VLAM GEDOOFD: WEER IS EEN OLYMPIADE VOORBIJ Zuid-Slavië won met 10 manvoetbal-goud' Rusland veroverde bij turnen 36 medailles ONGESCHOREN HOCKEYERS VERSLOEGEN BELGEN: 2-1 MAANDAG 12 SEPTEMBER 1960 PROVINCIALE ZB BO W SS OOÜR/NT In duister stadion staken duizenden toeschouwers programma in de brand De vlam is gedoofd, de stadions en sport paleizen liggen verlaten, de 17e Olympische Spelen van het moderne tijdvak zijn voor bij. Achttien dagen lang heeft het vuur in de schaal boven het Olympisch stadion gebrand als getuigenis van de grootste ma nifestatie aller tijden, waarin de sport- jeugd van de wereld vertegenwoordigd was door de besten onder hen. Er is gehuild van geluk en van verdriet, er zijn inciden ten geweest, maar talrijker waren de mo menten waarin tot uiting kwam dat het „sport verbroedert" geen holle frase is. Want in Rome zijn negers en blanken, Rus sen en Amerikanen elkaar om de hals gevallen en in Rome heb ben West- en Oostduitsers een hechte ploeg gevormd, toege juicht door een grote gemengde snpportersschare onder één vlag. dions en de fraaiste sportpaleizen stonden deelnemers en toeschouwers ter beschikking. Voortreffelijk waren de technische voorzieningen in deze arena's en overal en elke dag sneu velden records. Geen topprestaties Nederland heeft, geheel volgens de verwachtingen, geen deel gehad Zondagavond om 19.20 uur schalde de Olympische hymne voor de laat ste keer door het Olympische stadion te Rome. Met een officiële sluitings plechtigheid, die niet alleen het ein de van de spelen der 17e Olympiade aankondigde, maar bovendien een feeëriek hoogtepunt vormde, is dit grootste sportevenement ter wereld afgesloten. Het waren de toeschouwers zelf, die voor een niet op het program ma vermelde extra verrassing zorgden. Tijdens de plechtigheid weerklonk trompetgeschal van 'n carabinieri-band, kort voordat de Olympische vlam, die 17 dagen lang onafgebroken uit de grote kom was opgelaaid, gedoofd zou worden. Op dat moment staken op alle tribunes duizenden toe schouwers hun programma's in brand. De organisatoren trokken daarvan dankbaar profijt en doof den prompt de felle schijnwer pers. Het 100.000 man bevattende Olym pisch stadion bood enkele minuten lang een uniek aanzicht. Het werd uitsluitend verlicht door de Olym pische vlam en door de duizenden vlammetjes op de eivolle tribunes. Kamerbeek droeg vlag Precies zoals bij de openingsplechtig heid marcheerde Griekenland, de ba kermat der Olympische Spelen, voor op in de vlaggeparade. Ditmaal wa ren er geen groepen, doch alleen de vlaggedragera der 84 landen. Voor Nederland marcheerde tienkam per Eef Kamerbeek over de sintel- baan en d'e lange rij werd, evenals bij de opening, gesloten door het laud der gastheren: Italië. Na de parade gingen, telkens bege leid door het volkslied. Achtereenvol gens de vlaggen van Griekenland (links), Italië (midden) en Japan (rechts) aan de drie masten achter de Olympische vlam omhoog. De pre sident van het internationaal Olym pisch comité, Avery Brundage, staan de op een sneeuwwit podium, ver klaarde daarna de spelen der 17e Olympiade voor gesloten. Nooit zijn Olympische Spelen in zul ke prachtige accommodaties ver werkt als in Rome. De mooiste sta- Tijdens de samengestelde terreinrit in Rome tuimelde de Roemeen Oskar Recer van zijn paard de sloot in. Voor hem had het concours alle glans verloren voor de fotogra fen niet. in de topprestaties, die bij tien tallen zijn geleverd. Marian Heemskerk zorgde voor zilver, Ti neke Lagerberg en Wieger Menso- nides de meest succesvolle Europese zwemmer voor brons. Bijzonder fraai echter was ook de 5e plaats van Eef Kamerbeek in de tienkamp. Verder kwamen onze vertegenwoor digers, de beste produkten van een totaal onvoldoende lichamelijke vor ming, niet Helaas is niet alleen de gebrekkige basis de oorzaak van dit falen, doch ook de onvoldoende voor bereiding en de geringe geestkracht. Het indrukwekkende atletiektoernooi heeft getoond dat Amerika de su prematie in de sprint kwijt ïs al heeft bij de dames de sierlijke Wilma Ru dolph voor een dubbele triomf ge zorgd. Opvallend was dat het bijna alle maal negers zijn geweest, die het goud voor de Verenigde Staten won nen. Twee hoogtepunten waren het falen van wereldrecordhouder Tho mas bij het hoogspringen en het ener verende duel Rafer Johnson Yang Chuan Kwang in de tienkamp. Een sensatie was de marathonzege van de ongeschoeide Ethiopiër Abebe. De voorspelling, dat Australië in het zwemstadion de „overall"-zege aan Amerika zou moeten laten, is uitge komen. De keiharde Amerikaanse jongens en meisjes wonnen 11 titels, de Australiërs 5, precies zoveel als Dawn Fraser van plan was alleen voor haar rekening te nemen. TOERNOOI VOOR SCHOOLJONGENS.... Nederlanders speelden beste Olympische match Het Nederlandse hockey-elftal heeft door een overwinning met 21 in de zaterdagmorgen in het Olympische wielerstadion gespeelde- wedstrijd tegen Bel gië in het Olympische hockey- toernooi de negende plaats be reikt. De eindstand van de poule waarin werd gespeeld om de plaatsen 9 t.m. 11 luidt: Nederland 2 2 0 0 4 Frankrijk 2 10 12 België 2 0 0 2 0 Polen dat eveneens in deze poule zat, is door een vroegtijdig vertrek niet uitgekomen. De Polen nemen daar mee dus de 12e plaats in de eind rangschikking in Af en toe lijkt de organisatie van de Olympische wedstrijden op die van een toernooi voor schooljongens. De Italiaanse hockeyspelers, voor wie zaterdagmorgen een wedstrijd op liet programma stond, wilden zó graag in de middaguren voor eigen publiek spelen, dat zij daartoe een verzoek bij de wedstrijdcommissie indienden. De toernooi-leiding ging akkoord mét een ruiling waarbij de wedstrijd Ne- derland-België aanvankelijk vast gesteld voor half vier op half elf 's morgens werd bepaald. De voor waarde was echter, dat de Italianen de Nederlanders en de Belgen van deze programma-wijziging op de hoogte zouden stellen. Dit gebeurde zaterdagmorgen 9 uur, anderhalf uur voor de wedstrijd op een tijdstip dat de Nederlandse hockeyspelers nauwe lijks wakker waren- Na een haastig ontbijt van een hap en een slok is het Nederlands elftal mopperend en ongeschoren in de bus gestapt en om even over half elf stonden waarachtig twee volledige teams aangetreden. Geen Nederlander, die niet recht streeks met het elftal te maken had, heeft deze strijd tegen de Belgen gezien en in de Neder landse kolonie is in de loop van de zaterdag stevig gemopperd op de ploegleiding omdat deze genoegen heeft genomen met een dergelijke vreemde gang van zaken. Het Nederlandse elftal, ditmaal met Hooghiemstra rechtsbuiten en Van Erven Dorens linksbinnen, heeft ove rigens niet veel last gehad van de nuchtere maag en de ongeschoren- hcid. Het was één der beste wedstrij den, die de ploeg in dit toernooi speelde. Eigenlijk heeft doelman De Graeff tot de laatste minuten, waarin Bel gië scoorde maar één benauwd mo ment gehad. Dat was halverwege de eerste helft toen hij een schot van middenvoor Bernaert op zodanig on reglementaire wijze verwerkte, dat de Belgen een strafbuüy werd toe gekend. De Haagse goalie nam de bully voortreffelijk en wendde het ge vaar af. De combinaties in het binnentrio, waaraan ook de beide vleugelspelers in opzet een belangrijk aandeel had den, stuitten voor rust telkenmale op het stugge verdedigen van Dubois en Van der Stappen, maar in de twee de helft werden de bressen dieper en twee maal kon de Tilburgse aanvals leider toen in zo'n gat sprinten om Carbonelle met ferme tikken te pas seren: 20. De matig combinerende Belgische voorhoede had pas vier minuten voor tijd succes. Middenvoor André Muschs zorgde met een goed schot voor het tegenpunt. Duitsland won schieten klein kaliber Do uitslag van de finale schieten klein kaliber geweer (liggende posi tie) was: 1 en olympisch kampioen Kohnke (Duitsland) 590 punten; 2 James Hill (V.S.) 589 punten; 3 Pelliecionl (Venezuela) 587 punten. De Italiaanse Olympisch kampioen op de ZOO meter heren, Berrutti, en het Amerikaanse sprintwonder IPif- ma Rudolph, die drie gouden plakken verwierf, ontmoetten elkaar in het Olympisch dorp. En waarover spra ken zijf Wel over atletiek na tuurlijk. Roeier zakte voor atletiek-examen H Het zinde de Nederlandse j§ dubbel-tweeroeier Peter Bak- ker allerminst, dat donderdag 1 15 september in Amsterdam M olympische revanches zouden worden gehouden zonder dat hij er aan kon deelnemen. 's Heren Bessems arena mag dan goed geoutilleerd zijn, een H roeibaan hebben Chris Berger en hij er nog steeds niet kun- nen aanleggen. „En toch wil H ik van de partij zijn" besloot H Peter. Hij stapte naar atletiek- leider Moerman toe met de doodnuchtere mededeling, dat hij in een of andere race wilde H meelopen. „De drieduizend me- r-: ter ligt me het beste, ik heb n zoveel looptraining gedaan tij- H dens mijn voorbereiding", ver- H klaarde hij er bij. „Goed, je krijgt een kans. We gaan direct naar het stadion en als je de 3000 meter binnen H de 9 minuten loopt mag je van |i H mij meedoen donderdag" was het antwoord van Jo Moerman. Peter Bakker liep helemaal niet zo slecht of zijn leven er van afhing, maar toen de ee klok weer stilstond, wees zij 10 minuten en 9 sec. aan. De dou- H ble scull-specialist was voor het n H hardlooptentamen gezakt. llllll!llllllllllll!llll]|||lllilUI!!lllllllllllll!l!llllllllllll!llll!llllll!lll!lllll!ll Conditie hockeyploeg was onvoldoende „Wij hebben in de tijd, die ons restte nadat het interne conflict eenmaal was opgelost, alles gedaan wat mo gelijk was om hier in Rome een zo goed mogelijk voorbereide ploeg in het veld te brengen. Hans Kraay en de jongens hebben in Utrehct en Ois- terwijk geweldig gewerkt, maar nu is toch wel gebleken, dat onze condi tie totaal onvoldoende was". Het was liet oordeel van de chef d'equlpe van de hockeyploeg John Elink Schuurman toen wij hem za terdag na de strijd tegen de Belgen, de laatste Olympische wedstrijd van Nederland, naar zijn mening vroegen. MEESTE MEDAILLES VOOR RUSLAND s De verdeling van de gouden, ij H zilveren en bronzen medailles op de .17e olympische spelen H was als volgt: goud zilver brons g 31 21 10 16 1 13 Rusland 43 Ver. Staten 34 Italië 13 Duitsland 12 s Australië 8 Turkije 7 Hongarije 6 Japan 4 Polen 4 Tsj. Slowakije 3 Roemenië 3 =e Gr.-Brittannië 2 Denemarken 2 Nieuw Zeeland 2 Boelgarije 1 Zweden 1 Finland 1 Oostenrijk 1 Zuidslavië 1 Pakistan l Ethiopië 1 Griekenland 1 Noorwegen 1 Zwitserland 0 Frankrijk 0 België 0 Iran 0 Nederland O Zuid Afrika 0 Argentinië 0 V. Arab. Rep. 0 Canada 0 Forinosa 0 Ghana O 1 India 0 Marokko 0 Portugal O Malakka 0 Brazilië 0 Jamaica 0 Irak 0 Mexico 0 M Spanje 0 Venezuela 0 iiiniiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiuiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiTniiiiiii SENSATIE IN OLYMPISCHE FINALE Uit het veld gezonden aanvoerder had echter al tweemaal gescoord.... Hij had tie held kunnen zijn, lüj werd de martelaar! Dat was, in een notedop, de tragiek van de zwarte galic, de sublieme aan voerder van het Zuidslavisclie voetbalelftal dat zaterdagavond Olympisch kampioen 1960 werd door een 31 zege op Denemar ken in de finale. Tweemaal, in nog geen kwartier tijd, had mid denvoor Galic met harde en ge richte schoten gescoord. Zijn liat-trick zou stellig komen. Daar waren de ruim 45.000 toe schouwers in het Flaminio sta dion eigenlijk al zeker van. En toen kwam, geheel onverwachts, dan dat dramatische incident in de 40e minuut. Een afgekeurd doelpunt vormde er de Inleiding van. Nauwelijks had scheidsrechter Lo Bello wegens buitenspel de derde Zuidslavische treffer geannuleerd of goal-getter Galic maakte dat internationale gebaar met de vinger naar het voorhoofd. En al kon de Italiaan se arbiter de paar Zuidslavische woorden, die de ontgoochelde cap tain hem toevoegde niet vertalen, de betekenis ervan is hem natuur lijk niet ontgaan. Tot grote woede van al wat Zuid- slayisch was ging de vinger van de Italiaanse scheidsrechter omhoog. Nu was het zijn beurt om een interna tionaal gebaar te maken: voor de kleine Galic had de finale van het Olympisch voetbaltoernooi maar 40 minuten geduurd... Hij werd van het veld gestuurd. Elk sprookje heeft zijn einde. Zelfs dat sprookje dat de Deense amateurs Olympisch voetbalkampioen zouden worden. Zonder ook maar een mo ment een kans op de zege te hebben gehad verloren de Denen de eind strijd om de gouden medailles met 3—1. Ondanks de omstandigheid dat Zuid Slavië de gehele tweede helft met tien man moest spelen heeft de ploeg uit de Balkan de wedstrijd volkomen beheerst. Linksbuiten Kostic la ter de aanvalsleider van de Zuidsla- viërs bracht zelfs na de rust de stand nog op 30. Dat tenslotte Flemming Nielsen in de allerlaatste minuut de Denen tenminste een te genpunt schonk was eigenlijk van geen enkel belang meer. Duitsland won het landenspringconcours De Duitse ploeg heeft zondag in het olympisch stadion het springconcours voor landenteams om de grand prix, het laatste nummer van de spelen van Rome, gewonnen. De Duitse equipe bestond uit Win kler met „Halla", Thiedemann met „Meteor" en Scbockemoehle met „Ferall". De Amerikaanse ploeg, die gevormd werd door George Morris (Sinjon), Frank Chapot (Trail Guide) en Wil liam Steinkraus (Ksar d'Esprit), ver overde de zilveren medaille en de derde plaats was voor de Italiaanse equipe, bestaande uit Antonie Oppes (The Scholar), Piere d'Inzeo (The Rock) en Raimonde d'Inzeo (Posi- lippe). Rus Shaklin kreeg vier keer goud.... Rusland heeft bij het Olympi sche gyninastiektoernooï niet minder dan 36 medailles ver overd (15 gouden, 13 zilveren en 8 bronzen) en al moesten de Russische heren dan in de team wedstrijden de Olympische titel met %V+ punt aan Japan laten, dat 575.20 punten behaalde, het is toch nog het beste turnland ter wereld gebleken, mede dank 7,ij de Russische dames, die voor 20 van de 36 medailles zorgden. Dat Is bijna de helft van het totale aantal uitgereikte medailles in het gymnastiektoernooi. Het getal van 72 werd echter tot 73 verhoogd, om dat aan de ringen de Japanner Ono en de Bulgaar Kapsasov op de derde plaats precies evenveel punten be haalden en dus beiden een bronzen.' medaille ontvingen. Wat de heren turners aangaat la Rusland dit jaar echter voor de eerste maal door Japan verslagen. Die behaalden dank zij hun zege in de teamwedstrijd 6 gouden medail les (tegen de Russen 6 zilveren) en kwamen tenslotte dank zij de indi viduele teUing en de strijd op de 6 onderdelen apart tot een totaal van 14 medailles dus 2 minder dan de Russen, maar van die 14 waren er 9 van goud, 2 van zilver en S van brons. De Russische turners ont vingen er 16, maar daarvan waren er „slechts" 5 van goud. 8 van zil ver en S van brons. Ondanks de Japanse zege was het algemene verschil tussen de beide ploegen uiterst gering. Zaterdagmid dag was de finale tussen de zes beste turners op de 6 onderdelen: brug, paard, vrije oefeningen, paardsprin- gen, ringen en rek en daarmee ston den dus 6x3 medailles op het spel. De Russen en de Japanners wonnen samen 15 van die 18 medailles, Rus land 8 en Japan 7. Het werd haast te veel van het goede. Kampioen der kampioenen dezer spe len Is de Russische turner Shaklin geworden die dank zij dit systeem om zoveel medailles beschikbaar te stellen met niet minder dan 7 me dailles (4 gouden, 2 zilveren en 1- bwH»*en) near hui»- gaat. Hij werd niet alleen individueel pun ten winnaar op alle gynmastiekonderdelen sa men, maar ook individueel medaille winnaar der Olympische Spelen te Ronie* De Japanner Ono volgde hem met 6 medailles op de voet (3 gouden, zilveren en 2 bronzen). Medailles De olympische titel op het nummer paardvoltige heren werd gedeeld door de Rus Boris Schaklin en de Fin Eugen Ekman, die beiden een gou den medaille krijgen. Het zilver werd zodoende niet uitgereikt, de bronzen Blak was voor de Japanner Tsorumi. >e uitslag was: 1. ex aequo: Schaklin (Rusl.) en Ekman (Finl.), beiden 19.375 pnt.; 3 Tsjurumi (Japan) 19.125 pnt: 4 Mitsukuri (Japan) pnt. 6 Ono (Japan) 18.525 pnt. Ook do Olympische titel bij het poardspringen werd gedeeld door de Rus Shaklin en de Japanner Ono, zij krijgen beiden een gou den medaille. Het zilver werd niet uitgereikt, het brons was voor de Rus Portnoi. De uitslag van het nummer paard- sprlngen luidt: 1 ex. aequo: Ono (Ja pan) en Shaklin (Rusl.) beiden 19.350 pnt.; 3 Portnoi <Rusl.) 1&225 pnt.; 4 Tltov (Rusl.).-19.200 pnt; ft Endo (Japan) 19.175 pnt.; 6 Tsuruml (Japan) 19.150 pnt. De gouden medaille op het nummer brug met ongelijke leggers was voor de Rus Boris Shaklin. De zilveren medaille ging naar de Italiaan Car- minucci en het brons voor Ono (Ja pan). De uitslag op dit nummer luidt: 1 Shaklin (Rusl) 19.400 pnt.; 2 Carmi- nucci (It.) 19.375 pnt.; 3 Ono (Jap.) 19.350 pnt.; 4 Aihara (Japan) 19.275 pnt.; 5 Titov (Rusl.) 19.200 pnt.; 6 Takemoto (Japan) 19.125 pnt. De Japanner Aihara won de gouden medaille in het nummer vrije oefe ningen, de Rus Titov kreeg het zil ver en Neiehelli (Italië) legde beslag op de bronzen medaille. De uitslag luidt: 1 Aihara (Japan» 19.450 pnt.; 2 Titov (Rus! 19.325 pnt.; 3 Neiehelli (It.) 19.275 pnt.: 4 en 5 Ono (Japan) en Mitsukuri Ja pan) beiden 19.200 pnt.; 6 Statnv (Tsj.-Sl.) 19.050 pnt. De Japanner Ono werd Olympisch kampioen, aan 't rek, zijn landgenoot Takemoto kreeg het zilver en de Rus Shaklin de bronzen medaille. De uitslag luidt: 1 Ono (Japan) 19.600 pnt.; 2 Takemoto (Japan) 19.525 pnt.; 3 Shaklin (Rusl.) 19.475 §nt.; 4 Endo (Japan) 19.425 pnt.; ex aequo; Titov (Ryjsl.) en Cerar Beiden 19.400 pnt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7