Ook in Zeeland was „onveilige" margarine hèt ruilobject tholen opende oester- en mosselseizoen Zeeuwse Almanak zeeland presenteerde op de floriade Pracht handen ZEEUWSE FRUITFEE HIELD HAAR INTOCHT IN GOES BELFORTFEESTEN IN SLUIS MET VUURWERK AFGESLOTEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COO RANT MAANDAG 12 SEPTEMBER 1960 WEDLOOP OP WINKELS Voorraden 'slonken snel HET ZAL JAREN geleden zijn, dat de ruilhandel in Zee land zo welig heeft getierd als afgelopen zaterdagmiddag! Bij duizenden vonden wikkels met „onveilige" margarine hun weg van de consument terug naar de bedrijven van kruideniers en melkhandel a- ren. En deze leveranciers na men niet zelden pakjes terug, die zij even tevoren nog had den verkocht. Oorzaak van alles was de beslissing van de geneeskundige hoofdinspec teur van de volksgezondheid en de officier van justitie te Rotterdam aan winkeliers en publiek bekend te maken, dat in nog meer margarinemer- ken dan Planta een kleinc- lioeveelheid schadelijke stof aanwezig kan zijn. Zoals overal elders in het land werd ook de Zeeuwse bevolking- onmiddellijk gealarmeerd, toen via de radio de codering van de mogelijk besmette margarinepak jes werd omgeroepen. Er ontstond een ware wedloop op de winkels, die de Zeeuwse consument hun margarine hadden verstrekt. Een run om de gewraakte margarine xo snel mogelijk kwijt te raken en in vele gevallen vanuit de zelfde winkels roomboter mee naar huis te nemen. En juist deze enorm grote vraag naar roomboter heeft vele hande laren en winkeliers af en toe in hopeloze moeilijkheden gebracht. Verschillende winkeliers moesten hun voorraad binnen de kortst mogelijke tijd aanvullen, maar ook daaraan kwam al gauw een einde Bij de Coöperatieve Melkinrich ting Walcheren te Middelburg raakte men op een gegeven mo ment totaal uitverkocht. Teleur gesteld moesten enkele winkeliers en grossiers naar huis terugkeren. In enkele uren ging een legioen pakjes de deur uit, waaraan men anders minstens enkele dagen ge- noej; heeft. „Kom maandagoch tend maar eens terug", was het enige advies, dat de melkinrich ting haar clientèle toen nog kon geven. Niet meer zien Vermoeider dan van welke drukke verkoop-zaterdagmiddag ook zijn cle kruideniers en melkhandelaren. en hun personeel het weekend in gegaan. Na urenlang ruilen, op slaan, opnieuw verkopen en het publiek van repliek dienen kon den sommige van hen zaterdag avond geen margarine of roombo ter meer zien. „Van drie uur af heb ik con stant bij de telefoon gezeten, die haast zonder ophouden tel kens opnieuw begon te rate len", verzuchtte een kruidenier uit het centrum van Vlissingen, toen wij hem 's avonds rond negen uur opbelden. Na drie uur was het in de winkel van deze Vlissinge middenstander plotseling ontzettend druk ge worden met ongeruste mensen, die dadelijk na het horen van de radioberichten met hun in geslagen margarine soms in paniek op pad waren gegaan. Kalmerend moesten sommige win keliers op Walcheren hun veront ruste klanten soms toespreken bij het aanbevelen van een onschade lijk margarinemerk. Want de margarine-schrik zat sommigen danig in de benen. Inde vuilnisbak In Oostburg schrokken enkele huismoeders zo. dat zij het voor het weekend met margarine klaar gemaakte vlees zonder meer in de vuilnisbak deponeerden, verge zeld van de overige voorraad pak jes. In Sluis zijn de gevolgen van de besmette margarine al verder doorgedrongen. „Planta is een ge liefd merk bij de Belgen geweest", vertelde een winkelier uit de Bel fort-stad. „Maar hun vertrouwen in de Nederlandse margarine Is nu zo geschokt, dat ook onze veredre omzet eronder te lijden heeft". Bij de roomboterfabrieken Sn Zeeuwsch-Vlaanderen liep de vraag nogal uiteen. In Klooster- zande had men nog weinig ge merkt van de „storm", die overal in de provincie opstak. Uit allo delen van west Zeeuwsch-Vlaan deren en de kanaalzone had de roomboterfabriek in IJzendijko evenwel verzoeken om aflevering binnengekregen. Schouwen Op Schouwen is het allemaal iets rustiger toegegaan. De voorraden roomboter, die ook daar gretig af trek vonden, bleken zaterdagmid dag voldoende, zodat de betrokken winkeliers niet met de handen in het haar zaten. Opmerkelijk was in Zierikzee bijvoorbeeld, dat. naar „veilige" margarine zoveel werd gevraagd, dat verschillende klan ten bij gebrek daaraan node met roomboter naar huis gingen. Ook in Goes zijn velen met hun eerder in de week of soms op de zelfde dag nog gekochte marga rine naar de winkeliers terugge- stapt. Alleen was het in de Gan- zestad zo, dat de ene kruidenier er zo goed als niets van merkte, terwijl zijn collega enkele straten verder het hoofd haast oni liep. Zeeland is dus zaterdag bij het „praatje-van-de-dag" met een vrij alarmerend en verwarring ver wekkend karakter niet achterge bleven Advertentie) Tüb'9Sct Hamea-Gelei H«t Is de Hamamelis die 't 'm doet Zaterdag werd in Tlio- Ien in navolging van Yerseke en Bruinlsse voor de eerste maal de opening van het oester- en mosselseizocn ge vierd met enkele klin kende festiviteiten. De feestelijkheden speel den zich af op het ka deterrein, waar een erepoort en een podium waren opgetrokken, en waar vrolijk gepavoi- seerde vissersschepen voor een sfeervol decor zorgden. De Thoolse schippers waren reeds vroeg in de morgen' begonnen met de versiering van hun vaartuigen en de resultaten mochten er zijn. Het feest werd geopend door het opla ten van postduiven door de plaatselijke vereniging „De trou we duif". Tevoren had de mosselcontroleur, de heer M. Verkammen uit Tholen, een ope ningswoord gesproken. De heer J. Bal sprak 'n welkomstwoord, waar in hij de burgemeester mr. A. J. van der Hoe ven en de directeur van de mosselcentrale te Bergen op Zoom, de heer J. Splunter, een hartelijk welkom toe riep. Het traditionele vaatje met oesters werd ook hier met enig ceremonieel aangebo den. Daarna maakten de plaatselijke muziekver eniging „Concordia" en de gymnastiekvereni ging „Olyrripia" een rondgang. Terugge keerd toonden cle gym nasten van „Olympia" bun kunnen op velerlei turntoestellen. Later in de middag was het bijna alles muziek „wat de klok sloeg": bijna, want naast de uitstékende uitvoerin gen van het Thoolse dameskoor en een con cert door „Concordia" zorgde een demonstra tie waterskiën op een rimpeloze Eendracht voor de nodige span ning. 's Avonds was er een gondelvaart met feeë riek verlichte vissers vaartuigen. Een toneelgezelschap uit Bruinisse voerde na afloop van de gondel- vaart een „mosselop- roer" op dat tot diep in de nacht duurde. Op 't haventerrein was heel de dag gelegenheid oesters en mosselen te nuttigen, een gelegen heid die velen niet zon der meer voorbij lieten gaan. Benoeming Gezinszorg Tot gezinshulp bij de Prot. Interker kelijke Gezinszorg, afdeling Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, werd benoemd, mej. E. J. Hamelink te Zaamslag. VAN TOT OUD YVRAK. Iu de Mauritspolder bij IJzendijke zijn arbeiders bij het afgraven van •zand gestuit op de wrakstukken van een twaalf meter lang schip. De res tanten van het vaartuig lagen onge veer een meter onder het zand be dolven. Waarschijnlijk is het schip op een zandbank gevaren en vergaan. Bij octrooi van 1614 is de Maurits polder bedijkt. Misschien lang voor die tijd heeft men deze wrakstukken al uit het oog verloren. Zonder, zich verder om hun vondst te bekomme ren hebben de ontgravers het wrak weer onder het zand bedolven. WAARNEMING. Twee zwarte ooievaars hebben zon dagmiddag ongeveer tien minuten boven Vlissingen gecirkeld. Rond half een 's middags werden zeldza me vogels waargenomen door de MAAR TOCIi. Wat een dagwo.t een dag, gisteren. „Das t'r een om dankbaar voor te wezen" zei ons een man uit Oost- kappel. En we hébben diepzinnig van ja geknikt, want wij waren dankbaar: geen sprake meer van plastic-regenjassen, weg met sop pende schoenen, geen spoor van een (helaas bij ons nogal eens optredend) regen-humeurtje. In plaats van dat alles: zon, zon en nog eens zon. Maar toch diep in ons woelt de eeuwige pessimist. Wandelend door Walcherens schone dreven, zagen we hoe de bomen langzamerhand hun herfstige tinten beginnen te verto nen. In de bossen van de Manteling hangt al die merkwaardige, ongrijp bare sfeer, doortrokken van weemoed omdat de bladeren beginnen te val len. En vroeg, heel vroeg al zinkt de zon achter de duinen Het is al septemberNog even en we zitten weer bij de kachel en wor stelen we met de sneeuw. Het was een prachtdag gisteren. Om dankbaar voor te wezen ''aar toch heer R. L. Hintzen aan de St.-Kruis- laan. RIDDERSCHAP. In ,,'t Centrum" te Axel zal aan staande vrijdagmiddag menig glaas je bier worden getapt! En ditmaal zal de capaciteit daarvan niet afhan gen van de cliëntèle. „Het ridder schap der biertappers" staat op het spel, een onderscheiding, die bij de landelijke finale van de nationale biertapwedstrijden zal worden toege kend. Om de man, die tot ridder in het biertappen wordt geslagen uit een select gezelschap naar voren te ha len, worden daarom ook deze maand weer in verschillende plaatsen voor- wedstrijden georganiseerd. Vorig jaar werden deze demonstraties van vakmanschap in 45 steden en dor pen gegeven. Voor Zeeland is deze maal de beurt aan Axel, waar vrij- dagmddag tussen twee en vijf uur dus menig glaasje bier zal wrden ge tapt DORPSGEMEENSCHAP. De thans definitief opgerichte Stlch- tings Dorpsgemeenschap in Sint- Annaland heeft een tijedlljk karak ter; zij is in het leven geroepen voor de tijd van één jaar. Om een mis verstand uit de weg te ruimen on ze correspondent heeft dat namelijk hier en daar geconstateerd wordt hier nog eens uitdrukkelijk vermeld, dat alle verenigingen in het dorp zich kunnen laten vertegenwoordigen in de gemeenschap cn derhalve een stem in het kapittel hebben. ROULEERSYSTEEM. Het gebrek aan leerkrachten slaat in Sint-Annaland op de leer lingen van de School met den Bij bel terug. In komende tijd zal voor de verschillende klassen van deze onderwijsinstelling een rou leersysteem van vrije naive da gen worden ingevoerd. De chris telijke kleuterschool heeft dit sy steem overgenomen. Niet uit ge brek aan leerkrachten, maar om dat de pas aangestelde hulpleid ster in Bergen op Zoom voor hoofdleidster moet gaan leren. Racebootje kapseisde: scheepsschroef trof Belg Op de Oosterschelde, ter hoogte van Wemeldinge, kapseisde zaterdagmid dag een Belgisch racebootje. Een der opvarende kwam daarbij onder het bootje terecht, en moest (door de scheepsschroef) gewond naar het Oostwal ziekenhuis te Goes worden overgebracht. In afwachting van de kentering om bij stil water duikoefeningen te kun nen maken, waren zaterdagmiddag twee Belgische racebootjes, bemand met in kikvorspakken gestoken dui kers, gaan spelevaren. Bij het tie- men van een bocht met een snelheid van dicht tegen de 50 km per uur, waarbij beide vaartuigjes dicht naast elkaar voortijlden, deed vermoedelijk de grote golfslag één dor bootjes kap- seisen. De drie inzittenden vielen daar bij overboord. De 3?-jairge Belg R. K. uit Antwerpen kwam onder het vaar tuig terecht om even later ernstig ge wond aan het gelaat boven te ko men. Hij was door de draaiende schroef van de buitenboordmotor ge troffen. Dokter A. J. Eckhardt uit We- meldimge, die eerste hulp verleende, achtte overbrenging naar het Oostwal- ziekenhuis noodzakelijk. Een tweede onderzoek wees uit dat hij ook in de hals en op de rug door de draaiende scheepsschroef was getroffen. Ploegkampioenschappen van oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen Op een perceel van de gebroeders De Feiiter te AxelSassing werden za terdagmiddag ploegkampioenschap pen voor oostelijk Zeeuwsch-Vlaande ren gehouden. Voor deze wedstrijden, waarvan de organisatie in prima han den was van de heer A. Loeve van de rïjkslandbouwvoorlichtingsdienst te Axel, bestond veel belangstelling. De organiserende verenigingen, te we ten C.B.T.B., N.C.B., Z.L.M., OJ.B. T.B„ L.J.G., R.K.J.B., B.O.VAL, A.N.A.B., N.C.L.B. en N.KX.B., had den van particulieren en van het be drijfsleven grote steun ontvangen en zodoende waren er prachtige prijzen beschikbaar. De jury, onder presidium van de heer J. Scheele uit Terneuzen en verder bestaande uit de heren R. Borm (Hulst), C. Verhulst (Axel), C. Ma- ris (Zaamslag), J. de Feijter (Axel) en H. Buisse uit Biervliet had een moeilijke taak. Een perceel tamelijk lichte grond, dat reeds eenmaal was omgeploegd, moest worden bewerkt. De wentelploegen mochten hierbij niet als rondgaande ploegen worden gebruikt, doch volgens het oordeel van de jury was prima werk gele verd; De lichte grond stelde aparte problemen aan de deelnemers, vooral wat betreft de begin- en eindvoor. De wentelploegen hadden het op dit perceel zeker niet gemakkelijk, maar over het geheel genomen waren de prestaties uitstekend. De prijzen wer den uitgereikt door ir. J. A. H. Hae- nen, de rijkslandbouwconsulent te Axel. Onderdelen van punten beslis ten uiteindelijk over de eindrang schikking. welke als volgt was: 1. J. Kant, St. Jansteen, 78 2,r3 punt; 2. J. Dieleman, Axel, 78% pnt; 3. P. de Kraker, Terneuzen 77 1/3 pnt; 4. P. Jansen, Hoek 7pnt; 5 P. van Hoe ve, Terneuzen; 6 A. Sturtewagen, Axel; 7 L. Kerckaert, Stoppeldijk; 8 J. Haak, Hoek; 9 D. Verschueren, Kloosterzande; 10 A. de Kraker, Zaamslag; 11 A. de Koeyer, Zaam slag; 12 H; Volleman, Stoppeldijk; 13 D, Jansen, Hoek; 14 J. de Poo- ter, Zaamslag; 15 M. Wieland, Zaam slag. Onder de zeer vele belangstellenden waren vertegenwoordigers van de di verse organiserende landbouworga nisaties, terwijl namens het Axelse gemeentebestuur aanwezig was wet houder C. de Putter. De hoogstge- klasseerden van dit kampioenschap zullen deelnemen aan de provinciale kampoenschappen, die binnenkort te Goes zullen worden gehouden. Examen De heer Chr. A. de Bruin te Middel burg slaagde voor het praktijk examen moderne bedrijfsadministra tie, afgenomen door de vereniging van leraren. Wielrijder liep bij valpartij hersenschudding op Vorige week zijn in de Noordstraat ter hoogte van het Hofplein te Mid delburg twee wielrijders met elkaar in botsing gekomen. Een van de wiel rijders, de Vlissinger B. P., viel met zijn hoofd tegen een deur en moest met een hersenschudding in het Gast huis worden opgenomen. Het ongeluk gebeurde omstreeks half zeven. De twee scholeren, B. P. en R. M-, beiden uit Vlissingen, fietsten naast elkaar in de Lange Noordstraat. Bij het Hofplein wilde een van de wielrijders links afslaan, maar botste toen tegen de ander op, die rechtdoor reed. Als gevolg hiervan sloeg P. met zijn hoofd tegen de deur. (Slot van pag. I) Feeëriek speechje..." Op charmante wijze beantwoordde de fee de toespraak van de burgemees ter. „Het is een genoegen voor mij in Goes te vertoeven. De enorme gToei van dit stedeke frappeert mij. Grote gebouwen verrijzen en industrieën vestigen zich er". Zo sprak de fruit- fee. „Met succes hebt U de promo tie van Goes tot ontwikkelingskern aangegrepen om de welvaart te ver groten", zo complimenteerde de fee het college van B. en W. Als blijk van waardering voor de prettige ont vangst bood zij de aanwezige leden van B. en W. alleen wethouder mr. H. B. Bouwman was afwezig een mand met Zeeuws fruit aan. Nadat een toast was uitgebracht, voerde de voorzitter van de stichting, kenning van het streven van de Zeeuws Fruitcorso, de heer J. A. van Willegen, het woord. Hij vond de medewerking van het Goese gemeen tebestuur een erkenning van net stre ven van de stichting om meer en meer bekendheid te geven aan het prachtige Zeeuwse fruit. Dank bracht hij aan de dienst van gemeentewer ken en de politie, die tijdens de fruit- week op velerlei terrein actief zijn en de organisatie een steuntje in de rug geven. Als laatste sprak In de raadzaal het erelid van de stichting Zeeuws Fruitcorso, de bejaarde heer C. Nijsse uit Heinkenszand, die de fruitfee dankte voor haai goede ga-» ven. Op een podium vóór het stadhuis pre senteerde de fee met haar hofdames zich vervolgens aan de Goese bevol king. Vele honderden belangstellen den omzoomden het afgezette deel van de Grote Markt, toen een dui zendtal duiven werd losgelaten, dat de blijde inkomste van de fee wijd en zijd ging melden. Demonstraties en Belgen mikten op haas en raakten mannen De twee broers P. en W. van H H. uit Driewegen (Terneuzen) waren zaterdagmorgen hun akker in de Zevenaarpolder aan het bewerken, toen ze plotseling twee droge knallen in de nabijheid hoorden. Op hetzelfde moment voelde P. M een hevige pijn in het gezicht, m terwijl zijn broer verschrikt naar zijn zitvlak greep. H Voordat de beide broers goed en wel van hun verbazing be- komen waren naderden twee gewapende Belgen, die zich j§ met een stroom van woorden excuseerden voor het feit dat ze met hun buks op een om- hoogspringende haas hadden §f gemikt. In de spanning van de jacht hadden beide jagers ech- ter verzuimd te kijken of hun m schootsveld wel vrij was van andere levende wezens..,. P. van H. had enkele hagel- f| korrels ln het gezicht gekre- gen, terwijl zijn oroer de eerst- volgende dagen een zekere voorzichtigheid Sn acht zal moeten nemen alvorens hij gaat zitten. De hagelkorrels werden in het |f ziekenhuis te Terneuzen uit de lichaamsdelen verwijderd. iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiniiiiiiiiiiiiniiniiitiiiiiiinniil een défilé van de gymnasten zetten voorts luister bij aan het festijn, 's Avonds werd op de Grote Markt een gevarieerd programma geboden, waaraan medewerkten het bekende meisjeskoor „Sweet Sixteen" uit Hil versum, onder leiding van Lex Kar- semeycr Ook het radiokwartet Jo Bos verleende zijn medewerking. Bij zonder gewaardeerd werd voorts het optreden van het danspaar Lies en Jan Daniels nit Amsterdam. Een ge zellig samenzijn op de Markt onder leiding van Jo Bos besloot deze eer ste dag van de fruitweek. Zaterdag en zondag zijn de belfort feesten te Sluis ter gelegenheid van de opening van het geheel ge restaureerde belfort met onver minderd enthousiasme voortgezet. Zaterdagochtend vroeg werden do feesten geopend door bazuinblazers van de grenadiers. Later op de och tend volgden op het gemeentelijk sportterrein spelen voor de kinderen van de lagere en de kleuterscholen nit de gemeente. Verder gaven op deze tweede feest dag leden van de beroepsopleiding van de Koninklijke Marechaussee uit Apeldoorn demonstraties op motor rijwielen. Vooral een stunt, waarbij dertien mannen op één motorrijwiel zaten, dwong de bewondering van het publiek af. Vervolgens gaven le den van de gymnastiekverenigingen uit Oostburg, Breskens en Sluis de monstraties vrije oefeningen en oefe ningen aan de toestellen. 's Avonds volgde een grote taptoe door de drumband van de konings compagnie der grenadiers in samen- werking met de muziekvereniging Apollo. Met het Wilhelmus werd deze taptoe besloten. 's Zondags was er nog meer mu ziek. In de raadzaal van het bel fort verzorgde de studentenkring Sint-Anna ter Muiden een con cert, waaraan Frans Schouten, bas-bariton, Anton van Es, fluit, en Louis Mol, cymbalo, medewer king verleenden. Dit trio bracht o.m. werken van Orlando di Lasso, Handel, Sweelinck, Jean Baptiste Loeillet, Orlando Gib bons en anderen ten gehore. Aan het slot van dit concert sprak burgemeester P. F. van Hootcgem van Sluia de hoop uit, dat de samen werking tussen do studentenkring en het gemeentebestuur in de toe komst nog zal worden versterkt. Voorts werden op deze dag door Bel gische en Nederlandse muziekkorp sen concerten gegeven en muzikale rondgangen door de gemeente ge maakt, waarna een taptoe op de Markt volgde, die verzorgd werd door korpsen met drumbands uit Sluis, Oostburg en Biervliet, die ge zamenlijk geleid werden door Frans van de Bussche nit Oostburg. Met een groot vuurwerk werd het feest tenslotte besloten. De Floriade heeft het afgelopen weekeinde duizenden belangstel lenden getrokken. Het prachtige nazomersc weer was vanzelfspre kend van grote invloed op de mas sale belangstelling, maar het feit dat er zaterdag een Zeeuwse dag werd gehouden, heeft toch zeer gewicht in de schaal ge legd. Duizenden hebben die mid dag en avond kennis kunnen ma ken met een brok Zeeuwse folklo re, maar niet minder met een we zenlijk bestanddeel van de Zeeuw se economie: De Yersckse oesters en mosselen Het is er vrolijk en gul toegegaan daar in het zondoorstoofde mooie park op de Floriade, vlakbij het altijd woelige water van de Maas. „Zeeland presenteert" stond er te lezen op een groot spandoek dat fier werd uitgedragen voor de stoet van ca. 150 in Zeeuwse kleder dracht of werkkostuum (vissers- pet en -trui) gestoken Zeeuwen, zoals ze daar zaterdagmiddag om streeks 4 uur de „Maaspoort" van de Floriade binnenkwamen ge marcheerd met aan het hoofd de imponerende figuur van „meester" J. Glerum uit Yerseke en op de pittige muziek van de harmonie „Mozart". Na een triomfantelijke optocht over een deel vau bet uitgestrekte Floriade-terrein werd op het plan kier van „De Hooibergen" in het Park door het Zeeuwse gezelschap een programma van zang, volks dans en muziek gepresenteerd aan het duizendkoppige publiek. De gemengde zangvereniging .Ex celsior" Uit Yerseke moest het aan vankelijk zingend ondeT de kap van een wezenlijke hooischelf, die het geluid in zich opzoog opne men tegen de klanken van een Hammondorgel, een Hawaiian-or- kest, en.... de trommels van de eigeh harmonie „Mozart". Maar dat laatste betrof een misverstand, dat tenslotte uit de wereld werd geholpen. Veel bijval was er van halzenrèk- kend publiek voor de volksdansen van „Medioburgum" uit Middel burg. De pauze in deze Zeeuwse dag op de Floriade werd door het Zeeuwse gezelschap benut voor een gezamenlijke boottocht met de Spido door de havens. 5000 porties. De Zeeuwse dag kreeg voor vele duienden bezoekers een culinair slot, want de gulle Zeeuwen deel den royaal aan ieder rond van hun in tonnetjes meegebrachte verse mosselen en oesters. Er was zoveel, dat men wel tot middernacht had kunnen doorgaan met de „gratis aanbieding" van 4000 porWes mos selen en 1000 porties oesters. Hon derden zagen voorts in de open luchtbioscoop de uitstekende en boeiende film „Verse Mosselen". Ds. E. Durkstra in Almelo bevestigd In een met zeer vele officiële genodig den en gemeenteleden bezette Grote (Ned. Herv.) Kerk werd zondagmid dag als zesde predikant vao de Ned. herv. gemeente te Almelo ds. E. Durk stra bevestigd. Tot voor kort was ds. Durkstra voorganger van de Ned. herv. gemeente te Koudekerke. Ds. Durkstra zal in Almelo in een bij zondere opdracht in het ambt staan en wel als ziekenhuispredikant van het Prinses Ireneziekenhuis, een streekziekenhuis, dat mét een capaci teit van 400 bedden een van de grootste van Nederland ts In de kerk dienst van zondagmiddag had da. J. Vuijst, de bevestigingspredikant, als tekst van zijn predikatie gekozen Je- saja 65 vers 20 A: „Daar zal «liet slechts een zuigeling zijn <Ee Slechts weinige dagen leeft noch een grijsaard, die zijn dagen niet volein digt". In zijn predikatie zei ds. Vuijst onder meer, dat vermindering van de zuigelingensterfte en toeneming van de gemiddelde leeftijd tekenen van het scheppingswerk van God van da toekomst in het heden zijn. Nadat ds. Durkstra op de gebruike lijke bevestigingsvragen had geant woord zong de gemeente hem de ze genbede Psalm 134 vers 3 toe. Ds. Durkstra hield hierna zijn intrede preek met twee' verzen uit de 103a Psalm: .Barmhartig en genadig ts de Here. Lankmoedig en rijk aan goe dertierenheid gelijk zich een vader ontfermt over de kinderen, ontfermt zich de Here over wie hem vrezen". Na zijn preek richtte ds. Durkstra nog hartelijke woorden tot de scriba Nieuwdorp van de wijfcgemeente t Zand te Middelburg, die met ouder ling De Wit voor de bevestiging van ds. Durkstra naar Almelo waren ge komen. Opening nieuwe afdeling in „Der Boede" uitgesteld De officiële opening van de geriatri sche Inrichtingen met reactiverings centrum „Der Boede" te Koudekerke, dat op dinsdag 13 september door minister mr. dr. Oh. J. M. A. Van Rooy zou gebeuren, is uitgesteld, om dat de minister wegens omstandig heden verhinderd is a.s. dinsdag naar Zeeland te komen. Er wordt nu naar gestreefd de officiële opening in ok tober te doen plaatsvinden. Autobestuurder verleende geen voorrang Doordat de autobestuurder P. L. uit Hoedekenskerke zondagavond op hèt Banckertplein te Middelburg geen voorrang verleende aan een personen auto bestuurd door D. D. uit VïissLn- gen, die vanaf de Poelendaeleweg het Banckertplein naderde, ontstond er een botsing. Hierbij werden twee per sonen licht gewond. De beide auto's werden zwaar beschadigd. Iers schip mei machineschade in de Wielingen Zaterdagavond ls het Ierse schip „Dromineer" in de nabijheid van de A l boei in de Wielingen, met ma chineschade voor anker gegaan. Toen na verloop van tijd bleek, dat men de schade niet zelf kon herstel len, is de Belgische sleepboot „Scal- dis" uitgevaren en heeft zondagmor gen het schip op sleeptouw genomen naar Vlissingen. De „Dromineer" meet 857 bruto registerton en is ge bouwd in 1946. Prijzen etalagewedstrijd Fruitfee Matty van Hekken, die za terdagmiddag haar intredo in Goes heeft gedaan, heeft kort daarna op de Grote Markt de prijswinnaars be kendgemaakt van de etalagewed strijd. Begeleid door het tamboer- cn pijperkorps „Excelsior" ging de fee de eerste prijzen bij de winnaars thuis bezorgen. De ereprijs was voor F. Gerritsen met 222 punten. De ver dere uitslag was: Categorie I (eigen etalages): te pr. A. R. de Muijnck; 2e pr. A. C. Bas- tiaanse; Se pr. J. H. Slabbekoorn. Categorie H (beroepsetalages): le pr. fa. Poley; 2e pr. Berco; 3e pr. fa. v, d. Reepe. Eervolle vermelding J. P. van Sabben en J. A. Stokmans. VANDAAG. Middelburg City: Wlr Wundej-kinder, 20 uur, a-L; Electro: De Boekaniers, 19 en 21.15 uur, 14 Jaar; Miniatuur Walcheren, Molenwater, geopend van 918 uur; Kunstmuseum: expositie Hermans, 1518 en 20—22 uur; Hof van Tange: circus Boltlni, 20 uur. Vlissingen Luxor: Zij vochten als hel den. 20 uur, 18 Jaar. Alhambra: Sa lomo en de koningin van Scheba. 20 uur, 14 jaar. Goes Grand: Vrouwen verdwijnen, 20 uur, 18 Jaar: Zaal krijger. Vogel- en bloemententoonstelling, 10—22 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2