ZO OP EN TOP EEN HEER! Nieuw maatsysteem herenkleding Legendarische dandy „Beau Brummell'' was eens dictator van Engelse Herenmode-wereld Beter gekleed en goedkoper „Vibrostatic" een nieuwe textielterm UW SCHOEN EN UW DAS HERENMODE-ONTWERPER VAN ANDERHALVE EEUW GELEDEN George Bryan Brummell, die de bijnaam Beau Brummell kreeg wegens zijn verfijnde smaak op het gebied van de kleding, introduceerde een maal in Engeland de mode van eenvoudige, goed gesneden wollen kle ding, waardoor de goed geklede Engelsman zich nog steeds, ten over staan van de „rest" van de wereld, heet te onderscheiden. Na bijna anderhalve eeuw is Beau Brummell nog steeds niet in het vergeetboek geraakt, omdat deze dandy er ongelooflijk slag van had zichzelf (en anderen) perfect te kleden. Hij was zulk een machtige en gezaghebbende figuur in het rijk van de mode, dat de Engelse prins-regent eens de tranen in de ogen schoten, toen Brummell de coupe van zijn broek bekritiseerde. Hoewel hij van eenvoudige afkomst was, werd Beau Brum mell de dictator van de Engelse mode-wereld. Hij zag in, dat de heren mode van zijn tijd dikwijls een wat verbeterde versie van de sportkle- ding van een oudere generatie was. Zijn oudere en conservatieve sex- genoten konden zijn ideeën echter geenzins waarderen. Zij hielden het bij hun geborduurde jassen, hun plooikragen en hun witte kousen. Brum mell daarentegen ontwierp een eenvoudige jas zonder enige opsmuk, maar van de fijnste wol en met een voortreffelijke snit. Hij had hiermede op een gegeven moment een dermate groot succes, dat weldra geen enkele ele gante (en rijke) jongeling nog andere kleding wilde dragen, dan die door Beau Brummell was ontworpen. Brummell was de kleinzoon van een kamerdienaar. Zijn vader, William Brummell, was een man die het al ver gebracht had. Op 14-jarige leeftijd werd William geheimschrijver van Charles Jen- kinson, die zijn handschrift op een bordje kamer te huur" had ontdekt en het bijzonder fraai vond. Toen Jenkinson later als Lord Liverpool minister van Fi nanciën werd, werd William Brummell tot ambtenaar op het ministerie benoemd. Ook na het aftreden van Lord Liverpool bleef hij nog op het ministerie werk zaam en onder de volgende minis ter van financiën, Lord North, die in 1770 premier werd, klom hij steeds hoger op de maatschappe lijke ladder. Hij trouwde een meisje van zeer goede familie dat hem drie kinderen schonk. Een daarvan was George Bryan, die zich later Beau Brummel noem de. ,,Beau" werd naar de beroemde school te Eton gestuurd en onder scheidde zich daar weldra door zijn kieskeurigheid op het' gebied van zijn kleding, door zijn houding, en door zijn sprankelende conversatie. In Eton ontmoette hij ook de prins regent, die in zijn latere leven zulk een belangrijke rol zou spelen. Kor te tijd bezocht Beau ook de universi teit in Oxford, maar toen zijn vader stierf en hem en zijn broer en zuster een bedrag van 65.000 pond sterling naliet, gaf hij zijn studie op en werd hij officier van het .Prince of Wales own regiment", het tiende regiment huzaren, dat bekend stond als „het duurste, onbeschaamdste, best ge klede en meest zedeloze regiment van het Britse leger". In 1796 werd hij tot kapitein bevorderd, maar twee jaar later nam hij ontslag uit de dienst, omdat het regiment van Brighton, waar het jaren lang gele gen was geweest en waar ook de prins-regent, die toen een intiem vriend van hem was geworden, meestal vertoefde, naar het verfoei lijke Manchester werd overgeplaatst. Van het geld dat hij van zijn vader had geërfd, kocht hij een jaar later een prachtig huis in de Londense Chestexfield Street, waar de prins regent hem dikwijls bezocht. Beau Brummell wijdde zich nu ge heel aan zijn grote liefde: de mode. Hij ontwierp eenvoudige kleding, al tijd van de beste wol en met een voortreffelijke coupe, waardoor de Engelsman zich heden ten dage nog over de gehele wereld onderscheidt. Brummell, die felle kleuren haatte, decreteerde dat een man eerst goed gekleed is, indien zijn kleding in het gehéél niet opvalt. Toen een vriend eens opmerkte dat hij, Brummell, zo bijzonder elegant was gekleed, antwoordde Brummell dat hij juist slecht gekleed was, omdat zijn vriend in het andere geval zijn kle ding niet opgemerkt zou hebben. Tien jaar bleef Brummell de mach tige dictator van de Londense mode wereld. Zijn breuk met de prins regent betekende echter tevens het begin van het einde van zijn car rière. De prin-regent was een grillig en wispelturig man en Beau Brum mell raakte eensklaps volkomen uit zijn gunst, omdat hij de spot had gedreven met de wijze waarop de prins-regent zich kleedde en met zijn steeds toenemende lichaams omvang. Daarbij kwam, dat Brummell te veel aan de speeltafel waagde en zich langzaam maar zeker steeds meer in de schulden stak. Ten slotte moest hij de vlucht nemen voor zijn schuldeisers en vestigde hij zich in de Franse havenstad Calais, waar hij zijn luxueuze leventje trachtte voort te zetten. Hij was hiertoe voornamelijk af hankelijk van de goede gaven van oude vrienden die hem kwamen opzoeken. De vrienden kwamen echter steeds minder vaak en ten slotte moest Beau Brummell een betaalde betrekking zoeken, iets ongekends voor hem. Hij werd Engelse consul in Caen en hoe wel hij nu wel bescheiden moest leven, deed hij nog steeds meer dan twee uur over zijn toilet, iedere morgen! Zijn laatste levensjaren waren heel triest: in 1834 werd hij door de eer ste van een reeks beroerten getrof fen, in 1835 werd hij wegens wan betaling in de gevangenis geworpen en in 1840 overleed hij op 65-jarige leeftijd in een ziekenhuis. De échte Beau Brummell was ech ter reeds gestorven op de dag dat hij Londen had verlaten... Herenkostuum onder sportieve invloed Maandag gisteren is in Amsterdam de vijftiende Neder landse herenmodebeurs ge opend, die ook reeds iri het bui tenland goede bekendheid ge niet De beurs geeft een overzicht van de totale Nederlandse pro- duktie op het gebied van heren kleding. Daarnaast zijn er ook Duitse en Belgische inzendingen. Bij een rondwandeling over de beurs va't het op, dat weliswaar geen grote veranderingen in de herenkleding komen, maar dat er toch wel veranderingen zijn in de kleinigheden. Men ziet bij voorbeeld een wat andere snit van de revers en ook is er keuze uit al of niet smalle pantalons. Het is wel zó, dat de man, die een pak van acht jaar geleden draagt duidelijk in een ver ouderd kostuum gekleed gaat. Het belangrijkste verschijnsel is wellicht, dat de kleding voor de vrije tijd een veel grotere vlucht neemt. Dat uit zich in een ruime keuze uit colberts met losse pantalons van allerlei stof fen. Het herenkostuum krijgt in het algemeen een meer sportief ka rakter. De man, die in de week netjes en eenvoudig gekleed wil gaan, waagt zich in zijn vrije tijd aan wat gedurfder variaties. Hij wil dan wel eens een ge kleurd sporthemd en een mak kelijk jasje dragen DANK ZIJ DE MARSHALL-HULP De Jndian-plaid herenhandschoen Hoger produktiviteit (Van een onzer verslaggevers) Op de herenmodebeurs, welke maandagmorgen in Amsterdam werd geopend, hebben een aan tal exposanten bekendgemaakt, dat zij gebruik maken van het „4 d" maatsysteem. Deze ge heimzinnige aanduiding houdt in, dat hier gebruik gemaakt wordt van vier maten voor he- renconfectie in plaats van de tot dusverre toegepaste systemen, waarbij twee maten het uit gangspunt vormen. In de loop van het komende jaar zal dit nieuwe systeem bij het publiek worden geïntroduceerd. Dan zijn er inmiddels zeven jaar ver lopen sinds in 1953 het produlctivi- teitscentrum van de confectie-indus- trie aan een Rotterdams bureau op dracht gaf„een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van dc verbetering van het bestaande maat systeem". Deze zeer omvangrijke en zeer kostbare opdracht, waaraan on- Zwitserse „ontdekking" op weefselgebied Weer een nieuw woord in het arsenaal der mo derne textieltermen: het woord „vibrosta tic". Het klinkt nogal wetenschappelijk en het heeft betrekking op een nieuw Zwitsers weefsel dat „de groot ste Zwitserse ontdek king op weefselgebied van de laatste vijftig jaar" wordt genoemd. Het wordt voor het vervaardigen van on dergoed gebruikt, en zou geneeskrachtig zijn voor reuma, spit, bron chitis, jicht, spierpijn en nerveuze spannin gen. Wanneer dit alle maal waar is, wordt de' hoge prijs van het nieuwe weefsel wél iets begrijpelijker: een stel damesondergoed bij voorbeeld (de kleinste damesmaat) kost na melijk ongeveer veer tien gulden. Voor de grotere maten en voor lierengoed komen de Nederlandse sumentenbond vond de ze hoge prijzen intri gerend genoeg om eens op onderzoek uit te gaan naar dit „won- derweefsel". Ze publi ceert over dit onder zoek de volgende bij zonderheden „Vibro static" blijkt een syn thetische vezel te zijn en wel een zogenaamd polyvinylchloride, waarschijnlijk thermo- vyl. Het is te vergelij ken met een syntheti sche vezel als bijvoor beeld dralon. Evenals deze heeft het de eigen schap elektrostatische lading te verzamelen en neemt het zo goed als geen vocht op. Of het in verband hiermee voor reuma e.d. is aan te bevelen, is oen kwes tie waarover de des kundigen het nog niet eens zijn. Thermovyl verschilt van dralon wel in zo verre dat het heet kan worden gewassen: ook bij honderd graden cel- cius krimpt het niet. Bovendien is de grond stof voor de vezel goed koper, hetgeen dus la gere consumptieprijzen zou doen verwachten. In werkelijkheid echter liggen de vermelde prijzen boven die van araion Ilo Consumentenbond meent, dat men hier niet met een produkt met uitzonderlijke eigenschappen te ma ken heeft, en heeft er daarom geen hogere verwachtingen van dan van soortgelijke pro- dultten, vervaardigd uit andere synthetische ve zels. De aanprijzingen, zo meent de Bond, lij ken nogal overdreven, evenals trouwens de prijzen der andere prof. dr. J. Hemelrijk, hoogleraar in de mathematische sta tistiek to Amsterdam, medewerkte, kon gefinancierd worden door een belangrijke bijdrage uit Marshall- gelden. De heer J. Sitting, directeur van het Rotterdamse bureau, kon in 1957 een nieuw maatsysteem aan bieden aan de vereniging van Neder landse fabrikanten van heren- en jongensbovenkleding. Proeven Op grond van gunstige resultaten van verschillende proeven bij fabri kanten en detaillisten, heeft deze vereniging ruim een half jaar gele den besloten om de produktie in de voorgestelde nieuwe maten ter hand te nemen. De principiële verschillen met het bestaande systeem brachten op essentiële punten in produktie en verkoop dusdanige veranderingen te weeg, dat een vrij lange voorberei dingstijd nodig was en nog wel nodig zal zijn om tot volledige omschake ling te geraken. Voor de coördinatie van werkzaam heden, die verband houden met de overschakeling op het nieuwe maat systeem, is de „Stichting 4 d voor de normalisatie van kledingmaten" in het leven geroepen. Maattabel Het nieuwe maatsysteem is een ge normaliseerd systeem. Alle fabrikan ten gaan uit van eenzelfde maten- tabel, hetgeen thans niet het geval is. De vrijheid van opvatting betref fende model, coupe en dessin blijft uiteraard gehandhaafd. Goed gekleed De verwachting is gerechtvaardigd, dat met 4 d meer mannen goed ge kleed kunnen worden met minder kosten voor zowel de fabrikant, de detaillist als do consument. De maten van de klanten worden in Een Zwitserse horlogefabrikant brengt een elektrisch polshorloge met alcku in de handel. eerste instantie bepaald door band wijdte en zijlengte. In de maten, waarin de meeste mannen gekleed kunnen worden, zijn extra uitvoerin gen geprojecteerd voor mensen met een brede en een smalle heup. In de helft daarvan weer kan men kiezen tussen jasjes voor hoge en lage schouders. Dit systeem kent dus ma ten, waarin met vier dimensies (af metingen) van het lichaam rekening wordt gehouden. Om deze reden heeft het de naam „4d" gekregen. Beter passend Voor fabrikant, detaillist en consu ment is het van het grootste belang, dat de fabricage van kleding volgens de nieuwe matentabellen voldoet aan de hoge eisen van maatzuiverheid. Daarom zal het produktieproces, waaruit deze kleding afkomstig is, onderworpen zijn aan eèn controle op maatzuiverheid. Minder kosten Het zoeken naar nieuwere, meer ef ficiënte, maatsystemen is niet nieuw. Ook in de damesconfeetie-industrie is dit reeds geschied. Het grote pro bleem van de confectie-industrie is steeds geweest, dat weliswaar een hoog percentage van de bevoking in een betrekkelijk klein aantal maten valt, doch dat ook om degenen, die niet in deze maten vallen, te kunnen kleden, een onevenredig aantal ma ten aangemaakt moet worden. Het nieuwe systeem nu maakt het moge lijk, het aantal zogenaamde „buiten maten" te verminderen en door toe passing van vier in plaats van twee uitgangspunten voor de maat van een kostuum een betere pasvorm en dus minder wijzigingen aan con fectiekostuums te verkrijgen. Hieruit vloeit een aanzienlijke kos tenbesparing voort. Het „4 d"-systeem onderscheidt zich voorts van andere systemen hierin, dat het een project is van nagenoeg de gehele herenconfectie-industrie. Bovendien hoopt men, dat het ook mogelijk zal blijken, het buitenland te interesseren, zodat gekomen kan worden tot een Europese normalisa tie, welke men als noodzakelijk ziet, nu de handelsbelemmeringen geleide lijk wegvallen. Langharige Mohair pullover in fors ruïtdessin. De kleuren: bruinbeige en zwart zijn herhaald in de boord van de V-nek. Langharige wol en ruiten van dit kaliber komen in bin nen- en buitenlandse collecties voor. Kleding van vandaag Ironie in de mode Prof. dr. F. W. S. van Thienen schreef een Phoenix-pocket (uitgave W. de Haan, Zeist) een boekje over acht eeuwen Westeuropees kostuum. Het is een boekje, dat met veel smaak is geschreven. Aan het slot maakt de neer Van Thienen enkele opmerk kleding. Wat is, vraagt hij het kostuum van de laatste jaren. Is het de dracht van het deel der jeugd, dat weer zijn afstand van de gevreesde en verachte maatschappij wenst uit te drukken door slordige haren, slobberige truien en te nauwe broekspijpen Hun protesthouding schept een soort buitenmaatschappe- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllü Engelsman kleedt zich te weinig naar het weer Riet schrik heeft men in En- H geland enige tijd geleden ken- nis genomen van de bevindin- gen van een sociaal-medisch s onderzoek. Daaruit bleek dat 95 van de ondervraagde g mannen, zowel in de zomer als in de winter en dat bij ge- H middelde temperatuurverschil- len van 30 tot 40 graden g dezelfde ldeding dragen, AI naar het jaargetijde lijden g g zij èf onder de warmte, óf on- der de koude. Ziekten kunnen g daarbij niet uitblijven. Een artsengroep probeert g thans uit te vinden of de ver- g houdingsgewijs lageleeftijd, H die de Engelse mannen be rei- ken, te wijten of mede te g wijten is aan het feit dat g de Engelsman, die zo goed ge- kleed heet te zijn, zich niet g „naar het weer" kleedt. g iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiii - zij o: derling als drupels water op elkaar lijken, terwijl het juist hun bedoeling is „anders" en „individueel" te schij nen. Of moeten wij als een verschijn sel van het kostuum der laatste ja ren beschouwen het teruggrijpen op de mode van het begin dezer eeuw, zoals wij dat in de van Italië uit ge- inspireerde kleding der mannen zien? Hieraan ligt ongetwijfeld het ver langen ten grondslag, terug te keren naar een tijd, toen alles rustig was en het hele leven langs veilige, wèl gebaande wegen kon verlopen. Of is het kostuum van heden de kledij met zeer mannelijk nonchalance zoals die van Amerika uit wordt gepropa geerd En wat is daar dan de vrouwelijke tegenhanger van? Moeten wij als kostuum van heden de laatste crea ties van de Parijse ontwerpers be schouwen? Of zijn deze alleen een aanloop naar een nieuwe vorm die wij nog niet kennen? Wat kan de ontwerper van heden bezield hebben, wat vangen zijn „geestelijke anten nes" op? Of zien wij hier soms een resultaat van zijn ironie? Inderdaad vormt ironie een element, dat wij in onze tijd voor het eerst als inspira tor vinden: in de eerste plaats bij begaafde fotografen, soms ook bij toneelontwerpers. Ook in de beelden de kunst is dit element niet altijd af wezig. Waarom zou het dan niet ook bij de scheppers van de mode te vin den zijn? Soms krijgt men de indruk dat mode ontwerpers maar wat met textiel zitten te knutselen teneinde een zo origineel mo gelijk resultaat te krijgen, dat alleen maar opvallend en bepaald niet mooi is. Jean Patou bijvoorbeeld heeft een korte avond japon samengesteld uit allemaal roze sa tijnen linten. Het resultaat doet de man nequin die het draagt, verrassend veel op een ouderwetse lichtkroou lijken: de ont werper noemde de jurk dan ook „Palais de Crystal". De herenschoenen, die bij moderne kostuums worden godragen, zul len voorlopig wel puntig en slank blij ven. In het algemeen kan worden gezegd, dat het Italiaanse mo del bij de lage schoe nen zal overheersen. Hoewel zwarte schoe nen nog steeds toon aangevend zullen blij ven, komen bruine schoenen weer iets meer in trek. Uiter aard worden bij sport en zomerkostuum al lerlei soorten fanta sieschoenen gedragen. Slippers en mocas sins zullen veel ge dragen worden, ook voor kantoor. In Nederland worden weinig bretels gedra gen, maar ze zijn toch een gemakkelijk hulpmiddel. De bre tels van vandaag zijn bijzonder smal en weinig opvallend in die zin, dat de kleu ren zodanig gekozen kunnen worden, dat ze passen bij het overhemd. Van bretels naar de riem is maar een en kel stapje. De riemen zijn ook bijzonder smal en behalve voor leer, heeft men nogal voorkeur voor rubber. Wat de herendassen betreft, blijft belang stelling bestaan voor alle bij het kos tuum passende kleuren, maar er is 'n neiging naar wat don kerder tinten en naar een krachtiger kleu in werking. De dassen zullen smal zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 19