PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MISLUKTE AANSLAG OP M0B0ET0E Overstromingen in Italië: 30 doden CORSO in Goes: sprookje van louter fruit BILT LOEMOEMBA DOOK OP IN LEOPOLDSTAD; WIL NAAR V.N. IN NEW YORK CIERGN0N HAD PRIMEUR VAN ONTMOETING MET FABIOLA 203e jaargang - no. 220 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Coürant. Directie: F. ran de Velde en F B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-lioofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 19 sept. 1960 ADVERTENTIEPRIJS z? cent per mm. Mtnlro. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tand. Kleine advertenties <max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25 ..Brieven uttMaii van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60 tel 2355 4 lijnen (b.b.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213): Oostburg, G. F. de Pauwstr 9. tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zlenkzee. red tel 2425, adm tel 2094. Russische en Tsjechische ambassadeur vertrokken De Kongolese majoor Pakasa heeft zondagochtend in het kamp Leopold II getracht een revolveraanslag te plegen op kolonel Moboetoe, de nieuwe „sterke man van Kongo". De majoor trachtte op de kolonel te schieten, maar voordat hij de trekker van zijn revolver had kunnen overhalen, viel Moboetoe zijn be lager aan. Er volgde een worstelpartij tussen de twee hoofdofficieren waarin Moboetoe, geholpen door Marokkaanse soldaten, erin slaagde Pakasa te overmeesteren. De majoor is gevangen genomen. Voorts deden zich In Leopoldstad de volgende belangrijke gebeurtenissen voor: De afgezette premier Loemoemba dook in bet kader van wat nu „een politieke stoelendans" wordt, genoemd op uit „de omgeving van de Gui- nese ambassade" en stond in zijn residentie telefonisch de pers te woord, waarna hij in een auto van Amerikaans merk vertrok; Op bevel van Moboetoe hebben de Rusische en de Tsjechische ambas sadeur in Leopoldstad, Jakosiwe en Virius, Leopoldstad zaterdag haastig per vliegtuig verlaten. Tien tot twaalf parlementsleden, aanhangers van Loemoemba, hebben gisteren vergeefs getracht, het Kongolese parlementsgebouw te betreden. Zij werden tegengehouden door Moboetoe's soldaten die het gebouw be waakten. stad dienden te worden gezonden, A waar de troepen van Moboetoe de si- /irficZCllC pr&ÏTlieT tuatie naar het scheen beheersten. - - President Kasavoeboe heeft een door ontbiedt zijn aanhangers Loemoemba zei in een telefonisch vraaggesprek va nruim een half uur, van plan te zijn de nodige stappen tegen kolonel Moboetoe tè onderne men. Hij vertelde dat hij vrijdagmid dag, toen zijn staf was weggevoerd, eerst was blijven werken en toen twee dagen in de omgeving van de Guiriese ambassade heeft vertoefd. Hij verklaarde, zich in de dagen dat hij „spoorloos" was, vrij door Leo poldstad te hebben bewogen en mi nisters en aanhangers te hebben op gezocht. O Loemoemba heeft een boodschap aan de Verenigde Naties gestuurd, waarin hij om een vliegtuig verzocht om hem naar New York te brengen. Daar zou hij persoonlijk een „vre desplan" willen aanbieden aan de Algemene vergadering. Naar zijn politieke aanhangers te Stanleystad zond hij een telegram waarin hij om troepenversterkingen vroeg die onmiddellijk naar Leopold- Liever wasbaas in Leopoldstad H Een lid van de Kongolese Loe- H mocmba-dclegatie naar de Ver- enigdc Naties, de 35-jafige Kin- H da, heeft zich zondag dadelijk M na aankomst uit de Verenigde Staten op het vliegveld Orly bij Parijs onder bescherming van M de politie gesteld omdat hij vreesde te worden mishandeld of =g zelfs te worden vermoord door een landgenoot die met hctzelf- H de vliegtuig is gereisd. Hij zei te vermoeden dat Kanza die aan liet hoofd staat van Loemoem- H ba's afvaardiging naar de V.N. zijn Kongolese medereiziger be- vel heeft gegeven hem te doden. H Ki.nda die de verzuchting slaalc- te dat de Kongolese politiek s s= veel te ingewikkeld is voor H hem, zei dat Kanza, een klant van zijn wasserij te Leopold- s stad, hem had verzocht deel te H willen uitmaken van zijn af- vaardigimg. Hij zei eerst de regeringsleider van voormalig Frans-Kongo, Joeloe, te Brazzaville te willen raadplegen voordat hij zijn was- serij heropent. iiiwmmniinuMinmiiiiiiRiiiiiiiiiuniiiiininwlinihiinMiiniiii? Koning bewaart geheim van eerste ontmoeting Koning Boudewijnvan België zal nooit bekend maken hoe en waar hij zijn verloofde heeft ontmoet. „Dat geheim bewaar ik voor mij en voor mijn kinderen later". Dit heeft de Belgische vorst door de woordvoerder van het hof laten mededelen aan journalisten, die de ze bij vele Beigen levende vraag nogmaals hadden gesteld. „Voor ons is dit een bewijs, dat het een huwelijk uit liefde is", was het ei gen commentaar van de persatta ché van de koning. Smokkelauto in België aangehouden De Belgische douane wist nabij St.- Laureys ln België een luxe wagen met smokkelboter aan te houden en in beslag te nemen. De auto bevat te ruim 900 kg boter (waarde van auto en lading plm. f 4000). De chauffeur een zekere D. C. uit Wa terman (B.) werd gearresteerd. De WeBtberltlnse senaat heeft, de to neelspeler Ernst Deutseh ter gelegenheid .van ziin 70ste verjaardag de zilveren Ernfit-Reut.ermed'-'lle vei '.eend. Water staat op sommige plaatsen 3 meter hoog Als gevolg van zware regenval zijn zaterdag en zondag tal van rivieren en beken aan de voet van de Italiaanse Alpen buiten haar oevers getreden, waardoor vele gedood of gewond en duizenden geïsoleerd raakten of dak loos werden. In rapporten uit gemeen ten in de valleien van Lombardije, waar verscheidene plaatsen door het water van de buitenwereld zijn afge sneden, wordt het dodencijfer op ten minste 80 gesteld. Het zwaarst getroffen werd het gebied direct ten noorden van Ber gamo, tussen het Como-meer en de woest-stromende rivier de Oglio naar het oosten. Gezwollen door de zware regenval van de afgelopen paar dagen, trad de Oglio buiten haar oevers en inundeerde zater dagavond laat het stadje Cedegolo. Op sommige plekken daar steeg het water tot drie meter. De bewo- Loemoemba uitgegeven verklaring tegengesproken, waarin werd gezegd dat de twee leiders zich weer hebben verzoend en dat zij hun samenwer king zullen hervatten. Intriges der kolonialen" Het Russische persbureau Tass deel de gisteren mee dat de Sowjet-Unie „tijdelijk haar staf uit Kongo had teruggeroepen „naar aanleiding van het feit, dat in de afgelopen dagen als gevolg van de intriges dei- kolonialen en hun agenten, alsmede door de openlijke inmenging van het com mando van de troepen der Verenigde Naties in de binnenlandse aangele genheden van Kongo, een uiterst ge spannen situatie was ontstaan". Vol gens het Russische persbureau zou de „wettige regering" van Kongo zijn afgezet en ae „immuniteit van de Sowjet-ambassade en haar staf aangetast". De Russische en de Tjechische am bassadeur en hun personeel vertrok ken in vijf vliegtuigen, Iljoesjins van Russische makelij. De belangrijkste documenten namen zij mee. Toen gisteren tien tot twaalf Kon golese parlementsleden gedurende drie kwartier trachtten, onver murwbare Kongolese officieren over te halen om hen tot het parle mentsgebouw toe te laten, hielden Ghanese soldaten van de Verenig de Naties, zonder zich met de twist te bemoeien, een oogje in het zeil. ner-s zochten een toevlucht ln de bo venverdiepingen, doch vele huizen bezweken onder de druk van het water. Te Cedegolo zijn 9 doden ge meld. Voorts raakte daar een aan tal mensen gewond. Ook de rivier de Adda, die in westelij ke richting naar het Como-meër stroomt, drong in dorpen en gehuch ten en dwong vele bewoners een toe vlucht op hoger terrein te zoeken. Een waar drama voltrok zich op een boerderij te Case Longhe, in de buurt van Bergamo. Het water vernielde de schuren. Boeren die de in de ruïnes in gesloten dieren wide redden, werden overvallen door een tweede muur van water. Dertien mensen werden gedood of worden vermist. Vaak kwam het water zeer plotseling opzetten. Tussen vele dorpen en stad jes werden de verbindingen pel- spoor, over de weg en per telefoon verbro ken, hetgeen het reddingswerk extra bemoeilijkte. In bootjes en met heli kopters speurde de politie gisteren in geïsoleerde plaatsen naar overleven den. Op het Iseo-meer sloeg een! der reddingsboten om. De stuurman ver dronk. Uitslag Zweedse verkiezingen Bij de kamerverkiezingen in Zweden hebben volgens de eerste telling de sociaal-democraten 116 zetels be haald. Zij hadden er 111 in de oude kamer. De liberalen hebben 39 zetels gekregen (38), de conservatieven 36 (45), de centrumpartij 35 (32) en de communisten 6 (5). thans uitgeput" „Geduld politiepersoneel „Het geduld van het politiepersoneel is thans uitgeput. Neem aangekon digde maatregelen om erger te voor komen. We eisen een spoedvergade ring". Dit wordt gezegd in telegram men, die het Amsterdamse politie personeel zaterdag heeft gezonden aan de voorzitter van de afde ling Amsterdam der Centrale van Politieorganisaties (C.P.O.). In de telegrammen wordt voorts opge merkt, dat men met teleurstelling kennis heeft genomen van de resul taten der salarisbesprekingen van vrijdag j.l. tussen de interdeparte mentale commissie „herziening be zoldiging politiepersoneel" en de po litievakorganisaties. De in de telegrammen gevraagde „aangekondigde maatregelen" doelen op een passage uit een half september j.l. aan alle bonds leden toegezonden circulaire, waarin de hoofdbesturen van de drie politiebonden opmerken: „Wij menen er goed aan te doen U erop te wijzen, dat indien onverhoopt de besprekingen tot generlei re sultaat zullen leiden, alle door de feiten gerechtvaardigde acties ter verkrijging van onze rechten zul len worden ondernomen. Dat de hoofdbesturen hieraan lei ding zullen geven en dienen te geven spreekt voor zichzelf. Apostolische nuntius mag niet naar Oost-Berlijn Dé apostolische nuntius In West- Duitsland mgr Corraclo Bafile, heeft van de Oostdnitse autoriteiten geen toestemming gekregen in Oost-Berlijn een dienst bij te wonen, aldus is van kerkelijke zijde in West-Berlijn ver nomen. De bisschop van Berlijn, Ju lius kardinaal Dopfner, heeft de bood schap van de nuntius in de betrokken kerk in Oost-Berlijn voorgelezen. De kerkelijke autoriteiten hebben la ter een officiële verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd dat „de houding van de regering van de Duitse Demo cratische Republiek (Oost-Duitsland) jegens de apostolische nuntius zoveel 'ernstiger is omdat dit de eerste maal is dat een buitenlandse bezoeker van Berlijn geen toestemming heeft ge kregen ae oostelijke sector te betre den". r~ (Van een speciale verslaggever) Dat was daar zaterdag een belevenis in Ciergnon. In bet lieflijke Ardennen- plaatsje tussen Dinant en Marche werd Dona Fabi- ola door koning Boude- wijn aan haar toekomsti ge onderdanen voorge steld, na een wel zeer vreemde ontmoeting met persfotografen en journa listen. De plaats van han deling was het jachtslot van de Sachsen-Coburgs, dat op het laatste van de vorige eeuw in opdracht van „Kongo"-koning Leo pold II werd gebouwd. De gelukkigen warenmet uitsluiting dan van de Koning Boudewijn heeft zijn verloofde vrijdagavond aan de regeerders van zijn land voor gesteld. Hier arriveert het jonge paar aan hel paleis te Laeken. krantenmensen leden van het in de omgeving wonende huispersoneel, boswachters, houtvesters en arbeiders, zomede hun vrouwen en kinderen. De primeur van de ontmoeting hadden vooral de kinderen. In schoolklasverband en ge zien. de vuile knieën en de smoezelige bloesjès blijk baar onverwacht, waren ze naar het kasteel gekomen, on der leiding van twee school meesters, twee nonnen en de dorpspastoor. Inderhaast had den ze nog wat asters en late gladiolen geplukt en tot kleu rige boeketten met zelfs nog een lintje geschikt. Voor nade re bijzonderheden zie pag. 8. Koningin en prinsessen van vakantie te rug Koningin Juliana en de prinsessen Beatrix en Irene zijn van hun vakan tie in Nederland teruggekeerd. Zij zijn zondagavond om kwart over zes op het vliegveld Soesterberg aange komen. ONDER STRALEND BLAUWE HEMEL EEN SPROOKJE VAN LOU TER FRUIT. Zó kan liet zesde Zeeuwse Fruitcorso worden ge kwalificeerd, dat zaterdagmid dag onder een stralend blauwe hemel en bij een milde tempera tuur als een kleurig lint door de straten van Goes trok. Een cor- j so, zoals men dat nog niet eer der had gezien: prachtige met A*AAAA*AVVWVVVVVVVVVVVS Stoet met fraaie praalwagens veel fruit versierde praalwa gens, die qua compositie, artis ticiteit en originaliteit achttien karaats waren. Het rijdende •fruitsprookje passeerde langs de kilometerslange route een dichte haag van belangstellen den, die vol bewondering waren over deze juweeltjes van vak manschap. Zó gevarieerd, zó kleurrijk en zó sprookjesachtig had men het corso nog niet ge zien! Ongeveer dertig a veertig duizend bezoekers waren getui ge van deze grootse manifesta tie van de Zeeuwse fruitteelt. Van de twaalf corsowagens kre gen er vijf een eerste prijs, vier een tweede prijs en drie een derde prils, een bewijs op welk een hoog peil het corso stond. Wat de deel- Amerikaanse liftster door automobilist aangerand De Apeldoornse recherche heeft zater dag de 49-jarige Apeldoomer A. L. aangehouden en opgesloten. Deze man heeft naar de politie meedeelde vrijdagavond een 20-jarige Ameri kaanse studente in de journalistiek, mej. M. J. H. uit Minnesota, in het Kootwijker Zandgat trachten aan te randen. A. L. werkte in de omgeving van Emmerich. Toen hij vrijdag met zijn auto huiswaarts keerde heeft hij bij Emmerich de studente als liftster meegenomen. Hij zou haar naai' Amersfoort brengén. De Amerikaanse verzette zich hevig tegen de aanrander en had daarbij het geluk, dat een zandauto naderde. De bestuurder hiervan hoorde haar schreeuwen en merkte wat er aan de hand was. De aanrander nam, toen hij bemerkte dat hij ontdekt was, onmid dellijk de vlucht. Het onderzoek van de Apeldoornse recherche heeft er toe geleid, dat hïi zaterdagmiddag kon worden aangehouden. De studente die met vakantie in Europa was en reizen door diverse landen heeft gemaakt, keert vandaag per vliegtuig naar de Verenigde Staten terug. Yves Saint Laurent heeft een zenuwinzinking Yves Saint Laurent, de ontwerper van het modehuis Dior, bevindt zich sinds 13 september met een zenuwinzinking in het ziekenhuis van Saint Mande, aldus heeft de directeur ran Dior, Rouet, meegedeeld. Saint Laurent is sinds 31 augustus in militaire dienst, Yves Saint Laurent heeft gedurende drie jaar de modellen van Dior ont worpen. nemers op de weg hadden gebracht overtrof de stoutste verwachtin gen. Daar was bijvoorbeeld de eerste prijs winnaar met het hoogste aantal pun ten, de jon' t Rinus Tilroe van „De Smokkelhoe c" te Kapelle. Hij had „Assepoester naar het bal" als onder werp gekozen. Zijn ontwerp was zo fijn van compositie en zo harmonisch van kleurindeling, dat het een lust was voor het oog. Er reden trouwens (Zie alot pag. 2 kot. 3) De winnaar van het fruitcorso te Goes: Rinus Tilroe van „De Smoh- Icelhoeh" bij Kapelle met zijn har monische en kleurige Assepoester naar het bal", waarmee hij ieders bewondering oogstte (Foto P.ZiC.) VERWACHT. RUSTIG WEER Half tot zwaar bewolkt met ln enkele delen van het land tijdelijk régen. Zwakke tot matige wind uit uiteen lopende richtingen. Middagtemperatu- ren van 16 tot 19 graden. ZON EN MAAN 20 septemebr Zon op 06.22 onder 18.44 Maan op 05.36 onder 18.38

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1