, met in de berm een geheimzinnig kastje, en dat er op zoveel punten houten hokjes langs de wegen stonden met daarin of daarvoor (al naar het weer slecht of mooi was) twee mannen, die streepjes zetten. Dat een en ander met het houden van verkeerstellingen samenhangt, is duidelijk, maar wel kwam bij me nigeen de vraag naar voren: waar om zoveel tellers en telapparaten De rijkswaterstaat hielp ons uit de droom. 1960 is namelijk een jaar met een vijfjaarlijkse algemene verkeers telling, waarvan de laatste in 1955 is gehouden. De tellingen worden in de eerste plaats gedaan op de rijkswegen, maar om een goed overzicht te krij- VELE SPECIALE PASSEN Bezoekers krijgen nul op request De veiligheidsmaatregelen rondom de zitting van de algemene verga dering van de Verenigde Naties worden verscherpt voordat de Sowjetpremier en andere leiders uit communistische staten naar New York komen. Er worden spe ciale bewijzen uitgegeven voor zien van de foto van de houder, die iedereen die iets met de vergade ring van doen heeft, als journalist of nis fotograaf, bij zich moet dra gen. Bovendien moeten zij dan nog zijn voorzien van plaatsbewijzen voor elke zitting van de algemene ver gadering of van de commissies die elders in het immense gebouw ver gaderen. De persvertegenwoordi gers zullen zelfs bewijsjes moeten hebben om de pers-, radio-, en te levisiekamers die worden inge richt te mogen betreden. Bezoe kers, die anders vrij in de grote zitting hal van de assemblee mo gen kómen en ook in de zaal waar de Veiligheidsraad vergadert, en die desgewenst onder leiding van goeduitziende vrouwelijke gidsen een rondleiding door het gebouw kunnen meemaken, zullen nu on verbiddelijk een nul op het rekest krijgen. Voor de quur dat Kioesjtsjew en zijn gezelschap in New York zul len verblijven wordt iedereen die aan het gebouw van de Verenigde Naties komt weggestuurd. De eigen veiligheidsdienst van de Verenigde Naties, gekleed in het lichtblauwe uniform van de volke renorganisatie, is 100 man sterk. Het grondgebied van de V.N. in NewYork wordt slechts op verzoek van de autoriteiten door politiedienaren van de „bui tenwereld" betreden. Het korps politietroepen van de V.N. te New York staat onder leiding van kolo nel Frank M. Begle.v, een 200 pond zware officier, die gedurende de Tweede Wereldoorlog als in lichtingen en veiligheidsofficier van een vliegtuigfabriek dienst heeft gedaan. In 1948 bevond hij zich in het gezelschap van graaf Folke Bernadotte de bemiddelaar van de volkerenorganisatie in Pa lestina, die bij de zelfde gelegen heid werd vermoord. Begle.y werd eveneens getroffen door de rond vliegende kogels. In Palestina heeft hij de eerste voeodselconvooien van Tel Aviv voedseiconvooien van Tel Aviv de commandant van het Arabische legioen, Glub Pasja, onderhandeld over de watervoorziening van Je ruzalem. Gewoonlijk zijn de leden van de V.N.-veiligheidsdienst on gewapend, maar nu zullen enigen van hen tijdens Kroesjtsjews aan wezigheid een wapen dragen. Anti-communistische organisaties hebben reeds aangekondigd te zui len posten bij het hoofdkwartier van de volkerenorganisatie en bij de tijdelijke residentie van de Sowjetpremier in New York. Karikatuur Mensen afkomstig uit de satelliet staten van de Sowjet-Unie zijn van plau gedurende Kroesjtsjews verblijf te New York tegenover de ingang van het gebouw waar de assemblee zetelt in de 43-ste straat, een drie verdiepingen hoge karikatuur van de Sowjetleider te plaatsen, die een zweep zwaait over de hoofden van een aantal mensen uit de staten achter het ijzeren gordijn, die op de afbeel ding zijn opgesloten achter tralies. Wanneer Kroesjtsjew zich niet op het grondgebied van de Verenigde Naties bevindt, zal hij worden be waakt door leden van de Ameri kaanse veiligheidsdienst en door de New Yorkse politie. Op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is men thans begonnen met de voorberei ding van de maatregelen, die straks de levens van de Sowjetpre mier en de andere communistische leiders moeten veilig stellen. Naar verluidt zou het mogelijk dat Kroesjtsjew en zijn vrienden besluiten aan boord van de „Bal- tika" te verblijven voor de duur van het bezoek aan de Verenigde Staten. In dat geval zouden zij per barkas dagelijks naar het gebouw van de Verenigde Naties, dat aan de East River i3 gelegen, kunnen varen. Men is het er in klingen van de veiligheidsdienst algemeen over eens, dat dit veel hoofdbre ken* zou besparen. gen van het verkeer in geheel Ne derland wordt er bovendien geteld op de wegen in beheer bij de provin cie en op een aantal belangrijke ge meentelijke wegen. Dat de tellingen voórnamelijlt in de zomer worden gehouden, heeft niets te maken met het vakantieverkeer, of zo. In de winter wórdt èr niet 'ge teld, omdat dan het weer (bijvoor beeld door sneeuwval) van grote in vloed op het verkeer is en men dus geen juist beeld zou krijgen. Voor een leek is een telling een tel ling. Maar rijkswaterstaat onder scheidt er een heel rijtje soorten. Daar is in de eerste plaats de auto matische telling. Dat is de telling met de rubberkabel en het kastje, dat zo tot de verbeelding spreekt. De werking is heel eenvoudig: elke as, die passeert, drukt de kabel in en dat geeft een luchtstoot, die in het kastje de cijferreeks met één ver meerdert. 's Avonds worden de cij fers opgenomen en men weet dus hoeveel auto's er gepasseerd zijn? Nee, dat weet men niet. Want niet alle auto's hebben twee assen; er zijn er ook met drie en zelfs met vier, als het een auto met aanhang wagen betreft. Men kan dus niet zo maar het genoteerde aantal assen door twee delen. Formulieren Daarom houdt men ook visuele tel lingen en dat zijn nu „de mannen in de hokjes". Die hebben namelijk formulieren bij zich, waarop wél on derscheid wordt gemaakt tussen de verschillende categorieën. Door de al dus verkregen cijfers naast die van de automatische telling te leggen, kan men deze laatste gegevens vrij wel juist interpreteren. Maar ook die visuele tellingen zijn er in soor ten, en wel naar de duur per dag. Er zijn tellingen van 6 uur *s morgens tot middernacht, maar ook van acht tot veertien uur. Daarnaast zijn er tellingen van buitenlandse motorrij tuigen geweest, natuurlijk visueel, en wel op 1 juni en 8 augustus. Er zijn vele „slakken" op de weg tot ergernis voor het snelverkeer. Die slakken worden óók geregis- teerd door de luchtlcabeltjes van de automatische tellers, maar de hier afgebeelde slak, die wij von den op een publilcatiè van de rijks waterstaat, telt beslist niet mee, evenmin als fietsen en voetgan gers. Op enkele plaatsen zal men in de ko mende maanden toch nog op ongere gelde tijden een tellershokje bemand zien. Daar wordt op teldagen een zo genaamde basistelling verricht. Er zijn 36 van die telpunten in het hele land en er wordt van 2 november tot en met 11 november geteld. In ver keerstechnische termen gesproken, dienen ze onder meer „tot het bepa len van de seizoencoëfficiënten per voertuigcategorie, waarmee de ge gevens van de rayontellingen zullen worden omgerekend tot jaargemid delden". Men begrijpt wel, dat op die manier de resultaten van zo'n algemene ver keerstelling niet al na een paar we ken bekend zijn. De formulieren wor den naar Den Haag gestuurd en het duurt wel een paar jaar voor bekend is hoeveel auto's er dit jaar over rijksweg 43, langs rijksweg 39 of rijksweg 4 zijn gereden. Eén of twee keer per dag draait een ambtenaar van de Rijkswa terstaat met een sleutel de klep voor de teller weg, die nauwkeu rig registreert hoeveel „assen" van auto's, motorfietsen, boeren wagens, tractors, enz. het lucht- slangetje dat op de weg ligt, ge passeerd zijn. De kastjes worden geplaatst en gehaald door een speciale dienst van de rijkswater staat in Den Haag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7