PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Voorlopig verkoopverbod voor alle margarine uit Unileverfabriek Twee Kongodelegaties voor Veiligheidsraad de BILT Glorieuze intocht van Zeeuwse fruitfee in Goes HET WEER IN EUROPA DINSDAG IS ALLE MARGARINE GEVAARLOOS Nummers van pakjes margarine waartegen gewaarschuwd is In overleg tussen de genees kundige hoofdinspecteur van de volksgezondheid en de of ficier van justitie in het ar rondissement Rotterdam is zaterdag het volgende mede gedeeld: „Voor een aantal margarine- merken kan het niet uitgeslo ten worden geacht, dat er 'n kleine hoeveelheid schadelij ke stof in aanwezig kan zijn, die de zogenaamde Planta- ziekte heeft veroorzaakt In verband hiermede wordt aan geraden tot nadere aankondi ging niet meer te gebruiken de margarinepakjes, die aan de achterzijde van de wikkel voorzien zijn van het M.V.O.- stempel met een van de vol gende nummeringen. D Jfl met er onder CR, D 23 met onder de streep A Z, D l,l met on- de streep TA, D 53 met onder de streep R, D J/l met onder de streep BY. Deze lijst is nog niet geheel volledig. Zo spoedig mogelijk zal de volledige lijst worden verstrekt. Aan de groothandel en kleiithan- dél wordt medegedeeld, dat aange nomen kan worden, dat het over grote gedeelte x:an hun voorraden niet schadelijk is. Zo spoedig mo gelijk zullen zij dienaangaande nadere berichten ontvangen." In aansluiting hierop heeft het mi nisterie van sociale zaken en volksgezondheid later nog de vol gende lijst van nummers ver strekt 124, 105201, 144, 504. 104262, 103, 167, 557, 186, 196, 201, 693, 255, 401,103885. 281, 319, 405, 246, 306. 341, 353. 362, 378, 882, 392, 333, 103840. 524, 103785, 103902, 397. 399, 155, 104748. D 72 met daaron der streep waaronder BY. Volgens de leerrapporten van giste: avond 7 uur. Max. temp. Den Helder, onbewolkt, 23 gr. Vlissingen, onbewolkt. 22 gr. Eelde, onbewolkt. 23 gr. De Bilt, onbewolkt. 23 gr. Twenthe, onbewolkt, 23 gr. Eindhoven, onbewolkt, 23 gr. Zuid-Limburg, onbewolkt, 23 gr. Stockholm, licht bewolkt. 20 gr. Oslo, zwaar bewolkt, iq gr. Kopenhagen, onbewolkt,' 39 gr. Londen, zwaar bewolkt, 23 gr. Amsterdam, onbewolkt. 23 gr. Brussel, onbewolkt. 24 gr. Luxemburg, onbewolkt, 22 gr. Parijs, onbewolkt. 25 gr- Berlijn, onbewolkt. 22 gr. Milnchen, onbewolkt, 20 gr. Zürich. onbewolkt. 21 gr. Genève, onbewolkt, 21 gr. Wenen, onbewolkt. 20 gr. Belgrado, zwaar bewolkt, 39 gr. Rome, onbewolkt, 23 gr. Lissabon, licht bewolkt, 23 gr. Athene, regen, 28 gr- Madrid, onbewolkt, 33 gr. VERWACHT... WARM. Vrij zonnig:, droog en warm weer met een óverwegend zwakke zuid oostelijke wind. 203e jaargang - no. 214 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct; W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 68 cent per week. 7.00 p. few.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 12 sept. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 2? cent per mm. Minlm. p. advertentie 4.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Ktelne advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 68-60 tel 23-55 4 HJnen (b.b.g 8508 of 3546); Middelburg, Markt 61. tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuren, Brouwerijstraat 2: Zlerikzee. red. tel. 2425. «dm. tel. 20at. Consternatie na publikatie codenummers De officier van justitie te Rotterdam, mr. S. J. van der Hoeven, heeft zaterdag in verband met de ziekteverschijnselen na mar- garineverbruik aan de Unilever een voorlopig verkoopverbod opgelegd voor alle margarinemerken uit haar fabriek met uit zondering van het laatste nieuwe artikel, dat in de plaats kwam van Planta-rood. Dit merk heet „Diane". Een lijst met codenum mers van de betrokken margarinesoorten werd per radio be kendgemaakt. De publikatie in diverse radio-uitzendingen ver oorzaakte een bijna paniek-achtige „Inruil-actie" van huisvrou wen in het gehele land. De kruideniers kenden de drukte nauwe lijks verwerken. Daar kwam bij, dat zij zelf vaak nog niet op de hoogte waren van de codenummers en dus ook niet precies wisten, welke partijen wel en welke niet verkocht konden wor den. In de meeste gevallen ontstonden nieuwe problemen door dat men snel door de voorraden roomboter heen was. Geen onzekerheid Het ls de bedoeling een volstrekt einde te maken aan de onzekerheid overal of niet voor de gezondheid gevaarlijke margarinesoorten en de normale distributie te verzekeren van uitsluitend margarine, die geen gevaar kan opleveren. Alle marga rinesoorten, waarvan ook maar kan worden verondersteld dat zij het ziekteverwekkende bestanddeel kun nen bevatten, zullen terstond uit de distributie worden genomen. De officier van justitie te Rotterdam, mr. S. J. van der Hoeven, heeft des gevraagd nog meegedeeld, dat in de période van 22 aug. jl. toen de scha delijke emulgator aan de Planta is toegevoegd, andere merken margari ne, die de fabriek van Jurgens en v. d. Bergh verlieten, in die fabriek de zelfde kuipen hadden gepasseerd. Het werd dus mogelijk geacht,, dat sporen van de emulggtor geslópen zouden zijn in deze andere merken. Het gaat hierbij om een periode van veertien dagen geleden, dus voor 22 augustus. Daar margarine een „om looptijd" heeft van een week of drie, kan dus haast wel worden aangeno men, dat 99 procent van de op het ogenblik in de handel zijnde marga rine goed is, als zijnde margarine van na 22 augustus. Men heeft even wel gemeend ter wille van de volks gezondheid geen enkel risico te mo gen nemen, zodat tot uitgifte van het desbetreffende bericht is overgegaan. De officier van justitie had graag gezien, dat aan de hand van de code ring op de pakjes het publiek precies meegedeeld had kunnen worden om welke pakjes het ging, doch deze co dering is te moeilijk om dit op een voudige wijzë te kunnen doen. Het gaat echter dus, zo verzekerde ons nogmaals mr. Van der Hoeven, om een heel klein percentage margarine. In een televisie-interview voegde hij hieraan later toe, dat gebleken was, dat de mogelijkheid niet mag wor den uitgesloten dat ook later ver vaardigde partijen de ziekte nog kunnen verwekken. De heer Van der Hoeve legde er de nadruk op, dat het publiek allerminst hieruit de conclu sie moet trekken dat het hier gaat om bijna alle in de handel circuleren de partijen. Het gaat hier om hooguit een half procent van de in de wikkels voor handen zijnde margarine. De ge troffen maatregelen zijn echter no- Opschorting van de aankopen voor één dag Van de zijde der departementen van, landbouw en visserij en van sociale zaken en volksgezondheid is zondag avond meegedeeld, dat de detailhan del In voldoende mate is voorzien naast de niet belaste soorten van margarine, waarvan de zekerheid bestaat dat zij de ziekteverwekkende stof niet bevat. Onder deze omstan digheden is het mogelijk, met één dag onderbreking van de verkoop en de aflevering van verdachte marga rinesoorten een ongestoorde marga rinevoorziening zonder kans op ziek teverwekkende werking te herstel len. De ministers van landbouw en visserij en van sociale zaken en volksgezondheid roepen de bevolking daarom op, aankopen van bedoelde margarinesoorten vandaag, maandag 12 september, dus één dag op te schorten en met name de kleinhan del gelegenheid te geven, dio dag de voorraden to selecteren. Bij deze se lectie zal alle door de N.V. Jurgens en Van den Bergh voor 27 augustus' 3960 voortgebrachte margarine uit de distributie worden genomen om zodoende scheppen, zodoende een vaste waarborg te teppen, dat dinsdag uitsluitend ge vaarloze margarine voor de verkoop door de detailhandel beschikbaar is. Medewerking nodig Het schiften van de voorra,den bij groot- en kleinhandel is technisch mogelijk en zelfs gemakkelijk door een nummer-en lettercode op het verpakkingsmateriaal, die tevens be trekking heeft op de datering. De uitvoering van de maatregel in het algemeen belang is uiteraard afhan kelijk van de medewerking van de handel, die overigens ook zelf alle belang heeft bij een zo spoedig mo gelijk herstel van een ongestoorde en gevaarloze margarinedistribulie. Ter vergemakkelijking en ter veiligstel ling van de uitvoering zullen contro leurs van de algemene inspectie dienst van het ministerie van land bouw en visserij en keurmeesters van de keuringsdienst van waren toezien op de schifting der kleinhan- delsvoorraden. dig om het kaf van het koren te kunnen scheiden. Het is immers niet alleen mijn taak. aldus de heer Van der Hoeve, misdrijven te vervolgen, maar ook ze zo- moge lijk te voorkomen. Bovëndien zou de N.V. Jurgens en Van den Bergh verweten kunnen worden schuld te hebben aan gevallen, die zich uit deze half procent opnieuw zouden kunnen voordoen. Daarom, aldus de heer Van der Hoeve, heb ik het nodig geacht de hele zaak even stop te zetten. Er wordt met de meeste spoed aan gewerkt, uit te maken wat de overige 99',-> pro cent is, die bij de winkeliers dade lijk zonder enig bezwaar verkocht (Zie slot pag. 5 kol4) Kasavoeboe vormde regering Loemoemba werd door V.N.-troepen teruggestuurd bij radiostation lil 't afgelopen weekeinde heeft president Kasavoeboe van Kon go aan de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Ham- marskjöld, telegrafisch medege deeld een nieuw kabinet te heb ben gevormd, met Joseph Heo, de voorzitter van de Kongolese senaat, als premier. Bomboko, die nit de regering-Loemoemba werd ontslagen omdat hij Kasa- voeboe's ontslagbrief aan Loe moemba mede-ondertekend had, is minister van buitenlandse za ken. Hij is gisteren uit Leopold- stad naar New York vertrokken om er in de Veiligheidsraad de visie van Kasavoeboe en Beo op de huidige moeilijkheden uiteen te zetten. Zondag is ook Thamas Kanza, vertegenwoordiger van Loemoemba's regering bij de Verenigde Naties uit Leopold- sfad vertrokken om er de voort te zetten vergadering van de Veiligheidsraad bij te wonen. Hij kwam echter niet verder dan Brazzaville, waar de autori teiten hem verhinderden over te stappen in het toestel waarin Bomboko reeds zat. Waarnemers te New-York zijn van. mening;, dat de secretaris-ge neraal der Verenigde Naties, Ham- marskjöld, zich gedwongen zal kunnen voelen de raad aan te be velen de geloofsbrieven van de af gevaardigden van Kasavoeboe te aanvaarden. Dit zon echter zonder twijfel leiden tot hevig verzet van de Russische en de Poolse vertegenwoordiger die de afvaar diging van Loemoemba erkend willen zien. H Een kordon van V.N.-troepen H bewaakt het huis van de Kon- §1 golese president Kasavoeboe fl 0771 deze te beschermen tegen H eventuele onaangenaamheden. M Volgens radio-Brazzaville heeft Bom boko zondag gezegd dat de Russische en de Tsjechoslowaakse ambassade in Leopoldstad propagandapamflet- ten verspreiden tegen „de rechtmati ge regering van de republiek". Twee exemplaren had hij op zak om ze de Veiligheidsraad te tonen „om een be wijs te leveren van buitenlandse in menging in de binnenlandse aangele genheden van ons land". Loemoemba is er zondagmiddag niet in geslaagd, tot het gebouw van ra- dio-Leopoldstad door te dringen. Ghanese troepen van de Verenigde Naties verhinderden dat hij het ra diostation door zijn mannen liet be zetten en vervolgens zelf een rede hield. De Ghanese soldaten hadden de loop graven betrokken die zondagmorgen rond het radiostation waren gegra ven. Enige minuten het erom gespannen of er gevochten zou wor den. Loemoemba had zaterdag zijn soldaten gelast, het vliegveld en het radiogebouw te bezetten. Debat verdaagd Het debat van zaterdagavond in de Veiligheidsraad over de crisis in Kongo is verdaagd tot vanavond 20.00 uur (Ned. tija). Men hoopt, dat tegen die tijd de situatie enigszins opgehelderd is en bekend is wie als overwinnaar uit de verbitterde machtstrijd in Kongo tevoorschijn is gekomen. Hoewel velen van mening zijn, dat de buitengewone vergadering van za terdagavond iets had van een komi sche opera, was men het er algemeen (Zie slot pag5 kol. 6) OP STRALENDE ZOMERSE DAG Ontvangst door college van B. en W. ten stadhuize „Het lijkt erop, dat met uw komst de zomer is gekomen!" Deze woorden sprak zaterdagmiddag burgemeester H. K. Michaëlis van Goes in de raadzaal tot de Zeeuwse fruitfee 1960, de char mante blonde Matty van Hekken (20), die op een bijkans stra lende zomerse dag haar intrede deed in Goes. Een week lang zal de fruitfee met haar beide hofdames over Goes regeren. „In de fruitweek nemén wij het representatieve deel van uw taak over," sprak de in een wit-satijnen jurk, met nauw lijfje en wij de met gele rozen bezaaide rok gehulde fruitfee tot burge meester Michaëlis. De fee was niet met lege handen gekomen, want voor de leden van het college van B. en W. was er een flink gevulde fruitmand. Het is een glorieuze intocht gewor den. Gezeten in een open grijskleu- rige auto reed de fruitfee als een vorstin door de straten van Goes. Langs de route stonden honderden belangstellenden opgesteld. De stoet, waarin de auto met de fee reed, be stond voorts uit de plaatselijke mu ziekkorpsen „Euphonia" en „Hosan na" en het tamboer- en pijperkorps ..Excelsior" en een vierhonderdtal gymnasten van „Kasporgo", „O.K.K." en „Volharding". Nadat de stoet op de Grote Markt was aangekomen, begaven de fruit fee met haar hofdames en de be stuursleden van de stichting Zeeuws Fruitcorso zich naar de raadzaal, waar de ambassadrice uit fruitland officieel werd ontvangen. Zij werd toegesproken door burgemeester Mi chaëlis, die zich verheugd toonde, dat de fruitfee opnieuw de fruitweek •tartte met^een-bezoek aan het. a tad- huis. Hij wees er op, dat de stich ting Zeeuws Fruitcorso haar activi teiten telkenjare weet uit te breiden. De burgemeester had veel bewon dering voor de fruitfee, die reeds vóór haar officiële intocht enkele „pechvogels" (op uitnodiging van de P.Z.C.-red.) heeft bezocht. Maar ook tijdens de fruitweek be perkt de fee zicli niet alleen tot Goes. Zij trekt ook n3ar andere delen van Zeeland om daar glans te geven aan lestiviteiten. De burgemeester zei voorts veel waardering te hebben voor het streven van de stichting door mid del van het Zeeuws fruitcorso een zo groot mogelijke bekendheid te geven aan de vrachten uit de Zeeuwse boomgaarden. (Zie slot pag. 2 kol. S)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1