Rus Bolotnikov op 10 km onweerstaanbaar Olympisch allerlei.... RYNBENDE'S NIEUW ROOD EEN GROTE BUS MOEILIJKHEDEN BIJ DE OOGST DOOR NATTE ZOMER „HET GAAT NEDERLAND GOED, EIGENLIJK IETS TE GOED" Waar zijn onze schepen? 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1900 MACHTIGE DEMARRAGES l)e Kas Pjotr Bolotnikov is het geweest, die de race op de 10.000 meter heeft gedicteerd en liij is ook de atleet die Van zijn land genoot Vladimir Knts de Olympische titel op de lange afstand overnam. Weliswaar is deze 26-jarige atleet geen grootheid als een Emil Zatopek en een Knts, maar toch zal deze gedenkwaar dige race altijd in de gedachten blijven als de wedstrijd van zijn demarrages. Steeds weer probeerde de Kus met een kleine tem poverhoging zijn tegenstanders, van wie de Australiër Dave Po wer en de Duitser Hans Grodotzki het liardnekkigst waren, van zich af te schudden. Steeds weer kwamen zijn rivalen terug en het zag er naar uit dat deze drie atleten het in do slotfase in een eindspurt moesten uitvechten. Ver voor de finish echter spurtte de Rus van zijn tegenstanders weg. Halberg en Pirie kwamen niet in het stuk voor Na liet startschot was de Rus Zhu- Icov het snelst weg en hij begon in een hoog tempo aan zijn eerste rón de, gevolgd door de Fransman Rhadi. Murray Halberg, de man die de titel op de 500Ö meter had veroverd, gaf zich niet de moeite om direct de strijd aan te binden en lag twintig ste, terwijl Gordon Pirie, waarvan de Engelsen zoveel verwachtten, 14e was. Noch Halberg, noch Pirie heb ben echter in dit stuk een rol kunnen spelen. Na 5 ronden had Bolotnikov zich aan de kop genesteld en trok met Rhadi, Iharos en Dave Power een gat van een meter of acht, dat slechts met de allergrootste inspan ning door Grodotzki werd gedicht. De S km ging in 8 minuten 29.7 seconde, wel een bewijs hoe snel het ging. Xa 4 km (11.24.6) was Halberg naar de achtste plaats op gerukt en ofschoon een ieder ver wachtte dat hij zich bij de leiders zou voegen, gebeurde dat niet. On getwijfeld zal die zware 5000 me ter daarvan de oorzaak zijn. Mogelijk begin 1961 vijfdaagse werkweek bij Wilton-Fijenoord Bij do dok- en werfniaatschapplj „Wllton-Feijenoord N.V." in Schie dam wordt op het ogenblik overleg gepleegd tussen vertegenwoordigers van do bedrijfsleiding en de onder nemingsraad over de invoering van do bij de C.A.O. in de metaalindus trie gemaakte afspraken inzake ver korting van de normale wekelijkse werktijdl tot 45 uur, aldus deelt deze ivèrf ons mee. Het zal mogelijk zijn de vijfdaagse werkweek in te voeren, indien aan de volgende voorwaarden wordt vol daan. In de eerste plaats is het noodzake lijk, dat de voortgang van het scheepsreparatiewerk op zaterdag wórdt Verzekerd door een roulerende minimum personeelsbezetting op die dag. In de tweede plaats moeten een aantal maatregelen worden ge nomen, om te voorkomen, dat de ar beidstijdverkorting produkti everlies tengevolge heeft. Er zal naar wor den gestreefd de invoering per 1 januari 1961 te doen plaatsvinden. Bovenvermeld overleg strekt zich uit over tal van organisatorische problemen, waarbij zowel aan de be langen van het bedrijf als aan die van de betrokken werknemers alle aandacht wordt besteed. Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh zullen van 2 tot 5 mei een staatslebezoek aan Rome brengen, aldus heeft een woordvoerder van Buckingham Palace meegedeeld. President Gronchi bt-acht ln 1958 een staatslebezoek aan En geland. De hertog van Edinburgh en de toenmalige prinses Elizabeth hebben reeds ln april 1951 een bezoek aan Romê gebracht. Halverwege de strijd hadden dan toch alle „groten" zich op kop verzameld en was de scheiding tussen hen en de anderen een feit geworden. Overal verspreid liepen de atleten die niet meekonden komen, terwijl de kop groep zich opmaakte aan de vernie- tigingsstrijd te beginnen. Halberg liep vlak achter Grodotzki, die Iets was teruggezakt en zag in hem zijn grootste tegenstander. De Australiër Dave Power nam de lei ding, zij het slechts voor enkele ogen blikken. want hij werd weer naar de vierde plaats verdreven door de Rus sische aanval van Deschiatikov, Bo lotnikov en Rhadi, die geen ogenblik de leiding nam maar als een waakza me derde, de strijd bleef gadeslaan. Even was er die Engelse aanval van Merriman en Hyman, maar de ruk van Grodotzki naar voren tezamen met Bolotnikov, Rhadi en Dave Po wer was voldoende om de Britten naar achteren te laten vallen terwijl Murray Halberg in de ruimte zwom en geen energie genoeg had om het tempo te blijven volgen. Vier ronden voor het einde had Dave Power de leiding, gevolgd door Bolotnikov en Grodotzki met op dertig meter Hal berg en de beide Engelsen. Zeshonderd meter voor het einde kwam de beslissende aanval. Bo lotnikov liep als het ware weg van zijn tegenstanders en ging onbe dreigd op de finish af terwijl Gro dotzki en Dave Power het laatste restje energie uit hun body pers ten om dit geweld te weerstaan. Het lukte niet, Bolotnikov werd eerste in de nieuwe Olympische recordtijd van 28 min, 32.2 sec., sléchts luttele seconden boven het wereldrecord van Vladimir Kuts, Grodotski tweede en Dave Power, die nog een aanval van Deschiat- chikov kreeg te verduren eindigde op de derde plaats. Een prachtige race was ten einde. Een wedstrijd met allure en van een dergelijk kaliber dat de duizenden op de tribunes van dit spel van tactiek, intelligentie en uithoudingsvermogen tot het laatste moment hebben geno ten. De.uitslag van de 10.000 meter luidt: 1 Bolotnikov (Ruel) 28.32.2 (nieuw Olympisch recórd; 2 Grodotzki (Did) 28.37; 3 Power (Austr.) 28.38.2; 4 DeBiatchlkov (Rusl) 28.30.6; 5 Mur ray Halberg (Nw Zeeland) 28.48.8; 6 Truex (VS) 28.50.2. Advertentie/ Ziekenfondsverzekering voor bejaarden In het staatsblad van dinsdag ls op genomen een koninklijk besluit ter vaststelling van een algemene maat regel van bestuur ingevolge de wet op de ziekenfondsverzekering voor bejaarden. Deze wet kent twee in komensgrenzen, een voor de groep verzekerden, van vie een kwart en een voor de groep verzekerden van wie de helft van de kostendekkende premie wordt gevraagd. Deze gren zen worden nu verhoogd van respec tievelijk ƒ2580 tot ƒ2790 eii van 3590 tot 3800. Woensdag vermeld den wij abusievelijk 8300. Tweejarig jongetje in Hoevelaken verdronken Gistermorgen is het tweejarig zoon tje van de familie Schmitz ln Hoe velaken bij het spélen in een sloot geraakt en verdronken. OPROEP VOOR VRIJWILLIGERS IN GRONINGEN De provinciale arbeidscontactcom- missle in Groningen heeft een drin gende oproep gedaan voor vrijwil ligers om de graanoogst nog zo goed mogelijk te redden. Gewerkt wordt aan het inventariseren van de be hoefte aan arbeidskrachten van de individuele landbouwers. De vrijwil ligers, die zich kunnen aanmelden bij het gewestelijk arbeidsbureau, krijgen voor hun werk een beloning van minimaal 1.55 per uur. Aan het provinciaal bestuur, de gemeen tebesturen en de besturen van de waterschappen is verzocht, óp da gen waarop graan geoogst kan wor den arbeidskrachten beschikbaar te stellen. Voorts wordt geprobeerd, een ver ruiming te krijgen vah het verlenen van oogstverlof aan landarbeiders en boerenzoons die ohders de wapenen zijn. Ook wordt met de overheid overleg geplèegd over de mogelijk heid, de nog op enkele cultuur technische werken aanwezige arbei ders op Werkbare dagen beschikbaar (Advertentie) VOORZITTER KONINKLIJKE NEDERLANDSE JAARBEURS „Er is een soort ruimtegoochelaars" „Het gaat Nederland goed, eigenlijk iets te goed". Met deze uitspraak heeft dr. G. van der Wal, voorzit ter van de raad van beheer van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, donderdagmiddag ter inleiding van dé 75ste Utrechtse najaarsbèurs (12 tot 17 september) het economisch klimaat gekenschetst, waaronder de ze najaarsbèurs zich voltrekt. Deze uitspraak toelichtend zei de heer Van der Wal, dat nauwelijks meer valt te ontkennen dat de ge differentieerde loonpolitiek bij een beheerst prijspeil Nederland beslist geen windeieren heeft gelegd. En voorts, dat het manipuleren met produktlviteltscijfcrs een nieuw soort ruimtegoochelaars in het leven heeft geroepen, die bedrijfstak na be drijfstak juichend herverdeling van de ruimte binnenhalen. Voor de con sumptieve sector van het bedrijfsle ven, aldus heer Van der Wal, be tekent overspanning van de arbeids markt en de gestegên loonsom, wat de vraagzijde aangaat alleen maar voordeel. Komende tot bespreking van de uit breidingsplannen van het jaarbeurs- bèstuur de creatie van een over dekt vloeroppervlak van 16.400 vier kante meter waarover de laatste tijd nogal wat verwarrende berich ten circuleerden, zei de heer Van der Wal, dat de gunning van de over kapping en beglazing van het terras boven de ingang van de Julianahal op zuiver zakelijke gronden moest worden aangehouden. Er zou mate riaal voor gebruikt moeten worden dat niet direct leverbaar was en zeer kostbaar zou worden. De aandacht werd dus voorlopig uitsluitend ge richt op de bouw van een nieuwe hal Q om concentratie van do voor- jaarsbeurs mogelijk te maken. Daar naast, zo stelde de heer Van der Wal, is een aantal beleidslijnen vastge steld voor de eerstkomende 20 jaar. Beleid voor toekomst Voor wat het bestuur van do jaar beurs betreft, deze beoogde de con currentiepositie van de Nederlandse jaarbeurs tegenover de beurzen in de overige E.E.G.-landen te verster ken. Voor 1975 wordt gestreefd naar een nationale overdekte expositie ruimte van een twee-tiende hectare per miljoen Inwoners. ïn dit ken getal is niet alleen «le uitbreiding van het Utrechtse jaarbeurs-plan opgeno men, maar ook du clan beschikbaar gekomen expositieruimte in Rotter dam en Amsterdams nieuwe R.A.I.- gebouw. Op liet ogenblik is dit ken getal zestiende hectare per 1 miljoen inwoners, een getal waarmee wij achter liggen op cle overige E.E.G.- landen. Als beleid voo» de toekomst stippel- Loonsituatie in melaal wordt nader besproken De vakraad voor de metaalindustrie deelt mede: De vakraad voor de ine- taalindnstrie heeft zich in zijn ver gadering van heden uitvoerig bera den over de loonsituatie in de be drijfstak Dit beraad heeft er toe geleid, dat partijen in de eigen organen van hun respectieve verenigingen op korte termijn overleg zullen plegen over de vraagstukken, die aan de orde zijn gekomen. Het gesprek in de vakraad zal onmiddellijk daarna worden voortgezet. „An1i-sociale parasieten" ln do Sow- jctrepubllek Georgië kunnen thans, bij decreet van het uitvoerend comité van de Georgische Sowjet tot straffen Van een half tot twee jaar dwangarbeid worden veroordeeld, wanneer men ook als dwang arbeider niet wil werken kan men tot eenzelfde periode gevangenisstraf worden veroordeeld, aldus het Sowjetpor6agent- sehap Tass. de de heer Van der Wal voorts uit: ten eerste samenwerking met ande re organisaties voor de opbouw en instandhouding van een gezond beurswezen, alsmede overleg en sa menwerking met het bedrijfsleven. Tevens streeft het jaarbeursbestuur ernaar ln het kader van het beurzen programma, zo groot mogelijke con centratie te krijgen en herstel van de continuïteit door stabilisatie van de beufsfrequentie. De tarieven zul len, zo deelde de heer Van der Wal tenslotte mee, worden aangepast aan de verbruiksfrequentie der gebouwen. te stellen voor het inhalen van de oogst. Besproken wordt ih hoeverre studenten en leerlingen van land bouwscholen ingeschakeld kunnen wórden. De schade, die de Groninger graan- verbouwers tot nu toe hebben gele den, wordt op rond dertig miljoen gulden gei-aamd. Van 60.000 hectare óp een totaal graanareaal van 80.000 hectare -moet de oogst nog worden binnengehaald. In de Gelderse Vallei en op de West- yeluwe bedraagt naar ruwe schat ting van de rijkslaudbouwconsulent (le schade aan de akkers bezaaid met haver, gerst, rogge of gemengd gewas ongeveer 10Ó0 per hectare, 'at is vooral voor de kleine bedrij ven, die men op deze lage zandgron den veelvuldig aantreft, een gevoe lige klap. Veel aardappels verrotten op het land. Zij zijn aangetast door phy- tophtora, een bekende aardappel ziekte, die veel optreedt ïh natte streken. Men neemt aan, dat in de Gelderse Vallei ruim 25 procent van de verbouwde aardappels verloren zal gaan. Ook de veehouders ondervinden de gevolgen van het natte wèer. Door dat het land bijzonder drassig is worden de zoden door de koeien vertrapt. In de polder Arkemheen bij Nijkerk en in de omgeving van Achterveld, Scherpenzeel en StoU- tenburg zijn de koeien al op stal ge haald of naar hogere gebieden over gebracht. De gemalen in de polder Arkemheen werken op volle kracht, maar toch verloopt de afvoer van het overtollige water niet vlot ge noeg. De slechte conditie van het melkvee leidt tot een teruggang in de melkproduktie. Ook uit andere delen van het land vernamen wij, dat het grasland door de koeien vertrapt wordt, en dat de melkopbrengst wat achteruitgaat. Daar staat tegenover dat er dit jaar ruim voldoende ruwvoeder is voor de stalperlode, al is de kwaliteit niet bijzonder goed. De Brit Thompson is Olympisch kampioen 50 kin snelwandelen gé wordén in een tijd van 4 uur 25 min. 30 sec., een nieuw Olympisch record. Foto: om de „verhitte machine" mat af te laten koelen, gooide Thompson bij een fonteintje onderweg een bak water over zijn hoofd. De dood op de weg Op de Oostvest in Haarlem is woens dagmiddag de 87-jarige heer C. Hui- zinga bij het oversteken van de weg door een auto aangereden. Met een schedelbasisfvajïtuur is hij naar een ziekenhuis vervoerd en:daar in de volgende naóht overleden. H Gistermiddag is ln Hoofddorp de 73-jarlge mevrouw S. KampStreit- hóff uit Haarlemmermeer, op de Kruisweg ter hoogte van de Spio- ringweg aangereden doof een bestel auto. Zij werd enige meters wegge slingerd en Icwam op het wègdek te recht. Kórt daarna is zij ter plaatse overleden. Het ongeluk gebeurde toen 't slacht offer per fiets dè kruising wilde oversteken en daarbij vermoedelijk niet heeft gelet op de auto. die in de richting Heemstede reed. De bestel auto sloeg over de kop. De bestuur der J. P. B. uit Hillegom kreeg wei nig letsel. AL8IREO a 1 RottonJam O 0 AMERSKERK I LUTTERKERK 7 QRAVELAND esso Nederland SOMMELSDIJK 7 V. Broman STAD AMSTERDAM 7 V. I STRAAT CLARENCE 8 I Aniwarpan. JOHANNES FRANS I Qulterobay vcrw. Southampton r I WAERWIJCK a v KERTOSONO 7 v. Adon It. Agaba. KORENDIJK 6 to New Vork. KOSICIA 9 t. Pt» Cardcm virw LAAR DER KERK 1 V. Port Sail n. Rotterdam. LINDEKCRK 8 U Kuwait varw LOOSDRCCNT 8 t* BatirOtn varw MCOON 7 v. Fort Litrerta n. CELEdE» 8 v. Mombaaaa naar RIEItSEYLLOYD 9 té DJtddalt Djfddah. MODJOKERTD Manilla. ORESTES 7 v. DIOGENES 9 traman i STANVAC PENOOPO 9 la Jeatclton verw. ARENDSKERK V. R'dam Amtterdam. tots S ka DeMardar*. MUIDERKE8H 8 NOORDWIJK p. Ui Palmar t STAD ROTTEROAM 8 v naar MollllA. MUSKETIER 8 V. Sw Vader bezweek. Poul Andersen, rechtsachter in de Deense Olympische voetbalploeg, zal zaterdag in de finale tegen Joegosla vië spelen, ondanks liet feit dat zijn vader gestorven is door emotie, toen hij dinsdagavond op de televisie zijn zoon tegen Hongarije zag spelen. De vader van Andersen had reeds lang een zwak hart en de dokter had hem gewaarschuwd zich zo kalm mo gelijk te houden. Vader Andersen was er echter niet van te weerhou den dinsdag op de televisie naar de halve finale te kijken. Tijdens die wedstrijd, zakte vader Andersen in een op zijn stoel. Hij werd naar een ziekenhuis gebracht, doch bleek bij aankomst daar overleden. De familie wachtte tot de volgen de dag, alvorens Poul telegrafisch te verwittigen. Het telegram werd niet aan de voetballer zelf ge richt, doch aan een official, die tot taak kreeg Poul in te lichten. In het telegram werd gezegd dat de familie hoopte dat Poul a.s. zaterdag toch speelt. Zijn vader zou het niet anders hebben gewild. En Poul heeft nu besloten te spelen. Zondag keert hij naar Dene marken terug, om de begrafenis bij te wonen. De overwinning van kroonprins Con- stantijn van Griekenland bij het zei len in de drakenklasse, is in zijn va derland met uitbundige vreugde ont vangen. De Acropolis en de binnen stad van Athene zijn in allerijl ge ïllumineerd evenals de haven Piraeus, waar prins Constantijn voet aan land zal zetten. Minister-president Caramanlis en premier Cancllopoulos hebben in te legrammen de bewondering van het vólk voor de sportieve prins tot ui ting gebracht, en het regent momen teel gelukstelegrammen aan 't adres van koning Paul, die gisteren naar Griekenland zou terugkeren, maar besloten heeft nog een dag te blij ven om de huldiging van zijn zoon bij te wonen. De kroonprins zelf zal direct na de sluitings-ceremonie naar Athene terugkeren. Kam je haar „Jaap kam je haar", riep iemand toen koningin Juliana aanstalten maakte het hockeyveld van Tre Fontana in Rome te betreden om de in het gelid opgestelde Nederlandse en Franse hockeyspelers aan zich te laten voor stellen. De ploeg en de Nederlanders aan de kant barstten in lachen uit. Want voor dó 18-]arige Bilthove- naar Jaap Leemhuis aan wiens adres het advies was gericht, viel er niets te kammen. Kaal gescho ren tot op de milimeter stond hij tussen zijn teamgenoten wat ver legen to lachen. Jaap gaat volgende week naar de technische hogeschool ln Delft en aangezien daar de groen-tijd al is begonnen vonden de ouderejaars Delf- tènaren Dekker. Van Erven Dorens en Ovefdijklnk het nodig dat ook Japie alvast in Rome „groen ging lopen." „Feut" Leemhuis werd van zijn blon de lokken beroofd en in de hockcy- appartementen in het Olympisch dorp kan men Jaap nu elke dag corvee-diensten zien opknappen. Hij wekt de jongens en de hele aag klinkt hetJaap dit en Jaap dat. Op heterdaad Vier leden van de Britse wielerploeg hebben verleden week getracht vier Olympische vlaggen te stelen op het hoofdplein in het Olympisch dorp. zo is door de Italiaanse politie ver klaard. Een woordvoerder zeide dat de vier wielrenners, wier namen hij niet onthulde, op heterdaad wer den betrapt door politicmannen, doch er in de duisternis in slaag den te vluchten, bij hun vlucht alleen een fiets achterlatend. Thans is hun identiteit bekend ge worden. doch te laat, want de wielrenners zijn al naar Enge land teruggekeerd. De fiets is aan de Eritse delegatie teruggegeven. Koelhuisboter straks weer in de winkels Het produktschap voor zuivel heeft woensdag besloten de regering to ad viseren tot verkoop van kool' ulsbo- ter over te gaan. Het produktschap wil om te beginnen 8000 ton uit de voorraden van liet V.I.B. (het Voed- selVoorzienings in- en verkoopbu reau) ter beschikking stellen tegen een vaste prijs. Inzake de hoogte van de prijs zou het bestuur van het produktschap in besloten vergade ring een beslissing nemen. Ook de da tum van ingang van de verkoop zou in besloten vergadering worden vast gesteld. Wanneer de 8000 ton zullen zijn geruimd, zal het bestuur van het produktscha» nagaan of de resteren de voorraden bij inschrijving zullen moeten worden verkocht. Het produktschap besloot, dat óp de VJ.B.-boter, bij inpakking in klein- verpakking, dezelfde toeslag zal wor den gegeven, die voor verse botei op de binnenlandse markt geldt. Ook de Industrie en de grootverbruikers zul len hiervan kunnen profiteren. Het feit, dat de toeslag niet geldt voor verse boter in grootveipakking had bij de industrie aanleiding gegeven tot klachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 6