Voorzitter Zeeuwse Groene Kruis over gevaren van kunststoffen WALCHEREN NOORD-ZEELAND ZUID-BEVELAND RVSLAND OVERHEERSTE BIJ DE 17eOLYMPISCHE SPELEN „DE BROEDERBAND" HIELD RECEPTIE IN „BRITANNIA" Tflc 77li££a*t VOORLOPIG VERKOOPVERBOD VOOR UNILEVERMARGARINE MAANDAG 12 SEPTEMBER 1960 PROV I NO I A.L& ZE BU W 8 6 COURANT t> NAAR AANLEIDING PLANT A-AF F AIRE In menselijk voedsel bedreiging voor de volksgezondheid lu de zaterdag te Haamstede gehouden jaarvergadering van de provinciale Zeeuwse vereni ging „Het Groene Kruis" heeft de voorzitter, jlir. R. J. H. Q. Röell er aan herinnerd, dat reeds in 1957 prof. Klein, de voorzitter van de Algemene Ne derlandse Vereniging ,Het Groe ne Kruis" in een bijeenkomst te Kruiningen heeft gewezen op de gevaren, die er schuilen in het toevoegen van kunststoffen aan het menselijk voedsel. Jlrr. Röell stond namelijk even st' bij wat lüj noemde de „pijnlij ke affaire Planta-rood". Prof. Klein had namelijk in 1957 op een dergelijke mogelijkheid de aan dacht gevestigd, toen hij naast de te bestrijden volksziekten als kanker, t.b.c. en polio over „de nauwelijks te naderen bedreigingen van de volks gezondheid" sprak, waarmee hij be doelde het toenemend gebruik van anti-biotica, het gebruik op grote schaal van insecticiden, vergiften, die ook in het menselijk voedsel terecht kunnen komen en het gebruik van verf en kunststoffen bij de bereiding van het menselijk voedsel. „Zoals thans bij de Planta het geval is ge weest", zo constateerde jhr. Röell. „Een half miljoen mensen hebben de ze margarine gebruikt en circa hon derdduizend mensen werden ziek". Jhr. Röell kwam tot deze korte beschouwing op dc Planta-affaire via het medium televisie, dat een gevaar voor het organisatorische werk van het Groene Kruis kan betekenen, maar ook bij de be vordering van de volksgezondheid een functie kan vervullen. Dat was de vorzitter in de Planta- affaire gebleken, toen het ministe rie van sociale zaken en volksgezond heid van dit medium gebruik maakte om de mensen voor ie lichten. Jlir. Röell vroeg zich namelijk af, of men het medium televisie nog niet meer kan inschakelen om propaganda te maken voor de volksgezondheid. De keerzijde van de televisie is, dat de belangstelling voor het medium een gevaar betekent voor het organisato rische werk van het Groene Kruis. Slecht bezochte vergaderingen zijn er liet. gevolg van. Ouderdomskwalen Jhr. Röell wees ook op de ouderdoms kwalen, welke hier .en daar de Groe ne Kruisverenigingen bedreigen. Hij betreurde, dat er onder de tegenwoor dige jeugd zo weinig animo is om zich belangeloos te wijden aan het Groene Kruiswerk, bijvoorbeeld door het aanvaarden van een bestuurs functie. „Wij zullen moeten blijven toezien, dat het Groene Kruis zijn po sitie in Zeeland zoveel mogelijk kan handhaven", aldus de voorzitter. „Zijn positie zal niet alleen gehand haafd maar ook versterkt moeten worden. Een teruggang van het le dental, zoals bijvoorbeeld het geval was in Souburg dient in het vervolg voorkomen te worden." Tevoren had jhr Röell gesteld, dat de gedachte, die in bepaalde kruizen heerst dat de christelijke wijkverple ging in Zeeland belichaamd in het Oranje Groene Kruis een eigen taak heeft, gegrond op Gods Woord, in derdaad aanvaardbaar is. In zijn openingsrede van deze in het gereformeerd verenigingsge bouw gehouden vergadering stipte jhr. Röell voorts aan, dat de Al gemene Nederlandse Vereniging Het Groene Kruis volgende maand het feit hoopt te herdenken dat 60 jaar geleden een begin werd gemaakt met het Groene Kruis werk. Dit jubileum zal dinsdag 4 oktober a.s. te Arnhem worden gevierd. Herindeling Schouwen Do voorzitter stond ook nog stil bij de gemeentelijke herindeling van Schomven-Duïveland. Het aantal ge meenten wordt zoals bekend van achttien tot zes ingekrompen: „Ook voor het Groene Kruis zal dit in de toekomst consequenties meebrengen", zo zei jhr. Röell, „om een voorbeeld te noemen de nieuwe gemeente Brou wershaven, voorheen Brouwershaven, Zonnemaire, Noordgouwe en Dreï- schor telt circa 3650 inwoners en zal te maken hebben met vier Groene Kruisverenigingen die tezamen vier wijkgebouwen bezitten en waar twee wijkzusters werkzaam zijn. Zal men tot samensmelting moeten komen? Naar mijn mening zal het mede in het belang van de preven tieve gezondheidszorg gewenst zijn voorlopig de oude toestand te hand haven. Ook het subsidiebeleid van de nieuwe gemeente zal hierop gericht moeten zijn. Maar in de toekomst zal de zo onmisbare gemeentelijke sub sidie verleend moeten worden, vol gens vaste maatstaven rekening hou- lende met een gelijke contributie- Groene Kruisvereni- regeling in elke ging. Een nauwere tussen de verenigingen zal noodzak kelijk zijn. Het enkel* samenwerking zal noodza- jaren geleden door de heer Gunst, gemeente-secre taris van Brouwershaven opgemaak te reorganisatierapport Groene Kuis verenigingen op Schomven-Duiveland wordt nu actueel." De voorzitter zei hierover tenslotte, dat men in het belang van de be volking in de toekomst tot bezuini ging en een efficiënter werkwijze moet komen. Na de rede van jhr. Röell hechtte de vergadering zijn goedkeuring aan het jaarverslag over 1959, de begro ting voor 1961 en ging men «er mee akkoord, de algemene vergadering in 1961 op Walcheren te houden. De aftredende bestuursleden, de heren H, P. Everwijn te Zuidzande. mr. A. J. van der Hoeven te Tholen en dok ter M. C. Polderman te Yerseke wer den herkozen. In de middagbijeenkomst in hotel Bom was er een gezamenlijke maal tijd sprak dokter G. H, Ch. Cath, secretaris-generaal van de A.N.V. „Het Groene Kruis" over Suriname, welke causerie met enkele dia's werd toegelicht. Tenslotte werd met auto bussen nog een rijtoer gemaakt door de Westhoek van Schouwen-Duive- land. Jhr. Röell had nog meegedeeld dat met ingang van 1 november a.s. zus ter F. van der Ende te Wassenaar is benoemd tot districtsverpleegster bij de kinderhygiëne in Walcheren en West Zeeuwsch-Vlaanderen. MIDDELBURG Reserve-gemeentepolitie Middelburg wil 30 leden Vrijdag belegde de reserve-gemeen tepolitie van Middelburg in café-res taurant „Wöhler" een bindingspropa- ganda-avond, waar naast het propa gandistische element ook voor gezel ligheid een grote plaats was inge ruimd. Deze eerste avond in het tienjarig bestaan van de reserve-ge meentepolitie werd geopend door de heer J. Jellema, voorzitter van de vereniging van reserve politie Mid delburg. Deze zei onder meer, dat 't korps thans ongeveer 20 man telt, maar dat gestreefd dient te worden naar een aantal van dertig, gelijk aan dat van de gemeentepolitie. In gelijke bewoordingen liet burge meester mr. Joh. de Widt van Mid delburg, die deze avond bijwoonde, zichuit. De burgemeester sprak ver der de hoop uit, dat deze avond het streven het korps tot dertig man uit te breiden ten goede zal komen. Mr. De Widt ging verder in op de func tie van de reserve-gemeentepolitie en toonde zich een beetje verbaasd, dat men dit aantal in Middelburg nog niet had kunnen bereiken, het geen de burgemeester weet aan een zekere onbekendheid. Ook de heer C. J. Mallpaard, hoofd inspecteur van politie te Middelburg was deze mening toegedaan. „Onbe kend maakt onbemind", aldus de heer Malipaard. Deze zei verder dat men over het algemeen niet weet dat de reserve-politie er is om de reguliere politie aan te vullen. En in tijden van mobilisatie of oorlog is de reserve-politie er, om voor de gewone politie in te vallen. Ook de heer Malipaard sprak de hoop uit, dat het korps spoedig het gewenste aantal van dertig man zal bereiken. Hierna volgde een gezelllgheidspro- gramma dat zang, voordracht en een schetsje vermeldde. Taptoe van St. Caecilia in Vlissingen Zaterdagavond om kwart over negen begon op het schoolplein van de Bo- nedijkeschool in Wissingen een tap toe, uitgevoerd door drumband en harmonie van de muziekvereniging St. Caecilia. Tijdens een vlotte ope ningsceremonie hesen zeeverkenners van de „Scheldezwervers" de Neder landse en Zeeuwse vlag en speelde de harmonie „Gelukkig is het land". Daarna begonnen de muzikanten aan een aantal perfect uitgevoerde figu ren. Veel van dit ingewikkeld dooreen marcheren gebeurde op de tonen van de „Eurovisiemars", hetgeen wel toe passelijk bleek: gedurende enkele korte rustpozen hoorde men duidelijk vanuit een der omliggende huizen de stem van de televisiereporter, die vanuit Rome een ooggetuigeverslag gaf van de voetbalwedstrijd Dene marken- Joego-Slavië. Inmiddels werden de uitgevoerde fi guren steeds ingewikkelder. Terwijl de drumband iri zuivere kruisvorm ronddraaide liep de harmonie daar in een cirkel omheen, eerst in dezelfde later in tegengestelde richting. De eigenlijke taptoe werd geblazen door een trompetter vanaf het dak van de school, waarna de harmonie besloot met het Zeeuwse volkslied. De burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff complimenteerde aan het slot de uitvoerenden met hun presta ties. - Hengelsportvereniging „Middelburg": ere-prijzen Zondag heeft dc hengelsportvereni ging „Middelburg" met een groot in ternationaal hengelconcours de knup pel in het prijzenhoenderhok gegooid. Voor deze wedstrijd waren ditmaal geen wasmachine's, bromfietsen en dergelijke als hoofdprijzen beschik baar gesteld, maar alleen ereprijzen. Dit initiatief, dat de Nederlandse Heugelaarsvereniging toejuicht heeft do hengelsportverenigïng „Middel burg" echter een groot aantal deel nemers gekost. Waren er bij voor gaande wedstrijden altijd enkele hon derden deelnemers, thans hadden voor deze wedstrijden „slechts" 138 sportvissers ingeschreven. Ochtends hadden deze hun dobber langs de kust bij Zoutelande in zee geworpen, maar de vangsten vielen wel wat tegen. Niet meer dan acht tien kilo vis wisten de hengelaars op deze zomerse zondag te vangen. De prijzen werden aan het einde van het internationale hengelconcours in de sociëteit „De Vergenoeging" te Middelburg uitgereikt door de voor zitter van de hengelsportvereniging „Middelburg", de heer A. J. W. Ma- thijssen. Voorafgaande aan deze prijsuit reiking had de voorzitter van het wedstrijdcomité, dhr. P. Casten- miller, nog eens extra gewezen op de omzwaai in de prijzen, die de hengelsportvereniging „Middel burg" gemeend heeft te moeten maken. „De Middelburgse hengelsportvereni ging is er trots op, dat zij de lans heeft gebroken voor ereprijzen", al dus de heer Castenmiller. „en dat zij de toto-prijzen, die de meeste vis clubs gewoon zijn beschikbaar te stellen, thans heeft uitgebannen". De uitslag van deze wedstrijd luidt: 1 J. Benard Vlaardingen; 2 Oerle- mans, Ossendrecht; 3. F. Reijerse, Goes; 4. D. Verbaan, Delft; 5. D. Vis ser. Rotterdam. De overige Zeeuwse deelnemers die in de prijzen vielen waren: 11 J. Hoo- genboom, Middelburg; 15. L. Outer- mans, Middelburg; 17 J. Willemsen, Vlissingen; 22. T. van Hulle, Sas van Gent; 24. Fr Gaelen, Sas van Gent. De verenigingsprijs ging naar Vlaar dingen; de beste buitenlander was mevr. Riou uit Nieuwpoort (België) beste dame mevr. De Wit, Schiedam; jongste geklasseerde deelnemer Yvair Dedecker uit Nieuwpoort (België); grootste aantal J. J. Zonneveld, Rot terdam; zwaarste vis J. Dupain, Rot terdam; beste Middelburger J. Hoo- genboom. Gevonden voorwerpen Aan het politiebureau te Middelburg zijn inlichtingen te verkrijgen om trent de navolgende in het tijdvak van 1 tot en met 7 september als ge vonden aangegeven voorwerpen: Doublé kettinkje met medaillon; rood bruine ceintuur; kleine tabaksdoos; bruin jasje; 4-delige houten duim stok; groene parkiet; wit kinder laarsje; bruin hondje; diverse porte monnees; groene step met luchtban den; kinderwindjack; damestas inh. sigaretten, lipstick en twee bankbil jetten; bruine pet met bont; zieken- fondskaart en brief; groen sehool- etui met inhoud; zilveren kinderarm bandje met medaillonnetje; doos in houdende stukken sunlightzeepbrui ne portemonnee inh. certificaat; groe ne jongenstrui; slobkous; negerpop; colliertje. Indien een van deze voorwerpen bij de vinder wordt afgehaald wordt men verzocht hiervan kennis te ge ven aan het pQlitiebureau te Middel- burg. Automobiliste verloor Benoeming macht over stuur Onder Capelle bij Zierikzee verloor vrijdag een automobiliste uit Leiden de macht over het stuur. De auto reed met grote snelheid over de groenstrook en over het rijwielpad en kwam in de berm naast een diepe sloot tot stilstand. Met een tractor moest de wagen weer op de weg worden gebracht. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. YERSEKE Coöp. Raiffeisenbank Bij de afdeling spaarbank van de Coöp. „Raiffeissenbank Yerseke" werd in augustus terugbetaald 98.812,04 en ingelegd 151.008,28; overschot 52.196,24. Er werden in deze periode 19 nieuwe boekjes uit gereikt. De 17e Olympische Spelen zijn een triomf geworden voor Rusland, dat pas voor de derde maal aan dit eve nement deelnam. Evenals vier jaar geleden in Melbourne toonde Rusland zich het sterkste waarbij het ditmaal negen gouden medailles meer won dan dc V.S. in 1956 bedroeg dit ver schil 5. Hoeveel de Russische atleten verhou dingsgewijs vooruit zijn gegaan blijkt uit het feit, dat in 1952 te Hel sinki de Amerikanen bijna tweemaal zoveel medailles veroverden als de Russen. Het aantal van 43 gouden medailles, dat Rusland ditmaal won, is het hoogste ooit door een natie behaald. De opgang van Rusland heeft de medaille-oogst van een aantal andere landen sterk doen dalen. In het bij zonder voor Frankrijk zijn de spelen van Rome zeer teleurstellend ge weest. Geen enkele Fransman slaag de erin op de hoogste treden van het ereschavot te komen. De teruggang van da tricolores is geleidelijk ge gaan: In 1948 won Frankrijk 9 gou den medailles, in 1952 was dit aan tal gedaald tot 6 en in 1956 tot 4. De achteruitgang van Zweden is zo mogelijk nog duidelijker: tegenover een tweede positie in 1948 met 17 gouden medailles, staan 12 medailles in 1952, 8 in Melbourne en 1 in Rome. Het Italiaanse totaal van 13 gouden medailles tegenover 8 in de drie voor gaande spelen, is voor een groot deel het gevolg van de voordelen, die het biedt om organiserend land te zijn. Duitsland, dat in 1956 zesmaal de hoogste eer opeiste, verdubbelde dit aantal in Rome. Middelburgs zwembad sluit 30 september De Middelburgse zweminrichting aan de Poelendaclesingel zal op 30 sep tember a.s. voor het laatst ln dit sei zoen voor het publiek gaopend rijn. Uitslagen versieringen Oester- en mosselfeest De uitslagen van de versieringen welke te Yerseke waren gemaakt voor het oester- en mosselfeest, wa ren: Straatversiering: le prijs Schutters hof 150; 2e pr. Lepelstraat 100; 3e pr. Stenge 75; 4e pr. Dam 50; 5e pr. Wilhelminastraat 35; 6e pr. Paardenmarkt 25; 7e pr. Vier- straat 15. Optocht: Wagens; le pr.Dam, 150; 2e pr. Vissersvereniging 100; 3e pr. Plattelandsvrouwen 50; 4e pr. Paardenmarkt 40; 5e pr. Excel sior 35; 6e pr. Schuttershof 25. Groepen: le pr. groep Schot 50; 2e pr. groep Meijer 20; 3e pr. kin deren Laban 10; 4e pr. Anja de Kunder 5; 5e pr. duo Vermast v. Oeveren 5; 6e pr. kinderen Scheele 5; 7e pr. groep Schutters hof 5. Vlootschouw: le pr. YE 64; 2e pr. WR 189; 3e pr. YE 20; 4e pr. TH 18; 5e pr. YE 37; 6e pr. BRU 23; 7e YE 7; Se pr. YE 15; 9e pr. YE 194; 10e pr. YE 4. Burgerlijke stand KRABBENDIJKE. Bevallen: M. J. de Lange—Nieuwcnhuijse, d.; A. M- VosOverbeeke. d.: E. J. van WeeleBoogaard, z.; S. Wesistralevan der Wekken. 2 d.; J. C. van de Vreede— Boone, z.: F. Vosvan den Berge, d. Ondertrouwd: J. de Bel, 24 jaar en L M. J. Gelderblom, 21 Jaar; J van Burg, 24 jaar en .T- C. Weststrate, 20 jaar. Getrouwd: A. A. Schriek. 22 jaar en J- C. van Iwaarden, 20 jaar: J. Mol. 24 Jaar en W. Jobse. 21 Jaar: A A. de Koning. 38 jaar en S. Poortvliet, 33 jaar: A J. van 't Leven, 26 jaar en 3. F. van Twanrrten. 25 jaar. Overleden: L. Smit, 65 Jaar: D- van Harn, 69 Jaar. e. van P. Sehrier. J. Blok, 64 jaar, e. van P. D. van Koeverlnge. De heer C. A. Viergever uit Noord- gouwe, werkzaam als ambtenaar ter secretarie van de gemeenten Eiker zee en Ellemeet, is per november 1960 benoemd tot adj.-commies A op het gemeentehuis van Kapelle bij Goes. Benoemingen in raad voor kinderbescherming Bij koninklijk besluit zijn tot lid van de raad voor de kinderbescherming te Middelburg benoemd mevrouw M. J. Röell-Kramer te Haamstede en de heer D. Hack te Renesse. Aan mr. H. J. M. Stieger. burgemees ter van Drunen en tot voor enkele maanden burgemeester van Hoede- kenskerke is bij koninklijk besluit ontslag verleend uit deze functie, on der dankbetuiging voor de als zoda nig bewezen diensten. BIJ VIJFTIGJARIG BESTAAN Coöperatie ontving vele woorden van waardering VOOR EEN RUK met bloemen versierd toneel in de schouw burgzaal van „Britannia" heb ben het bestuur en de raad van comissarissen van de coöpera tieve verbruiksvereniging „De Broederband" te Vlissingen za terdagmiddag vele handen ge drukt en menige gelukwens in ontvangst genomen. Zij vierden daar het vijftigjarig bestaan van de vereniging met een re ceptie, die door velen werd be zocht. Behalve leden en vertegenwoordigers van zusterverenigingen loonden on der meer ook de burgemeester van Vlissingen mr. B. Kolff. de wethou ders M, A. v. Popering en Ch. J. Gil lissen Verschage en de gemeentese cretaris J. W. Peters hun belangstel ling. Omdat de coöperatie ook in Mid delburg is gevestigd was het bestuur van deze gemeente onder meer verte genwoordigd door wethouder A. J. Berenpas. Er werden vele waarderende woorden gericht tot de jubilerende vereniging. Zo bracht burgemeester Kolff hulde aan de „Broederband" voor de spon tane medewerking, die de vereniging gaf aan derden tijdens de oorlog, toen zij de vele Vlissingers die naar Kou- dekerke waren geëvacueerd aan voed sel hielp. Hij bracht ook de hulp van de coöpe ratie bij de ramp van 1953 in herin nering. Mr. Kolff achtte het verheu gend, dat er in Vlissingen van alge meen medeleven sprake kon zijn. Wethouder Berenpas was van me ning, dat „De Broederband" recht heeft op de vertegenwoordiging van de gehele gemeenschap, uit erkente lijkheid voor hetgeen de coöperatie heeft verricht. Gezien de grote vlucht die zij heeft genomen, zag hij iets „regionaals" in dit jubileum. Consument De heer Chabo, president-direc teur van Coöperatief Nederland wees er in zijn felicitatietoe spraak op, dat niet de uitoefening van het bedrijf de hoofdzaak is, maar dat het gaat om de belan gen var. de consument. Hij vestig de de aandacht op de fusies, die met de „Broederband" zijn aange gaan en sprak de hoop uit, dat die verbondenheid ook in de toekomst zou voortduren. Zijn woorden gin gen vergezeld van een etsteke- ning. Advertmflej ZOUTLOOS DIEET? vraagt uw winkelier zout-arme pindakaas van Twee nieuwe verdachte sterfgevallen Bij de rijksdienst voor de volksge zondheid zijn twee nieuwe meldin gen binnengekomen over sterfgeval len, waarin een verband wordt gelegd tussen het overlijden en het gebruik van Planta. In Buitenpost is een vrouw overleden die, terwijl zij last had van een hartziekte, tevens werd aangetast door de Planta-zïekte. Aan gezien er verband tussen het overlij den en deze complicatie wordt ge zocht Is opdracht gegeven aan twee deskundige artsen om sectie op het stofelijk overschot te verrichten. Voorts is een bericht binnengekomen over een sterfgeval in Tilburg, waar bij de overledene leed aan de Planta- ziekte. Beide gevallen worden nauwkeurig onderzocht. Op het ogenblik bestaat bepaald geen zekerheid, dat deze sterfgevallen aan een margarine- emulgator zijn te wijten, aldus dok ter Dijkhuis. (Slot van pag. 1) en geconsumeerd kan worden. Prof. Muntendam legde er de na druk op, dat de laatste nieuwe ge vallen van de ziekte alle van uiterst lichte aard gebleken zijn. Het aantal aanmeldingen beweegt zich in dalende lijn. Onrecht aan kleineren" De voorzitter van het produktschap voor margarine, vetten en oliën, de heer G. H. Maassen, heeft desge vraagd verklaard, dat hij niet zo ge lukkig was met do wijze waarop pu bliek werd gemaakt, dat ook andere merken margarine dan „Planta" eventueel schadelijk konden zijn. Hiermee werd onrecht gedaan aan een aantal kleinere margarinefabri kanten in verschillende delen van het land, aldus de heer Maassen. Hij wees er voorts op, dat op alle mar garine het M.V.O.-vignet staat (even als op alle boter een keurmerk) en dat het publiek nu ten onrechte de mening zou kunnen krijgen, dat margarine met dit vignet niet deug de. De Nederlandse margarïnepro- duktie beloopt ruim 4500 ton per week, waarvan ongeveer 70 procent direct of indirect door Unilever op de mai'kt wordt gebracht AANSPRAKELIJKHEID Een van de zogenaamde margarine- ompakkers heeft zaterdagavond aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid een telegram gezon den waarin de minister aansprake lijk wordt gesteld voor de door dit bedrijf te lijden schade in de ver koop van het hoofdmerk dat dit be drijf voert. De tekst van het telegram luidt: „Wij stellen U aansprakelijk voor schade door ons geleden en te lijden bij verkoop margarine onder merk E.Z.M.I. met op het wikkel nummer 333, welke margarine niet afkomstig is van Van den Bergh en Jurgens". Van de zijde van Unilever is zondag avond met klem tegengesproken, dat men de directeur-generaal niet eige ner beweging van de mogelijke ver menging van besmette margarine met goede margarine in de fabriek in kennis zou hebben gesteld. Een woordvoerder van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid heeft zondagavond bevestigd, dat in derdaad aan de directeur-generaal een mondelinge mededeling is ge daan over het voorkomen van de emulgator in andere margarinesoor ten dan Planta. Deze oordeelde het niet opportuun aan deze inlichting van Unilever bekendheid te geven. Een gloedvol betoog zette de felicita ties van het oud-bestuurslid, de heer L. P. van Oorschot, kracht bij. Deze verklaarde, dat de lijn van de „Broe derband" zich in de achterliggende vijftig jaar steeds in stijgende lijn bewoog. „Maar we moeten het ver leden alleen gebruiken om de plaats te bepalen voor de toekomst", aldus de heer Van Oorschot. Hij zag voor de coöperatie ook in de toekomst de taak om de gemeenschap te dienen. Zusterverenigingen Namens de coöperatie Zierikzee sprak de heer van der Doe zij'n gelukwensen uit. Hij wees er in zijn speechje vooral op om de jeugd meer in kennis te brengen met de coöperatie. De heer A. C. van de Velde voerde het woord namens de woningbouw vereniging „Goed Wonen". Hij ge tuigde van de uitstekende samenwer king tussen beide organisaties. Daarna richtten mevrouw Van der Made en mevrouw Blokpoel 't woord tot het recipierende bestuur respec tievelijk als vertegenwoordiger van de Coöperatieve Vrouwenbond afde ling Vlissingen en afdeling Middel burg. Mevrouw Vonk-Loesberg bood het bestuur namens het personeel van de Vlissingse „Broederband" een band recorder aan. Tenslotte sprak de heer A. de Bart, de erevoorzitter van „De Boederband". een persoonlijk woord van felicitatie. Voor deze receptie begon was de Vlissingse jeugd reeds in de jubileum feestelijkheden betrokken Met drie honderd ballons marcheerden zij ach ter het harmoniekorps „St. Caecilia" door een deel van de stad. By „Bri tannia" werden de „feestattributen" losgelaten. Ook de bejaarden uit Mid delburg en Missingen kregen zater dag hun deel van het feest. In de be jaardentehuizen werd een aantal tul banden bezorgd. Marktberichten VEILING ZUID-HOLL. EILANDEN. 9 september. Aardappelen, groot 9—14, andijvie A 1824, Deiden per kg.: bloem kool IA 43—77, idem HA 33—64, idem B 1445, alles per stuk: dubb. bonen I 75 1.02, idem II 42—79, beiden per kg.; kom kommers, groen A 3740, idem B 3237. sla I 10—15, idem II 6—10, alles per stuk; sla 18—21, stoksnijbonen I 91—1.39, idem H 6578, spinazie II 23—35, pronkbonen I 5564, stokprins. enkel I 8298, idem dubbel I 92—93, idem II 4344, witlof A 1.42-1-51, Idem B 1.24-1.37, uien 7—12, kroten 10—14, rode kool 6, gele kool 7— 13, groene kool 11—14, alles per kg; selde rij 614, peterselie 814, beiden per bos: waspeen IIA 1114, prei 1830, augurken A 72—1.00. idem B 67. idem C 26—31, alles per kg; Combinatie n tomaten A 1.90, idem B 2.00—2.05, idem C 1.50, alles per bak: perziken A 1927. Ananasmeloenen 451.07, Suikermeloenen 7898. alles per stuk; Reine Victoria 4497. Alicante I 1.60—1.79, Frankenthaler J 1,701.91, Gol den Champion 1.79—2.12, Bonn Louise klas IA 40—57, IB 32—57, IC 28—48. HA 30—44, IIB 28—38. IIC 21. Beurre Hardy IA 47—64, IB 49—62. IC 45—62, HA 41—55. IIB 4548, IIC 3961, James Grieve IA 46-53. IB 32—48, IC 38-43, HA 25—15, IIB 26—43. IIC 21—10, Ellisons IA 24—39. IB 26—35, IC 18—21, Manks Codlin IA 24— 28, IB 22—34, IC 17—27, alles per kg. Twee delegaties van Kongo (Slot van pag. 1 over eens, dat de toestand in Kongo buitengewoon ernstig is. Venvacht wordt, dat men wanneer de Veilig heidsraad vandaag weer vergadert, klaarheid zal willen scheppen aan- glande de kwestie van Russische en elgische interventie in Kongo. Het hoofd van de Amerikaanse de legatie, James Wadsworth, waar schuwde kort na de schorsing van de bijeenkomst van de raad, dat de Verenigde Staten niet werke loos zullen toezien. „Hoe in Kon go de Sowjet-Unie de wil van de Verenigde Naties tart". Wads worth zei „diep bezorgd" te zijn door verklaringen van de Russi sche eerste vice-minister van bui tenlandse zaken Koeznetzow en de Poolse delegatieleider Lewan- dowski, „die er geen twijfel over laten, dat zij van plan zijn verder te gaan met maatregelen in Kon go die schadelijk zijn voor de vre de". Koeznetsow gispte zaterdagavond secretaris-generaal Hammarskjöld fel wegens het sluiten van Kongolese vliegvelden en radio-Leopoldstad. Hammarskjöld echter verklaarde, dat hij niet alleen kan beslissen over de heropening van de vliegvelden en het radiostation. Hij heeft de raad reeds om instructies in deze zaak gevraagd. W apenstilstand Volgens een bekendmaking van de Ver. Naties te Leopoldstad had za terdag het Kongolese leger een alge mene wapenstilstand afgekondigd. President Tsjombe van Katanga en Albert Kalondji, die tot minister van binnenlandse zaken is benoemd in de nieuwe Kongolese regering van Deo. zijn beiden akkoord gegaan met het principe van een wapenstilstand in Kongo, zo voegde de vertegenwoordi ger van de V.N. in Elizabethstad daaraan toe. Uit Elizabethstad was gemeld, dat troepen van Loemoemba zich uit de provincie-Katanga terugtrekken. Maar later ontkende de regering-Loe- mocmba. dat er sprake is van een bestand. Zij zei ook, dat Kongolese troepen nog steeds „met groot suc ces" in Katanga vechten. Zondag vertrok een speciale organi satie van de V.N. voor toezicht op het bestand, onder leiding van een Zweedse kolonel, met jeeps en lief- schroefvliegtnigen naar de grenzen tussen de provincies Katanga, Ka- sai en Kivoe aldus heeft een woerd voerder van de Verenigde Naties meegedeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3