„St Joseph" Vlissingen nam een kinderpaviljoen in gebruik Zeeuwse Almanak VEEL GROENTEN EN TOGAL TABLETTEN bij verkoudheid. VAK TOT ^yy( BUISMAN Minder warm „HERZIENING-1960" VAN TWEE GOESE UITBREIDINGSPLANNEN MIDDELBURGSE POLITIE NAM PROEF MET SNELHEIDSMETER Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 13 SEPTEMBER I960 Officiële openings plechtigheid SPIERWITTE bedjes en kraakheldere wiegjes staan sinds maandag middag in een al even blanke en heldere omge ving van het nieuwe kiu- derpaviljoen van 't „St.- Josephziekenhuis" te Vlissingen te wachten op de kleine patiënten. Het gebouw aan de Van Dishoeckstraat heeft er een nieuwe vleugel bij- gekregen, het „Dr. Frie senpaviljoen". Toen dit onderdeel van het grote geheel maandagmiddag in gebruik genomen werd, betekende dat een blijde dag voor het be stuur van de stichting, de leiding van het pavil joen en het personeel, dat daar nu zijn werk gaat doen. En naast de ze werkers, die dagelijks met de bedrijvigheid in het r.-k. Vlissingse zie kenhuis te maken heb ben waren er bij de offi ciële ingebruikneming ook verschillende artsen, afgevaardigden van gees teujkheid en vertegen woordigers van vereni gingen, die in de blijd schap om de nieuwe huisvesting wilden de len. ..De kinderhuisvesting kan nu met recht het vaamkaartje van het St.- Josephziekenhuis worden genoemd", zo vatte mgr. dr. W. J. M. Koenraadt, de vicaris-generaal van het. bisdom Breda in een kort felicitatiewoord zijn waardering samen. Te voren had hij de vleugel ingewijdwaarna alle aanwezigen een kijkje in de nieuwe kamers en zaaltjes namen. De leidster van de kin derafdeling, dokter M. J. v. d. Vooren uit Middel burg had daarvoor de toegang geopend. Met een schaar, die de vijf jarige Sonja van Wal lenburg haar op een zilveren schaaltje aan bood, knipte zij het lint door, dat de dubbele deuren van de nieuwe ontvangstzaal voor be zoekers en polikliniek nog van het kinderpa viljoen scheidde. Deze ontvangstzaal een uitkomst voor het ziekenhuis met zijn langzamerhand hopeloze mogelijkheden op dit ge bied deed maandag middag ook voor de eer ste maal dienst. Tien tallen belangstellenden hadden daar een plaatsje gevonden om te luiste ren naar de inleidende woorden van de voorzit ter van het stichtings bestuur. de heer A. W. van Nieuwland. Deze vertelde zijn gasten wat èr allemaal aan de ver wezenlijking van de nieuwe ziekenhuisvleu gel was voorafgegaan. Hoe de kinderafdeling twee jaar geleden on verbiddelijk was afge keurd, hoe men nog had gehoopt tot de nieuw bouw te kunnen wach ten en hoe men tenslotte een plan had opgesteld om de kinderpatiënten een zo keurig mogelijk onderkomen te verschaf fen. In liet kort verklaarde de lieer Van Nieuwland nog de naam van liet nieuwe paviljoen. Dok ter Friesen was in de vorige eeuw arts te Wis singen en een groot kin dervriend. Bij zijn over lijden liet liij f 10.000 na voor dc verpleging van arme kinderen. Een le gaat, dat moest worden belegd in Russische ef fecten, toentertijd een van de meest veilige vormen. De heer Van Nieuwland prees allen, die aan de bouw hun „steentje" hebben begedragen om het uitstekende resul taat. De nieuwe afdeling bestaat uit zeven boxen voor besmettelijke zie ken, een speelkamer voor de herstellende kin deren, een kamer voor de kinderarts, een ka mer voor de hoofdver pleegster en vier zaal tjes, gemeubileerd naar de leeftijdsgroepen die er een ligplaats zullen vinden. In de conversatiezaal hebben nog enkele be langstellenden in het werk van de kinderafde ling het St.-Josophzie- kenhuis met zijn nieuwe uitbreiding gefeliciteerd. Zesjarig jongetje te Krabbendijke onder auto Door bij het spelen op straat over te steken werd maandagmorgen liet zesjarig zoontje van de familie V. in de Doelstraat te Krabbendijke ge grepen door een auto, bestuurd door de heer W. uit Krabbendijke. Het jongetje liep enkele schrammen en een hersenschudding op. Auto's botsten in Schroeweg te Middelburg Toen de heer P. S. uit Biggekerke zaterdagmiddag met zijn bestelauto een uitrit aan de Schroeweg te Mid delburg wilde uitrijden botste hij te gen de personenauto van de Middel burger P. S., die juist passeerde. Bei de auto's werden zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. (Advertentie) Leef gelukkig, maar zonder verkoudheid. Eet veel groente, sla, fruit en neem Togal tabletten. Helpen snel-afdoend. Haal meteen een flacon in huis. U kunt het onverwacht nodig hebben. Bij apoth. en drog. Togal 0.95; 2.40; 8.88. „MOLENSTAND" „Met een volledig gevlucht siert de stenen grondzeiler te Kuit aart (gemeente Hontenisse) weer het landschap". Deze zin snede lichten wij uit „Molen- nieuws", het blad waarin deze maand opwekkende dingen wor den verteld over de stand van deze typisch Nederlandse land- schapsmarkeerpunten binnen de grenzen, waartussen deze ru briek zich beweegt. Het korenmaalbedrljf van de heer De Feyter in Hoek is gemoderniseerd en de molen heeft daarin zijn centrale In Goes is het op het ogenblik alle maal fruit en fee wat de klok slaat. Dat is een sprookjesachtige zaak waarover vrijwel iedereen zich op recht verheugt. Maar af en toe zijn er figurjsn, die niet in de algemene feestvreugde delen. Zoals die opa, die zaterdag met zijn kleinzoontje ging wandelen. Of liever gezegdvan zijn dochter met zijn kleinzoon móest wandelen. Het was zijn zevende, zo dat de bekende grootvaderlijke en trotse glimlach, op dit gelaat een ge forceerde indruk maakte. Vooral om dat kleinzoon de fruitfee wilde zien en dit op een nadrukkelijke zeurtoon bij herhaling verkondigde. Dat nu v:.erd opa te gortig. Nijdig gromde hij tot zijn nazaat: „Asje niet ophoudt za'lc je 's een fruitveeg om je oren geven". Het hielp. Het ventje zweeg bedrem meld. Maar in zijn hoofdje begon het van problemen te wemelen: is eén fee hetzelfde als een veeg1 Voor opa kennelijk wel. Maar de goede man had de fruitfee dan ook niet ge zien plaats behouden. Ook de restauratie van de korenmolen aan de Oude Vlis- singseweg in Middelburg, die thans in eigendom is van de gemeente is vol tooid. Deze molen komt weer nor maal in bedrijf. Binnenkort wordt een begin gemaakt met het herstel van de korenmolen „De Hoop" te Zicrik- zee. CUESUSREIS. De bekende Hulsterse musicus Jo Ivens gaat voor drie weken naar Italië om daar in Perugia deel te ne men aan de internationale dirigen tencursus. De heer Ivens ontving de ze vererende uitnodiging van profes sor Giovanni Tinarelii van de Liceo Musicale Pareggiato „F. Morlacchi". Voor zijn Invitatie heeft de heer Ivens veel te danken aan het Rotter dams Kamerorkest, dat in Hulst eni ge tijd geleden een concert heeft ge geven met liet Hulsters Gemengd Koor, waarvan hij dirigent is. APPEL.... Tot slot nog enkele zeldzaamheden. Fruitkweker P. Franke van Grijps- kerke plukte in zijn boomgaard een James Grieve-appel, die maar liefst 502 gram woog. EN GROTE STERN. Barend Zwerfmans heeft bericht ontvangen van de ringcentrale over de vogel, die op 2 augustus in Middelburg werd gevonden en als merk en nummer op zijn ring droeg: Leiden 2.006.358. Het dier blijkt een Grote Stern (sterna sandvieensis) te zijn. Op 6 juni werd het als jong in de Flauwers- inlaag onder Kerkwerve geringd. g voor koffie op z'n best j Ploegwedstrijd Zaterdagmiddag organiseerden do Noordbevelandse Landbouworgani saties van werkgevers en werkne mers een ploegwedstrijd op het ter rein van do landbouwer, de heer F. G. Israël te Kortgene. De jury, be stond uit de heren M. J. Doeleman, F. A. Klaasse en I. L. J. v. d. Maas. Er werd over het algemeen goed werk geleverd; de belangstelling was matig. De uitslag was als volgt: 1. P. de Looff, 85 punten; 2. J. Cle ment, 77 punten; 3. W. A. Marcusse, 76 punten; 4. J. Verdonk, 72 pun ten; 5 A. Clement, 67 pnt; 6. M. H. Filius, 65 punten; 7. J; Kouwer, 64 punten; 8. P. v. d. Maas, 63 punten; 9. A. Bakker, 57 punten; 10. F. Dees, 45 punten; 11. J. Dijke, 38 punten. Eerste paal voor rusthuis 's-H.-Arendskerke geslagen De rust van 's-Heer-Arendskcrke wordt momenteel verstoord door een voor het dorp ongewoon geluid. Met doffe dreunen worden op de plaats waar straks het rusthuis zal verrij zen heipalen in de grond geboord. Tijdens een korte plechtigheid op het bouwterrein heeft burgemeester D. M. Vermet van 's-Heer-Arendskerke maandagmorgen de eerste paal voor het rusthuis geslagen. De burgemees ter sprak daarbij de wens uit, dat deze paal de basis zal vormen voor een hecht fundament, dat tientallen jaren stand zal houden. De bouw geschiedt in opdracht van de Stichting Hervormd Rusthuis westelijk Zuid-Beveland. Voor het bestuur van deze stichting was de jongste ontwikkeling een tegenvaller. Aanvankelijk was men er namelijk niet op berekend, dat er voor de aan leg van de fundering geheid moest worden. Om die reden hebben de bouwwerkzaamheden enige tijd stil gelegen. Collecte Te Axel werd een huis-aan-hulscol- lecte gehouden ten bate van het Ko ningin Wilhelminafonds (kankerbe strijding). De opbrengst bedroeg ƒ494,20 (1959: 588). (Van onze weerkundige medewerker). Gisteren lagen wij nog in het se gebied met mooi nazomerweer, waarbij de temperaturen hier tot 22 a 23 en in Oost-Brabant tot 26 gr. C. steeg. Via Engeland en de Noordzee komt een zwak front naderbij dat wat meer bewolking brengt met als gevolg minder hoge middagtemperaturen. Ook kan er later op enkele plaatsen een weinig neerslag es vallen. H Zowel de hogedrukgebieden alsook de oceaandepressies vertonen een verhoogde activi- teit. De wind draait meer naar west tot noordwest, zodat ons s lucht van de Noordzee bereikt:, waarvan het water nog oen temperatuur van 17 gr. heeft. Na het midden van de week H kan de depressie-invloed zich wat meer naar de Noordzee s gaan uitbreiden. De cycloon Donna trok gisteren H over New York met 200 mm regen. iillillllliiiiilllllflllllilllliliililllllllilllillllllllllllllilllililllliiliiliilllllllliliiil Bijscholingscursus voor wijkverpleegsters Van 29 september tot 1 oktober en van 6 tot 8 oktober 1960 worden in hotel „Duinheuvel" tc Domburg bij- scholingscursussen gehouden voor de wijkverpleegsters van het Groene- en het Oranje-Groene Kruis in Zee land. Deze cursussen behandelen voornamelijk de chronische ziekten. Dokter K. J. Nanninga, geneesheer directeur van de stichting Verpleeg- en Rusthuizen „Midden-Zeeland" te Middelburg behandelt de onderwer pen: „Hart- en vaatziekten", „Ast ma bronchiale" en „Diabetes melli- tus" en dokter A. A. Nieuwveld, ze nuwarts te Vlissingen zal spreken over „Psychische aspecten van de chronische patiënt". Verder staat op het programma een excursie naar de Verpleeghuizen „Ter Poorte" en „Der Boede" en gen voordracht door zuster F. Koopman tc 's-Gravenhage over: „Flitsen uit de wijk". Tenslotte zal dokter G. J. M. de Greef te Vlissin gen een ontspanningsavond verzor gen door vertoning van dia's over Schotland, vogels, enz. De eerste cursus zal op 29 septem ber a.s. door jhr. R. Röell, voorzit ter van de Prov. Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis" geopend wor den, en de tweede cursus door jhr. H. L. Boogaert, namens „het Zeeuw se Oranje-Groene Kruis". Circus Tony Boltini op Hof van Tange Maandagochtend is het circus Ton3r Boltini in Middelburg gearriveerd waar op het Hof van Tange de grote circustent werd opgeslagen. Tot woensdagavond zal het circus in Mid delburg blijven. Zoals bekend speelde het circus af gelopen week nog in Vlissingen, waarna zaterdag en zondag voorstel lingen in Oostburg werden gegeven. Zondagnacht, na de laatste voorstel ling, werden de tenten weer afgebro ken, waarna de hele circustrein maandagochtend vroeg weer de Schelde overstak en naar Middelburg trok. Om acht uur 's avonds werd de eerste voorstelling al weer gegeven. B. EN W. LEGGEN RAAD VOOR Voor bebouwing in het noordelijk stadsdeel Om de bebouwing in liet noordelijke stadsdeel van Goes te kunnen regelen was een partiële wijziging van liet uitbreidingsplan Noord nodig. In sa menwerking met het Stedebouwkun dig Adviesbureau Schut te Middel burg heeft de Goese Dienst Gemeen tewerken dit onderwerp ter hand ge nomen. Het gaat hier om de bebou wing tussen de Westerstraat en de J. A. v. d. Goeskade. Met de betrokken provinciale instan ties is inmiddels overeenstemming bereikt over het wijzigingsplan, waarna op de ter visielegging een zestal bezwaarschriften zijn gevolgd. Deze bezwaren richten zich met na me tegen de financiële nadelen, die aan de realisatie van het uitbreidings plan voor enkele betrokkenen zijn verbonden. Tuingrond, verschillen in huur en dé onmogelijkheid om een Advertentie PETROLEUM-VERWARMING 's Werelds toonaangevende merk. Voor kille dagen, voor verwarming van nevenvertrek- .;jfenen aanvullunde verwarming bij strenge kou. Modellenserie van stijlvol-MODERN tot VRAAG UW LEVERANCIER tijdloos"-KLASSIEK nieuwe werkplaats te bouwen zijn de punten, waartegen adressanten pro- .test aan tekenen. In hun toelichting op het voorstel stellen B. en W. echter, dat de ver plaatsing van de betrokken bedrij ven geen onoverkomelijke moei lijkheden met zich mee zal bren gen, mede omdat in het ontwerp plan een paar industrieterreinen zijn opgenomen, waarnaar de be drijven zullen kunnen worden overgeplaatst. Men is verder tot de conclusie geko men, dat geen der bezwaarschriften zich gemotiveerd richt tegen de be stemmingen van het ontwerpplan, maar uitsluitend tegen de financiële nadelen, die betrokkenen van het rea liseren van het plan verwachten. Bo vendien kunnen deze nadelen worden opgevangen door toepassing van de gemeentelijke schadevergoedingsver ordening. Weshalve B. en W. de raad adviseren met deze „herziening 1960" akkoord te gaan. Plan zuidoost Wijziging behoefde ook het Goese uit breidingsplan zuid-oost, dat dc be stemming van de gronden in de om geving van Kloetingseweg omvat. Tot partiële herziening daarvan heeft het adviesbureau Schut eveneens een ont werpplan voorbereid. Dit om de houw van enige bejaarden- en winkelwonin gen mogelijk te maken. Bezwaren zijn tege n dit laatste herzieningsplan niet ingebracht. B. en W. adviseren de raad dan ook hun goedkeuring aan dit plan te hechten. SLECHTS EEN VERBAAL Tientallen automobilisten reden sneller dan 50 km Maandagmiddag zijn op de Poe- lendaelesingel te Middelburg en kele tientallen automobilisten door liet oog van een naald ge kropen. Allen automobilisten, die harder dan 50 km per uur reden, en door de Gatsosnelheidsmeter werden betrapt. Met deze meter nam de Middelburgse gemeente politie proeven met als ervaring: tientallen automobilisten storen zich niet aan de maximumsnel heid van 50 km. Enkele kwamen zlefs boven de 60 kilometer per uur! Slechts in één geval werd proces-verbaal opgemaakt. Voor alle andere automobilisten liep het ditmaal nog met een waar schuwing af. Ditmaal nog wel, maar dit zal in de toekomst anders worden, want waarschijnlijk wordt de Middelburgse gemeentepolitie met zo'n apparaat uitgerust. Daarom was de ontwerper van deze Gatsometer, de bekende ral lyrijder Maus Gatsonides uit Aer- denhout, naar Middelburg geko men om het apparaat te demon streren. Hiervoor had men de Poelendaelesingel uitgekozen, waar in de middaguren het appa raat danig werd uitgeprobeerd. Hierbij waren onder andere ook Afdeling Zeeland A.N.W.B. hield jaarvergadering Zaterdag vergaderde in hotel „Zee land" te Tholen de afdeling Zeeland van de AJN.W.B. Na het maken van een excursie werd de vergadering gehouden onder lei ding van het lid van het dagelijks bestuur, ir. H. Vis. De afdelingsconsul, de heer D. F. P. Hoegen tc Middelburg bracht zijn jaarverslag uit en werd voor het ko mende jaar als zodanig herbenoemd. Als zijn plaatsvervanger werd we derom aangewezen, de heer F. G. Sprenger te Oostkapelle. De aftre dende hoofddirecteur van de A.N.W. B., de heer Van Balen en zijn opvol ger, de heer Blankert waren even** eens ter vergadering aanwezig. De heer Hocgen sprak namens de consuls de aftredende toe. De voor zitter huldigde de consul, jhr. A. v. Cittcrs uit Burgh in verband met het feit, dat deze 25 jaar consul was. In de geanimeerde bijeenkomst wer den de toeristische en andere belan- §en van Zeeland, die door de A.N.W. worden behartigd, uitvoerig be sproken en behandeld. De heer J. E. de Silva, sedert februari '48 als chauf feur in dienst van de firma A. J. van Gassen te Hulst, ontving tijdens de vergadering het A.N.W JB.-chauf- feursinsigne voor 12 Va jaar trouwe dienst. Deze onderscheiding verleent de Toeristenbond aan chauffeurs, die gedurende 12of 25 jaar onafgebro- en in dienst zijn geweest van fir ma's. instanties of particulieren, die alle lid zijn van de A.N.W.B. De Gatsometer. Slechts een klein apparaatje, maar accuraat geeft het de snelheid van de passerende auto's aan. Maandagmiddag was de ont werper van deze meter, de bekende rallyrijder Maus Gatsonides (rechts) naar Middelburg gekomen om het apparaat te demonstreren. (Foto P.Z.C.). de officieren van justitie, mr. G. J. B. v. d. Dussen, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, mr. T. Lebret, de kantonrechter mr. J. Moolenburgh en leden van de ge meente- en rijkspolitie tegen woordig. Vol interesse volgde dit gezel schap de demonstratie, waarna de officier van justitie, mr. G. J. B. v. d. Dussen in zijn eigen auto kroop óm als automobilist de Gat someter eens te testen. Met rond 50 kilomeer per uur reed de of ficier over dc twee over de weg gespannen rubberkabeltjes: de Gatsometer wees precies dezelfde snelheid aan Even later werd deze proef no<* eens herhaald door Maus Gatsonides, die voor deze keer een vrijgeleide kreeg, en met 60 km per uur over de kabel tjes reed. De werking van de Gatsometer, een elektrische chi'onoinetcr is vrij eenvoudig. Over de weg wor den twee kabeltjes gelegd. Voor bromfietsen vijf en voor de auto's op tien meter afstand. Deze ka beltjes staan in verbinding met een klein telwerk, dat de agent op geruime afstand van de over de weg gespannen rubber slange tjes kan bedienen. Uit de file kan de waarnemer met een druk op de knop zijn meter in werking stel len, die echter pas gaat opnemen, op het moment dat de auto over het eerste kabeltje rijdt. Automa tisch wordt de meter uitgescha keld, wanneer de auto over het tweede kabeltje gaat. De snelheid is echter dan al genoteerd en met een tabel kan men van de hand teller direct de snelheid aflezen. In verschillende delen van het land wordt deze meter al gebruikt, zoals in Haarlem, Rotterdam, Venlo. Baarn, Emmen enz., maar ook in het buitenland: in Luxem burg, Fr: ikrijk en Monaco, be dient de politie zich al van Gat- someters. En bij de Middelburgse politie bestaat ook belangstelling voor dit apparaat. VANDAAG Mlddelburg-CIty: Hotel De Vrijgezel; 20 uur, 14 jaar. Electro: De 6lavenkaravaan; 20.30 uur, 14 jaar. Miniatuur Walcheren. Molenwater, geopend van 918 uur. Kunstmuseum: expositie He lj mans, 15—18 en 20—22 uur. Hof van Tange: circus Boltini, 20 uur Vllssingcn-Luxor: Het huis van de 7 ha viken: 20 uur, a l. Alliambra: Opstand der sexen; 20 uur, 14 jaar. Gocs-Grand: Agt Murad de witte duivel; 20 uur, 14 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2