Chief Whip AMERIKA GEDISKWALIFICEERD BIJ VIER MAAL 100 METER HEREN Op 4 maal 400 m liep ploeg van V.S. naar nieuw wereldrecord Russische turnsters niet te verslaan... NEL ZWIER KWAM TOT 1.65 NEDERLANDSE HOCKEYERS STERKER DAN FRANKRIJK2 - 0 VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 OPNIEUW ONTGOOCHELING VOOR SNELLE YANKS IN ROME De Olympische atletiekwed strijden in Rome hebben voor de ogen van ruim 90.000 toeschouwers een machtig en sensationeel slot gekregen. Op elk nummer werd tenmin ste één record verbeterd of geëvenaard, maar de grootste sensatie kwam op de 4 maal 100 meter heren. Slechts met miniem verschil was de laat ste Amerikaanse loper Dave Sime voor de laatste Duitse sprinter Lauer door de finish- draad gegaan, maar toch kreeg Duitsland het goudDe aankomstrechters beslisten name lijk, dat America's eerste loper Frank Budd de stok te laat had overgegeven aan Ray Norton. En dus werd Amerika gediskwalificeerd! Op nieuw dus een bittere ontgoocheling voor de Amerikanen op de sprintnummers. Voor de Duitse Armiu Hary was dit een buitenkansje: hij kreeg nu zijn tweede gouden medaille. Bo vendien kwamen de Britten fortuinlijk in het be zit van een medaille: de bronzen. Niettemin wa ren er op de sintels weer genoeg Amerikaanse triomfen te beleven. Zo deed de U.S.A.-ploeg het Voor de enige Nederlandse representante, die donderdag in de Olympische arena verscheen, de donkere Nel Zwier uit Enkhuizen, was het in de finale van het hoogspringen snel afgelopen. Na feilloze sprongen over 1.55 en 1.60 meter, wierp zij de lat eenmaal af op 1.65 meter, hetgeen haar naar later zou blijken de zesde plaats kostte. Weliswaar sprong zij bij haar tweede poging over 1.65, dezelfde hoogte als de kwalificatie-eis, maar bij 1.68 me ter faalde de 25-jarige hulp in de huishouding driemaal. Nu werd zij ex aequo met de Duitse atletes Becker en Schmitz-Portz, de Zuldslavische Gere en de Fran g ai se Petry-Amiel als negende geklasseerd. Dat kwam omdat Kaufmann, die drie meter achterstand had op het mo ment dat hij het stokje kreeg, in de beginfase van de strijd teveel van zijn energie had gevergd en op de laatste honderd meter geen krachten meer over had om de prachtige aan zet van Otis Davis te beantwoorden. Amerika met Frank Budd, Ray Nor ton, Stone Johnson en Dave Sime had de gelukkige binnenbaan geloot voor de 4x100 meter, zodat zij alles kon den overzien. Wereldrecord De Amerikanen hebben op de 4x400 meter estafette zo'n geweld ontke tend, dat niets hen kon tegenhouden. Jack Verman, Earl Young, Glenn Davis en Otis Davis liepen een for midabele wedstrijd en kwamen tot een tijd van 3 minuten 02.2 seconde hetgeen een nieuw wereld- en Olym pisch record betekende. Do Duitsers Manfred Kinder, Hein Reske, Johan Kaiser en Carl Kaufmann bleven een halve seconde op heil achter, hetgeen overigens voldoende was om het Eu ropese record van 3 minuten 06.6 se conde te verpulveren. Het spannendst was de laatste 400 meter tussen de Amerikaan Otis Davis en Carl Kaufmann. Op het laatste rechte eind voor de ere tribune stoven beide lopers zij aan zij naar de finish. Toen liet Otis Davis zijn capaciteiten zien. Ge heel in tegenstelling tot de finale 400 meter, die bijna in een dead- heat eindigde, liep hij nu als op vleugels van de Duitser weg. Advert entte uw oor Met één Van Nelle's „After noon" theebuiltje (grootformaat) zet u 'n flinke pot heerlijke, krach tige thee voor heel de familie. VAN NELLE's Afternoon theebuiltjes (groot formaat) doos van 20 stuks 98 ct beter op de 4 maal 100 meter dames: liet gond werd veroverd. Wilma Rudolph, die in de 4x100 meter dames als laatste loopster het stokje, ge lijk met de Dnitse loopster Jutta Heine in han den kreeg, zorgde er voor, dat zij voor de derde keer tijdens deze spelen, na de 100 en 200 meter de glans van het goud mocht aanschouwen. De Amerikaanse estfetteploeg op de 4x400 meter bestaande uit de atleten Jack Yerman, Early Young, Glenn Davis en Otis Davis, kraakte in de finale het wereld- en Olympisch record met een tijd van 3 min. 02.2 sec., hetgeen natuurlijk een eerste plaats en de tweede gouden medaille voor Glenn Davis en Otis Davis betekende na hun overwinningen op resp. de 400 meter horden en de 400 meter. Duitsland kwam tot zilver in de nieuwe Europese recordtijd van 3 min. 02.7 sec. De Russische lange afstandloper Pjotr Bolotni- lcov, die op de 10.000 meter gedurende de gehele race in de kopgroep liep, zette de traditie voort, dat na Vladimir Kuts weer een Rus de sterkste was op de lange afstand. Victor Zybu- lenko's (Rusland) eerste worp van 84.64 meter bleek later voldoende voor een eerste plaats bij het speerwerpen, terwijl de lange slanke atlete Yolanda Balas (Roemenië) met een formidabele sprong van 1.85 meter 't hoogst over de lat ging. verloor zij haar concentratie en dat zij faalde was volkomen begrijpelijk. De uitslag van de finale van het num mer hoogspringen dames luidde: 1 en Olympisch kampioene Yolanda Balas (Roemenië) 1.85 meter; 2 ex aequo Jozwiakowska (Polen) en Shirley (G.B.) beiden 1.71 meter (bei de meisjes ontvangen een zilveren medaille; er is dus geen Dronzen me daille); 4 Dolia (Rusland) 1.71 meter; 5 Chenchilc (Rusland) 1.68 meter; 6, 7 en 8 Slaap (G.B.), Lorentzon (Zwe den) en Frith (Australië), allen 1.65 meter). De uitslag van de finale 4x400 meter luidt: 1 Verenigde Staten (Yermann, Young Glenn Davis, Otis Davis) 3.02.2 (nw Olympisch en wereldrecord)2 Duits land (Reske, Kinder, Kaiser, Kauf- Te vroeg over streep Duitsland startte in baan vijf. Frank Budd was het snelst weg en reikte het stokje het. eerst over aan Ray Norton, die echter de streep te vroeg overschreed en terwijl de lopers als hazen voortvlogen ging er bij dat eer ste wisselpunt de rode vlag omhoog ten teken dat er door een der ploegen een fout was begaan. Armin Hary als tweede loper voor Duitsland verkleinde het verschil en Mahlendorff reikte bijna gelijk met Johnson het stokje aan Martin Lauer over. Tegen de sprintkracht van Dave Sime kon de Duitse hordenloper ech ter niet op. De blonde Amerikaan veroverde een halve meter voor sprong en die was ruim voldoende voor de eindzege, een overwinning die echter naar later zou blijken geen ze ge zou zijn, want door diskwalificatie werd het een zesde plaats. Groot Brittannië werd derde zij het met zulk een miniem verschil voor Italië, dat zelfs de elektrische klok geen marge kon ontdekken en slechts de foto de beslissing moest brengen. Wilma Rudolph zorgde op de 4x100 meter dat haar drie landgenoten Ma ry Hudson, Lucinda Williams en Bar bara Jones eveneens het eremetaal verkregen. Ook hier was het een strijd tussen Duitsland, dat tijdens deze spelen een enorm goede indruk heeft achtergelaten, en de Ameri- kaantjes. Gracieuze souplesse Martha Langbein, Ann! Biecbl en Brunhilde Hendrix wisten de vierde loopster, de miljonairsdochter Jutta Heine gelijk weg te zenden met Wil ma Rudolph. Het werd op de finish toch een verschil van anderhalve me ter dank zij de gracieuse souplesse van Wilma Rudolph, die evenals Bet ty Cuthbert in 1956 te Melbourne, drie gouden plakken over dé oceaan met zich neemt. Balas: klasse apart De 1.84 meter grote, 24-jarige blonde Roemeense hoogspringster is een klas apart. Schijnbaar zonder moeite bleef zij doorspringen terwijl alle anderen reeds waren blijven steken. Zij begon bij 1.60 meter, 'sloeg 1.65 meter over sprong achtereenvolgens 1.68, 1.71, 1.73. Bij haar eerste poging liet zij de lat toen op 1.77 leggen, behaalde deze hoogte eveneens bij de eerste keer, sprong een maal fout op 1.81 meter maar Kwam er daarna royaal over en wist met haar laatste sprong 1.85 te bereiken. De nieuwe wereldrecord hoogte van 1.87 meter zat er niet meer in. Het regende toen zachtjes en de lopers voor de 10.000 meter be gonnen toen juist aan hun wedstrijd. Dooi; hels gaBohreeuw op d® tribun®» mann) 3.02.7 (nieuw Europees re cord); 3 Jamaica (Kerr, Weöderbum, Gardner, Spence) 3.04; 4 Zuid-Afrika 3.05; 5 Engeland 3.08.3; 6 Zwitser land 3.09.4. De uitslag van de 4x100 meter dames luidt: 1 Verenigde Staten (Hudson, Wil liams, Jones, Rudolph) 44.5 sec.; 2 Duitsland (Langbein, Biechl, Hen drix, Heine) 44.8 sec.; 3 Polen (Wieczorek, Janisewska, Jesionow- ska. Richter) 45 sec; 4 Rusland 45.2 sec; 5 Italië 45.6 sec; Engeland ge diskwalificeerd. De uitslag van de 4x100 meter heren luidt: 1 Duitsland (Cullmann, Hary, Mahlendorff, Lauer) 39.5 sec (evena ring wereld en Olympisch record); 2 Rusland (Iiosanow, Bartenev, Keno- walov, Osalin) 40.1 sec; 3 Engeland (Radford, Jones, Segal, Whitehead) 40.2 sec; 4 Italië 40.2 sec; 5 Vene zuela 40.7 sec. De Verenigde Staten werden gediskwalificeerd. Rus kreeg „dressuur-goud" bij verrassing Prins Bernhard maakte resultaat bekend Do Russische ruiter Sergey Filatov met „Absent" is de verrassende win naar geworden van de Olympische Grand prix de Dressage. De man in wie velen de Olympische winnaar zagen, de Zweed Henri St. Cyr met „Étoile" viel buiten de prijzen met een vierde plaats. De Zweedse ruiter won het Olympische goud op de twee voorgaande Olympische Spelen. Het resultaat van de dressage die op maandag en dinsdag was gehou den. werd donderdag door prins Bernhard in zijn functie van presi dent van de internationale hippische federatie bekendgemaakt. Filatov won de wedstrijd met een totaal van 2144 punten, tweede werd Gustav Fi scher (Zwitserland) met „Wald", die tot 2087 punten kwam en derde werd de duitser Josef Neckermann, die „Asback" bereed, met 2082 pun ten. Deze drie waren met St. Cyr en de Rus Kalita zeker een klasse sterker dan de overige deelnemers, hetgeen wel tot uiting komt in het verschil aan punten tussen nummer vijf: Kalita, die 2007 punten behaal de en nummer zes: Patricia Gal vin (V.S.) die tot 995 punten kwam. f Advertentie) opKdmlfp! 20 stuks f. 1.' NEDERLAND WERD VEERTIENDE KONINGIN JULIANA WAS AANWEZIG Lusteloos spel De hockeywedstrijd Nederland Frankrijk (2-0), waarvan de twee de helft werd bijgewoond door konin gin Juliana zij liet in de rust alle spelers aan zich voorstellen heeft maar weinig hoogtepunten opgele verd. De oranjeploeg met nu eens De Graeff in net doel, Buteux van der Kamp als linkshalf en Hooghiemstra en Dekker in de voorhoede, onder vond slechts weinig tegenstand van de technisch zwak spelende Fransen. Dat het ondanks het grote overwicht slechts bij twee treffers is gebleven vond zijn oorzaak ln een zekere lus teloosheid, waarmee vooral na rust werd gespeeld. De fut is er uit, het wil niet meer, de inspiratie ls weg. In de eerste twintig minuten ope reerde de aanval nog in hoog tempo en de Franse defensie kreeg het bij doorbraken van Van Erven Dorens en De Beer soms erg benauwd. In de zevende minuut ging de Tilburgse middenvoor in een on stuitbare dribbel voor de derde niaal dwars door het centrum van de verdediging der tricolores en nu was het raak. Met een korte polsbeweging tikte De Beer de bal langs doelman Manoukian: 1 O. Intussen bleef ook de Nederlandse achterhoede niet geheel werkeloos bij de snelle Franse uitvallen en na een kwartier moest Terlingen na 'n bal met het licltaam te hebben ge stopt voor een strafbully tegen de Franse linksbinnen Vandael aantre den. Terlingen werkte de bal echter rustig de cirkel uit en toen kon de Nederlandse aanval weer aan het werk worden gezet. Enkele minuten later werd het 20 voor Nederland. Hooghiemstra schoof de bal bij een strafcorner afgemeten Goud en brons voor twee Hongaren Twee Hongaren, Karpati en Horvat, veroverden respectievelijk de gouden en zilveren medaille in de Olympi sche finale sabel individueel. Het brons was voor de Italiaan Calarese. Gewichtheffen Bij het gewichtheffen werd gisteren de medailles als volgt verdeeld: ve dergewicht: goud voor Minaev (Rus land), zilver voor Berger (Amerika), en brons voor Mannironi (Italië). Lichtgewicht: goud voor Bouchouev (Rusland), zilver voor Howe Tan (Singapore) en brons voor Wahid A*i* Abdai {PerzlëL naar de cirkeïrand, waar Van Erven Dorens beter schutter in dit toer nooi dan De Beer klaar stond om met een droge klap de witte kogel tegen de achterwand van de Franse kooi te knallen. Een onmachtig Frans elftal heeft zich daarna nog 50 minuten uitge sloofd om een tegenpunt te scoren, terwijl het Nederlandse elftal er niet in slaagde de vorstin een derde oran je-treffer aan te bieden. Steeds meer zakte het peil naar bedenkelijke diep te af. Het tempo verdween uit de strijd, die geen strijd meèr was en iedereen was blij toen het einde werd aangekondigd. Nel Fritz: twee keer een negen Overeenkomst de voorspellingen hebben de Russische turnsters, die een klas apart vormden, de Olympische teamwedstrijd met een ruime voorsprong gewon nen. Zij beliaalden op de vier on derdelen voor de verplichte en vrije figuren een totaal punten aantal van 382.320. Tsjechoslo- wakije werd tweede met 373.323 punten en Roemenië derde met 372.033 punten. De Nederlandse dames eindigden met 311.688 punten op de veer tiende plaats. Alleen Oostenrijk (326.038 pnt.), Spanje (302.387 pnt.) en Groot-Brittannië (297.721 pnt.) werden lager geklasseerd. De Russische Larisa Latynina werd Olympisch kampioene in het indivi dueel klassement, haar landgenote Sofia Muratova kreeg de zilveren medaille en Polina Astakhova (Rus land) het brons. De prestaties van de Nederlandse meisjes bij het turnen (brug onge lijke leggers, vrije oefening) waren: Bep Ipenburg-Drommel 9.300 pnt.; Ria van Velzen 8.000 pnL; Nel Fritz 9.000 pnt.; Ria Meyburg 8.900 pnt.; Tijdens de series k x 100 meter es tafette dames heeft de Amerikaanse ■ploegbestaande uit de atletes Hud son, Jones, Williams en Rudolph, het wereld- en Olympisch record ge bracht op lik£ sec. Foto: Wilma Ru dolph, onmiddellijk gevolgd door de Russische Irina Pressspurt weg voor de laatste 100 meter. Ook in de finale bleek de Amerikaanse dames- ploeg de snelste. INel Wambach 9.033 pnt.; Lineke r Majolee 9.100 pnt. Totaal ploeg (vijf turnsters) 45.333 pnt. totaal-generaal: Rusland: totaal 47.065 pnt., totaal-generaal 94.430 pnt. De prestaties van de Nederlandse meisjes op de evenwichtsbalk (vrije oefeningen) Bep Ipenburg-Drommel 8.766 pnt; Nel Fritz 9.000 pnt; Ria Meyburg 8.933 pnt.Nel Wambach 8.900 pnt; Lineke Majolee 8.866 pnt. Ria van Velsen uitgevallen. Totaal van de ploeg: 44.465 pnt. De totaal uitslag van de dames equipe wedstrijden luiden. 1. Rus land 383,020 pnt.; 2. Tsjecho-Slowa- kije 373,323; 3. Roemenië 372,053: 4. Japan 371.422; 5. Polen 368:620 6. Duitsland 367,754; 7. Hongarije 367,054; 8. Bulgarije 364,860; 9. Ver enigde Staten 363,043; 10. Italië 360,719; 14. Nederland 341,688. Er kwamen 16 ploegen uit. Ria van Velzen viel bij de af sprong al tijdens de oefening. Zij moest van de laagste legger met een spreidsprong achterwaarts over de hoogste springen en de/.e daarna met de handen grijpen. Doordat ze met de hielen de hoog ste legger raakte viel zij rugge lings op de mat. Ria van Velsen werd tien minuten na haar val per ambulance naar een ziekenhuis in Rome gebracht, waar een röntgenfoto van haar bekken werd gemaakt. De Nederlandse chef de mission, de heer Cees Kerdel, deelde later mede dat de blessures vaan Ria van Velzen niet van ernstige aard zijn. Zij heeft lichte kneuzingen in de heup en zal, naar wordt aangenomen, vrijdag morgen weer naar het Olympisch dorp gaan. Terugreis Nederlandse ploeg geregeld Na Veel geharrewar en onderhande len ls de terugreis van de Nederland se Olympische ploeg thans geregeld. De K.L.M. heeft chef de mission Ker del meegedeeld, dat drie vliegtuigen maandag geheel of gedeeltelijk be schikbaar zijn voor de thuisreis. Het eerste toestel vertrekt om 9.35 uur van Ciampino en komt om 13 uur op Sclüphol aan. Met dit vliegtuig zul len reizen de gyirmastes, de hok- sers, hockeyers, worstelaars, kano vaarders, de schermploeg, de roeiers en enkele zeilers. Het volgende vliegtuig start om 15.10 uur en zal om 18.55 uur de zwem en waterpoloploeg en de atleten op Schiphol brengen. De rest van de ploeg vertrekt om 17 uur uit Rome en arriveert om 20.25 uur. Uit „totopot" bijna 1200 gulden voor Middelburger Niet één, maar twee deelnemers aan de sporttoto blijken 14 uitslagen goed te hebben voorspeld, zodat zij elk de helft van de le prijs, groot f 81.470, dus f 40.735 kunnen incas seren. Dit heeft ook gevolgen voor de tweede prijswinnaars, want was er slechts één eerste prijswinnaar geweest, dan zou deze een bedrag van f 50.000 hebben ontvangen en het restant ad f 31.235 zou dan zijn gevoegd bij de tweede prijspot, die dan f 112,705 zou zijn geworden. Dit is dus nu niet het geval geweest en dit heeft tot gevolg dat de 68 twee de prijswinnaars, w.o. de Middelbur ger v. d. Welle, samen f 81.470 krij gen te verdelen, zodat ieder f 1197,05 zal ontvangen. In het Syrische district Hama zijn beenderen gevonden van olifanten, neus- hoorns, en andere dieren, die daar in j het stenen tijdperk, 300.000 tot 500 000 Jaar geleden, geleefd moeten hebben aldus beeft de syrische minister van cultuur Sabet el Aris op een persconferentie in Damasetw meegedeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5