PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Breskens ontwikkelt zich snel tot een badplaats Kongolese troepen rukken tegen leger van Katanga op Amerika wil fonds voor Kongo stichten BILT PREMIER LOEMOEMBA ORDER HUISARREST GESTELD AMSTERDAMS BEDRIJF DOOR FELLE BRAND VERWOEST 203e jaargang - no. 218 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. /an de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 16 sept. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 155. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60 tel. 2355 4lijnen (b.b.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt' 51, tel. 8841; Goes, Grote Markt 3, tel. 6140 (b.g.g. adv. 6213); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Bevel „staakt het vuren" genegeerd Gewapende Kongolese nationalistische troepen zijn donderdag avond Katanga binnengetrokken. Terwijl in Leopoldstad de po litieke strijd zich verder ontwikkelde, drongen de troepen vijf tig kilometer de staat van premier Tsjombe binnen. Hoewel de invasie in strijd is met de overeenkomst om het vuren te sta ken, hebben de troepen van de Verenigde Naties zich niet tegen Loemoemba's leger verzet. Het leger van Katanga zou volgens zegslieden in Elizabethstad tegenacties voorbereiden. In Manono, waar Kongolezen slaags waren geraakt met Euro peanen, was het gisteravond weer rustig. In de loop van de dag kwamen vluchtelingen, voornamelijk vrouwen en kinderen uit Manono in Elizabethstad aan. Ze waren met vliegtuigen ont zet. Tien soldaten van het Zweedse V.N.-detachement bleven in Manono achter. De gevechten ontstonden, toen krijgers in op stand kwamen tegen de politie. klap te geven, een tweede trok hem gedeeltelijk het overhemd van het lijf. Toen de wagen snel optrok hield Loe- moemba zich aan de overkapping vast. Ghanese officieren in Leopoldstad, Loendoela gearresteerd In Leopoldstad bleef de toe stand donderdag verward. Na dat de opperbevelhebber van het leger, kolonel Moboetoe, woens dagnacht via de radio had aan gekondigd, dat het leger de macht aan zich had getrokken, bevestigde hij donderdagoch tend nog eens, dat beide par tijen in Kongo, die van Kasa- voeboe en Loemoemba tot het eind van het jaar geneutrali seerd zullen zijn. Ook een vertegenwoordiger van Loe moemba hield een persconferentie waarin hij mededeelde, dat Moboetoe zou zijn gearresteerd. Dat dit niet waar was bleek latei-, toen Loe moemba de troepen der Verenigde Naties om bescherming vroeg, toen Kongolese soldaten in kamp Leo pold II, waarheen hij was gevlucht, hem wilden molesteren. De chef-staf van het Kongolese leger kolonel Moboetoe deelde mee dat Loe moemba onder huisarrest zou worden geplaatst. Glimlach Moboetoe herhaalde 'n reeds eerder gedane mededeling, dat de leden van de Russische en andere com munistische ambassaden het land binnen 48 uur moeten hebben ver laten. Loemoemba was in liet slaapver trek opgesloten, nadat Ghanese officieren hem telefonerend vanuit de mess om negen uur gistermor gen hadden aangetroffen. Om tien minuten over half acht gister avond werd hij onder zware be waking van Ghanese soldaten en Kongolese politiemannen wegge voerd. Loemoemba was gekleed in pantalon en wit sporthemd, dat over de broek heen ging. Op zijn gezicht weerspiegelde zich een glimlach. De vrachtauto waarin de premier ge zet werd, was omringd door Baloeba- soldaten die om zijn leven schreeuw den. Terwijl de soldaten probeerden de Baloeba terug te houden, werd de premier zonder veel plichtplegingen in de laadbak gewerkt. Een man zag kans hem met een broekriem een MOBOETOE „.nieuwe „sterke man". voronamelijk Britse, zeiden dat scho ten gewisseld waren in het kamp Leopold, nadat Loemoemba was weg gevoerd naar onbekende bestemming. Loendoela Terwijl de premier het gebouw door de voordeur verliet, werd de gewe zen opperbevelhebber van het Kon golese leger, generaal Victor Loen doela, door de achteruitgang wegge- loodst, huiverend van angst en van zijn generaalsuniform ontdaan. Loendoela was donderdag in de was serij van de kantine opgesloten dooi de Franse chef van deze wasserij. Zweeds schip gezonken na aanvaring met Nederlander De kleine Zweedse kustvaarder „An na" is gisteravond gezonken na een botsing met het Nederlandse vracht schip „Tiny" uit Groningen op onge veer twee zeemijlen ten westen van Halmstad. Een van de twee beman ningsleden van de „Anna" wordt ver mist en is waarschijnlijk omgeko men. Het andere bemanningslid. Viggo Lauritzen, 26 jaar, wist zich aan de mast die nog boven water stak vast te houden tot hij door de „Tiny" werd opgepikt. Het Nederlandse schip voer door naar Halmstad waar de kapitein door de politie werd verhoord. VOORSTEL IN VEILIGHEIDSRAAD Volle steun voor Hammarskjöld De Veiligheidsraad zette don derdagmiddag zijn besprcldng voort van het Kongolese vraag stuk. Secretaris-generaal Ham marskjöld scheen zijn ergernis van woensdag over de agressie ve toespraak van de Sowjet-af- gevaardigde Zorin, die een per soonlijke aanval op hem lan ceerde, te boven te zijn. Hij was een en al glimlach, rookte ont spannen een sigaar en maakte grapjes met afgevaardigden. De eerste spreker was de Ameri kaanse afgevaardigde Wadsworth. Hij waarschuwde dat de „operatie- Kongo" thans een punt heeft be reikt, waarop uit verschillende wegen de juiste dient te worden gekozen. „Valt de keus verkeerd uit, dan blijft als enige mogelijkheid een unilate raal optreden door vele partijen over, met alle gevolgen, die dit voor Afri ka zou hebben", aldus Wadsworth. Wadsworth zei dat de Verenigde Sta ten ten volle achter het besluit van de leiding der V.N.-troepen in Kongo staan om toezicht te doen houden op het gebruik van vliegvelen, havens en verbindingen (waaronder de ra dio-omroep). „Dit zijn maatregelen in een noodtoestand. Het is duidelijk, dat zij binnen het kader van de last gevingen van de Veiligheidsraad, ge nomen-kunnen worden. Daarop diende Wadsworth een ontwerp-resolntie in, waarin de Veiligheidsraad een oproep doet om, via de Verenigde Naties een fonds voor vrijwillige hulpverle ning aan Kongo in te stellen, waaraan door de verschillende landen vrijwillig kan worden bij gedragen. De resolutie dringt er voorts bij de verschillende Kongolese groeperingen op aan hun onderlinge geschillen te regelen. In het ontwerp worden alle leden der Verenigde Naties verzocht zich te onthouden van elk optreden, dat het herstel van orde en rust in Kongo zou kunnen belemmeren. „De leden dienen zich er speciaal Van te ont houden voorraden en uitrusting naar Kongo te zenden die, bulten de Ver- Vermiste Amsterdammertjes na lang zoeken terecht Twee Amsterdammertjes van 9 jaar, René A. Kramps en Johannes F. II. Veraclitert, die sinds woensdagmid dag half een spoorloos waren, zijn donderdag gevonden. Een gemeente arbeider heeft de beide jongens om streeks het middaguur dobberend in een kano in de Schinkel achter het Olympisch Stadion in Amsterdam aangetroffen. Hij herkende een van de jongens, omdat hij het signalement van zijn vader had gekregen. De attente ge meentewerkman nam de jongens meteen mee en leverde ze aan de kinderpolitie over. Omstreeks half twee arriveerden ze op het bureau van deze politiedienst. De beide jongens hebben de nacht in een tuinhuisje doorgebracht, zo Is uit het verhoor van het avontuur lijke tweetal gebleken. enigde Naties om, voor militaire doeleinden kunnen worden gebruikt". In de Amerikaanse ontwerp-resolu tie wordt tenslotte verklaard dat de V.N.-troepen in Kongo moeten voort gaan met het handhaven va,n rust en orde, dit mede in het belang van de internationale vrede en veiligheid. De Argentijnse vertegenwoordi ger, dr. Mario Amadeo, verklaar de dat de Kongolese regering thans haar gezag niet op afdoen de wijze in de gehele Kongolese republiek kon uitoefenen. Zij was evenmin in staat ernstige mis standen te voorkomen, die vele slachtoffers onder, Kongolezen en buitenlanders hadden geëist. De Ecuadoriaanse afgevaardigde Jose Correa, verklaarde dat zijn land het optreden van Hammars kjöld in Kongo goedkeurt. „De se cretaris-generaal heeft juist, ge trouw en onpartijdig gehandeld, toen hij te maken kreeg met de Kongolese binnenlandse tegenstellin gen". De volgende spreker was de Franse afgevaardigde Pierre Millet. Deze verklaarde dat de Veiligheidsraad erop moest toezien, dat de toestand in Kongo niet verslechterde. De Britse vertegenwoordiger, Sir Patrick Dean, verklaarde dat Enge land zich volledig achter Hammars- kjölds voorstellen stelt. Zonnebaden en absentie ff Bepaalde vormen van vrije- ff tijdbesteding, in het bijzonder gedurende de weekeinden kunnen aanleiding geven tot verhoogde absentie tijdens de ff daarop aansluitende werkda- If gen. Dit is gebleken uit een H onderzoek dat dr. M. J. W. de Groot, wetenschappelijk mede- werker van de afdeling statie- tiék van het Nederlands Insti- tuut voor Preventieve Genees- M leunde, heeft ingesteld en dat in het septembernummer van „Mens en Onderneming" is ge- g~ publiceerd. Bij de bewerking ff van materiaal van de diagno- ae-st'atistiek vond dr. De Groot H n.l. dut de merkwaardige top s in de zomer van 1957 in het s seizoenpatroon van verzuim' meldingen met als etiquet ziekte-wet ongeval" voor een groot deel moet worden toe- geschreven aan huidverbran- dingen als gevolg van verblijf ff op strand, heide en plassen tij- dens de weekeinden. Ruimte-capsule van „Ontdekker" gevonden Brig, generaal Powell van de afde ling geleide projectielen van de Ame rikaanse luchtmacht heeft gistermor gen bekendgemaakt, dat twee toestel len van het type DO-54 de lichtsig nalen van de ruimtecapsule van de woensdag gelanceerde „ontdekker" In zee hebben waargenomen op onge veer 1800 km van Hawaii. Een korte, felle brand Iiceft gister ochtend het anodiseerbedrijf van C. V. Alcoral aan dc Hoogte Kadijk In Amsterdams binnenstad vrijwel geheel verwoest. Drie houten loodst elk tien meter lang en twintig meter diep, waren In korte tijd door het vuur veranderd in wat geblakerde resten. De 20 personeelsleden, die in de loodsen aan het werk waren, kon den bijtijds de werkplaatsen verlaten; de meesten hunner slaagden er niet meer in hun kleding uit de kasten te redden, zo snel greep het vnur om zich heen. Even na half tien brak de brand uit in de aan de nieuwe vaart (achter de Hoogte Kadijk) gelegen loods, waarin zich een bak petroleum bevond. Een der werklieden heeft de 'politie ver klaard vlak voor de brand een sigaret- tepeuk te hebben zien liggen in de nabijheid van de oliebak. Hij heeft nog getracht de peuk uit te trappen, echter zonder resultaat. Het was ver boden in do werkplaatsen te roken. De brandweer gaf terstond na de alar mering het sein „grote brand" omdat het bedrijfje in een dicht bebouwde buurt is gelegen, vlak naast een enorm pakhuis. Het ontbreken van ramen in dit pakhuis aan de zijde van de brandende loodsen heeft dit pand voor verwoesting behoed. Hoge poli tiële en justiële autoriteiten waren bij de brand aanwezig. De politie zoekt thans naar de overtreder van het rookverbod. Foto: een overzicht van de brand. Amerikaanse piloten maand in namaak-rnimtecabine Twee piloten van de Amerikaanse luchtmacht hebben dertig dagen li in een stalen tank met luchtdruk geling doorgebracht bij wijze van een „vlucht heen en terug naar de maa Een vorig verblijf in de nama ruimtecabine van ongeveer 2,5 bij 8,5 meter in de school voor Iuchtvaart- geneeskunde te San Antonio te Texas had veertien dagen geduurd. Een van de piloten, William Habluet- zei (36 jaar), zei dat zij geen last van hoofdpijn hadden gehad in tegen stelling tot de ervaring van anderen bij vorige proefnemingen. Het andere „proefkonijn", de dertigjarige John Hargraves, zei zich best te voelen maar ruim zes kilo te zijn afgeval len. KUNSTMATIG DUIN: GOEDE COMPENSATIE V.V.V.-man: „Blij dat die veerboot uit het dorp weg is" Het is nog niet zo heel lang ge leden dat een groot deel van de bevolking van Breskens als haar mening uitsprak, dat met het verplaatsen van de aanleginrich- ting van de provinciale boot van de oude naar de nieuwe veerha ven, Breskens een slag werd toegebracht die liet niet zou overleven. Vrij algemeen heer ste de opvatting dat het wegne men van de steeds groter wor dende verkeersstroom, van Breskens een dood dorp zou maken, waarin behalve voor de leveranties aan het eigen dorp, voor de middenstand geen em plooi meer zou zijn, dat de ho tels bij gebrek aan gasten vrij wel geen reden van bestaan meer zouden hebben, dat de za- kenpanden aanzienlijk ïu waar de zonden dalen. Kortom, dat Breskens met een gekapitali seerd verlies van vele miljoenen guldens, zou degraderen tot een dorp zonder enige toekomst. Eind juli was het al weer twee jaar geleden dat de nieuwe veerhaven van BTeskens officieel in gebruik werd genomen. Hoe heeft Breskens nu ge reageerd op het verlies van de veer haven? Heeft Breskens inderdaad 'n compensatie gevonden in de aanleg van het kunstmatig duin? En hoe verwerkt Breskens de omschakeling als gastheer van de wachtende boot passagiers tot die van de verblijfstoe- rist? We hebben deze vragen voorgelegd aan enkele inwoners van Breskens. Hoewel er in de argumentatie van de antwoorden wel enkele verschillen van inzicht te beluisteren vielen, ble ken de heren J. A. Eekhout, burge meester van Breskens, J. W. Moor- lag, voorzitter van de plaatselijke vereniging voor vreemdelingenver keer en A. van Laarhove, voorzitter van de winkeliersvereniging en de N.V. Zeebad Breskens unaniem van mening te zijn dat de klap voor Breskens minder haard is aangekomen dan aanvankelijk werd verwacht. Minder hard Als oorzaak, daarvan noemden zij ondes! meer* het gunstige tijdstip waarop de opening van de nieuwe veerha ven plaats vond (half 1958 en dus midden in de tijd dat de toeris- ten-„industrie" met sprongen om hoog vloog), en de wijze waarop Breskens en-bloc heeft gereageerd op de plannen voor de verlegging van de aanleginrichting. Deze ac tie en reactie heeft mede geleid tot de aanleg van het kunstma tig duin. Dit kunstmatig duin, door het Rijk geschonken als een compen satie voor het geleden verlies, ligt er nog te kort om dit verlies al volledig te compenseren, maar kè.n als de mogelijkheden vol ledig worden uitgebuit een be langrijke stimulans zijn om het karakter van Breskens om te vor men tot een badplaats van bete kenis. De omschakeling van Breskens tot badplaats wordt door de ge hele bevolking op bewonderens waardige wijze opgevangen, wat met enkele nuchtere cijfers moge blijken uit het feit, dat in de pe riode eind juli tot half augustus van dit jaar gemiddeld 1875 ver- blijfstoeristen in Breskens logeer den in 64 pensions! „Er zullen ongetwijfeld mensen zijn die nadeel ondervinden van de ge wijzigde omstandigheden", zei bur gemeester Eekhout, „maar over het algemeen Is de slag bijzonder goed opgevangen. Plet belangrijkste vind ik wel, dat ik tegenwoordig nog wei nig over deze kwestie hoor moppe ren." Een vergelijking tussen vroeger en nu is moeilijk te maken. Dan zou men moeten beschikken over concre te gegevens van overnachtingen door verlate bootpassagiers, over hetgeen (Zie slot pag. 5 kol. 1 Besprekingen van Luns in de Verenigde Staten Minister J. M. A. H. Luns heeft don derdag in Washington verklaard dat hij die dag met hoge functionarissen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gesproken heeft over de Nederlandse opvattingen t.a.v. de N.A.V.O. en over de voor stellen van de Franse president De Gaulle voor Europese solidariteit. De voornaamste Amerikaanse ge sprekspartner daarbij was Foy Kohier, assistent-minister voor Euro pese zaken. Later had Luns een ge sprek met Graham Parsons, assis tent-minister voor zaken het Verre Oosten betreffende, over problemen van de Pacific en het Verre Oosten. Toen journalisten hem vroegen of ook Indonesië en Nederlands Nieuw- Guinea ter sprake waren gekomen, antwoordde Luns dat hij alle kwes ties van belang in het gebied van het Verre Oosten had besproken. BET WEER IN EUROPA Volgens de weerrapporten van gister avond 7 uur. max. temp. Den Helder, zwaar bewolkt 37 gr. Ypenburg, zwaar bewolkt 13 gr. Vlisingen, zwaar bewolkt 33 gr. Eelde, half bewolkt 21 gr. De Bilt, half bewolkt 17 gr. Twente, regenbul 20 gr. Eindhoven, regenbul 19 gr. Zuid-Limburg, regenbul 19 gr! Helsinki, onbewolkt 19 gr, Stockholm, onbewolkt 19 gr! Oslo. zwaar bewolkt 17 gr. Aberdeen, onbewolkt 34 gr. Londen, zwaar bewolkt 17 gr. Amsterdam, zwaar bewolkt 18 gr. Brussel, zwaar bewolkt 18 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt 19 gr. Parijs, zwaar bewolkt 39 gr. Bordeaux, geheel bewolkt 17 gr. Nice, geheel bewolkt 3 8 gr. Berlijn, half bewolkt 23 gr. Frankfort, zwaar bewolkt 22 gr. München, onbewolkt 22 gr. Zürich, zwaar bewolkt 20 gr. Genève, wolkbreuk 17 gr. Locamo, regen 37 gr. Wenen, licht bewolkt 19 gr. Innsbruck, geheel bewolkt 22 gr. Athene, onbewolkt 25 gr. Rome, licht bewolkt 28 gr. Ajaccio, licht bewolkt 27 gr. Lissabon, regen 22 gr. VERWACHT. AF EN TOE REGEN. Veel bewolking met tijdelijk regen of regenbuien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tossen zuidoost en oost. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 17. september Zon op 06.17 onder 18.51' Maan op 02.21 onder 17.18

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1