PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT L0EM0EMBA GEARRESTEERD en weer vrijgelaten Verse botervoorraad wordt op binnenlandse markt gebracht Volgend jaar draait fabriek van Dieselmotoren in Zierikzee BILT ZITTING VEILIGHEIDSRAAD WERD OPNIEUW VERDAAGD 203e jaargang - no. 215 Dagblad, uitgave van de Xlrma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 13 sept. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 259300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60 tel. 23554 lijnen (b.b.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel.2094. Verwarring in Kongo toegenomen De verwarring in Kongo is maandag zo mogelijk nog gestegen. Als gevolg daarvan besloot de Veiligheidsraad op voorstel van de Verenigde Staten de zitting over de kwestie Kongo opnieuw te verdagen tot de verwarde situatie enigszins zou zijn opgehel derd. Dit besluit werd genomen met negen tegen twee stemmen. De Russische plaatsvervangend minister van buitenlandse za ken Zorin en de Poolse ambassadeur Lewandowski stemden te gen. Intussen kwam uit Leopoldstad het opzienbarende bericht van Loemoemba's arrestatie, nadat de regering-IIeo een bevel daar toe had uitgevaardigd. Het werd korte tijd later gevolgd door een bericht over de invrijheidstelling van de door president Kasavoeboe afgezette premier. V.A.R.-troepen aan V.N. bevel onttrokken Er was een 50-tal soldaten gendarmes naar de ambtswo ning van de voormalige premier gekomen. Onder escorte van twee militairen werd hij in een gesloten auto weggevoerd. De auto werd gevolgd door twee vrachtauto's met soldaten. Van enige opwinding bij het publiek is niets gebleken. Loemoemba werd naar het kamp „Leopold II" overgebracht, doch drie uur later maakte hij een rondrit door Leopoldstad, in een rij jeeps, waarvan hij de sirenes liet gillen. Voortdurend schreeuwde hij rond dat hij Loe moemba was en dat de poging hem te arresteren, mislukt was. Ais een bokser die zijn vreügde over zijn overwinning toont, hield Loe moemba zijn handen boven zijn hoofd ineengeslagen. Kleine crisis? In Nederlandse politieke kringen heeft men de dag van heden met enige spanning tegemoet gezien. Niet omdat men zich het hoofd brak over „brandende" wereldvraagstuk ken. want dat doet men in Nederland slechts zelden. Maar er zijn in en om Den Haag een paar politieke spelle tjes gespeeld, die in ons Nederlands regeringsmilieu de rust hebben ver stoord en nu is men toch wel be nieuwd wat vandaag, in de vergade ring van de Eerste Kamer zal gebeu ren. D ie Kamer zal het ontwerp van wet "Behandelen, dat aan de voetbal-toto een wettelijke basis moet geven. Zoals bekend wil de re gering de hoofdprijs van de voetbal- toto beperken tot 50.000.In de Tweede Kamer is het ontwerp maar ternauwernood aanvaard, omdat een groep Kamerleden een onbegrensde hoofdprijs wenste en omdat een ande re groep Kamerleden helemaal tegen de toto was. De stemmenverhouding in de Tweede Kamer was zesenzeven tig tegen achtenzestig. Politieke ncuzen-tellers in Den Haag hebben nu berekend dat in de Eerste Kamer het toto-ontwerp geen meer derheid kan halen. Zij stellen, dat de P.v.d.A.-leden, de A.R., de S.G.P. en de communisten tegen zullen stem men en dat zijn dan al 35 van de 75 leden. Hoe zullen de overige 40 leden stemmen? Als alle K.V.P. en C.H.U.- leden vóór het toto-ontwerp stemmen dan zijn er 33 vóórstemmers. Men heeft dus van de zeven V.V.D.-Ka- merleden tenminste drie of vier stem men nodig om het wetsontwerp aan vaard te krijgen. Dat nu is naar het schijnt moeilijk, want de V.V.D.-fractie in de Eerste Kamer is nogal geporteerd voor een toto zonder beperking. Wordt het huidige (beperkende) toto-wetsontwerp verworpen, dan heeft de minister van ju stitie, mr. Eeeiman (C.H.U.) bereids laten weten, dat hij zal aftreden. En als minister Beerman aftreed, zullen zijn beide C.H.U.-collega's in het kabinet nader hun houding moe ten bepalen en dat zou ook wel eens op aftreden kunnen neerkomen. Daar mee zou liet voortbestaan van het kabinet-De Quay ernstig bedreigd worden. Nederland zou dan in deze onrustige tijden een kabinetscrisis moeten door maken en dat wol voor zo iets onno zels als een hoofdprijs je in een toto... Men zou er om kunnen glimlachen als het niet zo tragisch was! Daarbij komt dan nog, dat men in zekere sportkringen die aan vankelijk een overdreven actie hebben gevoerd voor een onbegrensde (Zie slot pag. 3 kol. 1) Radio-Leopoldstad is sinds maan-, dagmïdadg weer in de lucht. Het station zendt echter alleen muziek programma's uit die door de V.N. zijn uitgezocht. Na zijn vrijlating deed Loemoem ba opnieuw ene poging het radio station binnen te komen, maar evenals zondag werd hem de toe gang ontzegd. Volgens onbevestigde berichten zou den Loemoemba's troepen maandag avond het vliegveld van Leopoldstad in bezit hebben genomen. De troepen van de Verenigde Arabische Repu bliek en van Soedan zouden hebben geweigerd op de Kongolese militairen te schieten. Inmiddels heeft de V.A.R. zijn troe pen aan het V.N.-bevel onttrokken, omdat de Verenigde Naties „zijn af geweken van haar opdracht". Onderminister Ha tem van de VA.R. noemde de bezetting van het radio station en het vliegveld van Leopold stad als voorbeelden. Strijd De strijd tussen Kasavoeboe en Loe moemba duurt intussen onverminderd voort. Kasavoeboe heeft een telegram gestuurd naar de Veiligheidsraad, waarin liïj zegt, dat aleen zijn dele gatie de wettige regering van Kongo vertegenwoordigt en dat geen enkele andere delegatie uit Kongo door de Veiligheidsraad ontvangen dient te worden. Loemoemba heeft ook een telegram aan de raad gezonden. Hij noemt zijn vertegenwoordiger Kanza hierin „am bassadeur bij de Verengide Naties". Steun Volgens zegslieden te Washington, zal Kanza op de zitting van de Veilig heidsraad worden gesteund door Rus land en Polen. De houding van Ceylon is niet bekend. Verwacht wordt dat de Westeuropese naties, Argentinië, Ecuador en Tunesië tén volle achter Bomboko zullen staan. Indien Rus land door middel van een veto zou be letten dat Bomboko voor de raad ver schijnt, zal de Kongolese kwestie mis schien tot een spoedzitting van de al gemene vergadering der V.N. leiden. Kabine 1 Voorts Iieeft de premier van de te genregering in Kongo, Ileo, maandag zijn nieuwe kabinet bekendgemaakt. De Katangese president Moise Tsjoni- be beeft maandag de minister van openbare werken uit zijn kabinet, Evariste Kimba, en een vroegere mi nisteriële medewerker van premier Loemoemba, Joseph Tav, over land via Noord-Khodesïa naar Brazzaville, hoofdstad van het vroegere Frans Kongo gestuurd. President Tsjombe heeft aan United Press International meegedeeld dat hij blijft bij zijn verklaring van zon dag dat Katanga politiek onafhanke lijk zal blijven van de rest van Kon- Drieling in Slikkerveer De heer en mevrouw A. Faro- fg Verwaal, Graaf Janstraat 1 i te Slikkerveer zijn zaterdag j verblijd met de geboorte van i een drieling, twee jongens en een meisje. Het meisje weegt vier pond en dertig gram, de jongens elk vier pond. Zij wor- i den verzorgd in het Dïacones- senhuis te Dordrecht. Mevrouw Faro die nog twee kinderen i heeft is thuis en maakt het j wel. De kinderen heten Albert, Ernst en Geertje. Op advies produktschap zuivel Om aan gestegen vraag te voldoen In een maandag gehouden extra vergadering heeft het bestuur van het produktschap voor zui vel de vraag onder ogen gezien wat er gedaan moet worden om te voorzien in de op dit moment öpecmm De Provinciale Zeeuwse Cou rant verschijnt vandaag met eon speciaal modenummer, dat gewijd is aan de wintermode 1960-1961. tn dit nummer is de voor naamste plaats ingeruimd voot de damesmode, maar daar naast is toch oolc uitgebreid aandacht geschonken aan de herenmode. f sterk gestegen vraag naar bo- tor, aldus is namens dit bestuur meegedeeld. Het bestuur meent, rekening houdend met de ver wachtingen ten aanzien van de produktie en de afzet in de eerstkomende wken, dat me de met het oog op reeds aange gane exportverplichtingen op zeer korte termijn gezorgd moet worden voor een noodzakelijke aanvulling van de uit de norma le produktie beschikbaar ko mende hoeveelheden boter, zo dat aan de sterke vraag van de binnenlandse consument naar boter ten volle kan worden vol daan. Hiermede 1s ook overwogen, dat moet worden voorkomen, dat als ge volg van een zekere, momentele schaarste aan boter op de binnen landse markt, de boterprijs zal stij gen. Het bestuur heeft de minister van landbouw en visserij geadviseerd: 1. Het kwantum van 1500 ton verse boter, waarover het voedselvoorzie- nings in- en verkoopbureau V.I.B. nog beschikt, voor afzet ïn het bin nenland beschikbaar te stellen tegen een afgiftsprijs, die correspondeert met de huidige binnenlandse boter prijs. 2. Zo nodig koelhuisboter uit de voorraden van het voedselvoorzie- nings in- en verkoopbureau ter be schikking van de handel te stellen. Hieromtrent zal zo stelt het be stuur voor dan een dagelijks con tact tussen het ministerie van land bouw en visserij en het produktschap voor zuivel moeten plaatshebben, ten einde te bepalen op welk tijdstip en tegen welke prijs de koelhuisboter moet worden prijsgegeven. Deze maatregelen zullen, naar de verwachting van het bestuur van (Zie slot pag. 3 kol. 5) Beraad over verschuiving van bioscoopweek (Van onze Haagse redactie) In het lioofdbestuuur van de Neder landse Bioscoopbond worden op het ogenblik oriënterende besprekingen gevoerd over de mogelijkheid de pro- grammaweek in plaats van op vrij dag op donderdag te beginnen. In de bioscoopwereld leeft hier en daar de wens tot een dergelijke verschui ving over te gaan, maar in de krïn- f;en van de Nederlandse Bioscoopbond iet men zich sceptisch uit of een der gelijk plan ooit kans van slagen zou hebben. Een verschuiving van de vrijdag naar de donderdag is heel moeilijk, aldus de bioscoopbond, omdat de gehele ex ploitatie van de programmaweek is ingesteld op de vrijdag als begin. In leder geval zou er een hele tijd mee gemoeid zijn, voordat een besluit tot verschuiving genomen zou kunnen worden en uitgewerkt zijn, zo deelde de Nederlandse Bioscoopbond mee. President Charles de Gaulle van Frankrijk heeft een bezoek gebracht aan Bretagne. Temidden van moei lijke besprekingen over diverse pro blemen met de autoriteiten vond de president in Plestis-les-Greves (fo to) even tijd voor een charmant in termezzo. NIEUWE VESTIGING SMIT EN BOLNES Eerste fase voor 135 werknemers Rond Kerstmis van dit jaar gaat op 't industrieterrein van de ge meente Zierikzee de eerste paal in de grond voor een groot fa briekscomplex: de nienwe Die- selmotorenfabriek Smit en Bol nes N.V. Binnen enkele maan den zal daar tussen de keersluis en het poldergemaal een indruk wekkende fabriekshal verrijzen met vijf nevengebouwen. In mei van het volgend jaar wordt een begin gemaakt met de opleiding van plaatwerkers en omstreeks augustus 1961 verwacht men gereed te komen met de bouw van de fabriekshallen. Het ligt voorts in de bedoeling, dat de eerste motor van de Dieselmoto- renfabrïek Smit en Bolnes N.V.- Zierikzee op 1 november 1961 zal proefdraaien. Over nauwelijks twee jaar be gin augustus 1962 zal de fa briek honderdvijftig personeelsle den tellen. Dit voor Zierikzee en uiteraard voor geheel Schouwen- Duiveland zo belangrijke nieuws werd maandagmorgen medege deeld tijdens een persconferentie op het kantoor van L. Smit en Zoon te Kinderdijk, een van de deelnemers in de zaterdag j.l. offi cieel gestichte Dieselmotorenfa- briek Smit en Bolnes N.V.-Zierik- zee. De andere deelnemer in de nieuwe naamloze vennootschap is de N.V. Machinefabriek Bolnes te Krimpen a. d. Lek, die de „Bolnes" motoren produceert, welke gebruikt worden als hulpmotoren aan boord van grote zeeschepen, In sleepboten, Rijnsche pen, zandzuigers, kustvaartuigen en aggermolens, maar ook op het ,,land" worden toegepast. Bij Smit en Zn. worden de z.g. „Smit-Bolnes" mo toren gemaakt, die geschikt zijn voor aandrijving van zandpompen en voortstuwing van baggermaterieel, coasters, sleepboten en trawlers. Eei- de soorten motoren zullen in de Zie- rikzeese fabriek worden geprodu ceerd. In eerste aanleg is de fabriek bere kend op een jaarlijkse produktie van 140 cilinders Smit-Bolnes motoren (V-lype), overeenkomend met 20.000 P.K. en 180 cilinders Bolnes motoren (V-type), overeenkomend met circa 10.000 P.K. Wanneer de fabriek deze produktie haalt, betekent dat in ver gelijking met de huidige fabricage een stijging met 50 Zelfs houden de directeuren van de fab: leken er rekening mee, dat liet Zierikzeese bedrijf mettertijd zal worden uitgebreid. Het ligt dan in de bedoeling de produktie i te verdubbelen. Op dat moment zal I de nieuwe N.V. bijna. 300 werkne- 1 mers in dienst hebben. Gunstige plaats Zierikzee is uitermate gunstig voor de vestiging van een nieuwe fabriek, aldus verklaarde gistermogen de heer G. van Weelden, die met de techni sche leiding van de nieuwe fabriek zal worden belast. Zeer belangrijk is het, dat men kan bouwen aan diep vaarwater. Zie slot pag. S kol. 2) Maandagmiddag zijn de eerste Ne derlandse deelnemers aan de Olym pische Spelen in Rome op Schiphol teruggekeerd, liet gezelschap be stond uit 71 personen: de turnsters, de bolcsers, de hockeyers, de worste laars, de kanovaarders, de roeiers, de schermsters en enkele zeilers. Massaal xcerd op het platform af scheid van elkaar genomen. Verkeerde codenummers in margarine-lijst Het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid deelt in over leg met de officier van justitie te Rotterdam mee, dat in de giste ren gepubliceerde lijsten met codenummers zoals deze door Van den Bergh en Jürgens zijn ver strekt van ma.rgarineinerken, waarvan moet worden aangeno men, dat daarin voor de gezond heid schadelijke stoffen zijn ver werkt, enige codenummers ten onrechte zijn vermeld. Het gaat om de volgende nummers: 124, fabrikant C. van der Bijl, Alphen, 341 firma De Beer, Utrecht, 319 Van der Berg, Schiebroek, 405 Bosman, Rotterdam, 246 T. van der Kloot, Rotterdam, 392 L. A. van der Krogt in Zeist, 397 Vlas veld, Zoetermeer 378, wed. H. de Bie, Wijk aan Zee. Het onderzoek naar verdere foutieve codenum mers wordt voortgezet. HET WEER IN EUROPA Het weer ln Europa volgens de weerrap porten van gisteravond 7 uu Den Helder, half bewolkt 24 gr. Ypenburg. onbewolkt 24 gr. Vlissingen, licht bewolkt 23 gr. Eelde. licht bewolkt 25 gr. De Bilt, onbewolkt 24 gr. Twente, onbewolkt 25 gr. Eindhoven, onbewolkt 26 gr. Zuid-Limburg, onbewolkt 26 gr. Helsinki, licht bewolkt 17 gr. Stockholm, onbewolkt 19 gr- Oslo, geheel bewolkt 18 gr. Kopenhagen, onbewolkt 18 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt 16 gr. Londen, half bewolkt 24 gr. Amsterdam, licht bewolkt 24 gr. Brussel, onbewolkt 25 gr. Luxemburg, onbewolkt 24 gr. Parijs, zwaar bewolkt 25 gr. Bordeaux, zwaar bewolkt 23 gr. Grenoble, onbewolkt 25 gr. Nice, onbewolkt 23 gr. Berlijn, onbewolkt 22 gr. Frankfort, licht bewolkt 24 gr. Milnchen, onbewolkt 20 gr. Zilrich, onbewolkt 23 gr. Genève, onbewolkt 23 gr- Locarno, licht bewolkt 23 gr. Wenen, onbewolkt 22 gr. Innsbruck, onbewolkt 24 gr. Belgrado, zwaar bewolkt 23 gr. Athene, zwaar bewolkt 23 gr. Rome. onbewolkt 23 gr. AJaccio, onbewolkt 25 gr. Madrid, onbewolkt 34 gr. Mallorca, licht bewolkt 28 gr. VERWACHT... MINDER WARM. Overdrijvende wolkenvelden en in de middag in het westen van het land plaatselijk wat regen. Overwegend matige wind uit westelijke richtingen. Minder warm. ZON EN MAAN 14 september Zon op 06.12 onder 18,58 Maan op onder 15.28

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1