Dorpsplein van Schoondijke drie dagen lang één grote boomgaard Zeeuwse Almanak Last van zenuwen? CORSO IN GOESSPROOKJE VAN LOUTER FRUIT PLANNEN VOOR GROOT MOTEL AAN VLISSINGSE BOULEVARD „C0RS0STAD"-G0ES TROK TIENDUIZENDEN BEZOEKERS Agenda 2 P ROV 1 N O I ALB ZBEUW8E COURANT MAANDAG 19 SEPTEMBER 1960 OOFT- EN TUINBOUWTENTOONSTELLING Animo om deel te nemen was bijzonder groot Meer dan duizend mensen hebben zaterdag vanai hall vijf 's middags een bezoek gebracht aan de driedaagse ooft- en tuinbouwtentoonstelling op het Dorpsplein van Schoondijke. "Uit de gespreltken en uitroepen, die in de wandelgangen van het tentoonstellingsterrein waren te beluisteren, bleek onomwonden de grote bewondering voor hetgeen amateur- en be roepskwekers tot stand hebben weten te brengen. Die bewondering heb ben de inzenders dan ook oprecht verdiend, want het overgrote deel van hen heeft zich bijzonder veel tijd en moeite getroost om him afdeling zo keurig mogelijk in te richten. Het met vlaggen versierde Schoondijke heeft bovendien met een aantal evenementen rondom deze ooft- en tuin- bouwexpositie een feest gemaakt van deze openingsdag. Tevoren had de loco-burgemeester van Schoondijke, de heer J. de Feij- ter, namens het gemeentebestuur de vele genodigden ontvangen in de zaal Wijfels, waar hij de organisatoren succes wenste. De heer A. Hoolhorst, voorzitter van de organiserende Maatschappij tot Bevordering van Ooft- en Tuinbouw in West Zeeuwsch-Vlaanderen, dank te de gemeente Schoondijke voor de prima medewerking en de prettige ontvangst. Een bijzonder woord van welkom richtte hij tot de leden van IN MIDDELBURG Huuradviescommissie deed 92 pet. der aanvragen af De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft naar aanleiding van vragen van de vaste commissie van de Tweede Kamer recente gege vens verstrekt over de werkzaamhe den van de hum-adviescommissies in de verschillende delen van het land. Uit deze gegevens blijkt, dat de huuradviescommissie werkzaam in Middelburg 92 procent van de inge komen verzoeken om advies van huurders en verhuurders heeft afge daan, zijnde 733 van de 797. Dit per centage wordt slechts door de com missie, werkzaam in Zevenbergen, overtroffen, en wel met 1 procent. In Zlerlkzeo werd 44 procent van de verzoeken afgedaan, en in Oostburg liggen 316 verzoeken op behandeling te wachten. Voorts vermeldt het ver slag van het mondeling overleg met de minister dat tot 1 juli 1960 in Zeeland 291 aanvragen om rijkssteun op voet van Premie- en bijdragen- beschikklng woningbouw 1960 voor 676 woningen in de categorie A „ei gen woningen" werden ingediend. In de categorie B „eigen woningen" wa ren het 34 aanvragen voor 46 wo ningen. Wat de huurwoningen betreft werden in 1960 de volgend aanvragen om rijkssteun ingediend Categorie A 14 aanvragen voor 18 woningen, ca tegorie B 1 aanvraag voor een wo ning, categorie C 2 eanvragen voor 2 woningen. In Zeeland werden voorts tot 1 juli 108 bouwvergunningen voor in de vrije sector te bouwen woningen af gegeven, al naar gelang de grootte aer bouwkosten. De bouwkostengroe- pen waarin de meeste vergunningen werden verleend, zijn die van kleiner dan 14.000, en die van 24.000 tot 30.000. de Provinciale Staten, mevrouw E. J. v. d. Broeeke-De Man en de heren C. van Bellegem en G. J. v. d. Waal. Spreker zette nog eens duidelijk uiteen dat de Maatschappij eigen lijk een doodgewone vereniging is, die zich ten doel stelt liefde te wekken voor de gekweekte na tuur, hetgeen voor amateurs een edele vrije tijdsbesteding bete kent. Ook heeft deze vereniging steeds getracht de beroepstuin- bouw te intensiveren. Naar sprekers mening heeft deze tuinbouw in West Zeeuwsch-VIaan- deren goede kansen om zich verder te ontplooien maar dat ligt op de weg van hun eigen organisaties. Wel heeft de Maatschappij het initiatief Mijn haf dt's Zenuwtabletten helper» U er overheen Zeeuwse lutherse kerkdag te Vlissingen De Lutherse gemeenten uit Middel burg, Vlissingen, Groede en Bergen op Zoom hielden zondag in Vlissingen een druk bezochte Zeeuwse Kerkdag. De dag begon des morgens met een eredienst in het kerkgebouw aan de Walstraat, waarin voorging ds. W. F. ten Rouwelaar, predikant van Middel burg en Vlissingen, met een predika tie naar aanleiding van Jon. 10:16, met als thema „Eenheid in de Heer". Deze dienst werd besloten met de vie ring van het H. Avondmaal, waarbij ds. i». G. Chr. Grabrandt uit Bergen op Zoom assisteerde. Het kerkkoor onder leiding van de organist, de heer Sanders uit Middelburg verleende me dewerking aan deze dienst. Des mid dags was er een bijeenkomst in het Maarten Lutherhuis, onder leiding van ds. ten Rouwelaar. Deze wees op de grote betekenis van de kerkdagen voor het gemeenschapsleven der leden van de verschillende gemeenten. Hier na werd vertoond de bekende film „Tranen over Johannesburg", waarop ds. Grabrandt een slotwoord sprak. Na een gezamenlijke broodmaaltijd werd des middags nog 'n wandeling, o.a. over de boulevards gemaakt. In de bovenzaal van het Maarten Luther huis was voor de kinderen een apart programma georganiseerd. BEZOEK. De vogel- en bloemententoonstelling die gedurende tien dagen in zalen Krijger te Goes werd gehouden heeft zich in een grote publieke belang- stleling kunnen verheugen. Ruim 7000 belangstellenden hebben in de afge lopen dagen een bezoek gebracht aan de vogels en de bloemen. Zaterdag werd voor de tentoonstelling een topdag met niet minder dan 2300 be zoekers, hetgeen wel sterk verband zal houden met het Goese fruitcorso. Het aantal bezoeken dat in school verband werd afgelegd bedroeg onge veer duizend. BOERDERUBKANDEN In de maand juli hebben zich in Nederland 21 boerderijbranden voorgedaan. In al deze gevallen werden de boerderijen vernield of zwaar beschadigd, aldus een rap- IN ZEELAND Dè kleine jongeman uit Rotterdam had op school al heel wat over Zee land gelezen. Hij wist precies dat Middelburg de hoofdstad van Zeeland is, dat men er 's zomers op de stran den goed kan zonnebaden en dat de zwart-ioitte koeien er naar hartelust kunnen grazen in het groen. Onlangs moch hij met opa naar Zee land: een grote dag want voor de eerste maal zou hij eens iets anders gaan zien dan de Rotterdamse stra ten en pleinen. Vanuit de trein liet het jongetje zijn ogen over het Zeeuwse land dwalen en met het thuisbrengen van markante punten als GoesSloedam en de Lange-Jan-in-de-verte had hij niet de minste moeite. Met één verschijnsel had hij echter geen rekening gehouden. Tussen de zwart-witte koeien liepen enkele bruine exemplaren. Hij keek er even zvnjgend naar en vroeg toen': ..Opa, die koelen daar, zijn die niet een beetje verroest7 port -van de hoofdinspecteur voor het Brandweerwezen van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken. Onder deze 21 gevallen telt men één in Zeeland. Drie branden kwamen voor in Groningen, zeven in Friesland, een in Drente, een in Overijssel, twee in Gelderland, twee in Utrecht, twee in Noord- Holland en twee in Brabant. De totale directe schade door deze branden aangericht bedraagt 1.223.000,Van deze branden was de oorzaak in elf gevallen de hooibroei. Tweemaal werd de brand veroorzaakt door bliksem inslag, eenmaal door aardsluiting en eenmaal door een gasontplof fing. In deze gevallen bleef de oorzaak onbekend. Bij deze bran den kwamen drie varkens en een rund om liet leven. BUITEN GEBRUIK. In verband met restauratiewerk zaamheden zal de Koorkerk te Mid delburg gedurende enkele weken bui ten gebruik worden gesteld. Voor de kerkdiensten die normaal in de Koor kerk worden gehouden, heeft men ruimte gevonden iu de Tussenkerk. VERMINDERING De grootste drukte in de bramen- pluk op Zuid-Beveland is weer voor bij. Op de veiling Kapelle-Biezelinge worden nog elke dag bramen voor de industrie geveild, maar de hoeveel heden liggen thans niet hoger dan 5 tot 10 ton per dag. De veiling Goes heeft in verband met het teruglopen van de aanvoer het aantal dagen om bramen voor da industrie te leveren reeds ingekrompen tot 2 dagen per week om zodoende nog een voldoende kwantum te verkrijgen. De prijs blijft goed op peil op 75 tot 80 per kilo voor de eerste kwaliteit. Alles wordt op het ogenblik gekocht door binnenlandse fabrieken. Export zoals aan het begin van het seizoen komt niet veel meer voor. Hoewel tenge volge van de vele regenval de bra- menoogst niet zo groot Is geworden als aanvankelijk werd verwacht kan men dit jaap toch spreken van een grote kilt Tbrengat. genomen om ook de schooljeugd en de ouden van dagen, de liefde voor het kweken bij te brengen. Naar traditie werd aan Hare Majesteit de Koningin een telegram verzonden met een betuiging van hulde en trouw. Daarna verklaarde loco-bur gemeester J. de Feijter de tentoon stelling voor geopend waarna het gezelschap zich achter de plaatse lijke muziekvereniging „Oefening Kweekt Kunst" naar het tentoon stellingsterrein begaf. De tentoonstelling zelf is een ver toon van vakmanschap op kweek en teeltgebied. De ruimten in de grote tenten zijn herschapen in wa re bloemen- en plantentuinen, afge wisseld door jonge vruchtenboom- gaarden en velerlei stands waarin met veel zorg gekweekte produkten, de bewondering der toeschouwers afdwingen. Daarnaast is ter opluis tering een aantal inzendingen te be zichtigen van meer algemene aard, zoals van bijenteelt, voorlichtings diensten, tuinarchitectuur, tuinge reedschappen en materialen. Vechtpartij te Vlissingen Man en vrouw gewond 't Beitje Wolffplein te Vlissingen was zondagmiddag het toneel van een vechtpartij tussen twee mannen en twee vrouwen, allen uit Vlissingen af komstig. Het viertal had eerst in een café vertoefd, doch toen daar een ver schil van mening over het huwelijk uitliep in ruzie, werden zij op straat gezet. Buiten werd toen de vecht partij voortgezet, waarbij met de vuist en een schoen rake klappen wer den uitgedeeld en bovendien de ruit van de cafédeur sneuvelde. Eén man en één vrouw van het viertal liepen zodanige verwondingen op, dat zij in het St. Josephziekemhuis behandeld moesten worden. De andere vrouw uit het gezelschap, die onder invloed ver keerde, werd naar het politiebureau overgebracht. Belgische auto reed te Aardenburg in diepe sloot Een Belgische personenauto met vier inzittenden, de echtparen Van D. en H. uit Gent, is zondagavond omstreeks half negen bij Aardenburg met grote 6nelheid in een drie meter diepe sloot gereden. De vier inzittenden moesten per ambulance met verwondingen naar het ziekenhuis van Oostburg worden overgebracht. De personenauto was bij de Kaai- poort te Aardenburg blijkbaar de ver keerde richting ingeslagen. In plaats van door de Weststraat te gaan, koos men de route langs de Herendreef in de richting van de Elderschans. Daar reed de au'to met grote vaart tussen grote bomen door de sloot in. (Slot van pag. 1 meer subliem afgewerkte praalwa gen mee, o.a. „De Legende van Wes- tenschouwen", die voortreffelijk was uitgebeeld in fruit. Ook ..Donald Duck", „Het Paard van Troyé" en „Het Olifantsjong" alle eerste prijzen waren fraai van afwerking. Al reden er minder wagens in cle stoet mee dan vorig jaar, over hét geheel genomen was het gehalte be ter. Het Zeeuwse Fruitcorso begint steeds meer allure te krijgen! Als een lint Als een fleurig lint slingerde de ki lometerslange stoet zich door bouwplan Oost in Goes. De honder den muzikanten van in totaal tien korpsen zetten sfeer en luister bij aan deze gTootse fruitmanifestatie. De stoet werd geopend door de deelnemers van de autoshow, die met de nieuwste uitgaven op de weg kwamen. Daarna volgden de reclamewagens, rijkelijk versierd met fruit- en bloemen. Het belang rijkste en meest imposante deel van de stoet vormden uiteraard de praalwagens, die in schoonheid met elkaar konden wedijveren. Na afloop van het corso werden op de Grote Markt de prijzen bekendge maakt en uitgereikt door de fruitfee. Toen de naam van de winnaar wei d omgeroepen klonk een enthousiast ge- Juich uit de toeschouwers. Eindelijk iad de man, die de laatste jaren steeds een van de fraaiste wagens in het „strijdperk" had gebracht, zijn in- soanningen bekroond gezien met een eerste prijs met het hoogste aantal punten. Dorpsprijs De dorpsprijs van 1000 (cn een fraaie zilveren appel van dr. ir. F. Q. den Hollander) was voor de nieuweling in dit gezelschap: de gemeente Haamstede. In samen werking met de gemeente hadden de vereniging van oud-leerlingen „Pomona" en de afdeling Schou wen van de N.F.O. een praalwagen ontworpen en klaargemaakt, die als tweede stond genoteerd. Zoals elk jaar was er ook pu weer een aantal genodigden, onder wie tal van burgemeesters van Noord- en Zuid- Beveland, dat zich met het bestuur van de Stichting Zeeuws Fruitcorso na afloop van het middagcorso aan een diner verenigde in hotel „De Ko renbeurs". Hier werd het woord ge voerd door de voorzitter van de stich ting, de heer J. A. van Willigen, die zien bijzonder ingenomen toonde met het verloop van het zesde corso. Hij belichtte in zijn speech de plaats van de Zeeuwse Fruitteelt. Burgemeester Michaëlis van Goes noemde het corso ieder jaar weer een groot avontuur. Dit jaar is het avon tuur bijzonder goed verlopen, dank zij het bijzonder fraaie weer. Jhr. R. J. H' Q. Roëll, burgemeester van Haamste de, was zeer verheugd als nieuweling in het corsogezelschap met de dorps prijs naar huis te kunnen gaan. Na hem spraken nog de burgemeester van Kapelle, de heer H. G. van Suylekom, de ere-voorzitter van de stichting Zeeuws Fruitcorso en fruitfee Matty van Hekken. De genodigden begaven zich daarna weer naar de tribune langs de Berg weg, waar zij het avondcorso gade sloegen. Om tien uur was er op een door duizenden belangstellenden om zoomde Grote Markt een taptoe door de vermaarde drumband „De Trom- nielaeren van Roesendaele", met me dewerking van het „Thebaans Kwar tet" fiilt Antwerpen. Het publiek kreeg gedurende anderhalf uur een boeiend schouwspel van muziek en show te zien, dat nog werd geaccentueerd door een bijzonder fraaie verlichting. OP DE PLAATS VAN „COSY CORNER" Huidige dancing zal dan geheel moeten verdwijnen In de afgelopen maanden zijn ingrijpende plannen ontwikkeld om de dancing „Cosy Corner" aan de boulevard in Vlissingen een volledige metamorfose te doen ondergaan. Het ligt name lijk in de bedoeling om op de plaats van deze dancing een groot, vier verdiepingen hoog restaurant-motel te bonwen. Het huidige „Cosy Corner" zal daartoe tot op de grond moeten worden afgebroken. Vermiste patiënte uit inrichting terecht De vermiste patiënt van een inrich ting te Bergen op Zoom, een 50-jarige vrouw, is terecht. De afgelopen week hebben vijftig personeelsleden en daarna nog een 300 militairen van het Bergen op Zooinse garnizoen naar haar gezocht, maar. zonder resultaat. Over deze vermissing kwam zaterdag een bericht in de pers en dit is aanlei ding geworden dat de wouw nu te recht is. Toen zij uit de inrichting was wegge lopen, maandag voor een week, is zij de gehele nacht door gelopen naar kenissen in Breda. Daar had zij ver teld dat ze met vakantie was. Hetgeen niet direct argwaan trok. Maar toen men de publikaties ervan las. stelden deze kennissen zich in verbinding met de politie en kon zij zaterdag nog naar de inrichting teruggebracht wor den. Toen zij aan de voordeur werd afgeleverd wist langs de achterdeur een andere patiënte weg te lopen. Ook naar deze werd later de omgeving af gezocht. Zondagmorgen werd zij op een van dè binnenwegen door een ver pleger aangetroffen en nadat deze as sistentie van burgers had gekregen weer naar haar paviljoen terugge bracht. Fietser door auto uit Groede gegrepen Zaterdagmiddag omstreeks half zes is de wielrijder I. V. uit Groede bij de Kruisdijk tussen Schoondijke en Bres- kens .bij het oversteken gegrepen door een personenauto. V. raakte ernstig gewond en moest naar het ziekenhuis te Oostburg worden overgebracht. De fiets werd geheel vernield. Van de personenauto brak de voorruit. De tienduizenden bezoe kers, die zaterdag naar de „Corsostad"-Goes zijn getrokken, hebben het verkeer zwaar op de proef gesteld. De treinen, (extra) bussen en personenauto's voer den duizenden belang stellenden aan, die la ter op de middag of 's avonds weer op dezelf de wijze naar huis wer den vervoerd. Vooral in de middag uren heerste op het sta tion een grote drukte. Er liepen geen extra treinen, maar wel reden dubbele treinstellen, die duizenden bezoekers aanvoerden. De controle in Goes, die al was uit gebreid met enkele mensen, kwam bijkans handen tekort om op 't hoogtepunt van de drukte do kaartjes vlot in to nemen. 's Avonds werd van Goes uit naar Vlissin gen wel een extra trein stel ingelegd, dat na kwart over zes vier maal do reis tussen Goes en Vlissingen heeft gemaakt. Da A.M.Z. heeft tijdens de middag- en avond uren een groot aantal bussen ingelegd ter ver sterking van de norma le diensten. Uit vele Zuidbevelandse dorpen ontstond een ware uit tocht naar de „Corso- stad". De gemeentepolitie van Goes, aangevuld met reservisten en rijkspo litiemannen, in totaal ruim zestig man, heeft zich voortreffelijk van haar taak gekweten. Vrijwel nergens kwa men stagnaties voor. Enkele tientallen bus sen en honderden perso nenauto's konden aan de rand van Goes en in do wijken, waar het corso niet passeerde, vrij gemakkelijk een parkeerplaatsje vinden. Doordat het corso in bouwplan oost werd ge houden, moest het ver- kelijking van de taak van de politie. Op het afgezette par cours waren elf door laatposten met onge veer 150 man „perso neel". Ondanks dat kwamen vele kijkers zonder to betalen op 't parcours. Wanneer het op een gegeven moment erg druk was, deed men eenvoudig de afsluiting Inmiddels zijn de tekeningen reeds ingediend bij de gemeente Vlissingen. Uit deze tekeningen komt een ver gaande wijziging van het boulevard beeld ter plaatse naar voren. Op de begane grond zal namelijk een benzine-service-station van grote omvang komen. Daarboven op cle eerste verdieping dus zal een restaurant worden ge bouwd. Tenslotte komt boven dit restaurant een motel, bestaande uit twee verdiepingen. De plannen voor dit motel waren mogelijk, omdat juist naast „Cosy Corner" het parkeerterrein van de boule vard ligt. Dinsdagmiddag zullen de heren P. Schmelzer, aannemer te Vlissingen, en M. Kloet, eigenaar van een gara ge- en taxibedrijf, eveneens in vlis singen, die de plannen hebben ont wikkeld, deze plannen bespreken met burgemeester en wethouders. Uiteraard hangt de uitvoering van deze plannen af van de toestemming van het gemeentebestuur van "Vlis singen. Zeeuwen kunnen koning Boudewijn feliciteren Ook de Zeeuwen wordien in de ge legenheid gesteld Koning Boude wijn van België en zijn verloofde dona Pabiola de Mora y Aragou, geluk te wensen. Daartoe ligt tot aanstaande.woensdag op het Belgi sche consulaat aan de Boulevard de Ruyter 14 te Vlissingen een felioi- tatieregister gereed. Conferentie van Belgische advocaten in Veere In de Schotse Huizen te Veere werd zaterdag een conferentie der jonge ba lie bij de rechtbank in eerste aanleg te Dendermonde gehouden. Ongeveer 50 Belgische advocaten namen daar aan deel. De leiding van de conferen tie was in handen van mr. W. Melis. In de morgenuren werd een drietal toespraken gehouden. Dr. A. v. d. Poel uit Breda hield een redevoering over Belgisch-Nederlandse vraagstuk ken, waarbij in het bijzonder de Vlaamse, Brabantse en Zeeuwse as- fecten onder de loep genomen werden, r. J. P. Margry, directeur van de Pro vinciale Planologische Dienst van Noord-Brabant hield een inleiding over het Kreekralcplan, waarna drs. M. C. Verburg, directeur van het E.T. I. voor Zeeland nog sprak over het Sloeplan, het Kanaal tussen Gent en Terneuzen en de Westerschelde als „Tweede Nieuwe Waterweg". In de middaguren werd onder leiding van ir. J. G. Snip, hoofdingenieur van de pro vinciale waterstaat een excursie ge maakt naar de Deltawerken bij Vrou wenpolder. Daarbij was onder meer aanwezig professor Orban, de oud-mi- nister van landbouw van België. PRIJZEN FRUITCORSO H De prijzen voor de praalwa- g gens, welke zaterdag hebben ff deelgenomen aan het Zeeuw- jfj se Fruitcorso te Goes, werden p M door de jury als volgt toege- m kend: JE il Frultbcdrijf, m keer in tegenstelling tot 9". Smokkelhoek, Kapelle-Bie- andere jaren niet wor-zelinge, „Assepoester naar het den omgelegd. Dat be- 469 Pinten; le prijs f§ tekende een vergemak- Vereniging- Oud-leerlingen - „Pomona" en N.F.O.-afdeling g Schouwen, Haamstede, „De legende van Westen Schou- p wen", 451 punten; le prijs H gebr. Van 't Westeinde, West- g hof, 's Heer Arendskerke, g „Paard van Troye", 420 pun- p ten; le prijs Kon. Ned. Mij. M voor Tuinbouw en Plantkun- H de, afdeling Goes, „Donald H Duck", 405 punten; le prijs g veilingvereniging „Zuid-Beve- Dp land, Goes, „Het Olifants- g open. Het totale aantal p jong", 403 punten; 2e prijs g bezoekers aan het fruit- N.V. Zeeuwse Fruitteelt Mij., g corso wordt geschat op Kloetinge, „Oogstweelde", 383 dertig- veertigdui- p punten; 2e prijs gemeente 's- p Heerenhoek, „Artist", 381 punten; 2e prijs gemeente H Kloetinge, „Drie Gratiën", 361 g punten; 2e prijs gemeente ff Wissenkerke „Noord-Beve- land", 353 punten; 3e prijs p Tuinbouwbond van de N.C.B. te Hulst, „Levensboom", 336 g H punten; 3e prijs Ned. Bond van g Plattelandsvrouwen, afdeling p Zuid-Beveland West, „Luctor p et Emergo", 335 punten; 3e g H vrouwenvereniging, Goes, „De g Scheve Toren van Pisa", 302 punten. zend. Tienduizenden toeschouwers uit Zee- j waarlangs het Zeeuwse fruitcorso i schouwen uitbeeldde, waarmee land en ver daarbuiten, omzoomden zich bewoog. Op de voorgrond de Haamstede dit jaar de dorpsprijs zaterdag in Goes-Oost de route, I wagen, die de legende van Westen- van f 1000 «n de zilveren urlsselappel 1 «wi. fPoto PJZ.OJ zie advertentie op pagina VANDAAG. Middelburg City: La dolce Vlta, 20 uur. 18 jaar; Electro: Freddy unter frem- den Sternen, 19 en 21.15 uur. a.l.; Mi niatuur Walcheren, Molenwater, ge opend van 918 uur. Vlissingen Luxor: De boom der ge hangenen. 20 uur. 13 jaar; Alhambra: En eeuwig zingen de bossen 19 en 21 uur, 14 Jaar. Gom Grand: ZIJ waren nog geeo KL SO muv 10 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2