PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DE BILT Russen en Tsjechen moeten heden ambassade in Kongo ontruimen Koning Boudewijn met een Spaanse verloofd Goes krijgt apparatenfabriek van grote omvang LOEMOEMBA HOUDT ZICH SCHUIL; TWINTIG AANHANGERS WEGGEVOERD 203e jaargang no. 219 Dagblad, uitgave van de tirma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. /an de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 17 sept. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per nun. Minlu». p. advertentie ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties una* 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Bneven our^au van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 68-60 tel. 2355 4 lijnen (b.b.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, te). 6140 (b.g.g. adv 5213); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zlenkzee. red, tel 242o. adm tel. 2004. Kasavoeboe bevestigde ultimatum van Moboetoe Josef Moboetoe, stafchef van bet Kongolese leger, beeft vrij dag gewaarschuwd dat hij het personeel van de ambassades van Rusland en Tsjeclio-Slowabije zal arresteren en uitwijzen, ten zij zij Kongo tegen het middaguur van heden hebben verlaten. In welingelichte kringen te Leopoldstad is meegedeeld, dat het personeel van de Russische ambassade verwacht, vandaag in derdaad te zullen vertrekken. De ambassade had brieven ont vangen van president Kasavoeboe en diens premier neo met het verzoek de ambassade te sluiten. Moboetoe zei verder, dat als de door Kasavoeboe afgezette pre mier Loemoemba voortging met het verspreiden van valse ge ruchten te zijnen koste, hij in de gevangenis geworpen zou woe den. „Ik heb overigens voldoende r-êden om dit te doen". Moboetoe beschuldigde Loemoemba ervan met medewerking van generaal Loendoela het leger tot een politiek instrument gemaakt te heb ben. Volgens A.F.P. bevindt generaal Loendoela zich met zijn gezin in de woning van de Marokkaanse gene raal van de V.N.-troepen, Kettani. Moboetoe stuurde gisteren soldaten naar het huis van premier Patrice Loemoemba en liet 20 man van liet kantoorpersoneel wegvoeren. De. 30-jarige kolonel, die in de afge lopen twee dagen als de sterkste man in Leopoldstad naar voren is getreden, liet troepenversterkingen uit andere delen van het land aam-uk ken om, zoals hij het noemde, „mijn middelen van actie te versterken". Radio-Brazzaville berichtte, dat Loemoemba gevlucht zou zijn. Ook de Reuter-correspondent in Leopoldstad meldde vrijdagavond, dat 'Loemoemba uit zijn ambtswo ning verdwenen was en dat niet békend was waar hij zich bevond. Maar in een nader bericht zei hij, Winstmarges Een paar jaar geleden heeft dr. W. Drees de oud-minister president voor .de Commer ciële Club in Groningen een rede ge houden, waarin hij het had over de (nabije) toekomst van het Neder landse volk. Hij was zeker niet pessimistisch, maar hij voorzag toch wel spannin gen en moeilijkheden op economisch gebied. Zo meende hij, dat de grote behoefte aan kapitaal voor investe ringen én in de publieke én in de par ticuliere sector een ernstig probleem zou blijven. Deze verwachting van de heer Drees heeft zich niet hele maal bewaarheid, althans niet wat de particuliere sector betreft. Er is zelfs aanleiding om van het tegen deel te spreken. Dat blijkt onder meer uit een korte beschouwing in het week blad Economisch-Statistisehe Berichten van deze week. In die beschouwing over de kapi taalmarkt wordt gezegd,, dat men zich in financiële kringen reeds ge ruime tijd verwondert over de gerin ge belangstelling van het particulie re bedrijfsleven voor de kapitaal markt. De expansie van het economisch le ven houdt onverminderd aan eiï de uitbreiding van de industriële pro- duktie is groot. Het kan niet anders of de financieringsbehoefte is geste gen. maar van een groter beroep op de kapitaalmarkt is geen sprake. En dan zegt de schrijver in het bo vengenoemde weekblad: „Klaarblij kelijk zijn de winstmarges zo ruim en daardoor de mogelijkheid tot re servering zo groot, dat een onderne ming slechts incidenteel een beroep doet op de kapitaalmarkt". Ongetwijfeld kennen de Ne derlandse minister van econo mische zaken, drs. J. W. de Pous, en zijn hogere ambtenaren hel: hier geciteerde weekblad en het moet wel, dat ze even met de ogen geknipperd hebben, toen ze de op merking over de winstmarges lazen. Die opmerking houdt namelijk een nogal stevige kritiek in op het prijs beleid van de minister. Dat wordt misschien duidelijker, wanneer wij deze opmerking als volgt omschrijven: vele bedrijven houden de prijzen van hun produkten zo hoog, dat voor indrukwekkende uitbreidingen niet eens een (volko men normaal) beroep op de kapitaal markt behoeft gedaan te worden. Te hoge prijzen dus voor vele pro dukten en een minister, die blijkbaar geen kans ziet om dat euvel enigermate te bestrijden. Toen dr. Drees voor de Commerciële Club in Groningen sprak noemde hij de prijsstabilisatie „ten dele" geslaagd. Dat was in 1957. Nog altijd klampt minister De Pous zich vast aan die prijsstabilisatie, terwijl reeds lang gebleken is. dat men er met stabili seren alleen niet komt. Alleen maar stabiliserend blijft men veel te ge makkelijk op een te hoog prijsniveau hangen en dat feit demonstreert zich than* helaas duidelijk ln Nederland! dat gewoonlijk betrouwbare mi litaire kringen hadden gezegd te geloven, clat Loemoemba thans door Guinese troepen beschermd wordt. Zi] hadden hem heimelijk uit zijn ambtswoning naar een geheime sehuiplaats gebracht. De Guinese ambassade heeft geen commentaar gegeven. Tsjechisch vuurtje In zijn huis in kamp-Leopold vertel de Moboetoe dat hij gistermiddag troepen had uitgestuurd om zowel de Russische als de Tsjechoslowaaltse ambassade te omsingelen. „Als ze er P.Z.C.-ZATERDAGNUMMER Wat fle F.Z.C. dPep winter H biedt aan bijzondere reporta- M |f ges en artikelenseries vindt U H aangekondigd op pagina 9. M Verder bevat dit 22 pagina's ff tellende zaterdagnummer: de rubriek „Stemmen uit de kcr- ken" (pag. 3); de Radio en T.V.-rubriek en Films in Zee- land (pag. 6); „Corsica, geluk- zalig eiland"; de eerste van een serie vertellingen van An- l§ thony van Kamper (pag. 11); m het dagelijks feuilleton (pag. ff 15); Letterkundige kroniek en =g H Cultuur (pag; 17); ;,Uw pagi- na, mevrouw" (pag. 18) en de n ff Kinderkrant (pag. 20). iiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiii^ tegen het middaguur van morgen niet uit zijn, zullen we hen arresteren en uitwijzen. Hun diplomatieke im muniteit eindigt dan", sprak hij. Op de Sowjet-ambass'ade zei een officier toen nog, dat de ambas sadeur het ultimatum zou nege ren. Hij zeide dat de ambassade nooit officieel was verwittigd dat men het land moest verlaten. Bo vendien was de ambassadeur ge accrediteerd bij president Kasa voeboe en niet bij Moboetoe. La ter heeft hij blijkbaar een ver zoek om te vertrekken van Kasa voeboe ontva'ngen. Vrijdagavond om zes uur, was bij geen van beide ambassades ook maar één soldaat verschenen, doch dc Tsjechen stookten een vuurtje op de achterplaats en er kwam dikke rook uit de schoor steen. Kongolese bedienden droe gen papieren aan uit het gebouw en wierpen die op het vuur. Per soneel van de ambassade zat op de voorgalerij te zonnen, zonder overhemd aan. Ondanks hun bewering dat zij niet zouden vertrekken, hadden de Russen hun koffers gepakt klaar staan in de ambassade. Russische vliegtuigen Moboetoe zei, dat de Kongolese poli tie die samen met Ghanese militai ren de wacht voor het huis van Loe moemba had betrokken, zijn mannen waren, die 's ochtends ook het parle ment hadden bezet en de leden had den belet te vergaderen. Vrijdagmiddag verscheen nog meer politie in het regeringscentrum in jeeps waarop machinegeweren wa ren geposteerd. Een twintigtal van Loemoemba's aanhangers moest plaats nemen in een gepantserde auto voor troepenvervoer en werd overgebracht naar de luchthaven (Zie slot pag. 3 kol. 1 Sowjet-spionnen werden in W.-Duitsland aangehouden Het Westduit.se ministerie van bin nenlandse zaken heeft vrijdag de ar restatie bekendgemaakt van vijf spionnen die A-oor de Russische mili taire inlichtingendienst Werkten. De mannen, die in Hessen en Rijnland- Palts werden aangehouden, hadden al bekend. Zij waren o.a. uitgerust met een zeer moderne zender. Hun orders kregen zij van de Russische luitenant-kolo nel Sokolow, die thans in de Oost- duitse stad Chemnitz woont. Ook voor ministers verrassing Telg uit geslacht van Aragon (Van onze correspondent te Brussel) In een der moeilijkste pe rioden uit hun geschiede nis kregen de Belgen gis teren plotseling gelegen heid zich te verheugen over een blij bericht: ko ning Boudewijn die vorige week in alle stilte zijn der tigste verjaardag vierde, heeft zich verloofd. Vijf entwintig jaar na het on heil dat de onvergetelijke koningin Astrid het leven kostte, zal België weer een koningin hebben. De uit verkorene is de 32-jarige dona Fabiola de Mora y Aragon, een afstammelin ge van het roemrijke ge slacht van Aragon en Na- varra. Een datum voor het huwelijk is nog niet vastgesteld. Wel is medegeedeld, dat het in Brus sel 7, al worden ingezegend. Naar minister-president Eys- kens aan journalisten mede deelde, zal de plechtigheid nog voor het einde van dit jaar ge schieden. Veelzijdige belangstelling De toekomstige koningin der Belgen wordt beschre ven als een „slanke, be scheiden en godsdienstige jonge vrouw", die veel be lang stelt in sociaal en cha ritatief werk. Zij is reeds verscheidene keren in Bel gië- geweest tijdens haar reizen. In beschrijvingen van haar wordt gezegd, dat zij „zonder uitgesproken sportief te zijn, toch tennis speelt en haar eigen auto bestuurt". Zij houdt van muziek en schilderkunst en spreekt behalve Spaans de drie moderne talen. Dona Fabiola stamt af van een oud en geëerd geslacht zon der echter tot de hofadel te hebben behoord. De familie Mora y Aragon is zeer ge fortuneerd. Haar drie broers hebben desondanks allen oen werkkring en één van hen is landbouwkundig in genieur. Koning Boudewijns verloofde is op eén na de jongste uit een gezm met vier dochters en drie zonen. Haar broers en zusters zijn allen al getrouwd. Zij stamt in rechte lijn af van de koninklijke familie van Aragon. Dit koninkrijk hield op te bestaan, toen Ferdinand van Aragon in het huwelijk trad met koningin Isabella van Castilië. Haar vader, de markies van Casa Riera, overleed een jaar geleden. Hij was één van de grootste Spaanse grondbezit ters en liet een groot fortuin na. De Belgische radio onderbrak vrijdagmorgen haar uitzendin gen om de bevolking de heug lijke tijding te brengen. In een korte toespraak deelde premier Eyskens mede, dat de regering de beslissing van de koning met grote geestdrift had goed- Alvorens de fruit fee gistermid dag de eerste paal heide voor de houw van de Apparaten- en Ketelfabriek „Den Haag" te Goes overigens op grondge bied van de gemeente' Kloetin- ge stelde burgemeester mr. baron H. N. Schimmelpenninck van der Oye, haar de bouwver gunning ter hand. (Foto P.Z.C.). EERSTE PAAL GESLAGEN DOOR FRUITFEE In 1965 werk voor 600 arbeiders Goes heeft vrijdagmiddag de eerste belangrijke stap gezet op het pad van de industrialisatie. Op het „natte'Mndustrieterrein, ten noorden van insteekhaven IV op grondgebied van de gemeente Kloetinge is de eerste paal geheid voor de Ap paraten- en Ketelfabriek Den Haag. De nieuwe vestiging zal binnen enkele jaren de grootste fabriek van Goes worden, niet alleen in omvang, maar ook voor wat betreft het aantal ar beiders. Op 1 juli 1961 ver wacht men met de produktie te kunnen starten en binnen twee jaar zal het aantal arbeids krachten 200 tót 300 bedragen, in 1964 -of 1965 zal de Appara ten- en Ketelfabriek Den Haag niet minder dan 500 tot 60Ö werknemers tellen. Met recht kon burgemeester H. K. Michaëlis van Goes gistermiddag verklaren: „De industrialisatie in Goes is een geslaagde zaak". De' aaneengebouwde fabriekshallen ■van de nieuwe vestiging zullen een oppervlakte beslaan van niet minder dan 2 ha. De grote uit ijzerconstructies gemaakte fa- briekshal wordt 220 meter lang i «n ruim SO nieter breed. De ge hele constructie komt te rusten op liefst 660 heipalen van 9 meter lengte en met een gewicht van 3% ton". Deze fabriek wordt het parade paardje van Goes: niet alleen door zijn omvang, maar ook door het aan tal arbeidskrachten, dat daar te werk zal worden gesteld, zei burgemeester Michaëlis. Kort na de aanwijzing van Goes als ontwikkelingskern zijn contacten gelegd tussen het gemeentebestuur van Goes en de naar uitbreiding zoekende Apparaten- en Ketelfabriek Den Haag, waar in hoofdzaak appa ratuur wordt gefabriceerd voor de chemische en petro-chemische in dustrie in binnen- en buitenland. Daarbij zijn apparaten van enkele tientallen tonnen. Nauw overleg is ook gepleegd met de provinciale griffie en het Econo misch Technologisch Instituut voor Zeeland. Een en ander resulteerde begin dit jaar in de toezegging van de directie der Apparaten en Ketel fabriek een vestiging in Goes neer te zetten, waar niet alleen mogelijkhe den tot uitbreiding aanwezig waren, maar waar tevens belangrijke facili teiten werden geboden ingevolge de kernfinanciering. Gigantische hal De gigantishce fabriekshal, die een van de grootste wordt in ons land. wordt gemaakt van de staal- en ijzëreonstrueties. welke zijn gébruikt voor de bouw van grote vliegtuig- loodsen in Engeland. In de hal zullen kranen worden geplaatst, die een hïjscapaeiteit hebben van 25 ton. De vestiging in Goes is speciaal voor de zware apparaten, welke de Haagse fabriek maakt. Zodra een gedeelte van de loods gereed is, zal worden begonnen met enkele tientallen ar beidskrachten. Het leidinggevende personeel komt van de Haagse fa briek. „We streven er naar te zijner tijd een personeelbezetting te krijgen gelijk aan het aantal pa- (Zie slot pag. 2 kol. 2) gekeurd. Heel de bevolking neemt deel aan het geluk van de jonge vorst die het land weldra een koningin zal schen ken. Na afloop van de vrijdag morgen gehouden ministerraad verklaarde de heer Eyskens nog dat de koning het nieuws van zijn verloving reeds enke le weken eerder had willen be kendmaken, maar dat hij de aankondiging had uitgesteld in verband met de tragische gebeurtenissen in Kongo. Raadsels Hoe zorgvuldig het geheim van de verloving is bewaard, werd vrijdagmiddag bevestigd door de chef van het koninklij ke kabinet, de heer Lefebure, die bevestigde dat zelfs de mi nisters er niet van op de hoog te waren tot vrijdagochtend. Op een persconferentie ver klaarde hij: „De omstandighe den, waaronder de koning do na Fabiolo heeft ontmoet zijn niet bekend en zullen naar ik geloof ook nooit bekend wor den". Hij deelde mede, dat de koning zelfs niet had geant woord op een vraag van hem. wanneer hij zijn verloofde voor het eerst had ontmoet. De toekomstige Belgische ko ningin houdt evenals koning Boudewijn veel van reizen. Men neemt aan, dat zij op een van deze reizen de koning ont moette. (Zie ook pagina 31. KORTE PREDIKATIE „Want, waar uw schat is, daar zal ook uw hart zijn''. Mattheüs 6 :21. We zullen er allen wel zonder meer van overtuigd zijn, dat dit woord Pan Jezus waar is. Ons hart is het centrum van ons leven. Wanneer ons hart ergens is, zijn we daar hele maal. Nu heeft Jezus wel iets anders ge daan dan algemeen erkende waarhe den uitspreken. Hij zegt dit woord naar aanleiding van een ander: ..ver zamel. U geen schatten op aarde, waar mot en roest ze ontoonbaar maakt en waar dieven inbreken en stelen". Dit woord raakt ons, die leven in een harde en riakelijk-materialistisch ingestelde wereld. Ér worden heel wat schattenverzameld. De voet balpool is 'n attractie geworden van wege de mogelijkheid om zó maar een kapitaal in bezit te krijgen. Spaarbanken en verzekeringsmaat schappijen bloeien. Hoe komt hetdat we naar dit soort schatten streven Omdat we ons onveilig en bedreigd voélen in deze wereld. Deze schatten geven ons een zékere macht over al le dreigingen. Heeft Jezus wél begrip voor de situ atie van ons leven, buiten het para dijs, vol van allerlei angsten? Niemand begrijpt deze situatie be ter dan Hij. Hij wil ons van onze angsten bevrijden door t.e verkondi gen, dat wij onze veiligheid géluk kig niet hoeven te zoeken in deze schatten, die op het kritieke moment ons ontvallen, Er zijn ook schatten in de hemel, die we niet kunnen verdienen maar wél vinden. Het. is. het heil, dat. God in Christus geeft. Leven noch dood kunnen het ons afhandig maken. Er ■is een rijkdom in God, waaraan we ons hart .mogen verpanden. Morgen begint de nieuwe week weer met de zondag. De kerkdeuren staan open en de klokken roepen ons op om door die open deur naar binnen te gaan. Daar hóren we van de schattendie nimmer meer vergaan. In het gelo ven mogen we ze ontvangen. Maandag gaan we opnieww aan 't werk; we moeten weer geld ver dienen. Dat is eenvoudig en noodza kelijkheid. Laat dan in ons hart de vreugde zijn- om de rijkdom, die we in God mo gen hebben en die ons door geen dreiging ontnomen kan worden Souburg. J. A. van Duyne. VERWACHT. IETS KOELER. Half tot zwaar bewolkt niet plaatse lijk enkele buien. Overwegend ma tige wind tussen zuid en zuidwest. Iets lagere temperaturen. ZON EN MAAN 18 september Zon op 06.19 Maan op 03.24 19 september onder 18.49 onder 17.47 Zon op 06.20 onder 18.46 Maan op 04.29 onder 18.13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1