PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LEGER NEEMT MACHT IN KONGO OVER Zeeuwse paarden in Den Bosch op reserveplaatsen geëindigd TWEE PARTIJEN IN REGERING TOT EINDE VAN DIT JAAR GENEUTRALISEERD VLIEGTUIG NEERGESTORT NA BOTSING BOVEN OCEAAN K0NG0DELEGATIE NIET TOT VEILIGHEIDSRAAD TOEGELATEN BET WEER IN EROP A 203e jaargang - no. 217 Dagblad, uitgave van da firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p.' p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 15 sept. '60 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60 tel. 1 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee, red. tel. 2425, adm. tel- 2094. „Om land uit chaos te redden" yf Politici krijgen tijd zich op de situatie te bezinnen Het Kongolese leger heeft gisteravond in Leopoldstad verklaard de macht in handen te hebben genomen en president Kasavoeboe, het parlement en de twee tegenover elkaar staande regeringen te hebben „geneutraliseerd" tot het einde van het jaar. De mededeling werd gedaan in een communiqué van de hand van de Kongolese stafchef kolonel Moboetoe via radio Leopold stad. Moboetoe zei dat de actie van het leger niet moest worden uit gelegd als een militaire staatsgreep, maar als een „vreedzame revolutie". Hij voegde hieraan toe dat de macht niet is overge nomen door militairen, maar dat de regering zal worden gevoerd door „Kongolese en buitenlandse deskundigen onder onze leiding om het land uit de chaos te redden". Moboetoe zei dat in dit licht het besluit van het leger moest wor den bezien om president Kasavoeboe, de beide regeringen en het parlement tot 31 december op nonactief te stellen. „De politici zullën hierdoor de tijd hebben tot een overeenkomst te geraken binnen het kader, waarvan de belangen van dit land beter kunnen worden gediend", aldus kolonel Moboetoe. de avond het parlement een verga derverbod van een maand opgelegd. Hierop commentaar leverend, zei de premier van de tegenregering Jo seph Hep dat het leger een grote rol zou spelen in de oplossing van de crisis. Hij maakte voorts bekend Loemoemba vertrokken Functionarissen op het vliegveld Ndjili bij Leopoldstad hebben gezegd dat premier Patrice Loemoemba Leopoldstad heeft verlaten en naar Stanleystad ls vertrokken. Stanley- stad is de hoofdstad van de Oostpro vincie, bolwerk van Loemoemba's na- tionale Kongolese beweging. In zijn verklaring voor radio Leo poldstad wees Moboetoe op de ern stige sociale, economische en finan ciële toestand van de jonge republiek. Hij zei dat iedereen zou kunnen be grijpen dat het leger was aangewe zen om deze tproblemen op te lossen. President Kasavoeboe had eerder op Toto De Eerste Kamer heeft het wets ontwerp afgewezen, waarbij aan de toto een nieuwe wettelij ke basis zou worden, gegeven. Nu zal de toto het dus blijven doen met de oude wankele basis, die eigenlijk niet helemaal strookte met de be staande wetgeving. Dat op zichzelf is niet zo prettig voor de toto-organi sators, maar zij hebben al zo lang op een wankele basis gewerkt, dat ze daarmee toch wel enige tijd kun nen voortgaan. En dat kunnen ze ze ker wanneer ze de juiste samenwer king weten te vinden met de minis ter van justitie. Niets belet immers naar onze me ning deze minister om met de Sportfederatie een afspraak te ma ken voor het vasthouden aan het toto-compromis met de hoofdprijs van 50.000. De Eerste Kamer heeft wel de nieuwe wettelijke regeling van dat toto-compromis verworpen, maar zij heeft er geen nieuwe rege ling voor in de plaats gesteld en zij kan dat ook niet. Dus kan de minis ter op grond van de oude bepalingen elke door hem gewenste maatregel treffen, al blijft de basis voet die maatregel enigszins aanvechtbaar. Belangrijker dan de vraag hoe het met de toto zal gaan is de vraag hoe het thans staat- met het kabinet-De Quay. De minister van justitie i3 nog niet afgetreden en het is ook niet duide lijk óf hij wel zal aftreden. Het is ook niet bekend hoe het kabinet als geheel de toto-debacle opneemt. Wel is het duidelijk, dat achter de politie ke spanning die zich zo opmerkelijk demonstreerde in de jongste Eerste- Kamerzitting, meer moet zitten dan alleen de toto-affaire. Het is een publiek geheim, dat men in de politieke partijen, die mee werkten aan de samenstelling van het kabinet niet onverdeeld tevreden is over alle ministers. Er zijn, zo zegt men (vrij unaniem), zwakke figuren in het kabinet en er kan te eniger tijd wel over het vervangen van enkele zwakke figuren gepraat worden. Vooral in V.V.D.-kringen is vrij duidelijk gevraagd om een bete re bezetting van bepaalde ministers posten. Wanneer zich nu in de Eerste Ka mer het geval voordoet, dat de V.V.D.-fractic unaniem tegen de toto-wetgeving stemt, en daarmee die wetgeving verijdelt, dan zoèkt men naar diepere drijfveren. Aangenomen moet toch worden, dat die Fractie niet om zo'n onbeduiden de zaak als de toto aan een minister en dus aan de regering de voet wil dwarszetten en een kleiné crisis wil uitlokken. Ook is liet bepaald op zienbarend, dat deze fractie unaniem tegen het wetje stemde, terwijl de V.V.D.-fractie in de Tweede Kamer unaniem vóór het wetje stemde. Waarom ontneemt in dit geval de Eerste-Kamerfractie de „politieke" leiding aan da Tweede-Kamerfractie (Zie slot pag. 3 kol. 1) tor Loendoela zou opvolgens als op- {lerbevelhcbber van het Kongolese eger. Deze mededeling gaf onmiddellijk aanleiding tot de veronderstelling dat Moboetoe de zijde had gekozen van president Kasavoeboe. Loendoela staat bekend als een aanhanger van Loemoemba. Verleden week gaven beide legerleiders tegenstrijdige or ders aan de Kongolese soldaten die Loemoemba begeleidden bij zijn ver geefse poging om het gebouw van radio Leopoldstad binnen te dringen toen dit onder beheer van de Vere nigde Naties stond. Bescherming In zijn verklaring zorgde Moboetoe ervoor geen bepaald standpunt in te nemen. Hij deed een beroep op de bevolking om kalm en rustig en aan het werk te blijven. „Het leger zal bescherming van personen en eigen dommen verzekeren", aldus Moboe toe. Hij zei dat nan het einde van het „korte revolutionaire tijdperk" elkeen het leger zou billijken en hebben ingezien dat het door in 's lands zaken in te grijpen „de eer van Kongo had gered en het land goed gediend". De thans dertigjarige Joseph Moboe toe werd geboren in Lisala in het noorden van de equatoriale provin cie aan de Kongo rivier. Hij had ze ven jaar gediend in de Force Pu- blique toen hij zich op het terrein van de journalistiek begaf. Tijdens zijn diensttijd studeerde Mo boetoe op de kantooradministratieve afdeling van de kaderschool in Loe- loeaburg. In de herfst van 3956 verliet hij het leger en werd hij lid van de re dactie van twee kranten in Leopold stad. Ook is hij een jaar werkzaam geweest bij „Inforcongo", de infor matiedienst voor Kongo van de Bel gische regering. De fokgroep van de Stallen De Dob- belaere uit IJzendijke voor de tribu ne op het terrein van de veemarkt hallen in Den Boschop de jaarlijkse tentoonstelling van de Koninkijke Vereniging ,^Het Nederlandsche Trekpaard" werd de groep eerste. Voor de zestiende achtereenvolgende maal kwam de beste groep uit deze Zeeuws-Vlaamse stallen. Foto P.Z.C.). In Brussel Eerder in dit jaar was Moboetoe in Brussel waar hij een ronde tafelcon ferentie bijwoonde over economische en financiële vraagstukken als lid van de Nationale Kongolese Bewe ging. Toen Loemoemba zijn eerste Kongolese regering vormde, nam hij er Moboetoe in op als staatssecreta ris toegevoegd aan het bureau van de premier. Later benoemde hij hem tot Kolonel en chefstaf van het Kon golese leger. Premier Loemoemba deed gisteren eerder op de dag nog een beroep op het leger om hem te steunen. Hij deed dit in een radiorede. Hij ont sloeg daarna de directeur-generaal van het radiostation. OP VOORSTEL VAN AMERIKA Ghana wil subcommissie naar Kongo sturen Woensdagmiddag begon in New York een zitting van de Veilig heidsraad over Kongo. De voorzitter, de Italiaan Egïdio Ortona, opende de zitting, met vertgeenwoordigers van Joego slavië, Indonesië, Ghana, Guinee en Marokko uit te nodigen de zitting bij te wonen. Deze lan den zijn geen lid van de raad, doch hebben verzocht te mogen deelnemen aan het debat over Kongo. Vervolgens vestigde Ortona de aandacht van de raad op tele grammen uit Kongo, waarin om deelneming van twee elkaar vij andig gezinde delegaties werd verzocht delegaties onder lei ding van Thomas Kanza, als vertegenwoordiger van premier Loemoemba, en van minister van buitenandse zaken Justin Bomboko, als vertegenwoordi ger van president Kasavoeboe. Onmiddellijk bracht de Rus Zorin be zwaar in tegen toegang voor Bombo ko. De Rus zeide dat de raad alleen Kanza diende toe te laten. De Amerikaan James Wadsworth op perde dat de Veiligheidsraad noch de delegatie van Loemoemba noch die van Kasavoeboe tot de vergadering toe zou laten. Dit voorstel werd zon der hoofdelijke stemming aangeno men. De staatsgreep van het Kongolese le ger in Leopoldstad, officieel beschre ven als een „eenvoudige, vreedzame revolutie" en niet als een militaire staatsgreep, maakte de vraag welke delegatie de wettige vertegenwoordi ging van Kongo kon worden ge noemd, nog moeilijker te beantwoor den. Niettemin hield de raad zich er de gehele dag mee bezig. E» ontstond onenlghoid over de weigering van de voorzitter, Egi- dio Ortona van Italië, de Guinese vertegenwoordiger geen lid van de raad toe to staan het woord te voeren over de vraag welke Kongolese delegatie een zetel zou worden verleend. Rusland en Polen trachtten vergeefs een stemloze zetel voor de Guinese vertegenwoordiger, Caba Sory, te verkrijgen, maar de raad hield zich aan Ortona's standpunt dat niet-le- den, die zonder recht van stemmen uitgenodigd werden deel te nemen aan een debat, niet het recht hadden Twee zesmotorige straalbommenwer- pers, van het type IÏ-47, behorend tot de Amerikaanse luchtmacht, zijn gis termorgen op ongeveer 550 km ten westen van Ierland boven de Atlanti sche Oceaan met elkaar in botsing gekomen. Een van de toestellen maakte een noodlanding op zee, het andere vloog ondanks de schade die het had opgelopen, naar de luchtha ven Shannon in Ierland, waar het vei lig landde. Kapitein J. Brennon, de vlieger van de tweede B-47 zei na de landing, te geloven, dat de hele bemanning van de andere bommenwerper was omge komen. Hij vertelde, dat het erg mis tig was op het moment, dat de bot sing gebeurde en „dat zij het andere om over procedure-kwesties te spre ken. De uitslag van de stemming over het al dan niet het woord geven aan Gui nea was 5 tegen 4. waarbij Argenti nië en Ecuador zich van stemmen onthielden. Tunesië en Ceylon stem den met Rusland en Polen voor het voorstel Guinea" het woord te geven. Wadsworth drong erop aan dat een resolutie of resoluties over de toe stand in Kongo met „de grootste spoed" zouden worden behandeld. De Ghanese vertegenwoordiger, Alex Quaison-Sackey, die uitgenodigd was om zonder recht van stemmen aan het debat deel te nemen, was ervoor een subcommissie naar Kongo te zen den. Hij deelde United Press Interna tional mede, dat hij bereid was een resolutie in te dienen inzake het zen den van een commissie van zes man om tussen Kasavoeboe en Loemoemba te bemiddelen. De commissie zou bestaan uit twee Afrikanen, een Aziaat en een Zuid amerikaan, en waarschijnlijk een Ier en nog iemand anders. vliegtuig alleen maar zagen verdwij nen". De twee toestellen die met elkaar in de lucht in aanraking kwamen, vlo gen in een formatie van drie. Zij wa ren op weg van de Amerikaanse basis Plattsburgh bij New York, naar de Engelse luchtmachtbasis te Brize Norton. Het was nog niet bekend hoeveel mensen zich aan boord bevonden. Op de foto zien we het teruggekeer de toestel op de startbaan: duidelijk is te zien hoe de motorgondel rechts verwrongen aan de vleugel hangt. COSTAUD VAN SOESTERHOF KAMPIOEN Fokgroep van stallen De Dobbelaere IJzendijke voor zestiende maal eerste DUIZENDEN ZEEUWEN zijn er in 's-Hertogenbosch getuige van geweest, dat twee Brabant se paarden op de 28e Nationale Trekpaardententoonstelling om hangen werden met de kampi oenspredikaten... Wat nog niet eerder was gebeurd: zowel een Brabantse hengst als een Bra bantse merrie werden tot de mooiste Nederlandse trekpaarden van 1960. Zoals dinsdag voorspeld: Costaud van Soesterhof, de zesjarige bruinschimmel uit Stiphout bleek voor de Zeeuwse hengsten onbereikbaar. Bij de merriën was de hoogste eer voor de 7-jarige Herdine van Costaud uit Dorshout-Veghel eveneens een bruinschimmel en evenals de kam- {lïoen bij de hengsten een afstamme- inge van het legendarische paard „Costaud de Marche", dat op voor bije trekpaardententoonstellingen In Den Bosch vele successen boekte. Toch waren er twee prachtige paar den die de Zeeuwse eer hooghielden: zowel de reserve-kampioen als de re serve-kampioene werden in Zeeland gefokt. Reserve-kampioen werd namelijk René van Tonenhof, een vierjarige bruinschimmel uit de stallen van Serrarens uit Ossenisse, ook al een zoon van Costaud de Marche! Het legendarische paard ls dood en de zin van het gebeuren daar voor de overvolle tribunes aan het terrein van de veemarkthallen zou het goe de dier uiteraard zijn ontgaan, maar ook de reservekampioene Costaud van Bergerhoef een zevenjarige bruinschimmel-merrie van M. L. M. Ysebaert-van der Linden uit Axel was een dochter van Costaud de Marche... De 1960-tentoonstelling van de Ko ninklijke Vereniging „Het Neder landsche Trekpaardr' ls derhalve als een Costaud-aangelegenheid de ge schiedenis ingegaan.... Successen En mochten dan slechts de reserve- kampioenen uit Zeeland komen er waren nog voldoende Zeeuwse suc cessen om de „Nationale" van 1961 met vertrouwen tegemoet te zien. Getuige bijvoorbeeld de fraaie fok- gToep van de stallen De Dobbelaere uit IJzendijke waarmee voor de zes tiende achtereenvolgende maal de wisselbeker van de stad 's Hertogen- boseh werd gewonnen. Deze categorie is nu zestien maal in het programma opgenomen geweest en evenzovele malen kwam de mooi ste groep uit de stallen De Dobbe- (Zie slot pag. 5 kol. 3) Unilever heldert misverstand op De raad van bestuur van Unilever deelt mee: ,3>"j een onderhoud met de minister van sociale zaken en volksgezondheid is ons gebleken, dat do directeur-ge neraal van de volksgezondheid uit do mededelingen, die wij hem op 29 augustus j.l. hebben gedaan, niet heeft afgeleid in welke mate bij bet fabricageproces de vermenging van Planta met de nieuwe emnlgator met andere margarinemerken heelt kun nen optreden. Met name niet, dat een klein gedeelte van de „Planta rood" in een percen tage boven de 50 met andere mar garine ls vermengd en evenmin dat een grotere hoeveelheid „Planta-rood" tot een maximum van 25 gemid deld echter 9 eveneens met andere margarine is vermengd. Wij stellen er prijs op uitdrukkelijk te verklaren dat wij het ten zeerste betreuren, dat de door ons gegeven beschrijving van de mogelijkheid van vermenging, naar thans blijkt, hiertoe aanleiding heeft gegeven. Het weer in Europa volgens de weerrap- porten van gisteravond 7 uur: Den Helder, zwaar bewolkt Ypenburg, zwaar bewolkt Vlissingen, half bewolkt Eelde, geheel bewolkt De Bilt, onweer Twente, zwaar bewolkt Eindhoven, iiebt bewolkt Zuid-Limburg, onbewolkt Helsinki, geheel bewolkt Stockholm, onbewolkt Oslo. zwaar bewolkt Kopenhagen, onbewolkt Aberdeen, regen Londen, regen Amsterdam, onbewolkt Brussel, half bewolkt Luxemburg, licht bewolkt Parijs, zwaar bewolkt Bordeaux, zwaar bewolkt Grenoble, licht bewolkt Berlijn, onbewolkt Nice, half bewolkt Frankfort, onbewolkt München, onbewolkt Zürich, licht bewolkt Genève, licht bewolkt Locamo, geheel bewolkt Wenen, onbewolkt Innsbruck, onweer Belgrado, onbewolkt Athene, onbewolkt Rome, half bewolkt Ajaccio, half bewolkt Madrid, regenbui Mallorca, zwaar bewolkt Max. temp. 39 gr. 20 gr. 19 gr- 37 gr. 39 gr. 3G gr. 21 gr. 20 gr. 38 gr. 20 gr. 36 gr- 18 gr. 33 gr. 39 gr. 19 gr. 21 gr. 18 gr. 20 gr. 26 gr- 22 gr. 24 gr. 23 gr. 21 gr. 20 gr. 21 gr- 20 gr- 20 gr. 21 gr. 21 gr. 22 gr. 24 gr. 27 gr. 25 gr. 29 gr- VERWACHT. ZUIDELIJKE WIND. Half tot zwaar bewolkt en plaatselijk wat regen. Matige tot vrij krachtige zuidelijke wind. Dezelfde temperatu ren als gisteren of iets lagere. ZON EN MAAN 16 september Zon op 06.33 Maan op 01.22 onder 18.31 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1