Economische ontwikkeling van West Zeeuwsch-Vlaanderen IMBII Zeeuwse Almanak Drink TO»" APPARATENFABRIEK VAN GROTE OMVANG IN GOES OUDSTE MOLES VAS THOLES MET 0SDERGASGBEDREIGD Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1960 KATH. RAADSLEDEN DISCUSSIEERDEN OVER Recreatie biedt nog grote mogelijkheden, ook in binnenland De Vereniging van Katholieke raadsleden in West Zeeuwsch- Vlaanderen belegde vrijdag avond in Oostburg een bijeen komst, waar de directeur van het E.T.I. voor Zeeland, drs. M. C. Verburg, een discussie leidde over het in het begin van dit jaar verschenen rapport „De economische ontwikkeling van West Zeeuwsch-Vlaanderen". Dit rapport is zoals intussen voor Oost Zeeuwsch-Vlaande- ren-oost en Schouwen-Duive-, land ook gebeurde en binnen kort voor Walcheren het geval zal zijn samengesteld door het E.T.I. met medewerking van vele specialisten. Het geeft een inventaris van de situatie en mogelijkheden in diverse secto ren. .lieing is ontstaan uit de indertijd gelegde contacten verenig en wil vanuit" de gemeenteraden op haar beurt de ontwikkeling stimuleren. Daarnaast is er een ontwikkelings commissie van de burgemeesters werkzaam. In Oost Zeeuwsch-Vlaan- deren-oost is een ontwikkelingscom missie door overheid en bedrijfsleven ingesteld. Boven deze groepen en de samenwerkende kanaalgemeenten is er een ontwikkelingscommissie voor heel Zeeuwsch-Vlaanderen onder lei ding van burgemeester J. M. A. C. van Dongen in Aardenburg en geïn stalleerd door de commissaris der koningin werkzaam. Zij heeft op grond" van de deelrapporten o.a. een prioriteitennota, door het E.TJ. doen samenstellen. De katholieke vereni ging van raadsleden geeft ook een kroniek uit. Zij heeft het rapport bestudeerd en legde de spreker van gisteravond een aantal kritieke vraagpunten voor. Adviseur van de vereniging is drs. W. R. V. Dusar- duyn van de Kath. Raad voor Maat schappelijk Werk. B evolkingsverliezen De algemene ontwikkelingsmoge lijkheden in verband met de te Advertentie) verwachten expansie, van het om ringende gebied, ook in België, kwamen het eerst aan de orde. Het land van Cadzand is veront rust door de grote bevolkingsver- liezen ten gevolge van verkiezing en pendel. De inleider was ran mening dat Zeeuwsch-Vlaanderen een extra-probleemgebied is, dat vergeleken met overig Zeeland grotere geografische moeilijkhe den ondervindt. Het feit dat in Vogelwaarde een tex tielindustrie wordt gevestigd bewijst dat de industrieel de voorkeur kan geven aan een ruimere arbeidsmarkt boven agglomeratie in de kern Ter- neuzen, al krijgt hij in die kern eni ge tonnen cadeau als vestigingspre mie. Hieruit volgt dat in West Zeeuwsch-Vlaanderen en Oost Zeeuwsch-Vlaanderen-oost ook een kern aangewezen had moeten worden, zoals het Provinciaal Be stuur aan de regering heeft gead viseerd en zoals in Midden-Zee land met de Sloehaven en Goes gebeurde. Nu het aantal kernen niet zal wor den uitgebreid verdienen andere fa ciliteiten overweging. Vooral in Breskens zijn enige aantrekkelijke uitbreidingen van' bedrijven aan de gang. Pas wanneer zulke expansies zich voltrekken heeft het zin met de woningcontingentering ruim te vol gen. Een georganiseerde pendel naar de Kanaalzone, eventueel met ge meentelijke subsidie, is bij gebrek aan voldoende bevolkingsdichtheid zeer moeilijk voor elkaar te brengen. Recreatie De in het rapport bepleitte speciali satie tussen gemeenten kwam ook aan de orde. Over de industrie werd reeds eerder een opmerking ge maakt. De recreatie heeft nog grote mogelijkheden, ook voor het binnen land. In 1959 had de kust 400.000 overnachtingen (20% van Zeeland). Een verdubbeling is goed mogelijk. De beleidsorganen hebben hiertoe in zicht nodig in de bewegingen. Spre ker pleitte voor het meedoen aan de uitvoerige statistieken van de Noord zeebadplaatsen. In overig Zeeland doen bijna alle gemeenten hieraan mee, in Zeeuwsch-Vlaanderen geen enkele; de kosten bedragen enige honderden guldens. Voorts wees de inleider op dc nood zaak een uitvoerig economisch on derzoek naar het toerisme in te stel len, iets wat landen als Zwitserland reeds lang doen. Men kan bij zo veel drukte niet blijven improviseren. Bo vendien moeten de raadsleden zich gaan bezinnen op een kleine logeer- belasting, waarvan de gemeenten grote werken kunnen uitvoeren. Tuinbouw De tuinbouw zou gebaat zijn met een soepele toepassing van de regelingen die nieuwe gebieden een keurslijf omleggen. Overigens zal de E.E.G. hier op de duur toe dringen. Het openbaar vervoer is moeilijk te ver beteren omdat de bevolking zeer ver spreid woont en de verbindingen naar buiten gekoppeld zijn aan de veerdienst. Het rapport bevat in tegenstelling tot de latere geen sociaal-cultureel deel. De bestaande organisatie maakt het met de Stichting Zeeland, moge lijk hierin alsnog te voorzien. Over de vlasnijverheid was de inleider niet zeer optimistisch. Het Novi-vlaspro- ject van de AJC.U. zal vele bedrijven doen verdwijnen. Het is te hopen dat Zeeuwsch-Vlaanderen zo'n nieuwe fabriek krijgt. Verder kwamen o.a. nog de belangstelling voor de l.t.s. en de organisatie-bereidheid van de boeren aan de orde. De vergadering werd bijgewoond door 25 raadsleden, waarvan 5 uit Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Zij stond onder leiding van dc heer E. Lansu. iBÉÉii de enige echte Sedert 1912 Het vrachtvervoer in de Antwerpse tunnel In verband met ernstige overbelas ting van de. Schelde-tunnel te Ant werpen, hebben de verantwoordelijke verkeersautoriteiten zoals bekend be sloten om gedurende de spitsuren het zware vervoer uit de tunnel te weren. De maatregel geldt naar de K.NA.C. nader meldt voor geladen vrachtwagens, waarvan lading en eigen gewicht samen hoger liggen dan vijf ton. Ongeladen vrachtwa gens mogen (ongeacht hun tonnage) op de spitsuren alleen door de tunnel, als ze een snelheid van ongeveer 60 km/u kunnen halen. De K.N.A.C. meldt verder nog dat de maatregel op 15 september is ingegaan en geldt op alle werkdagen (ook zaterdag) tussen 7.30 en 9.00 uur en tussen 16.30 en 18.30 uur. /VWWWWMWWVWWW Centrale verwarming S AWE MA NV Nederstraat 19 - Middelburg - lel. 01180-2962 Slot van pag. 1 len, dat geheld moet worden", al dus sprak gistermiddag de direc teur van de Apparaten en Ketel- fabriek Den Haag, de heer J. P. Benschop. Het houdt in, dat deze fabriek binnen weinige jaren de grootste in Goes zal worden voor wat betreft de personeelsbezet ting. Eerste paal Pruitfee Matty van Hekken voor deze gelegenheid gekleed in een lan ge groene regenjas, de voeten in een VAN Ifoin |H tot tSijpe BLETEN. Gisteren schreven we op deze plaats reeds het een en ander over bieten. Bietenberichten komen nu van vele kanten binnen, waaruit wel mag wor den afegleid dat de bekende bieten campagne weer is begonnen. Men verwacht zelfs dat de campagne ge zien het grote aanbod, zal voortdu ren tot januari van het volgend jaar. Toch bleven in Oost Zeeuwscli-Vlaan- rierende aantallen van de aangevoer de bieten nog beneden de verwach ting. De oorzaak hiervan is vermoe delijk dat nog vele te velde staande gewassen eerder geoogst moeten wor den. VERRASSINGEN. De landbouwers in de nieuwe Braakmanpolder komen bij het bewerken van hun land nogal eens voor onaangename verrassin gen te staan. Verrassingen die herinneren aan de donkere dagen van de laatste wereldoorlog. Ge- BOOTJES. We hebben hier op de redactie aan het begin van de weelcom precies te zijnmaandagmorgen, een merk waardige ontdekking gedaan. Zo merkwaardig dat we er nu, zaterdag, nog aan denken. Stelt U zich voor. We komen maandagmorgen, met zo'n echt maandagmorgen-gevoel op de redactie om er ons vseer in de pa piermassa's te storten en wat vinden we tussen de rapporten, kranten en brochures f Bootjes. Overal bootjes getekend op schrijfmachinepapiertelexpapier, briefpapier Overal bootjes kenne lijk door nijvere kinderhandjes ge schapen. We konden er gewoonweg niet van aan het werk komen. We hebben de bootjes netjes op rijtjes gelegd want we waren vertederd. We hebben lang naar de bootjes gekeken en gingen dan tenslotte toch maar weer aan het werk. Een van onze collega's helderde de zaak op: hij was op de stille zondag middag met vrouw en kinderen even op de redactie geweest en de kinde ren waren in vuur en vlam geraakt toen ze zoveel kostelijk tekenpapier bij elkaar zagen: veel bootjes. Met wat minder maandagmorgen-ge voel gingen we weer aan liet werk. De tijd van de bootjes is helaas voor bij regeld stoten ze de laatste tijd op bommen en granaten. Deze week moest de mijnopruimings- dienst er weer aan te pas komen toen de landbouwer P. Beije een gevaarlijke granaat aan de opper vlakte bracht. De mijnopruimings- dienst heeft het overigens druk in Biervliet. Kort geleden kwam nog gevaarlijk oorlogstuig naar boven op het land van de heer Van de Hemel in de Ameliapolder, en op het bouwterrein van de nieuwe christelijke kleuterschool. DLTVEXGRILLEN. Eveneens uit Biervliet bereikte ons een opmerkelijk duivenverhaai. Dat ook duiven wel eens grillen vertonen ondervond de bekende duivensport liefhebber G. van Poucke uit Bier vliet die al jarenlang een grote rol in de Biervlietse duivensportwereld speelt. Nadat zijn duiven het seizoen voorspoedig waren begonnen, kregen ze eensklaps kuren. Ze brachten geen enkele prijs van formaat meer bin nen en volgens Van Poucke zelf was het „net alsof ze dood zaten". Van een gevaarlijk kanshebber was Van Poucke afgedaald tot figurant. Tegen zijn zin zette hij zijn duiven dan ook in op de grote vlucht naar Orleans. En toen bleken de duiven er plotse ling weer zin in te hebben. Met on gekende snelheden scheerden ze te rug naar Biervliet en ze bezorgden hun eigenaar de nagenoeg complete Biervlietse prijzenpot. Ook nationaal sloeg Van Poucke een zeer goed fi guur. Zo won hij ook nog een prach tig gouden polshorloge en een serie flinke geldprijzen. JUBILEUM. In Axel vierde een daar bekende fi guur dezer dagen zijn 40-jarige ju bileum. Het was de heer A. J. Schie man, onderwijzer aan de o.l.s. „Prin ses Marijke" in Plan West. De heer Schieman heeft bovendien de pen sioengerechtigde leeftijd bereikt zo dat hij de school op 30 september zal verlaten. Er worden reeds plan nen gemaakt om aan dit afscheid een feestelijk karakter te geven. De oudervereniging zal een buitengewo ne vergadering beleggen om de heer Schieman bij zijn vertrek te huldi gen. WATERGOLF. Op een grote technische demonstra tie voor kappers in Brussel is de heer J. Meijeren sr. te Middelburg de ere medaille toegekend voor zijn demon stratie met een blijvende watergolf. paar laarzen gestoken, tot de ellebo gen reikende handschoenen aan en een glanzend witte helm op het hoofd heeft de eerste paal van de 660 palen geheid. Zij deed dat op vak kundige wijze, daarbij geassisteerd door C. de Nooijer uit Arnemuiden en onder het kritische oog van enke le tientallen genodigden. In hotel „De Korenbeurs" volgde daarna een ontvangst. Als eerste sprak hier de directeur van de A.K. F., de heer Benschop, die met name het Goese college van B. en W. com plimenteerde met het wijze industri alisatiebeleid. Hij sprak de hoop uit, dat deze eerste paal een mijlpaal zou mogen zijn in de industriële ontwik keling van Goes. Hij vond het bij zonder prettig, dat de Zeeuwse fruit- fee de eerste paal had geslagen. „Sinds wij door bemiddeling van het uitvoercoiitrolebureau van de groen tes- en fruitteelt eens een belangrijke order gekregen hebben, hebben we meer dan gewone waardering voor de tuinbouw", aldus spreker. Burgemeester mr. H. N. baron Schimmelpenninck van der Oye van dc gemeente Kloetinge, op wiens grondgebied de A,K.F, wordt gebouwd, verklaarde, dat dit gedeelte van Kloetinge binnen afzienbare tijd bij Goes zal wor- Voor Zeemvs nieuws zie ook de pagina's 5, 7 en 13. Goes verdeelt bouwvolume over diverse wijken Volume in 1960 voor bouw van 137 woningen B. en W. van Goes hebben het bouw volume voor 1960 verdeeld over de •erschillende wijken namelijk de 56 toegewezen woningwetwoningen, de 20 woningen uit het reserve-contin gent van de industrialisatie en de 61 woningen uit het landelijk reserve- industxie-contingent. Totaal dus bouwvolume voor 137 woningen. Het college is na langdurig overleg met de deskundigen tot de overtui ging gekomen, dat het totaal aantal voor 1960 toegewezen woningen van 137 als volgt zou moeten worden verdeeld: 72 woningen in plan zuid oost, 18 woningen in zuid-oost. send in het plan van de 42 woningen, 9 bejaardenwoningen in zuid-oost, bouw 30 bejaardenwonin gen In Valckeslot, 48 etagewoningen, z.g. systeembouw in zuid-oost en 2 woningen voor grote gezinnen in zuid-oost. In totaal zullen dus 149 woningen worden gebouwd, hetgeen neerkomt op bouwvolume voor 136 woningen. Er rest dus nog bouwvolume voor de bouw van één woning. Koeien vergiftigd na eten besproeid aardappelloof Op woensdag 13 sept. j.l. werden op de wei van de landbouwer R. de Smet te Westdorpe, twee dode koeien ge vonden. Na onderzoek is gebleken, dat de koeien hadden gegeten van met zwaar vergift besproeid aard appelloof. Twee andere koeien die waarschijnlijk ook van dit loof had den gegeten, konden nog worden ge red. den gevoegd. Hij prees in deze de goede samenwerking met de gemeente Goes. Burgemeester Michaëlis van Goes toonde zich bijzonder verheugd met deze belangrijke industrievestiging in Goes. „De industrialisatie in Goes is thans geslaagd", zo meende hij. Met bedrijven als het uwe gaat Goes vooruit, zei hij tot de directeur van deA.K.F. Kloetinge dankte hij voor de spontane en onbaatzuchtige me dewerking. Tenslotte sprak de fruit- fee nog enkele woorden. Uiteraard toonde ook zij zich verheugd met de ze vestiging in Goes. Geassisteerd door C. de Nooijer uit Arnemuiden heeft fruitfee Matty van Hekken vrijdagmiddag op het natte industrieterrein te Goes de eerste paal in de grond, gedreven voor de nieuwe vestiging van de Apparaten- en Ketelfabriek ,JJen Haag". (Foto P.Z.C.). TE SINT-ANNALAND In Zeeland één van de laatste standaardmolens SINDS mensenheugenis heeft Sint- Annaland een molendijk. Daar aan staat, verplicht aan die naam, de oudste molen van het eiland Tholen, een honten, gesloten standaardmolen, één van de laat ste van dit type molens in Zeeland. Een vervallen, maar bijzonder schilderachtig molentje, daterend uit de zeventiende eeuw en eigen dom van de gebroeders K. en M. Kodde uit Sint-Annaland, die er tot voor enkele maanden het mo lenaarsbedrijf uitoefenden. Paradoxaal genoeg moesten zij naar andere werkzaamheden omzien, omdat er in het molenaafsvak Bezwaren bewoners Parallelweg legen bouw kantoor B.V.A.B. De bewoners van de Parallelweg in Goes hebben een bezwaarschrift in gediend bij B. en W. tegen de bouw van een kantoorgebouw voor de B. V.A.B. op de groenstrook aan deze weg. Deze grond is ln het exploitatie-over zicht van bouwplan „West" als ver koopbaar terrein opgenomen tegen een totaal bedrag van 30.000, zodat de economische factor als de voor naamste voor de verkoop pleit, schrijen B. en W. aan de raad. B. en W. wijzen de bezwaren van de be woners vana de hand. Wel gaat voor de bewoners van de Parallelweg een „recreatiestrook" verloren. maar daar staat tegenover, dat de aan te leggen groenstrook jn het uitbrei dingsplan „Zuid" slechts 50 meter van de huidige groenstrook verwij derd zal zijn. B. en W. schrijven van mening te zijn, dat er geen re denen aanwezig zijn de groenstrook ten gerieve van de bewoners „intact" te laten. Zij stellen de raad voor de aangegeven bestemming van de grond ongewijzigd te laten, zodat ter plaatse een kantoor voor de B.V.A.B. kan worden gebouwd. 's-Heerenhoek wil woning lenen van Goes H De gemeente 's-Heerenhoek H wil een woning lenen van de gemeente Goes De Ganzestad die voor 1960 een toewijzing H heeft gekregen voor 136 wo- ningen, staat heel wat hoger genoteerd dan 's-Hccrenhoek s ff met vier woningen. In 's-Hee- f| s renhoek zijn ze zeer tevreden m H met deze vier woningen, maar het treft juist niet, dat or een H bouwplan voor vijf woningen M ff bestaat. Voor het verkrijgen m van deze vijfde woning heeft n H het gemeentebestuur van 1= 's-Heerenhock zich tot Goes gewend. „Aangezien wij zon- ji der nadeel voor Goes een nabij f= H gelegen gemeente van grote dienst kunnen zijn, geven wij de raad in overweging aan de- fff ze tijdelijke ter beschikbaar- stelling zijn goedkeuring te hechten", aldus schrijven B. n en W. 's-Heerenhoek heeft toe- gezegd de woning slechts voor m één jaar te willen lenen. ff SiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM geen brood meer zat. De klanten kring werd overgedaan en nu zijn zij dus de bezitters van een werk loze molen, die jaarlijks nogal een aardige som aan lasten vraagt. Zo rust er op de naamloze standaard molen nog een aan de ambachts heer te betalen windrecht, een cijns, .waarvan men het ontstaan in de middeleeuwen moet zoeken. Begrijpelijk, dat de voormalige molenaars plannen hebben de mo len af te breken. Het zou immers wat veel gevergd zijn de kosten voor het behoud van de molen als onderdeel van het landschaps- schoon restauratie, onderhoud en vaste lasten over te laten aan twee mensen. Zoals de zaken thans liggen zal de molen inderdaad binnenkort wor den afgebroken. De mogelijkheid tot behoud zit nog in aankoop door gèmeente. De restauratie zal echter een groot bedrag vergen, zodat B. en W. thans alvorens met een voorstel bij de raad te komen deze „molenzaak" in onderzoek hebben en hierover on der meer contact zullen opnemen met de vereniging „De Holland- sche Molen". (Advertentie) VANDAAG Middelburg City: La Dolce Vita, 20 uur, 18 Jaar. Electro. Freddy unter fremden Sternen, 19 en 21.15 uur, a.l. Kunstmuseum: Expositie Heymans 15- 18, 20-22 uur. Miniatuur Walcheren 9- 18 uur. Molenwater. Vllsslngen Alhambra: En eeuwig zin gen de bossen, 19 en 21 uur, 14 Jaar. Luxor: De boom der gehangenen, 20 uur, 18 Jaar. Goes Grand: Zij waren nog geen 20. 20 uur, 18 Jaar. Zalen Krijger: Vogel en bloemententoonstelling 1022 uur. Museum: tentoonstelling oude munten en klederdrachten 10.00—12.00, 13.00— 17.30 en 18.00—21.00 uur. Bouwplan Oost: ZeeuwB Fruitcorso: begin 14 uur tot 22 uur, slotaptoe. Schuteraliof: Bloemententoonstelling. MORGEN Middelburg City: La Dolce Vita. 14.30 en 20 uur, 18 Jaar. Electro- Freddy unter fremden Sternen. 15.30, 19 en 21.15 uur, a.l. Kunstmuseum: exposi tie Heymans. 15-18 uur. Molenwater: Miniatuur Walcheren 9-18 uur. Vllsslngen Alhambra: En eeuwig zin gen de bossen. 15, 19 en 21 uur, 14 jaar. Luxor: De boom der gehange nen, 15, 19 en 21 uur, 18 Jaar. Goes Grand: Zij waren nog geen 20, 10 en 21 uur, 18 Jaar. Santiago, 15 uur, M Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2