Robur start dit jaar opvallend sterk BEVELANDEN VAN VROEGER IN G0ESE MUSEUM TOT LEVEN AANBOD TOT SCHADEVERGOEDING WERKTERREIN ZEEUWS BUREAU ALCOHOLISME UITGEBREID 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 13 SEPTEMBER 1960 ZEEUWS AFDELINGSVOETBAL Doelpuntenmachine weer op toeren bij Jong Ambon In de eerste klas A van het Zeeuwse afdelingsvoetbal lieeft Robur de lei ding veroverd want de Goesenaren, de vorig jaar een beslissingswed strijd nodig hadden om zich te hand haven, lieten de zege van vorige week volgen door een 35 overwin ning in en tegen Groede. Hansweert- se Boys herstelde zich van de vorige week gedane misstap door Aarden burg met 38 te verslaan. Noorman nen kwam niet 31 over de Sluis kil-hindernis en Patrijzen liet via een 04 zege in Sclioondïjke weten, dat ook dit jaar weer een gooi naar de titel zal worden gedaan. Het pas gedegradeerde 's-Heer-Arendskerke deed het al niet beter dan vorige week Hansweertse Boys, want ook hun eerste optreden, een uitwedstrijd tegen Vogelwaarde, leverde een desillusie op (41). Walcheren be gon met een indrukwekkende 113 overwinning op Hoofdplaat. In de eerste klas B leed Burgh II op eigen veld een 25 nederlaag tegen Brouwershaven en werd Zierikzee III tegen Dreischor finaal van de kaart gespeeld (10—0). In de reserve eerste klas versloeg Terneuzen II de Biervliet-reserves (30) en slaagde Zeelandia II erin Luctor II met lege handen achter te laten (25). Clinge II had niet de minste moeite met Hansweertse Boys II (08) en ook Zeeland Sport III won gemakkelijk van Breskens II (63). R.C.S. II bleek thuis juist iets te sterk voor Oostburg II (21). In de 2e klas A blijkt de doelpun tenmachine bij Jong Ambon weer op toeren te komen. Met niet min der dan 118 werd het thuisspe- lende Aardenburg II vermorzeld. IJzendijke klopte Domburg met 40 wat de badplaatsbewoners wel tot de overtuiging zal hebben gebracht, dat zelfs in deze klas met een ondergeschikte rol ge noegen zal moeten worden geno men. Corn Boys III zorgde voor een half dozijn doelpunten tegen Zuidzande waar de thuisclub niets tegenover kon stellen (06). Vlis- singen V won met 52 van Schoondijke II en Retranehement boekte zijn tweede overwinning door Philippine met 31 te ver slaan. In 2 B nestelde Zeeland Sport IV zich via een 30 overwinning op Yerseke II in de kopgroep. Volhar ding liet zich door Steen n de winst niet ontnemen (34) en Terneuzen m leed ook nu weer een nederlaag, ditmaal tegen Robur II (21). Krui- nïngen startte met een 25 overwin ning op Patrijzen II, terwijl Kwa- dendamme geen moeite had om Kort- gene onder de voet te lopen (121). In 2 C blijkt Renesse II hoge ogen te gaan gooien. De 9—0 uitslag van vorige week werd nu gevolgd door een 07 zege op Brouwershaven H. SVOWK won ook zijn tweede wed strijd, ditmaal met 14 van Zonne- maire II, waarvoor Zonnemaire I revanche nam tegen SVOWK II (3—5). In de 3e klas A trokken ook de Uzendijke-reserves tegen die van Domburg aan het langste eind (5 1). Hoofdplaat H demonstreerde ook tegen Breskens H zijn schotvaardig heid (51). Jong Ambon H bereik te zijn eerste succes in dit seizoen door Bliervliet II te verslaan (53). terwijl Groede H, getuige de 83 uitslag, geen moeite had met Re tranehement n. Noormannen IJ en Walcheren II deelden de buit eerlijk (5—5). Mevr. Vreeken Nederlands beste schaakster Mevrouw C. Vreeke uit Vlaardingen heeft de beslissingsmatch om het dameskampioenschap schaken van Nederland tegen de Haagse mevrouw H. G. Timmer met 2% tegen 1Y» punt gewonnen en daarmee de titel behaald. In 3 3 eindigde Patrijzen IHKrui- ningen H in een ruime zege voor de bezoekers (17). Middelburg IV stuurde Goes IV met een 42 neder laag huiswaarts, terwijl Lewed. Boys n met dezelfde cijfers de winst bij Middelburgse Boys wegkaapte. 's-Heer-Arendskerke II leed zijn tweede en grote nederlaag, nu tegen Kwadendamme II (37). Luctor m deed het beter, want dezelfde vreem de uitslag, maar dan in het voordeel van de thuisclub, kwam uit de bus bij Luctor niVolharding II. In 3 C versloeg Sluiskil n het derde van Hontenisse (53). Twee kans hebbers, Clinge IH en Hulst III, speelden tegen elkaar gelijk (22) en Philippine moest toezien hoe Koe wacht H zijn tweede zege behaalde (2—3). Sluiskil III demonstreerde via een 62 overwinning op Ria H dat de Westdorpse voetballers er ook dit jaar niet eel van zullen maken. OPENING EXPOSITIE Munten, klederdrachten en boerenwagens Meisjes, die zo van tus sen de vergeelde blad zijden van een achttien de eeuwse familiero man schenen te zijn weggestapt, serveerden maandagavond in Goes thee en echte Zeeuwse boterbabbelaars. Met een hoofs gebaar ingegeven door een vleugje fantasie dankten de gasten voor deze attentie. Zacht pruttelde een olielamp in het midden van de kamer, aan de wanden waarvan ovale portret ten met een glazige blik op het koutende gezelschap „neerke ken". Dit tafeereltje was te vinden in het sierlijke pand van het Museum voor Zuid- en Noord- Beveland aan de Turf- kade. De Bevelandcn van honderden jaren eleden herleefden daar een verzameling oude klederdrachten, munten en miniatuur boerenwagens, die het museumbestuur daar jedurende de fruitweek en de week daarna tot een interessante expo sitie houdt samenge bundeld. Vitrines met belang wekkende verzamelin gen munten van enkele Bevelanders de 16- jarige Jac. Hirdes en de 13-jarige Sal Kroo- nenberg uit Goes, de heer P. A. Peman Ka- kebeeke uit Goes, de heer A. de Boo te Kwadendamme, de heer A. Rijk te Kloetinge en de heer D. W. Linden- bergh te 's-Heer Arendskerke weer spiegelden hier de ge schiedenis van de eco nomie door de eeuwen heen. Minuscule pen ninkjes liggen er naast robuuste daalders en Romeinse munten heb ben er met Nederlands bevrijdingsgeld uit de laatste oorlog een plaatsje gekregen. Uiteraard bestaat een gedeelte van de verza meling uit het eigen materiaal van het mu seum, dat op deze wij ze een plezierige uit- gen! En burgemeester breiding heeft gekre- H. K. Michaëlis. die maandagavond de ex positie met een korte inleiding voor geopend verklaarde, zag in deze tentoonstelling tevens een nuttig middel om met iets nieuws de aandacht op het mu seum voor de beide Be- velanden te vestigen. Animo Hij herinnerde aan de expositie van vorig jaar ter gelegenheid van het derde lustrum van de bevrijding, waarmee de organisa toren veel eer hebben ingelegd. Hij hoopte dan ook, dat de animo, waarmee het comité van voorbereiding thans de tentoonstel ling heeft aangepakt ook met een goede in teresse van de zijde van het publiek mag worden beloond. Wie van dc oude mun- tententoonstelling in de voorhal naar de zo genaamde oudheidka mer gaat, vindt daar klederdrachten van Zeeuwse boeren en boerinnen, die in een passende omgeving 'n bijzonder markante plaats hebben gekre gen. De bovenzaal her bergt tijdens de expo- sitiedagen een collec tie boerenwagens in zakformaat van de lieer L. Korstanje uit Kapelle. Het statige pand aan de Turfkade straalde maandagavond een hel der licht door de ven sters naar buiten en zal dat vandaag (dinsdag) en aanstaande zater dagavond weer doen. Dan kan het publiek de bijeengebrachte col lecties bewonderen, ter wijl het voor dit doel overdag tot en met 21 september iedere werk dag geopend is. Op de boterham... heerlijk en voordelig Grote pot 1,45 Middelpot 0,96 met handige schroefsluiting Zeeuwse toto-winnaar De heer A. Vosselman, te Middelburg; lid van de voetbalvereniging „Zeelan dia", behoort tot de toto-deelnemers die 14 goede voorspellingen hébben gedaan en hij deelt dus (met een flink aantal anderen) mee in de twee de prijs van ruim 48.000. A. H. van Dijk arts te Vlissingen heden geen spreekuur en afwezig. I Heden overleed zacht en kalm in het Sint- Antoniusziekenhuis te Oostburg, onze lieve vader, behuwd- en grootvader, de heer JOHANNES ADRIANES MERK in de ouderdom van 86 jaar. Uit aller naam: Pam. Merk. Oostburg, 12 sept. '60. Weerballon boven Noord-Holland alarmeerde luchtmacht (Van een onzer verslaggevers) Boven de provincie Noord-Holland werd maandagmorgen omstreeks negen uur een grote ballon van aanvankelijk onbekende herkomst op zeer grote hoogte gesignaleerd. Op dat tijdstip bevond de ballon, zich ongeveer boven Zaandam op een hoogte van naar schatting 50.000 voet of 17 kilometer. Hij is daarna gestegen en in noordelijke richting gedreven. Omstreeks het middaguur werd hij boven Den Helder waargenomen op een hoogte van 80.000 voet of 26 kilometer. De ballon bleef daarna in deze regionen zweven. Eerder op de mor gen was een straaljager van de koninklijke luchtmacht opgestegen om de zaak eens te verkennen, maar de ballon was toen al tc hoog voor een nauwkeurige inspectie. Wel heeft men kunn enaannemen, dat de ballon 'n diameter had van enkele meters, onbemand was en ook voor zover men kon nagaan geen instrumenten droeg. „Wij doen er verder niets aan", aldus de luchtmachtvoorlich tingsdienst. „We houden hem alleen in de gaten voor het ge val hij zou dalen en gevaar zou kunnen opleveren voor het luchtverkeer". Later werd bekend, dat de ballon voor meteorologische waar nemingen was opgelaten in Hardington in Engeland. „Niets bijzonders", luidde het commentaar van De Bilt. Van Geesbergen lid Provinciale Staten van Zeeland De heer A. L. van Geesbergen is benoemd tot lid van Provinciale Sta ten van Zeeland. De heer Van Gees bergen is benoemd in de vacature van de heer E. G. Vader, die ontslag heeft genomen. In het officiële mededelingenblad van de Westduitse regering wordt gezegd, dat circa 16.000 communistische agenten in de Bondsrepubliek werKzaam zijn, hoe wel 24.000 tot 38.OOO zich jaarlijks aan geven deserteren of worden gearresteerd. Gedurende het eerste kwartaal van dit jaar werden 588 agenten gearresteerd. Da gelijks melden gemiddeld zes agenten zich bij de Westduitse autoriteiten. De directie van Van den Bergh en Jurgens N.V. maakt bekend, dat zij aan hen die geleden hebben aan de huidaandoening, welke wordt toegeschreven aan hët gebruik van Planta of andere door haar geleverde margarine, de door hen geleden schade zal ver goeden volgens de hieronder vermelde regels 1. Ongeacht de vraag, of Van den Bergh en Jurgens N.V. voor het ontstaan der huidaandoening aansprakelijk is, zal alle schade binnen de grenzen van wet en rechtspraak worden vergoed. 2. De vergoeding dient te worden aangevraagd op een formu lier, dat schriftelijk kan worden aangevraagd bij Van den Bergh en Jurgens N.V., postbus 1252, Rotterdam en dat de nodige aanwijzingen zal bevatten. Indien voor meer leden van eenzelfde gezin vergoeding wordt verzocht, gelieve men het aantal hiervan bij de aanvraag van het formulier te ver melden. 3. Het formulier zal ook de nodige aanwijzingen bevatten hoe de vereiste medische verklaring kan worden verkregen. Men wordt dus dringend verzocht zich niet tot zijn arts te wenden voordat men het formulier heeft ontvangen. 4. Het formulier dient, tezamen met de medische verklaring en alle bewijsstukken van de schadeposten, waarvoor ver goeding wordt gevraagd, te worden ingezonden aan Van den Bergh en Jurgens N.V., Postbus 1252, Rotterdam. 5. De vergoeding van die schadeposten, welke zonder nader onderzoek op de ingezonden stukken kunnen worden afge daan, zal zo spoedig mogelijk na de administratieve controle per postwissel worden uitbetaald. 6. Met betrekking tot schadeposten, welke naar het oordeel van Van den Bergh en Jurgens N.V. niet of niet zonder ander onderzoek voor vergoeding in aanmerking komen, zal de ingediende vordering ter vaststelling worden doorgege ven aan een commissie, waarin de hieronder genoemde per sonen zich bereid hebben verklaard zitting te nemen rar J. J. Hage, oud-Directeur van het Gemeenschappelijk Administratiekan toor en van de Coöp. Vereniging Centraal Beheer: prof mr P. Sanders, Hoogleraar in het burgerlijk en handelsrecht aan de Ned. Economische Hoogeschool te Rotterdam. Tevoren is van bet voornemen om deze personen te benoe men mededeling gedaan aan de Departementen van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Justitie. Degene, die de weg van de in dit aanbod vermelde regeling wil volgen, aanvaardt daarmede de uitspraak van de Com missie als bindend. Uiteraard zal de uitspraak ook voor Van den Bergh en Jurgens N.V. bindend zijn. De Commissie zal van de betrokkene nader bewijs van de door hen gestelde schade kunnen verlangen. Geen schadepost, waarvan vergoeding wordt gevraagd, zal door de Commissie geheel of gedeeltelijk worden afgewezen zonder dat tevoren de betrokkene of zijn gevolmachtigde in de gelegenheid is gesteld tot schriftelijke of mondelinge toelichting. De Commissie zal haar uitspraak schriftelijk mededelen. Een door de Commissie vastgestelde vergoeding zal terstónd na de uitspraak worden uitgekeerd. De kosten verbonden aan het verkrijgen van de medische verklaring alsmede de kosten van de bovengenoemde Com missie zullen geheel voor rekening van Van den Bergh en Jurgens N.V. zijn. JAARVERSLAG VERSCHENEN Vorig jaar waren 218 patiënten in behandeling „Het stemt tot erkentelijkheid, dat het niet alleen mogelijk bleek tot verbreding van liet feitelijke werk terrein over te gaan, maar ook tot verbreding van de bestuurlijke basis te geraken. De aanwijzing van een vertegenwoordiger van de Katholieke Raad voor Maatschappelijk Werk in Zeeland achten wij in dit verband van zeer groot belang". Aldus begint het jaarverslag over 1959 van het Zeeuwse consultatiebu reau voor alcoholisme, dat maandag is verschenen. Deze uitbreiding van het werkterrein maakte het nodig de bezetting van het bureau te vermeer deren, zo zegt het overzicht, terwijl de katholieke vertegenwoordiging het gevolg is van de toenemende onder linge contacten. Het blijkt, dat vorig jaar in totaal 218 patiënten in behandeling' wa ren 70 meer dan in 1958. in de loop van het jaar werden 32 pa tiënten afgevoerd, zodat er eind december nog 186 werden behan deld. De statistieken in het ver slag leren, dat het aantal buiten kerkelijke patiënten ongeveer de. helft bedraagt, terwijl ook het aantal ongehuwden, dat wordt be handeld, groot is, Dc geografische indeling van het aan tal patiënten luidt procentsgewijs als volgt: West Zeeuwsch-Vlaanderen 11,8, Oost Zeeuwsch-Vlaanderen 15,6, Noord-Beveland 1,6, Zuid-Beveland 18,3, Walcheren 41,9, Schouwen-Dui- veland 5.4, Tholen 3,8, buiten de pro vincie 1,6. De directeur van het consultatiebu reau, de heer R. Visser, wijst er in zijn verslag onder meer op, dat de omgeving soms niet de juiste houding wist aan te nemen tegen de herstel lende alcoholist, doordat men hem al cohol aanbood. Andere moeilijkheden voor de patiën ten ziet hij in de weekmarkten, \vaar „iedereen" iedereen ontmoet, vaak bij een glaasje en verder de hoogtijda gen, waar liet op het platteland niet meevalt de ontspanning te zoeken buiten de cafésfeer. Het aantal geverbaliseerden dat on der drankinvloed een voertuig be stuurde, was in 1957, 1958 en 1959 respectievelijk 208, 203 en 184, zo meldt het verslag, naar de gegevens van eht parket te Middelburg. Gere kend naar het in 1959 totaal aantal in Zeeland gepleegde misdrijven van 1481, vormt het getal van 184 een niet te verwaarlozen onderdeel van de gehele criminaliteit *-i Zeeland. Groepsgesprek Het verslag van de zenuwarts, dokter A. J. Boom, wijst erop, dat de werk wijze in Zeeland een intensieve sa menwerking vraagt met de huisart sen en zenuwartsen. De patiënten worden zoveel mogelijk in hun eigen omgeving behandeld, hetgeen reeds vruchtbare resultaten heeft opgele verd. Wat betreft psychiatrische be handeling, zegt het verslag, maakt men vaak gebruik van het groepsge sprek. De patiënt ziet zich dan opge nomen tussen mensen met dezelfde problemen. Het financieel overzicht maakt onder meer melding van dc subsidies, die men in 1959 ontving.. Deze bedroegen in totaal 22.076.99. Het sven jaar oude negerjongetje William Campbell wordt hier, na zijn eerste schooldag op de Murphey lagere school te Raleigh in de Ame rikaanse staat North Carolina, door zijn moeder afgehaald. William is het eerste negerjongetje op deze tot nog toe „blanke" school. Blanke moeders hebben gedreigd het ventje in het vervolg de toegang tot de school te zullen belemmeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 6