FOCKINK Tjoba nu reeds zeker van kampioenschap DE BESTE BESSENJ BESSEN VAN De avonturen van Stikkeltje en Bruunke VOLDOENDE BELANGSTELLING VOOR TOTO-NIEUWE-STIJL ONBEKENDE ETHIOPISCHE ATLEET WINT MARATHON DISTRICTSHANDBAL LEVERDE GEEN VERRASSINGEN OP DINSDAG 13 SEPTEMBER 1960 PROV 1 N Cl ALE ZEEUWSE COURANT 13 ■5 COMPETITIE ZEEUWSE KORFBALBOND Zeelandia kampioen bij adspiranten C In de eerste Idas van de Zeeuwse Korfbalbond is de strijd nu vrijwel beslist. Tjoba heeft nog: slechts een punt nodig: uit de resterende twee wedstrijden, terwijl Olympia de dans om de laatste plaats wel niet meer ral kunnen ontspringen. Zelf verloren de Wilhelminadorpers van Togo met 28 en Elto wist de uitwedstrijd tegen Blauw Wit in een zege om te zetten, waardoor dc stand van de laatste drie als volgt is: Blauw Wit 12—6, Elto 12—5, Olympia 12—2. Zoals gebruikelijk maakte Tjoba er dubbele cijfers van endit nog wel tegen Animo, dat zeker geen ge makkelijke tegenstander is. In 2A handhaafde Swift 3 zich in de kopgroep, al waren de cijfers tegen het bezoekende Elto 2 lang niet over tuigend. Het werd een doelpuntrijke wedstrijd: 75. Ondo wist in de Scheldestad een 37 overwinning te behalen, hetgeen in de verwachting lag, daar Vedo in de competitie toch wel tegenvalt. In 2B ging Tjoba 2 voort op het pad der overwinningen en het belooft hier "een spannende eindstrijd te wor den tussen Tjoba 2, Zeelandia en Luc- tor. De stand aan de kop is nu: Tjo ba 2 1019. Zeelandia 1119 en Luctor 1118. De groenwitten zagen kans om thuis W.K.V. met 112 te verslaan zodat ze nog steeds de bes te plaats innemen. ïn SA speelde Zuidzande het klaar om het vijfde gelijke spel le behalen, ditmaal in do uitwedstrijd tegen Dos '55 (83). Dezelfde score be reikten Swift 6 en Swift 5 in hun on derlinge wedstrijd. Zuidwesters 2 moest alle zeilen bijzetten om ïn Westkapelle de punten te veroveren, maar het lukte tenslotte toch (36) waardoor ze wederom de bovenste plaats bezetten. Ze hebben namelijk 24 punten uit 13 wedstrijden, gevolgd door A.K.C. met 19 uit 11. Er is dus nog van alles mogelijk. Het parcours van de Terneuzense Havenrondetelt een viertal scher pe bochten rondom het oude vis sershaventje. Hier neemt het nog gesloten peloton de eerste van dé ze bochten vanaf de Blokken op weg vaar de Scheldekade. Op de achter grond de Terneuzense watertoren. In 3B wist V.Z.O.D. van Tjoba 3 té winnen, waardoor zij vlak achter de leiders blijft, terwijl Vios 2 thuis met Blauw Wit 2 afrekende, het werd in Krabbendijke zelfs 83. Bij de adspiranten A won Swift A van Swift B met 25 en de eerste ploeg heeft nog een punt nodig uit de twee resterende wedstrijden om de kampioensvlag te kunnen hijsen. Vorige week is niet vermeld de wed strijd ZeelandiaW.K.V., die de thuisclub een 42 zege opleverde. Verder wisten de adspiranten van Zeelandia de beslissende uitwed strijd tegen Volharding in een 13 overwinning om te zetten, waardoor deze ploeg het kampioenschap in af deling C behaalde. Ongetwijfeld is het terecht gekomen bij de ploeg, die het beste korfbal liet zien. 0 De advocaten van Gaston Dominicl, de thans 84-jarige Franse boer die ln 1954 wegens moord op de familie Drummond ter dood werd veroordeeld, gratie kreeg en dit Jaar op quatorze juillet van am nestie profiteerde en op vrije voeten kwam, hebben op grond van nieuwe ge gevens een verzoek om een nieuw proces ingediend. Zeeland Sport - R.C.S. 1-0 Zeeland Sport behaalde ln een door beide partijen slecht gespeelde wed strijd een verdiende 1—0 overwin ning op R.C.S. Zeker driekwart van de wedstrijd speelde zich op do R. C.S.-hclft af, maar de Souburgso de fensie waarin spil De Kraker excel leerde gaf weinig kansen weg. De kansen die er ongetwijfeld toch wel waren, werden door slecht schie ten onbenut gelaten. De opzet van de Zeeland Sport aanvallen, die alle door het midden gingen, strandden op de stug spelende De Kraker. Toch kwam R.C.S. het eerst dicht bij een doelpunt, toen een schot van de rechtsbinnen Kerkhoven buiten bereik van de Zeeland Sportdoelman op de paal belandde. Voordien had den Klopmeijer en Van Maris over het R.C.S.-doel geschoten. Na de rust werd het overwicht van Zeeland Sport nog iets groter. Maar wat beide partijen ook probeerden de beide achterhoedes gaven geen kansen weg. Pas in de laatste mi nuut kon linkshalf Dex Langendijk, die een slecht weggewerkte bal van de R.C.S.-defensie op doel schoot, de enige goal van deze ontmoeting op zijn naam zetten. De wedstrijd werd sportief door bel de partijen gespeeld, alleen de R.C. S. linksbuiten Van Rosevelt ging zich aan onsportiviteit te buiten, door bij een ingooi de bal moedwil lig In hot gezicht van de Zeeland Sport-midvoor Nol Schuit te gooien. 0 Do dochter van de Amerikaanse zan ger-acteur Frank Sinatra, Nancy, Is in Las Vegas in het huwelijk getreden met de zanger Tommy Sands. Nancy is twin tig jaar. Haar vader was bij de plechtig heid aanwezig. BRIEF AAN EERSTE KAMER Reeds ruimere inzet dan op vroegere K.N.V.B.-pooI Het Nederlandse volk heeft voldoen de belangstelling voor de sporttoto in zijn nieuwe vorm. Dat schrijft dc Nederlandse sportfederatie en bet comité van instellingen voor overleg inzake sportprijsvragen in een brief aan de Eerste Kamer met gegevens over de gang van zalten bij de voet baltoto, welke momenteel door hen wordt georganiseerd. Tevens delen zij bun visie mee ten aanzien van de toekomstmogelijkheden van een overeenkomstig de bepalingen van een wetsontwerp tot wijziging van de loterijwet te organiseren voetbal pool. Aan dit schrijven is het volgende ont leend: De omzet van de eerste toto op 28 augustus bedroeg ruim 340.000. terwijl de daarop volgende week reeds een omzet werd bereikt van ruim 543.000. Ecu en ander bewijst naar onze me ning, dat het Nederlandse volk vol doende belangstelling heeft voor de toto in zijn nieuwe vorm, hetgeen nog wordt onderstreept door het feit, dat reeds de eerste dagen van sep tember meer dan 600.000 deelnemers werden geregistreerd. Ter vergelijking diene dat de om zet van do R.N.V.B.-voetbalpooI in do eerst© tweo weken van hot seizoen 3959/1960 respectievelijk bedroeg circa f 291.000.— ,f 354.000.—. Mede op grond van het bovenstaande zijn de ondertekenaars van het schrijven de overtuiging toegedaan dat do belangen, die zij respectieve lijk op het gebied van de sport, het maatschappelijk werk, de volksge zondheid en de cultuur met be trekking tot de sporttotalisator vertegenwoordigen, op de beste wijze zullen worden gewaarborgd wanneer het hun mogelijk wordt gemaakt op de hierboven bedoelde wijze hun sa menwerking te continueren. Met de nationale vereniging Caritas is volledig overeenstemming bereikt ten aanzien van de liquidatie van de ze pool. Duitse coureur in Oostenrijk verongelukt De 40-jarige Duitse autorenner Wal ter Hiiderle is verongelukt tijdens de race om de Oostenrijkse bergprijs op de Gaisberg. Zijn Porsche Carrera schoot van de weg en reed een parkeerplaats op. Bij de ontstane botsing werd Hader- le zo zwaar gewond, dat hij in de ambulance op weg naar het zieken huis is overleden. De wedstrijd werd stopgezet. Swift won van Haagse G.K.V. Het eerste twaalftal van Swift speel de zaterdag tegen G.K.V. uit Den Haag in de tweede klasse van de K.N.K.B. Swift won deze uitwed strijd verdiend met 46. Het was een technisch goed gespeelde wed strijd, die op een behoorlijk peil stond. Uit de ruststand 14 blijkt dat Swift in de eerste helft een be hoorlijk overwicht had. Reeds na twee minuten wist Bert de Vries met een fraaie doorloopbal het eerste Swiftpunt te scoren. Nauwelijks een minuut later was het zijn clubge noot Ger Schoon, die er met een ver schot 20 van maakte. In de twaalfde minuut scoorde G.K. V. het eerste tegenpunt. Na goed voorbereidend werk van Mop de duurde nu 24 minuten voordat Jan Maljers kans zag de stand op 41 tc brengen. Het derde aanvalsvak waarin hij speelde zette zijn aanval len namelijk iets te doorzichtig op. In de twintigste minuut na de rust bracht G.K.V. dc stand door een strafworp op 24. Dc strijd ging toen vrijwel gelijk op. Vier minuten later echter bracht Ger Schoon de stand op 25. Direct daarop maakte Lien Meliefstc er zelfs 26 van, in een aanval die goed gecombineerd en ln een hoog tempo opgezet werd. Voordat er vijf minuten verlopen waren zagen de G.K.V.-ers echter kans de stand nog op 46 te bren gen, waarmee het einde kwam. Swift won deze goed geleide wed strijd verdiend, aangezien alleen in de eerste minuten na de rust G.K. V. even gevaarlijk leek te worden, en Techta... HEIN CUJE is weer genezen van zijn blessure een scheurtje in zijn borstbeen die hij in Eindhoven tijdens de Nederlandse kampioenschap- m pen opliep, toen hij een kogel tegen de borst kreeg. En direct n al steekt hij weer in een uit- stekende vorm, want zondag M werd hij in Rotterdam zo- M als we gister al konden mei- den Nederlands kampioen op de 8000 meter steeple cha- se. De Middelburgse atleet (rechts) staat hier op het s punt met een sprong de sloot f= in het parkoers te overbrug- rn gen. «iiiiiiiiiiiiiiim^ Zeeuwse deelname aan ruiterkampioenschappen Nu de Zeeuwse ruiterkampioenschap pen te Heinkenszand geen doorgang hebben gevonden, heeft het bestuur van de Gewestelijke Bond voor Zee land van de landelijke Rij verenigin gen besloten een afvaardiging naar de landskampioenschappen te sturen, die op 13 en 14 september te Utrecht worden verreden. Door middel van loting zijn de volgende ruiters aan gewezen: dressuurproef individueel: klasse M: J. Munters (Oranjeruitcrs) met Fantast; dressuurproef voor achttallen klasse L: eerste achttal van de Schouwse Ruiters te Drel-, schor. 42 KILOMETER OP BLOTE VOETEN Nederlander Frans Kunen op de 36ste plaats Zaterdagavond heeft een volkomen onbekende atleet in de olympische recordtijd van 2 nur, 15 minuten en 16,2 seconden de gouden medaille op het nummer marathon veroverd. De olympische kampioen Abebe Bi- kila vertelde na afloop dat hij 28 jaar was, persoonlijk lijfwacht van keizer Haile Selassie van Ethiopië. Zijn co ach, onder wiens persoonlijke leiding hij slechts vier maanden heeft traind is de Fin Onni Niskanen. kila vertelde voorts, dat hij slechts drie jaar loopt en nog nooit eerder op een internationale wedstrijd van allure is uitgekomen. Flambouwen Deze marathon van Rome zal de ge schiedenis ingaan ais een der zwaar ste die ooit verlopen Is op de moder ne Olympische Spelen. Om precies half zes vertrokken de 68 atleten van het Capitool. Na 10 kilometer leidde do Marokkaan AUal Saoedi voor de Brit Arthur Keilly, de Ethi opiër Abebo Blkila, terwijl de titel verdediger de Fransman Alain Mi- COMPETITIE WEER GESTART Hellas-dames liepen wel hard van stapel Begunstigd door zomerweer werd een aanvang gemaakt met de com petitie. Bij de dames werd een goe de en spannende wedstrijd gespeeld tussen Hellas en E.B.H.V. Hellas liep hierbij hard van stapel en nam bij de rust een voorsprong van 6 2. Maar daarna nam E.B.H.V. het initiatief over en vijf minuten voor het einde stonden zij voor met 67. Hellas herstelde zich en won nog op het nippertje met 87. Zowel S.O.A. als Tachas hebben niet veel plezier van hun eerste wed strijd in de district eerste klas ge had. Marathon overtuigde duidelijk wat doelpunten maken was. Liefst negen maal moest de keepster van S.O.A. de bal uit het net halen. Hier tegen stelden zij slechts vier doel punten. Tachas lijkt ons sterkerder toe dan S.O.A. Wel verloren zij met 31 van Zeeland Sport, maar het spel van Tachas had meer inhoud. Maar Zeeland Sport liet niet met zich spotten en won verdiend ln een goed gespeelde wedstrijd. Ook Hon- tenisse was niet opgewassen tegen het geroutineerde spel van Walche ren. Met open aanvallen en afgerond aanvallen kreeg Walcheren, Honle- nisse gemakkelijk onder de knie. In de heren eerste klasse viel de grote nederlaag van Volharding op tegen Tonido. Tonido dat eni ge verjonging in haar team had toegepast, had hier veel plezier van. want er zat behoorlijk veel vaart in hun ploeg. E.M.M. en Volt was een meer spannende dan goede wedstrijd. Bij Volt viel het bijzonder goede spel van Mols op. De prima leidende heer Karsuyser floot voor de laatste maal, toen juist Volt één doelpunt voor stond en hiermde bad Volt twee puntjes verdiend. Dat Marathon het niet gemakkelijk zou krijgen, lag in de verwachting, maar dat het nog met 108 verloor, viel wat tegen. Hellas bleek onvol doende getraind te zijn. Hadden zij met de rust nog een voorsprong van 32. Daama was Hellas nergens meer en E.B.H.V. had geen moeite een 134 overwinning te behalen. In de afdeling Zeeland viel bij de dames junioren de overwinning van S1 van Hellas op Marathon op. Ook trouwens de heren junioren van Hellas scoorden er lustig op los te gen Sias. Dat bij de Tonido junioren enkele goede spelers overgeplaatst werden naar de senioren, was dui delijk merkbaar, want met liefst 11 4 werd verloren van het goed spe lende Marathon. Een bijzonder op vallende uitslag kwam bij de adspi ranten voor. waar Hellas met 380 won van Tonido. Leeftijdsverschil was hier wel heel duidelijk merk baar. moun In de tweede groep pogingen deed naar voren te komen. Hierna volgde een scherpe afdaling met direct daarop een stijging naar de top van de Raccordo Amulari, die verschillende atleten naar achteren deed vallen. Even voor Vitinia, dui zend meter voor het keerpunt had de Brit Arthur Keily de leiding ver overd op de voet gevolgd door de Belg Aureel van den Driessche die later zou uitvallen, op 22 seconden volgden toen Alal Saoedi en Benaisa Bakir (beiden Marokkanen). Abdesi- an Rhadi was de man, die na 20 km met Abebe Bikila de Belg van den Driessche en Keily, de leiding had f:enomen. n de slotfase van de strijd die in het donker werd gevoerd slechts belicht door het schijnsel van de flambou wen die door soldaten langs de weg werden omhooggehouden en waarbij de lopers slechts weinig van de on effenheden in de weg konden zien, moesten de twee reuzen van de weg, Rhadi en Bikila, uitmaken wie de uiteindelijke winnaar zou zijn. HCt werd Abebe Bikila, de man die van geen wijken wilde weten en toonde uit welk een taai en sterk hout hij is gesneden. Onze landgenoot Frans Kunen ein digde leeggelopen op de 36e plaats in 2 uur 31 minuten en 25 seconden en kon slechts met moeite uitbrengen toen hij door de chef de mission Cees Kerdel, de heer Van Lier en de chef d'equipe van de Nederlandse atle- tiekploeg Jo Moerman in de gereed staande wagen werd geholpen, dat het verschrikkelijk zwaar was ge weest. De uitslag van de marathon (42 km 195 m) luidt: 1 Abebe Bikila (Ethio pië) 2 uur 15 minuten en 16.2 sec.: 2 Abdeslem Rhadi (Marokko) op 25 sec.; 3 Barry Magee (Nw.-Zeeland) op 2 min. 1 sec.; 4 Vorobiev Constan- tin (Rusl.) op 3.49; 5 Serge Popov (Rush) op 3.59: 6 Tige Togersen (De nemarken) op 5.47; 7 Wargina Abebe (Ethiopië); 8 Benissa Bakir (Marok ko); 9 Osvaldo Suarez (Argent.): 10 Franjo Skrinjar (Z.-SI.); 11 Rumian- cey (Rush); 12 Mihalic (Z.-SL): 33 James (Z.-Afr.); 14 Kantorek (Tsj- 81.); 15 Gomez (Argent.); 16 O'Gór- man (Gr.-Brit.); 17 Navarro (Span je); 18 Julian (Nw.-Zeeland): 39 Kelly (V.S.); 20 Lee Chang (Korea). Onze landgenoot Frans Kunen eindig de als 36e. 51. „Als jij nu uitkijkt naar een wit logement, clan kijk ik uit naar een grote kastanjeboom!" stelt Stikkel tje voor.... De vriendjes kijken links „Tuut.tuut!" Ze springen vlug op zij voor een auto, die hen achterop rijdt; ze lopen in gedachten midden op de weg! „We moeten ons wat meer schuilhouden", zegt Stikkeltje. „Als dit do auto van de oplichter was geweest, had hij ons gezien en dan kregen we hem nooit!" „Da's waar!" knikt Bruunke. „O, kijk: daar op dat pleintje staat een gróte kastanje!" wijst Stikkeltje. „Met een wit logement er achter!" ziet Bruunke. Ze gaan er naar toe. Real Madrid in Spaanse competitie verslagen Atletico de Madrid lieeft zijn eeuwige rivaal „Real Madrid", zondag met 10 verslagen in de openingsronde van dc Spaanse voetbalcompetitie. Alfredo Dl Stefano, die een week ge leden nog had geholpen Penarol uit Montevideo te verslaan en zo met 51 de wereld-voetbalbeker naar Madrid te halen, was wegens een blessure niet op zijn mid voorplaats en de sup porters van Real wijten aan dit feit het onverwachte resultaat van de wedstrijd. Voor de heren van Atletico was het een buitengewoon goede wedstrijd en het Metropolitano-stadion heeft staan trillen van de kreten der supporters. Kanaaltocht mislukt, maar toch een record De 21-jarige botelcmployee uit Dover Rosemary George heeft baar poging om over Het Kanaal te zwemmen op het nippertje zien mislukken. Ze had zich zaterdagmorgen vroeg te Dover te water begeven en kwam zo dicht bij de Franse kust - minder dan 401) meter - dat sommige persbureaus baar slagen al wereldkundig maakten. Maar die laatste enkele honderden meters waren te veel voor de uitge putte Rosemary die vlak bij de kust niet meer kon. Aangezien haar volg boot in de duisternis op een zand bank was gelopen werd ze aan boord van een kleine jol naar Calais ge bracht. Maar al was dan de poging mislu)|, ze was meer dan 21 uur in zee ge weest. En dat betekende een nieuw- offieieui-wereldrecord voor dame*.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 9